PDA

View Full Version : Aναστροφη φυσικων φαινωμενων 2...



GIXXERAKIAS
23/10/2008, 19:20
..επειδη δεν βρισκω το θεμα το ξανανοιγω (εψαξα και δεν το βρηκα πουθενα αρα εχει παρει την αγουσα :rolleyes: )...

Λοιπον τα υγρα αλλαχτηκαν απο το συστημα,εξαερωση εγινε τελεια (απο εμενα :D ) και το προβλημα αντι να βελτιωθει ( για οσους δεν θυμουνται μανετα πισω φρενου σε σκουτερ σχεδον ακουμπαγε το γκριπ το πρωι και οσο δουλευε στην διαρκεια της μερας επανερχοταν αλλα σε σημειο να γινεται κουτσουρο η αισθηση στο φρενο) εγινε τελειως κουτσουρο on off για τα καλα η θα εχω μπλοκαρισμα πισω η δεν θα εχω φρενο.

Περιμενω να δω πως θα συμπεριφερθει και αυριο αλλα μαλλον υποψιαζομαι προβλημα στην τρομπα.:sad:

ps:Εξαερωση γνωριζω πολυ καλα να κανω.:D

gsx1400
23/10/2008, 19:38
οταν πατήσεις την μανετα 2-3 φορες ειναι ολα οκ και μετα πεφτει ??? αν ειναι ετσι τοτε 2 πραγματα συμβαίνουν 1 καλυτερη εξαερωση και 2 τα λαστιχακια της τρομπας ειναι off:wave2:

GIXXERAKIAS
23/10/2008, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gsx1400
οταν πατήσεις την μανετα 2-3 φορες ειναι ολα οκ και μετα πεφτει ??? αν ειναι ετσι τοτε 2 πραγματα συμβαίνουν 1 καλυτερη εξαερωση και 2 τα λαστιχακια της τρομπας ειναι off:wave2:

Οχι πλεον η μανετα ειναι πετρα και δεν πεφτει καθολου...πριν ειχα θεμα με τα παλια υγρα...με το που την παταγα στο πρωτο φρεναρισμα σχεδον τερματιζε στο γκριπ αλλα με την παροδο της μερας γινοταν σκληρη σε αισθηση και δεν πατιοταν καθολου οπως τωρα.

Εξαερωση εκανα.Μαλλον για τρομπα παμε.:sad:
Θα δειξει το πρωι αν εχει παλι μαλακωσει παμε για τρομπα.

Lio
24/10/2008, 10:00
Το έμβολο της δαγκάνας φαντάζομαι το κοίταξες και κινήται ελεύθερα χωρίς να κολλάει απο τη βρώμα που έχει μαζευτεί εκει μέσα....

OldMan
24/10/2008, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
..επειδη δεν βρισκω το θεμα το ξανανοιγω (εψαξα και δεν το βρηκα πουθενα αρα εχει παρει την αγουσα :rolleyes: )...
Εκτός από κουλός είσαι και γκαβός !!! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=67759) :smokin:

GIXXERAKIAS
24/10/2008, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εκτός από κουλός είσαι και γκαβός !!! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=67759) :smokin:
Γκαβος μπορει να ειμαι αλλα το ψαχτηρι ειναι ΓΤΠΚ μεν αλλα εβαλα στο φορουμ αυτο το nick μου και εβγαλε ΟΛΑ μα ολα τα ποστ που εχω βαλει στο τεχνικα θεματα αλλα αυτο γιοκ ...αρα ??Το Ανασυρατε απο την ζωνη για να με διασυρετε κυιρε...:rolleyes: :smokin:

GIXXERAKIAS
24/10/2008, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Το έμβολο της δαγκάνας φαντάζομαι το κοίταξες και κινήται ελεύθερα χωρίς να κολλάει απο τη βρώμα που έχει μαζευτεί εκει μέσα....

Οχι φιλε μου δεν εχει λυθει καθολου το πισω μερος.Σωστος.Θα κοιταχτει και αυτο.:beer:

toulis
24/10/2008, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Το έμβολο της δαγκάνας φαντάζομαι το κοίταξες και κινήται ελεύθερα χωρίς να κολλάει απο τη βρώμα που έχει μαζευτεί εκει μέσα....

+1

Ελπίζω όταν έκανες εξαέρωση να είχες ανοικτό το καπάκι στο ποτηράκι των υγρών και μετά να συμπλήρωσες την ανάλογη ποσότητα.

Το λέω γιατί καμιά φορά μπορεί να μην το κάνουμε και να επικρατεί μια ελαφριά υπό πίεση στο σημείο που δεν ξέρω ακριβός τι μπορεί να προκαλέσει.

Μάλλον λέω βλακείες βέβαια
:p

Xristos67
24/10/2008, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Οχι πλεον η μανετα ειναι πετρα και δεν πεφτει καθολου...πριν ειχα θεμα με τα παλια υγρα...με το που την παταγα στο πρωτο φρεναρισμα σχεδον τερματιζε στο γκριπ αλλα με την παροδο της μερας γινοταν σκληρη σε αισθηση και δεν πατιοταν καθολου οπως τωρα.

Εξαερωση εκανα.Μαλλον για τρομπα παμε.:sad:
Θα δειξει το πρωι αν εχει παλι μαλακωσει παμε για τρομπα.


Elenxe to solinaki tou frenou...poli pi8anon na to exeis magosei kapou i na to exeis simpiesei kai na exeis tetoia simperifora...

Mipos elises plastika kai molis ta xana topo8etises , magoses/patises to solinaki ?

MARKOS-V
24/10/2008, 16:46
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Οχι φιλε μου δεν εχει λυθει καθολου το πισω μερος.Σωστος.Θα κοιταχτει και αυτο.:beer: [/QUO

ειναι φαγωμενα πολυ τα τακακια.αλλαξε τα κ θα εισαι οκ :wave2:

GIXXERAKIAS
24/10/2008, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xristos67
Elenxe to solinaki tou frenou...poli pi8anon na to exeis magosei kapou i na to exeis simpiesei kai na exeis tetoia simperifora...

Mipos elises plastika kai molis ta xana topo8etises , magoses/patises to solinaki ?

Οχι φιλε μου δεν εχει λυθει τιποτα απο τοτε που το εχω παρει καινουργιο.2003 :D




Αρχικά δημιουργήθηκε από MARKOS-V


ειναι φαγωμενα πολυ τα τακακια.αλλαξε τα κ θα εισαι οκ :wave2: [/B]

Χμμμ υπαρχει μια περιπτωση να ειναι αυτο γιατι δεν εχω αλλαξει τακακια ποτε μπρος πισω (50.400χιλ :D ) αλλα στο γενικο σερβις πριν 2000χιλ μου ειπαν οτι τα κοιταξαν και οτι εχω πολυ παστα.:look:

Λες να εχει τερματισει το εμβολακι που πιεζει τα τακακια και να το κανει αυτο??Στο εχει κανει και εσενα αυτο??Παντως σημερα εξακολουθουσε να ειναι ξυλινο το φρενο.:cry:

MARKOS-V
25/10/2008, 06:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Οχι φιλε μου δεν εχει λυθει τιποτα απο τοτε που το εχω παρει καινουργιο.2003 :D





Χμμμ υπαρχει μια περιπτωση να ειναι αυτο γιατι δεν εχω αλλαξει τακακια ποτε μπρος πισω (50.400χιλ :D ) αλλα στο γενικο σερβις πριν 2000χιλ μου ειπαν οτι τα κοιταξαν και οτι εχω πολυ παστα.:look:

Λες να εχει τερματισει το εμβολακι που πιεζει τα τακακια και να το κανει αυτο??Στο εχει κανει και εσενα αυτο??Παντως σημερα εξακολουθουσε να ειναι ξυλινο το φρενο.:cry:

Αλλαξετα και θα δεις.αυτο ειναι το προβλημα σου.:wave2: :wave2:

GIXXERAKIAS
25/10/2008, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από MARKOS-V
Αλλαξετα και θα δεις.αυτο ειναι το προβλημα σου.:wave2: :wave2:
Σε ευχαριστω φιλε θα τα αλλαξω στο σερβις που ερχεται συντομα.:beer:

Xristos67
25/10/2008, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Οχι φιλε μου δεν εχει λυθει τιποτα απο τοτε που το εχω παρει καινουργιο.2003 :D





Χμμμ υπαρχει μια περιπτωση να ειναι αυτο γιατι δεν εχω αλλαξει τακακια ποτε μπρος πισω (50.400χιλ :D ) αλλα στο γενικο σερβις πριν 2000χιλ μου ειπαν οτι τα κοιταξαν και οτι εχω πολυ παστα.:look:

Λες να εχει τερματισει το εμβολακι που πιεζει τα τακακια και να το κανει αυτο??Στο εχει κανει και εσενα αυτο??Παντως σημερα εξακολουθουσε να ειναι ξυλινο το φρενο.:cry:


Kala auto to scooter einai super...i esi eisai super...den douleveis ka8olou freno...

Sinithos ka8e 4-5000 km maximum xreiazesai takakia me normal xrisi....an eisai ligo "frenakias" ka8e 3000km

Oso gia auto pou grafo parapano gia magomeno solinaki...mou exei simbei se mrostino freno...DEN eida omos, alla molis tora, oti grafeis gia piso... Sorry !!!

GIXXERAKIAS
25/10/2008, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xristos67
Kala auto to scooter einai super...i esi eisai super...den douleveis ka8olou freno...

Sinithos ka8e 4-5000 km maximum xreiazesai takakia me normal xrisi....an eisai ligo "frenakias" ka8e 3000km

Oso gia auto pou grafo parapano gia magomeno solinaki...mou exei simbei se mrostino freno...DEN eida omos, alla molis tora, oti grafeis gia piso... Sorry !!!

Δουλευει συνεχεια εθνικη το εργαλειο φιλε και ναι ειμαι και γω σουπερ οδηγος.:D :D :blush:

Εδωσα το Gixxer Κ4 600 με 24.700χιλ και δεν ειχα αλλαξει ουτε εκει τακακια μπρος πισω αλλα και στο αμαξι με 58.000χιλ ακομα εχω τα μαμα τακακια μπρος πισω.Δεν ειναι τυχαιο.:winka: :beer: