PDA

View Full Version : Τα τετρακοσάρια.



interest
27/02/2005, 16:50
Έχω μιά 250άρα και έχω αποφασίσει να ανέβω παραπάνω αλλά όχι πολύ (δεν είμαι άλλωστε και πιτσιρικάς). Θα μου αρκούσαν τα τετρακόσια. Street, δικύλινδρο, υδρόψυκτο, naked. Ενώ όλοι οι ιάπωνες κατασκευάζουν τέτοιες μηχανές, οι επίσημοι εισαγωγείς στις λίστες τους ανεβαίνουν από τα 250 στα 500, τα 600 ή τα 650, έχοντας εξαφανίσει αυτή την κατηγορία. Βέβαια το κενό συμπληρώνουν οι παραεισαγωγείς μεταχειρισμένων, με όλες τις παρενέργειες, τους κινδύνους και τις αμφιβολίες που δημιουργεί αυτού του είδους το εμπόριο.
Είμαι πολύ περίεργος να μάθω γιά ποιό λόγο οι εισαγωγείς ακολουθούν αυτή την εμπορική πολιτική.
Επίσης περιμένω μιά καλή πρόταση που να ταιριάζει στα γούστα μου και ένα καλό μαγαζί που οι φόβοι μου δεν θα επιβεβαιωθούν.
Ευχαριστώ.

free rider
27/02/2005, 17:07
φίλε καλώς σε βρήκαμε εδω μέσα στο χαμό του φλόρουμ...

:rotflmao: :rotflmao:

και γιατί δεν κάνεις μια πιο καλή κίνηση να πάς σε ενα suzuki gs500 ή ενα honda cb500που είναι δικύλινδρα αλλά πολύ τίμια μηχανάκια και αξιόπιστα..

ασε που με το gs έχω φιλαράκι που έχει βγεί και Ιταλία έως Ισπανία...


μιλάμε άσπαστο...

interest
27/02/2005, 22:27
Ευχαριστώ γιά την ένταξή μου εκτός ...φλόρουμ.
Το suzuki έχει εισπράξει άσκημες κριτικές, απ' ότι βλέπω στο internet. Oi ευρωπαίοι δημοσιογράφοι το χαρακτήρισαν η "πατάτα" του 2004. Κακοφτιαγμένο και δύσχρηστο (λένε). Είναι και αερόψυκτο (λέω εγώ). Είναι και πολύ "ντυμένο".
Η cb500 είναι δοκιμασμένη λύση. Λίγο παλιά βέβαια. Καίει όσο καίει το avensis (στο οποίο ανεβαίνει η γυναίκα μου, ενω στη μηχανή όχι). Πάντως και οι δύο μηχανές που μου προτείνεις είναι μέσα στις πιθανότητες που ψάχνω. Αλλά και τα 500 μου φαίνονται πολλά γιατί, όπως καταλαβαίνεις, μεγάλα ταξίδια δεν πρόκειται να κάνω αφού, τα μεγάλα ταξίδια γίνονται με τέσσερις τροχούς, λόγω πολύ (μα πάρα πολύ) ...συγκρατημένης συζύγου. Πέρυσι πήγαμε διακοπές με τον εξής συνδυασμό: Εκείνη με αεροπλάνο και εγώ με την μηχανή. Η μεγαλύτερη διαδρομή που ανέβηκε στην μηχανή ήταν 600 μέτρα από το σπίτι μέχρι την παραλία και επιστροφή. Στην επιστροφή (από Λήμνο) εγώ γύρισα σπίτι, άφησα την yamaha, πήρα την toyota πήγα στο αεροδρόμιο και την παρέλαβα. Να μην σου περιγράψω πώς φτάσαμε στο νησί, όπου χρειάστηκε να επιστρατευθούν ...φίλοι και συγγενείς επί δύο ημέρες γιά να συντονίσουν δρομολόγια πλοίων και αεροπλάνων και να μας φέρουν σε επαφή. Κανονική απόβαση. Το βλέπω χλωμό να επαναληφθεί.
Πάντως το ερώτημά μου παραμένει: Γιατί οι αντιπροσωπείες έχουν βγάλει από τις λίστες τους τα 400άρια;

stefanos
27/02/2005, 23:09
Οι αντιπροσωποι είναι έμποροι και φέρνουν ότι πουλάει.
Τα εργοστάσια απο την άλλη είναι στην Ιαπωνία και όπως ξέρουμε όλοι υπάρχουν περιορισμοί στις εισαγωγές ανάμεσα στα κράτη και δεν μπορεί να είσάγει ο καθένας ότι γουστάρει και όσο γουστάρει, γι αυτό τα περισσότερα Honda ας πούμε είναι Ιταλικά και ισπανικά και πρόσφατα Βραζιλιάνικα.
Η κάθε αγορά έχει και την οικονομική της ικανότητα.
Αυτό που αγοράζει ο Ιάπωνας δεν μπορεί να το αγοράσει ο Ευρωπαίος γι αυτό υπάρχουν και είδικά μοντέλα για τις αγορές της Ευρώπης και απίστευτες διαφορές ποιότητας μεταξύ των εξαγωμένων και αυτών που είναι για την Ιαπωνική αγορά.
Οσοι κυκλοφορούσαν ZXR400 CBR400rr VFR400RR AX θα καταλάβουν τι λέω.
Από την άλλη 400αρια εμφανίστηκαν μόλις άλλαξαν οι νόμοι για τα διπλώματα στην Ιαπωνία.Παλιότερα δεν υπήρχαν πολλά.
Επειδή οι εξετάσεις για το μεγάλο δίπλωμα ήταν δύσκολες τα εργοστάσια πλακώθηκαν και έβγαλαν σε 400 ότι κυκλοφορούσε σε 750 και 1000, ο συναγωνισμός ήταν πολύ μεγάλο και τότε κάποιοι άρχισαν να φέρνουν μεταχειρισμένα στην Ελλάδα (είδαμε και κανα καλό μηχανάκι).
Τέλος πάντων δεν βλέπω το λόγο να πάρεις 400 αρχαίο όταν υπάρχουν μια χαρά 600αρια στην αγορά.
Ούτε ελαφρύτερο ούτε οικονομικότερο θάναι δεν θα πηγαίνει και μία καλύτερα να αναθεωρήσεις.

KnT
27/02/2005, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από interest
Το suzuki έχει εισπράξει άσκημες κριτικές, απ' ότι βλέπω στο internet. Oi ευρωπαίοι δημοσιογράφοι το χαρακτήρισαν η "πατάτα" του 2004. Κακοφτιαγμένο και δύσχρηστο (λένε). Είναι και αερόψυκτο (λέω εγώ). Είναι και πολύ "ντυμένο".


Υπάρχει και το γυμνό αν δε σου αρέσει το ντυμένο.
Αλήθεια, γιατί το χαρακτήρισαν πατάτα του 2004? Τόσο δύσχρηστο είναι ; Έχεις κάποιο άρθρο να διαβάσουμε ; :)

Καλώς σας βρήκα κιόλας , αφού είναι το πρώτο μου ποστ στο φόρουμ. :)

free rider
27/02/2005, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από KnT
Υπάρχει και το γυμνό αν δε σου αρέσει το ντυμένο.
Αλήθεια, γιατί το χαρακτήρισαν πατάτα του 2004? Τόσο δύσχρηστο είναι ; Έχεις κάποιο άρθρο να διαβάσουμε ; :)

Καλώς σας βρήκα κιόλας , αφού είναι το πρώτο μου ποστ στο φόρουμ. :)

καλώς ήρθες κι εσυ φίλε,
πιάσε και ενα :beer:
και άραξε μαζί μας,

τώρα ρε παιδιά για πολλές μηχανές ακούω διάφορα ...αλλα τελικά εδω υπάρχει και μια δόση μαρκετίστικη ,
ε πώς να το κάνουμεν το gs το ξέρω απ έξω κι ανακατωτά..
σωστά είναι παμπάλιο αλλά είναι και φτηνό οτι δίνεις πάιρνεις σε αυτή την ζωή έτσι πάει...
Για το cb δεν έχω ιδία πείρα αλλά το προηγούμενο σκ συζητούσα με ενα φιλαράκι που πήγαμε παρέα λουτράκι και οι εντυπώσεις του ήταν θετικότατες...

το οτι οι μηχανές αυτές δεν έχουν την ανάλογη προβολή έιναι ξεκάθαρο ..

εδω στο ελλάντα πουλάει το φάζερ..
οχι οτι είναι κακό αντιθέτως είναι πολύ καλή μηχανή με άσπαστο μοτέρ..

αλλά για κάποιον που δεν θέλει να διαθέσει μια περιουσία σε αγορά σχετικά είναι βέβαια όλα και να μην έχει και πολλά πολλά με τα συνεργεία για το gs βάζω και υπογραφή..

τώρα όλα γουστα είναι και ο καθένας μετράει το κομπόδεμα του...

τι να κάνουμεν...

:beer: :beer:

KaTaNaS
28/02/2005, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από interest
Έχω μιά 250άρα ... θα επιβεβαιωθούν.
Ευχαριστώ.


δεν κατάλαβα τι χρήση θέλεις να κάνεις.


βολτούλες; δουλειά; στρήψιμο;


σου αρέσει το σκυφτό; το κορδωνάτο;


ο αέρας; ο κραδασμός;

Alexander
28/02/2005, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από interest
Πάντως το ερώτημά μου παραμένει: Γιατί οι αντιπροσωπείες έχουν βγάλει από τις λίστες τους τα 400άρια;
Η τιμή 400 και 600 ήταν παραπλήσια οπότε όλοι αγόραζαν 600. Έτσι, σιγά-σιγά τα 400 πήραν δρόμο.
Οπότε μείναμε με τα σκαλοπάτια 125-600-1000.

F3ntagin
28/02/2005, 09:11
Πάντως το GS500F μου αρέσει και εμένα και σκέφτομαι μέχρι το καλοκαίρι να το αποκτήσω, αφού και αξιόπιστο ξέρω ότι είναι και οικονομικό.Τόσο σε service, όσο και σε βενζίνη. Για όποιους ενδιαφέρονται για Ελληνικό άρθρο του GS, υπάρχει ένα καλό στο τεύχος του MOTO, 327. Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση.

:cool: :cool:


9467

alex14
28/02/2005, 09:50
Επειδη τυχαινει να εχω ενα gs500 το οποιο το χρησιμοποιω για να πηγαινοερχομαι στην δουλεια θα σας πω και εγω την γνωμη μου.
Ειναι πολυ αξιοποιστο, οικονομικο, εχει ικανοποιητικη δυναμη και καλη ροπη.
Service καθε 36.000 χλμ (πολυ βασικο)
Κρατηματα ικανοποιητικα και φρενα πολυ καλα. Ειδικα το πισω ειναι πολυ δυνατο και θελει προσοχη.
Γενικα για καποιον που θελει να βαζει γονατο κατω ας το ξεχασει.
Οπως χαρακτηριζεται απο τα περισσοτερα ξενα sites ειναι 'work horse'. Μπορεις να κινηθεις σχετικα σβελτα με μολις 4-5000 στρ.
Επειδη καποτε ημουν κατοχος 400σαριου τετρακυλινδρου εαν αγοραζα τωρα μια μηχανη σε αυτη την κατηγορια θα επαιρνα σιγουρα 500 δικυλινδρο.

:wave2:

interest
28/02/2005, 18:07
Γιά "σκυφτό" μάλλον δεν με παίρνει, γιατί πρέπει να βολέψω και το σακκούλι γιά τις μπύρες. Δεν είναι και του γούστου μου. Αυτό που με τραβάει είναι μιά μηχανή, ευέλικτη, ελαφριά, κυρίως πόλης που να μπορεί, όμως, να κάνει και ένα ταξιδάκι 100-150 χιλιομέτρων χωρίς να χρειάζεσαι οκτώ μέρες ύπνο και ορθοπεδικό κρεββάτι γιά ξεκούραση. Σε "ορθια" θέση, με δυνατότητα να βλέπεις και την φύση γύρω σου. Ταχύτητες 140-150 μου είναι αρκετές. Επαναλαμβάνω δεν είμαι πιτσιρικάς (δεν λέω οτι είμαι μεγάλος γιά να μην παρεξηγηθούν οι ...άρηδες).
Ομολογώ οτι δεν είχα σκεφτεί τον περιορισμό εισαγωγών από τρίτες χώρες. Γιατί όμως η HONDA δεν εισάγει (μήπως δεν παράγει;) 400άρια κατασκευασμένα στην Ιταλία; Τέλος πάντων μην το βασανίζουμε το θέμα. Αυτή είναι η αγορά, με αυτή θα πορευτούμε.
Τώρα που βρίσκομαι στο ψάξιμο μου έτυχε το εξής: Τοπικός έμπορος (όχι επίσημος) μου δίνει καινούργια την Kawasaki ER 5, 800 € κάτω από την τιμή της αντιπροσωπείας. Επειδή έτσι έχουμε μάθει να σκεφτόμαστε ψάχνω να βρώ τι ύποπτο μπορεί να κρύβεται.
Τι άραγε;

free rider
01/03/2005, 06:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από F3ntagin
Πάντως το GS500F μου αρέσει και εμένα και σκέφτομαι μέχρι το καλοκαίρι να το αποκτήσω, αφού και αξιόπιστο ξέρω ότι είναι και οικονομικό.Τόσο σε service, όσο και σε βενζίνη. Για όποιους ενδιαφέρονται για Ελληνικό άρθρο του GS, υπάρχει ένα καλό στο τεύχος του MOTO, 327. Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση.

:cool: :cool:

ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ.....


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


εδω η μαμά suzuki κάνει και το ξαναβγάζει χωρίς φέρινγκ....


Ξέχασατε και το θέμα των ανταλακτικών ...

το μηχανάκι έχει τα πάντα στο σφακιανάκι...

:wave2: :wave2:

Dodok edessa
01/03/2005, 07:18
Καλώς τους interest . KnT !!!!!:wave2:
Τώρα δεν παίρνω όρκο ,αλλά σε ένα συγκριτικό το 1992-93 όταν μεσουρανούσε αυτή η κατηγορία , στο μότο ,έγραφε ότι είναι πολιτική των γιαπωνέζων να μη εξάγουν τα 400αρια σε άλλες χώρες (θέμα εξέλιξης) ,γ αυτό άλλωστε και δεν πούλησαν ιδιαίτερα Ευρώπη Αμερική .
επειδή έχω όλα τα τεύχη από όλα τα μότο περιοδικά θα το ψάξω και θα σας πω.
Τότε ήταν πανέμορφα ,ποιο γρήγορα ,ποιο βολικά από τα τότε 600 αρια.
Τώρα όμως δεν νομίζω να υπάρχει κάτι στην κατηγορία αυτή που θα σε έκανε να ζηλέψεις .
Πάρε σοβαρά και το θέμα των ανταλλακτικών ,που απλά δεν υπάρχουν ,και αναγκάζεσαι να γίνεσαι έρμαιο του κάθε ανεξάρτητου έμπορα ανταλλακτικών …Είχα ένα gsx400f και όποτε χρειάσθηκα κάτι ,πάντα δοκίμαζαν τα νεύρα μου.

Τον free μη τον ακούτε …Είναι βρωμοδρομιάρης
:lol: :rotflmao: :wave2: :lol: :rotflmao:


9494

F3ntagin
04/03/2005, 10:08
ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ZXR400 ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ?


:eyepop: :eyepop: :smilea: