PDA

View Full Version : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΦΩΤΑ !!!



STROMRIDER
25/10/2008, 12:08
Εχθές το απόγευμα, επιστρέφοντας απο τη δουλεία για το σπίτι και οδηγόντας
τη μοτο στο parking αντιλήφθηκα κάποιο προβλημα με τα φώτα.Στην αρχή
νόμιζα πως έκανα κάποιο λάθος,αργότερα όμως οταν την έβαλα στο διπλο stand
και έστριψα το τιμόνι τέρμα αριστέρα για να κλείσω το διακόπτη και να κλειδώσω
τα φώτα έσβισαν :uplate: . 'Αρχησα λοιπόν να στρίβω το τιμόνι αριστερά κα δεξιά.

Τέρμα αριστερά το τιμόνι φώτα OFF , στη μέση το τιμόνι φώτα ON ,
τέρμα δεξιά το τιμόνι καποιες φορές ON καποιες OFF. Προφανος το προβλημα εχει σχεση
με καποιο καλοδιο που σχετιζεται με τα φωτα, και μαλον ειναι αυτο στα δεξια του τιμονιου
κατω απο την μιζα,ισως γιαυτο το OFF οταν το τιμονι ειναι τερμα αριστερα.

Γνωριζει κανεις τι συμβαινει?
Υπαρχει καποιος ο ποιος να ειχε το ιδιο προβλημα?
εαν ναι πως αντιμετωπιζεται ?


Ευχαριστω :)

sapila racing
25/10/2008, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από STROMRIDER
Εχθές το απόγευμα, επιστρέφοντας απο τη δουλεία για το σπίτι και οδηγόντας
τη μοτο στο parking αντιλήφθηκα κάποιο προβλημα με τα φώτα.Στην αρχή
νόμιζα πως έκανα κάποιο λάθος,αργότερα όμως οταν την έβαλα στο διπλο stand
και έστριψα το τιμόνι τέρμα αριστέρα για να κλείσω το διακόπτη και να κλειδώσω
τα φώτα έσβισαν :uplate: . 'Αρχησα λοιπόν να στρίβω το τιμόνι αριστερά κα δεξιά.

Τέρμα αριστερά το τιμόνι φώτα OFF , στη μέση το τιμόνι φώτα ON ,
τέρμα δεξιά το τιμόνι καποιες φορές ON καποιες OFF. Προφανος το προβλημα εχει σχεση
με καποιο καλοδιο που σχετιζεται με τα φωτα, και μαλον ειναι αυτο στα δεξια του τιμονιου
κατω απο την μιζα,ισως γιαυτο το OFF οταν το τιμονι ειναι τερμα αριστερα.

Γνωριζει κανεις τι συμβαινει?
Υπαρχει καποιος ο ποιος να ειχε το ιδιο προβλημα?
εαν ναι πως αντιμετωπιζεται ?


Ευχαριστω :)

Αυτο που περιγράφεις συνήθως εμφανίζεται μετά από πολλά χιλιόμετρα, λόγω φθοράς των καλωδίων της πλεξούδας στον λαιμό, εκεί που παει προς το τιμόνι απο το στρίψιμο.
Αν είναι αυτό πρέπει να βρείς το φθαρμένο καλώδιο.
Ομως το Vstrom δεν ειναι τόσο παλιό. Κοίτα μήπως είναι στον διακόπτη της μίζας το πρόβλημα, όπως μου συνέβη πρόσφατα και πως φτιάχνεται αν είναι εκεί.
Δες εδω http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=67670

STROMRIDER
26/10/2008, 09:39
:) ευχαριστω για την απαντηση.Δευτερα απογευμα παω συνεργειο.Κατα 99%
ειναι το καλωδιο της μιζας,θα επανελθω με νεοτερα :wave2:

STROMRIDER
02/11/2008, 10:52
Καλημερα σε ολους και συγνωμη για την καθυστερηση.Λοιπον μετα την επισκεψη στο μαστορα
η διαγνωση ηταν διακοπτης μιζας (συνολικο κοστος 70 - 80 euros) :rolleyes: ο οποιος ομως κατοπιν παραγγελιας θα ερχοταν σε μια εως δυο ημερες.Για το λογο αυτο και επειδη υπηρχε ταξιδι στη μεση η προσωρινη λυση ηταν σπρει επαφων.Αυτο ηταν,εδω και μια εβδομαδα κανενα προβλημα, τα φωτα δουλευουν
κανονικα :D (μπορει να ειναι προσωρινο μεχρι την επομενη φορα) η αλήθεια εινα οτι σε αυτη τη μοτο δεν ειχα χρησιμοποιησει ποτε σπρει επαφων μετα τα οσα πλυσιματα της εχω κανει :sick: :( :nono: . Ελπιζω να μη χρειαστει να ξανααναφερθω σε αυτο το προβλημα

ευχαριστω :wave2:

xanthosd
12/01/2009, 20:00
ο διακοπτης που ειναι στο δεξι σου χερι εχει μια κλεμα στην δεξια πλευρα του ψυγειου οπου εκει κουμπονει για να περασει απο την αλλη πλευρα του ψυγειου και να βρει την κεντρικη πλεξουδα, λογο της υψηλης θερμοκρασιας σε συνδιασμο με το μεγαλο φορτιο του διακοπτη (τραβαει αποτομα πολλα watt) η κλεμα γινεται γενικα πιο ευαλωτη, ξερενεται, και πιανει αλατα με αποτελεσμα να ειχε κινδυνο για αρκ και να χρειαζεται συχνα σπρει επαφων.
η λυση που προτεινω ειναι Η ''μπαη μπας'' πιο ενυσχημενο καλωδιο Η ρελε που ειναι και η πιο σωστη λυση
εγω εχω βαλει ρελε σε μενα και σε δυο φιλους οι οποιοι ειχαν συχνα αυτο το προβλημα και εχουμε γλυτωσει.

SVX
12/01/2009, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από xanthosd
ο διακοπτης που ειναι στο δεξι σου χερι εχει μια κλεμα στην δεξια πλευρα του ψυγειου οπου εκει κουμπονει για να περασει απο την αλλη πλευρα του ψυγειου και να βρει την κεντρικη πλεξουδα, λογο της υψηλης θερμοκρασιας σε συνδιασμο με το μεγαλο φορτιο του διακοπτη (τραβαει αποτομα πολλα watt) η κλεμα γινεται γενικα πιο ευαλωτη, ξερενεται, και πιανει αλατα με αποτελεσμα να ειχε κινδυνο για αρκ και να χρειαζεται συχνα σπρει επαφων.
η λυση που προτεινω ειναι Η ''μπαη μπας'' πιο ενυσχημενο καλωδιο Η ρελε που ειναι και η πιο σωστη λυση
εγω εχω βαλει ρελε σε μενα και σε δυο φιλους οι οποιοι ειχαν συχνα αυτο το προβλημα και εχουμε γλυτωσει.


αυτο το κανουν 'γενικα' κι αλλα SUZUKI ??εγω εχω προβλημα με τα κανονικα φωτα [οχι μεγαλη σκαλα] Καιει ασφαλειες ολ δε τα'ι'μ

xanthosd
12/01/2009, 20:25
αν ο διακοπτης σου ειναι δεξια και η πλεξουδα αριστερα και για να την ''βρει'' περναει πανω απο το ψυγειο. τοτε εχει και το δικο σου κλεμα εκει,
ψαξ'το...... διαφορετικα εχεις βραχικυκλωμα