PDA

View Full Version : Κυπρια στην Ελλαδα και η Καρτα Ευρωπαιου Πολιτη



justelene
25/10/2008, 12:14
Καλή σας μέρα!
πριν απο λίγο καιρό σας είχα συμβουλευτεί σχετικά με το πιο scooter να αγοράσω.
Τελικά αποφάσισα, το έκλεισα, έδωσα προκαταβολή και υποτιθεται σήμερα θα τελειωναν τα βάσανά μου.
Αμ δε...
Χθες μου τηλεφώνησαν απο την εταιρεία λέγοντάς μου ότι επειδή είμαι κυπρια θα πρεπει:
-να τους δωσω ενα χαρτι που να λεει οτι η Κυπρος ανηκει στην Ε.Ε (!!)
ή
-να τους δωσω μια υπευθυνη δηλωση οτι ειμαι λιγοτερο απο 1 μηνα στην Ελλαδα

και μεσα στον πανικο της δουλειας αρχισα να παιρνω τηλεφωνα. Απο υπουργειο συγκοινωνιων, αστυνομια, κεπ, ευρωπαικη επιτροπη κτλ κτλ αλλα δεν εβγαζα καμια ιδιαιτερη ακρη.

Πηρα ξανα στην piaggio τους εβρισα που μου ζητουσαν να κανω κατι παρανομο (κοντευω να κλεισω 7 χρονια εδω, δουλευω, πληρωνω φορους δεν μπορω να δωσω υπευθυνη δηλωση για κατι που ειναι ψεμα) και μου ειπαν οτι "τυπικα" θελουν την υπευθυνη δηλωση γιατι και καλα αν εισαι λιγοτερο απο 1 μηνα εδω δεν εχεις προλαβει να βγαλεις αυτο το χαρτι που χρειαζεται. Makes sense αλλα ειναι παρανομο.

Οποτε παμε παλι στα τηλεφωνηματα. Κατεληξα στο οτι πρεπει να παω στο Αλλοδαπων και να βγαλω μια Καρτα Ευρωπαιου Πολιτη.

Γιατι ολη αυτη η ταλαιπωρια? Εχει κανει κανεις αυτη τη διαδικασια να με βοηθησει? Ισχυει αυτο που μου λενε?

Σας ευχαριστω πολυ.
Δεσποινα.

nickmonstro
25/10/2008, 12:21
Η Κυπρος δεν ανηκει στην Ε.Ε???:confused:

Τι καρτα Ευρωπαιου πολιτη και μ@λ@κιες???

justelene
25/10/2008, 12:31
ΑΚΡΙΒΩΣ!!!

:eek:

δεν ξερω πραγματικα. Εχω εκνευριστει αρκετα, δεν εχω και την πολυτελεια χρονου να το ψαξω και σκεφτομαι να παω να παρω την προκαταβολη πισω κ να παω αλλου.

Akatanomastos
25/10/2008, 14:24
αν πας στην γαλλια να αγορασεις μια μηχανη, θα ακολουθεισεις την ιδια διαδικασια με εναν γαλλο?

ashton
25/10/2008, 14:56
ή αν πάει ένας Έλληνας πολίτης στην Κύπρο, θα έχει την ίδια γραφειοκρατία/διαδικασία με έναν Κύπριο πολίτη ;

sergiosm
25/10/2008, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
αν πας στην γαλλια να αγορασεις μια μηχανη, θα ακολουθεισεις την ιδια διαδικασια με εναν γαλλο?

από τη στιγμή που είμαστε όλοι στην ΕΕ υποτίθεται ότι ισχύουν τα ίδια για όλους.
αυτή άλλωστε είναι η λογική της ΕΕ.

το πρόβλημα είναι καθαρά γραφειοκρατικό, γιατί η κύπρος είναι σχετικά νέο μέλος

Aggelos_SV
25/10/2008, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από justelene
Πηρα ξανα στην piaggio τους εβρισα που μου ζητουσαν να κανω κατι παρανομο (κοντευω να κλεισω 7 χρονια εδω, δουλευω, πληρωνω φορους δεν μπορω να δωσω υπευθυνη δηλωση για κατι που ειναι ψεμα) και μου ειπαν οτι "τυπικα" θελουν την υπευθυνη δηλωση γιατι και καλα αν εισαι λιγοτερο απο 1 μηνα εδω δεν εχεις προλαβει να βγαλεις αυτο το χαρτι που χρειαζεται. Makes sense αλλα ειναι παρανομο.





Πες τους..."άκυρη η αγορά παιδιά,θα πάρω Honda SH καλύτερα.."

..και να δεις για πότε θα σε εξυπηρετήσουν:rolleyes:

Road67
25/10/2008, 15:42
Δεν ξέρω να σε βοηθήσω πάνω στο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις πάντως για 'μενα για να ξέρεις είσαι Ελληνίδα 100% και Ευρωπαία επίσης.

justelene
25/10/2008, 16:39
Δεν έτυχε να πάω στη Γαλλια για να γνωριζω αν θα έχω την ιδια αντιμετωπιση με τους γαλλους.
Ούτε ξέρω τι αντιμετωπιση έχουν οι ελληνες απο τους κυπριους. Εκει παντως ειναι πιο απλα τα πραγματα. Μικρη κοινωνια, ο ενας γνωριζει τον αλλον, γενικα αλλη αντιμετωπιση. Μην συγκρινετε πραγματα ανομοια.
Ελληνιδα δεν ειμαι οχι γιατι στην ταυτοτητα μου λεει κυπρια αλλα γιατι δεν νοιωθω ελληνιδα.


από τη στιγμή που είμαστε όλοι στην ΕΕ υποτίθεται ότι ισχύουν τα ίδια για όλους.
αυτή άλλωστε είναι η λογική της ΕΕ.

indeed..

Τελος παντων θα επικοινωνησω με την πρεσβεια τη Δευτερα να μαθω τι γινεται.
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις
:wave2:

kalesin
25/10/2008, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από justelene
Δεν έτυχε να πάω στη Γαλλια για να γνωριζω αν θα έχω την ιδια αντιμετωπιση με τους γαλλους.
Ούτε ξέρω τι αντιμετωπιση έχουν οι ελληνες απο τους κυπριους. Εκει παντως ειναι πιο απλα τα πραγματα. Μικρη κοινωνια, ο ενας γνωριζει τον αλλον, γενικα αλλη αντιμετωπιση. Μην συγκρινετε πραγματα ανομοια.
Ελληνιδα δεν ειμαι οχι γιατι στην ταυτοτητα μου λεει κυπρια αλλα γιατι δεν νοιωθω ελληνιδα.



indeed..

Τελος παντων θα επικοινωνησω με την πρεσβεια τη Δευτερα να μαθω τι γινεται.
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις
:wave2:

Επειδη εγω τυχαινει να μενω κυπρο κ να ξερω.. πιστεψε με... δεν ειναι καθολου απλα τα πραγματα..
Παντου θεωρουμαι αλλοδαπος.. κ εχω κ το βιβλιαρακι του αλλοδαπου να το επιβεβαιωσω. Ουτε καν Ευρωπαιος πολιτης

:wave2:

Akatanomastos
25/10/2008, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από justelene
Δεν έτυχε να πάω στη Γαλλια για να γνωριζω αν θα έχω την ιδια αντιμετωπιση με τους γαλλους.
Ούτε ξέρω τι αντιμετωπιση έχουν οι ελληνες απο τους κυπριους. Εκει παντως ειναι πιο απλα τα πραγματα. Μικρη κοινωνια, ο ενας γνωριζει τον αλλον, γενικα αλλη αντιμετωπιση. Μην συγκρινετε πραγματα ανομοια.
Ελληνιδα δεν ειμαι οχι γιατι στην ταυτοτητα μου λεει κυπρια αλλα γιατι δεν νοιωθω ελληνιδα.


δεν ειναι ανομοια πραγματα, ιδια περιπτωση,
πολιτης ευρωπαικης χωρας ζει σε ΑΛΛΗ ευρωπαικη χωρα.

justelene
25/10/2008, 20:13
Επειδη εγω τυχαινει να μενω κυπρο κ να ξερω.. πιστεψε με... δεν ειναι καθολου απλα τα πραγματα..
Παντου θεωρουμαι αλλοδαπος.. κ εχω κ το βιβλιαρακι του αλλοδαπου να το επιβεβαιωσω. Ουτε καν Ευρωπαιος πολιτης

οκ απολογουμαι, δεν το ηξερα.
Πως ειναι δυνατον ρε παιδια να θεωρουμαστε αλλοδαποι οταν η χωρα γεννησης κ η χωρα διαμονης ανηκουν στη γαμ#&@νη Ε.Ε.
φιλοσοφικη ερωτησης :rotflmao:

ειμαστε ολοι μεταναστες λοιπον!!
να'στε καλα!!
ελπιζω τη Δευτερα να βγαλω καποια ακρη!

kalesin σε ποια πολη μενεις?

Bavarian
25/10/2008, 20:26
Παιδιά για σκεφτείτε το λίγο.Εχουμε μπερδέψει την έννοια ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ και Ε.Ε. και ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ αλλοδαπός στην Ε.Ε.

:wave2:

apav
25/10/2008, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Παιδιά για σκεφτείτε το λίγο.Εχουμε μπερδέψει την έννοια ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ και Ε.Ε. και ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ αλλοδαπός στην Ε.Ε.

:wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
από τη στιγμή που είμαστε όλοι στην ΕΕ υποτίθεται ότι ισχύουν τα ίδια για όλους.
αυτή άλλωστε είναι η λογική της ΕΕ.

το πρόβλημα είναι καθαρά γραφειοκρατικό, γιατί η κύπρος είναι σχετικά νέο μέλος

:wave2:

Bavarian
25/10/2008, 21:22
:wave2: