PDA

View Full Version : Ο ΕΞΟΡΚΙΣΜΟΣ ...ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ



panagiotis dim
25/10/2008, 12:23
Έίχα ένα ...θείο που κάθε βράδυ τα επινε σε ενα υπόγειο ..Γυρνούσε σπίτι αργά τα μεσάνυχτα με το ποδήλατό του .. Φοβότανε ο καψερός και καθώς περνούσε στον θεοσκότεινο δρόμο πίσω απο το χωράφι μου ψιλοτραγουδούσε για να μην τόν πάρουνε οι ΝΕΡΑΙΔΕΣ!!!!! Τίς πίστευε και τις φοβότανε ο άτιμος και κάθε βράδυ πήγαινε ,.....΄γονα ... το ρεμπέτικο!!!

Τόν μυριστήκαμε την πρώτη φορά ,όταν με τον ξάδελφό μου ( είμαστε τότε 17 χρονών ) είχαμε χωθεί σε ένα αυλάκι κοπανιστοί από τα κρεββάτια μας και καπνίζαμε κάτι σέρτικα αφιλτρα ΕΘΝΟΣ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ...

Ρε σύ μλκ λέω στόν ξάδελφο ....δεν του κάνουμε μιά πλάκα να μην ξαναπεράσει από δώ :::

Eτοιμάζουμε ένα σχέδιο και το επόμενο βράδυ έχουμε ξαπλώσει στο αυλάκι δίπλα στον δρόμο και τον περιμένουμε!!!!

ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ !!!!!

Κατά μήκος του δρόμου , υπήρχε ( και υπάρχει ) σύρματόπλεγμα . Δέσαμε λοιπόν κλωστή από το ένα σύρμα στο άλλο κατά μήκος του δρόμου σε μάκρος περίπου 50 μέτρα. Ο αναβάτης λοιπόν που θα ερχόταν εκτός του ότι θα ένιωθε το εμπόδιο κόβοντας την κλωστή θα άκουγε και τα τραντάγματα απο τα σύρματα με τα αποτελέσματα που εμείς περιμέναμε!!!! Τις κλωστές τις δέσαμε χαμηλά στο ύψος της ρόδας του ποδηλάτου του λίγο πιό ψηλά ... στο ύψος του στήθους του ... και ίσως λίγο πιό πάνω. ψιλές κλωστές τις γιαγιάς μου που κόβονταν εύκολα....

Δεν μας ΄΄έφταναν τούτα στούς ..δόλιους..!!!! θέλαμε και άλλα θαύματα.... θέλαμε τον φόβο ...θέλαμε το άγχος...θέλαμε τον ΕΞΟΡΚΙΣΜΌ!!!!!

Βάζουμε λοιπόν εκεί που τελείωναν οι ..κλωστές , φτοιαγμένο από βαμβάκι , κατω στον δρόμο με μήκος περίπου ένα μέτρο και πλάτος ,,,άλλο τόσο ..ΕΝΑΝ ΣΤΑΥΡΟ. Τόν ποτίσαμε με πετρέλαιο απο το τρακτέρι του πατέρα μου....

Κοιτάξαμε το έργο μας και αισθανθήκαμε .... πραγματικά ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ.. Έργο αντάξιο ΟΛΥΜΠΙΆΔΑΣ... Κατασκευή ισάξια ...ΚΑΡΑ....ΤΡΑΒΑ!!!!!

Αποφασίσαμε να την πέσουμε ακριβώς δίπλα στον ...σταυρό ... έτσι ώστε με ένα αναπτήρα να τροφοδοτήσουμε μία γραμμή από ακαπνη μπαρούτι ( κλεμμένη από το κουτί του παππού μου που έφτοιχνε μόνος του τα φυσιγγια του ) η οποία γραμμή έχει στενότατη επαφή με τον ΣΤΑΥΡΟ .... ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΥΜΜΈΝΗ ΘΈΣΗ ΣΤΟ ΑΥΛΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΠΕΣΕΙ ... ΟΙ ΜΑΦΙΟΖΟΙ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ..

Κατά τις μεταμεσονύχτιες ώρες απο μακριά ακούστηκε η ψαλμωδία του θείου.. πες τον καζαντζίδη πές τον περπινιάδη ουτε μας ενδιέφερε τους θεομπέχτες...
Στρίβει ο γέρος με το ποδήλατο στον δρόμο μας και ξαφνου....
ΠΕΦΤΕΙ ΣΤΙΣ ΠΡΩΤΕς ΚΛΩΣΤΕς!!!!! ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΦΩΝΑΖΕΙ ΕΙΜΑΙ ΑΜΑΡΤΩΛΟΣ ΚΑΙ ΠΙΝΩ..
ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΚΛΩΣΤΗ ..... ΧΡΙΣΤΕ ΜΟΥ ΣΥΓΧΩΡΑ ΜΕ ΠΟΥ ΔΕΡΝΩ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ.... ΑΙ ΓΙΩΡΓΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΒΛΑΣΤΗΜΗΣΩ ....ΕΙΜΑΙ ΑΜΑΡΤΩΛΟΣ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΩ ΑΛΛΕΣ .....ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΠΩΣ Η ΖΩΗ ΕΔΩ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΦΩΤΙΆ Ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΥ ΜΑΡΤΥΡΙΟΥ


ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ αμολαει κατω το ποδηλατο και τρεχει σαν τον τρελλο προς τα πισω σπαζοντας οτι ρεκορ ειχε ο σπυρος λουης μέχρι τότε.
Από τότε ο θείος δεν ξαναπέρασε απο κει . Εκοψε το ποτό και δεν ξαναξενύχτησε.
Μαθαμε αργότερα ότι είχε κανει τάμα στον Αγιο Βασίλειο και κάθε Κυριακή έψελνε στην λειτουργία του σαν αναπληρωματικός ψάλτης...

nickmonstro
25/10/2008, 12:29
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:wave2:

Fireball400
27/10/2008, 22:45
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: καλόοοοοοοο:D

DimChios
29/10/2008, 00:13
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ε οχι ρε φιλε!!!!! :lol: :lol:

Λιγο "καφριλα" βεβαια αλλα πολύ καλο γενικα!

:lol: :bigcry:

devil's animal
29/10/2008, 12:24
:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:


αψογο,ρε τεντιμποϊδες!!
:beer: :beer: :beer:

cityfly
29/10/2008, 23:45
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


του το κόψατε το πιοτί είχατε δεν είχατε

dimdoc
30/10/2008, 07:41
Αψογο!

Ειστε απιθανοι!!!:lol:

Σε ποια περιοχη της Ελλαδας διαδραματισθη το γεγονος?

makis206
30/10/2008, 07:43
Σαν τις νεανικές τρέλες τίποτα !:lol: :beer: :beer: :beer:

nionio$
30/10/2008, 07:50
απιστευτο :beer: :beer: :bigcry: :bigcry:
οντως οι νεανικες οι τρελες δε συγκρινονται με τπτ!!:wave2: :beer: :beer:

Κανένας
01/11/2008, 16:26
Μιας και τον ξορκισμό της Μαρίας τον έφαγε η μόρα, γράφω εδώ πια, αυτό που είχα γράψει εκεί


@κύριε Παναγιώτη ντιμ
Απέφυγα να σχολιάσω, την πρώτη ιστορία ξορκισμού του παππού (όπως έχω αποφύγει να σχολιάσω και άλλες ιστορίες, που μου προκαλούν το ενδιαφέρον)
και μάλλον θα προσπαθήσω, να ΜΗΝ σχολιάσω βαριά αυτή

Έχεις σκεφτεί, πόσο σοβαρά και επικίνδυνα είναι αυτά που γράφεις?
Έχεις σκεφτεί, πόσο σοβαρά και επικίνδυνα είναι αυτά, που έχεις κάνει και δεν τα έχεις γράψει ακόμα?
Έχεις σκεφτεί, ότι έχεις πρόβλημα και εσύ και οι παρέες που διαλέγεις?
Έχεις σκεφτεί, πόσους ανθρώπους, έχεις βλάψει στο περιβάλλον σου και μάλιστα με πολύ σοβαρό και επικίνδυνο τρόπο?
:confused: :mad:

panagiotis dim
03/11/2008, 07:08
αγαπητοί φίλοι. η αλήθεια είναι ....ότι αυτές οι ιστορίες διαδραματίστηκαν πρίν από 25 χρονια...... χρόνια.... που η πλάκες ακόμα ήσαν αυτές που προκαλούσαν γέλιο και όχι κακό. ναι η αλήθεια είναι ότι φόβησα τον παππού ( αδελφός του παππού μου) και πως με την μαρία εκτός του ότι την φοβήσαμε λίγο με τα μπαρουτια τίποτα αλλο δεν συνέβει και μάλιστα τιποτα που η ίδια δεν απολαμβανε και ζητούσε. Δεν θεωρώ ότι είμουν κανένα αγγελούδι παραταύτα ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέττο. Σας ζητώ να με συγχωρέσετε που αναφέρθηκα στα παιδικά μου χρόνια ισως θες η μνήμες ίσως οι απώλειες ισως ο τρόπος που ζωή μας τελικά πήρε τον δρόμο της θυμάμε ορισμένα και μου λείπουν....... οι ΑΠΑΛΛΑΓΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΣΑΝΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΣΤΙΓΜΕΣ.
Σας υπόσχομαι πως οτι ξαναγράψω θα είναι αποκλειστικά δίτροχη εμπειρία μου και μόνο ( χωρίς φάρσες)

DimChios
03/11/2008, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagiotis dim
αγαπητοί φίλοι. η αλήθεια είναι ....ότι αυτές οι ιστορίες διαδραματίστηκαν πρίν από 25 χρονια...... χρόνια.... που η πλάκες ακόμα ήσαν αυτές που προκαλούσαν γέλιο και όχι κακό. ναι η αλήθεια είναι ότι φόβησα τον παππού ( αδελφός του παππού μου) και πως με την μαρία εκτός του ότι την φοβήσαμε λίγο με τα μπαρουτια τίποτα αλλο δεν συνέβει και μάλιστα τιποτα που η ίδια δεν απολαμβανε και ζητούσε. Δεν θεωρώ ότι είμουν κανένα αγγελούδι παραταύτα ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέττο. Σας ζητώ να με συγχωρέσετε που αναφέρθηκα στα παιδικά μου χρόνια ισως θες η μνήμες ίσως οι απώλειες ισως ο τρόπος που ζωή μας τελικά πήρε τον δρόμο της θυμάμε ορισμένα και μου λείπουν....... οι ΑΠΑΛΛΑΓΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΣΑΝΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΣΤΙΓΜΕΣ.
Σας υπόσχομαι πως οτι ξαναγράψω θα είναι αποκλειστικά δίτροχη εμπειρία μου και μόνο ( χωρίς φάρσες)


μη δινεις τοσο σημασια φίλος!

:winka: :wave2:

panagiotis dim
04/11/2008, 15:52
den

Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
μη δινεις τοσο σημασια φίλος!

:winka: :wave2:

Dexter
06/11/2008, 12:12
ρε τα σπας λεμε. Μην μασας, ολοι έχουμε κανει καφριλες....




:beer: :beer: :beer:

TOLISTOLAROS
06/11/2008, 14:27
Γράφε ρε!!!!:beer:

yannis24
06/11/2008, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagiotis dim
αγαπητοί φίλοι. η αλήθεια είναι ....ότι αυτές οι ιστορίες διαδραματίστηκαν πρίν από 25 χρονια...... χρόνια.... που η πλάκες ακόμα ήσαν αυτές που προκαλούσαν γέλιο και όχι κακό. ναι η αλήθεια είναι ότι φόβησα τον παππού ( αδελφός του παππού μου) και πως με την μαρία εκτός του ότι την φοβήσαμε λίγο με τα μπαρουτια τίποτα αλλο δεν συνέβει και μάλιστα τιποτα που η ίδια δεν απολαμβανε και ζητούσε. Δεν θεωρώ ότι είμουν κανένα αγγελούδι παραταύτα ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέττο. Σας ζητώ να με συγχωρέσετε που αναφέρθηκα στα παιδικά μου χρόνια ισως θες η μνήμες ίσως οι απώλειες ισως ο τρόπος που ζωή μας τελικά πήρε τον δρόμο της θυμάμε ορισμένα και μου λείπουν....... οι ΑΠΑΛΛΑΓΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΣΑΝΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΣΤΙΓΜΕΣ.
Σας υπόσχομαι πως οτι ξαναγράψω θα είναι αποκλειστικά δίτροχη εμπειρία μου και μόνο ( χωρίς φάρσες)



συνεχισε να γραφεις με τον τροπο που γραφεις !!
ολοι εχουμε κανει μ@λ@κιες και χαζομαρες για εμας και τους γυρω μας οταν ειμασταν παιδια !!
μια χαρα τα λες......μακαρι να ειχαμε ολοι το χαρισμα να τα περασουμε τοσο ομορφα στο χαρτι !