PDA

View Full Version : Κάνε ποδήλατο σου λέει .. είναι καλό ...



Gandalf dr685sm
25/10/2008, 12:57
Μωρέ καλό είναι αν ..

Πας με τους δικούς σου ρυθμούς και απολαμβάνεις την φύση γύρω σου και γενικά κρατάς ανεκτά επίπεδα αντοχής.

Αν μπλέξεις με τρελούς όμως που θεωρούν οτι το ποδήλατο είναι μηχανή και πρέπει να πηγαίνει τάπα.... είσαι έτοιμος για να σε πάρει το ΕΚΑΒ με συνοπτικές διαδικασίες.

20ΚΜ σε δρόμο πηγαίνοντας με κλειδώμενη τρίτη και πάρα πολύ μεγάλο γρανάζι ακόμα και σε ανηφόρες είναι κάτι που δεν το έχω ξανακάνει. Και ούτε πρόκειται εκτός και αν πάρω μέρος στο tour de France.

Ο μετρητής έγραφε 60-70ΚΜ σαν ταχύτητα σε δρόμους που με μηχανή θα έλεγα οτι αυτό είναι το όριο.... η γλώσσα έξω και η καρδιά θύμιζε χτύπους απο hamster τρωκτικό σε ταχύτητα ρυθμού.

Και να μην μπορείς να τραινάρεις λίγο ,γιατί εσύ θα γυρνάς απόγευμα και οι υπόλοιποι θα κάνουν μπάνιο σπίτι τους. Χώρια που θα έπρεπε να με περιμένουν μιας και είχα έρθει με το βανάκι τους.

Πω πω ρε παιδιά... τι πνευμόνια έχουν οι τύποι!!!!!

Το Megisto να ταλαντεύεται στα πολλά και αυτή την στιγμή να πονάω απο μικρό δαχτυλάκι του ποδιού μου μέχρι και την τελευταία τρίχα του κεφαλιού.

Ευχάριστο διάλειμα πάντως όταν οι "men in tights" μπήκαν σε κοντινό καφεμάγαζο και προκάλεσαν τα βλεματα απο παρουσίες εκεί σε επίμαχα σημεία... ξέρετε ποιά λεω... διεστραμμένοι..:D:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Απίστευτο χαμόγελο απο την ξανθιά σερβιτόρα που είχε φοβερά γλυκά μάτια. Πήρα και νούμερο.. τα κατάφερα και έφαγα και καζούρα απο τους υπόλοιπους, δήθεν οτι θα με έκαναν να γυρίσω σπίτι με το ποδήλατο ενώ θα έχουν ξεφουσκώσει και τα λάστιχα του.

Πονάωωωωωωωωω λέμε.... τι πιάσιμο είναι αυτό... αλλά και πολύ "φτιάξιμο" απο τις εκκρινόμενες ενδορφίνες.

Πάω να κάνω κανά μπάνιο και αύριο (αν δεν ειμαι robocop απο το "πιάσιμο") θα πάρω και το νουμεράκι αυτό τηλέφωνο ...

Καλημέρα μας και μακριά απο τρελαμένους με ποδήλατα που πάνε βολίδες...


Gandalf

el_hymador
25/10/2008, 13:08
Τωρα εσυ η με βουνισιους τελειωμενους εμπλεξες, η -ακομα χειροτερα- με κουρσαδες

καλα να παθεις!

Δηλαδη κομπλαρες μεγαλες σχεσεις και πηγαινες ταπα και στις ανηφορες;;;!!! :uplate: με το Megisto;;;!!! :hypnotize για 20 χιλιομετρα;;;!!! :eyepop:

για σκεψου το για το TDF....


...παντως μετα απο τετοιου ειδους βολτα ξεκ*λωμα καλο θα ειναι να βρισκεις μια φλαταδουρα και να κανεις λιγο χαλαρο πεταλαρισμα για μην γεμισουν γαλακτικο οι μυς σου.

α και αυριο παρε το τηλεφωνακι σου, αλλα κανε και κανα μισαωρο χαλαρο ποδηλατο, γιατι οι επομενες μερες θα ειναι...:sick:


ωραιος!!! :beer: <----ισοτονικα ειναι

Gandalf dr685sm
25/10/2008, 13:43
με κουρσάδες για να είμαι ακριβής.. θυμάμαι τα λάστιχα τους που παρόλο που ήταν τόσο στενά όσο μια πινέζα, ήταν και "ψιλοφαγωμένα"....:D

Μετά την βόλτα φίλε , μόνο περπάτημα έκανα, γιατί τα πόδια είχαν μουδιάσει όπως και τα χέρια απο τους καρπούς μέχρι και τους δελτοειδής/ώμους/πλάτες.

Το βλέπω το παραμύθι για αύριο να μη μπορώ να κουνήσω πάντως.

Το υπόσχομαι οτι δεν θα το ξανακάνω..

'Ελα λεει ... χαλαρά θα πάμε... κάτι σαν την βόλτα που πάμε με τις μηχανές ήταν.. Όλοι λένε χαλαρά μέχρι να βάλουν το κράνος ... μετά ταυτότητα στο στόμα και φύγαμε.

Όσο για τις ανηφόρες.. άστα φίλε... ακόμα θυμάμαι μία που ευτυχώς που είχα φόρα και ανέβηκα τα 3/4 , κατεβάζοντας μια στο τελείωμα... αλλιώς θα το έπαιρνα στο χέρι να ανέβω.

Σκέψου δηλαδή να σταθώ πολύ τυχερός αύριο με την μικρή και οχι τίποτα άλλο.. να μην μπορώ να κουνήσω... καινούριο είδος "ανικανότητας" λέει. Δικύκλιους σπιντάκιους ανίκανους...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Gandalf

el_hymador
25/10/2008, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
με κουρσάδες για να είμαι ακριβής.. θυμάμαι τα λάστιχα τους που παρόλο που ήταν τόσο στενά όσο μια πινέζα, ήταν και "ψιλοφαγωμένα"....:D

Μετά την βόλτα φίλε , μόνο περπάτημα έκανα, γιατί τα πόδια είχαν μουδιάσει όπως και τα χέρια απο τους καρπούς μέχρι και τους δελτοειδής/ώμους/πλάτες.

Το βλέπω το παραμύθι για αύριο να μη μπορώ να κουνήσω πάντως.

Το υπόσχομαι οτι δεν θα το ξανακάνω..

'Ελα λεει ... χαλαρά θα πάμε... κάτι σαν την βόλτα που πάμε με τις μηχανές ήταν.. Όλοι λένε χαλαρά μέχρι να βάλουν το κράνος ... μετά ταυτότητα στο στόμα και φύγαμε.

Όσο για τις ανηφόρες.. άστα φίλε... ακόμα θυμάμαι μία που ευτυχώς που είχα φόρα και ανέβηκα τα 3/4 , κατεβάζοντας μια στο τελείωμα... αλλιώς θα το έπαιρνα στο χέρι να ανέβω.

Σκέψου δηλαδή να σταθώ πολύ τυχερός αύριο με την μικρή και οχι τίποτα άλλο.. να μην μπορώ να κουνήσω... καινούριο είδος "ανικανότητας" λέει. Δικύκλιους σπιντάκιους ανίκανους...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Gandalf


αν σταθεις τυχερος (στο ευχομαι) δες την "ασκηση" σαν αποθεραπεια...

μια χαρα θα σου κατσει...(η ασκηση)

:beer: :beer: :beer: :wave2:

dodos 900
25/10/2008, 16:15
:D :D :D :D :D :D

http://www.youtube.com/watch?v=VxLn_EHggMQ

bZrOo
25/10/2008, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos 900
:D :D :D :D :D :D

http://www.youtube.com/watch?v=VxLn_EHggMQ


AXAXAXAXAXAXAXA δεν υπάρχει .... τι έκανε ο τύπος ρε .... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Που στο καλό βρήκε τουρμπίνες σε τέτοιο μέγεθος ;

hidefnick
25/10/2008, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από bZrOo
AXAXAXAXAXAXAXA δεν υπάρχει .... τι έκανε ο τύπος ρε .... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Που στο καλό βρήκε τουρμπίνες σε τέτοιο μέγεθος ;

Εδώ (http://www.crcja.org/) :wave2: :wave2: :wave2:

S705
30/10/2008, 19:27
file Gandalf se katalabenw apolita....
sta 17 xronia moy , tote poy akoma ekana podilato kai kapniza ena tsigaro kathe 2 meres ,
graftika se omada podilasias.
eftiaxa kai mia palia koyrsa poy eixa. siderenios skeletos , baris kai asikotos.
xekiname kai emeis ena prwino apo to onasio me skopo to soynio....:sick:
den lew , eftasa.
to thema itan to pws eftasa kai to pws imoyn.
oloi mia xara kai egw san gata pou tin kinigagan 15 lisasmena skilia.
tin epomeni mera den tha tin xexasw pote.
piga na sikothw apo to krebati kai apla epesa katw :lol: :rotflmao: :lol: .
enan mina antexa.
meta apla ta paratisa.den lew moy arese alla ta atoma den stamatagan sta kokina......:eyepop: .ekoban ligo koitagan kai sinexizan.
gia na min xasoyn rithmo moy elegan ....gia na skotothite toys apanaga.......

makis206
30/10/2008, 22:55
Ωχ ωχ ωχ, και μόνο που το σκέφτομαι θυμάμαι εκείνη τη μέρα του 2004 που μου ξαναμπήκε η τρέλα μετά από 10+ χρόνια αποχής και με πιάνουν κράμπες στην καρέκλα που κάθομαι :lol:

:beer:

harvester
31/10/2008, 08:51
ειχα παει και εγω καποτε.αφου κατεβηκαμε τον κισσαβο ταπα, μπηκαμε σε χωμα και τα παληκαρια της εθνικης ομαδας αρχισανε τα αλματα και εγω να πηγαινω με την παναγια οδηγο.
μολις βγηκαμε στο ισιαδη στα τεμπη και ευτυχισμενος εγω που τους ακολουθησα βλεπω το κοβουν προς κατερινη.
που πατε ρε παιδια προς τα εκει?
η προπονηση μου λεει ειναι στο ελατοχωρι σημερα.:hypnotize
ηταν απλα αλλα 80 χιλιομετρα να πανε και 100 να γυρισουν.
εγω απολαυσα τα τεμπη μονος μου :lol:

RGeration
31/10/2008, 16:24
εγώ παιδιά έχω να κουνήσω ποδήλατο 6 μήνες... πριν το στρατό(2,5 χρόνια) έκανα σχεδόν κάθε μέρα!!!


το ποδήλατο μου είναι kTm συναρμολογημένο στο χέρι που κόστισε περίπου 1200 euro!!!

Gandalf dr685sm
16/04/2009, 14:39
αλλάζω κατηγορία μιας και τελικά το IDEAL αν και πολύ καλό ποδήλατο, δεν βολεύει στην περιοχή ρε γμτ που είμαι... οπότε...

http://www.cyclist-friends.gr/showthread.php?t=9921

και πάμε για λάσπες και χώμα μετά.

Gandalf

harvester
16/04/2009, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
αλλάζω κατηγορία μιας και τελικά το IDEAL αν και πολύ καλό ποδήλατο, δεν βολεύει στην περιοχή ρε γμτ που είμαι... οπότε...

http://www.cyclist-friends.gr/showthread.php?t=9921

και πάμε για λάσπες και χώμα μετά.

Gandalf
το χωμα ειναι ακομα πιο δυσκολο ρε συ.

μονο με καταβασεις θα την παλεψεις

kalgeorge
16/04/2009, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
το χωμα ειναι ακομα πιο δυσκολο ρε συ.

μονο με καταβασεις θα την παλεψεις

ase pou den exei servitores ekei
min pas, asto :wave2:

950dim
16/04/2009, 16:11
Πιο δυσκολο το χωμα...αλλα πιο ενδιαφερον!!!Ακομη και η λασπη...


161338

vangelis 64
16/04/2009, 16:15
Τώρα με το μπαρδον δηλαδή...δεν ξέρω και πολλά από ποδήλατα αλλά

60-70 χιλιόμετρα πολλά δεν είναι;:look: :look:

950dim
16/04/2009, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Τώρα με το μπαρδον δηλαδή...δεν ξέρω και πολλά από ποδήλατα αλλά

60-70 χιλιόμετρα πολλά δεν είναι;:look: :look:

Καθολου φιλε,εδω τα 30 που κανουμε στο βουνο σε 3 ωρες και με μεση ταχυτητα 15-20 χλμ/ωρα καποιοι (κι ειναι αρκετοι) τα εχουν για ζεσταμα... :wave2:

950dim
16/04/2009, 16:20
Με πορωσατε τωρα...


161339

950dim
16/04/2009, 16:22
Παρνηθα...


161340

vangelis 64
16/04/2009, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Καθολου φιλε,εδω τα 30 που κανουμε στο βουνο σε 3 ωρες και με μεση ταχυτητα 15-20 χλμ/ωρα καποιοι (κι ειναι αρκετοι) τα εχουν για ζεσταμα... :wave2: Για ταχύτητα μιλάει.....μάλλον μπερδεύτηκα.:wave2:

vangelis 64
16/04/2009, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
ase pou den exei servitores ekei
min pas, asto :wave2: Μμ σιγά,τι να τίς κάνεις.Εγώ αυτά τα κολλητά κολάν σκέφτομαι και βράζω.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kalgeorge
16/04/2009, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Μμ σιγά,τι να τίς κάνεις.Εγώ αυτά τα κολλητά κολάν σκέφτομαι και βράζω.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ππππςςςςςς........αγόραρεεεεεεε....

φανταζομαι η αγαπημενη σου ταινια ....ρομπεν των δασων και οι αντρες με τα κολαν;;;) ;)

vangelis 64
16/04/2009, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
ππππςςςςςς........αγόραρεεεεεεε....

φανταζομαι η αγαπημενη σου ταινια ....ρομπεν των δασων και οι αντρες με τα κολαν;;;) ;) :blush: :blush:

kalgeorge
16/04/2009, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
:blush: :blush:


blue oyster club ;;
;) :winka: :winka:

castoras
16/04/2009, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
blue oyster club ;;
;) :winka: :winka:

Εκεί φόραγαν δέρματα και στολές!!!:lol: :lol:

kalgeorge
16/04/2009, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από castoras
Εκεί φόραγαν δέρματα και στολές!!!:lol: :lol:
o vagos skaei me sortsaki kolan
lansarei nea moda re :rotflmao:

vangelis 64
16/04/2009, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
o vagos skaei me sortsaki kolan
lansarei nea moda re :rotflmao: Ε βέβαια,Αει στο διάλο και τα δέρματα.Τώρα δοκιμάζω ένα κολάν μπαλέτου,:D

vangelis 64
16/04/2009, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
[B]

Απίστευτο χαμόγελο απο την ξανθιά σερβιτόρα που είχε φοβερά γλυκά μάτια. Πήρα και νούμερο.. τα κατάφερα και έφαγα και καζούρα απο τους υπόλοιπους, δήθεν οτι θα με έκαναν να γυρίσω σπίτι με το ποδήλατο ενώ θα έχουν ξεφουσκώσει και τα λάστιχα του.
/B]Για μένα,να την πω την αμαρτία μου,όλο το ζουμί τού θρεντ(αυτού που έχουμε ήδη πηδήξει)είναι εδώ.

Αρχίζω να φαντασιώνομαι ένα δικάβαλο σε μάουντεν,με λάστιχα πίτα,με το σκελετό να προσπαθεί να εισχωρήσει στούς ανυποψίαστους γλουτούς,με ιδρώτες και αδρεναλίνη
και τελικά να πέφτουν οι αναστολές,να φουσκώνει το "άλλο λάστιχο" και να γίνεται το δεύτερο εταπ...ξετάπ.

αααααααααααααααααχχχ!!!!!!!


Πάω για μπαν:lol:

kalgeorge
16/04/2009, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Για μένα,να την πω την αμαρτία μου,όλο το ζουμί τού θρεντ(αυτού που έχουμε ήδη πηδήξει)είναι εδώ.

Αρχίζω να φαντασιώνομαι ένα δικάβαλο σε μάουντεν,με λάστιχα πίτα,με το σκελετό να προσπαθεί να εισχωρήσει στούς ανυποψίαστους γλουτούς,με ιδρώτες και αδρεναλίνη
και τελικά να πέφτουν οι αναστολές,να φουσκώνει το "άλλο λάστιχο" και να γίνεται το δεύτερο εταπ...ξετάπ.

αααααααααααααααααχχχ!!!!!!!


Πάω για μπαν:lol:

χμ......απο οτι καταλαβα εσενα δεν πρεπει να σε φοβομαστε....γουσταρεις αντρικα κολαν ;)

τον μαγο πρεπει να φοβομαστε.

βγαινει με μηχανακι.....μαμαει...
βγαινει με ποδηλατο.....παιρνει τηλεφωνο απο την ξανθια



αν τον δεις να βγαινει βολτα με κανα skateboard....βαλε μια φωνη ρε....να πω στις κολλητες μου να κλειστουν μεσα.

vangelis 64
16/04/2009, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
χμ......απο οτι καταλαβα εσενα δεν πρεπει να σε φοβομαστε....γουσταρεις αντρικα κολαν ;)

τον μαγο πρεπει να φοβομαστε.

βγαινει με μηχανακι.....μαμαει...
βγαινει με ποδηλατο.....παιρνει τηλεφωνο απο την ξανθια



αν τον δεις να βγαινει βολτα με κανα skateboard....βαλε μια φωνη ρε....να πω στις κολλητες μου να κλειστουν μεσα. Πάντως έχω μπερδευτεί,το παραδέχομαι.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf dr685sm
17/04/2009, 07:53
δεν έχει να κάνει με το όχημα ρε τομάρια...χαχαχαχαχα... με το κλασσικό μπλα-μπλα έχει να κάνει.

Α... και με skate δεν κόβω βόλτες... δεν αναδυκνείει τις γάμπες το κοντό παντελονάκι...:lol: :lol: :lol:


Gandalf

toulis
22/04/2009, 15:22
Αν και έχουν περάσει αρκετά χρόνια πιστεύω ότι καλύτερα να ασχοληθείς με ποδηλασία σε βουνό.

Δρόμος είναι πολύ επικίνδυνος

Τα 70 km/hr που αναφέρεις είναι πολύ εύκολο να τα πιάσεις και αν προπονηθείς λίγο και αποκτήσεις καλύτερη ταχύτητα στα πόδια τα 100+ θα είναι σίγουρα εφικτά.

Μετά δεν σταματάς με τίποτα όμως.

Να μην πω για εμπειρία με σκασμένο λάστιχο στα 80+ η για κοριτσάκι που έφυγε από το χέρι της μαμάς.

Η ποδηλασία με αγωνιστικούς ρυθμούς σε δρόμο κρύβει της διπλάσιες παγίδες από το να πηγαίνεις τάπα με μηχανή.

Το σημαντικότερο από όλα είναι ότι με το ποδήλατο είσαι τελείως αθόρυβος με ότι αυτό συνεπάγεται
:wave2:

harvester
24/04/2009, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Αν και έχουν περάσει αρκετά χρόνια πιστεύω ότι καλύτερα να ασχοληθείς με ποδηλασία σε βουνό.

Δρόμος είναι πολύ επικίνδυνος

Τα 70 km/hr που αναφέρεις είναι πολύ εύκολο να τα πιάσεις και αν προπονηθείς λίγο και αποκτήσεις καλύτερη ταχύτητα στα πόδια τα 100+ θα είναι σίγουρα εφικτά.

Μετά δεν σταματάς με τίποτα όμως.

Να μην πω για εμπειρία με σκασμένο λάστιχο στα 80+ η για κοριτσάκι που έφυγε από το χέρι της μαμάς.

Η ποδηλασία με αγωνιστικούς ρυθμούς σε δρόμο κρύβει της διπλάσιες παγίδες από το να πηγαίνεις τάπα με μηχανή.

Το σημαντικότερο από όλα είναι ότι με το ποδήλατο είσαι τελείως αθόρυβος με ότι αυτό συνεπάγεται
:wave2:
100+ χιλιομετρα :rotflmao:
θα μας τρελανεις ρε φιλε.που τα εχεις δει αυτα τα χιλιομετρα.

vangelis 64
24/04/2009, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
100+ χιλιομετρα :rotflmao:
θα μας τρελανεις ρε φιλε.που τα εχεις δει αυτα τα χιλιομετρα. Έλα μου ντε,κάνουνε και ελεύθερες πτώσεις άραγε;:look: