PDA

View Full Version : Αγορά μεταχειρισμένου F650 GS



MikeG
27/02/2005, 17:56
Καλησπέρα και πάλι..Λοιπόν μέσα στο Πάσχα θα ξενινήσω να ψάχνω για μεταχειρισμένο από 2002 και μετά.Πείτε μου σας παρακαλώ τι να προσέξω πέρα από τα κλασσικά (να τη πάω σε ένα εξουσιοδοτημένο να την τσεκάρουν).Περιμένω τις πληροφορίες σας.Η αγορά θα γίνει μάλλον από το Ηράκλειο Κρήτης.Ευχαριστώ!:beer:

nikoskkk
27/02/2005, 18:26
Φίλε αν θες, πουλάω τη δικιά μου 03 μοντέλο με 40000 χλμ. Κίτρινη.
6000 ευρω. Αν θες κάνε ερωτήσεις
;) ;) ;) ;) ;) ;)

MikeG
27/02/2005, 18:53
thanks φιλε αλλά δε ψάχνω από εδώ μηχανή.Αυτο που θέλω είναι να μάθω πληροφορίες για το τι πρέπει να προσέξω.Ευχαριστώ.Αλήθεια γιατί τη πουλάς?

nikoskkk
27/02/2005, 20:39
Καταρχήν γιατί να μην πάρεις μότο από εδώ, δηλ από πού θες?? Τέλος πάντων, θέλω να πάρω 1200 gs . το 650 είναι πολύ καλό μότο! Αλλά το 1200 καλύτερο γιατί δεν το σκέφτεσαι για το μεγάλο??

MikeG
28/02/2005, 17:46
Μεχρι στιγμής έχω ένα παπί οπότε το να πάρω αμέσως το 1200 είναι κάπως.Άσε που είναι και αρκετά τα φράγκα.Νομίζω ότι το 650 μου ταιρίαζει πολύ περισσότερο.Πάντως ζητάω συμβουλές και από όσο βλέπω μέχρι τώρα τίποτα..Άντε παιδιά.....

Stergios69
28/02/2005, 18:42
Ένας φίλος που πήρε μεατχειρισμένο εισαγωγής από Γαλλία παιδεύτηκε λίγο στην αρχή με τον ψεκασμό. Αλλά αυτό αν το κάνεις μιά καλή βόλτα θα το καταλάβεις αν έχει πρόβλημα ή όχι.

d-s
01/03/2005, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
.Πάντως ζητάω συμβουλές και από όσο βλέπω μέχρι τώρα τίποτα..Άντε παιδιά.....

κάνε πρώτα search στο site και μετά εαν εχεις ειδικές απορίες ζητάς συμβουλές.....

Spike
01/03/2005, 10:43
MikeG pigaine se mia antiprosopia tis BMW kai kane ena test ride .
genika ta F650 i tha ta agapiseis i den tha theleis na ta xanadeis mprosta sou (os tora omos oi perissoteroi ta protimoun gia tin axiopistia tous) . bebaia prepei na synithiseis to gegonos oti einai monokylindro (toutestin kradasmoi kai oxi pano apo 140 se taxidi giati tha patheis parkinson)
Oso gia tin antoxi einai skylia kai ta service den einai toso akriba oso lene.
To mixanaki to eixa ena olokliro kalokairi kai pistepse me itan diamanti !!!!

MikeG
01/03/2005, 23:28
thanks guys και παλι.Συνεχιστε να με προμηθευεται με σχόλια και απόψεις.Μου κάνουν καλό.Η μηχανη θα κυκλοφορεί στο Ηράκλειο Κρήτης οπότε αν ξέρετε γενικά τίποτα για το νησί ενημερώστε (σε σχεση με το 650).

tai
01/03/2005, 23:45
Ρε spike και nikoskkk κάτι μου είπαν για τα διαφορικά των BMW ξέρετε φθορά σε πόσα χλμ και κόστος ? για 1200 λέμε. Και όταν λέτε για κόστος service, για δώστε ένα νούμερο.:wave2: :wave2:

nikoskkk
02/03/2005, 13:28
Γιατί παίζεις με τον πόνο μου!!!!
Αφού ακόμα δεν έχω πάρει την καινούργια!:mad: :mad: :mad: :mad: :mad:


Δεν γνωρίζω, φοράω αλυσίδα!!:smilea: :smilea: :smilea:

crs-k
02/03/2005, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoskkk
....................
Δεν γνωρίζω, φοράω αλυσίδα!!:smilea: :smilea: :smilea:


Αγιο εχεις !!!

:lol: :rotflmao: :lol:

nikoskkk
02/03/2005, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αγιο εχεις !!!

:lol: :rotflmao: :lol:

Τη θέλει να πιει ο ποιητής?????????:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

crs-k
02/03/2005, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoskkk
Τη θέλει να πιει ο ποιητής?????????:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Εχω ακουσει για προβληματα με τον αξονα, ειδικα σε χωμα. :D

Spike
02/03/2005, 14:16
Gia na baloume mia taxi ligo sta pragmata

Ta prota mondela tis 1200 pou bgikan (Martios 2004) parousiasan kapoia problimata ston axona metadosis (logo tou gegonotos oti itan pio kontos apo ton prokatoxo tous 1150) ektote ayto to problima lythike me tin epanasxediasi tou syndesmou ton 2 (spaston) axonon apo tous opoious apoteleitai.

H idia i BMW dinei ef orou zois eggyisi gia ton axona o opoios anaferei mesa sto manual oti den anoigetai pote katholi tin diarkeia tis zois tis mixanis..

Tora bebaia astoxies symbainoun se oles tis mixanes alla os tora den exo akousei tipota gia problima me axona. Toulaxiston ena apo ta isxyra simeia polisis tis kainourias 1200 einai ayto , to oti den xreiazetai pote service o axonas kai oti exei eggyisi ef orou zois.

Spike
02/03/2005, 14:20
Oso gia to kostos tou service tai os tora sta 2 prota service tis mixanis den exo plirosei pano apo 65 euro.
Exo kanei os tora 7000 xlm , kai gia ta 10000 xlm apo oti xero einai gyro sta 100 euro..

Oso gia ta problimata sto xoma eixan mono oi palies GS , ayto exei exalifthei kata poly sta 1100 gs kai 1150 gs kai akoma perissotero sto 1200 giati to neuro tou mpratsou tou axona sto kainourio einai apo tin epano meria (einai ayto pou dimiourgouse blabes ston axona )

nikoskkk
02/03/2005, 14:21
Δηλαδή ούτε λαδωτήρια ούτε γρανάζια ούτε αλυσίδες ούτε τεντώματα, :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:



Αποτέλεσμα???????


Και γα… τις μηχανες!!!!!!!!!!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

MikeG
04/03/2005, 18:27
So..Tin pao se eksousiodotimeno service kai tin tsekaroun..Auto ousiastika lete eos tora.Na kano merikes alles erotisoules.
Loipon..Kati exo akousei me ti tapa tou ladiou.Oti meta apo kamposa xilometra to mixanaki arxizei na xanei ladia.Isxiei ayto?2on : ti einai re paidia i tripleta?:)
Kai telos ti after sales vazoume?Ti kagela kai ti mpagaziera??Thanks.

MikeG
04/03/2005, 18:29
Ksexasa kai to allo..Ti zelatina re padia?Na einai kai omorfi,mi xalaei to olo look:):D

free rider
04/03/2005, 19:45
εγω ξέρω κάποιον που ψάχνει να δώσει το το ντακάρ...



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

MikeG
04/03/2005, 19:48
de psaxno dakar.thanks

tai
04/03/2005, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
εγω ξέρω κάποιον που ψάχνει να δώσει το το ντακάρ...



mikrouli:lol:

MikeG
05/03/2005, 14:18
mikrouli...?

tai
06/03/2005, 14:53
ούτε 1200 δέν είναι:rotflmao: :rotflmao:

MikeG
08/03/2005, 23:04
Thanks gia osous exoun apantisei sto thema kai de to exoun gamisei::))
De thelo na paro to 1200 giati den exo megali emperia se megala kybika (odigao edo kai 3 xronia ena 125) & einai kai ta fraga sti mesi.Tha ithela na rotiso apo poia xronia arxise to 650 na bgainei dimpouzo.Exo kataleiksei oti tha koitakso mono gia dimpouzo.Akouse oti to monompouzo xanei ligo gyro stis 5000 rpm.Thanks

Xlitos
09/03/2005, 00:18
Για V-Strom και Transalp κοίταξες;Προσωπικά τις θεωρώ καλύτερες μοτο.Εκτός κι αν θες μόνο BMW...:D

MikeG
09/03/2005, 01:33
Nai exo koitaksei.To V-storm iisos kalytero mixanima alla gia on-road.Ego thelo kai off.Oso gia to transalp palio poli palio mixanaki...kai se diafora sigritika pou diavazo den leei kai polla..Episis de mou aresei kiolas..Kai an einai na pareis kati pairneis kati pou sou aresei:)

Spike
09/03/2005, 09:02
MikeG

1. To 2mpouzo bgike ton martio tou 2004
2. Ontos to proigoumeno montelo eixe problima me mia diaroi ladiou (oxi se ola ta mixanakia, se periorismeno arithmo)
3. Topcase min baleis tis BMW giati den xoraei tipota kai einai mikro. Idaniko einai to monokey 46 lt tis GIVI pou pairnei kai stirigma platis
4. Ta service kostizoun apo 65 euro ta prota mexri 150 ton 10,000 xlm
5. Balitses mporeis na pareis tis alouminenies tis BMW alla einai akriboutsikes (bale givi gia na einai asorti me to epano)
6. To ferring pou dinei i BMW (to psilo) einai to idio me tis DAKAR alla diafano kai kanei kali douleia ... se taxidi omos pano apo 140-150 tha se kourasei ligo (oxi pos mporeis na taxidepseis kai me perissotera giati einai kai monokylindro kai tha se kourasei)
7. Kagela bale tis mamas tou gia prostasia tou kinitira
8. Na baleis aparaitita kai xouftes gia na einai pio omorfo

Sou bazo mia foto apo ayto pou poulise enas filos mou gia na to deis kai pos einai olokliromeno (to 2 bouzo)

Ayta pros to paron oti allo theleis pes mou .

SeNNinhA
20/05/2005, 23:25
Λοιπόν

Ως κάτοχος ενός F650GS Dakar του '00 εδώ και 2,5 χρόνια και με 25.000χλμ μπορώ να πω ότι το μηχανάκι είναι κορυφή για την κατηγορία του. Ξεπεράστηκε μόνο από το νέο Vstrom650 και πάλι μόνο για την δύναμη του κινητήρα του.

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Χωμάτινο και ON-OFF (και τα δύο κεφαλαία) είναι μόνο το Dakar. Το απλό 650GS είναι ένα κλασικο ΟΝ-off (με λίγο off σε πατημένους χωματόδρομους).

Παραμένει όμως το (εκτός του Vstrom) το κορυφαίο και στον δρόμο. Άσχετα με το ότι είναι μονοκύλινδρο δεν έχει ενοχλητικούς κραδασμούς και μπορείς να πηγαίνεις όσο μακριά ταξίδια θέλεις με στάσεις μόνο για βενζίνη. Προκαλώ και όποιον απο εσας λέει το αντίθετο, να κάνουμε μια τρίωρη διαδρομή για να το δει.

Στο ταξίδι διατηρείς άνετα μέση ωριαία 160 φορτωμένος με τριβάλιτσο, σάκο στην θέση του συνοδηγού και tankbag μπροστά και με κόντρα άνεμο. Δεν ζορίζεται σε αυτές τις ταχύτητες το μοτέρ και επίσημα η BMW θεωρεί αποδεκτά τα 170 για όλο το ταξιδι.

Δεν ελαφρώνει τον μπροστινό του τροχό παρά μόνο ελάχιστα και μονο πάνω απο τα 170 (κοντέρ). Το δικό μου έδειξε επανελειμένα 183-185 (κοντέρ) που σημαίνει 176 (πραγματικά) όπως λένε και οι μετρήσεις περιοδικών. Βέβαια θέλει αρκετή ευθεία για να δεις την τελική του. Μέχρι τα 160 ανεβάζει άνετα και γρήγορα, μέχρι τα 170 ανεκτά ενώ μετά με αργό ρυθμό.

Προστασία από τον αέρα (με την ζελατίνα του Dakar) έχει αρκετά καλή. Μέχρι τα 140 δεν καταλαβαίνεις τίποτε, στα 150 αισθάνεσαι κάτι αλλά είσαι χαλαρός, στα 160 ζορίζεσαι κάπως αλλά μόνο λόγω των πλαινών στροβιλισμών που κουνάν το κεφάλι σου δεξιά-αριστερά. Στο νέο μοντέλο με χαμηλώτερη αλλά ανασχεδιασμένη ζελατίνα (η μαύρη ψηλή) έχει βελτιωθεί και αυτό.

Στο χώμα το απλό GS πάει αποδεκτά για πατημένους χωματόδρομους (είναι κάπως χαμηλό όπως και όλα τα υπόλοιπα της κατηγορίας) ενώ το Dakar σφαίρα. Όπου πάει το KTM Adventure πάει και το Dakar και πολλές φορές καλύτερα.

Προβλήματα δεν θα σου βγάλει κανένα αν το συντηρείς κανονικά. Μόνο τον τεντωτήρα καδένας θα αλλάξεις ίσως αλλά αυτό είναι κάτι μηδαμηνό και δεν θεωρείται βλάβη. Λάδια δεν θα σου κάψει και η κατανάλωσή του είναι μικρή. Με ένα ντεπόζιτο (17,5 λίτρα) πάς από 300 έως 410 χιλιόμετρα (προσωπικά). Το νέο έχει και ακόμη λιγότερη κατανάλωση.

Τα δύο μπουζί που έχει το νέο έχουν μπεί για να έχει καθαρότερους ρύπους και να περνά τις αυστηρότερες προδιαγραφές. Με τα 2 μπουζί έχεις καλύτερη καύση αλλά χάνεις λίγο σε ιπποδύναμη.

Topcase βάλε Givi ή άλλο. Όχι το BMW γιατί είναι πολύ μικρό. Πλαινές θα προτείνω της BMW. Είναι ακριβές αλλά είναι σκυλιά και θα τις έχεις μια ζωή, έχουν μεταβλητό όγκο, είναι όμορφες, έχουν πολύ διακριτικές βάσεις και μπαινοβγαίνουν με ένα κλίκ.

Αυτά προς το παρόν και για ότι άλλη απορία ρώτα ελεύθερα.