PDA

View Full Version : Τρελη Γκαντεμια



rsp
27/02/2005, 19:40
Λοιπόν η ιστορία είναι τόσο τρελή και απίστευτη που μάλλον δεν θα την πιστέψετε γι'αυτο και επισυνάπτω και φωτογραφία αλλά και έχω μάρτυρα το Vasilako που έχει και video ντοκουμέντο...Λοιπόν Σάββατο αποφασίζω παρά την τρελή βροχα να ανέβω Λαμία, ντύνομαι με τη στολή, βάζω τα μποτακια μου και τα χειμερινά γάντια..!! Στο δρόμο προσπαθώντας να κατεβάσω λίγο το παντελόνι γιατί μπάζει νερά το μποτακι, σπρώχνω το παντελόνι με το αριστερό χέρι..!! Αποτέλεσμα.......το γαντζακι που έχει το γάντι επάνω για να τα δένουμε μαζί και να τα κρεμάμε, πιάνετε στο clip on από το tank bag και εγώ μένω μαλα....ς να κοιτάω το χέρι που δεν λεει να κουνηθεί...Το γάντι μεν είναι σφιγμένο και δεν παίζει να βγει, το γαντζακι δε είναι ραμμένο με δέρμα και δεν λεει να κοπεί.... Μετά από αρκετά λεπτά αγωνιάς και χιλιόμετρα πιο κάτω αφού ίδρωσα από φόβο και αγωνιά να σκίσω το γάντι τα κατάφερα....
Ρε καλύτερα χωρίς και να παγώνουν τα χέρια μου.......


9402

KaTaNaS
27/02/2005, 19:57
pragmatika gkantemia!


δοξα το θεό δεν έγινε τίποτε κακό, ή δεν είσουν σε κίνηση ή σε στροφή!



σε ευχαριστούμε που μας το ανέφερες, πραγματικά μια πολύ καλή επισήμανση, για να μη το πάθει ποτέ κανείς. τουλάχιστον να προνοήσει αφαιρώντας τον μικρό πλαστικό γάντζο απο τα γάντια.



καλά χιλιόμετρα και όρθιος πάντα!

rsp
27/02/2005, 20:03
Παλι καλα δεν λες τιποτα...Απλα ειναι κλασσικο παραδειγμα πως μπορεις να την παθεις απο το πουθενα..!!

free rider
27/02/2005, 21:03
καλά λέμε αυτό είναι για βραβείο γκίνεσ

πως τα κατάφερες ρε παιδί μου..

τι να πω για δες πως μπορεί να σούρθει...

απο το πουθενά..

φρίκαρα πάντως με την σκέψη να έχω μπλοκάρει τόσο άτσαλα..

nikoskkk
27/02/2005, 21:53
Αν μπορείς ξανά κάντο!!!!!!!!!!!
Η κακιά στιγμή παραμονεύει!!!!!!!
Μπράβο που τελικά το έκοψες!!!!!!!!!!!!
:eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

xxxristos
28/02/2005, 02:09
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν επιβράδυνες απαλά μέχρι η μηχανή να σβήσει (επειδή δε θα μπορούσες να πατήσεις συμπλέκτη) και να ξεμπλέξεις το γαντάκι με την ησυχία σου;;;

rsp
28/02/2005, 20:10
Χρηστο δεν ξερω αν εχεις δοκιμασει να σταματησεις με ενα χερι, με ταχυτητα και στην εθνικη με κινιση και τουλουμια βροχη αλλα εγω δεν το βρηκα τρελα καλη ιδεα...Τωρα παω να παρω τηλεφωνο την επιτροπη του γκινες μηπως με πιστεψουνε και παρω κανα φραγκο.....

xxxristos
01/03/2005, 05:51
Άκου τι είχα κάνει εγώ μια φορά παλιά όταν είχα ένα KDX:

Πήγαινα σε ένα δρόμο ελαφρά κατηφορικό και βρεγμένο (μετά από βροχή) και μηλούσα στο κινητό με το αριστερό χέρι. Το μοτέρ ρολάριζε καθώς η μηχανή τσουλούσε με υψηλή σχέση στο σασμάν (4η, 5η) και 50-60 km/h στο κοντέρ.

Το KDX δεν είχε μανιβέλα οπότε δεν έπρεπε με τίποτα να μου σβήσει γιατί ήταν πίκρα και ρόμπα να σπρώχνω μόνος μου να βάλει μπρός ξανά. Στο τέλος του δρόμου κόκκινο φανάρι και σταματημένο αμάξι.

Πατάω φρένα (με το αριστερό χέρι απασχολημένο) και ταυτόχρονα κατεβάζω ταχύτητες χωρίς συμπλέκτη μέχρι που έφτασα στην 1η. Αλλάζω χέρι στο κινητό (τσέπη δεν έπεζε παρά μόνο η εσωτερική του μπουφάν) και πατάω τον συμπλέκτη οπότε η μηχανή δε σβήνει και βάζω νεκρά. Μόνο με το πίσω φρένο όμως (το δεξί χέρι κρατούσε το mobile) ο πράσινος χάρος δε σταματούσε, επωμένως ξανά αλλαγή χεριού στο τηλέφωνο και πάτημα μπροστινού φρένου. Τέλος καλό, όλα καλά!!!

rsp
01/03/2005, 12:21
Καλο το σκηνικο μονο που το KDX ειναι ενα τακ...πιο μανιτζεβελο απο το βαραντερο....και εσυ ειχες επιλογη να αλλαξεις χερι, εγω παλι....

KaTaNaS
01/03/2005, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos
Άκου τι είχα κάνει εγώ μια φορά παλιά όταν είχα ένα KDX:

Πήγαινα σε ένα δρόμο ελαφρά κατηφορικό και βρεγμένο (μετά από βροχή) και μηλούσα στο κινητό με το αριστερό χέρι. Το μοτέρ ρολάριζε καθώς η μηχανή τσουλούσε με υψηλή σχέση στο σασμάν (4η, 5η) και 50-60 km/h στο κοντέρ.

Το KDX δεν είχε μανιβέλα οπότε δεν έπρεπε με τίποτα να μου σβήσει γιατί ήταν πίκρα και ρόμπα να σπρώχνω μόνος μου να βάλει μπρός ξανά. Στο τέλος του δρόμου κόκκινο φανάρι και σταματημένο αμάξι.

Πατάω φρένα (με το αριστερό χέρι απασχολημένο) και ταυτόχρονα κατεβάζω ταχύτητες χωρίς συμπλέκτη μέχρι που έφτασα στην 1η. Αλλάζω χέρι στο κινητό (τσέπη δεν έπεζε παρά μόνο η εσωτερική του μπουφάν) και πατάω τον συμπλέκτη οπότε η μηχανή δε σβήνει και βάζω νεκρά. Μόνο με το πίσω φρένο όμως (το δεξί χέρι κρατούσε το mobile) ο πράσινος χάρος δε σταματούσε, επωμένως ξανά αλλαγή χεριού στο τηλέφωνο και πάτημα μπροστινού φρένου. Τέλος καλό, όλα καλά!!!


kai gamwta akrobatika!!!

xxxristos
01/03/2005, 16:33
Ήταν πράγματι ελαφρύ και εύκολο μηχανάκι αλλά κ ιεγώ τότε μικρός και άπειρος, οπότε για μένα ήταν πιο δύσκολο και από τα ακροβατικά του τσίρκου.........

periklisk
01/03/2005, 22:53
Γαμώ είμαστε! Κοίτα να δεις τι μπορεί να πάθεις από το πουθενά!

Ευτυχώς που δεν έγινε τίποτα!

Μήτσος1
03/03/2005, 01:28
Θα μπορούσε να ήταν και χειρότερα βέβαια... αν σου είχε πιαστεί το δεξί χέρι...

μμμμππππρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ........

cityfly
29/03/2005, 15:32
γαμώ

και κουφό

αν και για γκίνες θα πρέπει να τους το ξανακάνεις, αντέχεις;

GTZ750
29/03/2005, 18:16
παιδια εγω το χειροτερο που εχω δει ειναι να σταματας σε φαναρι να πας να ακουμπησεις το ποδι σου στο εδαφος και εκει που εχεις ριξει το βαρος της μηχανης προς τη μερια που θα βαλλεις κατω το ποδι να σου εχει πλεκτει το κορδονι απο το παπουτσι στα πατακια(δεν θυμαμαι πως λεγονται αυτη τη στιγμη κολησα):D :D :D

GTZ750
29/03/2005, 18:18
αυτα εννοω!!:D :D :D


11236

GTZ750
29/03/2005, 18:19
ειναι αυτο που λεμνε αμα δεν μπορεισ να το πεις ζωγραφιστο!;)

cityfly
29/03/2005, 19:24
πολλά παλαβά μπορούν να γίνουν στο κατέβασμα



όπως πχ να προσέχετε όταν ανεβαίνετε σε πεζοδρόμιο να μην έχει καμιά τρύπα

από κάνα δέντρο που κάποτε βρισκόταν εκεί πχ

Rezeguet
30/03/2005, 17:02
πωπωω αυτο ρε gtz 750 ειναι οτι χειροτερο. Ασε που η μηχανη πεφτει πανω στο ποδι και δεν μπορεις να το βγαλεις μετα το ποδι απο κει.

Παντως συνιστω οχι κορδονια στο μοτερ. Εγω τα κρυβω μες στο παππουτσι.

και χρηστο γενικα δεν μιλανε πανω σε μηχανη με κινητο, ειδικα οχι στην πολη και ειδικοτερα οχι σε τετοια φαση (κατηφορα με φαναρι στο τελος και μηχανη με αδεια μπαταρια). Σε εκεινη την περιπτωση μπορουσες κιολας να πεταξεις το κινητο κατω και να σταματησεις και μετα να γυρισεις να το πιασεις το κινητο. (καλυτερα το κινητο παρα τα πλαστικα και κανα σπασμενο ποδι)

Και στον βαραντερακια εχω μονο να πω οτι μπορουσε να βγαλει και το χερι απο το γαντι εκτος πια και αν ηταν σφιχτα δεμενο.

Αυτο που εχω παθει εγω ειναι να κολλησει το μπροστινο φρενο λογω ενος πετραδκιου στην δαγκανα. Η πλακα ειναι οτι πηγαινα σε μια ευθεια 2 χιλιομετρα χωρις προβλημα (σκουτερακι 50αρι δε) και μονο σε μια στροφη εφαγα στουκα.

ixnilatis
05/06/2005, 18:58
Μεγάλη γκαντεμιά και πολύ πολύ επικίνδυνο μάγκα μου.

Ευτυχώς είχα πάρει γάντια που ενώνονται με χριτς-χρατς