PDA

View Full Version : Τι φταίει?



notakos600
26/10/2008, 11:47
Παραθέτω κάποιες σκέψεις σχετικά με τα συστήματα ψεκασμού των μοτοσυκλετών και τα προβλήματα λειτουργίας τους.
Γιατί άραγε οι κατασκευαστές δεν υιοθετούν λύσεις από τον χώρο των αυτοκινήτων?
Ακόμη και ένα ταπεινό HYUNDAI που έχω δεν έχει κάνει κιχ εδώ και εγώ δεν ξέρω πόσα χρόνια.
Ούτε προβληματικό TPS, ούτε δισταγμοί και κομπιάσματα. Σαν αντεπιχειρήματα δέχομαι τις υψηλότερες στροφές λειτουργίας και απόδοσης των σύγχρονων μοτό, άντε να δεχτώ και τα προβλήματα έκθεσης στο περιβάλλον, όσον αφορά μοντέλα ENDURO, MOTOCROSS.
Το ερώτημά μου λοιπόν είναι το εξής:

Θέλουν και δεν μπορούν ή μπορούν και δεν θέλουν να κατασκευάσουν και να εφαρμόσουν αξιόπιστα και απροβλημάτιστα συστήματα ψεκασμού οι κατασκευαστές μοτοσυκλετών?

p@nos
26/10/2008, 11:58
αν και δεν εχω ασχοληθει με το θεμα, νομιζω οτι για ολα αυτα τα ''κουλα'' που κανουν οι μοτοσυκλετες με ψεκασμο ευθυνεται το χαμηλο τους βαρος, σε σχεση με τους πολυ δυνατους αναλογικα κινητηρες...

και για να το πω πιο απλα...

Οταν εχουμε εναν 1400αρι κινητηρα με 13 κιλα ροπης και 80 αλογα, το οποιο εχει να μετακινησει τουλαχιστον μαζα 1300 κιλων,οποιοσδηποτε δισταγμος,κομπιασμα κλπ γινεται πολυ πιο δυσκολα αντιληπτος, παροτι ειναι υπαρκτος.

Αντιθετα οταν εχουμε μια μοτοσυκλετα με ενα πολυ μεγαλο/ισχυρο κινητηρα και μολυ μικρο βαρος,οποιοδηποτε κομπιασμα,καθυστερηση στην αποκριση γινεται αμεσα αντιληπτη...


Ξαναλεω οτι αυτο δεν το εχω διαβασει καπου, απλα ειναι δικη μου σκεψη,που μπορει να ειναι και λανθασμενη κιολας...

notakos600
26/10/2008, 12:05
Εννοείς δλδ πως δεν γίνεται αντιληπτό ή καλύτερα είναι πιο αναίσθητος ο κινητήρας ενός αυτοκινήτου λόγω του βάρους που έχει να κινήσει ή και λόγω της χαμηλότερης απόδοσης (κιλά ανά ίππο).
Να το δεχτώ, αν και το επισήμανα κι εγω αυτό(το θέμα της απόδοσης), αλλά ας μου επιτραπεί να μη το θεωρήσω ως βασική αιτία των κουλών που διαβάζουμε και ακούμε σχετικά με τις μοτό.
Ο δισταγμός του ΧΤΧ ας πούμε χαμηλά πρέπει να έχει κάποια πολύ γελοία αιτία που έγκειται προφανώς στη ρύθμιση από τη YAMAHA, αφού στα APRILIA, DERBI και τόσα που φορούν 660 MINARELLI εργάζεται σωστά.

lamoun
26/10/2008, 12:44
Ok, μπορεί να είναι λίγο off, μπορεί και όχι. Είπες για δισταγμό χαμηλά και το θυμήθηκα.

Off idle throttle response (http://www.thebikergene.com/naked-bikes/how-to-fix-the-snatchy-throttle-response-on-your-yamaha-fz-1/)

notakos600
26/10/2008, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Ok, μπορεί να είναι λίγο off, μπορεί και όχι. Είπες για δισταγμό χαμηλά και το θυμήθηκα.

Off idle throttle response (http://www.thebikergene.com/naked-bikes/how-to-fix-the-snatchy-throttle-response-on-your-yamaha-fz-1/)

Εντάξει, αυτή είναι επέμβαση- ρύθμιση του ιδιοκτήτη. Προσπερνώντας το θέμα του δισταγμού (ένα από τα πολλά προβλήματα λειτουργίας-αξιοπιστίας των ψεκασμών), ο προβληματισμός μου είναι γιατί οι HONDA, YAMAHA, SUZUKI, KAWASAKI δεν υιοθετούν λύσεις από το χώρο του αυτοκινήτου για να ξεπεράσουν αυτά τα προβλήματα.
Με λίγα λόγια τι φταίει στα συστήματα ψεκασμού βενζίνης των μοτό και δεν λειτουργούν σωστά, όταν τα αντίστοιχα των αυτοκινήτων λειτουργούν άψογα.

banditgr
26/10/2008, 16:05
yparxei to vasiko provlima xorou kai oi moto paidia apodidoun poli parapano se analogia ippon/litro me apotolesma na anevenoun poli oi strofes tou kinitira,logo agriou xronismou..opote i kampili apodosi "aplonei" kai peftei poli xamila.sin oti logo mikrou varoys ara mikroteris adraneias,opoiadipote diakimansi exei amesoteri emfanisi. (gkazi/freno...lo3igkas)