PDA

View Full Version : Όχι δεν πληρώνω διόδια



gozntari
27/10/2008, 02:26
ακουστέ την παρακάτω εκπομπή «σιδερένια άλογα » στον σκάι κάθε Σάββατο και μάθετε πώς δεν θα πληρώσετε τα διόδια αν δεν βαριέστε μια ώρα είναι όλη η εκπομπή κάπου στο μισάωρο εμφανίζετε ένας δικηγόρος και εξηγεί πώς τα διόδια είναι παράνομα και ιδιαιτέρα για της μηχανές …


http://www.skai.gr/master_avod.php?id=97988

ronin1
27/10/2008, 16:38
επειδη ρε φιλος..

δε βαριομαστε..

αλλα δεν εχουμε μια ωρα χρονο..δυστυχως..


πες μας εσυ αν το ειδες τι γινεται..:beer:

devil's animal
27/10/2008, 18:15
εγω δεν χρειαζεται να δω τιποτα για να μην πληρωνω.
απο την στιγμη που εχω την επιλογη να φευγω χωρις να πληρωνω,το κανω. και το κανω συνηδειτα γιατι ξερω οτι οι δρομοι ειναι γτπκ. και απο την στιγμη που τα εσοδα των διοδιων πανε για την συντηρηση και την κατασκευη νεων δρομων, δεν παιρνουν φραγκο απο εμενα.



εξαιρειται η Α.Ο. που ειναι ο καλυτερος δρομος της Ελλαδας.
:wave2:

zolotas
27/10/2008, 19:35
επεσε και το τελευταιο καστρο......τα Μαλγαρα ........τσαμπα τελος παιδια ........ηταν και μια χοντρη στο ταμειο ........πηγα και γω να χαιρετησω και να φυγω, ως συνηθως ...αλλα λεει ΣΤΟΠ ...πληρωσε .

:bigcry:

zephyr1
27/10/2008, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
επεσε και το τελευταιο καστρο......τα Μαλγαρα ........τσαμπα τελος παιδια ........ηταν και μια χοντρη στο ταμειο ........πηγα και γω να χαιρετησω και να φυγω, ως συνηθως ...αλλα λεει ΣΤΟΠ ...πληρωσε .

:bigcry:

Εγω περασα τζαμπα :confused: , μαλλον εμαθε οτι παντρευτηκες.:sad:

zolotas
27/10/2008, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Εγω περασα τζαμπα :confused: , μαλλον εμαθε οτι παντρευτηκες.:sad:

:confused: ποτε?? ........χρονια πολλα ρε .........να χαιρεσαι τον Δημητραρα :beer:

epp1640
27/10/2008, 19:44
www.pesoxi.gr :winka:

gozntari
27/10/2008, 22:42
Αν και δεν έχω πολύ χρονο. θα εξηγήσω τι είπε ο δικηγόρος.- μόλις φτάσετε στα διόδια πείτε στον υπάλληλο ότι αρνιέστε να πληρώσετε .αν είναι αλάνη μπορεί να σας αφήσει ,αν είναι καραγκιόζης( πολύ πιθανό ), θα φωνάξει τον προϊστάμενο, που θα εμφανιστεί με ένα χάρτη που λέει αδυναμία πληρωμής , θα του πείτε να σβήσει το αδυναμία και να γράψει άρνηση πληρωμής .. θα σας ζητήσει στοιχεία ,μην του τα δώσετε .μπορεί να σας πει ότι αυτό θα το πληρώσετε μέσω της εφορίας κάτι που δεν γίνετε όπως είπε ο δικηγόρος αφού η εταιρία που διαχειρίζεται τα διωδία δεν είναι κρατική και δεν μπορεί να επιβάλει πρόστιμα … θα σας κρατήσει τον αριθμό του οχήματος και θα σας κλασει 2 μάντρες @ρχιδι@ ..αυτά είπε ο δικηγόρος . αν το κάνουμε όλοι αυτό μια φορά θα τους αναγκάσουμε να πάρουν σοβαρά μετρά και να μειώσουν της τιμές .α και τα λεφτά από τα διωδία συμφώνα με μια πρόσφατη ερεύνα δεν πάνε για την συντήρηση του δρόμου ,πάνε για να καλύψουν άλλες τρύπες του κρατικού μηχανισμού .επίσης να θυμίσω πως στις τράπεζες δάσωνε σε μια νύχτα 28 δις ενώ ένας δρόμος σαν αυτό της ΑΟ στοίχησε 2 δις. 9ή10 τέτοιους δρόμους θα είχε η Ελλάδα μας με αυτά τα λεφτά , αυτό για να το θυμόμαστε όταν λένε δεν υπάρχουν λεφτά…

theodosisv
27/10/2008, 22:52
δηλαδη, πως περνουσατε στα μαλγαρα? ετσι, χυμα? ανοιγαν και περνουσατε?

εμανα μια φορα με αφησε ετσι ενας στην ελευσινα.

συνηθως ταξιδευω ανευ πινακιδας και περναω απο το τεο pass. αλλα το πηραν πρεφα και ξαναλειτουργουν οι μπαρες εκει...:a37:

zephyr1
27/10/2008, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
:confused: ποτε?? ........χρονια πολλα ρε .........να χαιρεσαι τον Δημητραρα :beer:

Ποτέ :lol: , ευχαριστω ζολοτ.:beer: :) :beer:

zolotas
29/10/2008, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από theodosisv
δηλαδη, πως περνουσατε στα μαλγαρα? ετσι, χυμα? ανοιγαν και περνουσατε?


δεν ειχε μπαρες .......ουτε μαλγαρα ,ουτε τεμπη ..........

Silver_Rider
29/10/2008, 20:25
Δεν έχω πληρόση ούτε μια φορά διόδια, ούτε καν σταματάω

rantanplan
29/10/2008, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Silver_Rider
Δεν έχω πληρόση ούτε μια φορά διόδια, ούτε καν σταματάω


και στις μπαρες διακτινιζεσε?

ktm640lc4
30/10/2008, 10:55
Προχτες το 4ημερο περασα απο εκει.

Ενα περιπολικο πριν τα διοδια και σταματαω να ρωτησω....

Ακολουθει ο διαλογος...

-Eδω ειναι τα διοδια που λενε στις ειδησεις να μην πληρωνουμε και οτι δεν πληρωνει ο κοσμος;
-Oχι δεν υπαρχουν τετοια διοδια. (το κλασσικο υφος)
-Εδω ειναι, πλακα μου κανεις.....:D
-Οχι δεν υπαρχουν πληρωνεις κανονικα.
-Ευχαριστω. και την κανω με ελαφρα για το ταμειο

Στο ταμειο.

-Γεια σας, αρνουμαι να πληρωσω τα διοδια για αυτον τον δρομο
-Ωραια, θα βγειτε δεξια και θα δωσετε τα στοιχεια στον υπαλληλο που θα ερθει
-Ευχαριστω. και πληρωνω γιατι η δικια μου φοβηθηκε πιθανες κυρωσεις και λοιπα...

Ο αστυνομικος χωρις να ειναι κρατικο το ταμειο πλεον μου ειπε να πληρωσω κανονικα. ΜΜΜΜ οκ. :confused:

Giorgos19
30/10/2008, 12:16
Ωραια ολα αυτα ρε παιδες,αλλα εμενα ποιος μου λεει οτι σε ολους αυτους που συμπληρωνουν το χαρτι περι αρνησης πληρωμης,οτι μετα απο ενα χ χρονικο διαστημα δεν θα τους ερθει μια ωραια τσετουλα στο σπιτι τους??
Επειδη αυτη η τακτικη εχει γινει πολυ γνωστη τον τελευταιο καιρο,πολυ φοβαμαι οτι τα πραγματα δεν θα ειναι τοσο ροδινα.Το ελληνικο κρατος και γενικοτερα οι εταιριες εχουν δειξει οτι τους τσουζει παρα πολυ οταν θιγεται η τσεπη τους.Ολο και καπια τρυπα θα βρουν και θα μας την κατσουν.

pektis
30/10/2008, 14:11
Εγώ μια φορά πέρασα χύμα & δεν δώσανε σημασία.Ειδικά στα διόδια τα 2ρα προς Πάτρα είναι εντελώς απάτη τα 1,90 ευρώ......Τελικά μήπως είναι καλύτερα να περνάμε χύμα??:rolleyes: :rolleyes:

dimokritos
30/10/2008, 15:13
εγώ που ποτέ δεν πλήρωνα διόδια και είπα μια φορά να πληρώσω και έπεσε και με πλάκωσε η μπάρα, τί να πω??:yuck:

blackbusa
30/10/2008, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Silver_Rider
Δεν έχω πληρόση ούτε μια φορά διόδια, ούτε καν σταματάω

παλια εθνικη η Κτελ???

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

rantanplan
30/10/2008, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
παλια εθνικη η Κτελ???

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



οχι ρε με το κτελ σταματαει αναγκαστικα......:lol:

blackbusa
30/10/2008, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolasfazer
οχι ρε με το κτελ σταματαει αναγκαστικα......:lol:

και αν ο οδηγος του ΚΤΕΛ ειναι τοσο αλανι που εχει βγαλει την πινακιδα και περναει ετσι....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

teok8
30/10/2008, 17:34
egw pantws anebika 1 fora salonika kai 2 kalamata to kalokairi kai dn plirwsa oute e 1 eurw!oute kan sta tempi pou itan foul stous mpatsous..
dn asxolountai re paidia me mixanes..eidika me ta ss!
basika kai na asxolithoun o monos tropos gia na se stamatisoun einai i me karfia sto dromo i otan meineis apo benzini...:rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
31/10/2008, 06:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolasfazer
και στις μπαρες διακτινιζεσε?

χρειαζεσαι ιδιαιτερα νεο.

:wave2:

alfa156
31/10/2008, 07:36
εγω εχω βαλει την ζελατινα πισω που ειναι για τα φφωτογραφικα ρανταρ,και εχω να πληρωσω διοδια απο το 2004,ακομα και στην αττικη οδο!η μεθοδος ειναι απλη...περνας μαζι με το αυτοκι νητο.!!

makis206
31/10/2008, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Ολο και καπια τρυπα θα βρουν και θα μας την κατσουν.

Που την έκρυβες τόση προστυχιά εσύ ρε Γιώργη ;:uplate:

urban
31/10/2008, 14:08
www.pesoxi.gr

Στο fAQ του site λυνονται πολλες αποριες που τοσο καιρο εχουμε ολοι μας.
Για μενα το πιο σημαντικο που εμαθα ειναι οτι δηλωνουμε αρνηση και ΔΕΝ συμπληρωνουμε κανενα χαρτι γιατι η εταιρεια δεν εχει δικαιωμα να ζηταει τα προσωπικα δεδομενα μας. Επιμενουμε σε αυτο και τους λεμε απλα να σημειωσουν την πινακιδα μας αν θελουν.

ktm640lc4
03/11/2008, 16:56
Ρε παιδια να ρωτησω.

Καπου διαβασα οτι αν δεν υπαρχει αλλος δρομος για την διελευση των οχηματων απο το Α σημειο στο Β τοτε μπορουν να μπουν διοδια κανονικα. Αφου υπαρχει παραθυρακι γιατι το πολεμαμε ακομα το θεμα;

Kαι αφου ειναι ετσι γιατι πληρωνουν ολοι, μα ολοι; Προσφατα περασα και δεν ειδα κανεναν δεξια να δινει στοιχεια.

Περιεργο. :confused:

derd
04/11/2008, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
εγω εχω βαλει την ζελατινα πισω που ειναι για τα φφωτογραφικα ρανταρ,και εχω να πληρωσω διοδια απο το 2004,ακομα και στην αττικη οδο!η μεθοδος ειναι απλη...περνας μαζι με το αυτοκι νητο.!!


αυτος παντως ειναι ενας μυθος που κατερριψαν οι mythbusters σε καποιο παλιο επεισοδιο..:D :D

derd
04/11/2008, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Ρε παιδια να ρωτησω.

Καπου διαβασα οτι αν δεν υπαρχει αλλος δρομος για την διελευση των οχηματων απο το Α σημειο στο Β τοτε μπορουν να μπουν διοδια κανονικα. Αφου υπαρχει παραθυρακι γιατι το πολεμαμε ακομα το θεμα;

Kαι αφου ειναι ετσι γιατι πληρωνουν ολοι, μα ολοι; Προσφατα περασα και δεν ειδα κανεναν δεξια να δινει στοιχεια.

Περιεργο. :confused:

και ποιος ειπε πως δεν υπαρχει? η παλια εθνικη οδος τι ειναι?

ktm640lc4
04/11/2008, 10:31
Σωστο αυτο. Αλλα προτιμω να μπλεξω που λεει ο (γραπτος) λογος με την κυβερνηση οποιασδηποτε αλλης ευρωπαικης χωρας παρα με το ελληνικο κρατος/δημοσιο. Δυστηχως. Για μενα. :(

gozntari
04/11/2008, 16:54
Δεν πλέκεις με κανένα δημόσιο!!!! την εκμετάλλευση τον διοδίων την έχουν αναλάβει κερδοσκοπικές μη κρατικές εταιρίες πλέον . εγώ δεν τους δίνω δεκάρα


147224

ktm640lc4
04/11/2008, 18:32
Toτε ποιος ο λογος να μου απαντησει ο αστυνομικος στα διοδια οτι πληρωνω κανονικα και δεν υπαρχουν διοδια που περνας ετσι.

Αφου τα λεφτα δεν τα παιρνει το κρατος, αυτος γιατι κοπηκε;;;;;; Οποτε κατι παιζει.

Και ακριβως αυτο εννοω. Στην Ελλαδα τιποτα δεν ειναι σιγουρο. Ολα ειναι ρευστα. Δεν βρισκεις δικιο ποτε.

Σε αυτες τις φασεις, ακριβως αυτες, λεω στον εαυτο μου, ''δεν υπαρχει κρατος, στην Ελλαδα ζεις, τι περιμενεις;''.

trumpet
04/11/2008, 18:51
Προτεινόμενες λύσεις:

1. Το καλοκαίρι που θα πάω διακοπές λέω να ταξιδέψω από τους επαρχιακούς δρόμους που δεν υπάρχουν διόδια και είναι και πιο όμορφες διαδρομές...

2. Ένας φίλος, με αυτοκίνητο, σταμάτησε και είπε στον υπάλληλο πως δεν έχει φράγκο πάνω του και του είπαν να φύγει, έτσι απλά...

3. Αν σε σταματήσουν με τη μηχανή και υπάρχει κίνηση, έχεις τα χρήματα στην βαλίτσα, κατεβαίνεις από την μηχανή, βγάζεις τα γάντια και ανοίγεις με το πάσο σου τη βαλίτσα ετοιμάζοντας τα χρήματα. Ωστόσο, οι υπόλοιποι από πίσω έχουν τρελαθεί να κορνάρουν οπότε ο υπάλληλος σε διώχνει εθελοντικά!

4. Κάνεις μια πορεία με όσα περισσότερα οχήματα γίνεται (αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες) από την Αθήνα ως τη Θεσσαλονίκη, ταξιδεύεις με 90 (να να μην κάψεις και πολύ βενζίνη), καθυστερείς όλες τις νταλίκες και λοιπά οχήματα ε.χ. και περνάει ένας ένας χωρίς να πληρώσει ΦΡΑΓΚΟ είτε είναι εταιρία είτε είναι κράτος ο εκμεταλλευτής των διοδίων. Αν γίνεται αυτό για κανένα χρόνο, να δείς τι καλά θα στρώσουν όλοι τους.


Είμαι λίγο κατά του να γίνεται από τον καθένα μας ξεχωριστά μια τέτοια κίνηση, όχι γιατί δεν έχει βαρύτητα, αλλά επειδή μπορούν πιο εύκολα να υπάρξουν κυρώσεις και να γίνουν ομαδικές δίκες οι οποίες θα συμφέρουν την εκάστοτε εταιρία, όπως και να πιέσουν οι εταιρίες των διοδίων ώστε να ψηφιστούν και νέοι νόμοι που να τους δίνουν το δικαίωμα να πάρουν προσωπικά στοιχεία μέχρι και να συλλαμβάνουν με τη βοήθεια της "Αγίας" αστυνομίας μας τον καθένα με προφυλακίσεις, αυτόφορες διαδικασίες κλπ.

Δεν νομίζω πως είμαι υπερβολικός. Άλλωστε, τα τελευταία φαίνεται να εφαρμόζονται σε πλείστες άλλες περιπτώσεις τελευταία, με απεργούς και ματ σε πορείες αλλά και χώρους δουλειάς-εργοστάσια, όπου η παγκόσμια οικονομική κατάσταση διευκολύνει τους επιχειρηματίες να απολύουν κόσμο, να μην καταβάλουν τα δεδουλευμένα (φυσικά δεν μιλάμε για αυξήσεις και λοιπά δικαιώματα...), να απειλούν εργαζόμενους ώστε να δουλεύουν περισσότερο χωρίς να πληρώνονται και άλλα.

tai
04/11/2008, 23:30
οι εταιρίες ΔΕΝ έχουν κινηθεί δικαστικά (ακόμα) με τον φόβο της αρνητικής (για αυτές) απόφαση.
ας το εκμεταλλευτούμε ΤΩΡΑ.

zephyr1
05/11/2008, 04:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
οι εταιρίες ΔΕΝ έχουν κινηθεί δικαστικά (ακόμα) με τον φόβο της αρνητικής (για αυτές) απόφαση.
ας το εκμεταλλευτούμε ΤΩΡΑ.

Τι θελεις ?
Σαββατο ή Κυριακη?

OzZzZzY
05/11/2008, 05:03
ξερω πολλους που λενε "Ελα μωρε τωρα για 2 ευρω θα καθομαι να τσακωνομαι, να μου παιρνουν στοιχεια κλπ". Δυστυχως αυτο δεν ειναι λυση. Ουτε λυση ειναι το να περναμε "αεροπορια" απο τα διοδια. Να μαστε αποφασισμενοι να διεκδικησουμε αυτα που χουμε οχι απλως πληρωσει, αλλα χιλιοπληρωσει και χρυσοπληρωσει.

tifoefs
05/11/2008, 09:55
αεροποριααααα !!! αεροπορια !!

Εχεις δει εσυ αεροπλανα να πληρωνουν διοδια ;;;

:beer: :evil: :evil: :evil:

tai
05/11/2008, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Τι θελεις ?
Σαββατο ή Κυριακη?
:rolleyes:
αφού τα'παμε!

OzZzZzY
05/11/2008, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
αεροποριααααα !!! αεροπορια !!

Εχεις δει εσυ αεροπλανα να πληρωνουν διοδια ;;;

:beer: :evil: :evil: :evil:

οχι αλλα εχω δει βαπορια :smokin: :smokin:
:lol:


147342