PDA

View Full Version : Σ ώ σ τ ε τα λίτρα σας



TEOkaip7
27/10/2008, 10:32
μου το στείλαν με e-mail και το βρήκα ενδιαφέρον,

Aπ' τους 4ΤΡΟΧΟΥΣ Ιουλίου 2008 :

Σ ώ σ τ ε τα λίτρα σας (για όσους/όσες οδηγούν συχνά πυκνά και τα
έξοδα ßαραίνουν… ) :

1. Γεµίστε το όχηµά σας νωρίς το π ρ ω ί . Γιατί η θερµοκρασία εδάφους είναι χαµηλή. Σ' όλα τα πρατήρια ßενζίνας οι δεξαµενές είναι υπόγειες. Άρα , όσο πιο κρύο είναι το έδαφος, τόσο µεγαλύτερη είναι η π υ κ ν ό τ η τ α του καυσίµου.
Αν γεµίσετε απόγευµα, ή ßράδυ, το λίτρο σας δ ε ν θα είναι ακριßώς 1 λίτρο.

2. Όταν γεµίζετε ο ίδιος-ίδια σε self service-πρατήριο, µην ßάζετε την αντλία στην υψηλή ταχύτητα. Απ' τις τρείς ταχύτητες/στάδια, - χαµηλό στάδιο, µεσαίο κι υψηλό,-
το χ α µ η λ ό ελαχιστοποιεί τους ατµούς που δηµιουργούνται απ' την ßενζίνη. Σ' όλες οι µάνικες προκαλείται µια επιστροφή ατµού. Εάν γεµίζετε στο γ ρ ή γ ο ρ ο, ένα µέρος του καυσίµου, που πηγαίνει στο ρεζερßουάρ γίνεται ατµός ßενζίνης. Αυτός ο ατµός απορροφάται επάνω, γυρίζει πίσω στην υπόγεια δεξαµενή του ßενζινάδικου κι έτσι στην πραγµατικότητα παραλαµßάνετε λ ι γ ό τ ε ρ ο καύσιµο.

3. Ένα απ' τα σηµαντικότερα είναι να κάνετε ανεφοδιασµό, όταν το απόθεµα ßενζίνης σας είναι περίπου στη µ έ σ η . Διότι, όσο περισσότερο καύσιµο έχετε στο ρεζερßουάρ, τόσο λιγότερος αέρας υπάρχει στο διαθέσιµο χώρο του. Η ßενζίνη εξατµίζεται γρηγορότερα απ' ό,τι µπορείτε να φανταστείτε.

4. Εάν την ώρα που εισέρχεστε, δείτε ότι γίνεται ανεφοδιασµός του ßενζινάδικου από ßυτιοφόρο, µ η ν γεµίζετε. Είναι πολύ πιθανό το καύσιµο να έχει ανακατευτεί κατά τον ανεφοδιασµό και να πάρετε µαζί τα ακάθαρτα συστατικά, που συνήθως κάθονται στον πάτο της δεξαµενής.

gdevelek
27/10/2008, 10:40
το 4 είναι λογικό

τα υπόλοιπα σηκώνουν πολλή κουβέντα

stefanos
27/10/2008, 11:01
Το καλύτερο κόλπο είναι να γεμίζετε μόλις γυρνάτε ρεζέρβα.
Είναι το ευκολότερο κόλπο για να καταλάβετε ποια αντλία είναι πειραγμένη ώστε να μην ξαναπατήσετε στο βενζινάδικο.

toulis
27/10/2008, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Το καλύτερο κόλπο είναι να γεμίζετε μόλις γυρνάτε ρεζέρβα.
Είναι το ευκολότερο κόλπο για να καταλάβετε ποια αντλία είναι πειραγμένη ώστε να μην ξαναπατήσετε στο βενζινάδικο.

Τώρα όσο αναφορά τα παραπάνω

1 δεν παίζει και πολύ γιατί θεωρητικά και πρακτικά ο μετρητής του βενζινάδικου έχει εκτός από την ογκομέτριση και ένα άλλο αισθητήριο που λέγεται θερμόμετρο που ο πραγματικός λόγος ύπαρξης του είναι να μας βοηθήσει να κάνουμε αναγωγή του μετρούμενου όγκου σε συγκεκριμένη θερμοκρασία.

2 ισχύει κατά την γνώμη μου αλλά για τελείως διαφορετικό λόγο

όταν ο τεχνικός αποφασίσει να μαϊμουδιασει την αντλία συνήθως ασχολείται με της γρήγορες ταχύτητες ανεφοδιασμού και όχι με της μικρές , οπότε έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να γλιτώσεις το κλέψιμο.

3 διαφωνώ

4 συμφωνώ
:)

gdevelek
27/10/2008, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Τώρα όσο αναφορά τα παραπάνω


όσον αφορά :beer:

Zzz750
27/10/2008, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
[B3. Ένα απ' τα σηµαντικότερα είναι να κάνετε ανεφοδιασµό, όταν το απόθεµα ßενζίνης σας είναι περίπου στη µ έ σ η . Διότι, όσο περισσότερο καύσιµο έχετε στο ρεζερßουάρ, τόσο λιγότερος αέρας υπάρχει στο διαθέσιµο χώρο του. Η ßενζίνη εξατµίζεται γρηγορότερα απ' ό,τι µπορείτε να φανταστείτε. [/B]

Ας γινω λοιπον και εγω λιγο :evil: δικηγορος του διαβολου.
Μεσα σε ενα ντεποζιτο,οπως αυτο του αυτοκινητου ή της μηχανης, η βενζίνη που εξατμιζεται εχει δυοδο να φυγει?:uplate: .
Πιστευω οτι ειναι αρκετα καλα εγκλοβισμενη, ξανα-υγροποιηται και γινεται παλι καυσιμο.
Σωστα μιλαω ήήήή...:sick:
:beer:

gdevelek
27/10/2008, 12:43
και βέβαια φεύγει (από την τάπα που βέβαια δεν κλείνει τελείως από το ρύγχος του σωλήνα) γι' αυτό και σπάει ρουθούνια

stefanos
27/10/2008, 13:24
δεν ξέρω αν φεύγει αλλά ότι και να γίνει εγώ δεν πάω σε μερικά βενζινάδικα που μου έχουν βάλει πάνω απο 10 λίτρα στο ρεζερβουάρ που παίρνει 10.
Λέτε να τους αδίκησα και να είναι απο την εξάτμηση:confused:

gdevelek
27/10/2008, 13:32
πολύ περισσότερο φοβάμαι τη νοθεία, παρά το κλέψιμο σε ποσότητα...

γι' αυτό και το (4) παραπάνω είναι πολύ κρίσιμο αφού έχει να κάνει με ΤΙ βενζίνη μπαίνει μέσα και όχι ΠΟΣΗ

toulis
27/10/2008, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
όσον αφορά :beer:


Συγνώμη

:sad:

:bawl: :bawl:

Zzz750
27/10/2008, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
και βέβαια φεύγει (από την τάπα που βέβαια δεν κλείνει τελείως από το ρύγχος του σωλήνα) γι' αυτό και σπάει ρουθούνια

Δεν αμφιβαλω,αλλα δεν ασχολουμε και με mg :a019:

AAA...και αν σου σπαει τα ρουθουνια...υπαρχει προβλημα "με την ταπα σου"..και καλα θα κανεις να πας να φτιαξεις γιατι η βενζινα ειναι flameable!!!! :lol: (no offence)


:beer:

OldMan
27/10/2008, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750
Μεσα σε ενα ντεποζιτο,οπως αυτο του αυτοκινητου ή της μηχανης, η βενζίνη που εξατμιζεται εχει δυοδο να φυγει?:uplate: .
Πιστευω οτι ειναι αρκετα καλα εγκλοβισμενη, ξανα-υγροποιηται και γινεται παλι καυσιμο.

Σε τέτοια περίπτωση, απλά δεν πηγαίνει πουθενά (ούτε στο καρμπυρατέρ μας ...) :winka:

Zzz750
27/10/2008, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σε τέτοια περίπτωση, απλά δεν πηγαίνει πουθενά (ούτε στο καρμπυρατέρ μας ...) :winka:

Πια περιπτωση ρε φιλαρακι? :dizzy:

toulis
27/10/2008, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σε τέτοια περίπτωση, απλά δεν πηγαίνει πουθενά (ούτε στο καρμπυρατέρ μας ...) :winka:

Υπάρχουν και οι ανεπίστροφες :smokin:




















Να πάει στης διαμάχες

:lol:

KaTaNaS
27/10/2008, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750
Πια περιπτωση ρε φιλαρακι? :dizzy:

στην περιπτωση που δεν παιρνει αερα το ντεποζιτο απο πανω... θα δημιουργειται υποπιεση στον εγκλωβισμενο αερα και καυσιμο και ειτε το ρουμπινετο θα ειναι ανοιχτο ειτε κλειστο το διιο κι αυτό

gdevelek
27/10/2008, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750
Δεν αμφιβαλω,αλλα δεν ασχολουμε και με mg :a019:

AAA...και αν σου σπαει τα ρουθουνια...υπαρχει προβλημα "με την ταπα σου"..και καλα θα κανεις να πας να φτιαξεις γιατι η βενζινα ειναι flameable!!!! :lol: (no offence)


:beer:

αναφερόμουν στη φάση που γεμίζεις βενζίνη στο βενζινάδικο, όχι μετά, αλοίμονο

toulis
27/10/2008, 14:05
Και μετά μερικές φορές η τάπα του ντεπόζιτου ( κλάνει ) λίγο αέρα κορεσμένο με εξατμισμένη βενζίνη.

:)

Zzz750
27/10/2008, 14:23
Επειδει δεν εχω ασχοληθει με το"θεμα" θα πω οτι συμφωνω εν μερη με ολους και για μενα :a3:
Κατι αλλο εχω να ρωτησω για το συγκεκριμενο topic μιας και μιλαμε για οικονομια Vs καταναλωση...αυτα τα παπαρακια που βαζουν πανω στα σωληνακια καυσιμου..κανουν δουλεια? Εχει δοκιμασει καποιος να πει? Στα λογια που εχω διαβασει, λενε (η εταιρεια που το κατασκευαζει) πως κανει δουλεια. Στην πραξη?..?..?


146494

gcrook
27/10/2008, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750
Στα λογια που εχω διαβασει, ?

Καπου ειχαν γραφτει κατι αραδες σχετικα με αυτο.Θα το θυμαται ο ολντμαν εκτος και αν προσπαθει να το ξεχασει. :lol:
Στειλτου κανα πμ καλου κακου.:lol:

toulis
27/10/2008, 14:40
Προσωπικά δεν μπορώ να πω κατά πόσο κάνει κάτι

Αλλά αν υποθέσω ότι στοιχίζουν γύρο στα 100 ευρω και η μείωση κατανάλωσης που προσφέρουν είναι 10% ( πράγμα που με κάνει να αμφιβάλω )

Τότε σύμφωνα μα την κατανάλωση της μηχανής μου θα έχω κέρδος 0.5 του λίτρου κάθε 100 χλμ.

Και θα κάνω απόσβεση της επένδυσης μου μετά από 20000 χλμ χρήσης.

Ελπίζω και εγώ να βρεθεί καπιος άλλως να τα δοκιμάσει


Υγ εύχομαι να έχω κάνει σωστά της πράξεις και να μην γίνω ρόμπα

mikios400
27/10/2008, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750
...αυτα τα παπαρακια που βαζουν πανω στα σωληνακια καυσιμου..κανουν δουλεια?

αν πρόκειται για μαγνητάκια κλπ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΠΤ. Δεν υπάρχει κάτι στη βενζίνα που να μαγνητίζεται ή να παθαίνει το οτιδήποτε περνώντας από ένα μαγνήτη. εσύ έχεις δει διαφορά;;;;

κ σου εφιστώ την προσοχή σε κάτι γιατί μια φίλη της μάνας μου με κούφανε μια φορά επιμένοντας πως όταν έβαζε ένα σηματάκι γιν-γιαν στο κλουβάκι της είχε περίπου 15-20% παραπάνω αυτονομία.... κ επέμενε πάρα πολύ!!! :eek:

στην καλύυυυυτερη περίπτωση έχει δίκιο ο toulis, αλλά όχι με τόσο φουσκωμένα νούμερα θα'λεγα.

για διάφορα θαυματουργά μπιχλιμπίδια (κ την εξολόθρευσή τους) δες κ τον carbibles.com (http://www.carbibles.com/fuel_engine_bible_pg3.html)

gdevelek
27/10/2008, 17:09
ορισμένοι κουτάκηδες είναι διατεθιμένοι να πληρώσουν για τέτοια κομπογιανίτικα μαραφέτια...


...αλλά την πίεση των ελαστικών τους που έχει πέσει και τους κόβει αυτονομία (και ασφάλεια) δεν μπαίνουν στον κόπο να την τσεκάρουν αν δεν κλατάρει εντελώς...

stefanos
27/10/2008, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
ορισμένοι κουτάκηδες είναι διατεθιμένοι να πληρώσουν για τέτοια κομπογιανίτικα μαραφέτια...


...αλλά την πίεση των ελαστικών τους που έχει πέσει και τους κόβει αυτονομία (και ασφάλεια) δεν μπαίνουν στον κόπο να την τσεκάρουν αν δεν κλατάρει εντελώς...

Τι είπες τώρα ΤΟΥΜΠΑΝΑ τα έχουμε κάνει:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
27/10/2008, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
.Θα το θυμαται ο ολντμαν εκτος και αν προσπαθει να το ξεχασει. :lol:
Προσπαθεί ... προσπαθεί...

(μην αρχίσουμε πάλι για "πολωμένα μόρια καυσίμου" plz ...):sad:

THEOD
27/10/2008, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750
Κατι αλλο εχω να ρωτησω για το συγκεκριμενο topic μιας και μιλαμε για οικονομια Vs καταναλωση...αυτα τα παπαρακια που βαζουν πανω στα σωληνακια καυσιμου..κανουν δουλεια? Εχει δοκιμασει καποιος να πει? Στα λογια που εχω διαβασει, λενε (η εταιρεια που το κατασκευαζει) πως κανει δουλεια. Στην πραξη?..?..?


:a31: :a31: :a31:

Χάζευα προχθές σε μικρό κανάλι μια τέτοια διαφήμιση ενός "μαγικού εξοικονομητή καυσίμου"...

Αύξηση ιπποδύναμης έως 35% :eyepop:
Περιορισμό ρύπων έως 80%:eyepop: :eyepop:
Μείωση κατανάλωσης έως 25% :eyepop: :eyepop: :eyepop: (εδώ είναι λιγότερο γενναιόδωροι... :D )

Μάλιστα έκανε και επίδειξη του συστήματος, Είχε περασμένο στην εισαγωγή ένα σωληνάκι και ένας αναπτήρας έδινε σπινθήρα που άναβε ως απόδειξη... :rotflmao:


Πέρα από την πλάκα και πέρα από το αν κάποιοι είναι τόσο ηλίθιοι ώστε να τα σκάσουν πιστεύοντας αυτές τις τερατολογίες...εεεε καλά να πάθουν, είναι ένα θέμα πως επιτρέπονται από το Υπουργείο Εμπορίου να κυκλοφορούν τέτοια προιόντα και ΚΥΡΙΩΣ....να διαφημίζονται με τόσο τραγικά παραπλανητικό τρόπο...

gcrook
27/10/2008, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
:

Πέρα από την πλάκα και πέρα από το αν κάποιοι είναι τόσο ηλίθιοι ώστε να τα σκάσουν πιστεύοντας αυτές τις τερατολογίες...εεεε καλά να πάθουν, είναι ένα θέμα πως επιτρέπονται από το Υπουργείο Εμπορίου να κυκλοφορούν τέτοια προιόντα και ΚΥΡΙΩΣ....να διαφημίζονται με τόσο τραγικά παραπλανητικό τρόπο...

Εδω υπαρχουν ολοκληρα καναλια αφιερωμενα σε παραφυσικες τερατολογιες, επικινδυνες επιστημονικοφανεις θεωριες, και γιατροσοφια με οξυγονο.
Περιμενεις καποιος να ασχοληθει με τριτοκλασσατες διαφημισεις;

Σημ. Το συγκεκριμενο συστημα (η καποιο παραπλησιο) ξερω τουλαχιστον 3-4 ατομα που το εχουν βαλει στα αυτοκινητα τους.:sad:

Tpap
27/10/2008, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750
...αυτα τα παπαρακια που βαζουν πανω στα σωληνακια καυσιμου..κανουν δουλεια?

Όχι.

Tpap
27/10/2008, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
μου το στείλαν με e-mail και το βρήκα ενδιαφέρον,

Aπ' τους 4ΤΡΟΧΟΥΣ Ιουλίου 2008 :

Σ ώ σ τ ε τα λίτρα σας (για όσους/όσες οδηγούν συχνά πυκνά και τα
έξοδα ßαραίνουν… ) :

1. Γεµίστε το όχηµά σας νωρίς το π ρ ω ί . Γιατί η θερµοκρασία εδάφους είναι χαµηλή. Σ' όλα τα πρατήρια ßενζίνας οι δεξαµενές είναι υπόγειες. Άρα , όσο πιο κρύο είναι το έδαφος, τόσο µεγαλύτερη είναι η π υ κ ν ό τ η τ α του καυσίµου.
Αν γεµίσετε απόγευµα, ή ßράδυ, το λίτρο σας δ ε ν θα είναι ακριßώς 1 λίτρο.

2. Όταν γεµίζετε ο ίδιος-ίδια σε self service-πρατήριο, µην ßάζετε την αντλία στην υψηλή ταχύτητα. Απ' τις τρείς ταχύτητες/στάδια, - χαµηλό στάδιο, µεσαίο κι υψηλό,-
το χ α µ η λ ό ελαχιστοποιεί τους ατµούς που δηµιουργούνται απ' την ßενζίνη. Σ' όλες οι µάνικες προκαλείται µια επιστροφή ατµού. Εάν γεµίζετε στο γ ρ ή γ ο ρ ο, ένα µέρος του καυσίµου, που πηγαίνει στο ρεζερßουάρ γίνεται ατµός ßενζίνης. Αυτός ο ατµός απορροφάται επάνω, γυρίζει πίσω στην υπόγεια δεξαµενή του ßενζινάδικου κι έτσι στην πραγµατικότητα παραλαµßάνετε λ ι γ ό τ ε ρ ο καύσιµο.

3. Ένα απ' τα σηµαντικότερα είναι να κάνετε ανεφοδιασµό, όταν το απόθεµα ßενζίνης σας είναι περίπου στη µ έ σ η . Διότι, όσο περισσότερο καύσιµο έχετε στο ρεζερßουάρ, τόσο λιγότερος αέρας υπάρχει στο διαθέσιµο χώρο του. Η ßενζίνη εξατµίζεται γρηγορότερα απ' ό,τι µπορείτε να φανταστείτε.

4. Εάν την ώρα που εισέρχεστε, δείτε ότι γίνεται ανεφοδιασµός του ßενζινάδικου από ßυτιοφόρο, µ η ν γεµίζετε. Είναι πολύ πιθανό το καύσιµο να έχει ανακατευτεί κατά τον ανεφοδιασµό και να πάρετε µαζί τα ακάθαρτα συστατικά, που συνήθως κάθονται στον πάτο της δεξαµενής.



:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry:

THEOD
27/10/2008, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Σημ. Το συγκεκριμενο συστημα (η καποιο παραπλησιο) ξερω τουλαχιστον 3-4 ατομα που το εχουν βαλει στα αυτοκινητα τους.:sad:


Μιας και απ' ότι φαίνεται έχεις πολλούς τέτοιους γνωστούς :a22: μήπως να κάναμε καμμιά εισαγωγούλα και να πουλούσαμε τέτοιους θαυματουργούς εξοικονομητές ???

ένα έξτρα εισοδηματάκι δεν θα μου κακόπεφτε σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς... :a13:

gcrook
27/10/2008, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Μιας και απ' ότι φαίνεται έχεις πολλούς τέτοιους γνωστούς :a22: μήπως να κάναμε καμμιά εισαγωγούλα και να πουλούσαμε τέτοιους θαυματουργούς εξοικονομητές ???

ένα έξτρα εισοδηματάκι δεν θα μου κακόπεφτε σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς... :a13:

Ζηλευεις που εγω εχω φιλους:a22: :a22:

sakisvolos
27/10/2008, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
δεν ξέρω αν φεύγει αλλά ότι και να γίνει εγώ δεν πάω σε μερικά βενζινάδικα που μου έχουν βάλει πάνω απο 10 λίτρα στο ρεζερβουάρ που παίρνει 10.
Λέτε να τους αδίκησα και να είναι απο την εξάτμηση:confused:

Σε 11 λίτρα ρεζερβουάρ μου ''χώρεσε'' ένας βενζινάς 12 λίτρα βενζίνη μόλις πήρα καινούργια τη
μηχανή από το μαγαζί που την αγόρασα που μπροστά στα μάτια μου έβαλαν δύο λίτρα βενζίνη για να
τη βάλουμε μπροστά και δούλεψε τρία το πολύ λεπτά ρελαντί! Πόση βενζίνη να έκαψε με τρία λεπτά της ώρας ρελαντί?

Και μου έβαλε 12 λίτρα έμεινα μ@λ@κ@ς εκείνη την ώρα τον πλήρωσα και δε με ξαναείδε!
Και φυσικά έγινε και γίνεται η ανάλογη διαφήμιση!:winka: :winka:

Sapadak
29/10/2008, 09:06
Ανακτηση ατμων σε Ελληνικα πρατηρια ακομα ΔΕΝ.....

Κατα τα αλλα σηκωνει πολυ συζητηση το θεμα!!

OldMan
29/10/2008, 13:33
'Ηγγικεν το πλήρωμα του χρόνου (και τις μ@λ@κίας) ίνα όπως την κάνουμε γισ "Γενικές" μεριά ...:smokin:

byron
29/10/2008, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
'Ηγγικεν το πλήρωμα του χρόνου (και τις μ@λ@κίας) ίνα όπως την κάνουμε γισ "Γενικές" μεριά ...:smokin:

Υπαινίσσεσαι ότι οι "Γενικές" είναι ο χώρος που καταλήγουν οι μαλάκες φιλαράκι; :evil:

p@nos
29/10/2008, 14:20
ο καλυτερος τροπος για να ''σωσετε'' τα λιτρα σας ειναι να βαζετε το ρουμπινετο του ντεποζιτου στο οφ καθε φορα που κατεβαινετε απο τη μηχανη.

το κανω παντα και μου εχει γινει συνηθεια...

toulis
30/10/2008, 15:48
Λιπών τώρα που έχω λίγο χρόνο να πω και εγώ την μλκια μου

Επειδή είμαι λύγο περίεργος σαν άνθρωπος

Κάποτε είχα την απορία για τους μαγνήτες και σκεφτόμουν ρε λες να

Έτσι για να μου φύγει η απορία αποφάσισα να εφαρμόσω και εγώ την μαγική πατέντα

Αλλά επειδή είμαι λύγο τσιγκούνης και τα 100 ευρω που στοίχιζαν τα μαγικά είναι πολλά

Δεν έβαλα τους συγκεκριμένους μαγνήτες

Την λύση έδωσε ένα πηνίο ηλεκτροβανας 12 V DC που λόγο δουλειάς την είχα σχεδόν τσάμπα

Το προτζεκτ είχε ως εξής, πήρα το πινάκι πέρασα από μέσα το σωληνάκι βενζίνης και μετά συνέδεσα τα καλώδια του πηνίου στο διακόπτη τροφοδοτώντας το με 12 V.

Το πείραμα έγινε σε ένα παπί

Μετρήθηκε η κατανάλωση καυσίμου τουλάχιστον επί 3 μήνες πριν την τοποθέτηση και 2 μήνες μετά την τοποθέτηση.

Το αποτέλεσμα ήταν να έχω αρχικά την αίσθηση ότι η πατέντα κάτι έκανε αφού ένιωθα ότι πήγαινε καλύτερα.

Κατά την πάροδο του χρόνου ώμος και μετά από μέτρηση κατανάλωσης κατέληξα ότι απλά είχα μεγαλύτερη κατανάλωση.

Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι απλά λόγο ψυχολογίας άνοιγα παραπάνω το γκάζι μάλλον

Το πινάκι πάντως υπάρχει και όποιος θέλει να κάνει το τεστ ξανά μπορώ να του το δώσω


:lol:

Opisthogonia
31/10/2008, 07:07
se R/c thermiko (tilekatefthinomeno me venzina) dixrono fisika yparxi kati antistixo to opio pragmatika dini afxisi ipodinamis esthiti sto aftokinitaki....xoris na katalaveno to giati ....to aftokinitaki metrithike me antistixo prin kai meta i diafora eitane sxedon ena amaxaki parapano :P

bori na akougome poli pedikos aplos sas leo kai ego ti tsekara
thats my 2 cents pou len ki agli :P

OldMan
31/10/2008, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Υπαινίσσεσαι ότι οι "Γενικές" είναι ο χώρος που καταλήγουν οι μαλάκες φιλαράκι; :evil:
Μπαααα .... :nono:


(απλά, το λέω ΕΥΘΕΩΣ ...!!!) :smokin:

firefox
15/10/2010, 06:43
το fuel ex το έχει χρησιμοποιήσει κανεις παιδιά? σε αμάξι το σκέφτομαι.είδε κανεις έστω κάποιο αποτέλεσμα και αν ναι τι τάξη μεγέθους?

THEOD
15/10/2010, 06:57
Φοβερό σύστημα..Μιλάμε για τρομερή μείωση κατανάλωσης με ταυτόχρονη αύξηση ιπποδύναμης, χαμηλότερους ρύπους και μακροπρόθεσμα καθαρότερο κινητήρα. Και όλα αυτά με καμιά 60αρία ψωροευρώπουλα....

















































Αν δεν σε έπεισα... στο άλλο κανάλι έχει γουέστερν... :winka:

firefox
15/10/2010, 09:07
το έχεις δοκιμάσει?

Εχετλαίος
15/10/2010, 09:40
Μούφα.
:wave2:

firefox
15/10/2010, 11:31
βρε παιδιά πείτε εμπειρίες. τα έχετε δοκιμάσει η απλά δεν τα πιστεύετε και λέτε μούφα?

Εχετλαίος
15/10/2010, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από firefox
βρε παιδιά πείτε εμπειρίες. τα έχετε δοκιμάσει η απλά δεν τα πιστεύετε και λέτε μούφα?

Δοκιμάσει!
Μ Ο Υ Φ Α Α Α Α Α Α Α Α

alex14
15/10/2010, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από firefox
το έχεις δοκιμάσει?

http://en.wikipedia.org/wiki/Fuel_saving_devices

MythBusters
The popular U.S. television show MythBusters investigated several fuel-saving devices using both fuel-injected cars and diesel powered cars under very controlled circumstances.

The concept of fuel line magnets, which supposedly align the fuel molecules so they burn better, was tested and they determined it made no difference in the rate of fuel consumption. They also tested the idea that adding a small amount of acetone to gasoline increases fuel efficiency by making the gasoline burn more completely (presumably without damaging the plastic parts of the fuel system.) However, the result was that although there was no apparent damage the fuel system, the efficiency of the fuel actually decreased.

They also tested the theory that a diesel-powered car can run on hydrogen gas alone, which surprisingly, was confirmed as viable, although hydrogen gas itself is very expensive. They also tested a device that supposedly produces sufficient hydrogen to power a car by running an electric current through water (which causes its molecules to split into hydrogen and oxygen). Although some hydrogen was produced, the amount was minuscule compared to the quantity necessary to run a car for even a few seconds.

The show also tested a carburetor that, according to its manufacturer, could improve fuel efficiency to 300 miles per gallon. However, the device actually made the car less fuel efficient.

They also determined that a diesel-powered car can run on used cooking oil though they did not check whether it damaged the engine.

The show noted that out of 104 fuel efficiency devices tested by the EPA, only seven showed any improvement in efficiency, and even then, the improvement was never more than six percent. The show also noted that if any of the devices they tested actually worked to the extent they were supposed to, the episode would have been one of the most legendary hours of television. The show also cited common sense by stating that if there really was a device that dramatically increased fuel efficiency, it would certainly be common knowledge.[2]

:wave2:

kyko
15/10/2010, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
http://en.wikipedia.org/wiki/Fuel_saving_devices

MythBusters
The popular U.S. television show MythBusters investigated several fuel-saving devices using both fuel-injected cars and diesel powered cars under very controlled circumstances.

The concept of fuel line magnets, which supposedly align the fuel molecules so they burn better, was tested and they determined it made no difference in the rate of fuel consumption. They also tested the idea that adding a small amount of acetone to gasoline increases fuel efficiency by making the gasoline burn more completely (presumably without damaging the plastic parts of the fuel system.) However, the result was that although there was no apparent damage the fuel system, the efficiency of the fuel actually decreased......



μπλα μπλα μπλα :D

με απλα λογια πες το....δεν ειμαστε ολοι αποφοιτοι lower :lol: :bawl: :D

alex14
15/10/2010, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
μπλα μπλα μπλα :D

με απλα λογια πες το....δεν ειμαστε ολοι αποφοιτοι lower :lol: :bawl: :D

connecting sleeve , Μουφα δηλαδη :lol:

:wave2:

kyko
15/10/2010, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
connecting sleeve , Μουφα δηλαδη :lol:

:wave2:

ναι ρε καταλαβα....απλα για την πολλη μαζα το λεω

:bigcry: :lol: :wave2:

firefox
15/10/2010, 16:38
μάλιστα. δεν θα τo πάρω όπως φαίνεται. ευχαριστώ.

chr1s_86
17/10/2010, 01:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
connecting sleeve , Μουφα δηλαδη :lol:



:lol: :lol:

ktman710
17/10/2010, 02:26
Παιδια να ρωτησω κατι απο αποψη ποιοτητας της βενζινης. Ειναι καλυτερο να προτιμαμε τα εταιρικα πρατηρια σε σχεση με τα ιδιωτικα ή ειναι το ιδιο?

lanzaman
17/10/2010, 04:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktman710
Παιδια να ρωτησω κατι απο αποψη ποιοτητας της βενζινης. Ειναι καλυτερο να προτιμαμε τα εταιρικα πρατηρια σε σχεση με τα ιδιωτικα ή ειναι το ιδιο?

ολα τα βενζιναδικα απο τα ιδια διυλιστηρια προμηθευονται (Ελληνικα Πετρελαια) εκτος απο τα avin που παιρνουν απο motor oil..
επομενως το θεμα ειναι τι γινεται αφου φτασει η βενζινη στα βενζιναδικα και οχι πριν(λεμε τωρα)..
τωρα για τα εταιρικα η τα ιδιωτικα η μονη διαφορα ειναι σε ποιανου την τσεπη μπαινουν τα λεφτα..


Υ.Γ. προσωπικα προτιμω τα εταιρικα βενζιναδικα

Sapadak
17/10/2010, 07:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktman710
Παιδια να ρωτησω κατι απο αποψη ποιοτητας της βενζινης. Ειναι καλυτερο να προτιμαμε τα εταιρικα πρατηρια σε σχεση με τα ιδιωτικα ή ειναι το ιδιο?

Θεωρητικα ειναι ιδια τα καυσιμα, αλλα στα εταιρικα επειδη δεν εχει αμεσο κερδος ο υπευθυνος λειτουργιας του πρατηριου δε τα βαζουν χερι τα καυσιμα, σε αντιθεση με καποια ιδιωτικα πρατηρια.

Βρες ενα και αν δε σου κανει σουξουμουξου βαζε εκει συνεχεια