PDA

View Full Version : Ο δικηγορακος



easy
28/10/2008, 20:10
γεια σας παιδια να μια ιστορια κ απο μενα.πηγαινοντας με το σκουτερακι της δουλειας απο λεωφορο(ο θεος να την κανει)γαλατσιου να αγορασω κατι ανταλακτικα κ ενω πηγαινοντας στο δικο μου ρευμα κανονικα να μια μερσεντες διπλα με προσπερασε τοσο κοντα που ο καθρεπτης του βρηκε στο αριστερο μου χερι κ με το αποτομο εφαγα σαβουρα.σταματαει η κινηση βγαινει οτυπος απο το αμαξι(εγω σηκωθηκα αμεσως μια που δεν ειχα χτυπησει)και μου λεει.φιλε ειμαι δικηγορος κ βιαζομαι να παω στο δικαστηριο απο οτι βλεπω δε χτυπησες.μολις το ακουσα αυτο χτυπησα κοκκινα.(ε οχι ρε π00στη δε θα φυγεις ετσι λεω απο μεσα μου).χωρις να του μιλησω ξαπλωνω κατω στην ασφαλτο.
-τι επαθες?
-χτυπησα κ θελω να ερθει αστυνομια κ ασθενοφορο
-μα πριν λιγο ησουν ορθιος
-τι να σου πω αν θες φυγε μιας που βιαζεσε.αλλα μαρτυρες κ πινακιδες εγω εχω.
να μη τα πολυλογω ακολουθησε απολαυστικος διαλογος το σκουτερακι εγινε αστραφτερο κ τη δικη εχασε αφου τον κρατησα πανω απο μια ωρα.

Road67
28/10/2008, 20:18
Να σε ρωτήσω κάτι : Αν βιαζόταν πολύ όντως και δεν ήταν με το μερσεντικό κι ήταν με ένα παλιό ντάτσουν μπλούμπερντ θα έκανες το ίδιο; Και μόνο που σταμάτησε είναι δείγμα πως δεν πήγε να στη σκάσει. Ετσι το βλέπω εγώ αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Τέλος πάντων περαστικά σου.

easy
28/10/2008, 20:27
καταρχην βγαινει με το γνωστο υφακι το πισω κ σας εφαγα κ το πρωτο πραμα που ξεστομισε ηταν οτι ηταν δικηγορος κ βιαζοταν.κ εγω βιαζομαι που κ που αλλα σβαρνα τον κοσμο δεν τον πηρα ποτε.

φυσικα κ θα μου εκανε δηλωση κ το ντατσουν

μια χαρα ειμαι.αλωστε εχουν περασει 8 χρονια απο το περιστατικο

BELZEBOYLIS
28/10/2008, 20:29
εγώ θα έλεγα ντροπή σου ...μόνο και μόνο ο τίτλος είναι προσβλητικός !!

vestromas
28/10/2008, 20:50
Mετα παραπονιομαστε γιατι δεν σταματανε και κοιτανε να την κανουν οταν μας χτυπανε.
Εβγαλες κακια και κομπλεξιλικι φιλαρακο.
Αφου κατεβηκε και ειδε τι εγινε, θα μπορουσες να μην παιξεις τοσο θεατρο και να αφησεις τον ανθρωπο να παει στην δουλεια του.
Προσεχε γιατι ολα εδω πληρωνοντε και κοιτα μην τυχη και βρεθεις αυριο εσυ στην θεση του δικηγορακου και σου την κανει ετσι καποιος καλυτερος θεατρινος απο σενα.:beer: :wave2:

devil's animal
29/10/2008, 12:27
θα μπορουσες (αφου δεν ειχες χτυπησει) να του πεις να σου κανει μια θετικη δηλωση για τις ζημιες του σκουτερ και να τον αφηνες να παει στην δουλεια του.
:wave2:

zephyr1
29/10/2008, 12:40
Σε οποιαδηποτε επαφη-πτωση καλουμε αστυνομια να καταγραψει το σκηνικο ασχετα αν ειναι απλος πολιτης,δικηγορακος:rolleyes: ή πρωθυπουργος.
Αν μετα ειχε προβλημα αντε να αποδειξη οτιδηπωτε.

Εδω μεσα μου φαινεται οτι συμφερει τον καθενα λεμε.:a31:

mats8282
29/10/2008, 12:55
Αστυνομια ή βοηθεια ατυχηματος..Εγω θα ελεγα την βοηθεια ατυχηματος,ολοι οι εμπλεκομενοι την δικη τους,και μονο σε τραυματισμο ανακριτικο..Στην χειροτερη αν εχουμε εντυπο φιλικου διακανονισμου το συμπληρωνουμε και υπογραφουν και οι 2..Ειναι τουλαχιστον μια αποδειξη οτι εγινε οντως,με υπογραφες και απο τους 2.

Ο φιλος μπορουσε να αντιδρασει καλυτερα αλλα και ο αλλος δεν ειναι ακριβως αθωα περιστερα ουτε ξερουμε αν οντως ελεγε αληθεια.Και στην τελικη επειδη βιαζεται δεν θα σκοτωσει οποιον βρει μπροστα του,το παιδι με το σκουτερ θα μπορουσε να ειχε παθει ζημια η οποια να μην φαινεται με την πρωτη ματια και μετα αντε να τον βρεις τον αλλο.

el_hymador
29/10/2008, 12:56
Ρε πατε καλα;;!!

Δηλαδη θα βγει ο δικηγορος / σοβατζης / λεκτορας πανεπιστημιου / σαλεπιτζης και θα πει:

Οκ, βιαζομαι να παω στην δουλεια μου, καλα φαινεσαι, αντε bye τωρα...

και θα τον αφησετε ετσι; :eyepop:

+1000 φιλε καλα του εκανες του μ@λ@κ@, να προσεχει και να μην βιαζεται...

εστω απο απλη ευθυξια ακομα και οταν δεν εχει παθει κανεις το παραμικρο οφειλει καποιος να ειναι παρων!!! ειδικα αμα η υπαιτιοτητα ειναι δικη του!!!

τι αλλο θα ακουσουμε ρ.π.μ.....

AVATOS
29/10/2008, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ρε πατε καλα;;!!

Δηλαδη θα βγει ο δικηγορος / σοβατζης / λεκτορας πανεπιστημιου / σαλεπιτζης και θα πει:

Οκ, βιαζομαι να παω στην δουλεια μου, καλα φαινεσαι, αντε bye τωρα...

και θα τον αφησετε ετσι; :eyepop:

+1000 φιλε καλα του εκανες του μ@λ@κ@, να προσεχει και να μην βιαζεται...

εστω απο απλη ευθυξια ακομα και οταν δεν εχει παθει κανεις το παραμικρο οφειλει καποιος να ειναι παρων!!! ειδικα αμα η υπαιτιοτητα ειναι δικη του!!!

τι αλλο θα ακουσουμε ρ.π.μ.....

+1

zzr2005
01/11/2008, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ρε πατε καλα;;!!

Δηλαδη θα βγει ο δικηγορος / σοβατζης / λεκτορας πανεπιστημιου / σαλεπιτζης και θα πει:

Οκ, βιαζομαι να παω στην δουλεια μου, καλα φαινεσαι, αντε bye τωρα...

και θα τον αφησετε ετσι; :eyepop:


δικηγορο/σοβατζή/λεκτορα / σαλεπιτζη σιγουρα δεν το αφηνεις να περασει ετσι...

αλλα αμα ειναι κανενας μπετατζής ας μην το παρακάνεις...:lol: :lol:
γιατι μετα μπορει να χρειαστει οντως το ασθενοφόρο...:lol:

gdevelek
01/11/2008, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ρε πατε καλα;;!!

Δηλαδη θα βγει ο δικηγορος / σοβατζης / λεκτορας πανεπιστημιου / σαλεπιτζης και θα πει:

Οκ, βιαζομαι να παω στην δουλεια μου, καλα φαινεσαι, αντε bye τωρα...

και θα τον αφησετε ετσι; :eyepop:

+1000 φιλε καλα του εκανες του μ@λ@κ@, να προσεχει και να μην βιαζεται...

εστω απο απλη ευθυξια ακομα και οταν δεν εχει παθει κανεις το παραμικρο οφειλει καποιος να ειναι παρων!!! ειδικα αμα η υπαιτιοτητα ειναι δικη του!!!

τι αλλο θα ακουσουμε ρ.π.μ.....

+1000

και, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ, βρέθηκαν άτομα στο μοτο .γρ να το υπερασπιστούν το κάθαρμα...


:yuck:

Gandalf dr685sm
01/11/2008, 13:26
ότι είπαν οι hymador και οι υπόλοιποι ... ΑΝ... ΑΝ... ο τύπος όντως βγήκε με ύφος καρδιναλίων και δήθεν και καλά είσαι τώρα και πάω να φύγω. Αν ισχύουν αυτά ... οχι μόνο ξαπλώνεις κάτω, αλλά του λές οτι στο τέλος έχασες και μεροκάματο, και φταίει η πτώση.

Το ΑΝ το βάζω γιατί δεν ήμουν μπροστά για να κρίνω.. Σε κάθε περίπτωση πάντως απο την στιγμή που σε χτυπάει και σε ρίχνει , και θεωρεί ο θιγμένος οτι τραυματίστηκε ή δεν νιώθει καλά... ή στην τελική έκλασε στραβά , πρέπει να έρθει ΤΟΤΑ και να γίνει αναφορά τροχαίου.

Το οτι είναι δικηγόρος, δικαστής, αστυνομικός κτλ.. δεν μου λέει απολύτως τίποτα. Γιατί την επόμενη που μπορεί να τον πάρεις τηλέφωνο να σου φτιάξει το scooter αφού καλή τη πίστη τον άφησες να φύγει, θα σου πεί είμαι δικηγόρος και πήγαινε δικαστικά.

Καλά του έκανες λοιπόν φίλε μου... άλλη φορά αν βιάζεται να φεύγει νωρίτερα απο εκεί που είναι για να προλαβαίνει και οχι όποιον πάρουμε σβάρνα στον δρόμο για να προλάβουμε... τι λέμε τώρα;

΄Και όντως απορώ και εγώ με ποιο σκεπτικό οι προηγούμενοι είπαν πως κακώς έπραξε ο φίλος..

ΠΟΛΥ ΚΑΛΩΣ ΕΠΡΑΞΕ.. και λίγα έκανε.. Πάντα όμως με το ΑΝ ... αν ισχύει η στάση του τύπου.

Gandalf

700_Thespieis
01/11/2008, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
+1000

και, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ, βρέθηκαν άτομα στο μοτο .γρ να το υπερασπιστούν το κάθαρμα...


:yuck:

+1

Ειδα τις πρωτες απαντησεις και χαναδιαβασα το ποστ,μηπως και καταλαβα αλλα πραγματα...Δλδ αφου σταματησε και ειμαστε καλα ολα οκ?:wacko:

gdevelek
01/11/2008, 13:58
έπρεπε μάλλον να ζητήσει ο φίλος και συγνώμη που είχε τον αγκώνα ανοικτά και τον χτύπησε ο καθρέφτης

ο Κύριος Δικηγόρος αναγκάστηκε έτσι να κατέβει από το αμάξι (μάρκας Μερσεντές παρακαλώ), να χάσει κάπου 1 λεπτό από τον υπερπολύτιμο χρόνο του ΚΑΙ να απευθύνει το λόγο σε κατώτερο ον

tai
01/11/2008, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
ότι είπαν οι hymador και οι υπόλοιποι ... ΑΝ... ΑΝ... ο τύπος όντως βγήκε με ύφος καρδιναλίων και δήθεν και καλά είσαι τώρα και πάω να φύγω. Αν ισχύουν αυτά ... οχι μόνο ξαπλώνεις κάτω, αλλά του λές οτι στο τέλος έχασες και μεροκάματο, και φταίει η πτώση.

Το ΑΝ το βάζω γιατί δεν ήμουν μπροστά για να κρίνω.. Σε κάθε περίπτωση πάντως απο την στιγμή που σε χτυπάει και σε ρίχνει , και θεωρεί ο θιγμένος οτι τραυματίστηκε ή δεν νιώθει καλά... ή στην τελική έκλασε στραβά , πρέπει να έρθει ΤΟΤΑ και να γίνει αναφορά τροχαίου.

Το οτι είναι δικηγόρος, δικαστής, αστυνομικός κτλ.. δεν μου λέει απολύτως τίποτα. Γιατί την επόμενη που μπορεί να τον πάρεις τηλέφωνο να σου φτιάξει το scooter αφού καλή τη πίστη τον άφησες να φύγει, θα σου πεί είμαι δικηγόρος και πήγαινε δικαστικά.

Καλά του έκανες λοιπόν φίλε μου... άλλη φορά αν βιάζεται να φεύγει νωρίτερα απο εκεί που είναι για να προλαβαίνει και οχι όποιον πάρουμε σβάρνα στον δρόμο για να προλάβουμε... τι λέμε τώρα;

΄Και όντως απορώ και εγώ με ποιο σκεπτικό οι προηγούμενοι είπαν πως κακώς έπραξε ο φίλος..

ΠΟΛΥ ΚΑΛΩΣ ΕΠΡΑΞΕ.. και λίγα έκανε.. Πάντα όμως με το ΑΝ ... αν ισχύει η στάση του τύπου.

Gandalf

συμφωνώντας με το σκεπτικό σου και προσπαθώντας να συμπληρώσω.,
Αν βλέπεις οτι ειναι πρόθεση του άλλου να σε "γράψει στα @@ "
ναί!!
ξάπλα κάτω και θυμήσου και το κτύπημα στο καλάμι που έπαθες στα 10.
το τρακάρισμα φταίει για τα πάντα


ΑΝ ΔΕΝ είναι ΑΚΡΙΒΏΣ ετσι, και η στάση του "δικηγοράκου" ΔΕΝ ηταν τοοοσο εριστική στα μάτια των επαναστατημένων υπερασπιστών την νομιμότητας, ειναι λάθος, το να μην φέρεις την τροχαία το ΤΟΤΑ ή τα ΕΚΑΜ??

δλδ, αν κάποιος εχει ενα ατύχημα και δεν προκύψουν ζημιές, ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ να ΠΡΟΣΠΑΘΉΣΗ τα "βρεί" πολιτισμένα και να λήξει το συμβάν με ενα "γεια", ώστε να μην καταστρέψουμε την μέρα μας??:confused:



χαλαρώστε ρε παιδιά
Ναι, υπάρχουν οι καφροι, που θα μας σκότωναν για να κερδίσουν 2δευτερα,
αλλά, υπάρχουν και αυτοί, που δεν θέλουν το κακό μας, και από απλή απροσεξία (ΟΛΟΙ το παθαίνουμε κάποτε) μας χτυπάνε.
Ας προσέχουμε σαν να μην φαινόμαστε (ΑΟΡΑΤΟΙ δλδ) και μην τους σταυρώσουμε όλους σωρηδόν.

Road67
01/11/2008, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Δικηγόρος... μάρκας Μερσεντές παρακαλώ

Για άλλη μια κι εσύ κάνεις το λάθος που εξ' αρχής με έκανε να κατακρίνω το ποστάκι.


1. Τι σημασία έχει αν είναι στρατιωτικός, δικηγόρος, στρουμφ κλπ;
Κάτι που αναφέρθηκε για πλάκα σχετικά με τον οικοδόμο, εάν κατέβαινε κανα κτήνος σαν το Χαλ Χόγκαν θα το έπαιζε ή θα φερόταν str8, δηλαδή έχω δεν έχω πρόβλημα, απολογισμός ζημιών αν υπάρχουν κλπ.
Πρόσεχε όμως. Δεν παίρνω το μέρος του δικηγόρου ούτε εκτιμώ το να δηλώσει οτι είναι δικηγόρος, να τον ψαρώσει πήγε αναφερόμενος στην ιδιότητα του.


2. Γιατί τέτοια αναφορά στο μερσεντές; Ξαναγράφω αν ήταν μπλόύμπερντ θα του τη χάριζε, ή θα αναφερόταν εκτενώς; Εγώ δε νομίζω καν ν' ανέφερε τη μάρκα.
Κακά τα ψέματα ας το παραδεχτούμε. Αλλιώς αντιδρά σε πιθανό συμβάν όταν ακούει πως εμπλέκεται και ένα μερσεντές, μπεμβε, άουντι. Όπως τελείως διαφορετικά σκέφτεται κάποιος όταν ακούει για ατύχημα ανάμεσα σε δυο αυτοκίνητα απ' οτι θα σκεφτόταν αν το δεύτερο εμπλεκόμενο όχημα ήταν μηχανή κι εννοείται πως αυτός που ακούει για το συμβάν είναι άσχετος με τις μηχανές.

Ακόμα κι αν πηγαίνει κάποιος ήσυχος στη μεσαία λωρίδα σε ΕΟ και πάει ένα κουτί και τον τσακίσει θα βρεθούν κι εκείνοι που θα σκεφτούν ''αφού όλοι οι μηχανάκηδες τρέχουν σαν παλαβοί, τί να κάνει κι ο άνθρωπος με το αυτοκίνητο, δε θα πρόλαβε'' και πολλές παρόμοιες καταστασούλες.


3. Κατέκρινα επίσης τις καρικατούρες και τα σκέρτσα. Η αντίδραση είναι (με διάφορες εννοείται παραλλαγές) :

α) επιδεικτικά ή μη γράφεις ή φωτογραφίζεις με το κινητό την πινακίδα.

β) Τηλεφωνείς στην τροχαία

γ) ΔΕΝ χρειάζεται να κουβεντιάσεις με τον άλλο εμπλεκόμενο στο συμβάν. Γιατί ; 7/10 θα καταλήξει σε μπουνίδι και βρισιές άρα η φιλική δήλωση πάει περίπατο. Αν ο άλλος είναι συζητήσιμος και δεν έχει υφάκι (τον βλέπεις με το που βγαίνει από το αυτοκίνητο) μπορείς να συζητήσεις.


4. Στο περιστατικό που θεωρώ καλόπιστα οτι έγινε έτσι υπάρχουν δύο περιπτώσεις.

α. Να τσαντιστείς και το καλύτερο είναι να το βουλώσεις και να κάνεις οτι αναφέρω στο 3. γιατί αλλιώς θα καταλήξει άσκημα.

β. Εννοείται οτι και να μην έχεις τσαντιστεί απλά να έχεις σοκαριστεί και μόνο ακούγοντας τη φράση αυτή ''είμαι δικηγόρος'' κλπ κλπ μπορείς και είναι λογικό να γίνεις πυρ και μανία. Αλλά δεν χρειάζονται σκέρτσα του τύπου σωριάζομαι δήθεν (άλλο αν είναι αληθινό).

sergiosm
01/11/2008, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από easy
γεια σας παιδια να μια ιστορια κ απο μενα.πηγαινοντας με το σκουτερακι της δουλειας απο λεωφορο(ο θεος να την κανει)γαλατσιου να αγορασω κατι ανταλακτικα κ ενω πηγαινοντας στο δικο μου ρευμα κανονικα να μια μερσεντες διπλα με προσπερασε τοσο κοντα που ο καθρεπτης του βρηκε στο αριστερο μου χερι κ με το αποτομο εφαγα σαβουρα.σταματαει η κινηση βγαινει οτυπος απο το αμαξι(εγω σηκωθηκα αμεσως μια που δεν ειχα χτυπησει)και μου λεει.φιλε ειμαι δικηγορος κ βιαζομαι να παω στο δικαστηριο απο οτι βλεπω δε χτυπησες.μολις το ακουσα αυτο χτυπησα κοκκινα.(ε οχι ρε π00στη δε θα φυγεις ετσι λεω απο μεσα μου).χωρις να του μιλησω ξαπλωνω κατω στην ασφαλτο.
-τι επαθες?
-χτυπησα κ θελω να ερθει αστυνομια κ ασθενοφορο
-μα πριν λιγο ησουν ορθιος
-τι να σου πω αν θες φυγε μιας που βιαζεσε.αλλα μαρτυρες κ πινακιδες εγω εχω.
να μη τα πολυλογω ακολουθησε απολαυστικος διαλογος το σκουτερακι εγινε αστραφτερο κ τη δικη εχασε αφου τον κρατησα πανω απο μια ωρα.

τελικά ρε φίλε χτύπησες ;;
έπαθε τίποτα η μηχανή ;;
ή επειδή έπεσες στον συνδυασμό δικηγόρος + μερσεντές είπες να βγάλεις το άχτι σου;;

easy
01/11/2008, 16:37
γρατζουνιες μονο αλλα θα διναμε ακομη κ τα χερια κ θα πηγαιναμε ο καθενας στη δουλεια του αν ψιλοενδιαφεροταν.πχ φιλε χτυπησες να σε παω σε γιατρο κλπ.το πισω αμαξι οσο ημουν ξαπλα σταματησε στα 2 μετρα πριν με βαλει απο κατω.ενας 80χρονος που κανονικα δεν θα επρεπε να βρισκετε καν στο δρομο σου λεει βιαζομαι για να παω στη δουλεια μου μια χαρα εισαι παρε το κινητο μου να το κανονισουμε αργοτερα.τι να λεμε ρε παιδες ο καθενας εχει τον δικο του τροπο αντιδρασης αλλα δε πιστευω οτι κανενας απο εσας θα παρεμεινε ψυχραιμος.

gdevelek
01/11/2008, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67

1. Τι σημασία έχει αν είναι στρατιωτικός, δικηγόρος, στρουμφ κλπ;


kaμία απολύτως

αυτό που κατακρίνουμε είναι η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ

"α, μάλιστα, βλέπω δεν χτύπησες, ξέρεις βιάζομαι, οπότε... άντε γειά..."



βέβαια, αν εσύ πιστεύεις πως αυτή η ΑΘΛΙΑ συμπεριφορά δεν έχει ΤΙΠΟΤΕ να κάνει με το ότι ο τύπος είναι δικηγόρος και μάλιστα "πιασμένος", και συνεπώς έχει καβαλήσει ένα άλφα καλάμι, τότε... :wave2:

makis 71
02/11/2008, 03:56
καλα πραγματικα δεν πιστευω οτι διαβαζω τετοιες δηλωσεις σε σελιδα για μοτοσυκλετιστες....
μηπως πηρατε την μηχανη για μεσο αναψυχης ρε παιδια ?? αφου εχουμε το αμαξακι μας δηλαδη ,και μας περισσευει και κανα φραγκο ας παρουμε και μια μηχανη να πουλαμε μουρη??
ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΡΕ??
εσεις δηλαδη τι θα κανατε ?? οχι ενταξει μπαρμπα μιας και δεν χτυπησα τραβστην δουλεια σου και την επομενη περνα κιολας απο πανω μου αμα βιαζεσαι!!!!
οσοι απο εμας ολους βρισκονται ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ στο δρομο και οχι εκ περιτροπης μονο για την τσαρκα τους κυριακη πρωι με 5-6φιλαρακια ,αλλα ισως ακομα και αυτοι ,ξερουμε οτι για τους οδηγους των κουτιων ειμαστε ΑΟΡΑΤΟΙ .απλα δεν υπαρχουμε ειμαστε ενοχλητικα αντικειμενα στον δρομο που απλως τους εμποδιζουν να κανουν σφηνες εκει που ετσι και αλλιως δεν χωρανε .λιγες φορες σας εχει κοψει την χολη οδηγος κουτιου γιατι περναει το στπ αερα πατερα ενω σε βλεπει να ερχεσαι?? λιγες φορες εχετε κανει κακακια σας γιατι νομιζουν οτι οδηγαν παπι και χωρανε παντου και κανουν τις πιο απιθανες σφηνες παραβλεποντας παντα την μηχανη στο δρομο τους??
ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΕΚΑΝΕΣ ΠΑΛΙΚΑΡΕ .ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΙΑΛΛΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ .
αν δηλαδη αυτος ο δικηγορος μετα ελεγε α δεν φταιω σε τιποτα τοτε τι θα του λεγατε ρε σεις μαγκες μηχανοβιοι?? οτι ηταν χαζος που δεν εκανε δηλωση δεν φωναξε αστυνομια κτλ??
συνερθετε ρε και σκεφτειτε λιγο τι συμβαινει στον δρομο με την μηχανη ,οσοι φυσικα απο σας ξερετε γιατι δεν το κοβω για ολους απο τις απαντησεις ,και τι θα κανατε εσεις στη θεση του παιδιου και μετα μιληστε .ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Ο ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ Ο ΙΔΙΟΣ !!!!
ΕΥΓΕ ΑΡΧΟΝΤΑ !!!!!

Road67
02/11/2008, 05:12
Δηλαδή όποιος διαφωνεί έχει τη μηχανή για αναψυχή; Για χαλάρωσε λίγο. Άποψη μου : ΟΧΙ δεν του έκανε καλά. ΤΟΤΑ και πινακίδα αυτά έπρεπε να κάνει. Για μενα η συμπεριφορά ήταν ανήθικη. Ορθά κοφτά. Και του δικηγόρου ανήθικη τη θεωρώ. Πολύ πιο αξιοπρεπές θεωρώ να τον πλακώσεις στα μπουκέτα παρά όλο αυτό το θέατρο.

gdevelek
02/11/2008, 07:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Άποψη μου : ΟΧΙ δεν του έκανε καλά. ΤΟΤΑ και πινακίδα αυτά έπρεπε να κάνει.


δηλαδή αυτά ακριβώς που ο αβοκάντος ήθελε να ΑΠΟΦΥΓΕΙ

μάλιστα

sergiosm
02/11/2008, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis 71
καλα πραγματικα δεν πιστευω οτι διαβαζω τετοιες δηλωσεις σε σελιδα για μοτοσυκλετιστες....
μηπως πηρατε την μηχανη για μεσο αναψυχης ρε παιδια ?? αφου εχουμε το αμαξακι μας δηλαδη ,και μας περισσευει και κανα φραγκο ας παρουμε και μια μηχανη να πουλαμε μουρη??
ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΡΕ??


δηλαδή τί είναι οι μοτοσυκλετιστές;;
άλλη κατηγόρια ανθρώπων;;
έχω βαρεθεί πια αυτή την -ηλίθια- κατηγοριοποίηση - γκετοποίηση: "μοτοσυκλετιστής", "μηχανόβιος", "κουτάκιας" ...
έχουμε κανά πόλεμο και δεν το κατάλαβα;;
ή μήπως οδηγάς μόνο μηχανή;;
ή μήπως (αν σήμερα δεν οδηγείς αυτοκίνητο) δεν θα οδηγήσεις ποτέ στο μέλλον;;
δηλαδή εγώ που οδηγώ και μηχανή και αυτοκίνητο (και πιστεύω και οι περισσότεροι εδώ μέσα) τη μια στιγμή είμαι "μοτοσυκλετιστής" και την άλλη "κουτάκιας";;
και αν κάποια στιγμή οδηγώντας το αυτοκίνητο κάνω καμιά μαλακία (ως "κουτάκιας") και χτυπήσω έναν "μοτοσυκλετιστή" τί θα πρέπει να γίνει;; να με στήσετε στο απόσπασμα;;
ή μήπως επειδή θα είμαι και "μοτοσυκλετιστής" θα μου φερθείτε με ... ευγένεια;;
η συμπεριφορά, ο τρόπος οδήγησης, η αντίδραση του οδηγού (μηχανής ή αυτοκινήτου) σε περίπτωση ατυχήματος ΔΕΝ έχει καμία σχέση με το μέσο που οδηγεί, εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο απο το μυαλό που κουβαλά.



Αρχικά δημιουργήθηκε από makis 71
εσεις δηλαδη τι θα κανατε ?? οχι ενταξει μπαρμπα μιας και δεν χτυπησα τραβστην δουλεια σου και την επομενη περνα κιολας απο πανω μου αμα βιαζεσαι!!!!

εγώ θα του έλεγα να κάτσει ένα λεπτό να δούμε αν υπάρχει ζημιά και αν δεν υπήρχε θα του έλεγα να φύγει. Αν υπήρχε είτε θα υπογράφαμε φιλική δήλωση ή θα του έλεγα να περιμένουμε την αστυνομία.
Η πρώτη μου αντίδραση ομως ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΘΕΑΤΡΟ όπως ο "μοτοσυκλετιστής" της ιστορίας.


Αρχικά δημιουργήθηκε από makis 71
οσοι απο εμας ολους βρισκονται ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ στο δρομο και οχι εκ περιτροπης μονο για την τσαρκα τους κυριακη πρωι με 5-6φιλαρακια ,αλλα ισως ακομα και αυτοι ,ξερουμε οτι για τους οδηγους των κουτιων ειμαστε ΑΟΡΑΤΟΙ .απλα δεν υπαρχουμε ειμαστε ενοχλητικα αντικειμενα στον δρομο που απλως τους εμποδιζουν να κανουν σφηνες εκει που ετσι και αλλιως δεν χωρανε .λιγες φορες σας εχει κοψει την χολη οδηγος κουτιου γιατι περναει το στπ αερα πατερα ενω σε βλεπει να ερχεσαι?? λιγες φορες εχετε κανει κακακια σας γιατι νομιζουν οτι οδηγαν παπι και χωρανε παντου και κανουν τις πιο απιθανες σφηνες παραβλεποντας παντα την μηχανη στο δρομο τους??
ενώ οι σφήνες είναι νόμιμες;
ενώ δεν σου έχει τύχει ποτέ να κοπεί η χολή σας επειδή ένας "συνάδελφος" πέρασε το στοπ αέρα πατέρα ενώ σε βλέπει να έρχεσαι;
ενώ δεν έχει κανει ποτέ σου κακακια σου γιατι ένας "συνάδελφος" χώθηκε μπροστά σου απο το πουθενά την ώρα που και εσύ κάνει σφήνα;
ενώ εσύ και δεν έχεις τρομάξει ποτέ αυτοκίνητο εμφανιζόμενος απο το πουθενά δίπλα του ή μπροστά του;

:wave2:

vestromas
02/11/2008, 11:11
Ειμαι απ τους πρωτους που κατεκρινα τον θεατρινο συμφορουμιτη γιατι ολη του η περιγραφη, μου εβγαζε κομπλεξιλικι και κουτοπονηρια.
Ειμαι καμια σαρανταρια χρονων και οδηγο μηχανακια απο τα 12.
Ολες μου οι δουλειες τις μερας, ειχανε σχεση με οδηγηση στο κεντρο της Αθηνας και εχω ζησει ολα τα περιστατικα που θα μπορουσαν να συμβουν εκτος απο τον διαμελισμο και τον προσωπικο μου θανατο.
Οι κυκλοφοριακες διαφορες λυνοντε, η με μπουνιδια η με μπινελικια η και με τα δυο, η με αστυνομια η με διαλογο και φιλοτιμο και απ τις δυο πλευρες.
Το θεατρο ειναι για τα λαμογια και οποιος παιζει θεατρο λογικα κρυβει και τεραστιο μεριδιο ευθυνης που παει να το καλυψει, γι αυτο και το παιζει.
Επισης η περιγραφη ιδιοτητας ακριβου αυτοκινητου κλπ. μου δειχνουν ζηλια και η ολη περιγραφη βασιζετε στο να στρεψει την κοινη γνωμη ο συμφορουμιτης στο οτι ειναι καλο παιδι και Ξανθοπουλος και μεροκαματιαρης και ο αλλος ειναι ο κακος μεγαλοδικηγορος που παιζει παιχνιδια εξουσιας εις βαρος.
Ετσι λοιπον αφου παιζει τ θεατρο του απο λεζαντα μεγαλοδικηγορος γινετε δικηγορακος.
Επιμενω λοιπον οτι το φιλοτιμο ειναι ωραιο πραγμα και οτι σιγουρα αυτο θα το βρει μπροστα του ο φιλος, αν και δεν του το ευχομε.:beer: :wave2:

gdevelek
02/11/2008, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas

Οι κυκλοφοριακες διαφορες λυνοντε, η με μπουνιδια η με μπινελικια η και με τα δυο,


ενδιαφέρουσα άποψη

αν θυμάμαι καλά από άλλη κουβέντα είσαι ντουλάπας, άρα έχει κάποια λογική για σένα αυτή η προσέγγιση




Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas

Οι κυκλοφοριακες διαφορες λυνοντε, η με μπουνιδια η με μπινελικια η και με τα δυο, η με αστυνομια η με διαλογο και φιλοτιμο και απ τις δυο πλευρες.


σε όποιο φόρουμ κι αν μπω, βλέπω να συγκλίνουν όλοι στο ίδιο "ΠΑΝΤΑ καλούμε τοτα", κάτι που τον δικηγόρο δεν τον βόλευε, ήταν "βιαστικός" βλέπεις...


Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas

Το θεατρο ειναι για τα λαμογια και οποιος παιζει θεατρο λογικα κρυβει και τεραστιο μεριδιο ευθυνης που παει να το καλυψει, γι αυτο και το παιζει.


το "θέατρο" αναγκάστηκε να το κάνει ο φίλος γιατί ο κανάγιας ήθελε ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ

vestromas
02/11/2008, 11:56
Kρατησες αυτο που σου αρεσε απο τα γραφομενα μου για να αφησεις τις εντυπωσεις που ηθελες ε;
Το αν ειμαι εγω ντουλαπα, εχει σχεση με το θεατρο και τις λαμογιες που προτινεις για να βρεις το δικιο σου;
Οι ντουλαπες ειναι υπερανω του νομου;
Υποστηριζω κατι τετοιο πουθενα;
Εσυ αν χτυπησεις καποιον κατα λαθος, θελεις να παιξουν θεατρο εις βαρος σου και να τους πληρωνεις μια ζωη;
Φιλοτιμο ξερετε τι σημαινει στο φιναλε μερικοι εδω μεσα, η ειστε απο αλλου;

sergiosm
02/11/2008, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
το "θέατρο" αναγκάστηκε να το κάνει ο φίλος γιατί ο κανάγιας ήθελε ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ
που το ξέρεις;; ήσουν παρών;;

αν ήθελε να φύγει θα είχε φύγει από την πρώτη στιγμή, δεν θα σταματούσε ...

gdevelek
02/11/2008, 11:59
ποιο "φιλότιμο" ρε παίκτη, αυτό που έδειξε ο δικηγόρος με το "α, βλέπω δεν χτύπησες, και ξέρεις, βιάζομαι...";;;;;;

ποιόν νομίζεις πως κοροϊδεύεις;;;

ο φίλος έπαιξε θέατρο ΜΟΝΟ για να τον κρατήσει εκεί αφού ο τύπος ήταν χοντρόπετσος, όχι για να προσποιηθεί σωματικές βλάβες και να ζητήσει ψεύτικες αποζημιώσεις, το κατάλαβες αυτό;;;

sergiosm
02/11/2008, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
σε όποιο φόρουμ κι αν μπω, βλέπω να συγκλίνουν όλοι στο ίδιο "ΠΑΝΤΑ καλούμε τοτα", κάτι που τον δικηγόρο δεν τον βόλευε, ήταν "βιαστικός" βλέπεις...


σκέφτηκες το ενδεχόμενο να ήταν αλήθεια αυτό του του είπε, ότι έχει δικαστήριο;;

γιατί η πρώτη αντίδραση πρέπει να είναι το θέατρο;;
αυτό κατακρίνουμε.

gdevelek
02/11/2008, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
που το ξέρεις;; ήσουν παρών;;

αν ήθελε να φύγει θα είχε φύγει από την πρώτη στιγμή, δεν θα σταματούσε ...

εσύ ξέρεις κάτι αντίθετο;

ήσουν παρών;;;

βεβαίως θα έφευγε κατευθείαν, αλλά δεν ήθελε να το κάνει παρα μόνο με την συγκατάθεση του θύματος ώστε να ξέρει πως το θέμα τελείωσε γι' αυτόν, κορόιδο ήθελε να τον πιάσει τον πεσμένο, να κάνει τουμπεκί και να του πει "καλά ρε φίλε πράγματι, αφού δεν χτύπησα, φύγε..."

στον ίδιο δρόμο (Γαλατσίου) με χτύπησε κάποιος όταν ήμουν με ΙΧ πριν πολλά χρόνια, μετά είπε "τι ν α καλούμε αστυνομία τώρα, η ασφάλειά μου είναι χάλια, δεν θα πάρετε τίποτε έτσι κι αλλιώς..."

και αστυνομία καλέσαμε , και αποζημίωση πήραμε... δεν του πέρασε του λαμόγιου...

όπως δεν πέρασε ούτε τούτου εδώ...

vestromas
02/11/2008, 12:06
Eφ οσων ο ανθρωπος κατεβηκε και ειδε ο τι ο φιλος ηταν καλα , το φτωχο μου το μυαλο μου λεει οτι ηταν ετοιμος να αναλαβει την οποιαδηποτε ευθυνη αλλα ο συμφορουμιτης ειχε ορεξη να παιξει επειδη δεν του αρεσε οτι του ειπε οτι ηταν δικηγορος και επειδη ειχε καλο αυτοκινητο.
Τουλαχιστον απο την περιγραφη του εγω αυτο καταλαβα.
Αλλα ισως να ειναι πολυ φτωχο το μυαλο μου, επειδη ειμαι ντουλαπα και οι ντουλαπες δεν πολυκαταλαβαινουν.:lol: :beer: :wave2:

gdevelek
02/11/2008, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
σκέφτηκες το ενδεχόμενο να ήταν αλήθεια αυτό του του είπε, ότι έχει δικαστήριο;;

γιατί η πρώτη αντίδραση πρέπει να είναι το θέατρο;;
αυτό κατακρίνουμε.

δεν αμφισβητώ το ενδεχόμενο να είχε όντως δικαστήριο

και δεν έχει ΚΑΜΙΑ σημασία

έκανε την κουτσουκέλα, ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕ, δικό ΤΟΥ πρόβλημα η καθυστέρηση

gdevelek
02/11/2008, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Eφ οσων ο ανθρωπος κατεβηκε και ειδε ο τι ο φιλος ηταν καλα , το φτωχο μου το μυαλο μου λεει οτι ηταν ετοιμος να αναλαβει την οποιαδηποτε ευθυνη

θες να μου δείξεις, στο πρώτο ποστ, πού ακριβώς βασίζεις αυτό το συμπέρασμα;

βλέπεις πρόταση για μετρητά για τις υλικές ζημιές και κλείσιμο της υπόθεσης εκεί;

βλεπεις πρόταση για συμπλήρωση φιλικής δήλωσης;

εγώ βλέπω διάθεση να μπει μέσα στην κούρσα και να φύγει

εκτός αν ο συμφορουμίτης μας κρύβει στοιχεία

τι λες;

vestromas
02/11/2008, 12:18
Σιγουρα κρυβει στοιχεια και τα λεει οπως θελει.
Απο την περιγραφη βρωμαη η δουλεια.
Παντως εαν θελετε να περασετε μερικοι το μηνυμα του θεατρου για να βρειτε το δικιο σας, συγχαρητηρια και να θυμαστε οτι μπορει να το λουστητε.
Σωστες αποψεις ακουστηκαν παρα πανω και ο οποιοσδηποτε νοημων ξερει τι να κανει σε αυτες τις περιπτωσεις.
Δεν το παω παρα περα γιατι δεν εχει νοημα αλλη αναλυση για μενα.
Καλους δρομους να εχουμε ολοι μας.:beer: :beer: :beer: :wave2:

sergiosm
02/11/2008, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
εσύ ξέρεις κάτι αντίθετο;

ήσουν παρών;;;

βεβαίως θα έφευγε κατευθείαν, αλλά δεν ήθελε να το κάνει παρα μόνο με την συγκατάθεση του θύματος ώστε να ξέρει πως το θέμα τελείωσε γι' αυτόν, κορόιδο ήθελε να τον πιάσει τον πεσμένο, να κάνει τουμπεκί και να του πει "καλά ρε φίλε πράγματι, αφού δεν χτύπησα, φύγε..."


ξέρω αυτό που έγραψε ο easy:

Αρχικά δημιουργήθηκε από easy
σταματαει η κινηση βγαινει οτυπος απο το αμαξι
επίσης ότι

Αρχικά δημιουργήθηκε από easy
εγω σηκωθηκα αμεσως μια που δεν ειχα χτυπησει

άρα αυτό που είπε ο ... "δικηγοράκος" ότι

Αρχικά δημιουργήθηκε από easy
απο οτι βλεπω δε χτυπησες
είναι αλήθεια. Δεν προσπάθησε να το κοροϊδέψει.


Επίσης ξέρω ότι μόλις το είπε αυτό ο ... "δικηγοράκος" ο ... "συνάδελφος" έκανε θέατρο χωρίς να του μιλήσει

Αρχικά δημιουργήθηκε από easy
χωρις να του μιλησω

Επίσης η αντίδραση του ... "δικηγοράκου" στο θέατρο ήταν να ρωτήσει

Αρχικά δημιουργήθηκε από easy
-τι επαθες?

και φυσικά, στην απάντηση ότι τάχα χτύπησε, κάτι που όλοι ξέρουμε ότι δεν είναι αλήθεια, είπε

Αρχικά δημιουργήθηκε από easy
-μα πριν λιγο ησουν ορθιος

Εσένα ποια από τις ερωτήσεις αυτές σου δίνει την εντύπωση ότι ήθελε να φύγει;;
Τί απο όσα είπε ο ... "δικηγοράκος" ήταν ψέματα;

το μόνο που μπορεί να έπαθε ζημιά ήταν το μηχανάκι. Γιατί δεν του είπε απευθείας για το μηχανάκι και έκανε θέατρο ότι τάχα χτύπησε;;
δηλαδή αν αντί για το θέατρο του έλεγε ότι όχι δεν χτύπησα, αλλά χάλασε η μηχανή ο ... "δικηγοράκος" θα έφευγε;;
από που προκύπτει αυτό;;

makis 71
02/11/2008, 14:09
ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΣΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΑΙ ΟΔΗΓΩ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΤΕΙΧΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΕΝΑ .ΠΡΙΝ 16 ΧΡΟΝΙΑ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΟΔΗΓΟΣ ΦΟΡΤΗΓΟΥ ΣΕ ΔΙΕΘΝΗΣ ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ .ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΩΣΤΗ ΑΠΛΑ ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ Η ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΓΑΜΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΦΟΡΟΥΜ
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=66256&perpage=15&pagenumber=2
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΛΥΘΟΥΝ ΕΤΣΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΟΡΑΤΟΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΑΤΥΧΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΣΕΙ ΤΗΝ ΒΑΡΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ

Road67
02/11/2008, 17:54
Επίσης είχε και την πινακίδα δε χρειαζόταν όλο αυτό.

gdevelek
02/11/2008, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Επίσης είχε και την πινακίδα δε χρειαζόταν όλο αυτό.

σ' αυτό πραγματικά δεν ξέρω πώς να απαντήσω, μένω εμβρόντητος

:confused: :confused: :confused:

Road67
02/11/2008, 18:37
Βρε αγόρι μου ξεκινάμε πάντα βάσει του κειμένου δε μιλάμε γενικά με το συλλογισμό του ιδίου πως δεν είχε πάθει κάτι τουλάχιστον όχι εκείνη τη στιγμή. Εφ' όσον έχει κρατήσει την πινακίδα δεν απαντάει ό,τι κι αν του πει ο άλλος βγάζει το κινητό και παίρνει τους μπάτσους. Τί νομίζεις οτι θα έκανε ο άλλος, θα έφευγε;;;

easy
03/11/2008, 06:32
βγαινει καποιος για προσπεραση στο αντιθετο ρευμα παταει τη διπλη γραμμη κανει ενα ατυχημα επειδη βιαζεται κ δεν τον νοιαζει αν χτυπησε ο αλλος επειδη σηκωθηκε παρα μονο να φυγει οσο το δυνατον πιο γρηγορα.εγω δεν ειπα οτι δε θα με αποζημιωνε.αν τελειωνε το θεμα κ εφευγε παλι βιαστικος κ πιο κατω ξαναεκανε ατυχημα?ελπιζω μονο να με θυμαται την επομενη φορα που θα βιαστει.εσεις ρε παιδια αν προκαλεσετε ενα ατυχημα κ δειτε τον αλλο να σηκωνετε τι θα του πειτε?δεν θα ενδιαφερθειτε εστω κ λιγο?

Road67
03/11/2008, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από easy
εσεις ρε παιδια αν προκαλεσετε ενα ατυχημα κ δειτε τον αλλο να σηκωνετε τι θα του πειτε?δεν θα ενδιαφερθειτε εστω κ λιγο?
Ναι αλλά εμείς έχουμε μοτοσυκλετιστική παιδεία ή τουλάχιστον έτσι λέμε :sad:

sergiosm
03/11/2008, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από easy
ελπιζω μονο να με θυμαται την επομενη φορα που θα βιαστει.εσεις ρε παιδια αν προκαλεσετε ενα ατυχημα κ δειτε τον αλλο να σηκωνετε τι θα του πειτε?δεν θα ενδιαφερθειτε εστω κ λιγο?

ρε φίλε,
κανείς δεν σου είπε ούτε ότι έφταιγες για το ατύχημα, ούτε ότι δεν έπρεπε να σε αποζημιώσει για όποια ζημιά σου έκανε.
Για το θέατρο σου την είπαν (όσοι σου την είπαν) και για τίποτε άλλο.

:wave2: