PDA

View Full Version : voithia..



panathas
29/10/2008, 13:20
sas parakalw opoios exei kapoia empeiria sto thema kai to provlima mou as me voithisei!odigaw ena 1000k5....omws meta apo ligo diastima odigisis me ponane ta xeria mou kai eidika to aristero pou einai o symplektis.kai edw einai i aporia mou:an valw allo symplekti(ydravliko)tha me ponaei to xeri i oti kai na kanw den tha allaxei kati giati etsi einai i thesi odigisis tis mixanis??

kalant
29/10/2008, 13:36
πως σου ξεφυγαν οι ποδοσφαιρικες διαμαχες εσενα, εντυπωση μου κανει...

:lol:

Εχετλαίος
29/10/2008, 13:38
Για πες μας καταρχάς που σε πονάει. Καρπό, άγκωνα, δάκτυλα;
Αν είναι από το μανετάρισμα τότε ο υδραυλικός θα βοηθήσει ίσως την κατάσταση. Αν είναι επειδή ρίχνεις το βάρος του σώματος στα χέρια κρατώντας το τιμόνι τότε λίγα μπορείς να κάνεις.
Εξαρτάται...

panathas
29/10/2008, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
πως σου ξεφυγαν οι ποδοσφαιρικες διαμαχες εσενα, εντυπωση μου κανει...

:lol:

arketa tsakwnomai exw!!e oxi kai sto internet!!:lol:

panathas
29/10/2008, 13:43
aderfe ston karpo me ponaei..xtes sygekrimena me ponouse toso poli pou den mporousa na ton patisw!!

mats8282
29/10/2008, 13:44
Απο την μικρη μου εμπειρια με SS,να υποθεσω οτι ριχνεις το βαρος στα χερια σου?

panathas
29/10/2008, 13:47
akrivws..alla den ginete kai alliws...

Sapadak
29/10/2008, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από panathas
akrivws..alla den ginete kai alliws...


Ριχνε στους γοφους σου

Τα χερια απλα ειναι για να στριβουν

Operater
29/10/2008, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Ριχνε στους γοφους σου

Τα χερια απλα ειναι για να στριβουν

θα έλεγα (με αρκετή δόση αμφιβολίας) ότι πρέπει να οδηγάς με τους αγκώνες λυγισμένους.
Γιατί με τους κραδασμούς καταπονείται ο καρπός, ενώ με λυγισμένα τα χέρια όχι τόσο..

Δοκίμασέ το! :winka: Δες και τους αγωνιζόμενους σε motoGP πως έχουν τα χέρια τους για να μην κουράζονται στην πολύωρη οδήγηση :beer:

R6_06
29/10/2008, 14:00
Γεια σου φιλε.

Δεν νομιζω να αλλαξει κατι αλλαζοντας τον συμπλεκτη.

Αν μπορεις θυμησου ποτε αρχισε να σε ποναει και πως αρχισε να σε ποναει.

Το πιθανοτερο ειναι να εχεις θλαση(τενοντιτιδα ελπιζω πως οχι)

Απ'το να δωσεις τα λεφτα σου για συμπλεκτη (αν δεν κανω λαθος το πας και για πουλημα)
δωστα για μια επισκεψη σε ορθοπεδικο.Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω με το Fazer αλλα ηρθε υστερα απο σαβουρδα σε σκαλια.Ποναγε στο εσωτερικο της παλαμης και συγκεκριμενα στο αριστερο σημειο που παταει το grip

Mάριος

mats8282
29/10/2008, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από panathas
akrivws..alla den ginete kai alliws...

Με μικρες ταχυτητες σφιγγεις τα ποδια στο ντεποζιτο,τα χερια πρεπει να ειναι χαλαρα πανω στο τιμονι.Βρες μια ισορροπια να μην πεφτει και πολυ βαρος στην μεση σου.

R6_06
29/10/2008, 14:01
Στο δεξι σημειο που παταει το grip :)

Operater
29/10/2008, 14:01
Παντού βοήθεια ζητάς? :lol:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1290075#post1290075

jojo-mojo
29/10/2008, 14:04
Κατά πάσα πιθανότητα είναι από τη λάθος στάση σώματος που έχεις πάνω στη μηχανή. Λογικά στέκεσαι πιο όρθιος απ’ ότι πρέπει και έτσι επιβαρύνεις τους καρπούς σου. Κανονικά πρέπει να είσαι αρκετά σκυφτός όταν οδηγείς τέτοιου είδους μηχανές ώστε να επιβαρύνεις όσο γίνεται λιγότερο τους καρπούς σου. Ρίξε μια ματιά και εδώ έχει ειπωθεί ξανά κάτι παρόμοιο
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=68516

DimChios
29/10/2008, 14:15
εγω προτεινω ανταλλαγη του Κ5 με το GS μου (αυτο στην υπογραφη μου απο κατω)!

Τα υπολοιπα ειναι για να εχουμε να λεμε...

:o


:look: λες? :confused:

p@nos
29/10/2008, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
εγω προτεινω ανταλλαγη του Κ5 με το GS μου (αυτο στην υπογραφη μου απο κατω)!

Τα υπολοιπα ειναι για να εχουμε να λεμε...

:o


:look: λες? :confused:




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Road67
29/10/2008, 14:42
Μια περίοδο αν και δεν ήταν δικό μου οδηγούσα ένα gsxr 600 και μάλιστα όχι απλά για μια βόλτα αλλά όλη την ημέρα αναγκαστικά. Από ένα σημείο και μετά ξύπναγα τα πρωινά με φριχτούς πόνους στον καρπό και στη φυσική συνέχεια του προς το κέντρο της παλάμης. Κάποια στιγμη ενώ οδηγούσα άρχισε να μυοδιάζει το χέρι μου. Πέρασε το σκηνικό και δεν έδωσα κι άλλη σημασία γιατί εκείνη την περίοδο είχε σπάσει ένα ποτήρι στο χέρι μου. Καιρό μετά ξαναέκανα για μια περίοδο την ίδια δουλειά αυτή τη φορά με το xmax που δεν έχει συμπλέκτη και ξεκίνησε το ίδιο σκηνικό ενώ κι όποτε οδηγούσα το fazer με το που άγγιζα το συμπλέκτη άρχιζε το πάρτυ του μουδιάσματος κι ο πόνος κάθε πρωί σταθερός. Τελικά πήγα σε γιατρό φοβούμενος για τενοντίτιδα αλλά τελικά ήταν κάτι άλλο που ίσως πρέπει να το ελέγξεις : σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα.

DimChios
29/10/2008, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
εγω προτεινω ανταλλαγη του Κ5 με το GS μου (αυτο στην υπογραφη μου απο κατω)!

Τα υπολοιπα ειναι για να εχουμε να λεμε...

:o


:look: λες? :confused:



Τελικα...

ΨΗΘΗΚΕ!!!!!

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=69134

:lol: :lol: :lol: :smokin:

Panos RG
29/10/2008, 15:25
Δεν είναι τίποτα! Ονομάζεται το σύνδρομο του "Προκρούστη" και το παθαίνουν όσοι
έχουν πολύ γρήγορα μεχανάκια! Απο την πολύ απότομη επιτάχυνση και στην προσπάθεια
να κρατηθείς στο τιμόνι τα χέρια τεντώνουν και σταδιακά μακραίνουν ! όταν σου φτάσουν μέχρι γόνατο άλλαξε μηχανή! :lol: :cry: :rotflmao:

GIXXERAKIAS
29/10/2008, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από panathas
sas parakalw opoios exei kapoia empeiria sto thema kai to provlima mou as me voithisei!odigaw ena 1000k5....omws meta apo ligo diastima odigisis me ponane ta xeria mou kai eidika to aristero pou einai o symplektis.kai edw einai i aporia mou:an valw allo symplekti(ydravliko)tha me ponaei to xeri i oti kai na kanw den tha allaxei kati giati etsi einai i thesi odigisis tis mixanis??

Σε πονανε η μουδιαζουν???:confused:
Αν οδηγεις την μηχανη συνεχεια μεσα στην πολυ και ριοχνεις το βαρος σου πανω στα χερια φυσιολογικο ειναι να σε πονανε και να μουδιαζουν τα χερια σου φιλε.:winka:

Να δουλευεις τα ποδια σου πολυ και να σφιγγεις με αυτα στα φρενα το τεποζιτο,ασε τα χερια σου χαλαρα πανω στην μηχανη.Δοκιμασε το αυτο και αν παλι εχεις προβλημα τι να πω?Τοτε δεν εισαι φτιαγμενος για SS.:sad:

ps:Το φαινομενο του πονου και μουδιασματος στα χερια διπλασιαζεται αν κανεις το λαθος να εχεις συνεχεια δικαβαλο και να ριχνεις το βαρος σου και του αναβατη στα χερια σου.:wave2:

EVI
29/10/2008, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Σε πονανε η μουδιαζουν???:confused:
Αν οδηγεις την μηχανη συνεχεια μεσα στην πολυ και ριοχνεις το βαρος σου πανω στα χερια φυσιολογικο ειναι να σε πονανε και να μουδιαζουν τα χερια σου φιλε.:winka:

Να δουλευεις τα ποδια σου πολυ και να σφιγγεις με αυτα στα φρενα το τεποζιτο,ασε τα χερια σου χαλαρα πανω στην μηχανη.Δοκιμασε το αυτο και αν παλι εχεις προβλημα τι να πω?Τοτε δεν εισαι φτιαγμενος για SS.:sad:

ps:Το φαινομενο του πονου και μουδιασματος στα χερια διπλασιαζεται αν κανεις το λαθος να εχεις συνεχεια δικαβαλο και να ριχνεις το βαρος σου και του αναβατη στα χερια σου.:wave2:

+750 λαθος θεση οδηγησης εχει 99,9%
(τωρα θυμηθικα πωαααααα γαμωτ γαμωτ που δεν εβρισκα την νεκρα στο rs και αναγκαστικα ημουν σε ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΜΗΜΕΝΑ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ
με το χερι στο συμπλεκτη και μεσα στη κινηση ολη την ωρα μαμω μεσα για να κανω ξερογκαζιες μην σβησει γαμωτ γαμωτ απο την αθηνα
στο πειραια ουτε το εξπρες του μεσονυχτιου τετοια ταλαιπωρια να ουμ μεσα τι ποδια τι χερια δεν ανεβηκα σε μηχανακια μια βδομαδα μετα
παρτε μηχανες μας λεγαν ....καλα σκαω)

panathas
30/10/2008, 07:30
katarxin sas eyxaristw poli gia tis symvoyles sas...twra kapoies apantiseis.ta xeria ponane den moudiazoun,exw ligismenoys agwnes oso ginete vevaia,eimai arketa panw ap ti zelatina kai den mporw na skypsw para poli exw ypsos 1.78 giati tha ponesei kai i mesi..oso gia ayto pou lete gia na sfixw ta podia sto depozito tha to dokimasw na dw an tha allaxei kati..

b_bong12
30/10/2008, 08:39
δοκιμασε να γυρισεις τη μανετα του συμπλεκτη λιγο πιο ψηλα ή χαμηλα.
τεσπα τοποθετησε την εκει που σε βολευει και δεν καταπονει τον καρπο οταν την τραβας.
Μαλλον την εχεις πολυ ψηλα.

DimChios
30/10/2008, 13:05
Φιλε σοβαρα...
(μιας και πριν εκανα πλακα, δεν ειχα καταλαβει τη σοβαροτητα της καταστασης, sorry):blush:

πηγαινε σε ενα γιατρο να το κοιταξεις!
Για καποιο λογο που ισως να μην εχει να κανει ΚΑΝ με τη μοτό, ίσως να εχεις καποιο προβλημα, τενοντήτιδα ή κατι...
Δεν ειμαι γιατρος αλλα εχω μια εμπειρια απο αυτη τη γ@μημενη παθηση!

Ευχομαι να μην ειναι τιποτα!

:beer: :beer: :beer:

AntoD
30/10/2008, 13:10
Παρε κατι πολυ μαλακοτερο και ελαφρυτερο για καποιο καιρο ή παρε αυτοματο....

ξερω ξενερωνεις αλλα τι νακανεις...

Παρε Απριλια μανα που και μοτο ειναι και δεν εχει συμπλέκτη....

Μητσο θα γινει σπιντουλας ρε συ?

DimChios
30/10/2008, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD

Μητσο θα γινει σπιντουλας ρε συ?


την ψαχνουμε γενικως ρε φιλε, τωρα που μας παιρνει γιατι αμα παντρευτουμε :look: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: χεσε μεσα!

:lol: :lol:

AntoD
30/10/2008, 13:33
Ρε παντρεψου να το παρεις.....ΠΡΟΙΚΑ.


:rotflmao:

T.R.E
30/10/2008, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater

Δοκίμασέ το! :winka: Δες και τους αγωνιζόμενους σε motoGP πως έχουν τα χέρια τους για να μην κουράζονται στην πολύωρη οδήγηση :beer:


:confused: :confused:

Operater
30/10/2008, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
:confused: :confused:

Mια ιδέα είπα ρε αδερφέ...!

TROOPER
31/10/2008, 06:43
αλλαξε ομαδα και θα στρωσουν ολα !!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ρε τι τραβαμε....

Dexter
02/11/2008, 01:26
Κατευθείαν γιατρό. ΑΝ ειναι τενοντίτιδα και την αγνοήσεις θα σε βασανίζει σε όλη σου την ζωη. (Σε μένα ήταν ρε γμτ)

soteas
02/11/2008, 12:01
voithia..



zalistika me ta ellinika soy.......................................
...................................
............... :uplate: :dizzy: :rotflmao:

dammed_kittin
02/11/2008, 12:12
μια βολτα στον τζωτρτζοπουλο θα σε βοηθησει..
υπαρχουν αρκετα κ καλα επικαρπια...
για οσο καιρο μπορεις ξεκουρασε το..
βρες μια καλυτερη θεση οδηγησης οπως ειπαν κ τα παιδια..
κ παρε κ κανα ελαστικο επικαρπιο να το φορας..

αν δεν οδηγησεις μια βδομαδα κ συνεχιζει να σε ποναει
χρειαζεσαι οπωσδηποτε ορθοπαιδικο

panathas
03/11/2008, 07:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Μια περίοδο αν και δεν ήταν δικό μου οδηγούσα ένα gsxr 600 και μάλιστα όχι απλά για μια βόλτα αλλά όλη την ημέρα αναγκαστικά. Από ένα σημείο και μετά ξύπναγα τα πρωινά με φριχτούς πόνους στον καρπό και στη φυσική συνέχεια του προς το κέντρο της παλάμης. Κάποια στιγμη ενώ οδηγούσα άρχισε να μυοδιάζει το χέρι μου. Πέρασε το σκηνικό και δεν έδωσα κι άλλη σημασία γιατί εκείνη την περίοδο είχε σπάσει ένα ποτήρι στο χέρι μου. Καιρό μετά ξαναέκανα για μια περίοδο την ίδια δουλειά αυτή τη φορά με το xmax που δεν έχει συμπλέκτη και ξεκίνησε το ίδιο σκηνικό ενώ κι όποτε οδηγούσα το fazer με το που άγγιζα το συμπλέκτη άρχιζε το πάρτυ του μουδιάσματος κι ο πόνος κάθε πρωί σταθερός. Τελικά πήγα σε γιατρό φοβούμενος για τενοντίτιδα αλλά τελικά ήταν κάτι άλλο που ίσως πρέπει να το ελέγξεις : σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα.

aderfe eyxaristw gia tin voitheia..ayto to syndromo an katalava kala to eixes telika?k an nai sou perase?ti ekanes??

Vaalinde
03/11/2008, 10:22
Δε θέλω να σε στεναχωρίσω αλλά 90% έχεις τενοντίτιδα...Αν την αφήσεις θα γίνει χρόνια...Το πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι 3-4 φορές την ημέρα πάγο από 10 λεπτά και μετα λίγη κρέμα voltaren. Τον πάγο τυλιχτό μέσα σε μία πετσέτα γιατί αλλιώς δε θα το αντέχεις. και επιπλέον ενα επίδεσμο για να μειώνει την πιέση στο ασκείς στο χέρι. Περαστικά..