PDA

View Full Version : Τι να πάρω...??



kostasmms
29/10/2008, 17:34
--------------------------------------------------------------------------------
Καλησπερα σε όλους.Ειμαι ο Κωστας απο Θεσσαλονικη και είμαι νέο μέλος στην παρέα.Βεβαια λογω του ότι ψαχνω μηχανή έχω ξεψαχνισει όλα τα forum για να βρω τι θέλω τελικά!!Εδώ είναι που χρειάζομαι την βοήθεια σας..Λοιπόν,Θα προσπαθήσω να μην σας κουράσω.Ψάχνω μηχανή για χρήση 70% μέσα στην πόλη αλλα αρκετά μεγάλες αποστασεις (περίπου 70 χλμ / μέρα) και 30 % για ταξιδάκια σε μέρη όχι πάνω απο 150 χλμ μάκρια.Η εμπειρία μου απο 2κυκλα είναι πάνω απο 15 χρόνια αλλα μεχρι στιγμής μόνο σε αυτόματα και ημιαυτόματα.Είχα κατα καιρούς scooter και παπακια μεχρι και 250cc και έχω διανύσει αρκετες χιλιάδες χλμ με αυτά αλλα ποτέ δεν είχα μηχανη με ταχυτητες.Μην ξεχάσω να σας πώ οτι έχω το αστρονομικό υψος των 170 εκατοστων για αυτό μην προτείνεται κανένα varadero!!! Βασικα ενδιαφέρομαι κυρίως για naked μηχανη.Αυτά τα ολίγα για να ξερετε τι μου ταιριάζει,λοιπόν έχω καταλήξει στα εξής μοντέλα,

1.Kawasaki Er-6 n/f
2.Aprilia mana 850
3.Suzuki gsr 600 (ή gladius..??)

και αν παραμείνω σε scooter (που δεν πολυθέλω)
4.Suzuki Burgman 650
5.Yamaha T-Max 500

Λοιπόν ακούω εμπεριστατομένες γνώμες και επειδη τα έχω βάλει και με σειρά προτίμησεις μου (αχ er6 τι μας κανεις) θ΄λω να μάθω απο κάποιον που το έχει τι λέει απο γκάζι το μηχανάκι.Οτι είναι ροπάτο το ξέρω αλλα θέλω να μάθω νούμερα σε 0-100χλμ,0-400μ,ρεπρίζ κ.τλ.Τέλος και συγγνώμη αν σας κούρασα να πάρω μεταχειρισμένη ή καινουρια μηχανή ως πρωτάρης στον συμπλεκτη

Sapadak
29/10/2008, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasmms
(αχ er6 τι μας κανεις)


Απαντησες μονος σου


Προτιμησε μεταχειρο μιας και "νεος" στο συμπλεκτη

Road67
30/10/2008, 04:31
Πάρε το ER-5 να μάθεις και μετά κοιτάς και το ER-6

startengine
30/10/2008, 11:32
Κάνε μερικά μαθήματα σε κάποιον δάσκαλο να "μπεις" στο συμπλέκτη (δεν είναι τίποτα, ο εγκέφαλος λειτουργεί μηχανικά μετά από λίγο) και πήγαινε πάρε το er6. Καινούργιο (λέω εγώ) να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Είναι πιο εύκολο από κάθε σκούτερ-καναπέ και όσο για ρεπρίζ...:evil: ...

makis206
30/10/2008, 12:08
Aprillia Pegaso Strada, πανεύκολο και πολύ ευέλικτο μοτοσυκλετάκι, πολύ καλό για αρχάριο και δύσκολα το αποχωρίζεται κάποιος όταν αποφασίσει ν'ανεβάσει κατηγορία.

:beer:


146715

vestromas
30/10/2008, 12:14
Το απριλια, το πηρε φιλος της δικης σου περιπτωσης και ειναι υπερευχαριστημενος.
Συμφωνω με τον Μακη.
Και τα υπολοιπα που ειπαν μεχρι τωρα τα παιδια απο πανω, με βρισκουν συμφωνο.:beer: :beer: :beer: :wave2:

AntoD
30/10/2008, 12:45
Ψηφιζω και εγω μακη...

καλη επιλογη!

road spirit
30/10/2008, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Aprillia Pegaso Strada, ....και δύσκολα το αποχωρίζεται κάποιος όταν αποφασίσει ν'ανεβάσει κατηγορία.

:beer:

:rotflmao:
να 'σαι καλά ρε Μάκη με έκανες και γέλασα σήμερα

:beer:

Road67
30/10/2008, 15:26
Άμα είναι να μιλήσουμε για τέτοια μηχανάκια πάρε το Versys κι είσαι κομπλέ :)

makis206
30/10/2008, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
:rotflmao:
να 'σαι καλά ρε Μάκη με έκανες και γέλασα σήμερα
:beer:

Άαααλλο το Strada...!:o

:lol: :a22: :lol:

kostasmms
30/10/2008, 23:24
Παιδια η αληθεια ειναι οτι την aprilia την ψιλοφοβαμαι λογω αξιοπιστιας,αλλιως θα παιρνα το mana απευθειας.Απο οτι ξερω δεν επεκτεινεται και η εγγυηση του στα 4 χρονια οπως το tuono και dorsoduro.Ποια η γνωμη σας περι αξιοπιστιας?

makis206
30/10/2008, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasmms
Ποια η γνωμη σας περι αξιοπιστιας?

Με λίγα λόγια και σταράτα, όλα πλέον τα ίδια σκ@τ@ είναι :lol:


:beer:

makis206
30/10/2008, 23:58
Δεν αντέχω να φεύγω από μια συζήτηση έτσι, αφήνοντας δηλαδή μια μετέωρη απάντηση και κάνοντάς την με ελαφρά..:lol:

Προσωπική άποψη, τα Aprillia είναι τα Honda της Ευρώπης !


Και την προηγούμενή μου απάντηση μην την περάσεις και τόσο "στο ντούκου" (που λένε) πάντως :smilea:

road spirit
31/10/2008, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Δεν αντέχω να φεύγω από μια συζήτηση έτσι, αφήνοντας δηλαδή μια μετέωρη απάντηση και κάνοντάς την με ελαφρά..:lol:

Προσωπική άποψη, τα Aprillia είναι τα Honda της Ευρώπης !


Και την προηγούμενή μου απάντηση μην την περάσεις και τόσο "στο ντούκου" (που λένε) πάντως :smilea:
τα απρίλια είναι τα Honda της Ευρώπης?

τα κόκαλα του Soichiro τρίζουν, τα κατάνα βγαίνουν και κάνει χαρακίρι ο τίμιος ιδρυτής της ιαπωνικής μάρκας... συμφορά που μας βρήκε...


:lol: :lol: Μάκη να αρχίσω να ανησυχώ? τι πίνεις βρε αδερφέ? για πε για πε

road spirit
31/10/2008, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasmms
Παιδια η αληθεια ειναι οτι την aprilia την ψιλοφοβαμαι λογω αξιοπιστιας,αλλιως θα παιρνα το mana απευθειας.Απο οτι ξερω δεν επεκτεινεται και η εγγυηση του στα 4 χρονια οπως το tuono και dorsoduro.Ποια η γνωμη σας περι αξιοπιστιας? καλά κάνεις και την φοβάσαι, ειδικά όσον αφορά τα νέα μοντέλα που η κατασκευή τους είναι αμιγώς απρίλια. Πχ τα μοντέλα μιλε, τουόνο έχουν κινητήρες σχεδίασης και κατασκευής rotax και δεν έχουν ιστορικό προβλημάτων με τον κινητήρα. Τα νέα shiver, mana, dorso έχουν κινητήρες by aprilia... και οι αναφορές για προβλήματα ήδη δίνουν και παίρνουν...

makis206
31/10/2008, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
:lol: :lol: Μάκη να αρχίσω να ανησυχώ? τι πίνεις βρε αδερφέ? για πε για πε

Ρακές αλλά δεν φέρουν ευθύνη, αυτές καίνε άλλα κύτταρα :lol:

mondomio
31/10/2008, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Πάρε το ER-5 να μάθεις και μετά κοιτάς και το ER-6

Συμφωνώ κι εγώ απόλυτα, μοτοσυκλέτα σχολείο, απροβλημάτιστη,αξιόπιστη,πολυ οικονομική!