PDA

View Full Version : τελος...



cali
29/10/2008, 21:11
παιδες προσοχη στη γυναικες οδηγους!!!τρακαρα παρασκευη απογευμα...απλα δν ξερω αν φταιω.
διπλη γραμη κατω,ακανα προσπερασεις απο αριστερα στη δικια μου λοριδα.μια βγικε απο παρκινγκ εκοψε την κυκλοφορια κ πηγε να στριψει απο αριστερα.μου εκοψε τον δρομο κ επεσα πανο της. τωρα εχω προβλλημα στη λεκανη.δν μποω να σηκωθω. τεσπα....για μενα τερμα τα μιχανακια.δν μας λογαριαζουν καθολου.....το fazeraki μου δν ξερω τι επαθε...αν εχει καπιος γνομι ας στειλει..
να στε καλα!!!κ προσοχη σε ολους!

cali
29/10/2008, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από cali
παιδες προσοχη στη γυναικες οδηγους!!!τρακαρα παρασκευη απογευμα...απλα δν ξερω αν φταιω.
διπλη γραμη κατω,ακανα προσπερασεις απο αριστερα στη δικια μου λοριδα.μια βγικε απο παρκινγκ εκοψε την κυκλοφορια κ πηγε να στριψει απο αριστερα.μου εκοψε τον δρομο κ επεσα πανο της. τωρα εχω προβλλημα στη λεκανη.δν μποω να σηκωθω. τεσπα....για μενα τερμα τα μιχανακια.δν μας λογαριαζουν καθολου.....το fazeraki μου δν ξερω τι επαθε...αν εχει καπιος γνομι ας στειλει..
να στε καλα!!!κ προσοχη σε ολους!


οχι να στριψει απο αριστερα,λαθος!!!
πηγε να στριψει αριστερα

mats8282
29/10/2008, 21:28
Δυσκολη η περιπτωση...Καλυτερα να ρωτησεις δικηγορο,να του εξηγησεις ακριβως πως εγινε και να σε κατευθυνει αναλογα γιατι,τουλαχιστον εγω,δεν μπορω να καταλαβω πως ακριβως εγινε.

Παντως να ξερεις οτι προσπεραση σε διασταυρωση απαγορευεται,ασχετα που η διπλη διαχωριστικη διακοπτεται στις διασταυρωσεις που επιτρεπεται να περασει οχημα καθετα τον δρομο απεναντι.

Για πιο πολλα ή πρεπει να αναλυσεις ακριβως το θεμα και αν γνωριζει καποιος να σου απαντησει ή/και να πας σε δικηγορο που ειναι ο πλεον ειδικος.

ΥΓ Μαλλον καταλαβα τι εγινε και απο οσο γνωριζω φταιει αυτη.Δεν μπορει να περασει διπλη διαχωριστικη γραμμη.Να συμβουλευτεις δικηγορο γιατι αυτη ανεκοψε την πορεια σου,ασχετα αν εισουν τυπικα και εσυ παρανομος οπως καταλαβα το σκηνικο.Προσωπικη γνωμη ειναι οτι 99% θα αποζημιωθεις.

cali
29/10/2008, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Δυσκολη η περιπτωση...Καλυτερα να ρωτησεις δικηγορο,να του εξηγησεις ακριβως πως εγινε και να σε κατευθυνει αναλογα γιατι,τουλαχιστον εγω,δεν μπορω να καταλαβω πως ακριβως εγινε.

Παντως να ξερεις οτι προσπεραση σε διασταυρωση απαγορευεται,ασχετα που η διπλη διαχωριστικη διακοπτεται στις διασταυρωσεις που επιτρεπεται να περασει οχημα καθετα τον δρομο απεναντι.

Για πιο πολλα ή πρεπει να αναλυσεις ακριβως το θεμα και αν γνωριζει καποιος να σου απαντησει ή/και να πας σε δικηγορο που ειναι ο πλεον ειδικος.

δν ηταν διασταυροση.ο δρομος πηγαινει ευθεια.εχι φαναρι πιο πανο για να κανεις αναστροφη,αυτη προτιμησε να μν παει απτο φαναρι κ να κοψει την κυκλοφορια.εκανα κ γω παρανομια βεβεα αλλα δν το θεμα ειναι ποιος ειναι πιο παρανομος.

Anritsu
29/10/2008, 22:18
Περαστικά και σιδερένιος .....

mats8282
29/10/2008, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από cali
δν ηταν διασταυροση.ο δρομος πηγαινει ευθεια.εχι φαναρι πιο πανο για να κανεις αναστροφη,αυτη προτιμησε να μν παει απτο φαναρι κ να κοψει την κυκλοφορια.εκανα κ γω παρανομια βεβεα αλλα δν το θεμα ειναι ποιος ειναι πιο παρανομος.

Εγραψα παραπανω οτι κατα 99% θα δικαιωθεις αφου το τρακαρισμα εγινε επειδη αυτη ανεκοψε την πορεια σου παρανομα.Ασχετα αν και εσυ δεν εισουν νομιμα κινουμενος πισω απο αυτοκινητο.Αλλα για να εισαι σιγουρος και φυσικα να προχωρησεις δικαστικα για την αποζημιωση σου για τις ζημιες στην μηχανη και το κυριοτερο τον τραυματισμο σου να πας απο τωρα σε δικηγορο με οτι στοιχεια εχεις,μαρτυρες,φωτογραφιες,αναφορα αστυνομιας κτλ ωστε να ξεκινησεις την διαδικασια αν χρειαστει...

Αυτη σου ειπε τιποτα?Η αστυνομια ηρθε?

Road67
30/10/2008, 03:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282


Παντως να ξερεις οτι προσπεραση σε διασταυρωση απαγορευεται,ασχετα που η διπλη διαχωριστικη διακοπτεται στις διασταυρωσεις που επιτρεπεται να περασει οχημα καθετα τον δρομο απεναντι.

+ 100000000

makis206
30/10/2008, 07:39
Αν κατάλαβα καλά το παλικάρι προσπερνούσε μια σειρά αυτοκινήτων σε δρόμο με διπλή διαχωριστική χωρίς να έχει περάσει στο αντίθετο ρεύμα. Περνώντας τα αυτοκίνητα, κάποιο απ'τα προπορευόμενα οχήματα σταμάτησε την ουρά με σκοπό να παραχωρήσει προτεραιότητα στην κοπελιά κι ο φίλος χωρίς να καταφέρει να τη δει (λόγω της ουράς των αυτοκινήτων) έπεσε πάνω της.

Σ'αυτή την περίπτωση το παλικάρι αποζημιώνεται κανονικά πληρώνοντας πρόστιμο στην τροχαία για αντικανονικό προσπέρασμα.

Απαιτούν ιδιαίτερη προσοχή τέτοιες ενέργειες πάντως..:beer:

cali
30/10/2008, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Αν κατάλαβα καλά το παλικάρι προσπερνούσε μια σειρά αυτοκινήτων σε δρόμο με διπλή διαχωριστική χωρίς να έχει περάσει στο αντίθετο ρεύμα. Περνώντας τα αυτοκίνητα, κάποιο απ'τα προπορευόμενα οχήματα σταμάτησε την ουρά με σκοπό να παραχωρήσει προτεραιότητα στην κοπελιά κι ο φίλος χωρίς να καταφέρει να τη δει (λόγω της ουράς των αυτοκινήτων) έπεσε πάνω της.

Σ'αυτή την περίπτωση το παλικάρι αποζημιώνεται κανονικά πληρώνοντας πρόστιμο στην τροχαία για αντικανονικό προσπέρασμα.

Απαιτούν ιδιαίτερη προσοχή τέτοιες ενέργειες πάντως..:beer:

ετσι ακριβος εγινε το σκηνικο..γνοριζετε ποσο εινε το προστιμο για κατι τετιο?καμια 700 αρα εχει παει κ αυτο?

mats8282
30/10/2008, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Αν κατάλαβα καλά το παλικάρι προσπερνούσε μια σειρά αυτοκινήτων σε δρόμο με διπλή διαχωριστική χωρίς να έχει περάσει στο αντίθετο ρεύμα. Περνώντας τα αυτοκίνητα, κάποιο απ'τα προπορευόμενα οχήματα σταμάτησε την ουρά με σκοπό να παραχωρήσει προτεραιότητα στην κοπελιά κι ο φίλος χωρίς να καταφέρει να τη δει (λόγω της ουράς των αυτοκινήτων) έπεσε πάνω της.

Σ'αυτή την περίπτωση το παλικάρι αποζημιώνεται κανονικά πληρώνοντας πρόστιμο στην τροχαία για αντικανονικό προσπέρασμα.

Απαιτούν ιδιαίτερη προσοχή τέτοιες ενέργειες πάντως..:beer:

Αν δεν του την κοψανε εκει,πρεπει να παει αυταπαγγελτα μετα.Οντως κατα 99% θα αποζημιωθει για την ζημια.Αυτο ομως επειδη δεν ηταν διασταυρωση και βγηκε καθετα η αλλη με διπλη διαχωριστικη κατω.Ασχετα οπως ειπα αν και ο φιλος ηταν <<παρανομος>>.

Αν ηταν διασταυρωση εκει δεν ειχε ελπιδα,η ευθυνη ηταν δικη του.

makis206
30/10/2008, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από cali
ετσι ακριβος εγινε το σκηνικο..γνοριζετε ποσο εινε το προστιμο για κατι τετιο?καμια 700 αρα εχει παει κ αυτο?

Σύμφωνα με αυτό (http://www.netrino.gr/reloaded/blog-post.php?bp_id=499)
"Κίνηση στο αντίθετο ρεύμα: 200 e (από 83e) Αύξηση 141%"

:smilea:

AntoD
30/10/2008, 09:35
Ο Μακης τα λεει σωστα...

ακουστε τον...
ετσι ειναι...φιλε μαζεψε στοιχεια και βρες δικηγορο....

:beer:

XJR_Billy
30/10/2008, 09:42
Φίλε περαστικά και γρήγορα. Λεκάνη έ? Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό.

Ότι δεν μας λογαριάζουν, δεν μας λογαριάζουν. Γι' αυτό και εμείς πρέπει να παίρνουμε τα μέτρα μας και να διαισθανόμαστε τον κίνδυνο πριν είναι αργά.

Για επιδείξεις και καγκουριές, ας μην αναφερθώ καλύτερα. Έπειτα μας φταίει ότι δεν μας βλέπουν...

Δεν μιλώ για σένα, γενικά σχολιάζω...

Αν θα συνεχίσεις να καβαλάς μηχανή είναι αποκλειστικά δική σου απόφαση, φίλε, και μην ακούσεις κανενός τη γνώμη. Κάνε όπως νομίζεις εσύ.

Γρήγορη ανάρρωση!!

VanDiemen
30/10/2008, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από cali
παιδες προσοχη στη γυναικες οδηγους!!!τρακαρα παρασκευη απογευμα...απλα δν ξερω αν φταιω.
διπλη γραμη κατω,ακανα προσπερασεις απο αριστερα στη δικια μου λοριδα.μια βγικε απο παρκινγκ εκοψε την κυκλοφορια κ πηγε να στριψει απο αριστερα.μου εκοψε τον δρομο κ επεσα πανο της. τωρα εχω προβλλημα στη λεκανη.δν μποω να σηκωθω. τεσπα....για μενα τερμα τα μιχανακια.δν μας λογαριαζουν καθολου.....το fazeraki μου δν ξερω τι επαθε...αν εχει καπιος γνομι ας στειλει..
να στε καλα!!!κ προσοχη σε ολους!

Ή του ύψους ή του βάθους είναι οι γυναίκες! Ή κομπλεξικές που οδηγούν πάρα πολύ επικίνδυνα ή πάρα πολύ προσεκτικές! Εμείς καλύπτουμε όλο το φάσμα, κλίνοντας περισσότερο προς την πρώτη κατηγορία. Στην προκειμένη περίπτωση όφειλες να είσαι πολύ προσεκτικός όταν προσπερνούσες το αυτοκίνητο που παραχώρησε προτεραιότητα! Δεν ξέρω, αλλά δε μου ακούστηκε σαν κάτι που δε θα έκανα. Της έδωσε προτεραιότητα κι αυτή θεώρησε δεδομένο πως είναι εντάξει από αριστερά! Αν ήταν και κανένα ημιφορτηγό ή τζιπ που της έκοβε την ορατότητα, τότε τη δικαιολογώ περισσότερο. Ρεαλιστικά και ειλικρινά, εσύ δεν το έκανες ποτέ αυτό;
Βλέποντας το σταματημένο αυτοκίνητο δεν ψυλλιάστηκες τίποτα;
Τι να πω.. Σίγουρα το πιο σημαντικό είναι να σηκωθείς γρήγορα, χωρίς κανένα πρόβλημα και όλα τα άλλα (ποιος έφταιγε, η αποζημίωσή σου κ.λπ.) είναι εντελώς ασήμαντα μπροστά σ' αυτό!

TROOPER
31/10/2008, 06:51
φιλε ετσι οπως το περιγραφεις,εχω την εντυπωση οτι φταις...

περαστικα

stefanos
31/10/2008, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
φιλε ετσι οπως το περιγραφεις,εχω την εντυπωση οτι φταις...

περαστικα

Δεν φταίει γιατί πρώτα απ όλα η άλλη έβγαινε απο χώρο στάθμευσης και έπρεπε να περιμένει.
Μετά παράνομα έστριψε αριστερά ενώ απαγορευόταν από την οριζόντια σήμανση.
Βέβαια επί της ουσίας είναι μια απο τις συνηθισμένες φάσεις στο δρόμο και συμβαίνει συχνά.
Από την άλλη τι φταίει η μηχανή αφού δεν ξέρουμε τα σήματα?
Ακου δεν ξέρω ποιός φταίει:confused:

Περαστικά.

sterba2
31/10/2008, 12:02
Περαστικα και αγυριστα να ειναι ρε calli!!

devil's animal
31/10/2008, 12:22
περαστικα.
:beer: :beer: :beer:

Εχετλαίος
31/10/2008, 12:57
Περαστικά φίλε. Καλή ανάρρωση :wave2:

lamoun
31/10/2008, 16:46
Περαστικα Κωστα! Γρήγορη ανάρρωση, θα τα πούμε απο κοντά.

sakisvolos
31/10/2008, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από cali
παιδες προσοχη στη γυναικες οδηγους!!!τρακαρα παρασκευη απογευμα...απλα δν ξερω αν φταιω.
διπλη γραμη κατω,ακανα προσπερασεις απο αριστερα στη δικια μου λοριδα.μια βγικε απο παρκινγκ εκοψε την κυκλοφορια κ πηγε να στριψει απο αριστερα.μου εκοψε τον δρομο κ επεσα πανο της. τωρα εχω προβλλημα στη λεκανη.δν μποω να σηκωθω. τεσπα....για μενα τερμα τα μιχανακια.δν μας λογαριαζουν καθολου.....το fazeraki μου δν ξερω τι επαθε...αν εχει καπιος γνομι ας στειλει..
να στε καλα!!!κ προσοχη σε ολους!

Περαστικά κι αγύριστα ρε Κώστα ποτέ ξανά!:wave2: :wave2:

hercul
04/11/2008, 00:52
Περαστικά ρε Κώστα!! Γρήγορα σιδερένιος και ΠΟΤΕ ξανά!! :beer: :beer:

AVATOS
04/11/2008, 11:48
Περαστικά σου cali !


Δεν έχω καταλάβει ακριβώς ,
oποτε αν η κυρία δεν είχε απαγορευτικό προς αριστερά,
φταίει κυρίως η κυρία, αλλά αν της έδωσαν προτεραιότητα κ έχει κρατήσει τα στοιχεία αυτού που έδωσε την προτεραιότητα, σε ενδεχόμενο δικαστήριο κ με αυτόν μάρτυρα, θα υπάρξει κ συνυπευθυνότητα του μοτοσικλετιστή που προσπερνούσε
παράνομα.

(βάση απόφασης δικαστηρίου που είχε ο πατέρας μου πριν μερικά χρόνια.
Ήταν στην θέση της κυρίας με νόμιμο δικαίωμα να στρίψει αριστερά, θεώρησε ότι από αριστερά όλα οκ κ ελενχε την δεξιά λωρίδα, βγαίνοντας αργά την ώρα του «μπαμ»).