PDA

View Full Version : ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ ΤΟ Vfr



icex
29/10/2008, 22:34
Παιδια καλησπερα ειμαι σε αναζητηση ελαστικων για τη βεφα, γιατι αυτα τα αθλια metzeler z4

δεν παλευονται αλλο.

Τα Ζ4 ειναι πρωτης τοποθετησης με μολις 4.200 χιλομετρα αλλα μεχρι τωρα προκοπη δεν ειδα.
Και ερωτω εχει βαλει κανεις (ολο και καποιος θα εχει δε μπορει) καποιο λαστιχακι που να ζεσταινετε
σχετηκα ευκολα στην πολη,να κρατανε καλα σε επαρχιακο δρομο,να εχουν ποιο γρηγορη κορονα
απο τα Ζ4 ,και αμα βγαζουν 10.000 -12.000 χιλιομετρα μια χαρα ειναι,αυτα.

Για πειτε καμια γνωμη.


Για τα metzeler m3 εχετε καποια γνωμη? :wave2:

karapialis
30/10/2008, 00:03
BT 016 :cool: ,η καλυτερη επιλογη αυτη τη στιγμη πιστευω.Ακόμα δεν μπορώ να σου πω πολλα γιατι δεν τα εχω βάλει πολύ καιρο και δεν έχω αξιωθει μια καλη βόλτα [γ@μω την δουλεια και τις υποχρεωσεις:bigcry: ]

PS τιμη μπορω να σου πω 350:rotflmao:

Viking
30/10/2008, 00:15
Για τα Μ3 δυστυχώς δεν έχω προσωπική άποψη αλλά όσοι τα έχουν βάλει δεν έχουν παράπονα και είναι αρκετά ικανοποιημένοι από κράτημα στο δρόμο και αντοχή.

Το δικό μου VFR το παρέλαβα με κάτι λάστιχα Metzeler Rennsport.Από τη χάραξη φαινόταν περί τίνος πρόκειται.Απίστευτο κράτημα,άμεσο ζέσταμα.Απ'ότι πληροφορήθηκα είναι γόμες και αντικαταστάτης του συγκεκριμένου είναι το racetec.

Έχω κάνει 6500 χλμ εκ των οποίων τα 450 περίπου στη πίστα των Σερρών.Απ'ότι βλέπω θα με πάνε άνετα μέχρι τα 10000-12000 χλμ αν δεν ξαναπάω πίστα.

Και τώρα το καλύτερο κομμάτι.Μπες στο www.e-bay.it και βάλε στο search : metzeler rennsport.

Τα 2 πρώτα αποτελέσματα αφορούν ελαστικά κατασκευής αρχές 08 και με 200 ευρώ το ζευγάρι γίνονται δικά σου.Βάλε καμια 30-40 περαστικά συν όσα είναι τα μεταφορικά (τελωνείο δεν έχουμε λόγω ΕΕ).

10000χλμ περίπου αντοχή,απίστευτο κράτημα,280 ευρώ περίπου συνολικό κόστος μπρος πίσω.

Άντε με γεια
:beer:

GLYSTRAS
30/10/2008, 00:20
Πολύ καλό λάστιχο για την vfr το Μ3
Γρήγορη γεωμετρία με μαλακό μπροστινό και σκληρό πίσω με πολύ γόμα. Κάτι που ταιριάζει στη VFR μιας και τρώει πιο πολύ το πίσω. Άνετα θα βγάλεις 10.000 και παραπάνω......

icex
30/10/2008, 00:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
Για τα Μ3 δυστυχώς δεν έχω προσωπική άποψη αλλά όσοι τα έχουν βάλει δεν έχουν παράπονα και είναι αρκετά ικανοποιημένοι από κράτημα στο δρόμο και αντοχή.

Το δικό μου VFR το παρέλαβα με κάτι λάστιχα Metzeler Rennsport.Από τη χάραξη φαινόταν περί τίνος πρόκειται.Απίστευτο κράτημα,άμεσο ζέσταμα.Απ'ότι πληροφορήθηκα είναι γόμες και αντικαταστάτης του συγκεκριμένου είναι το racetec.

Έχω κάνει 6500 χλμ εκ των οποίων τα 450 περίπου στη πίστα των Σερρών.Απ'ότι βλέπω θα με πάνε άνετα μέχρι τα 10000-12000 χλμ αν δεν ξαναπάω πίστα.

Και τώρα το καλύτερο κομμάτι.Μπες στο www.e-bay.it και βάλε στο search : metzeler rennsport.

Τα 2 πρώτα αποτελέσματα αφορούν ελαστικά κατασκευής αρχές 08 και με 200 ευρώ το ζευγάρι γίνονται δικά σου.Βάλε καμια 30-40 περαστικά συν όσα είναι τα μεταφορικά (τελωνείο δεν έχουμε λόγω ΕΕ).

10000χλμ περίπου αντοχή,απίστευτο κράτημα,280 ευρώ περίπου συνολικό κόστος μπρος πίσω.

Άντε με γεια
:beer:


Τι ειπες τωρα εισαι Θεος !!!

Σε ευχαριστω :beer: :beer:

SOL-VFR-VTEC
01/11/2008, 09:32
εχω βαλει 1 φορα το μ3 και μια το μ1....και τα 2 ειναι φοβερα....μαλακα και ζεστενονται γρηγορα...

χωρις παντιλικια κρατανε...

μαλλον οχι ομως πιο πολυ απο τα ΒΤ 21..ΤΑ ΜΠΡΙΤΖΕΣΤΟΝ...εχω τωρα...ειναι στανταρ πιο τουρισταδικα..αν πας τσαρκες......τρωγωντε πιο δυσκολα

AGGEVI
01/11/2008, 12:27
ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΝΟ MICHELIN 2 ROAD MH ΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ, ΔΕΝ ΖΕΣΤΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΕΘΝΙΚΗ, ΣΚΛΗΡΑ ΜΕ ΜΗΔΕΝ ΦΘΟΡΑ, ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΓΟΜΑΣ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΞΕΝΙΖΕΙ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ.:mad: :wave2:

icex
01/11/2008, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από SOL-VFR-VTEC
εχω βαλει 1 φορα το μ3 και μια το μ1....και τα 2 ειναι φοβερα....μαλακα και ζεστενονται γρηγορα...

χωρις παντιλικια κρατανε...

μαλλον οχι ομως πιο πολυ απο τα ΒΤ 21..ΤΑ ΜΠΡΙΤΖΕΣΤΟΝ...εχω τωρα...ειναι στανταρ πιο τουρισταδικα..αν πας τσαρκες......τρωγωντε πιο δυσκολα


Λεω τελικα να βαλω τα Μ3

SOL ποσα χιλιομετρα σου εβγαλαν?

Viking
01/11/2008, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από AGGEVI
ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΝΟ MICHELIN 2 ROAD MH ΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ, ΔΕΝ ΖΕΣΤΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΕΘΝΙΚΗ, ΣΚΛΗΡΑ ΜΕ ΜΗΔΕΝ ΦΘΟΡΑ, ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΓΟΜΑΣ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΞΕΝΙΖΕΙ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ.:mad: :wave2:

Πάντως σκέφτομαι να δοκιμάσω κάποτε τον συνδυασμό pilot power 2ct μπροστά και pilot road 2 2ct πίσω.Λογικά το μπροστά θα κρατάει πολύ καλά και θα αντέξει αρκετά,και το πίσω θα έχει αντοχή σε ταξίδια απλά θα θέλει προσοχή σε κλειστές και γλυστερές διαδρομές.Και κανένα γλυστριματάκι πίσω δε μας χαλάει :D

AGGEVI
02/11/2008, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
Πάντως σκέφτομαι να δοκιμάσω κάποτε τον συνδυασμό pilot power 2ct μπροστά και pilot road 2 2ct πίσω.Λογικά το μπροστά θα κρατάει πολύ καλά και θα αντέξει αρκετά,και το πίσω θα έχει αντοχή σε ταξίδια απλά θα θέλει προσοχή σε κλειστές και γλυστερές διαδρομές.Και κανένα γλυστριματάκι πίσω δε μας χαλάει :D

ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙΣ, ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΘΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΓΛΥΣΤΡΙΜΑΤΑΚΙΑ ΩΡΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ 20 ΧΛΜ ΕΘΝΙΚΗ ΜΕΤΑ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΑΝΟΙΚΤΟ ΣΤΟΦΙΛΙΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΡΥΟ ΚΑΙ ΣΕ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΓΥΙΑΛΙ ΑΣΦΑΛΤΟ, ΝΑ ΞΕΚΟΛΛΑΕΙ ΠΙΣΩ ΟΠΟΤΕ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΒΟΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΛΛΑΖΕΙ Η ΓΟΜΑ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΝΤΟΧΗ ΣΕ ΧΛΜ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ.
ΚΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΧΛΜ!!!!!!:wave2:

SOL-VFR-VTEC
02/11/2008, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από icex
Λεω τελικα να βαλω τα Μ3

SOL ποσα χιλιομετρα σου εβγαλαν?

γυρω στα 15000..και κατι ψιλα....με προσοχη ομως...

για μεσα στην πολη ειναι σουπερ....και φυσικα για στροφιλικια..ειναι θεικα...

αυτο που ειδα εγω ειναι οτι κλανουν(τρωγωντε) γρηγορα....με δικαβαλο και με βαρος πισω(μπαγκαζιερες-σαμαρια κ.τ.λ)...

μετα τα μ3..εβαλα τα μ1...για πιο σκληρα...επιδη παω τσαρκες...

αλλα φετος.....τα αλλαξα στην αυστρια..βαζοντας τα μπριτζεστον(γλυτωσα και 100 ευρο)..γιατι αν με πιαναν στην ελβετια..θα με σκιζαν.....

δεστω λιγο...γιατι οι εντυπώσεις απο αυτα που εβαλα ειναι αριστες...απο την πρωτη στιγμη...

εχουν τρομερη κορονα...και το μηχανακι...στην στροφη πεφτη μονο του....

ελπιζω να σε βοήθησα :wave2:


αα.με το μ3...εξινα μαρσπιε.....ειναι για πολυ παιχνίδι....αλλα.

theodosisv
02/11/2008, 16:15
εγω φοραω εδω και 4.000 χλμ τα pirelli diablo rosso καθοτι τα Z 4 ηταν απαραδεκτα και τα εδωσα με 1000+ χλμ. το λαστιχο ζεσταινεται αμεσως κυριολεκτικα. μονο τωρα τις κρυες μερες θελει να κανει 2-3 χλμ για να με εμπνευσει. κανω κυριως ταξιδια και δεν παρουσιαζει πτωση αποδοσης ως σημερα. μπορω να πω μονο οτι εχει φαει λιιιγο το μπροστινο γιατι καμια φορα το πιεζω στα φρενα αλλα τσακαλιες με το πισω δεν κανω. στη βροχη δε το εχω δοκιμασει αλλα αν αλλαζα τωρα παλι αυτο θα εβαζα. να προσθεσω βεβαια οτι τα χιλιομετρα μου τα κανω κατα κυριο λογο μονοκαβαλος. τιμη 360 ευρω...:wave2: :wave2:

Zzz750
02/11/2008, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από icex
Παιδια καλησπερα ειμαι σε αναζητηση ελαστικων για τη βεφα, γιατι αυτα τα αθλια metzeler z4

δεν παλευονται αλλο.

Τα Ζ4 ειναι πρωτης τοποθετησης με μολις 4.200 χιλομετρα αλλα μεχρι τωρα προκοπη δεν ειδα.
Και ερωτω εχει βαλει κανεις (ολο και καποιος θα εχει δε μπορει) καποιο λαστιχακι που να ζεσταινετε
σχετηκα ευκολα στην πολη,να κρατανε καλα σε επαρχιακο δρομο,να εχουν ποιο γρηγορη κορονα
απο τα Ζ4 ,και αμα βγαζουν 10.000 -12.000 χιλιομετρα μια χαρα ειναι,αυτα.

Για πειτε καμια γνωμη.


Για τα metzeler m3 εχετε καποια γνωμη? :wave2:

Για τα Μ3 εχω γνωμη. Τα εχει βαλει ενα φιλαρακι σε Ζ750. Αν και ειναι σχετικα παλιο (σχεδιαστικα-τεχνολογικα) λαστιχο, ειναι SUPER και σε πολυ καλη τιμη.
Τα Rosso ειναι και αυτα κορυφαια, αλλα λιγο ακριβουτσικα. Λιγο πιο φτηνα (και μια πολυ δικαια αγορα) ειναι τα καινουρια ΒΤ016.
:beer:

ermisVFR
03/11/2008, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από icex


Για τα metzeler m3 εχετε καποια γνωμη? :wave2:

Πολλοί από την παρέα των VFR έχουν δοκιμάσει αυτό το λάστιχο όπως και εγώ.

Το έχω δοκιμάσει και στην Ελλάδα και στην Ιταλία.

Σαφώς πιάνει καλύτερα από ένα sport touring λάστιχο.

Αλλά νομίζω ότι δεν κάνει για εκδρομές κυρίως γιατί έχει, για να είμαι ακριβοδίκαιος στην δική μου VFR, πολλούς κραδασμούς που κάνουν ημερήσιες των 400-500 χλμ κουραστικές.

Στην Ιταλία φθείρεται ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ γρήγορα.

Επίσης έχω την εντύπωση ότι το μπροστινό του είναι "αργό" και παντος αργότερο από τα Diablo Strada !!!


Δες και εδώ (http://www.motocikleta.gr/forum/viewtopic.php?t=5202&postdays=0&postorder=asc&start=34)

ermisVFR
03/11/2008, 19:44
......... και είναι αξιοσημείωτο ότι η Metzeler (http://www.metzelermoto.com/web/fitment/metzeler/selectSearchTyresForm.do?mySelectActived=confirm&myEntryPoint=%2Ffitment%2Fmetzeler%2FhomeMotoFull&brandVehicle=4661&modelVehicle=103273&versionVehicle=201942&consent=Y#fitmentanchor) δεν συστήνει το Μ3 για το VFR......

sotnet
04/11/2008, 01:06
Παιδιά εγώ με τα ΒΤ21 bridgestone είμαι πολύ ευχαριστημέρνος.Κρατάνε καλά,αντέχουν και πιστεύω ότι ταιριάζουν πολυ και στον χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας.

Το vfr clud που είναι,μπορώ να γραφτώ? Μένω στην Θεσσαλονίκη,είμαστε λίγοι δυστηχώς αλλά είναι καλό να γνωριστούμε

ermisVFR
21/11/2008, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotnet
Παιδιά εγώ με τα ΒΤ21 bridgestone είμαι πολύ ευχαριστημέρνος.Κρατάνε καλά,αντέχουν και πιστεύω ότι ταιριάζουν πολυ και στον χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας.

Το vfr clud που είναι,μπορώ να γραφτώ? Μένω στην Θεσσαλονίκη,είμαστε λίγοι δυστηχώς αλλά είναι καλό να γνωριστούμε

Δεν υπάρχει VFR club.

Κάθε άνοιξη προς καλοκαίρι διοργανώνουμε μια, ανοιχτή προς κάθε τύπο μηχανής VFR και μη, πανελλήνια εκδρομή και γνωριζόμαστε. Το 2009 θα πραγματοποιηθεί η 4η ως συνήθως μεταξύ Αθήνας και Θεσσαλονίκης για να μπορούν να συμμετέχουν όλοι.

:)

sotnet
22/11/2008, 21:49
Eίχα την εντύπωση ότι υπήρχε vfr club. Ακόμη καλύτερα.Μια μεγαλη παρέα ανοικτή πιστεύω ότι είναι το καλύτερο. Θα ήθελα να γνωριστούμε με τα παιδιά που έχουμε την ίδια αγάπη για τη μηχανή και για όλες τις μηχανές. Ενημέρωσέ με αν θέλεις φίλε μου για πότε το οργανώνετε. Ή αν έχετε οργανώσει κάποια συνάντηση πιο σύντομα ή κάποια εκδρομή. Άντε γειά μας φίλοι μου και καλό χειμώνα

Acanthor
24/11/2008, 15:21
Εδώ και 1,5 μήνα (2000χλμ περίπου) φοράω τα καινούργια Z6 Interact. Σίγουρα καλύτερα από τα Pirelli Diablo Strada που φορούσα πριν αφού ζεσταίνονται πιο γρήγορα και είναι το ίδιο άνετα.

Αρκετά γρήγορη και ομαλή κορώνα χωρίς σκαλοπάτια και σε "ρίχνει" πιο εύκολα στη στροφή χωρίς προσπάθεια. Σε ταξίδι και σε γρήγορες διαδρομές με καλή άσφαλτο δικάβαλος, πατήθηκε όλο το πέλμα και μου έδινε αρκετά καλή αίσθηση ασφάλειας καθόλη τη διαδρομή.

Πάντως μετά από έντονα στροφιλίκια πάντως και αρκετή πίεση, στο χέρι μου δεν ήταν σαν τσίχλα το λάστιχο όπως ήταν τα Metzeler M3 μετά από τέτοια διαδρομή.

Στα sport touring ελαστικά πάντως από αυτά που έχω δοκιμάσει και ακούσει από άλλους ίσως είναι τα καλύτερα.

icex
03/12/2008, 23:20
Τελικα εβαλα σημερα τα metzeler m3, μετα απο πολυ ψαξιμο,και πεταξα επιτελους
τα ηλιθια metzelerz4 που ειχε πανω.

Πρωτες εντυποσεις πολυ καλες αν και εκανα μονο 50-60 χιλιομετρα,παρατηρησα καλητερη
πληροφωρηση,εγινε λιγο ποιο ανετο, στρηβει ποιο ευκολα,και φυσικα δεν χαζοσπιναρει.

Να δουμε μονο ποσο θα αντεξουν.

Acanthor
04/12/2008, 21:44
Ωραίο λάστιχο...Είδα λινά στις 9500-10000χλμ...Πολύ καλό κράτημα!

Vasilakos
06/12/2008, 01:00
Εγώ φίλε έχω αλλάξει 4 σετ ελαστικών. Τώρα έχω michellen power 2CT. Καλό κράτημα, γρήγορη κορώνα. Σκέφτεσαι ότι θές να πλαγιάσεις κι έγινε!

Πολλή γόμα στο πλάι, σταθερότητα μεγάλη στο πλάγιασμα.

continental conti sport = αργή κορώνα-μικρή διάρκεια

M3 metzeler: Καλό σε όλα, ακριβό, λίγο πιο αργό από το 2CT.

Ζ4 metzeler (1ης τοποθέτησης): Καλό μόνο σε καλή άσφαλτο (βλ. Ευρώπη). Έχω το πίσω και το βάζω όταν βγαίνω έξω. Με τα άλλα στα 2.000 χλμ το πίσω καταστρέφεται.

Άποψή μου πάντα.

Η απόφαση δική σου βεβαίως!

Καλή επιλογή και καλά χλμ. :wave2:

CB1-FAN
23/12/2008, 22:44
ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΕΔΩ ΠΕΡΑ ΣΥΓΚΡΙΣΕΙΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΠΑΙΔΙΑ!


http://www.vfrdiscussion.com/forum/surveylist.php