PDA

View Full Version : Ρε την παλεύουν...???



McTalas
30/10/2008, 08:46
Σημερις το πρωι, δλδ πριν απο λιγο άναγκαστηκα να κανω την πρωινη μου βολτα μεσα στο μπουρ.... χμ... με συγχωρειτε στο κεντρο (οχι πολυ κεντρο στο περιπου δλδ.)

Και ερωτω εσας ρε παιδια που μετακινηστε σχεδον καθημερινα, Την παλευετε καθολου? με τόση κινηση τα νευρα σας και η ψυχικη σας ηρεμια πως ειναι?
Ρωταω γιατι εγω απολαυσα μια υπεροχη διαδρομη και η πιεσή μου χτυπαγε κοκκινα, ουτε μπαρομετρο απο κανενα κολοφτιαγμενο σαξοραλο να ηταν... Που πανε ολοι αυτοι πρωι-πρωι? Στις Δουλειες τους? Το μετρο Δεν το εχουν ανακαλυψει ακόμα? ολοι στο κεντρο πανε, ε και το μετρο στο κεντρο παει και σε αρκετα σημεια.
Τωρα θα μου πειτε τι σας λεω και αν τωρα γεννηθηκα και θα εχετε και δικιο, αλλα το σημερινο πολιτισμικό σοκ ηταν μεγαλο...
Απο που να αρχησω?
Απο την Ηλιουπολεως? Την Ηλια Ηλιου(ή πως στο διαλο την λενε)? Απο την χαμοστερνας? Καλα να μην μιλησω και για την Αθηνων-Κορινθου ή καβαλας ή και γω δεν ξερω πως αλλιως την λενε...
Μετα για άλλαγη είπα να μην φαω όλη αυτη την κινηση παλι και λεω "ας το κοψω απο εθνικη που 'χει και 'απλα" τι το 'θελα? απο τον κηφησο μεχρι να μπω στην Α.Ο. ενα μεγαλο παρκινγ. Αμ στην Α.Ο. ηταν καλυτερα? Σκατα!
Αντε περαστικα μου να μην σας κουραζω αλλο... και να προσεχετε οσοι ειστε εκει εξω τετοιες ωρες γιατι ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΕ με τίποτα !!!
:wave2:

Nefos
30/10/2008, 08:49
Έχει απεργία το μετρό......αλλιώς το κέντρο είναι ονειρικό.....

nionio$
30/10/2008, 08:59
24ωρη σημερα το μετρο φιλε μου!!!

McTalas
30/10/2008, 09:08
Να πανε να καλουποθουν και το μετρο και ολοι τους !!!

fethry
30/10/2008, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefos
Έχει απεργία το μετρό......αλλιώς το κέντρο είναι ονειρικό.....

Εντάξει... Μην υπερβάλλουμε κιόλας... :bigcry: :bigcry:

cityfly
30/10/2008, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefos
Έχει απεργία το μετρό......αλλιώς το κέντρο είναι ονειρικό.....



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

AntoD
30/10/2008, 09:32
Μην μιλας καθολου.....

εγω ειμαι με το αμαξι λογω τραυματισμου...οποτε ο χρονος σου * 4...

Δεν την παλευω μια... :hypnotize

McTalas
30/10/2008, 09:37
περαστικά...

για τον τραυματισμο σου,
για την ταλεπωρια σου,
...

AntoD
30/10/2008, 09:43
Ευχαριστω....

ο γυψοs βγηκε...ο πονος εμεινε....

Σε καμια 15 αρια μερες ισως καβαλίσω πάλι....εως τοτε.... στον ορο και με τα χαπια για τα νευρα μου...
:winka:

Gandalf dr685sm
30/10/2008, 09:45
γενικά έχει τρομερή κίνηση έξω.. και δεν είναι μόνο σήμερα.

Κατέβαινα απο την Σταμάτα και όλα τα αυτοκίνητα ήταν σε ενα ατελείωτο parking σταματημένα απο το ύψος της Ν.Ερυθραίας μέχρι και εγώ δεν ξέρω που , αφού η δουλειά μου είναι στο δαχτυλίδι στο Μαρούσι.

Την Α.Ο. πάντως όπως την βλέπω τώρα, έχει αδειάσει.. κινούνται κανονικά.

Το θέμα πάντως το έχουμε ξανασυζητήσει .. πετάνε 3-4 ώρες κάθε μέρα μέσα στο κουτί τους. Περαστικά τους αφού δεν το αντιλαμβάνονται.


Gandalf

AntoD
30/10/2008, 09:50
Την ιδια απορια την εχω και εγω ρε συ μαγε καθε μερα.

Δεν λυπουνται τον χρονο και την ταλαιπορια τους...δεν εχουν τιποτε καλυτερο να κανουν....

Εαν δεν μπορουν να καβαλισουν 2τροχο-δεν μπορουν ολοι- ας παρουν το μετρο...

1000 φορες με το μετρο παρα αυτο το τσιμπ@υκι καθε μερα.

Αλλα ειμαστε σαν λαος βλαχοδημαρχοι....με απωθημενα...

McTalas
30/10/2008, 09:54
αν ηταν καθε μερα να τραβαω αυτο το ζόρι με αμαξι μεσα στην κινηση, θα έπερνα το μετρο και ας έκανε και πιο πολυ ωρα (λεμε τωρα) θα διαβαζα και το περιοδικο μου/εφημεριδα (οπως εκανα παλια) κια θα πιγαινα στην δουλεια μου χαλαρος και ανετος, οχι με τα νευρα κροσια και η πιεση στο 21mmHg.

ggs
30/10/2008, 10:18
Ρε παιδιά ψυχραιμία ….ξέρετε πολλούς που μπορούν να παίρνουν μετρό και να πηγαίνουν με Ι.Χ. ???
Ξέρετε πολλούς να που μπορούν να πηγαίνουν με ένα οποιοδήποτε ΜΜΜ στην δουλεία τους π.χ. σε 20 λεπτά , και να προτιμούν το αυτοκίνητο τους και να κάνουν 1 ώρα ???

Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν και οι «βλαμμένοι» που πάνε και στο περίπτερο με το ΙΧ , αλλά ο πολύς κόσμος θα χρησιμοποιούσε τα ΜΜΜ αν ήταν της προκοπής.
Αν υπήρχε ένας σοβαρός κρατικός σχεδιασμός και προπαντός ΘΕΛΗΣΗ για να λυθεί το κυκλοφορικό πρόβλημα της Αθήνας ,η Αθήνα θα ήταν μια ανθρώπινη πόλη ….αλλά είναι ΠΟΛΛΑ τα λεφτά από φόρους στην βενζίνη, στα τέλη ,στην ταξινόμηση κ.λ.π.
Είναι πολλά τα «συμφέροντα» που θα «αντιδράσουν» (αντιπροσωπίες, ταξιτζήδες, παρκαδόροι κ.λ.π)….και έτσι , για μια ακόμη φορά το εκπληκτικό μας κράτος θυσιάζει τους πολίτες του στο βωμό της «μικρομπακαλίστικης» νοοτροπίας του
:sad:

tsofras
30/10/2008, 10:48
Ενταξεί ρε παιδιά δυστυχώς δεν μπορούν να πάρουν όλοι το μετρο.
Εγω μένω Π. Φάληρο και για να πάω στη δουλειά στο Μαρούσι πρέπει :
1) Λεωφορείο μέ Δάφνη
2) Μετρό μέχρι Σύνταγμα
3) Μετρό μέχρι Μαρούσι
4) Προαστιακό μέχρι Δαχτυλίδι
5) 10 λεπτά περπάτημα.

Επειδή το έχω κάνει είναι 1.30 ώρα το πρωί που έχει συχνά δρομολόγια
Ενώ το απόγευμα που έχασα για 1 λεπτό τον προαστικό έκανα 2.30 ώρες.

Με το αμάξι κάνω 1 ώρα αν φύγω στις 7.30 και 1.30 αν φύγω στις 8.00
Με την μηχανή μισή ώρα αν φύγω στις 8.30.

Δεν έχω τώρα μηχανή και μέχρι να ξαναπάρω δυστυχώς μόνο με το αμάξι.

Ε φανταστείτε πόσοι άλλοι είναι στην θέση μου :eyepop:

Gandalf dr685sm
30/10/2008, 10:48
ggs,....

Ακόμα και τότε φίλε μου, θα έλεγαν οι υπόλοιποι γιατί δεν παίρνουν οι "άλλοι" τα ΜΜΜ για να κυκλοφορούν αυτοί το Ι.Χ. τους. Οι Νεο-Έλληνες έχουν ενα περιέργο σύνδρομο με το Ι.Χ. τους καθώς το έχουν συνδυάσει με το κοινωνικό status quo.

Έλα να δείς πάντως πόσοι (ή καλυτερα πόσες) κατεβαίνουν απο Β.Π. με "τεθωρακισμένα" SUV μόνο και μόνο για καφέ και ψώνια (στις 11.00 αμφιβάλω αν πάνε για δουλειά) στο κέντρο ή αλλού και θα καταλάβεις τι λέω. Είναι η "ψωνάρα τους".

Άσχετο αν βάζουν 10-15? στο ρεζερβουάρ του Θηρίου που χωράει 150? για να γεμίσει κανονικά. Τι λέμε τώρα... ποζάκηδες.

Προσωπικά , ειλικρινά το λέω... αν έρθει το ΜΕΤΡΟ (Προαστιακός) όπως λέγεται μέχρι τον Αγ.Στέφανο.. θα παίρνω το ποδηλατάκι και θα πηγαίνω δουλειά.. ούτε την μηχανή δεν θα παίρνω. Πιο οικονομικό, πιο γρήγορο και πιο ασφαλές είναι το τραίνο απο όποιο μέσο.

Για την θέληση έχεις καντάρια δίκιο... αλλά βλέπεις.. είναι πολλά τα λεφτά Αρη.

tsofras.. αρκετοί ειναι αλλά οχι όλοι.. και ειδικά σε ώρες "μη-αιχμής".

Gandalf

fethry
30/10/2008, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
[BΔεν λέω ότι δεν υπάρχουν και οι «βλαμμένοι» που πάνε και στο περίπτερο με το ΙΧ , αλλά ο πολύς κόσμος θα χρησιμοποιούσε τα ΜΜΜ αν ήταν της προκοπής. [/B]

Ότι έχει ράγες μιά χαρά κινείται (στην αθήνα τουλάχιστον)... Μόνο το τράμ είναι αρκετά αργό και δε συμφέρει...
Το διάστημα που είχα πουλήσει τη μηχανή μου μέχρι ν'αποκτήσω τη νέα, χρησιμοποιούσα καθημερινά ΗΣΑΠ και μετρό και ήμουν πολύ ικανοποιημένος...

dez
30/10/2008, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Ρε παιδιά ψυχραιμία ….ξέρετε πολλούς που μπορούν να παίρνουν μετρό και να πηγαίνουν με Ι.Χ. ???
ναι!

Ξέρετε πολλούς να που μπορούν να πηγαίνουν με ένα οποιοδήποτε ΜΜΜ στην δουλεία τους π.χ. σε 20 λεπτά , και να προτιμούν το αυτοκίνητο τους και να κάνουν 1 ώρα ???
ναι!
σε ποια χωρα ζεις?


Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν και οι «βλαμμένοι» που πάνε και στο περίπτερο με το ΙΧ , αλλά ο πολύς κόσμος θα χρησιμοποιούσε τα ΜΜΜ αν ήταν της προκοπής.
σε γενικες γραμμες ειναι σε αξιοπρεπη επιπεδα τα ΜΜΜ πλεον. Η προοδος ειναι εκθετικη την τελευταια 10ετια. Μια βασικη τροχοπεδη ειναι η ελλειψη σεβασμου στους λεωφοριοδρομους απο τους αδηγους 4τροχων.


Αν υπήρχε ένας σοβαρός κρατικός σχεδιασμός και προπαντός ΘΕΛΗΣΗ για να λυθεί το κυκλοφορικό πρόβλημα της Αθήνας ,η Αθήνα θα ήταν μια ανθρώπινη πόλη ….αλλά είναι ΠΟΛΛΑ τα λεφτά από φόρους στην βενζίνη, στα τέλη ,στην ταξινόμηση κ.λ.π.
Είναι πολλά τα «συμφέροντα» που θα «αντιδράσουν» (αντιπροσωπίες, ταξιτζήδες, παρκαδόροι κ.λ.π)….και έτσι , για μια ακόμη φορά το εκπληκτικό μας κράτος θυσιάζει τους πολίτες του στο βωμό της «μικρομπακαλίστικης» νοοτροπίας του
:sad: γενικευεις, απλουστευεις και υπερβαλλεις. Η αλλαγη νοοτροπιας ειναι περισσοτερο θεμα του καθενος απο εμας, παρα του κρατους. Αν το καταλαβαιναμε αυτο...

AntoD
30/10/2008, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Ρε παιδιά ψυχραιμία ….ξέρετε πολλούς που μπορούν να παίρνουν μετρό και να πηγαίνουν με Ι.Χ. ???
Ξέρετε πολλούς να που μπορούν να πηγαίνουν με ένα οποιοδήποτε ΜΜΜ στην δουλεία τους π.χ. σε 20 λεπτά , και να προτιμούν το αυτοκίνητο τους και να κάνουν 1 ώρα ???

:sad:

Ξερω παρα πολλους...π.χ. ο φιλος μου ο Λευτερης...

Αν και μενει διπλα στο μετρο Χαλανδριου....παει πειραια καθε μερα 1 ωρα κ 30 λεπτα με το αυτοκινητο και το γραφειο του ειναι διπλα στον ηλεκτρικο..αλλα βλεπεις στο μετρο θα πληρωσει 80 λεπτα απο την τσεπη του ενω το εταιρικο καρο ειναι τζαμπα...


Αρχικά δημιουργήθηκε από tsofras
Ενταξεί ρε παιδιά δυστυχώς δεν μπορούν να πάρουν όλοι το μετρο.
Εγω μένω Π. Φάληρο και για να πάω στη δουλειά στο Μαρούσι πρέπει :
1) Λεωφορείο μέ Δάφνη
2) Μετρό μέχρι Σύνταγμα
3) Μετρό μέχρι Μαρούσι
4) Προαστιακό μέχρι Δαχτυλίδι
5) 10 λεπτά περπάτημα.

Ε φανταστείτε πόσοι άλλοι είναι στην θέση μου :eyepop:

Εχεις σκεφτει να παρεις τον ηλεκτρικο απο το Φαληρο - μοσχατο εως νερατζιωτισα...

Μια γραμμη 35 λεπτα...!!!

Θα μπορουσες...αλλα δεν βαριεσαι...

Αυτοι ειμαστε...οι "δε βαριεσαι" της Ευρώπης...

SnakeMJK
30/10/2008, 11:01
Εμένα παρόλο ότι με βολεύει πάρα πολύ το μετρό για να πάω στην δουλειά (διαδρομή αγ.αντώνης - δάφνη), με την μηχανή δεν πάω γιατί φοβάμαι μην δεν την βρω μετά, ενώ με το αυτοκίνητο πρέπει να κάνω τάμα για να βρω να παρκάρω στον Αγ. Αντώνη. Οπότε κάνω με την μηχανή το πετρούπολη-δάφνη και με πολύ χαλαρή οδήγηση το κάνω γύρω στα 25 με 30 λεπτά, ανάλογα το πρωινό πήξημο.

Λέτε να βγάλω το ποδήλατο απ την αποθήκη και να κατεβαίνω στο μετρό με αυτό; Θα μου βγαίνει η γλώσσα να ανέβω στο γύρνα την πετρουπόλεως :p

Λεωνίδας
30/10/2008, 11:10
εγώ μετακόμισα 200 μέτρα από τη δουλειά :wave2:

ggs
30/10/2008, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
ggs,....

Ακόμα και τότε φίλε μου, θα έλεγαν οι υπόλοιποι γιατί δεν παίρνουν οι "άλλοι" τα ΜΜΜ για να κυκλοφορούν αυτοί το Ι.Χ. τους. Οι Νεο-Έλληνες έχουν ενα περιέργο σύνδρομο με το Ι.Χ. τους καθώς το έχουν συνδυάσει με το κοινωνικό status quo.

Έλα να δείς πάντως πόσοι (ή καλυτερα πόσες) κατεβαίνουν απο Β.Π. με "τεθωρακισμένα" SUV μόνο και μόνο για καφέ και ψώνια (στις 11.00 αμφιβάλω αν πάνε για δουλειά) στο κέντρο ή αλλού και θα καταλάβεις τι λέω. Είναι η "ψωνάρα τους".

Άσχετο αν βάζουν 10-15? στο ρεζερβουάρ του Θηρίου που χωράει 150? για να γεμίσει κανονικά. Τι λέμε τώρα... ποζάκηδες.

Προσωπικά , ειλικρινά το λέω... αν έρθει το ΜΕΤΡΟ (Προαστιακός) όπως λέγεται μέχρι τον Αγ.Στέφανο.. θα παίρνω το ποδηλατάκι και θα πηγαίνω δουλειά.. ούτε την μηχανή δεν θα παίρνω. Πιο οικονομικό, πιο γρήγορο και πιο ασφαλές είναι το τραίνο απο όποιο μέσο.

Για την θέληση έχεις καντάρια δίκιο... αλλά βλέπεις.. είναι πολλά τα λεφτά Αρη.

tsofras.. αρκετοί ειναι αλλά οχι όλοι.. και ειδικά σε ώρες "μη-αιχμής".

Gandalf

Συμφωνούμε φίλε ,

Δυστυχώς , οι νέο-ελληννο- πλούτοι θέλουνε κρέμασμα στο σύνταγμα για παραδειγματισμό ….αλλά αυτοί ΔΕΝ είναι ο πολύς κόσμος που είναι «εργάτες» και «εργάτες πολυτελείας» που πάνε και έρχονται κάθε πρωί και απόγευμα στα παλιά και «σύγχρονα» «εργοστάσια»…νομίζω ότι όλοι αυτοί δεν έχουν κανένα θέμα «ποζαρίσματος» ….το μόνο που θέλουν είναι να πάνε γρήγορα στην δουλεία τους και να γυρίσουν γρήγορα σπίτι τους …όποιο μέσο θα το κάνει καλύτερα , αυτό θα πάρουν….

Τέλος πάντων όλοι δίκιο έχουμε ,το να το κουβεντιάζουμε μεταξύ μας (ειδικά οι μοτοσικλετιστές) δεν έχει και πολύ νόημα ..το κυκλοφορικό είναι ένα ακόμη τεράστιο πρόβλημα αυτής της απάνθρωπης (έτσι όπως την έχουν καταντήσει οι «αρμόδιοι») πόλης…πραγματικά σου λέω ότι είμαι ΠΟΛΥ απογοητευμένος από τις συνθήκες που βιώνουμε καθημερινά ,αλλά αν κατηγορώ μια φορά τους νεοέλληνες , κατηγορώ 1000 φορές το κολοκράτος μου…
:sad:

AntoD
30/10/2008, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
[, κατηγορώ 1000 φορές το κολοκράτος μου…
:sad: [/B]

Εμεις δεν ειμαστε το κρατος ρε συ....

Αν ο καθενας μας εσφιγκε λιγο τον κ##$%κο του δεν θα ηταν ολα ομορφοτερα...

ggs
30/10/2008, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
ναι!

ναι!
σε ποια χωρα ζεις?

[/b]
σε γενικες γραμμες ειναι σε αξιοπρεπη επιπεδα τα ΜΜΜ πλεον. Η προοδος ειναι εκθετικη την τελευταια 10ετια. Μια βασικη τροχοπεδη ειναι η ελλειψη σεβασμου στους λεωφοριοδρομους απο τους αδηγους 4τροχων.

γενικευεις, απλουστευεις και υπερβαλλεις. Η αλλαγη νοοτροπιας ειναι περισσοτερο θεμα του καθενος απο εμας, παρα του κρατους. Αν το καταλαβαιναμε αυτο... [/B]

Εντάξει φίλε ,ότι πεις ….θα τα ξέρεις καλύτερα εσύ που ζεις στην Αθήνα τόσα χρόνια γιατί εγώ εδώ στο μικρό χωριό των Ελβετικών Άλπεων που είμαι δεν έχω και πολύ ενημέρωση με την πατρίδα…

Πάντως , η τελευταία φράση σου
«Η αλλαγή νοοτροπίας είναι περισσότερο θέμα του καθενός απο εμάς, παρά του κράτους. Αν το καταλαβαίναμε αυτό...»
είναι πολύ καλή δικαιολογία και κάλυψη γι αϊτούς που πραγματικά ευθύνονται…
:wave2:

AntoD
30/10/2008, 11:44
Καλα

περιμενε και εσυ το "κρατος" να σε σωσει.

Αγιε Νικολα ....σωσε μας......-κουνα και λιγο τα χερακια σου-!

Πες μας οτι περιμενεις και απο καποιον χαρισματικο πολιτικο να "αλλαξει " την Ελλάδα και τοτε
θα καταλαβουμε οτι λες ανεκδοτα!!!

ggs
30/10/2008, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Καλα

περιμενε και εσυ το "κρατος" να σε σωσει.

Αγιε Νικολα ....σωσε μας......-κουνα και λιγο τα χερακια σου-!

Πες μας οτι περιμενεις και απο καποιον χαρισματικο πολιτικο να "αλλαξει " την Ελλάδα και τοτε
θα καταλαβουμε οτι λες ανεκδοτα!!!

τώρα , πέτυχες και εσύ τον άνθρωπο που περιμένει το Ελληνικό κράτος να τον σώσει ή τον «χαρισματικό Έλληνα πολιτικό» να αλλάξει τα πράγματα….
Το αν και πόσο κουνάω τα «χεράκια» μου και τι αποτελέσματα έχω δει ,άσε με να το ξέρω καλύτερα..

Αυτό που σου λέω είναι ότι ΟΛΟΙ οι άνθρωποι (ανεξαρτήτως χώρας ,θρησκείας ,φυλής κ.λ.π) συμπεριφέρονται ΑΝΑΛΟΓΑ με το κοινωνικό και πολιτικό πλαίσιο και υποδομές στο οποίο ζουν και αναπτύσσονται ..και αυτό είναι ευθύνη του κράτους…

Ο ίδιος «Ελληναρας» που είναι «κάφρος» στην χώρα του ,σε ένα σοβαρό κράτος είναι «αρνάκι»….
Αντίθετα ένας «ευγενης ευρωπαίος» όταν ζήσει σε μια «μπανανια» γίνεται «κάφρος»

:wave2:

panavour
30/10/2008, 12:00
Δυστυχως στην Ελλαδα ειμαστε απο πλευρας νοοτροπιας 50 χρονια πισω απο την Ευρωπη και 100 χρονια πισω απο την Αμερικη.Και ολα αυτα συμβαινουν επειδη δεν εχουμε αποβαλλει απο την καρδια μας αυτο το εθνικο ελλατωμα που μας χαρακτηριζει εδω και χιλιαδες χρονια σαν λαο
Τον υπερμετρο ατομικισμο και εγωισμο μας.

Παντα οταν μας πουν να κανουμε κατι για το κοινωνικο συνολο που θα ωφελησει και τον εαυτο μας προτασσουμε το υπερεγω μας και λεμε '' εγω θα σωσω τον κοσμο'' ? Ας το κανει πρωτα ο αλλος η ας το κανει πρωτα το κρατος η μονο αν μου το επιβαλλουν θα το κανω.

Ασε που ο εθελοντισμος και η ομαδικη εργασια ειναι στα χαμηλοτερα σημεια του ανεπτυγμενου κοσμου.

Βαλε 10 Γιαπωνεζους να δουλεψουν σαν ομαδα.Θα μεγαλουργησουν
Αν -δε- εχουν αρχηγο Ελληνα θα κανουν θαυματα.
Βαλε τωρα σε ομαδα 10 Ελληνες.Σε μια ωρα θα εχουν κανει 10 διαφορετικες ομαδες ,με 100 διαφορετικες γνωμες.
Αν- δε- εχουν και αρχηγο Γιαπωνεζο σε καμμια ωρα δεν θα τον εχουν πια γιατι θα ερχει κανει χαρακιρι ο ερμος.:lol: :lol:

AntoD
30/10/2008, 12:14
Μου την δινει ο πεσιμισμός....

:a016:

PortisHead
30/10/2008, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Το μετρο Δεν το εχουν ανακαλυψει ακόμα?

Νεοέλληνας : Μπα ? Τι μας λές ? Και τα 20.000 για καινουργιο τουτου γιατι τα δώσαμε ?

:wave2:

Gandalf dr685sm
30/10/2008, 12:23
Κύριες και κύριοι... κρατήστε πολύ γερά το παρακάτω που είπε ο ggs... Είναι μια μεγάλη και τεράστια αλήθεια που την έχουμε βιώσει γερά όσοι ζήσαμε για λίγο διάστημα στο εξωτερικό.

Ο ίδιος «Ελληναρας» που είναι «κάφρος» στην χώρα του ,σε ένα σοβαρό κράτος είναι «αρνάκι»….
Αντίθετα ένας «ευγενης ευρωπαίος» όταν ζήσει σε μια «μπανανια» γίνεται «κάφρος»



Επειδή πολύ απλά έξω δεν υπάρχει ερμηνεία νόμων κατά το συμφέρον και το δοκούν. Είναι ο ίδιος για όλους και η δαμόκλειος σπάθη πέφτει σε όλα τα κεφάλια χωρίς διαχωρισμούς. Εκεί είναι η τεράστια διαφορά. Αν μεγαλώνεις ή ζείς σε ενα τέτοιο περιβάλλον , ή συμμορφώνεσαι ή αποβάλλεσαι τόσο απλά......

Gandalf

MitsosNaked
30/10/2008, 13:02
Εντάξει μή τα ισοπεδώνουμε όλα. Σίγουρα είναι πολλοί αυτοί που θα πάρουν το αμάξι ούτως ή άλλως για την παραμικρή μετακίνηση(και πολλοί σίγουρα λένε 'κάτσε να το φχαριστηθώ τώρα που το έχω πρίν μου το πάρει η τράπεζα'), αλλά η υπάρχουσα κατάσταση με τα ΜΜΜ είναι άθλια. Πάλι καλά που το μετρό εξυπηρετεί και ένα αριθμό ανθρώπων που αλλιώς θα τους βρίσκαμε και αυτούς μπροστά μας.

ΔΕΝ μένει όλος ο κόσμος κοντά σε μία στάση μετρό. Και βέβαια, περιοχές που ήταν φθηνές, πλέον έχουν γίνει ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ λόγω μετρό. Γι αυτό και πολλές φορές σε αγγελίες θα δείς καλύτερες τιμές σε σπίτι ιδίων τετραγωνικών σε καλά προάστεια σε σχέση με κέντρο και σπίτια κοντά σε μετρό.

Επίσης η Αθήνα είναι άτσαλα απλωμένη και άτσαλα φτιαγμένη(...έλα...). Αυτό σημαίνει πως κάποιος που δουλεύει 'κοντά' σε κάποια στάση μετρό μπορεί να χρειαστεί αφού κατέβει απο το τρένο, να περάσει κάτω απο γέφυρες, να περάσει 2-3 λεωφόρους και ίσως καμιά υπόγεια διάβαση. Οπότε προτιμάει να φάει την ταλαιπωρία της κίνησης αλλά να είναι μέσα στη δροσούλα του/ζεστούλα του στο αυτοκίνητό του παρά να φτάνει στη δουλειά μπαφιασμένος από την ταλαιπωρία του μετρό και την ταλαιπωρία της διαδρομής από τη στάση ώς τη δουλειά.

tsofras
30/10/2008, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Ξερω παρα πολλους...π.χ. ο φιλος μου ο Λευτερης...

Αν και μενει διπλα στο μετρο Χαλανδριου....παει πειραια καθε μερα 1 ωρα κ 30 λεπτα με το αυτοκινητο και το γραφειο του ειναι διπλα στον ηλεκτρικο..αλλα βλεπεις στο μετρο θα πληρωσει 80 λεπτα απο την τσεπη του ενω το εταιρικο καρο ειναι τζαμπα...



Εχεις σκεφτει να παρεις τον ηλεκτρικο απο το Φαληρο - μοσχατο εως νερατζιωτισα...

Μια γραμμη 35 λεπτα...!!!

Θα μπορουσες...αλλα δεν βαριεσαι...

Αυτοι ειμαστε...οι "δε βαριεσαι" της Ευρώπης...

Δεν θα μπορούσα φίλε AntoD
γιατί δεν μένω στο Νέο Φάληρο αλλα στο Π. Φάληρο.
Με τον δικό σου τρόπο θέλω
1) Λεωφορείο μέχρι Ν. Φάληρο για ΗΣΑΠ
2) Στάση μέχρι Νερατζιώτισα
3) Γύρω στα 25 λεπτά περπάτημα

Αν θεωρείς ότι βαριέμαι τότε πάω πάσο και είμαι υπερβολικός.
Αλλά δεν με θεωρώ στους " οι δε βαριέσαι της Ευρώπης"

AntoD
30/10/2008, 13:14
Και παλι γρηγοροτερα θα πηγαινες...

και εχεις και ωραια θεα την παραλιακη!!!

PortisHead
30/10/2008, 13:18
Ξεχνατε ολοι σας οτι οι μισοι και παραπανω εργαζομενοι (τουλαχιστον οσους ξερω εγω) δεν εχουν μια 8ωρη In-House δουλεια....αλλα πρεπει να βγαινουν εξω και να τρεχουν σε διαφορους πελάτες σε ολη την αττικη.
Με τα ΜΜΜ θα πηγαινουν ?

AntoD
30/10/2008, 13:20
Να παρουν σκουτερ να μην πηζουν...οσοι μπορουν...
ειπαμε δεν ειναι για ολους...

Gandalf dr685sm
30/10/2008, 14:11
PortisHead.. και λοιποί

Αν θυμάμαι καλά απο έρευνα που είχε κάνει το Μετσόβειο, ενα ποσοστό 35% των ανθρώπων που παίρνουν το όχημα τους για το κέντρο δεν πάνε για δουλειά ή για κάτι αναγκαίο.. είναι απλά για βόλτα/ψώνια και διαδρομή προς κάτι μη αναγκαίο!!!!!!!(αν το ανασύρω απο κάπου που είναι... όλο τα χάνω γμτ μου... θα το βάλω και εδώ)

Δηλαδή οι 35 στους 100 κάθε μέρα που βλέπουμε στους δρόμους με Ι.Χ. κινούνται άσκοπα.. για να μην φτάσουμε το τι γίνεται στο κέντρο που ούτως ή άλλως έχει θέση για 10.000 ΙΧ και κατεβαίνουν καμιά κατοστή χιλιάδες (θεωρητικό νούμερο)ψάχνοντας φυσικά όλοι θέση για parking ενώ θα μπορούσαν να κάνουν χρήση άλλου μέσου.

Όσο για τους "επαγγελματίες" που κινούνται με Ι.Χ. οι περισσότεροι πλέον λόγω του ασύμφορου της μετακίνησης κάνουν χρήση δικύκλων ή μέσων αν το όχημα δεν είναι εταιρικό. Που στην πλειονότητα τους τα εταιρικά δεν κινούνται εντός άστυ, αλλά εκτός Αττικής. (βλ. πωλήσεις, μεταφορές κτλ. ).

Γεγονός είναι λοιπόν , οτι το Ι.Χ. το έχουν αρκετοί (οχι όλοι σίγουρα) απλά σαν καθημερινό μέσο διαδρομής σπίτι-δουλειά-σπίτι ενώ κάλλιστα μπορούν να κάνουν χρήση άλλου μέσου.


Gandalf

dez
30/10/2008, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Εντάξει φίλε ,ότι πεις ….θα τα ξέρεις καλύτερα εσύ που ζεις στην Αθήνα τόσα χρόνια γιατί εγώ εδώ στο μικρό χωριό των Ελβετικών Άλπεων που είμαι δεν έχω και πολύ ενημέρωση με την πατρίδα…
:lol: τουλαχιστον δε χανουμε το humor μας


Πάντως , η τελευταία φράση σου
«Η αλλαγή νοοτροπίας είναι περισσότερο θέμα του καθενός απο εμάς, παρά του κράτους. Αν το καταλαβαίναμε αυτό...»
είναι πολύ καλή δικαιολογία και κάλυψη γι αϊτούς που πραγματικά ευθύνονται…
:wave2: οχι ρε συ, απλα πραγματα: δεν εχουμε μαθει να θεωρουμε τα ΜΜΜ ως 1η επιλογη. Το ξαναλεω, μια χαρα ειναι τα ΜΜΜ μας και πλεον ειναι σχετικα συγκρισιμα με τ αντιστοιχα της υπολοιπης Ευρωπης (Αγγλια, Γαλλια, Βελγιο, Ολλανδια, Φινλανδια, Αυστρια κλπ...). Η διαφορα μας ειναι οτι πολλοι απο εμας χρησιμοποιουμε τα ΜΜΜ ως εσχατη λυση! Παρολ αυτα, πιστευω οτι ειναι θεμα χρονου ;)

dez
30/10/2008, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Αν θυμάμαι καλά απο έρευνα που είχε κάνει το Μετσόβειο, ενα ποσοστό 35% των ανθρώπων που παίρνουν το όχημα τους για το κέντρο δεν πάνε για δουλειά ή για κάτι αναγκαίο.. είναι απλά για βόλτα/ψώνια και διαδρομή προς κάτι μη αναγκαίο!!!!!!!

για να μην φτάσουμε το τι γίνεται στο κέντρο που ούτως ή άλλως έχει θέση για 10.000 ΙΧ και κατεβαίνουν καμιά κατοστή χιλιάδες (θεωρητικό νούμερο)ψάχνοντας φυσικά όλοι θέση για parking...

Γεγονός είναι λοιπόν , οτι το Ι.Χ. το έχουν αρκετοί (οχι όλοι σίγουρα) απλά σαν καθημερινό μέσο διαδρομής σπίτι-δουλειά-σπίτι ενώ κάλλιστα μπορούν να κάνουν χρήση άλλου μέσου.
Gandalf
πολυ σωστα!!

επισης, Portishead, to 50%+ που αναφερεις φαινεται μεγαλη υπερβολη :wave2:

blackbusa
30/10/2008, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsofras
Δεν θα μπορούσα φίλε AntoD
γιατί δεν μένω στο Νέο Φάληρο αλλα στο Π. Φάληρο.
Με τον δικό σου τρόπο θέλω
1) Λεωφορείο μέχρι Ν. Φάληρο για ΗΣΑΠ
2) Στάση μέχρι Νερατζιώτισα
3) Γύρω στα 25 λεπτά περπάτημα

Αν θεωρείς ότι βαριέμαι τότε πάω πάσο και είμαι υπερβολικός.
Αλλά δεν με θεωρώ στους " οι δε βαριέσαι της Ευρώπης"


τραμ η αυτοκινητακι μεχρι Π.Φαληρο,και μετα το 550 (Π.Φαληρο-Κηφησια)...10 λεπτα περπατημα...ισως και λιγοτερο (φανταζομαι δηλαδη)....

:wave2:

blackbusa
30/10/2008, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefos
Έχει απεργία το μετρό......αλλιώς το κέντρο είναι ονειρικό.....

τον 15αυγουστο???

η ζεις στην Βαρκελωνη???

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

veletzas
30/10/2008, 16:39
αυτοκινητο δεν εχω, οδηγουσα καποτε, αλλα ατυχεσ περιστεσεις με πηγαιναν σε καθημερινη βαση στο αιγαλεω, οταν η πετρου ραλλη κ η καβαλας ηταν εργοταξια,
εκτοτε οδηγω, μονο οταν τρωω hose απο την δουλεια,
περισι λοιπον, μια παρασκευη μεσημερι, (νομιζω οτι ειναι η χειροτερη μερα κ ωρα απο θεμα κινησης στους δρομους)
κ αφου εκανα την αποσταση κατεχακη απο μεσογειων- κατεχακη κηφησιας 50 λεπτα, σκεφτηκα οτι "μαλλον" για αυτο χωριζουν ενα στα δυο ζευγαρια που παντρευονται σε αυτη τη χωρα:hypnotize

blackbusa
30/10/2008, 16:46
το κομπλεξ του αυτοκινητου που εχει ο Ελληνας αποδειχτηκε ΠΕΡΙΤΡΑΝΟΤΑΤΑ την ημερα που εληξε η απεργια των βυτιοφορων....γιατι οσο υπηρχε ο κινδυνος να μεινουν απο βενζινα κατι κουνιοταν στην Αθηνα....την ημερα που εληξε και απο το πρωι κανανε refueling....

ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΟΣΟ ΖΩ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ.....ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΟΛΗ Η ΠΟΛΗ ΑΚΙΝΗΤΗ....

και ειχα και εξωτερικες δουλειες εκεινη την ημερα και γυρισα αρκετες περιοχες......ουτε με τα ποδια δεν περναγες....:alien:

τωρα τι λεει ο καθενας τα ακουω βερεσε....

:wave2:

Manalishi
30/10/2008, 16:55
Για να ακούσω τους συγκοινωνιολόγους του φόρουμ πώς πάνε σε λιγότερο απο 1 ώρα Μεταμόρφωση-Βούλα και θα το κάνω κάθε μέρα...Δεν είναι τίποτα, 35 χλμ μόνο...
Θέλετε βοήθεια;
- Πρόσβαση σε ΗΣΑΠ Ν.Ιωνία, είτε με αμάξι είτε με λεωφορείο, τουλ 20 λεπτά.
- Τρένο απο Ν.Ιωνία - Φάληρο, 40 λεπτά
- Τραμ Φάληρο Βούλα χχχ λεπτά, ανάλογα τον Ερμή εαν ειναι ανάδρομος...

Κόστος, ελάχιστο...
Ταλαιπωρία : Απροσδιόριστη....

blackbusa
30/10/2008, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Manalishi
Για να ακούσω τους συγκοινωνιολόγους του φόρουμ πώς πάνε σε λιγότερο απο 1 ώρα Μεταμόρφωση-Βούλα και θα το κάνω κάθε μέρα...Δεν είναι τίποτα, 35 χλμ μόνο...
Θέλετε βοήθεια;
- Πρόσβαση σε ΗΣΑΠ Ν.Ιωνία, είτε με αμάξι είτε με λεωφορείο, τουλ 20 λεπτά.
- Τρένο απο Ν.Ιωνία - Φάληρο, 40 λεπτά
- Τραμ Φάληρο Βούλα χχχ λεπτά, ανάλογα τον Ερμή εαν ειναι ανάδρομος...

Κόστος, ελάχιστο...
Ταλαιπωρία : Απροσδιόριστη....


γιατι λιγοτερο απο 1 ωρα???και δηλαδη το κανεις τοσο με αυτοκινητο???

johnnyestia
30/10/2008, 21:46
Εγώ θα διαφωνήσω με αυτούς που λένε πως την κίνηση την δημιουργούν αυτοί που κάνουν άσκοπες βόλτες και θα δώσω και ένα παράδειγμα:

Ο κηφισός και η Κηφισίας κολλάνε από τις 7.30 ως τις 10.30 το πρωί και από τις 3.30 ως τις 7.00 το απόγευμα, δηλαδή από ανθρώπους που πάνε ή επιστρέφουν από τις δουλειές τους. Το αν θα μπορούσαν να χρησιμοποιούν τα ΜΜΜ ή όχι είναι άλλη ιστορία. Πάντως όσοι δουλεύουν από το ύψος της Μεταμόρφωσης και πάνω όπως εγώ, δεν έχουν άλλη επιλογή από το δικό τους μεταφορικό μέσο.

byron
30/10/2008, 21:58
Εχετε αφήσει έξω απ΄την εξίσωση τον παράγοντα ΤΑΧΙ....:D

Προσωπικά πιστεύω ότι βγάζουν το ψωμί τους εκμεταλλευόμενοι το χάος που οι ίδιοι προκαλούν. Το κέντρο της Αθήνας σας φαίνεται ανυπόφορο όταν απεργούν ?

stefanos
30/10/2008, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsofras
Δεν θα μπορούσα φίλε AntoD
γιατί δεν μένω στο Νέο Φάληρο αλλα στο Π. Φάληρο.
Με τον δικό σου τρόπο θέλω
1) Λεωφορείο μέχρι Ν. Φάληρο για ΗΣΑΠ
2) Στάση μέχρι Νερατζιώτισα
3) Γύρω στα 25 λεπτά περπάτημα

Αν θεωρείς ότι βαριέμαι τότε πάω πάσο και είμαι υπερβολικός.
Αλλά δεν με θεωρώ στους " οι δε βαριέσαι της Ευρώπης"

Μπορείς να πάρεις τραμ απο Π φάληρο μέχρι Ν Κόσμο ή μέχρι Σύνταγμα και μετά πάς με ηλεκτρικό και μετρό.Θα φτάσεις γρηγορότερα απο ότι με το αυτοκίνητο.

TROOPER
31/10/2008, 06:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefos
Έχει απεργία το μετρό......αλλιώς το κέντρο είναι ονειρικό.....

αφου να φανταστεις εγω ηδη εκλεισα τις διακοπες μου για του χρονου στην ονειρικη πατησιων !!!!

:a018: :a018: :a018: :a018:

stefanos
31/10/2008, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αφου να φανταστεις εγω ηδη εκλεισα τις διακοπες μου για του χρονου στην ονειρικη πατησιων !!!!

:a018: :a018: :a018: :a018:

Σε σύγκριση με την Ποσειδώνος αυτή την ώρα σίγουρα είναι ονειρικό.:p

filipp0s
31/10/2008, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Σε σύγκριση με την Ποσειδώνος αυτή την ώρα σίγουρα είναι ονειρικό.:p

τουλαχιστον εκει βλέπεις και λίγο θάλασσα (λέμε τωρα) :lol: :lol:

tsofras
31/10/2008, 09:10
παίδες τα έχω δοκιμάσει όλα τα Μέσα Μεταφοράς.
Η μόνη λύση ( για χρόνο μιλάμε) είναι να φεύγω απο το σπίτι στις 7.30 με το αμάξι και να κάνω maximum 1 ώρα.
Που θα πάει σε κανα 8μηνο θα ξαναπάρω μηχανή, υπομονή χρειάζεται μόνο..

Manalishi
31/10/2008, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
γιατι λιγοτερο απο 1 ωρα???και δηλαδη το κανεις τοσο με αυτοκινητο???

Τόσο χρειάζομαι κάθε μέρα, άλλες μέρες κάνω 40 λ άλλες έχω κάνει και 1:30 ώρα...

Gandalf dr685sm
31/10/2008, 09:39
φίλε Manalishi...

Ο μόνος τρόπος να κάνεις κοντά 1 ώρα για το Μεταμόρφωση - Βούλα (σε ώρες αιχμής) γίνεται μόνο με μηχανή και αυτό απο Αττική Οδό - Περιφερειακό. Με κανενα άλλο τρόπο. Ούτε με Ι.Χ. , ούτε με ΜΜΜ. Οπότε το παράδειγμα σου είναι άσκοπο.

Αν ντε και καλά συγκρίνεις Ι.Χ. με ΜΜΜ , τότε να σου πω οτι στην καλύτερη θα κάνεις 2 ώρες με Ι.Χ. απο Α.Ο. , περιφερειακό, Βουλιαγμένης. Κάτι περισσότερο +15-20 λεπτά θα σου πάρει αν πάς με ΜΜΜ... λεοφωρείο - ΗΣΑΠ - ΜΕΤΡΟ και Λεοφωρείο και πάλι. Σε κάθε περίπτωση πάντως , ίσως θα ήταν καλύτερα και για σένα να ψάξεις να βρείς ίσως δουλειά πιο κοντά σου εκτός αν ο μισθός που παίρνεις είναι παραπάνω απο ικανοποιητικός. Γιατί αν βάλεις βενζίνη+χρόνο τότε φίλε μου μάλλον χαμένος βγαίνεις.

Όσον αφορά τον πρωινό "Κηφισσό"... το μπλοκάρισμα δεν έχει να κάνει τόσο με την κίνηση όσο με τον κακοσχεδιασμό που έγινε με την είσοδο της Α.Ο στο ρεύμα προς κέντρο και την έξοδο του Κηφισού που έχει στο ύψος της Αχαρνών και Ν.Φιλαδέλφειας... εκεί γίνεται το μπλοκάρισμα. Στο μεν πρώτο οι 4 λωρίδες γίνονται 3 και κλείνει κάπως ο δρόμος, όπως και έχει και κάποιες ανωμαλίες ο δρόμος εκεί που πολλοί άσχετοι οδηγοί θεωρούν οτι πρέπει να φρενάρουν στην μέση του πουθενά.

Στο μεν δεύτερο (Αχαρνών - Φιλαδέλφεια) οι οδηγοί απο τέρμα αριστερά θυμούνται οτι πρέπει να πάνε τέρμα δεξιά συν το οτι έχει είσοδο απο την Αχαρνών και πήζει το συγκεκριμένο σημείο.

Στα παραπάνω κομμάτια ακόμα και όταν δεν είναι ώρα αιχμής, πάντα υπάρχει πρόβλημα.

Σαφώς τώρα το πρωί όλοι πάμε στην δουλειά μας , αλλά μαζί με εμάς είναι και εκείνο το 35% που θα κατέβει άσκοπα προς την ίδια κατεύθυνση.. και αυτό είναι που επιβαρρύνει την κατάσταση.


Gandalf

Manalishi
31/10/2008, 09:51
Gandalf, καλημέρα φίλε

Χρειάζομαι 30-35 λεπτά απο έξοδο Α.Ο. για αν φθάσω μέχρι την Καβάλας. Απο εκεί και πέρα κάνω περίπου 20-30 λεπτά να φθάσω στην δουλειά μου. Παράλειψη, η δουλειά μου δεν είναι ακριβώς Βούλα, αλλα στην αρχή της, λίγο πριν απο το νοσ. Ασκληπείο Βούλας.
Με το αυτοκίνητο χρειάζομαι περίπου 180-250 ευρώ σε βενζίνες το μήνα, ανάλογα με τις κ@υλες των βενζινοπωλών...Για την καλυτερη πληροφόρησή σου, να σου πώ οτι "μπαίνω" στον Κηφισό στο ύψος της Renault ή αν γίνεται πανικός, απο την γέφυρα της Ν.Φιλ/φειας. Στην δεύτερη περίπτωση, χρειάζομαι περίπου 10 λεπτά μέσα απο στενά στην Ν.Φιλ. για να φτάσω απο Αναγεννήσεως στη γέφυρα της ΝΦιλ.

Στα υπόλοιπα, συμφωνώ 100%, ο σχεδιασμός είναι άθλιος, αλλά και το μυαλό μερικών όπως αναφέρεις, είναι ακόμα χειρότερο..

Gandalf dr685sm
31/10/2008, 10:19
em...με μπέρδεψες φίλε.. νομίζω οτι απο Μεταμόρφωση ειδικά ο πιο εύκολος δρόμος είναι να πας απο τον Στεργίου (ξέρεις.. το ζαχαροπλαστείο) να περάσεις την γέφυρα και να μπείς απο την επόμενη στον Κηφισό , στην Α.Ο. ... απο εκεί να μπείς μέχρι και τον περιφερειακό και να βγείς είτε στο τέρμα της Βούλας και να γυρίσεις προς τα πίσω , προς Ασκληπείο που είναι και πιο γρήγορα απο την παραλιακή... είτε να βγείς προς Βουλιαγμένη και να κατέβεις απο εκεί προς Ασκληπείο που σίγουρα θα είναι πιο αργός δρόμος.

Συνεργάτιδα πάντως που μένει Α.Γλυφάδα κάνει ακριβώς 1 ώρα για να έρθει απο εκεί μέχρι το "δαχτυλίδι" στο Μαρούσ , μέσα απο αυτή την διαδρομή, εν ώρα αιχμής.

Η διαδρομή που μου περιέγραψες, μου μοιάζει λιγο παραπάνω απο όσο χρειάζεται.


Gandalf

Manalishi
31/10/2008, 10:34
Πίστεψε με το έχω δοκιμάσει και αυτό...Ο χρόνος παραμένει σταθερός, ανάλογα πάντα με την κίνηση στην είσοδο της Α.Ο, που τον αυξομειώνει κατα βούληση...Χώρια που κάνω περίπου 5-8 χλμ περισσότερα, δεν τα έχω υπολογίσει ακριβώς να σου πώ την αλήθεια...
Απο Α.Ο. - Βάρης Κορωπίου είναι 45-55 λεπτά, αλλά συν 12 χλμ περίπου. Αυτό είναι το μόνο σταθερό που έχω..

devil's animal
31/10/2008, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αφου να φανταστεις εγω ηδη εκλεισα τις διακοπες μου για του χρονου στην ονειρικη πατησιων !!!!

:a018: :a018: :a018: :a018:

ελα ρε συ???

εγω θα ειμαι 3ης Σεπτεμβριου!! να περασεις για καμια μπυρα!!:beer: :beer:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Λεωνίδας
31/10/2008, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ελα ρε συ???

εγω θα ειμαι 3ης Σεπτεμβριου!! να περασεις για καμια μπυρα!!:beer: :beer:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: δεν πάτε άλλο ένα δρόμο κάτω για τις μπύρες :confused: :lol: :lol:

tifoefs
31/10/2008, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefos
Έχει απεργία το μετρό......αλλιώς το κέντρο είναι ονειρικό.....


:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tifoefs
31/10/2008, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ελα ρε συ???

εγω θα ειμαι 3ης Σεπτεμβριου!! να περασεις για καμια μπυρα!!:beer: :beer:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Μια και θα περιμενεις θα σε βρω τον αυγουστο¨!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: