PDA

View Full Version : ΓΙΑΤΙ??



SpineshankD
30/10/2008, 13:09
δεν μου αρεσει να γινομαι αγγελιοφορος κακων μαντατων,αλλα κατι τετοια με στεναχωρουν κ με εξοργιζουν ταυτοχρονα..

ενα παληκαρι γυρω στα 28 με TDM 850 μου εκανε αρνητικη εντυπωση που περναγε παντα "ταπα" ακρανωτος μπροστα απο το βενζιναδικο κολλητου μου φιλου στην Π.Ραλλη που αραζω και βλεπω τα χειροτερα ενιοτε.

Προχθες ομως ηταν με την γυναικα του μαζι,ακρανωτοι και οι 2 και παλι ταπα και 1 φαναρι πριν το κρατικο Νικαιας διασχιζει την Ραλλη ενας ηλικιωμενος και πεφτουν επανω του.

Αποτελεσμα? διαλυμενοι και νεκροι και οι 3 σε μια στιγμη και ενα μικρο παιδακι θα μεγαλωσει χωρις γονεις...

ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΑΥΤΟ ΡΕ ΦΙΛΕ???ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΕΤΣΙ Γ@ΜΩ ΤΗΝ ΠΟΥΤ@Ν@ ΜΟΥ????

:mad: :sad: :sad: :sad:

AntoD
30/10/2008, 13:12
Την ιδια απορια εχω και εγω....

καποιοι νομιζουν οτι ειναι ατρωτοι πανω στην μοτο....και πιεζουν τις καταστασεις τις λαθος στιγμες...

Κριμα για τα παιδια αλλα ας γινει μαθημα αυτο σε μερικους....

:sad:

gdevelek
30/10/2008, 13:20
βλέπουν πως επί σειρά ετών δεν παθαίνουν τίποτε και συμπεραίνουν πως δεν θα πάθουν ποτέ

ΜΙΑ φορά σου τυχαίνει ρε φίλε, δεν θέλει πολλές... :(

ntontos
30/10/2008, 14:34
εμ, όλοι οι άλλοι που τα έχουμε σκάσει για να έχουμε δυο κράνη, δυο μπουφάν κλπ είμαστε μλκ φαίνεται...αντί να τα δώσουμε για κάνα τελικό να κάνουμε και μπούγιο στην καφετέρια...!

(περιττό να το πω, αλλά εννοείται κρίμα για τις ζωές που χάθηκαν)

velgos
30/10/2008, 14:39
giati to ekane ? na sou pw egw giati to ekane.
epidei einai magkas !
epidei edw stin ellada ama foras kranos, mpoufan, gantia klp eisai flwros, gia afto !
eidika ean tolmiseis me to papi na foreseis to kalo to kranos ginesai o perigelos o idios. ti kostizei re megale poio poly ? to papi h to kranos ?
sory re paidia pou den foresa ti mlkia pou mou dwsane gia dwro me to papi pou den antexei oute apo mia geri mpounia, kai sory pou den pira tin xristina mou (cbr 600) gia na paw sto periptero gia tsigara mpas kai eimai asorti toulaxiston me to kranos.
pas na vgaleis akri re megale sovara ?

makis206
30/10/2008, 14:45
Τραγικό...:sad:

GIXXERAKIAS
30/10/2008, 14:54
:sad: :sad: :sad:

DimChios
30/10/2008, 15:11
μαλιστα!

:rolleyes:


κριμα :sad:

Road67
30/10/2008, 15:12
Κρίμα :sad:

Εγώ πάντως εντός πόλης είτε έχω πάει κάπου με το xmax, είτε με το fazer είτε ακόμα και με το Κ1 πάντα ακούω την ίδια μαλ@κεία γιατί και καλά φοράω μπουφάν και τι βαρύ που είναι και τι άβολο και το καλοκαίρι το χαπάκι του στυλ δε ζεσταίνεσαι και το χειμώνα μα καλά πιο ζεστά δε θα ήσουν μ' ένα πουπουλένιο.

Α και μια απορία Velgos : Για προσωπικούς λόγους λες το CBR Χριστίνα ή είναι κάποιο κοινό παρατσούκλι;

Manalishi
30/10/2008, 15:13
Άντε να πείσεις μετά οτι δεν φταίνε οι μηχανές, αλλά αυτοί που τις οδηγάνε, το ίδιο και για τα αυτοκίνητα...

velgos
30/10/2008, 19:08
Ma fysika kai ftaine oi anavates ti na leme twra. Enoeitai kai krima gia to paidi, alla to leme kai to ksanaleme: odigate PROVLEPONTAS ME SIGOURIA oti oi alloi tha tin kanoun tin malakia. Eite mia gria/geros pou tha petaxtei pisw apo to stamatimeno lewforeio, eite ena kouti pou tha paraviasei to stop kai isws kai kokkino fanari/apotomi allagh lwridas. Afta einai standard re paidia, eipame eimaste aoratoi sto dromo akomi den to mathate ?

Road67 mpa oxi diko mou einai to xristina. px to cryptonaki mou einai o kitsos :D

liakaros
30/10/2008, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpineshankD

Αποτελεσμα? διαλυμενοι και νεκροι και οι 3 σε μια στιγμη και ενα μικρο παιδακι θα μεγαλωσει χωρις γονεις...

:mad: :sad: :sad: :sad:

Γ@μησε τα....Γ@μησετα...

μου ανοιξε η ορεξη βραδυατικα:( :( :( :( :( :sad: :sad: :sad:

H.A.Balafoutre
30/10/2008, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpineshankD
δεν μου αρεσει να γινομαι αγγελιοφορος κακων μαντατων,αλλα κατι τετοια με στεναχωρουν κ με εξοργιζουν ταυτοχρονα..

ενα παληκαρι γυρω στα 28 με TDM 850 μου εκανε αρνητικη εντυπωση που περναγε παντα "ταπα" ακρανωτος μπροστα απο το βενζιναδικο κολλητου μου φιλου στην Π.Ραλλη που αραζω και βλεπω τα χειροτερα ενιοτε.

Προχθες ομως ηταν με την γυναικα του μαζι,ακρανωτοι και οι 2 και παλι ταπα και 1 φαναρι πριν το κρατικο Νικαιας διασχιζει την Ραλλη ενας ηλικιωμενος και πεφτουν επανω του.

Αποτελεσμα? διαλυμενοι και νεκροι και οι 3 σε μια στιγμη και ενα μικρο παιδακι θα μεγαλωσει χωρις γονεις...

ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΑΥΤΟ ΡΕ ΦΙΛΕ???ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΕΤΣΙ Γ@ΜΩ ΤΗΝ ΠΟΥΤ@Ν@ ΜΟΥ????

:mad: :sad: :sad: :sad:





Κρίμα ρε γμτ την αγανάκτηση....κρίμα....κάτι παρόμοιο έχω δει κι εγώ και ξέρω πως είναι να βλέπεις το μέλλον....δηλαδή να βλέπεις αναβάτη με ανάλογη συμπεριφορά και να λές πως κάτι δεν πάει καλά...και στο επόμενο δευτερόλεπτο μόλις γύρισες το κεφάλι στην άλλη μεριά με τη σκέψη πως μπορεί να κάνεις και λάθος, να ακούσεις το μπάμ....

Αλλά πέρα από την εντελώς λάθος οδήγηση...έχω ακούσει πολλά με παπούδες....δηλαδή είναι σαν επιδημία....είτε με αμάξια, είτε κυρίως με τα πόδια στην πόλη...κάτι πρέπει να γίνει.





Αρχικά δημιουργήθηκε από velgos
Ma fysika kai ftaine oi anavates ti na leme twra. Enoeitai kai krima gia to paidi, alla to leme kai to ksanaleme: odigate PROVLEPONTAS ME SIGOURIA oti oi alloi tha tin kanoun tin malakia. Eite mia gria/geros pou tha petaxtei pisw apo to stamatimeno lewforeio, eite ena kouti pou tha paraviasei to stop kai isws kai kokkino fanari/apotomi allagh lwridas. Afta einai standard re paidia, eipame eimaste aoratoi sto dromo akomi den to mathate ?

Road67 mpa oxi diko mou einai to xristina. px to cryptonaki mou einai o kitsos :D

Πολύ σωστά λόγια ρε φίλε. Τι να πω. Κάθε μέρα έτσι οδηγάω. Προσπαθώ κάθε στιγμή να προβλέψω και να προλάβω το λάθος του άλλου και διαμορφώνω ανάλογα την δική μου οδήγηση. Και πάντα με κράνος-μπουφάν-γάντια...ακόμη και με το 50αράκι το σκούτερ...

Και πραγματικά πιστεύω ανάλογη οδήγηση δεν την μαθαίνεις πουθενά...ούτε στο δίπλωμα, ούτε στα CSS, ούτε και στη καθημερινότητα αν δεν θες να τη μάθεις. Τουλάχιστον μέχρι τώρα λειτουργεί άψογα και το μόνο που θέλω είναι να συνεχίσω έτσι.

TOLISTOLAROS
30/10/2008, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από velgos
pas na vgaleis akri re megale sovara ?
Δυστυχώς έχεις δίκιο,δυστυχώς...
Παιδιά όποιος σώθηκε σώθηκε.Εννοώ ότι αν τα λες μια,δυο,τριανταδυο και ο άλλος το χαβά του γ@μησέ τα,μην ασχολείσαι.Άστον να κάνει ό,τι καταλαβαίνει.Πόσες φορές στο φόρουμ διαβάζουμε:ζητείται κράνος μέχρι 50 ?,από τα alex pak κλπ κλπ.Πόσες φορές "έλα μωρέ δε χρειάζονται πάντα γάντια-μπουφάν" ή "το πότε θα φορέσω εξοπλισμό και πότε όχι το κρίνω εγώ" και άλλα παρόμοια.Υποτίθεται από άτομα που ασχολούνται με τις μηχανές...

Αν του άλλου δεν του κόβει δεν αξίζει να χολοσκάς,μόνο να του ευχηθείς να'ναι πάντα τυχερός και όρθιος.

gdevelek
30/10/2008, 21:36
υπάρχουν και εκείνοι που φοράνε κράνος, αλλά δεν τo δένουν

είναι ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΙ, αν ποτέ πέσουν, να ΜΗΝ ωφεληθούν από το κράνος

το λένε και το ΦΩΝΑΖΟΥΝ, "φοράω κράνος για να μη φάω κλήση, ΟΧΙ για να με προστατέψει από πτώση"

θα τους βρείτε στο www.yatabaza.gr

george72
30/10/2008, 22:00
τραγικο....να μην το δενεις το κρανος...

αφου το φορας ρε μεγαλε, ΔΕΣΤΟ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ...

τι προκαλεις την τυχη σου.........


η κλασικη ατακα
" ελα μωρε μεχρι το βιντεο κλαμπ,περιπτερο,μπακαλικο,κτλ θα πεταχτω":sad:

δηλαδη στο βιντεο κλαμπ, μπακαλικο,περιπτερο.δεν εχει αμαξια?,δεν καραδοκει κινδυνος? η δεν υπαρχει περιπτωση ατυχηματος...??

λεω εγω τωρα..:mad:

κρανος ρε παιδια, κρανος και παντα ασφαλισμενο...
(και οχι τα κρανη απο το alex pack των 20 ευρω, αυτα που ειναι σαν μπωλ για κεφτεδες)

:wave2:

makis206
30/10/2008, 22:26
Αυτή τη στιγμή ο Τριανταφυλλόπουλος μιλάει για το παλικάρι...:(

TROOPER
31/10/2008, 06:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpineshankD
δεν μου αρεσει να γινομαι αγγελιοφορος κακων μαντατων,αλλα κατι τετοια με στεναχωρουν κ με εξοργιζουν ταυτοχρονα..

ενα παληκαρι γυρω στα 28 με TDM 850 μου εκανε αρνητικη εντυπωση που περναγε παντα "ταπα" ακρανωτος μπροστα απο το βενζιναδικο κολλητου μου φιλου στην Π.Ραλλη που αραζω και βλεπω τα χειροτερα ενιοτε.

Προχθες ομως ηταν με την γυναικα του μαζι,ακρανωτοι και οι 2 και παλι ταπα και 1 φαναρι πριν το κρατικο Νικαιας διασχιζει την Ραλλη ενας ηλικιωμενος και πεφτουν επανω του.

Αποτελεσμα? διαλυμενοι και νεκροι και οι 3 σε μια στιγμη και ενα μικρο παιδακι θα μεγαλωσει χωρις γονεις...

ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΑΥΤΟ ΡΕ ΦΙΛΕ???ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΕΤΣΙ Γ@ΜΩ ΤΗΝ ΠΟΥΤ@Ν@ ΜΟΥ????

:mad: :sad: :sad: :sad:

δεν πρεπει να γραψω δεν πρεπει να γραψω δεν πρεπει να γραψω δεν πρεπει να γραψω δεν πρεπει να γραψω δεν πρεπει να γραψω δεν πρεπει να γραψω δεν πρεπει να γραψω δεν πρεπει να γραψω δεν πρεπει να γραψω

SpineshankD
31/10/2008, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Αυτή τη στιγμή ο Τριανταφυλλόπουλος μιλάει για το παλικάρι...:(

Μακη τι ελεγε?

makis206
31/10/2008, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpineshankD
Μακη τι ελεγε?

Πολύ λίγα πράγματα, απλά ότι τον έλεγαν Πέτρο και δούλευε σαν μάγειρας στον Alter αν δεν κάνω λάθος (ήμουν στο φόρουμ και δεν παρακολουθούσα και πολλά απ'όσα είπε στην αρχή) και του έκανε ένα μικρό αφιέρωμα του ενός λεπτού περίπου δείχνοντάς τον δίπλα στον Μάκη σε παλιότερες εκπομπές της Ζούγκλας και του Κίτρινου Τύπου..

Είπε για τον παππού, είπε και για το παιδάκι, είπε και για το κράνος.. και κατέληξε στο αντίο..

SpineshankD
31/10/2008, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Πολύ λίγα πράγματα, απλά ότι τον έλεγαν Πέτρο και δούλευε σαν μάγειρας στον Alter αν δεν κάνω λάθος (ήμουν στο φόρουμ και δεν παρακολουθούσα και πολλά απ'όσα είπε στην αρχή) και του έκανε ένα μικρό αφιέρωμα του ενός λεπτού περίπου δείχνοντάς τον δίπλα στον Μάκη σε παλιότερες εκπομπές της Ζούγκλας και του Κίτρινου Τύπου..

Είπε για τον παππού, είπε και για το παιδάκι, είπε και για το κράνος.. και κατέληξε στο αντίο..

μαλλον ξεχασε να πει οτι ηταν τοσο ...(δεν θελω να εκφραστω γιατι εχει πεθανει αλλα εδω το εχω...) που ειχε μικρο παιδι και ουτε καν η παρουσια της γυναικας του στην μηχανη τον απετρεψε να τρεχει χωρις αυριο(κυριολεκτικα). και οπως παντα και οι αλλοι πληρωνουν τις π@π@ριες αυτων των ανθρωπων..

...και γιαυτο και παλιοτερα thread που ειχαν ανοιχτει με video σαν κ αυτα http://www.youtube.com/watch?v=aqE0F0oAmtE που εξυμνουσαν τετοιες συμπεριφορες πρεπει να διαολοστελνονται και οχι να ευλογουνται απο διαφορους εδω μεσα:mad: :mad:

SpineshankD
31/10/2008, 13:03
...α,ναι ξεχασα αυτοι φορανε κρανος και μπαινουν κ σε πιστα

devil's animal
31/10/2008, 13:18
κριμα.
:sad:

velgos
31/10/2008, 17:06
pantws egw pistevw paidia oti enas apo tous logous pou 'kapoioi' odigoun etsi opws odigoune einai o egwismos. na ferw kai paradeigmata:
eisai stamatimenos se monodromo me stop dipla se kouti kai perimeneis na adiasei to katheto revma na fygeis. poses fores den sas exei tyxei na einai sto kouti mia xazogomena (pou apofasise na tin paratisei kapoios pou tin varethike ) kai ta exei parei sto kranio me tous antres kai sou xwnetai mprosta etsi, xwris logo kai agriokoitwntas kiolas...
enw ama odigaei antras (oxi kwlogeros - aftoi oute ama tous trakareis de se vlepoune) 8a se afisei na peraseis. giati ? giati kserei oti ama sou kanei malakies kai paei na se kleisei yparxei mia mikrh periptwsh na ton plakwseis stis sfaliares. ka8ws kai h normal periptwsh na skeftetai logika oti me ena 'twisti of the wrist' tha exeis eksafanistei prin aftos valei taxitita opote den xanei kai tipote na se afisei...
gia ton idio logo poloi 'kapoioi' apo mas anti na skeftoun logika kai se katastaseis 'pernaw / de pernaw' na to afisoun to gamw-leofwreio na perasei prwto (kserontas oti afta ta zwa pou odigoune ta lewforia san dimosioi ypalyloi pou einai den niazontai na se patisoun san gata !) apofasizoune na perasoun prwtoi mono kai mono epidei exoun dikio. ela omws pou ston allo kosmo to dikio sou to exeis pleon xasei !
etsi kai oi geroi stis diavaseis. den einai oti de se vlepoune, afto einai mono sto 99% twn periptwsewn, sto allo 1% twn periptwsewn einai apla egwismos. oxi re pousti tha perasw kai as me patiseis epidei exw dikio. gia kathise kai skeftite to afto kalla tin epomenh fora pou tha pigenete me to ktm-duke anamesa sta amaksia me 160km/hr kai panw sti stofh re palikaria. eiste magkes nomizete ? bravo sas. mono min katigorisete tin atyxia sas otan tin epomenh fora pou tha to kanete apofasisei ksafnika kapoios na alaksei lwrida...
ama 8elete na to paiksete magkes tote parakalw stin pista h kapoia paromoia diadromh (vlepe epidavros) afta. ta eipa kai ksethimana ! :mad:

ntontos
31/10/2008, 17:20
Εγωισμός; ντρέπεσαι να πεις κόμπλεξ;

Έχουμε γεμίσει ανθρώπους που νιώθουν μειονεκτικά και προσπαθούν όσους πόντους τους λείπουν (κάτω από την κοιλιά οι άντρες ή κάτω από το λαιμό οι γυναίκες) να τους αντικαταστήσουν με κυβικά που δεν μπορούν να χειριστούν.
Ή μήπως είναι τυχαίο που τα SUV τα οδηγάνε κάτι θείτσες και κάτι θείτσοι (sic);
Ή μήπως είναι τυχαίο που πολλοί ξεκράνωτοι είναι καβάλα σε "μοσχάρια";

Λες και αν δεν σε δούν στη γειτονιά ότι είσαι άγριος και μηχανόβιος δεν υπάρχεις...

gdevelek
31/10/2008, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από velgos

ama 8elete na to paiksete magkes tote parakalw stin pista

ως εδώ καλά το πήγαινες...


Αρχικά δημιουργήθηκε από velgos

...h kapoia paromoia diadromh (vlepe epidavros)

..όμως εδώ το σκ@τωσες...

velgos
31/10/2008, 18:53
gdevelek dikio exeis, apla lew egw twra...
....oti me dedomeno oti enas 20aris (sto myalo) pou thelei na opwsdipote na 'vgalei' tin energeia tou kapou, as mhn to kanei stin ethnikh kai mesa stin kinish me tis ntalikes na ton akolouthoun kai na karadokoun tin prwth tou m..kia pou tha kanei gia na ton fane....kalytera as paei kapou allou na 'dei' tis ikanotites tou xwris polla aftokinita, kai fysika panta me ton swsto eksoplismo. den milisa gia kontres allwste. kai me ta megara twra na kleinoune monima apo oti akouw (de kserw kati akousa gia papades kai eklisies kai ekei...) ti na kaneis allo .... ?
telos pantwn de kserw isws lew vlakeies, alla pistevw kalytera ena pefko me 35-70 km/hr para mia ntalika me 90km/hr

gdevelek
31/10/2008, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από velgos
gdevelek dikio exeis, apla lew egw twra...
....oti me dedomeno oti enas 20aris (sto myalo) pou thelei na opwsdipote na 'vgalei' tin energeia tou kapou,
telos pantwn de kserw isws lew vlakeies, alla pistevw kalytera ena pefko me 35-70 km/hr para mia ntalika me 90km/hr

μάλιστα

μας λες λοιπόν πως

1. στην επίδαυρο δεν κυκλοφορούν φορτηγά νταλίκες

2. όσοι πάνε "να βγάλουν την ενέργειά τους", πάνε με 35-70χ/ω


:rolleyes:

TOLISTOLAROS
31/10/2008, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από velgos
alla pistevw kalytera ena pefko me 35-70 km/hr para mia ntalika me 90km/hr
Μή το πιστεύεις,δε στέκει ...



















Τι άλλο θα διαβάσουμε...

Respect
31/10/2008, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από velgos
gdevelek dikio exeis, apla lew egw twra...
....oti me dedomeno oti enas 20aris (sto myalo) pou thelei na opwsdipote na 'vgalei' tin energeia tou kapou, as mhn to kanei stin ethnikh kai mesa stin kinish me tis ntalikes na ton akolouthoun kai na karadokoun tin prwth tou m..kia pou tha kanei gia na ton fane....kalytera as paei kapou allou na 'dei' tis ikanotites tou xwris polla aftokinita, kai fysika panta me ton swsto eksoplismo. den milisa gia kontres allwste. kai me ta megara twra na kleinoune monima apo oti akouw (de kserw kati akousa gia papades kai eklisies kai ekei...) ti na kaneis allo .... ?
telos pantwn de kserw isws lew vlakeies, alla pistevw kalytera ena pefko me 35-70 km/hr para mia ntalika me 90km/hr Τι είναι αυτά που λες ρε φίλε;

ntontos
01/11/2008, 10:34
velgos διαβλέπω μια καλή πρόθεση σε όσα λες, αλλά δεν νομίζω ότι ο δρόμος της επιδαύρου (ή η παραλικαή, η συγγρού ή όποιος άλλος) προσφέραται για τέτοιες δραστηριότητες...
Μήπως οι κ@#$%μένοι 20ρηδες να το γύρναγαν στο χώμα; Και την πλάκα τους θα έκαναν, κ εμείς θα κυκλοφορούσαμε καλύτερα.
Όσο για το πού και με πόσα είναι καλύτερα να πέσεις, πουθενά και με καθόλου!:D

velgos
03/11/2008, 11:39
Ο ntontos απάντησε επιτέλους και με μια αντι-πρόταση αντι για σκέτο κράκσιμο (που θα ήταν και το ποιό εύκολο) ωραίος, θα συμφωνήσω απόλυτα. Το σκέφτομαι και εγω να το κάνω.

Ας κάνουμε τώρα μια ψηφοφορία εκτός χώματος τι θεωρούμε ποιο ασφαλές:
Νο.1 τις κόντρες ανάμεσα στα αυτοκίνητα στην εθνική (με σχετική κίνηση), ή
Νο.2 γρήγορες βόλτες / κόντρες στο γνωστό σε όλους μας (και μην κανετε τους κινέζους) δρόμο προς επίδαυρο.

Προσπαθήστε να αφήσετε στην άκρη τις τεράστιες αναλύσεις και απλά όποιος θέλει ας ψηφίσει. Το κράκσιμο παρακαλώ αφήστε το για άλλη ωρα.

Υ.Γ.
Όποιος κατάλαβε οτι σπρώχνω τους νέους να κάνουν κόντρες γενικώς ή όποιος κατάλαβε οτι θεωρώ απόλυτα ασφαλή τις κόντρες στην επίδαυρο είναι άκυρος. Να σημειωθεί οτι την πρώτη φορα που πήγα επίδαυρο με την CBR μου έφτασα καπου 5/7 λεπτά (οχι δευτερόλεπτα, λεπτά της ώρας) ποιο μετα απο τον τελευταίο της παρέας μου. Αυτό που προσπαθώ να πείσω είναι να μένουμε εκτός κίνησης οταν πηγαίνουμε κοντά στα όρια της μηχανής μας.

XJR_Billy
03/11/2008, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από velgos
Ο ntontos απάντησε επιτέλους και με μια αντι-πρόταση αντι για σκέτο κράκσιμο (που θα ήταν και το ποιό εύκολο) ωραίος, θα συμφωνήσω απόλυτα. Το σκέφτομαι και εγω να το κάνω.

Ας κάνουμε τώρα μια ψηφοφορία εκτός χώματος τι θεωρούμε ποιο ασφαλές:
Νο.1 τις κόντρες ανάμεσα στα αυτοκίνητα στην εθνική (με σχετική κίνηση), ή
Νο.2 γρήγορες βόλτες / κόντρες στο γνωστό σε όλους μας (και μην κανετε τους κινέζους) δρόμο προς επίδαυρο.

Προσπαθήστε να αφήσετε στην άκρη τις τεράστιες αναλύσεις και απλά όποιος θέλει ας ψηφίσει. Το κράκσιμο παρακαλώ αφήστε το για άλλη ωρα.

Υ.Γ.
Όποιος κατάλαβε οτι σπρώχνω τους νέους να κάνουν κόντρες γενικώς ή όποιος κατάλαβε οτι θεωρώ απόλυτα ασφαλή τις κόντρες στην επίδαυρο είναι άκυρος. Να σημειωθεί οτι την πρώτη φορα που πήγα επίδαυρο με την CBR μου έφτασα καπου 5/7 λεπτά (οχι δευτερόλεπτα, λεπτά της ώρας) ποιο μετα απο τον τελευταίο της παρέας μου. Αυτό που προσπαθώ να πείσω είναι να μένουμε εκτός κίνησης οταν πηγαίνουμε κοντά στα όρια της μηχανής μας.

Φίλε μου, απατάσαι οικτρά αν νομίζεις ότι ο δρόμος της Επιδαύρου, Μπράλου, Αγίου κ.λ.π. είναι πίστα ξεκαβλώματος και εκμάθησης ορίων από καβλωμένα άτομα που την ψάχνουν να γίνουν στατιστικά νούμερα...

Και τα δύο νούμερα που προτείνεις να ψηφίσουμε είναι άκρως επικίνδυνα και έχουν φάει πολύ κοσμάκη, αν δεν το ξέρεις.

Αν κάποιος θέλει να χαρεί τις χάρες του SS του, ας το κάνει σε πιο ανοιχτό δρόμο με λίγη κίνηση και όχι στις τυφλές στροφές που δεν μπορείς να δεις τι σε περιμένει... Πόσο μάλλον να αποφύγεις το Smartάκι που την έχει δει Τζάγκουαρ και προσπερνάει στο αντίθετο...

Μην ξεχνάμε ότι οι Επίδαυροι και λοιποί σκοτωστροδρόμοι δεν είναι πίστα για καβλομηχανόβιους αλλά και για καβλοκουτόβιους. Οι οποίοι δεν το έχουν σε τίποτα να σε εμβολίσουν σπρώχνοντάς σε στο γκρεμό.

Εντελώς φιλικά, κράτα τις απορίες σου για το από τα δύο άκρως επικίνδυνα, είναι πιο επικίνδυνο, για τον εαυτό σου.. Δεν έχω κανένα απόλύτως πρόβλημα για όποιον παίζει το κεφάλι του και τη ζωή του στους δημόσιους δρόμους, αρκεί να μην θέτει σε κίνδυνο τους αθώους που πάνε τη βολτίτσα τους...

Αν κάνεις κραγμένα πράγματα, συνήθισε το κράξιμο.

velgos
03/11/2008, 12:13
xt-billy

Απο τα παρακάτω που έγραψα, τι ακριβώς δεν κατάλαβες, ποιές ακριβώς είναι οι άγνωστες λέξεις ? Το έγραψα με ελληνικούς χαρακτήρες για να με καταλάβουνε αυτή τη φορά αλλα που ....

Τα επαναλαμβάνω εδω:

Να σημειωθεί οτι την πρώτη φορα που πήγα επίδαυρο με την CBR μου έφτασα καπου 5/7 λεπτά (οχι δευτερόλεπτα, λεπτά της ώρας) ποιο μετα απο τον τελευταίο της παρέας μου.

velgos
03/11/2008, 12:22
xt-billy

Α συγνώμη βλέπω ψήφισες, δεν το πρόσεξα μιας και ήταν θαμμένο μέσα στο κράξιμο. Βλέπω η αποψή σου ειναι αυτή:

+++
Αν κάποιος θέλει να χαρεί τις χάρες του SS του, ας το κάνει σε πιο ανοιχτό δρόμο με λίγη κίνηση και όχι στις τυφλές στροφές που δεν μπορείς να δεις τι σε περιμένει... Πόσο μάλλον να αποφύγεις το Smartάκι που την έχει δει Τζάγκουαρ και προσπερνάει στο αντίθετο...
+++

Άρα εσύ προτιμάς κάποις να δοκιμάζει τα όρια της μηχανής του με 200 παρά με 60/70 σωστά ?

Αυτό παραπάνω λέγεται κράκριμο έτσι για το κρακσιμο. Είναι οταν πιάνεις μια πρόταση μονο μέσα απο το ολο κείμενο χάνοντας όλο το νόημα. Είδες τι εύκολο ήτανε ?

Κάποιος όμως που θα διαβάσει όλο το post σου μπορεί να δει οτι ουσιαστικά διαφωνείς με τις κόντρες. Με άλλα λόγια συμφωνούμε. Αμα μπείς στο κόπο να διαβάσεις αυτά που λέω θα το δείς και εσύ. Δεν είναι τίποτε λέγεται πρώτα σκέφτομαι και μετά γράφω. Μας το μάθανε απο το δημοτικό. Λεγότανε το μάθημα 'σκέφτομαι και γράφω' οχι 'γράφω και σκέφτομαι'. Κάνε άλλη μια προσπάθεια.

XJR_Billy
03/11/2008, 12:31
Φίλε μου, για να μην παραξηγούμαι, δεν είμαι αντίθετος στο να χαρείς τη μηχανή σου. Και το ότι δεν έπεσες στην παγίδα των φίλων σου πού έτρεχαν πολύ, λέει πολλά για το χαρακτήρα σου.

Αλλά το να βάλεις ψηφοφορία "Τι είναι πιο ανώδυνο? Το σχοινί ή το μαχαίρι?" δεν νομίζω ότι εξυπηρετεί σε τίποτα, ούτε δικαιολογεί τις ζωές που χάνονται στις δημόσιες πίστες.

Τι απαντήσεις περίμενες να πάρεις?

Όλοι ξέρουν ότι οι κόντρες και οι καγκουριές δεν έχουν καλή κατάληξη. Παρ'όλα αυτά, κάποια άτομα παίρνουν τα ρίσκα τους. Με γειά τους με χαρά τους. Κανένας δεν μπορεί να τους το απαγορέψει. Και καλά κάνουν και το απολαμβάνουν όταν είναι μόνοι τους.

Δεν με χαλάει η 1000άρα που με περνάει σαν σταματημένο και χώνεται στη στροφή. Με χαλάει όταν περνάει ξυστά δίπλα μου ΕΠΑΝΩ στη στροφή από την εσωτερική, και ο φίλος του έρχεται πατημένος από αριστερά. Και είμαι πάνω στη στροφή με τη γυναίκα μου...

Δηλαδή πρέπει να επικροτήσω την επίδειξη ΜΑΛΑΚΕΙΑΣ που έγινε? Και αν ο ένας από τους δύο Ρόσι πέσει έξω στην άψογη, επαγγελματική γεωμετρία που παίρνει τη στροφή και πέσει επάνω μου?

Αυτό δεν κατάλαβα αγαπητέ.:wave2:

XJR_Billy
03/11/2008, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από velgos
xt-billy

Α συγνώμη βλέπω ψήφισες, δεν το πρόσεξα μιας και ήταν θαμμένο μέσα στο κράξιμο. Βλέπω η αποψή σου ειναι αυτή:

+++
Αν κάποιος θέλει να χαρεί τις χάρες του SS του, ας το κάνει σε πιο ανοιχτό δρόμο με λίγη κίνηση και όχι στις τυφλές στροφές που δεν μπορείς να δεις τι σε περιμένει... Πόσο μάλλον να αποφύγεις το Smartάκι που την έχει δει Τζάγκουαρ και προσπερνάει στο αντίθετο...
+++

Άρα εσύ προτιμάς κάποις να δοκιμάζει τα όρια της μηχανής του με 200 παρά με 60/70 σωστά ?

Αυτό παραπάνω λέγεται κράκριμο έτσι για το κρακσιμο. Είναι οταν πιάνεις μια πρόταση μονο μέσα απο το ολο κείμενο χάνοντας όλο το νόημα. Είδες τι εύκολο ήτανε ?

Κάποιος όμως που θα διαβάσει όλο το post σου μπορεί να δει οτι ουσιαστικά διαφωνείς με τις κόντρες. Με άλλα λόγια συμφωνούμε. Αμα μπείς στο κόπο να διαβάσεις αυτά που λέω θα το δείς και εσύ. Δεν είναι τίποτε λέγεται πρώτα σκέφτομαι και μετά γράφω. Μας το μάθανε απο το δημοτικό. Λεγότανε το μάθημα 'σκέφτομαι και γράφω' οχι 'γράφω και σκέφτομαι'. Κάνε άλλη μια προσπάθεια.

Και βέβαια συμφωνούμε για τις κόντρες.
Σε ευχαριστώ για το μάθημα του δημοτικού, αλλά το ότι είσαι ο μοναδικός που το παρατήρησε μάλλον σημαίνει πως δεν ισχύει.

Ξεφύγαμε από το θέμα. Πάντα όρθιος και καλές και ασφαλείς βόλτες.:wave2:

gdevelek
03/11/2008, 12:45
velge

άσε την ειρωνεία, δεν θα βοηθήσει σε τίποτε, και κοίτα να συνειδητοποιήσεις τι είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ επικίνδυνο στο θέμα "μοτό"

προς το παρόν έχεις ΠΟΛΥ περιορισμένη αντίληψη του θέματος, πίστεψέ με

velgos
03/11/2008, 12:52
Όντως ξεφύγαμε απο το θέμα, ας κρατήσουμε αυτό που είπε ο ntontos, για κόντρες κλπ ας μείνουμε στο χώμα.

Επίσεις πάντα όρθιος και καλλές βόλτες ! :beer:

blackbusa
03/11/2008, 12:55
η μαλακιες πληρωνονται καποια στιγμη...τοσο απλο....



υ.γ. νταξ Γιωργακι?

velgos
03/11/2008, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
velge

άσε την ειρωνεία, δεν θα βοηθήσει σε τίποτε, και κοίτα να συνειδητοποιήσεις τι είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ επικίνδυνο στο θέμα "μοτό"

προς το παρόν έχεις ΠΟΛΥ περιορισμένη αντίληψη του θέματος, πίστεψέ με

Θά ήθελες να μας διαφωτίσεις εσύ που προφανώς έχεις τόσο τεράστια εμπειρία και γνώση ?

Ο ntontos μας βοήθησε προτείνωντας το χώμα ώς το ποιό ασφαλές μέρος για να δοκιμάσεις τα όρια σου. Εγώ παρέθεσα την ταπεινή μου άποψη οτι το Νο.1 ποιο επικίνδυνο σπορ είναι οι κόντρες στην εθνική με κίνιση. Μετά είπα οτι μια γρήγορη βόλτα προς επίδαυρο είναι κάπως ποιο ασφαλές απο την εθνική. Εσύ τι έχεις να πείς για το θέμα. Όχι για μένα, για το θέμα. Τα όρια των δικών μου γνώσεων τα ξέρω και εγώ. Mη φοβάσαι δεν το παίζω Θανάσης Χούντρας.


Υ.Γ. 1

Το θέμα που έχω βάλει είναι 'που είναι καλύτερα/ασφαλέστερα να δείς τα όρια της μηχανής σου. Για παράδειγμα στην εθνική με μια s.s. δεν σημαίνει να πηγαίνεις απλα ποιο γρηγορα απο ενα hyundai accent, σημαίνει να πηγαίνεις με τελική στην ευθεία και με 180/250 (ανάλογα την μηχανή) στις ανοιχτές στροφές. Θα σου βάλω και video να το καταλάβεις καλύτερα τι ενοώ: http://www.youtube.com/watch?v=ShacMAn_HK8

Antwnis
03/11/2008, 19:20
Ρε σεις....
Αφήστε τον κόσμο να κάνει κόντρες όπου θέλει!
Τι τα πουλάνε τότε τα 1000ρια ss??
Αν τα φτιάχνανε μόνο για πίστα, δεν θα τους έδινε η πολιτεία άδεια για πινακίδες δρόμου!
Άλλωστε, άμα ήταν ανήθικα οι κόντρες και η υπερβολική ταχύτητα θα τα βγάζανε (με νόμο) όλα τα μηχανάκια με κόφτη στα 120 χλμ!
(Ισχύει και για τα αυτοκίνητα αυτό!)
Μη μασάτε, τρέξτε άφοβα!
Καβαλήστε μηχανάκια , κουτιά, ότι άλλο σας βρίσκεται και τσίτα τα γκάζια! Και μήν αφήνετε κανέναν φούστη να σας προσπερνάει!
Νάστε πάντα πρώτοι και με διαφορά!
Σε τελική ανάλυση, τι θα καταλάβει κανεις να πεθάνει υπερήλικας σε ενα γηροκομείο ξεχασμένος από τους πάντες?
Ενώ, άμα φύγει από πλαγιομετωπική σε δρόμο ξεκληρίζοντας και καμμια οικογένεια, αν μη τι άλλο, θα εισπράξει και τα 15 λεπτά δημοσιότητας που του αναλογούν στα δελτία ειδήσεων!!

:D

laryfz1
03/11/2008, 20:57
ολοι εσεις που κραζετε δεν εχετε κανει μαλακιες ε?το να πασ βολτα επιδαυρο δεν παει να πει οτι εισαι βλαξ, το να αρχισεις να να κυνηγας καποιον λεσ και εισαι στις σερρες τοτε ναι εισαι.παν μετρον αριστον