PDA

View Full Version : Ο γιος μου αγοραζει μηχανη



vkop
28/02/2005, 16:45
Καλησπερα σε ολους.

Ο γιος μου αποφασισε να αγορασει μηχανη. Πριν λιγες μερες μαλιστα δημοσιευσε στο forum αυτο μια συζητηση με θεμα "New rider ζητα συμβουλη".Καταρχην πρεπει να πω οτι ειμαι συμφωνος με αυτη του την αποφαση.Αλλωστε εχω και ο ιδιος μια BMW 1150 GS και δεν μπορω να του το απαγορευσω, ποσο μαλλον αφου εγω του εχω μεταδωσει αυτην του την αγαπη για τις μηχανες και τα ταξιδια! Με ενδιαφερει λοιπον η επιλογη που θα κανει. Εχει αποφασισει οτι αγορασει να το αγορασει με τα δικα του λεφτα. Διαθετει περιπου 3.000 euro και οι επιλογες του (αντιφατικες κατα τη γνωμη μου) μοιραζονται μεταξυ ενος διχρονου Aprilia RS 125 μοντελο 02' με περιπου 16.000 χλμ. και καποιον τετραχρονων 400 cc CBR ,ZXR, BANDIT κ.λ.π.

Δεν θελω να επηρεασω την τελικη του αποφαση, αλλα να την κανω πιο ευκολη. Εχει δοκιμασει να οδηγησει και το RS αλλα και ενα bandit 400 ενος φιλου.Το bandit του φανηκε δυνατο και βαρυ αλλα ξετρελαθηκε με το RS. Το ιδιο μπορω να πω και εγω. Εξεπλαγην με τη συμπεριφορα του στο δρομο επειτα απο μια μικρη βολτα και με μονη παρατυπια τον ηχο, ολλα μου εδιναν την εντυπωση οτι οδηγουσα μεγαλυτερη ss μηχανη!!Η μονη μου ενσταση ειναι ο διχρονος κινητηρας του.

Σαφως ενα οποιδηποτε τετραχρονο θα ειναι πιο δυνατο απο το RS και θα του επιτρεψει να κανει και ενα πιο μακρινο ταξιδι (το RS εχει αυτη τη δυνατοτητα αραγε?).Επισης τα τετραχρονα ειναι και πιο αξιοπιστα (πολλα ακουγονται για τα ιταλικα,ειναι αληθεια ομως?).Σε ενα ομως δεν μπορω να πω οχι: την ομορφια του RS, κατι που με κανει να καταλαβω γιατι ο Βασιλης το θελει τοσο πολυ!!

Το μεγαλυτερο του διλημμα ειναι λοιπον τι να επιλεξει τελικα: το 3ετιας RS η ενα 8ετιας 400αρι με τα ιδια λεφτα ? Το RS το εχει βρει ηδη αλλα νομιζω οτι δεν ειναι και πολυ ευκολο να βρεις καλοδιατηρημενο 400αρι (για CBR μιλαω που θα ηταν και η προτιμηση μου.).

Θα θεωρουσα μεγαλη βοηθεια να ακουσω την αποψη καποιου αναγνωστη του forum που εχει εμπειρια απο RS125.Ευνοητο ειναι πως θα εκτιμηθουν και οι αποψεις ολων των υπολοιπων αναγνωστων.

Ευχαριστω για την υπομονη σας να διαβασετε ολα τα παραπανω.Ευχομαι καλους δρομους .

Στεφανος.

Rezeguet
28/02/2005, 18:08
επειδη ειμαι κατα το ημισην γερμανος, και εψαχνα μοτερ 125-250, πηγαινα σε διαφορα γερμνικα φορουμ για 125αρες. Λοποιν στην γερμανια το 20% των 125 ειναι Rs 125 η Cagiva Mito 125, οποτε ολοι μπορουν να πουν κατι για το μοτορι αυτο. και εγω θα αγοραζα rs 125 αλλα προτιμησα cbf 250 και για καλους λογους. 1ον ειναι 2 χρονο. Το οποιο παει να πει φασαρια χωρις ουσια απο την εξατμιση και περιεργος και δυσχρηστος τροπος αποδοσης. 2ον ειναι 125, δηλαδη ανικανο για μεγαλες βολτες και ελαχιστη δυναμη.
3ον ειναι ιταλικο, το οποο ειναι μεν θετικο για μενα (λατρευω τα ιταλικα) αλλα η αξιοπιστια του ειναι δεδομενη και ειναι πολυ μικρη. Ενδεικτικα σου αναφερω οτι η ιδια η aprilia συμβουλευει αλλαγη κινητηρα στα 15000χλμ (πιστονι κυλινδρο εκκεντροφορους και λοιπα) και αυτο σημαινει πως το πολυ στα 13000 θα εχει κολλημενο πιστονι. Εχω ακουσει και περιπτωσεις που απο χαμηλης συντηρησης κολλησε στα 8000 ! Ολοι οι κατοχοι συμφωνουν πως ειναι τελειο μηχανακι αλλα εχει συνεχεια βλαβες με κιβωτιο γραναζια φωτα ηλεκτρικα και οτι μεχρι να αλλαξεις κυλινδρο θα εχεις πληρωσει ηδη την αξια του σε ανταλλακτικα και εργατικες ωρες (θελει συνεχεια ρυθμισμα η μηχανη).

αυτοι ειναι και οι λογοι που πηρα μονοκυλινδρο 250 τετραχρονο γιαπωνεζικο, καθωε ολα τα μειονεκτηματα του προηγουμενου γινονται πλεονεκτηματα εδω, και δεν με πειραζει καθολου η ελλειψη δυναμης. Τωρα αν ειναι και μεταχειρισμενο το μοτερ, θα εχει ΠΑΡΑ πολλα προβληματα. Οποτε σου συνιστω να ΜΗν το παρει. Το 400 ειναι καλο και αξιοπιστο αλλα αναλογα με την χρηση που του εχουν κανει και μην ξεχνας οτι ειναι 8ετιας και μπορει να εχει τα ιδια προβληματα με το ιταλικο. Ολα εξαρτωνται σε τι κατασταση ειναι τα μοτορια, οποτε τεστ ραιντ!

Αυτα, ελπιζω να σε διευκολεινα
...
:wave2:

alex14
28/02/2005, 18:19
Εκκεντροφορους στο RS ??:evil:

:wave2:

gdevelek
28/02/2005, 18:20
Στέφανε σου προτείνω και γω να κοιτάξεις σε ιαπωνέζικο 250άρι, βλέποντας το θέμα από τη σκοπιά της ασφάλειας. Θεωρώ το CBF250 ιδανικό.

Αν οι γιός σου είναι φρέσκος στο άθλημα, μην του πάρεις κάτι άγριο όπως RS/CBR. Άστον πρώτα να μάθει σε μηχανάκι που "συγχωρεί".

Alexander
28/02/2005, 20:31
Ρε πατέρα δώσε μας άλλα 12.000€ να πάρουμε R1... :lol: :lol: :lol:

Πέρα από την πλάκα, τώρα που έψαχνα για την πρώτη μου μηχανή, μου είχαν πει και είχα αποκλείσει τις 125άρες ως πολύ αδύναμες. Πήρα τελικά την CBF250 γιατί φοβόμουν τις μεταχειρισμένες CB400SF και δεν είχα λεφτά για καινούργια 600άρα.

Στο δρόμο η 250άρα μου φαίνεται -δεν θα πω αδύναμη- αλλά ότι έχει μικρή τελική. Πηγαίνω με 6η με 120χαώ και ξεχνιέμαι και πατάω να ανεβάσω σε 7η. Χρειάζεται δηλαδή κάτι μεγαλύτερο ρε παιδιά...

Πλέον πιστεύω ότι αν αποκλείσεις το φόβο του μεταχειρισμένου (που δεν βλέπω εσείς να έχετε κάτι τέτοιο) η καλύτερη επιλογή είναι μια 400άρα...

My 2 cents...

xifias
01/03/2005, 04:01
δεν μπορω να πω τι να προτιμησει.

σιγουρα κατι που θα του αρεσει, αυτο μετραει πιο πολυ.

Οχι RS μεταχειρισμενο.Αν του αρεσει τοσο πολυ, μονο καινουριο

Οχι bandit με κοκκινη κεφαλη

Εγω παντως στο γιο μου θα επαιρνα cb400f

ομορφο, ασπαστο, ανετο, ευκολο.Οτι πρεπει για 1η μηχανη.

και θα το βολταρα και γω...

xifias
01/03/2005, 04:09
ξερω πολλους που μολις εγιναν μπαμπαδες πουλησαν τα μηχανακια τους, απο αυξημενη υπευθυνοτητα

με το να φοβομαστε και τη σκια μας παμε ενα βημα πισω.Να σταματησουμε να μπαινουμε και σε αυτοκινητα τοτε, να μην κυκλοφορουμε τα βραδια και να ντυνομαστε σαν κρεμμυδια για να μην αρπαξουμε κανενα κρυωμα....

πολυ το χαρηκα το post σου στεφανε

afrotwin
01/03/2005, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Εκκεντροφορους στο RS ??:evil:

:wave2:

AMAN VRE PEDI MOU ESI AMESOS...
NE RE EKENTROFOROUS STO RS:lol:
MPORI NA MIN EXI VALVIDES ALA EKENTROFORO EXI
TO VANOUNE GIA MOSTRA KE NA GIA NA EKSOMIONI TO VAROS
ASE POU AMA VGALIS TO KAPAKI TOU TO EXOUN FTIAKSI NA VGAZI SPI8ES GIA NA ANAVIS TO TSIGARO SOU
KSERIS TON GIRIZI I KADENA APO TON STROFALO:lol:
KE TRIVETE ENA SMIRIGIODES ILIKO PANO SE TSAKMAKOPETRA KE PROKALI SPIN8IRA
ASE POU EXI KE ALES EFARMOGES MEXRI ANEMISTIRAS GINETE

AMESOS ESI NA TO APOPARIS TO PEDI

MA8E PROTA....



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

mtsop
01/03/2005, 11:21
Αγαπητέ Στέφανε,

εγώ όταν ήμουν στη φάση του γιου σου είχα πάρει το RS 125 του '97 καινούργιο βέβαια τότε. Το κράτησα 3 χρόνια, τον καιρό που το είχα δεν μου παρουσίασε κάνενα πρόβλημα. Με έμαθε να οδηγώ και να αγαπήσω τα δίχρονα για πάντα. Τα ταξίδια θα πρέπει να τα βγάλει από τη σκέψη του ο γιος σου με το RS, δεν θέλει πολύ ζόρισμα ο κινητήρας το καλοκαίρι και μακρινές αποστάσεις με τέρμα γκάζι :nono:. Όταν το έδωσα πήρα ένα GSX-R 750, με το που του πήρα τον αέρα και έκανα τις διαδρομές με κλειστό και συνεχές στροφιλίκι μετάνοιωσα που το έδωσα, στα κλειστά στροφιλίκια ήταν άπαιχτο. Ονειρό μου πλέον είναι να ξαναποκτήσω κάποτε ένα RS, αλλά αυτή τη φορά το 250!!;)
Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

dela
01/03/2005, 11:47
Το πρόβλημα για μένα δεν θα ήταν τόσο το τι
μηχανάκι θα πάρει αλλά πως θα αποκτήσει
εκείνη την οδηγική παιδεία έτσι ώστε να μπορεί
να είναι έτοιμος να βγει στην ζούγκλα εντός και εκτός
προαστίων, το οποίο εσύ πρέπει να του περάσεις
με κάθε τρόπο ώστε να καταλήξει ένας ολοκληρωμένος οδηγός
(αν και πιστεύω ότι και εσένα σε απασχολεί αυτό θέτοντας το σαν πρώτη προτεραιότητα). :winka:

Σαφώς και χρειάζεται και ένα μηχανάκι που θα τον βοηθήσει
αυτό είναι στην κρίση σας, εγώ θα προτιμούσα ένα τετράχρονο 400αρακι
μεταχειρισμένο για πολλούς και διάφορους λόγους αλλά αυτό ξανάλεω είναι δικό σας ζήτημα.

Τονίζω και πάλι ότι το σημαντικότερο είναι τώρα που κάνει τα πρώτα του βήματα
να χτίσης καλά πάνω στον γιο σου έτσι ώστε κάποτε να καμαρώνεις για
έναν ακόμα συνειδητοποιημένο αναβάτη όπου σέβεται και εκτιμά την
μοτοσικλέτα αλλά και τον συνάνθρωπο μας!!!!


Εύχομαι ότι καλύτερο για το γιο σου και να έχει πάντα και ασφαλή χιλιόμετρα.
:wave2:

ruyjin
01/03/2005, 12:07
καλημερα κατ αρχας
Απ οτι καταλαβα κινειται περισσοτερο σε σπορ μηχανακια
αν τωρα παλι θελει να δει κατι σε γυμνο θα προτεινα κι εγω οπως και καποιος πιο πριν souper four 400 και σιγουρα οχι bandit.

η πρωτη μου μηχανη μετα απο παπι ηταν souper four 400 την οποια και πουλαω τωρα με βαρια καρδια, μιας εχει τη δυνατοτητα για κινηση μεσα στην αθηνα και απροβληματιστα ταξιδια και μαλιστα φορτωμενη.
ειναι σχολειο, εργαλειο που σε βοηθα καθημερινα
για το συγκεκριμενο μηχανακι μπορω να σου πω αν θες, για RS δε γνωριζω

Αλλα η τελικη αποφαση ειναι δικη του φανταζομαι

φιλικα
:wave2:

Spazz
01/03/2005, 14:21
απλο το θεμα μπαμπα.............αν ο γιος σου δεν ειναι εντελως ανωριμος και τρελος παρτου ενα cb.αν ειναι παρτου ενα τετραχρονο 250 διοτι το 125 πολυ πιθανον να τον μπιπ στα προβληματα.

και ακου τωρα εγω τι σου λεω.


γιατι δεν τον παρακινεις να ξεκινησει το motocross??125αρι θα παρει .....δυνατο και ελαφρυ και απαλασεστε και οι δυο απο τον φοβο του να σκοτωθει ......χτυπα 100 φορες ξυλο!!!!

κι αν μενει κι αθηνα εγω δεν εχω κανενα προβλημα να τον παιρνω μαζι με το τρειλερ και να τον βοηθαω οσο μπορω κι αν γουσταρει.


αν παλι θελει ντε και καλα street κανε αυτο που ειπαν οι περισσοτεροι............τετραχρονο 250.

hornet
01/03/2005, 15:01
Με εχει προβληματισει λιγο το γεγονος:

Αλλα απο εκει και περα το RS ειναι μακραν εκτος επιλογης..πολυ γρηγορο!

Εγω θα εμενα στο cbr!Αλλα να μην ξεχναμε πως προκειται για μικρο πολεμικο...δεν το εμποδιζει τιποτα να φτασει κοντα στα 200 τελικη ισως και παραπανω εαν πεσουμε σε κανα ανοιχτο (χωρις περιοριστες κλπ).

Επισης να υποθεσω πως δεν υπαρχει η οποιαδηποτε οδηγικη εμπειρια.Τοτε εξαρταται απο εσενα να γαλουχησεις το γιο σου στο τι ειναι σωστο και τι λαθος.

Η επιλογη μου και εμενα ειναι το cbrακι!

Η συντηρητικη μου ομως επιλογη θα ηταν ενα cbf250 παντα στα πλαισια των στριτ

alex14
01/03/2005, 17:55
Για σου ρε afro με τις αναλυσεις σου.:lol:

Καλοσηρθες παλι και σιδερενιος.

:wave2:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
01/03/2005, 19:37
δυστυχως η ευτυχως φιλε μου πριν απο μικρο χρονικο διαστημα το αντημετοπησα για δευτερη φωρα...
κατ¨αρχην θα πρεπει να σκευτης αν ο γιος σου σκευτετε με το σωστο κεφαλι.
αν ναι τοτε
εγω του πρωτηνα να αγωραση μια μοτο που θα μπορουσε να ερχετε μαζι μου στης εκδρομες για να μαθη να οδηγη σωστα. μαλιστα οι παρεες μου που πηγενα εκδρομες ηταν ατομα καθε ηλικιας μιαλομενα και ολοι μαζι του δυχναμε τον δρομο τον σωστο.
κατα την γνωμη μου ( και συμπτοση ) και ο μεσεος μου γιος ηθελε ενα μιτο 125 η ενα rs125. του ειπα οτι το διχρονο ειναι μεν ωραιο και γρηγορο αλλα αν θελει να βαλει το κοριτσι του επανω θα βρωμανε διχρονολαδο και οτι δεν θα μπορει να παει βολτα πουθενα ουτε για μπανιο.
με το τετραχρονο ειναι καλυτερα τα πραγματα και ταξηδακι κανεις και δεν βρομοκοπας διχρονολαδο.
εγω θα πρωτηνα ενα μηχανακι που ειναι και γρηγορο και ταξηδιαρικο και το βρησκης σε πολυ καλη τιμη
ZZR 250- 400 φτηνο μηχανακη με χαμηλο κοστος σηντηρησης και φτηνα ανταλακτηκα
και ταξιδιαρικο για δυο ατομα και στριφτερο σαν σπορ-τουρινκ που ειναι.
του γιου μου του αρεσε πολυ οπως και εμενα. το βρηκαμε 3-4 χρωνων σε πολυ καλες τιμες.
τελικα βεβαια αποφασησε να παρει μεγκα σκουτερ για να ειναι κυριλατος και να βαζει και κανενα αδιαβροχο απο κατω.
οχι πως ηταν ασχημη επιλογη αφου ηρθε μαζι μας στην ιταλια που πηγαμε να δουμε το motogp στο mouggelo.
τα μπαντιτ ειναι ολλα σκισμενα...
τα cbr-cb- ειναι απο ιαπωνια και θελουν λευτακια ακομα και τα πιο καθαρα για να φτιαχτουν.
παντος εγω προτηνω τετραχρονο.
το διχρονο το θελουν οι πιτσιρικαδες για να κανουν φιγουρα και να μην κοιμασε εσυ ησιχος τα βραδια...

periklisk
01/03/2005, 22:32
Εγώ θα σου πρότεινα cb400 γιατί έχει πουλήσει πολλά και βρίσκεις πράγματα αν χρειαστείς. Είναι και πολύ καλή περίπτωση για πρώτο μηχανάκι....
ή zxr400 αν πάμε σε μικρό ss γιατί αν χρειαστείς κανα ανταλλακτικό μπορεί να βρεις (το ξέρω εκ πείρας) γιατί είναι το μοναδικό 400αρι που εισαγόταν για ένα διάστημα....

Μακριά από τα bandit γιατί θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις στα συνεργεία.....

Η γνώμη μου πάντα από αυτά που έχω δει και ακούσει....

Boxer
02/03/2005, 09:43
Μπαμπακοοοοοοοοοοοο

δωσε μου το 1150 και κρατα εσυ το bandit.:rotflmao: :beer:

liospi
02/03/2005, 11:02
καλημέρα και από μένα

και γω θα πρότεινα ένα από τα 400cc

για το bandit, επειδή το έχει κολλητός έχει πρόβλημα με τα ηλεκτρικά του, και δεν είναι τόσο να παίρνεις πολύ "γερτά" στροφές.

εγώ έχω ένα brosaki 400 pgm, άσπαστο (400cc με 37 πως να σπάσει)
και στριφτερό, απλά έχω βάλει πάνω του, σχεδόν όσο το πήρα

οπότε με 8ετίας μηχανή για να έρθει στα ίσια της θέλει ένα 1500 ακόμη.

και μένα πρώτη μου μηχανή είναι, την έχω 3 χρόνια τώρα, απλά σκέφτομαι να την δώσω να μην την δώσω. προς καλοκαίρι μεριά μάλλον πάω για S2R οπότε 2 μηχανές λίγο δύσκολο. αλλά θα την παλέψω, πρώτος καλός έρωτας ήταν αυτός.

εάν θέλεις να σου πω για bros ρώτα ότι θέλεις


9558

johnpan
02/03/2005, 11:03
Όπως είπα και στο γιο σου:

Αν θες τη γνώμη μου:

Είσαι νέος ΚΑΙ άπειρος για να πας σε cbr400 και τέτοια. Είναι πολύ πρίζες και δεν πολυσυγχωρούν. Κοίταξε για cb400 sf ή cb500 2κ. Καλύτερα να πάρεις ένα cbf 600 παρά τα ss400 όπως zx / cbr

Στο δικό μου γιο για πρώτη μηχανή θα έπαιρνα cbf250 για στριτάκι, ή θα προτιμούσα ον-οφφ.

Polifer
02/03/2005, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
δυστυχως η ευτυχως φιλε μου πριν απο μικρο χρονικο διαστημα το αντημετοπησα για δευτερη φωρα...
κατ¨αρχην θα πρεπει να σκευτης αν ο γιος σου σκευτετε με το σωστο κεφαλι.
αν ναι τοτε
εγω του πρωτηνα να αγωραση μια μοτο που θα μπορουσε να ερχετε μαζι μου στης εκδρομες για να μαθη να οδηγη σωστα. μαλιστα οι παρεες μου που πηγενα εκδρομες ηταν ατομα καθε ηλικιας μιαλομενα και ολοι μαζι του δυχναμε τον δρομο τον σωστο.
κατα την γνωμη μου ( και συμπτοση ) και ο μεσεος μου γιος ηθελε ενα μιτο 125 η ενα rs125. του ειπα οτι το διχρονο ειναι μεν ωραιο και γρηγορο αλλα αν θελει να βαλει το κοριτσι του επανω θα βρωμανε διχρονολαδο και οτι δεν θα μπορει να παει βολτα πουθενα ουτε για μπανιο.
με το τετραχρονο ειναι καλυτερα τα πραγματα και ταξηδακι κανεις και δεν βρομοκοπας διχρονολαδο.
εγω θα πρωτηνα ενα μηχανακι που ειναι και γρηγορο και ταξηδιαρικο και το βρησκης σε πολυ καλη τιμη
ZZR 250- 400 φτηνο μηχανακη με χαμηλο κοστος σηντηρησης και φτηνα ανταλακτηκα
και ταξιδιαρικο για δυο ατομα και στριφτερο σαν σπορ-τουρινκ που ειναι.
του γιου μου του αρεσε πολυ οπως και εμενα. το βρηκαμε 3-4 χρωνων σε πολυ καλες τιμες.
τελικα βεβαια αποφασησε να παρει μεγκα σκουτερ για να ειναι κυριλατος και να βαζει και κανενα αδιαβροχο απο κατω.
οχι πως ηταν ασχημη επιλογη αφου ηρθε μαζι μας στην ιταλια που πηγαμε να δουμε το motogp στο mouggelo.
τα μπαντιτ ειναι ολλα σκισμενα...
τα cbr-cb- ειναι απο ιαπωνια και θελουν λευτακια ακομα και τα πιο καθαρα για να φτιαχτουν.
παντος εγω προτηνω τετραχρονο.
το διχρονο το θελουν οι πιτσιρικαδες για να κανουν φιγουρα και να μην κοιμασε εσυ ησιχος τα βραδια...


Πολύ καλό το ΖΖR 400, φτηνό και φτιάχνεται εύκολά..

Αλλά απο γεωμετρία κλπ πως παει;

Παντος αυτό θα διάλεγα...

Τα ZXR 400 kai ta CBR 400 RR είναι συνήθως σπασμένα από οτι ξέρω. Τους έχουν αλλάξει τα φώτα οι προηγούμενοι ιδιωκτήτες τους...

Rezeguet
02/03/2005, 15:57
sorry γιε ατους εκκεντροφορους δεν ηθελα να προσβαλλω τους λοιπους μηχανολογους εδω μεσα. :lol: Απλα μια φορα μου ειπε ενα παιδι με ενα Ζ125 πιτα φτιαγμενο που το επαιζε πολυ μηχανλολογος και γληγορος οτι το μοτορι του εχει εκκεντροφορους (ελεγε οτ ειχε 2ΕΕΚ(!!!) απο 1 που ειχε το μαμα!!!), και επεμενε σε αυτο το θεμα μεχρι που τον ταπωσα μπροστα σε ολους οτι δεν εχει εκκεντροφορους το μοτορι του, και ουτε βαλβιδες εισαγωγης εξαγωγης(!!) οπως το cbr1000! (πολυ ΜΟΤΟ διαβαζε μαλον) Απλα μου εχει μεινει απο τοτε και το λεω συνεχεια σε οσους εχουν διχρονα οτι εχουν λεει 2εκεντροφορους!

Παντως τα αμεσα μου σχεδια θα σας φτιαξω μια πατεντα με διχρονο εκκεντροφορο και θα σας αποδειξω οτι γινεται! Χεχχεχεχε

hornet
02/03/2005, 16:14
χαχαχαχ μηπως το διχρονο ηταν και αεροψυκτο!!!

Δηλαδη ειχε τρυπες στο κυλινδρο.!?

o_gavros
03/03/2005, 00:38
epeidh eimai sthn idia fash (panw katw) me to gio sou,proteinw ena ZXR400.grhgoro,strivei apsoga kai genika mporeis na vreis antalaktika eykola.
idio phre kai filos mou.epishs neos odhgos.idio symperasma kai apo ekeinon.
poly kalh epilogh xwrisna einai thirio ippodynamhs.

Mou aresei poly h kinhsh sou pantws!dystyxws emena o pateras mou thn afhse thn mhxanh apo otan hmoun pitsirikos,giati arxise na fovate...
Kalh epilogh opou kai na katalhxete.:wave2: