PDA

View Full Version : zeitgeist...



Tpap
07/05/2008, 11:42
για ρίξτε μια ματιά και τα συζητάμε έπειτα...με όσους ενδιαφέρονται και μπορούν να ακούσουν κάτι άλλο εκτός από αυτό που τους μάθαν.

http://video.google.com/videoplay?docid=-7671298400447638082&hl=de

apav
07/05/2008, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ok ενταξει τα εφτιαξα ολα και ειδα και την ταινια
zeitgeist λεγετε....
ολη λενε για αυτη, εγω την βρηκα λιγο τραβηγμενη απο τα μαλια, αλλα καλη ηταν παρολα αυτα
ευχαριστω ολους σας για την βοηθεια σας :wave2:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=52171&perpage=15&highlight=zeitgeist&pagenumber=3


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δείτε αυτό....
http://video.google.com/videoplay?docid=-7671298400447638082&hl=de
ενα δίωρο σχεδόν αλλά αξίζει τον κοπο :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Μολις το ειδα και ηταν πραγματικα πολυ ωραιο.
Ειδικα το οτι η Κεντρικη Αμερικανικη Τραπεζα ειναι ιδιωτικη και ανεξαρτητη απο την κυβερνηση δεν το ηξερα....Ουτε τις σχεσεις Αμερικανικου κεφαλαιου και πολεμου οπως τις αναλυουνε στο φιλμ...Μια γενικη ιδεα ειχα και την βεβαιοτητα οτι υπαρχουν...
Μιλαμε δεν πηρα τα ματια μου για 2 ωρες απο τη οθονη :beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Καπταιν βαλτο ρε φιλε σε τιποτα Γενικες ή Προβληματισμους μπας και το δει και κανενας που δεν ενδιαφερεται για το παπαδαριο :beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από cOzAtS
Κάπταιν Κάπταιν....αλήθεια έψαξες μήπως να βρείς τον αντίλογο σε όλα αυτά που λέει το φιλμ; Ή το πήγες αμάσητο;

Όλα αυτά που παρουσιάζει η ταινία είναι γνωστές θεωρίες συνωμοσίας από αυτές που λατρεύουν όλοι..και έχουν παρουσιαστεί εκτενώς σε άλλες ταινίες και μάλιστα αναλυτικότερα και χωρίς να γίνονται σούπα όλα μαζί σε μία. Για όλα αυτά τα στοιχεία λοιπόν υπάρχει αντίλογος.

Με μια πολύ γρήγορη γκουγκλιά μπείτε και δείτε τον αντίλογο στο φιλμ που "σου ανοίγει τα μάτια"

James Randy Educational Foundation* Forum:
Thread για την τανία Zeitgeist (http://forums.randi.org/showthread.php?t=85264)
Ο αντίλογος στις θεωρίες συνομωσίας για:
τα θρηκευτικά θέματα της ταινίας (http://members.optusnet.com.au/gakuseidon/God_Who_Wasnt_There_analysis.htm)
Την 11η Σεπτεμβρίου (http://www.loosechangeguide.com/LooseChangeGuide.html)
Τους τραπεζίτες (http://www.geocities.com/CapitolHill/Senate/3616/FedReserveFacts.html)
Τη φορολογία εισοδήματος στην Αμερική (http://docs.law.gwu.edu/facweb/jsiegel/Personal/taxes/F2F.htm)
*What Is JREF (http://www.randi.org/joom/content/view/50/40/)
Α, ναι! Όλα αυτά τα βρήκα επειδή είχα δει την ταινία και με ενθουσίασε με όλα αυτά τα φοβερά και τρομερά που ανέφερε!:wave2: :wave2: :wave2:
Είπαμε πίστευε και μη ερεύνα αλλά όχι και έτσι φίλε μου...:beer:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=6614&perpage=15&highlight=zeitgeist&pagenumber=8

Cpt. Haddock
07/05/2008, 12:17
μλκ μου ουτε που θυμόμουν οτι το είχα ποστάρει εγώ :lol:

apav
07/05/2008, 12:19
:a024: :a13:

Tpap
07/05/2008, 12:23
οκ..
ή τ' αφήνετε και το σχολιάζουμε ή το διώχνετε..

vestromas
07/05/2008, 20:32
Αληθειες ανακατεμενες με ψεματα, με μοναδικο σκοπο, την αρνηση του Ιησου Χριστου. Φυσικα δεν ειναι ανθρωπος ο εμπνευστης του πρωτου μερους. Ειδα πολλες φορες την υπογραφη του να περναη μπροστα απο την οθονη κατα την προβολη, αλλα και να μην την εβλεπα, δεν θα δυσκολευομουνα να τον αναγνωρισω απο τον γλοιωδη τροπο προπαγανδας που χρησιμοποιει εδω και χιλιαδες χρονια. Τα περι πολεμων και διδιμων πυργων, ειναι ολα γνωστα και ο κοσμος πλεον ειναι ψυλιασμενος λιγο πολυ. Εκει που δεν ειναι πολυ ψυλιασμενος ο κοσμος, ειναι στο θεμα του Αρχαιου εχθρου. Ο Αρχαιος εχθρος, η Σαμαελ, η Σατανας, η Διαβολος, ειναι πραγματικη πνευματικη οντοτητα, που επηρεαζει δραστικα τις καταστασεις στον πλανητη απο τη στιγμη που ο αληθινος Θεος αποφασισε να φιαξει το ανθρωπινο ειδος. Το μεγαλυτερο οπλο του ειναι οτι εχει ψησει τους περισοτερους οτι δεν υπαρχει, και ετσι δρα ανενοχλητος, διαφθειροντας οτι και οσο μπορει. Αυτα ο περισοτερος κοσμος τα εχει ακουσει, αλλα τα περναει στο ντουκου, επηρεασμενος και αυτος απο το μπαχαλο που επικρατει παντου και ιδιαιτερα στις θρησκειες. Το μπαχαλο και η διαφθορα ειναι εφευρεση του Σαμαελ καθως και οφοβος. Με τον φοβο κυβερναει τον πλανητη και την αποχαυνωση, μεσο διασκεδασεων Ειδικα τωρα με τα μιντια και τους υπολογιστες, ειναι στα καλυτερα του. Θελω επισης να αναφερθω, στον διαλογο του τυπακου με τον Ροκφελερ. Οταν τον ρωτησε αφου εχουν τοσα φραγκα και δυναμη τι αλλο θελουν, αυτος απαντησε οτι θελουν να τους τσιπαρουν ολους και αμα δεν πηγαινουν με τα νερα τους να τους κλεινουν τα τσιπακια. Ποιος ανθρωπος με μεσο ορο ζωης 70 χρονια ενδιαφερετε να τσιπαρι, τον κοσμο για να τον ελεγχει. Μην μου πειτε οτι το κανει για να εχουν τα παιδια του να παιζουν; Απλως ειναι δουλοι του Θεου τους του Σατανα και γι αυτον δουλευουν ολοι Συντομα ομως ολη η αληθεια θα λαμψει για ολα αυτα και αυτοι που εχουν επενδυσει στο χρηματιστιριο της αγαπης του αληθινου Θεου που εκφραστηκε με την θυσια του Ιησου Χριστου που ηρθε να χαλασει τα σχεδια του διαβολου, θα αποζημιωθουν με το παραπανω. Προσευχεστε στον Ιησου, ζητατε δικαιοσυνη, μην ζηλευετε τιποτα και κανεναν και αυτος δεν θα σας αφησει. Ο Σαμαελ ειναι στα τελευταια του, το ξερει και γι αυτο ειναι αγριεμενος. Μην τον φοβαστε, αλλα και μην τον υποτιματε. Προσευχεστε και αγωνιστητε πνευματικα. Ολα αυτα που εγραψα, ειναι για να τα ακουω εγω και να τα διαβαζω και να τα θυμαμαι. Επισης ειναι και η γνωμη μου και η αντιληψη μου για τα πραγματα που τη δημοσιοποιω οπως και τοσα αλλα Ο Θεος μαζι μας..:wave2:

el_hymador
07/05/2008, 20:37
Kαι να σου πω ρε συ Vestroma, αυτον τον Σαμαλι εσυ τον εχεις δει ας πουμε;


:ZZZ:

vestromas
07/05/2008, 20:48
Βλεπω πως και που παει ο κοσμος, φιλε μου και αυτο ειναι αρκετο. Δεν πιστευω επισης πως η φυση του ανθρωπου ειναι τοσο τιποτενια, ωστε μονος του να θελει να καταστραφει. Κανενα ζωο στη φυση δεν εχει τοσο αυτοκαταστροφικες τασεις. Αυτο και μονο με κανει να πιστευω οτι υπαρχει εξωγενης παραγοντας που μας κανει τοσο αρωστους απληστους και διεστραμενους και αυτος δεν ειναι αλλος απ τον Σαμαελ και την παρεα του. Να σου πω και κατι αλλο. Δεν μπορει ολοι να ξερουμε πιο ειναι το καλο και το αγαθο και να πρατουμε εις βαρος μας συνεχως το αντιθετο. Καποιο λακο εχει η φαβα. :beer: :wave2:

gcrook
07/05/2008, 20:49
Η Δυναμη ειναι μαζι μου,και μα τα μιντικλοριανς κανεναν δεν φοβαμαι.

Σαμαελ κιλερ.:smokin: :smokin:

el_hymador
07/05/2008, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Καποιο λακο εχει η φαβα. :beer: :wave2:

μπα...καποιο Λιακο εχει η φαβα


129844

el_hymador
07/05/2008, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Η Δυναμη ειναι μαζι μου,και μα τα μιντικλοριανς κανεναν δεν φοβαμαι.

Σαμαελ κιλερ.:smokin: :smokin:

Do not underestimate the power of Samael ρε μπετουγια :mad:

filipp0s
07/05/2008, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Η Δυναμη ειναι μαζι μου,και μα τα μιντικλοριανς κανεναν δεν φοβαμαι.

Σαμαελ κιλερ.:smokin: :smokin:


mlk σε σκέφτηκα όταν "χτύπησα" το μπλουζάκι απο την assisi !


:bigcry:


129846

gcrook
07/05/2008, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Do not underestimate the power of Samael ρε μπετουγια :mad:

My young padawan learner,.. sprayed with ions a lot by airplanes have you been,and known your exact position is....:lol:

gcrook
07/05/2008, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Δεν μπορει ολοι να ξερουμε πιο ειναι το καλο και το αγαθο και να πρατουμε εις βαρος μας συνεχως το αντιθετο. Καποιο λακο εχει η φαβα. :beer: :wave2:

Απλα φιλε μου βεστρομα εσυ την μαλακια που σε δερνει την ονομαζεις Σαμαελ ενω εγω την ονομαζω τζικρουκ.
Ποιος απο τους δυο μας τωρα αναλαμβανει τις ευθυνες του;

:wave2:

vestromas
07/05/2008, 21:54
Δηλαδη η ανθρωποτητα στο συνολο της δερνετε απο μια μαλακια, που την ονομαζουμε με εναν τροπο και τοχουμε λυσει το θεμα; Και ολα αυτα που εχουν γραφτει και υποθει, περι Θεου και Διαολου ειναι στα πλαισια της μαλακιας που δερνει την ανθρωποτητα; Και δεν βρεθηκε εκτος απο σενα ενας να μας το απλοποιησει να μην μπερδευομαστε; Ολοι αυτοι που ασχοληθηκαν με αυτα τα θεματα, δεν καταλαβαν πως για ολα αυτα φταιει η μαλακια που μας δερνει; Σε καλυπτει αυτη η απαντηση, η δεν θελεις να το ψαξεις λιγο καλυτερα;

gcrook
07/05/2008, 22:00
-Κωστακη γιατι δεν εκανες την εργασια σου;
-Δεν φταιω εγω κυρια,ο Σαμαελ με αναγκασε.


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gdevelek
07/05/2008, 22:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Αληθειες ανακατεμενες με ψεματα, με μοναδικο σκοπο, την αρνηση του Ιησου Χριστου. Φυσικα δεν ειναι ανθρωπος ο εμπνευστης του πρωτου μερους. Ειδα πολλες φορες την υπογραφη του να περναη μπροστα απο την οθονη κατα την προβολη, αλλα και να μην την εβλεπα, δεν θα δυσκολευομουνα να τον αναγνωρισω απο τον γλοιωδη τροπο προπαγανδας που χρησιμοποιει εδω και χιλιαδες χρονια. Τα περι πολεμων και διδιμων πυργων, ειναι ολα γνωστα και ο κοσμος πλεον ειναι ψυλιασμενος λιγο πολυ. Εκει που δεν ειναι πολυ ψυλιασμενος ο κοσμος, ειναι στο θεμα του Αρχαιου εχθρου. Ο Αρχαιος εχθρος, η Σαμαελ, η Σατανας, η Διαβολος, ειναι πραγματικη πνευματικη οντοτητα, που επηρεαζει δραστικα τις καταστασεις στον πλανητη απο τη στιγμη που ο αληθινος Θεος αποφασισε να φιαξει το ανθρωπινο ειδος. Το μεγαλυτερο οπλο του ειναι οτι εχει ψησει τους περισοτερους οτι δεν υπαρχει, και ετσι δρα ανενοχλητος, διαφθειροντας οτι και οσο μπορει. Αυτα ο περισοτερος κοσμος τα εχει ακουσει, αλλα τα περναει στο ντουκου, επηρεασμενος και αυτος απο το μπαχαλο που επικρατει παντου και ιδιαιτερα στις θρησκειες. Το μπαχαλο και η διαφθορα ειναι εφευρεση του Σαμαελ καθως και οφοβος. Με τον φοβο κυβερναει τον πλανητη και την αποχαυνωση, μεσο διασκεδασεων Ειδικα τωρα με τα μιντια και τους υπολογιστες, ειναι στα καλυτερα του. Θελω επισης να αναφερθω, στον διαλογο του τυπακου με τον Ροκφελερ. Οταν τον ρωτησε αφου εχουν τοσα φραγκα και δυναμη τι αλλο θελουν, αυτος απαντησε οτι θελουν να τους τσιπαρουν ολους και αμα δεν πηγαινουν με τα νερα τους να τους κλεινουν τα τσιπακια. Ποιος ανθρωπος με μεσο ορο ζωης 70 χρονια ενδιαφερετε να τσιπαρι, τον κοσμο για να τον ελεγχει. Μην μου πειτε οτι το κανει για να εχουν τα παιδια του να παιζουν; Απλως ειναι δουλοι του Θεου τους του Σατανα και γι αυτον δουλευουν ολοι Συντομα ομως ολη η αληθεια θα λαμψει για ολα αυτα και αυτοι που εχουν επενδυσει στο χρηματιστιριο της αγαπης του αληθινου Θεου που εκφραστηκε με την θυσια του Ιησου Χριστου που ηρθε να χαλασει τα σχεδια του διαβολου, θα αποζημιωθουν με το παραπανω. Προσευχεστε στον Ιησου, ζητατε δικαιοσυνη, μην ζηλευετε τιποτα και κανεναν και αυτος δεν θα σας αφησει. Ο Σαμαελ ειναι στα τελευταια του, το ξερει και γι αυτο ειναι αγριεμενος. Μην τον φοβαστε, αλλα και μην τον υποτιματε. Προσευχεστε και αγωνιστητε πνευματικα. Ολα αυτα που εγραψα, ειναι για να τα ακουω εγω και να τα διαβαζω και να τα θυμαμαι. Επισης ειναι και η γνωμη μου και η αντιληψη μου για τα πραγματα που τη δημοσιοποιω οπως και τοσα αλλα Ο Θεος μαζι μας..:wave2:

α-πί-στευ-τος... :look:

the who
08/05/2008, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
μπα...καποιο Λιακο εχει η φαβα

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Τι μλκ ειναι,ελιωσα λεμε σαμαλιιιιι

Cpt. Haddock
08/05/2008, 08:48
:rotflmao::rotflmao::rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dirtbird
08/05/2008, 08:51
Typical Suzuki V2 owners....:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Systematic
08/05/2008, 09:22
Βασικα για να μην ανοιγω καινουριο θεμα.Κολλαει και λιγο μ αυτο το θεμα.
http://www.youtube.com/watch?v=pTiiblwwLPk
Ακομα μερικοι τροποι για να μας ελεχουν,κανουν την ζωη πιο μαυρη.Τωρα ο σαμαελ ειναι, οι φιλοι μας οι τραπεζιτες, το μυαλο μας το χαζο?Θα δειξει.

TROOPER
16/05/2008, 13:38
1984

θαυμαστος καινουργιος κοσμος

ω τι κοσμος μπαμπα...

idomeneas
16/05/2008, 19:20
μαζί σου vestrona, τα ξέρεις, και καλά κάνεις και τα λες...
δυστυχώς οι άνθρωποι είναι ευκολόπιστοι στην κάθε μαλακί@...
κανείς δεν αναρωτήθηκε ποιος έβαλε τα κονδύλια για μια τέτοια υπερπαραγωγή "για το καλό μας"...
επίσης, κανείς δεν αναρωτήθηκε ποιο είναι το ρεζουμέ...
δεν υπάρχει καμία ελπίδα, οι "μεγάλοι" κάνουν κουμάντο και αυτό είναι, σκάστε και κάτσετε να δουλεύετε και να σας δουλεύουν...
κουράγιο φίλε, δύσκολοι καιροί για πρίγκηπες...

Tpap
17/05/2008, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Αληθειες ανακατεμενες με ψεματα, με μοναδικο σκοπο, την αρνηση του Ιησου Χριστου. Φυσικα δεν ειναι ανθρωπος ο εμπνευστης του πρωτου μερους. ..............................................................
................................................................................
......................................................................................
..................................................Τα περι πολεμων και διδιμων πυργων, ειναι ολα γνωστα και ο κοσμος πλεον ειναι ψυλιασμενος λιγο πολυ. Εκει που δεν ειναι πολυ ψυλιασμενος ο κοσμος, ειναι στο θεμα του Αρχαιου εχθρου.............................................................
...................................................................

ρε συ φυσοστρωμά,

πρέπει κάποια στιγμή να αρχίζεις να διαβάζεις και κάτι άλλο εκτός από αυτά που εκδίδει ο μέγας διαφωτιστής του γένους γνωστός ως και Λιακό.

Υπάρχουν και άλλες πηγές/συγγραφείς/ερευνητές/πανεπιστημιακοί/ που ίσως -λέω, ίσως- τους βρείς εξίσου ενδιαφέροντες..

κάτι άλλο που ήθελα να σημειώσεις είναι το εξής: διαβάζοντας ένα σύγγραμμα, έχεις τρείς επιλογές....-να συμφωνήσεις -να το απορρίψεις -να το επεξεργαστείς με κριτική/αυστηρή σκέψη συνδιάζοντας/συγκρίνοντας παράλληλα συγγράμματα του ιδίου θέματος άλλων ΟΜΩΣ συγγραφέων.


τώρα γιατο κλιπάκι...
το πρώτο μέρος αν και έχει αρκετές γενικότητες/πλατειασμούς εν γένει έχει δικιο σε αρκετά πράγματα...(ωστόσο κ άλλες αρχαίες Ελληνικές θεότητες είχαν γεννηθεί στις 25 δεκ..)

το δεύτερο μέρος σε βάζει σε αρκετές σκέψεις ως προς αυτά που αρχικά όντως οι περισσότεροι είχαν σκεφτεί..

το τρίτο όσον αφορά στους πολέμους/σενάρια είναι ακριβές, όσον όμως αφορά στα χρηματιστηριακά (τραπεζικά, τοκισμούς κλπ) έχω μαύρα μεσάνυκτα και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη...(θεωρώ πάντως ότι ο άνθρωπος στο βωμό του χρήματος θα θυσίαζε τα πάντα...)

the who
18/05/2008, 00:47
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
[B]ρε συ φυσοστρωμά,




τώρα γιατο κλιπάκι...
το πρώτο μέρος αν και έχει αρκετές γενικότητες/πλατειασμούς εν γένει έχει δικιο σε αρκετά πράγματα...(ωστόσο κ άλλες αρχαίες Ελληνικές θεότητες είχαν γεννηθεί στις 25 δεκ..)

Yπαρχει ενα πολυ ενδιαφερον βιβλιο που εχει τον τιτλο "πως γεννιουνται,ζουν και πεθαινουν οι θεοι".Αν θυμαμαι καλα Γιαροσλαβσκι ειναι ο συγγραφεας.ΑΝ το βρεις θα εκπλαγεις απο τις ομοιοτητες της χριστιανικης θρησκειας με πολλες προγενεστερες της.:wave2:

vestromas
18/05/2008, 02:40
Toυς περισοτερους ανθρωπους, κατα το κοινος λεγομενο, μας εχει παρει ο διαολος και μας κοπαναη σαν χταποδια. Τωρα αν πολλοι απο εμας δεν το βλεπουμε, το μονο που κανουμε, ειναι να τον βοηθαμε στο εργο του. Κοινη λογικη θελει, ψυχραιμια και ηρεμια.
Αν καθισουμε και σκεφτουμε ολα αυτα τα μπερδεμενα γυρω μας που αφορουν ιστορια , μυθολογια, θρησκεια, πολιτικη, οικονομια, τεχνολογια κ.α πολλα, που αποσκοπουν και τι οφελος εχουν για ολους εμας και τις επομενες γενιες, τοτε θα καταλαβουμε οι περισοτεροι εξυπνακηδες οτι. Ουτε ξερουμε γιατι γεννηθηκαμε, ουτε ξερουμε που παμε.
Στην πραγματικοτητα δεν διαφερουμε απο τα προβατα και τις αγελαδες, που βοσκουν αμεριμνα στο λιβαδι. Εμεις γνωριζουμε που θα καταληξουνε τα μαντρωμενα προβατα και οι αγελαδες, μια και το λιβαδι, ειναι λιγο πολυ, δικο μας. Την ανθρωποτητα ομως ξερουμε πιος την εκτρεφει και για πιο σκοπο τοσες χιλιαδες χρονια; Ξερουμε γιατι γενιομαστε και πεθαινουμε; Αφεντικο εχουμε; Μονοι μας βρεθηκαμε, εδω πανω στη γη;
Μονοι μας ""εξεληχθηκαμε""; Δεν μας βοηθησε κανεις; Γιατι αρχισαμε μετα τον 19ο αιωνα να ανακαλυπτουμε σωρηδον τοσα πραγματα; 19 αιωνες σκεφτομασταν και αποφασισαμε ξαφνικα να ανακαλυψουμε τα παντα και τα καταφεραμε; Θα μπορουσα να ρωταω μηνες τετοια και οι περισοτερες απαντησεις να ειναι π@π@ριες, που δεν θα ικανοποιουσαν ουτε αυτους που θα απαντουσαν. Λοιπον μαγκες, τερμα τα ψεματα. Ο εχθρος ειναι εδω, ειναι παντου, ζει και βασιλευει και πρεπει ολοι να τον γνωρισουμε για να τον πολεμισουμε. Αν δεν μαθεις λεπτομερειες για τον εχθρο, πως θα τον πολεμησεις; Ειδικα αν ο εχθρος, ειναι γατονι, στην αποκρυψη παραλαγη. Ποσο μαλιστα, εαν εχει καταφερει να σε πεισει οτι δεν υπαρχει καν και οτι αν πιστευεις σε τετοιες π@π@ριες εισαι καραγκιοζης, γραφικος και οτι αλλο δυσαρεστο για τον πολυ κοσμο. Ξανασκεφτειτε το λιγο. Ξεφωνηστεμε οσο θελετε αλλα ξανασκεφτητε το.:beer: :beer: :beer: :wave2: :wave2: :wave2:

Band(age)it
18/05/2008, 03:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Γιατι αρχισαμε μετα τον 19ο αιωνα να ανακαλυπτουμε σωρηδον τοσα πραγματα; 19 αιωνες σκεφτομασταν και αποφασισαμε ξαφνικα να ανακαλυψουμε τα παντα και τα καταφεραμε;

Τα μαθηματικα , η αστρονομια , η ιατρικη , η αρχιτεκτονικη , η κατεργασια των μεταλλων , η δημοκρατια ΔΕΝ ξεφυτρωσαν απ'το πουθενα μετα τον 19ο αιωνα . Η μονη μαλακια που ανακαλυφθηκε μετα τον 19ο αιωνα ειναι το Vstrom :smokin:

the who
18/05/2008, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Τα μαθηματικα , η αστρονομια , η ιατρικη , η αρχιτεκτονικη , η κατεργασια των μεταλλων , η δημοκρατια ΔΕΝ ξεφυτρωσαν απ'το πουθενα μετα τον 19ο αιωνα . Η μονη μαλακια που ανακαλυφθηκε μετα τον 19ο αιωνα ειναι το Vstrom :smokin:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

alximistis
18/05/2008, 13:16
ότι τα v-strom είναι μαλακία είναι... στοιχείο το οποίο το δεχόμστε ντε φάκτο. Είναι η απόλυτη αλήθεια. ;) :D Τώρα για την ταινία την έχω δει ως ένα σημείο και θεωρώ πως τα πρώτα περίπου 45 λεπτά είναι αρκετά καλή. Γίνεται μία καλή προσπάθεια στο να αποκρυπτογραφήσει ορισμένους μύθους και να τους παρουσιάσει στους πολίτες που δεν γνωρίζουν ή αρνούνται να ψάξουν λίγο παραπάνω. Όσον αφορά στο χριστιανισμό δύο είναι τα μειονεκτήματά της ταινίας. Πρώτον δεν λέει κάτι καινούργιο έχουν γραφτεί και παρουσιαστεί από αρκετούς σοβαρούς μελετητές ΚΑΠΟΙΑ από αυτά που λέει. Το σημαντικότερο όμως είναι πως καταφεύγει στη γενίκευση και στην απολυτότητα. Παρουσιάζει τα γεγονότα ως τη μοναδική αλήθεια και αυτό είναι το πρόβλημα με τα "ντοκυμαντέρ" αυτά. Είναι φτιαγμένα με εύκολο-εύπεπτο τρόπο και παρουσιάζονται ως η κρυμένη σοφία. Πάντως διάβασα και τον "αντίλογο" που δημοσίευσε πριν καιρό ένας συμφορουμίτητς ο οποίος δεν με έπεισε. Καταρχάς η μία πηγή είναι Ευαγγελίστρια πιθανότατα όχι επιστήμονας, διαθέτει έναν ιδιαίτερα μπερδεμένο τίτλο ενώ σε κάποιες αναφορές αργότερα υπάρχουν λάθη. Από το Διόνυσο ο οποίος αναφέρεται ότι κατέβηκε στην κόλαση (θυμίζω πως δεν υπήρχε τότε η έννοια της κόλασης και η κάθοδος στον κάτω κόσμο είχε πολύ διαφορετική χροιά και έννοια ενώ θα ήθελα να μάθω πότε τιμωρήθηκε ο Διόνυσος με αυτήν την τιμωρία, το αναφέρει η μυθολογία) μέχρι και το ότι γράφεται πως ο Σωκράτης προδώθηκε για 30 αργύρια! Φυσικά δεν ισχύει και είναι εντελώς αβάσιμο! Τέλος από την "απάντηση" στο ντοκουμέντο παραλείπονται επίτηδες νομίζω να δοθούν άλλες εξηγήσεις για τα όσα λέγονται στο ντοκιμαντέρ.

Όσον αφορά το υπόλοιπο της ταινίας θεωρώ ότι "παίζει" ανάμεσα σε κάποια υπαρκτά ερωτήματα και σε θεωρίες συνομωσίας ιδιαίτερα αρεστές στον κόσμο. :)

vestromas
18/05/2008, 13:30
Οι πωλησεις του vstrom, δειχνουν καθαρα το ποσο μ@λ@κια ειναι.
Οσο για τα αλλα, η υπογραφη μου τα λεει ολα.:beer: :beer: :wave2:

SpineshankD
18/05/2008, 16:21
εχω δει την ταινια ,μου εκανε παρα πολυ καλα εντυπωση και κυριως

μου εδωσε να καταλαβω ακριβως τις λεπτομερειες που μου ελειπαν για

πολλα θεματα


φιλε βεστρομα οι Ροκφελερ και λοιποι "υπαρχουν" απο το 1900 και

ακομη διοικουν την κεντρικη τραπεζα.νομιζεις οτι δεν

σχεδιαζουν τις κινησεις τους για τα επομενα χρονια?μονο για τυχαρπαστοι

απατεωνισκοι δεν μου κανουν..


παντως εχουν ενδιαφερον οι αποψεις σου -ασχετα αν τις δεχομαι η οχι-


αν δεν γνωρισουμε τις οψεις του νομισματος και τις απορριπτουμε εξαρχης

ειναι μλκια

και οπως ειχε πει και ο Γιαννουλακης στην "κουφια γη",

..καθε πορτα σε οδηγει σε ολες τις πορτες;) :wave2:

vestromas
20/05/2008, 17:47
Eχει ξελαρυγκιαστη ο Λιακο να αναλυει τα παντα και με λεπτομερειες με απλο εκλαικευμενο τροπο και ακομα δεν εχετε ψυλιαστη τι παιζει οι περισοτεροι και νομιζετε οτι το κανει για να τα κονομισει. Οι αλλοι που σας πηδανε κανονικα θεωρουνται εγκυροι και εγκριτοι. Καθιστε και δειτε την τελευταια εκπομπη με το τετραλεπτο βιντεοκλιπ που δειχνει συνοπτικα τι παιζει με τον κοσμο. Αν κανετε τον κοπο να διαβασετε και τα βιβλια ολα θα ξεκαθαρισουν και θα ξερετε ακριβως τι παιζει.
Για τους αλλους που εχουν συνηθισει την ξυλινη γλωσσα, την υποκρισια, τους "ειδικους" αναλυτες και "επιστημονες", οταν κλεισουν τα φωτα, πεσουν οι ασφαλιες και γυρισουμε στην εποχη του χαλκου ασ πανε τοτε να το εξηγησουν το θεμα επιστημονικα:lol: :beer: :wave2:

AVATOS
21/05/2008, 08:49
...νομιζω οτι το ποσοστο που δεν καταφεραν να "εκπαιδευσουν" ετσι εστω να μην δεχεται
ως δεδομενο οτι σκατα του πασαρει αυτη η κοινωνια ειναι ακομη πολυ μικρο,αλλα θα αλλαξει με ραγδαιους ρυθμους τα επομενα χρονια,φιλε vestroma!
οχι οτι "αυτοι" δεν το εχουν προβλεψει κ δεν εχουν λαβει τα μετρα τους!
προσωπικα δεν δεχομαι το μεταφυσικο στοιχειο...
...οπως ειπε και ο Δανεζης, το μεταφυσικο του χθες ειναι η φυσικη του σημερα και το μεταφυσικο του σημερα η φυσικη του αυριο!

gdevelek
21/05/2008, 09:38
τώρα μπερδεύτηκα

ποιοι είναι "αυτοί", οι Ελ, οι Νέφιλιμ ή οι Ρώσοι;;; :confused:

AVATOS
21/05/2008, 10:14
...αυτοι που θελουν την "εξουσια" χωρις εμφανη για τον απλο λαο (παγκοσμιος) λογο!
τα ονοματα τα θεωρω ταμπελες στην παρουσα φαση γιατι υπαρχουν για να αποπροσανατολιζουν.

υγ.το "εξουσια" ειναι σε εισαγωγικα γιατι δεν αφορα μονο το χρημα.

Alex_Under
28/10/2008, 08:57
Zeitgeist
Μορφή DVD με optional ελληνιούς υπότιτλους



http://rapidshare.com/files/98145932/zeitgeist_DVD_Gr_Subtitles.part01.rar
http://rapidshare.com/files/98155954/zeitgeist_DVD_Gr_Subtitles.part02.rar
http://rapidshare.com/files/98167377/zeitgeist_DVD_Gr_Subtitles.part03.rar
http://rapidshare.com/files/98179534/zeitgeist_DVD_Gr_Subtitles.part04.rar
http://rapidshare.com/files/98193603/zeitgeist_DVD_Gr_Subtitles.part05.rar
http://rapidshare.com/files/98379617/zeitgeist_DVD_Gr_Subtitles.part06.rar
http://rapidshare.com/files/98423796/zeitgeist_DVD_Gr_Subtitles.part07.rar
http://rapidshare.com/files/98446695/zeitgeist_DVD_Gr_Subtitles.part08.rar
http://rapidshare.com/files/98466898/zeitgeist_DVD_Gr_Subtitles.part09.rar
http://rapidshare.com/files/98485679/zeitgeist_DVD_Gr_Subtitles.part10.rar
http://rapidshare.com/files/98504390/zeitgeist_DVD_Gr_Subtitles.part11.rar
http://rapidshare.com/files/98522690/zeitgeist_DVD_Gr_Subtitles.part12.rar
http://rapidshare.com/files/98737316/zeitgeist_DVD_Gr_Subtitles.part13.rar
http://rapidshare.com/files/98752567/zeitgeist_DVD_Gr_Subtitles.part14.rar
http://rapidshare.com/files/98767778/zeitgeist_DVD_Gr_Subtitles.part15.rar
http://rapidshare.com/files/98782725/zeitgeist_DVD_Gr_Subtitles.part16.rar
http://rapidshare.com/files/98797979/zeitgeist_DVD_Gr_Subtitles.part17.rar
http://rapidshare.com/files/98891034/zeitgeist_DVD_Gr_Subtitles.part18.rar
http://rapidshare.com/files/99828441/zeitgeist_DVD_Gr_Subtitles.part19.rar
http://rapidshare.com/files/99054703/zeitgeist_DVD_Gr_Subtitles.part20.rar
http://rapidshare.com/files/99072319/zeitgeist_DVD_Gr_Subtitles.part21.rar
http://rapidshare.com/files/99530673/zeitgeist_DVD_Gr_Subtitles.part22.rar
http://rapidshare.com/files/99913046/zeitgeist_DVD_Gr_Subtitles.part23.rar
http://rapidshare.com/files/99307782/zeitgeist_DVD_Gr_Subtitles.part24.rar
http://rapidshare.com/files/99785894/zeitgeist_DVD_Gr_Subtitles.part25.rar
http://rapidshare.com/files/98397405/zeitgeist_DVD_Gr_Subtitles.part26.rar
http://rapidshare.com/files/99021705/zeitgeist_DVD_Gr_Subtitles.part27.rar
http://rapidshare.com/files/98364185/zeitgeist_DVD_Gr_Subtitles.part28.rar
http://rapidshare.com/files/98249896/zeitgeist_DVD_Gr_Subtitles.part29.rar
http://rapidshare.com/files/98200307/zeitgeist_DVD_Gr_Subtitles.part30.rar
http://rapidshare.com/files/98144995/zeitgeist_DVD_Gr_Subtitles.part31.rar




Zeitgeist ΙΙ Addendum
Μορφή mp4 με extra το αρχείο υποτίτλων



http://rapidshare.com/files/158052936/Zeitgeist_Addendum.part1.rar
http://rapidshare.com/files/158096385/Zeitgeist_Addendum.part2.rar
http://rapidshare.com/files/158114023/Zeitgeist_Addendum.part3.rar
http://rapidshare.com/files/158132116/Zeitgeist_Addendum.part4.rar
http://rapidshare.com/files/158132878/Zeitgeist_Addendum.part5.rar



Δεν σας λέω να πιστέψετε τα πάντα απ' όσα δείτε. Στην πραγματικότητα θα σας έλεγα να μην πιστέψετε τίποτα. Το θέμα είναι να προβληματιστούμε τόσο ώστε να αρχίσουμε να το ψάχνουμε από μόνοι μας το πράγμα. Το ότι ζούμε σε λήθαργο και το ότι για κάποιους είμαστε κοπάδια προβάτων προς σφαγή, είναι γνωστό. Ίσως βλέποντας αυτά τα ντοκυμαντέρ να γίνουμε λίγο περισσότερο υποψιασμένοι.

stavrogin
31/10/2008, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
για ρίξτε μια ματιά και τα συζητάμε έπειτα...με όσους ενδιαφέρονται και μπορούν να ακούσουν κάτι άλλο εκτός από αυτό που τους μάθαν.

http://video.google.com/videoplay?docid=-7671298400447638082&hl=de


Τωρα θα κανω τον εξυπνο. Ενας ιδιοφυης τυπος μου δωσε ενα τιπ για ψαξιμο

http://en.wikipedia.org/wiki/James_Frazer ανθρωπολογος,πανεπιστημιακος

εγραψε εδω και 120 χρονια το "ο Χρυσος κλωνος" ιστορια της μαγείας και θρησκείας.
5 τομοι σε ολα τα κεντρικα βιβλιοπωλεια της αθηνας. Μια καταγραφη ολων των θεων ημερομηνιών κι οτι αλλο θες καταγεγραμμενα κι εμπεριστατωμενα. Οτι λεει η ταινια το χει πει ο Frazer καπου μεσα στα βιβλια του εγω βρηκα το πρωτο μισο της ταινιας στον τριτο τομο(αυτον εχω).Και μερικες χιλιαδες ακομα καταγραφες που δειχνουν πως λειτουργει ο ανθρωπος θρυσκευτικα απο καθε φυλη και τοπο.Πως εξηγουνται οι αναστασεις να χω διαβασει καμια 50αρια αναστασεις διαφορων θεων,καμια 20αρια περιπτωσεις 23ης εως 25η2Δεκεμβριου,τι ειναι το πασχα ποια ειναι η παναγια σε εκατο αλλες θρυσκειες.Ποιος ειναι ο Διόνυσος κλπ.
Η ταινια μου φαινεται φτωχοτατη και περιττη σε σχεση με αυτα που χω διαβασει εκει
Δεν ειναι ουτε συνομωσιες ουτε τιποτα. Ειναι απλα γεγονοτα.

Οι αμερικανοι βγαζουν καθε τοσο ενα best seller βιβλιο ή ταινια ,μια κοσμοθεωρια ,μια ιστορια απατης.ΞΑναανακαλυπτουν τον τροχο πανω στην δικη μας ημιμαθεια και γεμιζουν τα ταμεια τους.Κι ολα αυτα επειδη καποιοι μαλακες που χουν την παιδεια μας στα χερια ους δε λενε να μας μορφωσουν οπως θα πρεπε ,τους προλαβε η εποχη της πληροφοριας και να τα τωρα.

Καντε μια βολτα απο την καποιο βιβλιοπωλειο και θα δειτε.

vestromas
31/10/2008, 18:19
Mαγκες, τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οπως τα παρουσιαζουν τα νεοεποχιτικα βιβλια.
Η λαμογια επαναλαμβανετε στην γη για παρα πολλες χιλιαδες χρονια, αλλα βρισκετε σε αλλο επιπεδο απ αυτο που παρουσιαζουν και ειναι δυσκολο να το αντιληφθουμε με τον τροπο που μας εχουν εκπαιδευση να αντιλαμβανομαστε τα πραγματα.
Επισης οποιος προσπαθησει να το προσεγγισει με τον σωστο τροπο και να το δημοσιοποιησει, αυτοματα ο καθιερωμενος τροπος σκεψης περιθωριοποιει τον τολμηρο και τον βαφτιζει γραφικο και αλλα χαριτωμενα.
Ετσι πανε μπροστα οι τυφλοι που οδηγουν τους αλλους τυφλους στον γκρεμο.
:beer: :wave2:

Viking
01/11/2008, 10:45
Είδα το zeitgeist 3-4 φορές και διάβασα τις απόψεις του θρεντακίου.

Το πρώτο μέρος που αφορά τη θρησκεία (και συγκεκριμένα το χριστιανισμό) φυσικά δε με αφήνει

αδιάφορο.Οι συνδέσεις με (πραγματικά ή ψεύτικα) στοιχεία από άλλες θρησκείες είναι λογικές και

δείχνουν το αυτονόητο:Ότι θρησκείες υπήρχαν,υπάρχουν και θα υπάρχουν και κάθε μια από αυτές

θα θεωρεί εαυτόν τη μοναδική αληθινή.Το πώς φτάσαμε σε μια θρησκεία όπως ο χριστιανισμός το

θεωρώ καθαρά θέμα εξέλιξης και όχι θέμα ανακάλυψης της αλήθειας.Πώς μπορεί άλλωστε να είναι

αληθινό κάτι που περιέχει δόγματα και αυθαίρετες παραδοχές.Μπορεί να είναι πιστευτό,όμορφο

αλλά

όχι αληθινό.Οι συνδέσεις με αστρονομικά φαινόμενα και αναγωγή τους σε αστρολογία-πίστη μου

φαίνεται ακόμα πιο λογική.Τώρα το ΓΙΑΤΙ το ντοκιμαντέρ εστιάζει στον χριστιανισμό δεν νομίζω

ότι πρόκειται περί οργανωμένης επίθεσης.Ο χριστιανισμός (με την ευρύτερη έννοια) αποτελεί το

κυριότερο θρήσκευμα της συντριπτικής πλειοψηφίας των θεωρούμενων ώς ανεπτυγμένων

κρατών.Η ταινία προφανώς απευθύνεται στους πολίτες αυτών των κρατών και προσπαθεί να

τους μεταδώσει κάποιο μύνημα:Ότι προφανώς η θρησκεία από πίστη και αγάπη στον Θεό που

έπρεπε να είναι έχει μετατραπεί σε μέσο χειραγώγησης συνειδήσεων και άμεσης και

αποτελεσματικότατης επιβολής περιορισμών.

Για τους δίδυμους πύργους και άλλες "αμερικανικές εφευρέσεις" το θέμα έχει αναλυθεί και σε άλλα

ντοκιμαντέρ.Το ότι οι άνθρωποι που χάθηκαν αποτελόυν "παράπλευρες απώλειες" στη μάχη των

υψηλών συμφερόντων είναι σίγουρα ένα πιστευτό σενάριο και τα επιχειρήματα είναι πολλά.

Για το τραπεζικό σύστημα της Αμερικής δεν χρειάζεται να πούμε πολλά.Η πρόσφατη κρίση

εξηγείται πολύ απλά με όσα ειπώθηκαν στην ταινία.

Τελικά,αυτήν την ταινία την έχει δει τόσος κόσμος και ενώ

θεωρητικά έπρεπε να επαναστατήσουμε ενάντια σε κυβερνήσεις, θρησκείες και οικονομικά

συστήματα ΔΕΝ το κάνουμε.Μήπως όλοι καταλαβαίνουμε κάτι παραπάνω???



Λοιπόν η ταινία αυτή αναιρεί τον ίδιο της τον εαυτό.Για άλλη μια φορά,μας πλασάρεται κάτι ως

αλήθεια ανατρέποντας τα ισχύοντα με φαινομενικά ακράδαντα επιχειρήματα.Είναι άλλη μια

ελεγχόμενη παραμόρφωση που πλασάρεται στον "σκεπτόμενο" κόσμο για να πείσει ότι "κάποιοι

κρύβουν την αλήθεια και μας εκμεταλλλεύονται για να έχουν περισσότερα χρήματα και

εξουσία",μόνο που αυτό είναι αυτονόητο και δεν χρειάζεται κανένα zeitgeist να μας το πει...

charlie says
01/11/2008, 11:05
το συγκεκριμενο ειναι μια προσπαθεια να μας εξηγησει τους μηχανισμους που χρησιμοποιουν οι εξουσιαστες για να διατηρησουν την εξουσια και το χρημα ανα τις εποχες,βεβαια αυτο γινεται κατα το δωκουν και δεν βλεπω οι δημιουργοι να προτεινουν μεθοδους απεμπλοκης απο τον φαυλο κυκλο.τελσπα ενα ψεμα γινεται καλυτερα πιστευτο οταν περιεχει την μιση α ληθεια.

tai
01/11/2008, 13:36
ναι αλλά η (επιλεκτικά) μισή αλήθεια, είναι το μεγαλύτερο ψέμα.
:sick:

stavrogin
03/11/2008, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
Είδα το zeitgeist 3-4 φορές και διάβασα τις απόψεις του θρεντακίου.

...δεν χρειάζεται κανένα zeitgeist να μας το πει...

Μαλλον συμφωνω με ολα.

ΚΑΠΛΑΝΙ
03/11/2008, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
Είδα το zeitgeist 3-4 φορές και διάβασα τις απόψεις του θρεντακίου.

...δεν χρειάζεται κανένα zeitgeist να μας το πει...


Συμφωνω με το πως "ειδες" το ντοκυματερ αλλα δεν καταλαβαινω τα συμπερασματα σου..
Τι ειναι αυτο το κατι παραπανω που καταλαβαινουμε και μας αποτρεπει απο το να ξεσηκωθουμε εναντια καθε εξουσιας;

Γιατι να ειναι κατι το οποιο απλως μας θυμιζει το τι γινεται "πονηρο";

Δεν νομιζω οτι πλασαρεται σαν καποια αληθεια η οποια θελει να παρη την θεση μια αλλης αληθειας
αλλα απλα ειναι παραθεση γεγονοτων για προβληματισμο τον οποιο επρεπε να ειχαμε οπως επισης και ενα ειδος αντιδρασης σε ολα αυτα..

charlie says
03/11/2008, 22:39
αντιδρω οπως αντιδρα το χαμστερακι μου οταν τρεχει στον τροχο και εκεινο ξερει και εγω νομιζω οτι ξερω.

ΚΑΠΛΑΝΙ
03/11/2008, 23:46
ρχικά δημιουργήθηκε από Viking
Είδα το zeitgeist 3-4 φορές και διάβασα τις απόψεις του θρεντακίου.

...δεν χρειάζεται κανένα zeitgeist να μας το πει...


Συμφωνω με το πως "ειδες" το ντοκυματερ αλλα δεν καταλαβαινω τα συμπερασματα σου..
Τι ειναι αυτο το κατι παραπανω που καταλαβαινουμε και μας αποτρεπει απο το να ξεσηκωθουμε εναντια καθε εξουσιας;

Γιατι να ειναι κατι το οποιο απλως μας θυμιζει το τι γινεται "πονηρο";

Δεν νομιζω οτι πλασαρεται σαν καποια αληθεια η οποια θελει να παρη την θεση μια αλλης αληθειας
αλλα απλα ειναι παραθεση γεγονοτων για προβληματισμο τον οποιο επρεπε να ειχαμε οπως επισης και ενα ειδος αντιδρασης σε ολα αυτα..

Viking
04/11/2008, 00:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΠΛΑΝΙ
ρχικά δημιουργήθηκε από Viking
Είδα το zeitgeist 3-4 φορές και διάβασα τις απόψεις του θρεντακίου.

...δεν χρειάζεται κανένα zeitgeist να μας το πει...


Συμφωνω με το πως "ειδες" το ντοκυματερ αλλα δεν καταλαβαινω τα συμπερασματα σου..
Τι ειναι αυτο το κατι παραπανω που καταλαβαινουμε και μας αποτρεπει απο το να ξεσηκωθουμε εναντια καθε εξουσιας;

Γιατι να ειναι κατι το οποιο απλως μας θυμιζει το τι γινεται "πονηρο";

Δεν νομιζω οτι πλασαρεται σαν καποια αληθεια η οποια θελει να παρη την θεση μια αλλης αληθειας
αλλα απλα ειναι παραθεση γεγονοτων για προβληματισμο τον οποιο επρεπε να ειχαμε οπως επισης και ενα ειδος αντιδρασης σε ολα αυτα..
@ΚΑΠΛΑΝΙ
Τι ειναι αυτο το κατι παραπανω που καταλαβαινουμε και μας αποτρεπει απο το να ξεσηκωθουμε εναντια καθε εξουσιας;
Βολευόμαστε στη "μικροαστική" μας πραγματικότητα και αποδεχόμαστε παθητικά τα

γεγονότα.Ποιός θα τολμούσε να υψώσει ανάστημα ενάντια σε εκατομμύρια δολλάρια και

τεράστιες υπερδυνάμεις?Άλλωστε αν υποθέσουμε ότι ξεσηκωνόμαστε ΟΛΟΙ,σύμφωνα με το

zeitgeist,οι πολεμικές βιομηχανίες και οι δισεκατομμυριούχοι θα κάνουν πάρτυ για τις πωλήσεις

που θα κάνουν στις δυνάμεις καταστολής.Νομίζω ότι τέτοια φιλμάκια είναι χρήσιμα για

εγκυκλοπαιδικές γνώσεις και όχι για κάτι παραπάνω.Το πότε θα γίνει αυτό το "κάτι παραπάνω"

σίγουρα δεν θα είναι αποτέλεσμα τέτοιων ντοκιμαντέρ.

Γιατι να ειναι κατι το οποιο απλως μας θυμιζει το τι γινεται "πονηρο";
Αυτή την ερώτηση δε τη καταλαβαίνω.Αν μπορούσες να μου το πεις και λίγο διαφορετικά..

"Δεν νομιζω οτι πλασαρεται σαν καποια αληθεια η οποια θελει να παρη την θεση μια αλλης αληθειας
αλλα απλα ειναι παραθεση γεγονοτων για προβληματισμο τον οποιο επρεπε να ειχαμε οπως επισης και ενα ειδος αντιδρασης σε ολα αυτα.."

Ναι αυτό είναι.Αλλά είναι επιλεκτική παράθεση με στόχο την αποδοκιμασία των "ισχυρών" και των

"εξουσιάζοντων".Πιο πολύ θα ενδιαφερόμουν για ένα φιλμάκι που αποδοκιμάζει τον ΔΙΚΟ ΜΟΥ και

τον ΔΙΚΟ ΣΟΥ τρόπο ζωής και σκέψης και δράσης.Το zeitgeist δε με πείθει ούτε με ενθαρρύνει να

αλλάξω κάτι.Αντίθετα,μου δείχνει το μέγεθος της δύναμης αυτών που την έχουν και τον

αδίστακτο τρόπο που μπορούν να μου την επιβάλλουν.Και το ένστικτο της αυτοσυντήρησής μου,

μου προστάζει να βγάλω το σκασμό και να συνεχίσω με ένα ακόμα μηνιάτικο και ένα

γ@μοστεγαστικό για το υπόλοιπο της ζωής μου.

:beer:

vestromas
04/11/2008, 00:15
Για κατι τετοιους λογους και τετοια αδιεξοδα, υπαρχει ο Πολεμαρχος.
Λεπτομεριες ξερετε που θα βρητε.:lol: :beer: :wave2:

stavrogin
04/11/2008, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Για κατι τετοιους λογους και τετοια αδιεξοδα, υπαρχει ο Πολεμαρχος.
Λεπτομεριες ξερετε που θα βρητε.:lol: :beer: :wave2:


Οι σγουρες τριχες με τις κατσαρες το ιδιο δεν ειναι;
Ποιος πολεμαρχος και τριχες λες τωρα. Αυτα τα πραγματα ειναι μετρημενα κουκια.
Το αντρωπο αν αλλαντζει,τοτε αλλαντζει μόνο και απο μεσα και επαναστατικοποιειτε .Κανενα πολεμαρκο, γκανενα γκριστο ί παμαγια ,αρκιστρατιγο δεν αρκει .τι ντουλεια τι γκανει μοναχος ο γκατενας και συμετεχει ετσι στο συλλογικό γίγνεσθαι.:wave2:

charlie says
04/11/2008, 16:46
η επανασταση και ο ξεσηκωμος εναντια στην αθλιοτητα και τον βουρκο ,θα ξεκινησει πρωτα απο μεσα μας και δεν θα ειναι (δεν πρεπει) να ειναι για τα γκαφρα,αλλιως θα λεγεται ανακατανομη πλουτου και εξουσιας μια απο τα ιδια δηλ.ο πολεμαρχος μπορει να περιμενει λιγακι δεν τον πηραν και τα χρονια εξαλλου.

ΚΑΠΛΑΝΙ
04/11/2008, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
@ΚΑΠΛΑΝΙ
Τι ειναι αυτο το κατι παραπανω που καταλαβαινουμε και μας αποτρεπει απο το να ξεσηκωθουμε εναντια καθε εξουσιας;
Βολευόμαστε στη "μικροαστική" μας πραγματικότητα και αποδεχόμαστε παθητικά τα

γεγονότα.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟ
Ποιός θα τολμούσε να υψώσει ανάστημα ενάντια σε εκατομμύρια δολλάρια και

τεράστιες υπερδυνάμεις
ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΩΣ.ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ 30ΔΕΣ ΕΩΣ ΚΑΙ 50ΔΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΔΙΕΚΔΗΚΟΥΜΕ.ΤΑ ΒΡΙΚΑΜΕ ΟΛΑ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΑΘΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΚΑΝΑΛΙ ΜΕ ΤΟ ΤΗΛΕΚΟΝΤΡΟΛ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΟΜΩΣ ΜΑΣ ΕΦΤΑΣΑΝ ΟΠΩΤΕ ΟΙ ΝΕΕΣ ΓΕΝΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΕΣ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ..
?Άλλωστε αν υποθέσουμε ότι ξεσηκωνόμαστε ΟΛΟΙ,σύμφωνα με το

zeitgeist,οι πολεμικές βιομηχανίες και οι δισεκατομμυριούχοι θα κάνουν πάρτυ για τις πωλήσεις

που θα κάνουν στις δυνάμεις καταστολής.ΠΑΝΤΑ ΚΑΠΙΟΙΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΗ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣΝομίζω ότι τέτοια φιλμάκια είναι χρήσιμα για

εγκυκλοπαιδικές γνώσεις και όχι για κάτι παραπάνω.Το πότε θα γίνει αυτό το "κάτι παραπάνω"

σίγουρα δεν θα είναι αποτέλεσμα τέτοιων ντοκιμαντέρ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΟ ΣΤΟΧΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΞΥΠΝΑΝΕ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ

Γιατι να ειναι κατι το οποιο απλως μας θυμιζει το τι γινεται "πονηρο";
Αυτή την ερώτηση δε τη καταλαβαίνω.Αν μπορούσες να μου το πεις και λίγο διαφορετικά..
ΑΠΛΩΣ ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΕΝΝΟΟΥΣΕΣ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ
"Δεν νομιζω οτι πλασαρεται σαν καποια αληθεια η οποια θελει να παρη την θεση μια αλλης αληθειας
αλλα απλα ειναι παραθεση γεγονοτων για προβληματισμο τον οποιο επρεπε να ειχαμε οπως επισης και ενα ειδος αντιδρασης σε ολα αυτα.."

Ναι αυτό είναι.Αλλά είναι επιλεκτική παράθεση με στόχο την αποδοκιμασία των "ισχυρών" και των

"εξουσιάζοντων".Πιο πολύ θα ενδιαφερόμουν για ένα φιλμάκι που αποδοκιμάζει τον ΔΙΚΟ ΜΟΥ και

τον ΔΙΚΟ ΣΟΥ τρόπο ζωής και σκέψης και δράσης.Το zeitgeist δε με πείθει ούτε με ενθαρρύνει να

αλλάξω κάτι.Αντίθετα,μου δείχνει το μέγεθος της δύναμης αυτών που την έχουν και τον

αδίστακτο τρόπο που μπορούν να μου την επιβάλλουν.Και το ένστικτο της αυτοσυντήρησής μου,

μου προστάζει να βγάλω το σκασμό και να συνεχίσω με ένα ακόμα μηνιάτικο και ένα

γ@μοστεγαστικό για το υπόλοιπο της ζωής μου. ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΛΥ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΟ ΑΥΤΟ..
ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΗΣ ΝΑ ΔΩΣΗΣ ΣΤΟΧΟ ΚΑΙ ΑΠΛΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΗΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΧΤΥΠΗΜΑ(πλακα κανω)

:beer:

ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ
ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ..:wave2:

vestromas
04/11/2008, 18:53
Κανε καποια προταση. Απο που να αρχισουμε;:lol: :beer: :wave2:

charlie says
04/11/2008, 18:55
αρχιζουμε απο τον εαυτο μας ,το εγω ,τον μεγαλυτερο συμμαχο και εχθρο μας

vestromas
04/11/2008, 19:20
Εγω τα εχω βρει με τον εαυτο μου. Οταν τον βρουν και οι αλλοι ας ερθουν να κανουμε χωριο. Φυσικα ομως ο αρχηγος να ειμαι εγω.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

charlie says
04/11/2008, 19:21
ετσι ακριβως:rotflmao:

SVX
04/11/2008, 19:28
προβατα ξυπνατε
:a015: :a29:


147236

charlie says
04/11/2008, 19:33
το μονο που δε δειχνει στη φωτο ειναι οτι ο ελ κομανταντε φορει ρολεξ στο δεξι χερι,το κομματι του εκανε βεβαια

vestromas
04/11/2008, 19:34
Πιος ειναι αυτος ο αξυριστος που μας κανει λεζαντα τα πουρα;
Δεν εχει ξυραφακι να ξυριστη τα πουρα τον μαρανανε.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

Tpap
04/11/2008, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Δεν εχει ξυραφακι να ξυριστη τα πουρα τον μαρανανε.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

αυτός ρε, δεν είχε ξυραφάκι να ξουριστεί...?

πλάκα μας κάνεις?:lol: :beer: :wave2:

vestromas
04/11/2008, 19:42
Eιχε φραγκα ο απλυτος;:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

stavrogin
04/11/2008, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Ποίος ειναι αυτος ο αξύριστος που μας κάνει λεζάντα τα πούρα;
:rotflmao:

O πολεμαρχος...

:rotflmao: :rotflmao:

SVX
04/11/2008, 19:42
ρε απ οσο ξερο απ το χωριο που ηταν δεν ειχε περιπτερα....τα πουρα τα φτιαχναν γιατι δουλευαν στα καπνα ...τα στριβαν στο χερι επιτοπου...δεν ηταν εισαγομενο ειδος:smokin:

ΚΑΠΛΑΝΙ
05/11/2008, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Κανε καποια προταση. Απο που να αρχισουμε;:lol: :beer: :wave2:


Βλεπωντας και διαβαζωντας Λιακο ειναι μια καλη αρχη..:hypnotize :eyepop: :rotflmao: :beer:

vestromas
05/11/2008, 12:27
Αυτο το κανουμε ειδη. Κμια αλλη ιδεα;:lol: :beer: :wave2:

SVX
08/11/2008, 08:33
τα μεταφορικα του Λιακο κοστιζουν περισσοτερο απτα πακετα?ημαν ετοινος να τσιμπησω τα ελοχιμνεφελειμ-wars και ενας φιλος μου ειπε κατι παιζεται με τα courier
:rolleyes:

vestromas
22/11/2008, 03:40
Zeitgeist 2. Μολις το ειδα. Συνταρακτικοτερο, απ το πρωτο για μενα.

Πρεπει να εισαι πολυ αρωστος για να εισαι φιλο Βορειο Αμερικανος μετα απ αυτο.

:lol:



Να μου ζησεις λεβεντη Τσαβες!!!!!!



Περισοτερα σχολια οταν το δειτε κ εσεις.:beer: :wave2:

Κανένας
22/11/2008, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas


Πρεπει να εισαι πολυ αρωστος για να εισαι φιλο Βορειο Αμερικανος μετα απ αυτο.

:lol:



Και αγγλόφιλος να προσθέσω
και εξίσου άρρωστος. όταν υποστηρίζει καποιος την οικονομία τους, αγοράζοντας προϊόντα που παράγουν, οπουδήποτε στον κόσμο :evil: :ninja:

DrBig
24/12/2008, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Αληθειες ανακατεμενες με ψεματα, με μοναδικο σκοπο, την αρνηση του Ιησου Χριστου. Φυσικα δεν ειναι ανθρωπος ο εμπνευστης του πρωτου μερους. Ειδα πολλες φορες την υπογραφη του να περναη μπροστα απο την οθονη κατα την προβολη, αλλα και να μην την εβλεπα, δεν θα δυσκολευομουνα να τον αναγνωρισω απο τον γλοιωδη τροπο προπαγανδας που χρησιμοποιει εδω και χιλιαδες χρονια. Τα περι πολεμων και διδιμων πυργων, ειναι ολα γνωστα και ο κοσμος πλεον ειναι ψυλιασμενος λιγο πολυ. Εκει που δεν ειναι πολυ ψυλιασμενος ο κοσμος, ειναι στο θεμα του Αρχαιου εχθρου. Ο Αρχαιος εχθρος, η Σαμαελ, η Σατανας, η Διαβολος, ειναι πραγματικη πνευματικη οντοτητα, που επηρεαζει δραστικα τις καταστασεις στον πλανητη απο τη στιγμη που ο αληθινος Θεος αποφασισε να φιαξει το ανθρωπινο ειδος. Το μεγαλυτερο οπλο του ειναι οτι εχει ψησει τους περισοτερους οτι δεν υπαρχει, και ετσι δρα ανενοχλητος, διαφθειροντας οτι και οσο μπορει. Αυτα ο περισοτερος κοσμος τα εχει ακουσει, αλλα τα περναει στο ντουκου, επηρεασμενος και αυτος απο το μπαχαλο που επικρατει παντου και ιδιαιτερα στις θρησκειες. Το μπαχαλο και η διαφθορα ειναι εφευρεση του Σαμαελ καθως και οφοβος. Με τον φοβο κυβερναει τον πλανητη και την αποχαυνωση, μεσο διασκεδασεων Ειδικα τωρα με τα μιντια και τους υπολογιστες, ειναι στα καλυτερα του. Θελω επισης να αναφερθω, στον διαλογο του τυπακου με τον Ροκφελερ. Οταν τον ρωτησε αφου εχουν τοσα φραγκα και δυναμη τι αλλο θελουν, αυτος απαντησε οτι θελουν να τους τσιπαρουν ολους και αμα δεν πηγαινουν με τα νερα τους να τους κλεινουν τα τσιπακια. Ποιος ανθρωπος με μεσο ορο ζωης 70 χρονια ενδιαφερετε να τσιπαρι, τον κοσμο για να τον ελεγχει. Μην μου πειτε οτι το κανει για να εχουν τα παιδια του να παιζουν; Απλως ειναι δουλοι του Θεου τους του Σατανα και γι αυτον δουλευουν ολοι Συντομα ομως ολη η αληθεια θα λαμψει για ολα αυτα και αυτοι που εχουν επενδυσει στο χρηματιστιριο της αγαπης του αληθινου Θεου που εκφραστηκε με την θυσια του Ιησου Χριστου που ηρθε να χαλασει τα σχεδια του διαβολου, θα αποζημιωθουν με το παραπανω. Προσευχεστε στον Ιησου, ζητατε δικαιοσυνη, μην ζηλευετε τιποτα και κανεναν και αυτος δεν θα σας αφησει. Ο Σαμαελ ειναι στα τελευταια του, το ξερει και γι αυτο ειναι αγριεμενος. Μην τον φοβαστε, αλλα και μην τον υποτιματε. Προσευχεστε και αγωνιστητε πνευματικα. Ολα αυτα που εγραψα, ειναι για να τα ακουω εγω και να τα διαβαζω και να τα θυμαμαι. Επισης ειναι και η γνωμη μου και η αντιληψη μου για τα πραγματα που τη δημοσιοποιω οπως και τοσα αλλα Ο Θεος μαζι μας..:wave2:


Εγω ΠΙΣΤΕΥΩ οτι τα κακα της ανθρωποτητας οφειλονται στην υπαρξη ενος τεραστιου πυρηνικου παπαριου, σε τροχια γυρω απο τον γαλαξια της ανδρομεδας, α-υ-λο και αφθαρτο (και συνεπως μη αναγνωρισιμο απο τα ραδιοτηλεσκοπια) το οποιο εκπεμπει ακτινες Ζ και μας θολωνει το μυαλο.
Εχω μαζεψει μαρτυριες, εχω βρει προφητη και γραφω και βιβλιο. Οσοι ΠΙΣΤΟΙ προσελθετε.

ταπεινα, ο δουλος σας.

ΥΓ
1) Ειναι πολυ νωρις ωστε το κινημα να αποκτησει ορμη, αλλα σε δυο χιλιαδες χρονα και με την βοηθεια ολων σας, κατι θα γινει, υπομονη.

2) Σας παρακαλω οπως προσεξατε ωστε στις τυχουσες απαντησεις σας να μη μου προσβαλετε την πιστη, καθοτι ιερη.

3) Να σας υπενθυμισω, οτι η κοσμοθεωρια αυτη, ειναι δουλη της βαθειας μου πεποιθησεως, οτι στο συμπαν που ζουμε υπαρχουν οι δυναμεις του ΚΑΛΟΥ και του ΚΑΚΟΥ και οτι τελικα το ΚΑΛΟ θα λαμψει και το παπαρι θα παρει τον πουλο.

bar-code
05/01/2009, 12:15
......

zephyr1
08/01/2009, 10:03
http://video.google.com/videosearch?q=zeitgeist+2&emb=0#

Tpap
12/01/2009, 13:03
Για πάμε:

http://www.youtube.com/watch?v=1Yx9NRX37SM

vstrider
14/01/2009, 07:41
πω-πω....!
εδώ υπάρχει θέμα το οποίο έχασα ενώ ασχολιόμουν to τελευταίο καιρό να δώσω το dl
:uplate:
λοιπόν, ξεκινήστε!:a014: :a014:

apav
14/01/2009, 10:08
THE CRASH COURSE (http://www.chrismartenson.com/crashcourse)

Καλή διασκέδαση! :smokin:

DrBig
14/01/2009, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Για πάμε:

http://www.youtube.com/watch?v=1Yx9NRX37SM

Το ανησυχητικο δεν ειναι οτι μας 'παιζουν', αλλα το οτι κανεις δεν ενδιαφερεται.

Tpap
03/03/2009, 09:48
Μου ήρθε με μάιλ...για ρίξτε μια ματιά.

Σχετικό είναι.






1) Η New York City έχει 11 γράμματα

2) Το Afghanistan έχει 11 γράμματα

3) Το Ramsin Yuseb έχει 11 γράμματα (Ο τρομοκράτης που απείλησε να καταστρέψει τους δίδυμους πύργους το 1993)

4) Ο George W Bush έχει 11 γράμματα

Αυτό θα μπορούσε να είναι μια μόνη σύμπτωση, αλλά αυτό παίρνει ενδιαφέρον:

1) Η Νέα Υόρκη είναι το 11ο κράτος.

2) Το πρώτο αεροπλάνο που συντρίβει ενάντια στους δίδυμους πύργους ήταν αριθμός πτήσης 11.

3) Η πτήση 11 έφερνε 92 επιβάτες. (9 + 2 = 11)

4) Η πτήση 77 που χτύπησε επίσης τους δίδυμους πύργους, έφερνε 65 επιβάτες. (6 + 5 = 11)

5) Η τραγωδία ήταν στις 11 Σεπτεμβρίου, ή 9/11 δεδομένου ότι είναι τώρα γνωστή. (9 + 1+ 1 =11)

6) Η ημερομηνία είναι ίση με τον αριθμό τηλεφώνου 911 υπηρεσιών αμερικανικής έκτακτης ανάγκης.

Καθαρή σύμπτωση.; Διαβάστε επάνω και αποφασίστε σας:

1) Ο συνολικός αριθμός θυμάτων μέσα σε όλα τα αεροπλάνα που ήταν με αεροπειρατές ήταν 254. (2 + 5 + 4 = 11)

2) 11 Σεπτεμβρίου είναι ημέρα αριθμός 254 του ημερολογιακού έτους.

3) Ο βομβαρδισμός της Μαδρίτης πραγματοποιήθηκε στο 3/11/2004. (3 + 1 + 1 + 2 + 4 = 11).

4) Η τραγωδία της Μαδρίτης συνέβη 911 ημέρες μετά από το δίδυμο γεγονός πύργων.

Τώρα αυτό είναι όπου τα πράγματα παίρνουν συνολικά μυστηριώδη:

Το αναγνωρισμένο σύμβολο για τις ΗΠΑ, μετά από τα αστέρια & τις λωρίδες, είναι ο αετός.

Ο ακόλουθος στίχος λαμβάνεται από το Koran, το ισλαμικό ιερό βιβλίο:

«έχει γραφτεί ότι ένας γιος της Αραβίας θα ξυπνούσε έναν τρομακτικό αετό. Η οργή του αετού θα γινόταν αισθητή σε όλα τα εδάφη του Αλλάχ ενώ μερικοί από τους ανθρώπους έτρεμαν στην απελπισία που εκείνος χαιρόταν: για την οργή του αετού που καθάρισε τα εδάφη του Αλλάχ και μετά υπήρξε ειρήνη.»

Εκείνος ο στίχος είναι αριθμός 9.11 του Koran.

Μη πεπεισμένος για όλο αυτό ακόμα.;

Δοκιμάστε αυτό και δείτε πώς αισθάνεστε κατόπιν, έκανε την τρίχα μου να σταθεί όρθια:

Ανοίξτε ένα έγγραφο του Microsoft Word και κάνετε τα παρακάτω :

1. Πληκτρολογήστε με κεφαλαία γράμματα Q33 ΝΥ. Αυτός είναι ο αριθμός πτήσης του πρώτου αεροπλάνου που χτύπησε τον έναν από τους δίδυμους πύργους.

2. Κάντε bold το Q 33 ΝΥ .

3. Αλλάξτε το μέγεθος της γραμματοσειράς σε 48.

4. Αλλάξτε την γραμματοσειρά στο WINGDINGS ............................

Τι σκέφτεστε τώρα;;;;

MikeG
03/03/2009, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Μου ήρθε με μάιλ...για ρίξτε μια ματιά.

Σχετικό είναι.



1) Η New York City έχει 11 γράμματα

2) Το Afghanistan έχει 11 γράμματα
....................................................................

Τι σκέφτεστε τώρα;;;;


Αυτό το mail παίζει χρόνια τώρα :wave2:

Akatanomastos
03/03/2009, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap

1) Η New York City έχει 11 γράμματα

2) Το Afghanistan έχει 11 γράμματα


Τι σκέφτεστε τώρα;;;;

οταν θελεις να βρεις κατι πολυ, το βρισκεις και ας μην υπαρχει.. το δημιουργεις..

αυτες οι συμπτωσεις ειναι δημιουργηματα, με την εννοια οτι μεσα απο ενα μεγαλο πληθος πληροφοριων και γεγονοτων που αφορουν το θεμα διδυμοι πυργοι καποιος εχει επιλεξει αυτα που φαινετε να ταιριαζουν..



θεσσαλονικη 11 γραμματα, λες να την βομβαρδισουν και αυτη?;)

zephyr1
10/03/2009, 04:49
Χρημα-φουσκα-τραπεζες.

http://www.viddler.com/explore/alogoskoufis/videos/1/

Boxer
03/06/2010, 17:47
Το ειδα και το 1 και το 2 και εχω να πω μονο το εξης :

When it comes to bullshit, big-time, major league bullshit, you have to stand in awe of the all-time champion of false promises and exaggerated claims, TVP. No contest. No contest. TVP. TVP easily has the greatest bullshit story ever told. Think about it. TVP has actually convinced people that there's a society that has no government , no classes , no money , no crime , no laws , no poverty , common ownership of the means of production , satisfying work , and fair share of the product.


But it’s not Communism….


ΕΛΕΟΣ....

:eyepop: :eyepop: :look: :mad: :mad: :mad:


ΥΓ το TVP σημαινει The Venus Project του Jaque Fresco.

Εχετλαίος
04/06/2010, 06:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
ΕΛΕΟΣ....

Μας είναι δύσκολο να κατανοήσουμε ότι ενδεχομένως και να υπάρχει κάτι διαφορετικό από τον οχετό μέσα στον οποίο ζούμε;
Τόσο δύσκολο είναι να το κατανοήσουμε επειδή ο εγγέφαλός μας δεν μπορεί να το κατανοήσει ή μήπως έχουμε αλλοτριωθεί σε τέτοιο βαθμό που θεωρούμε αυτονόητο την ύπαρξη χρήματος και όλα τα λοιπά σκ@τά που αυτό συνεπάγεται;
Και τα περί κουμουνισμού και προσπάθεια ταύτισης του Venus project με αυτόν...τον είδαμε τον κουμουνισμό και στην πράξη (ευτυχώς όχι εμείς...)

Boxer
04/06/2010, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Μας είναι δύσκολο να κατανοήσουμε ότι ενδεχομένως και να υπάρχει κάτι διαφορετικό από τον οχετό μέσα στον οποίο ζούμε;
Τόσο δύσκολο είναι να το κατανοήσουμε επειδή ο εγγέφαλός μας δεν μπορεί να το κατανοήσει ή μήπως έχουμε αλλοτριωθεί σε τέτοιο βαθμό που θεωρούμε αυτονόητο την ύπαρξη χρήματος και όλα τα λοιπά σκ@τά που αυτό συνεπάγεται;
Και τα περί κουμουνισμού και προσπάθεια ταύτισης του Venus project με αυτόν...τον είδαμε τον κουμουνισμό και στην πράξη (ευτυχώς όχι εμείς...)


Δηλαδη , μονο εγω βλεπω οτι το VP εχει κοπιαρει την μαρξιστικη θεωρια αυτουσια και το μονο που λεει παραπανω ειναι οτι τωρα υπαρχει η τεχνολογια για να πετυχει ;
Γιατι ξερεις κατι ρε συ φιλε συμφορουμιτη ;
Με εχουν πρηξει με αυτο και εγω εκανα μια μονο ερωτηση (παροτι εχω πιο πολλες).

Ποιος θα συντονιζει τα μεσα παραγωγης ; Ποιος θα φτιαχνει και θα προγραμματιζει ολα αυτα τα υπερκομπιουτερ που θα τα κανουν ολα ; (οκ 2 ερωτησεις)

Η μονη σοβαρη απαντηση που πηρα (περα απο το να ανοιξω το μυαλο μου και να ξεκολλησω) ειναι οτι εχουν γινει μελετες.....μαλιστα.....

Εγω λεω πες μου ποιος , για να σου πω ποια θα ειναι η νεα νομενκλατουρα....

Και δεν εχω προβλημα με τον κομμουνισμο , αλλα να ξερουμε για ποιο πραγμα συζηταμε.....

Διοτι οταν λεω και στους φιλους μου οτι αυτο που λετε ειναι κομμουνισμος και αυτα που λεει ο Fresco τα εγραψε ο Μαρξ πριν δυο αιωνες , μου λενε οχι προς θεου....

Τελος παντων , μια αποψη εκφραζω και γω , οπως ειχα πεσει στα αδυτα του φορουμ χθες βραδυ.... :wave2: :beer:

airpanos
04/06/2010, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Για κατι τετοιους λογους και τετοια αδιεξοδα, υπαρχει ο Πολεμαρχος.
Λεπτομεριες ξερετε που θα βρητε.:lol: :beer: :wave2:

Φιλε μου ο λιακοπουλος οπως και πολλοι αλλοι τετοιοι κανει απλως τη δουλεια
του να κονομησει και τιποτα παραπανω,σιγουρα ορισμενες αποψεις του στεκουν
και λεει πολλες αληθειες,αλλα τα εχει μπλεξει πολυ τα πραγματα με αποτελεσμα
να γινεται γελοιος,αλλωστε τα βιβλια που πουλαει ειναι ξενα μεταφρασμενα στα
ελληνικα και ακομα αυτα που λεει ειναι κλεμμενα απο αλλους.

Εχετλαίος
04/06/2010, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Δηλαδη , μονο εγω βλεπω οτι το VP εχει κοπιαρει την μαρξιστικη θεωρια αυτουσια και το μονο που λεει παραπανω ειναι οτι τωρα υπαρχει η τεχνολογια για να πετυχει ;
Γιατι ξερεις κατι ρε συ φιλε συμφορουμιτη ;
Με εχουν πρηξει με αυτο και εγω εκανα μια μονο ερωτηση (παροτι εχω πιο πολλες).

Ποιος θα συντονιζει τα μεσα παραγωγης ; Ποιος θα φτιαχνει και θα προγραμματιζει ολα αυτα τα υπερκομπιουτερ που θα τα κανουν ολα ; (οκ 2 ερωτησεις)

Η μονη σοβαρη απαντηση που πηρα (περα απο το να ανοιξω το μυαλο μου και να ξεκολλησω) ειναι οτι εχουν γινει μελετες.....μαλιστα.....

Εγω λεω πες μου ποιος , για να σου πω ποια θα ειναι η νεα νομενκλατουρα....

Και δεν εχω προβλημα με τον κομμουνισμο , αλλα να ξερουμε για ποιο πραγμα συζηταμε.....

Διοτι οταν λεω και στους φιλους μου οτι αυτο που λετε ειναι κομμουνισμος και αυτα που λεει ο Fresco τα εγραψε ο Μαρξ πριν δυο αιωνες , μου λενε οχι προς θεου....

Τελος παντων , μια αποψη εκφραζω και γω , οπως ειχα πεσει στα αδυτα του φορουμ χθες βραδυ.... :wave2: :beer:

Όσο υπάρχουν άνθρωποι θα υπάρχουν και πάθη. Και όσο υπάρχουν πάθη, είτε κουμουνισμό το λες εσύ, είτε Τhe Venus Project το λέει κάποιος άλλος, λύσεις ιδανικές του είδους είναι ουτοπικές (λέω εγώ).
Όμως! Αν όλοι συμφωνούσαμε αύριο να κάνουμε το The Venus Project, το μόνο εύκολο θα ήταν να βρούμε κάποιους να συντονίζουν τα μέσα παραγωγής και κάποιους να φτιάχνουν και να προγραμματίζουν τα υπερκομπιούτερ που θα τα κανουν όλα. Εδώ άνθρωποι χωρίς εγκέφαλο "διοικούν" εκατομμύρια τύχες, στην εύρεση αυτών "με τα προσόντα" θα κολλήσουμε;
:wave2:

kalogeros
04/06/2010, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Δηλαδη , μονο εγω βλεπω οτι το VP εχει κοπιαρει την μαρξιστικη θεωρια αυτουσια και το μονο που λεει παραπανω ειναι οτι τωρα υπαρχει η τεχνολογια για να πετυχει ;
Γιατι ξερεις κατι ρε συ φιλε συμφορουμιτη ;
Με εχουν πρηξει με αυτο και εγω εκανα μια μονο ερωτηση (παροτι εχω πιο πολλες).

Ποιος θα συντονιζει τα μεσα παραγωγης ; Ποιος θα φτιαχνει και θα προγραμματιζει ολα αυτα τα υπερκομπιουτερ που θα τα κανουν ολα ; (οκ 2 ερωτησεις)


Αν και διαφωνώ με το VP, καθότι πολύ ουτοπικό και με πολλά κενά, να σου πω το εξής. Αν θυμάμαι καλά έλεγε ότι όποιος συμμετέχει στο VP θα ασχολείται αποκλειστικά με αυτό που του αρέσει να ασχολείται. Άρα αυτό έρχεται σε αντιπαράθεση με τον κομμουνισμό (στον οποίο λες ότι βασίστηκε το VP) και σου λύνει και την απορία ποιος θα προγραμματιζει τους υπερυπολογιστές. Όσο για τα μέσα παραγωγής, εάν καταφέρει ποτέ (απίθανο) να εφαρμοστεί το VP, τα μέσα παραγωγής θα συντονίζονται από μόνα τους με ελάχιστη ανθρώπινη παρέμβαση. Και δεν εννοώ ότι θα τα συντονίζουν οι Η.Υ, αλλά η παραγωγή από μόνη της δεν θα χρειάζεται συντονισμό.

Σορρύ αν έχω βγει εκτος θέματος αλλά πάει πολύς καιρός απο τότε που ειδα το Zeitgeist και δεν το θυμαμαι καλα.

Boxer
05/06/2010, 04:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalogeros
Αν και διαφωνώ με το VP, καθότι πολύ ουτοπικό και με πολλά κενά, να σου πω το εξής. Αν θυμάμαι καλά έλεγε ότι όποιος συμμετέχει στο VP θα ασχολείται αποκλειστικά με αυτό που του αρέσει να ασχολείται. Άρα αυτό έρχεται σε αντιπαράθεση με τον κομμουνισμό (στον οποίο λες ότι βασίστηκε το VP) και σου λύνει και την απορία ποιος θα προγραμματιζει τους υπερυπολογιστές. Όσο για τα μέσα παραγωγής, εάν καταφέρει ποτέ (απίθανο) να εφαρμοστεί το VP, τα μέσα παραγωγής θα συντονίζονται από μόνα τους με ελάχιστη ανθρώπινη παρέμβαση. Και δεν εννοώ ότι θα τα συντονίζουν οι Η.Υ, αλλά η παραγωγή από μόνη της δεν θα χρειάζεται συντονισμό.

Σορρύ αν έχω βγει εκτος θέματος αλλά πάει πολύς καιρός απο τότε που ειδα το Zeitgeist και δεν το θυμαμαι καλα.

Η εργασία είναι αντιληπτή όχι ως καταπιεστική ανάγκη αλλά ως μία ευκαιρία δημιουργικής εκδίπλωσης των ικανοτήτων του ατόμου και δεν διαχωρίζεται από τον ελεύθερο χρόνο συμφωνα με τον Μαρξ ....μη συγχεεις τον Μαρξ με τον πρωην υπαρκτο σοσιαλισμο....εγω μιλουσα για τον κομμουνισμο στην ιδεωδη του τελικη μορφη , μια κοινωνια αθειστικη , αχρηματη , αταξικη , χωρις νομους , χωρις κρατος , κοινη κτηση πορων και μεσων παραγωγης , και δικαιη διανομη των αγαθων....:wave2:

Οσο για τα μεσα παραγωγης , παντα θα υπαρχει η αναγκη καταγραφης και συντονισμου (αλλωστε ουτε το VP το αρνειται) διοτι θα υπαρχει ο κινδυνος να φτιαχνουν ολοι το Α , Β ,Γ αγαθο , και να εχουμε ελλειψη απο το Δ . :beer:

erstyle
11/06/2010, 12:07
αν και είμαι μικρός, είμαι σε μία οικογένεια πλήρως κομματοποιημένη(σε άλλο κόμμα ο μπαμπάς σε άλλο η μαμα),θα σας προτείνω να κοιτάξετε να είστα καλοκαρδοι.ποτέ και πουθένα κανένα κόμμα η ντοκιμαντέρ δν έφερε επανάσταση ή μεγάλη αλλάγη.Η συνείδηση θα αλλάξει όταν έρθει ο καιρός της.Εώς τότε αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να στηρίξουμε και να αγαπάμε το συναθρωπο.Τίποτα άλλο δν αξίζει!

noe13
11/06/2010, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από erstyle
αν και είμαι μικρός, είμαι σε μία οικογένεια πλήρως κομματοποιημένη(σε άλλο κόμμα ο μπαμπάς σε άλλο η μαμα),θα σας προτείνω να κοιτάξετε να είστα καλοκαρδοι.ποτέ και πουθένα κανένα κόμμα η ντοκιμαντέρ δν έφερε επανάσταση ή μεγάλη αλλάγη.Η συνείδηση θα αλλάξει όταν έρθει ο καιρός της.Εώς τότε αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να στηρίξουμε και να αγαπάμε το συναθρωπο.Τίποτα άλλο δν αξίζει! αν και εισαι μικρος σοφα εμιλησες....!

DrBig
11/06/2010, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από erstyle
αν και είμαι μικρός, είμαι σε μία οικογένεια πλήρως κομματοποιημένη(σε άλλο κόμμα ο μπαμπάς σε άλλο η μαμα),θα σας προτείνω να κοιτάξετε να είστα καλοκαρδοι.ποτέ και πουθένα κανένα κόμμα η ντοκιμαντέρ δν έφερε επανάσταση ή μεγάλη αλλάγη.Η συνείδηση θα αλλάξει όταν έρθει ο καιρός της.Εώς τότε αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να στηρίξουμε και να αγαπάμε το συναθρωπο.Τίποτα άλλο δν αξίζει!

Και τα 'λαμογια' καλοκαρδοι ειναι, απλα κλεβουν.
Μια τεραστια κοινωνικη δομη χρειαζεται πανω απ'ολα λογικη και καλλιεργεια. Τι να την κανω την καλοκαρδια οταν ειμαι βλαξ?