PDA

View Full Version : Πρόβλημα με άξονα μετάδοσης



dimokritos
31/10/2008, 17:23
έχω ένα fazer 600. κάποια στιγμή, δεν ξέρω πότε, έφυγε το παξιμάδι ασφάλισης του μπροστά γραναζιού της αλυσίδας με αποτέλεσμα να γλιστρήσει το γρανάζι από τα καρέ, να πατήσει επάνω στα πάσα του άξονα μετάδοσης και να τα εξαφανίσει. ευτυχώς αυτό έγινε με 0κμ μόλις την καβάλησα για να φύγω, και δεν έγινε με πολλά κμ να έχουμε άλλα..

η yamaha μου είπε όπως είναι λογικό, κατέβασμα μοτέρ, αναποδογύρισμα, άνοιγμα από το κάρτερ και αλλαγή άξονα μετάδοσης. αυτό μεταφράζεται σε 500ε.

μια λύση ήταν να πάω σε μηχανουργείο και να μου ανοίξει καινούρια πάσα στον άξονα αλλά αυτό δε γίνεται γιατί είναι ατσάλινος ο άξονας και ο χώρος πολύ στενός για να δουλέψουν.

έχει κανείς να προτείνει κάτι μήπως και γλιτώσω την λυπητερή? είναι πολλά τα λεφτά άρη...

dimokritos
31/10/2008, 17:30
να και μια φωτό


146819

banditgr
31/10/2008, 22:58
pantos ta 500e pou sou eipan gia oli tin douleia einai kali timi.Asxeta me to poso "kouli" einai i vlavi.

Lio
01/11/2008, 11:49
Το σπείρωμα μπορεί να επισκευαστεί μόνο αν βγεί ο αξονας απο το μοτέρ, με ανόπτηση, γέμισμα, σπείρωμα στον τόρνο και βαφή με ίσως αμφίβολα αποτελέσματα σχετικά με την αντοχή του άξονος.
Άσε που νομίζω πως πιο πολύ κοστίζει το κατέβασμα-λύσιμο κλπ. του μοτέρ, παρά ο νέος άξονας.

(Δηλαδής δε νομίζω να το γλυτώνεις το 500άρικο)

dimokritos
01/11/2008, 14:53
αυτό ακριβώς. το θέμα είναι να γλιτώσουμε το λύσιμο. ο άξονας πρέπει να έχει κοντά στα 100-150.

sotpag
01/11/2008, 15:44
μπορεις νακανεις την παρακατω μαλακια
αν ο τροχος ειναι κεντραρισμενος σωστα το γραναζι δεν βγαινει, οποτε χαραξε τον αξονα με ενα τροχο σε 3 σημεια κια φτιαξε ενα δακτυλιδι με εσωτερικη διαμετρο του αξονα, εξωτερικη +20χιλ και 12 παχος βαλε 3 ακεφαλες βιδες Μ6 ακτινικα ανα 120 μοιρες με κολλα σπειρωματων και δεν θα παει πουθενα

sakis67
01/11/2008, 19:07
η πιο ανεξοδη λυση ειναι να κανεις 2 τσιμπηματα με ηλεκτροκολληση και το γραναζι δεν προκειται να φυγει. αν χρειαστεις καποτε να βγαλεις το γραναζι κοβεις την κολληση

dimokritos
02/11/2008, 00:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis67
η πιο ανεξοδη λυση ειναι να κανεις 2 τσιμπηματα με ηλεκτροκολληση και το γραναζι δεν προκειται να φυγει. αν χρειαστεις καποτε να βγαλεις το γραναζι κοβεις την κολληση
αποκλείεται να κρατήσει η ηλεκτροκόλληση. στην πρώτη στοφή πού θα φέρει ο άξονας θα σπάσει για πλάκα

FZR1000
02/11/2008, 00:55
Θα κρατησει, η κολληση δεν χρειαζεται καν να ακουμπα στο γραναζι απλα θα λειτουργει σαν ασφαλεια. 2 τσιμπιματακια εκει που αρχιζει το πολυσφηνο θελει.

stavrouliasp
02/11/2008, 08:23
Τι να πω ρε φίλος!!! :eek:

sakis67
02/11/2008, 15:05
κραταει , αλλα αν φοβασαι μην τυχον φυγει κανε ενα καλο κολλημα να τελειωνεις. αν το κολημα ειναι καλο να προσεξεις μην υπερθερμανθει ο αξονας και πετσικαρει, κατα τα αλλα δεν εχεις προβλημα, εχω κυκλοφορησει χρονια με κολλημενο γραναζι

FZR1000
02/11/2008, 16:44
Eγω στην θεση σου θα εβαζα ενα πολυ καλο γραναζι και θα το κολλουσα με 2 πονταρισιες. 10 χρονια θα κρατησει το γραναζι. Μεχρι τοτε θα εχει χαλασει κατι αλλο στο μοτερ.

dimokritos
02/11/2008, 16:59
δεν το ρισκάρω καν με ηλεκτροκολήσεις. προτιμώ να σκάσω την πεντακοσάρα και όταν είμαι με 200 να έχω την ταυτότητα στην τσέπη παρά στο στόμα..

η μόνη λύση θα ήταν καινούρια πάσα στον άξονα αλλά αφού αυτό δε γίνεται, πάμε για αντικατάσταση..

sakis67
02/11/2008, 20:45
εσυ ξερεις καλυτερα τι να κανεις....παντως και ο σκελετος της μηχανης με κολλησεις ειναι και δεχεται τρομερες καταπονησεις

OldMan
03/11/2008, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
μπορεις νακανεις την παρακατω μαλακια
αν ο τροχος ειναι κεντραρισμενος σωστα το γραναζι δεν βγαινει, οποτε χαραξε τον αξονα με ενα τροχο σε 3 σημεια κια φτιαξε ενα δακτυλιδι με εσωτερικη διαμετρο του αξονα, εξωτερικη +20χιλ και 12 παχος βαλε 3 ακεφαλες βιδες Μ6 ακτινικα ανα 120 μοιρες με κολλα σπειρωματων και δεν θα παει πουθενα
Καθόλου μαλακία, Σωτήρη ...!!! :nono:

(αρκεί να βρει μηχανουργό που να κεντράρει τις 3 υποδοχές με τις αντίστοιχες βίδες ...) :beer:

toulis
03/11/2008, 13:47
Να συμπληρώσω ότι αν σκέφτεται να κάνει το παραπάνω έχω την εντύπωση ότι αν βάλει τον μηχανουργό να του φτιάξει 2 τέτοια δαχτυλίδια ακριβός ίδια και στο ένα κάνει σπείρωμα μόνο στης 2 τρύπες.

Τότε χρησιμοποιώντας το σαν οδηγό μπορεί να ακολουθήσει την παρακάτω διαδικασία

Βάζει το δαχτυλίδι οδηγό πάνω στον άξονα το σφίγγει λίγο με της δύο βίδες και μετά παίρνει το τρυπάνι και ποντάρει τον άξονα στην μεριά της τρίτης τρύπας ( αυτή που διαλέξαμε να μην έχει σπείρωμα )

Κατόπιν λασκάρει το δαχτυλίδι και το γυρνάει έτσι ώστε τώρα να πέσει η μια βίδα στο ποντάρισμα, και ξανά ποντάρει από την μεριά χωρίς σπείρωμα .

Κάνει το ίδιο και για το τρίτο ποντάρισμα και έχει καταφέρει να ποντάρει τον άξονα στα σημεία που θα σφίξουν και οι 3 βίδες.

Τοποθετεί το δαχτυλίδι που έχει σπείρωμα και στης 3 τρύπες το σφίγγει με κόλα ασφάλισης και είναι ΟΚ
:)

FZR1000
03/11/2008, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
δεν το ρισκάρω καν με ηλεκτροκολήσεις. προτιμώ να σκάσω την πεντακοσάρα και όταν είμαι με 200 να έχω την ταυτότητα στην τσέπη παρά στο στόμα..

η μόνη λύση θα ήταν καινούρια πάσα στον άξονα αλλά αφού αυτό δε γίνεται, πάμε για αντικατάσταση..

Το εργοστασιακο παξιμαδι ειναι λιγοτερο ασφαλες απο την κολληση απ οτι φανηκε στην πραξη.

OldMan
03/11/2008, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
αποκλείεται να κρατήσει η ηλεκτροκόλληση. στην πρώτη στοφή πού θα φέρει ο άξονας θα σπάσει για πλάκα
Ουυυπς, τώρα το είδα ...

Δημόκριτε, κάνεις λάθος αν νομίζεις ότι η πονταρισιές θα μεταφέρουν την ροπή στρέψης ...!! :nono:

(γι'αυτήν την δουλειά υπάρχουν οι αυλακώσεις ή οι γωνιές - κοινώς "καρέ" πάνω στον άξονα).

Αν το γρανάζι σου είναι κεντραρισμένο δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα με την ηλεκτροκόλληση (καλύτερα με argon ...) :wave2:

banditgr
03/11/2008, 17:08
prosoxi thelei to kolima,giati mporei paneykola na starvosei o a3onas...me opoiadipote sinepeia sto sasman.Mikres pontarisies den tha exei prob pisteyo

dimokritos
03/11/2008, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ουυυπς, τώρα το είδα ...

Δημόκριτε, κάνεις λάθος αν νομίζεις ότι η πονταρισιές θα μεταφέρουν την ροπή στρέψης ...!! :nono:

(γι'αυτήν την δουλειά υπάρχουν οι αυλακώσεις ή οι γωνιές - κοινώς "καρέ" πάνω στον άξονα).

Αν το γρανάζι σου είναι κεντραρισμένο δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα με την ηλεκτροκόλληση (καλύτερα με argon ...) :wave2:

καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας :)

μια λύση είναι να μπεί ροδέλα λίγο παχιά, απο τα καρέ μέχρι το μέσω των (πρωην) πάσων και να κολληθεί εκεί με αργκον. αυτό μάλλον θα αντέξει.

τα προβήματα τώρα. όπως το συζητήσαμε με τον SakisVolos και μου είπε, το κροκοδειλάκι της γείωσης πρέπει να μπεί όσο το δυνατόν κοντά στο σημείο κόλλησης δλδ πάνω στο γρανάζι για να μην ξεπατώσει τα ηλεκτρικά της μηχανής. (αν και η μπαταρία θα έχει αποσυνδεθεί).

απο την ζέστη μπορεί να λιώσει η τσιμούχα του άξονα.

μπορεί να κάνει αρκ στην αλυσίδα και να θέλει πέταμα πολύ σύντομα.

μόλις χρειαστεί να αλλάξω γρανάζια-αλυσίδα, θα πρέπει να τροχίσω την κόλληση και να έχουμε πάλι τα ίδια μετά. με ήδη επιβαρυμένο άξονα.

ακόμα δεν έχω καταλήξει στο τι θα κάνω (ελλήψει χρημάτων βασικά), αλλά όποτε καταλήγω στο να κυνηγήσω κάποια πατέντα, σκέφτομαι ότι καλύτερα να το επισκευάσω με τον ορθόδοξο τρόπο και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. και για τώρα και για το μέλλον.

η πιο πάνω λύση με την ροδέλα και τις 3 τρύπες ακούγεται καλή αλλά λίγο επίφοβη για το κεντράρισμα την χαραγματιών. είναι πολύ στενά εκεί κάτω ( :D ) και δύσκολα δουλεύεις.

dimokritos
04/11/2008, 14:17
παιδιά το πρόβλημα λύθηκε σε μηχανουργείο :D :D :D :D

κάναμε διάνοιξη της εσωτερικής τρύπας και δημιουργήσαμε νέα πάσα στον άξονα. κατασκευάσανε τα παιδιά εκεί ένα σιδερένιο ποτηράκι το οποίο έφτασε μέχρι τα καρέ και βιδώθηκε με παξιμάδι στα νέα πάσα με locktite και γκροβεράκι.

ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις τους. :wave2: :wave2:

OldMan
05/11/2008, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
κάναμε διάνοιξη της εσωτερικής τρύπας και δημιουργήσαμε νέα πάσα στον άξονα. κατασκευάσανε τα παιδιά εκεί ένα σιδερένιο ποτηράκι το οποίο έφτασε μέχρι τα καρέ και βιδώθηκε με παξιμάδι στα νέα πάσα με locktite και γκροβεράκι.
Μπράβο, αλλά δεν κατάλαβα τίποτε...:confused:

sapila racing
05/11/2008, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μπράβο, αλλά δεν κατάλαβα τίποτε...:confused:

Απ οτι κατάλαβα, μεγάλωσαν την διάμετρο της τρύπας του αξονα, κι εκαναν εσωτερικό σπειρωμα.
Εξυπνο!

OldMan
05/11/2008, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Απ οτι κατάλαβα, μεγάλωσαν την διάμετρο της τρύπας του αξονα, κι εκαναν εσωτερικό σπειρωμα.
Εξυπνο!
Κατανοητό, αλλά ΠΟΥ βίδωσε το ποτηράκι ??

Εκτός αν εννοεί κάτι σαν "λεμονοστίφτη" που το εσωτερικό του βιδώνει στην τρύπα του άξονα και τα εξωτερικά του χείλη φτάνουν να κομπλάρουν το γρανάζι ...:winka:

catmaster
05/11/2008, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
παιδιά το πρόβλημα λύθηκε σε μηχανουργείο :D :D :D :D

κάναμε διάνοιξη της εσωτερικής τρύπας και δημιουργήσαμε νέα πάσα στον άξονα. κατασκευάσανε τα παιδιά εκεί ένα σιδερένιο ποτηράκι το οποίο έφτασε μέχρι τα καρέ και βιδώθηκε με παξιμάδι στα νέα πάσα με locktite και γκροβεράκι.

ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις τους. :wave2: :wave2:

ούτε εγώ πήρα χαμπάρι γαμώ το κεφάλι μου ....


καμιά φωτό μπορείς να κοτσάρεις για να καταλάβω ;;; (είμαι "οπτικός" τύπος :D )


:beer: :wave2:

OldMan
05/11/2008, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
ούτε εγώ πήρα χαμπάρι γαμώ το κεφάλι μου ....
Ακου μωρή πυροβολημένη, πως έχουν τα πράγματα ...!!!

Ανοίγουμε εσωτερικά πάσα στον άξονα ...

Βιδώνουμε έναν αξονάκι που περισσεύει και έχει πάσα μέχρι το τέλος (εμφανή) ...

Φτιάχνουμε ένα ποτηράκι με τρύπα στην μέση και το περνάμε στο αξονάκι, οπότε τα χείλη του ποτηριού φτάνουν στο γρανάζι και η βάση του στον άξονα μετάδοσης ...

Σφίγγουμε με παξιμάδι την βάση του πάνω στα εμφανή πάσα του αξονακίου (που είναι περασμένο στον άξονα) ...

(κάτι σαν τα ποτηράκια που βάζουμε στις λαμπάδες την Ανάσταση για να μην μας χαλάσει το μανόν από το κερί που τρέχει ...):winka:

catmaster
05/11/2008, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ακου μωρή πυροβολημένη, πως έχουν τα πράγματα ...!!!

......

(κάτι σαν τα ποτηράκια που βάζουμε στις λαμπάδες την Ανάσταση για να μην μας χαλάσει το μανόν από το κερί που τρέχει ...):winka:


έτσι πες μου να καταλάβω ντες ο άνθρωπΑς.... :D






(παλιά που πήγαινα στην Αναστάσιμη ακολουθία έβαζα μαύρο μανό ... δε φαινόταν και το πένθος στα νύχια ... ) :D

(τώρα .... πάει η γυναίκα και εγώ φυλάω το ντουζλαμά μην "κόψει" ... ) :smokin:


:wave2:

MikeG
05/11/2008, 12:56
Έτσι όμως δε βγαίνει το γρανάζι προς τα έξω?
Είναι στην ίδια θέση που ήταν? :confused: :confused:


:wave2:

catmaster
05/11/2008, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Έτσι όμως δε βγαίνει το γρανάζι προς τα έξω?
Είναι στην ίδια θέση που ήταν? :confused: :confused:


:wave2:

στην ίδια θέση είναι ... απλά (αν κατάλαβα και εγώ καλά ) μπήκε "τσόντα" ένα αξονάκι που κρατά ένα ποτηράκι με πατούρα ....

όντως έξυπνη πατέντα ... (αρκεί να μην έχει πρόβλημα με το κάλυμμα της γραναζιέρας μετά ... )

:wave2:

Tpap
05/11/2008, 13:39
Καλά ξηγηθήκανε.

Βεβαίως θα μπορούσαν ευκολότερα να μην βάλουν μπουζονάκι παρά να σφίξουν τον αποστάτη/πουκάμισο με μία φρεζάτη ροδέλα/βίδα. (Φρεζάτη για το κεντράρισμα.)

sakis67
05/11/2008, 15:47
αν εγινε ετσι σημαινει οτι τωρα το παξιμαδι που συγκρατει το γραναζι ειναι σε πολυ μικροτερο σπειρωμα απο οτι του κατασκευαστη και επισης λογω του αποστατη δεχεται περισοτερους κραδασμους αρα εχει αυξημενη πιθανοτητα να ξαναλυθει...ελπιζω και μαλλον ετσι ειναι οτι η loctite δεν θα το αφησει να λυσει

dimokritos
05/11/2008, 18:06
φωτογραφία ξέχασα να βγάλω αν και το είχα στο μυαλό μου αλλά όταν έβαλα παλι το καπάκι ήταν αργα..

ο Αντώνης κάπως τον έπιασε τον συλλογισμό αλλά σκέφτεσαι πολύπλοκα φίλε :)

το σιδερένιο "σφηνάκι" έχει τρύπα στον πάτο του. εκεί βιδώθηκε με βιδα (δε θυμάμαι πάχος, 6αρα? 8αρα?). πρέπει να είναι πολύ ασφαλές. βέβαια θα το παρακολουθώ για λίγο καιρό μήπως και λασκάρει αλλά το θεωρώ απίθανο.

ευτυχώς πέτυχα σε πολύ καλό μάστορα στο μηχανουργείο (αν επιτρέπεται μπορώ να πω σε ποιό πήγα και το όνομα του μάστορα). παιδεύτηκε πολύ ώρα ο άνθρωπος να ανοίξει τα πάσα γιατί είναι βαμμένος ο άξονας. χάλασε 2-3 τρυπανάκια, κόντεψαν να σπάσουν και τα κολαούζα αλλά η τρύπα και τα πάσα έγιναν σωστά.

csofos
05/11/2008, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Καθόλου μαλακία, Σωτήρη ...!!! :nono:

(αρκεί να βρει μηχανουργό που να κεντράρει τις 3 υποδοχές με τις αντίστοιχες βίδες ...) :beer:
+ 1
Μην πιαστείς με ηλεκτροσυγκολλήσεις. Το ατσάλι είναι άτιμο μέταλλο. Δεν θα το ρίσκαρα με τίποτα.

sotpag
08/11/2008, 23:04
εγω εχω την απορια με τι κολαουζο περασαν τον αξονα εκτος αν ειναι "χαλβας" ....

sakis67
09/11/2008, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
εγω εχω την απορια με τι κολαουζο περασαν τον αξονα εκτος αν ειναι "χαλβας" ....
αφου λεει ο φιλος οτι ο αξονας ηταν βαμμενος και δυσκολευτηκαν να κανουν τα πασα...σε τετοιες περιπτωσεις χρησιμοποιες λιγο μεγαλυτερο τρυπανι απτο κανονικο.Δηλ αν ανοιξε σπειρωμα Μ8 , αντι του κανονικου τρυπανιου 6,7mm χρησιμοποιησε 7 η ακομα και 7,2 mm

sotpag
09/11/2008, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis67
αφου λεει ο φιλος οτι ο αξονας ηταν βαμμενος και δυσκολευτηκαν να κανουν τα πασα...σε τετοιες περιπτωσεις χρησιμοποιες λιγο μεγαλυτερο τρυπανι απτο κανονικο.Δηλ αν ανοιξε σπειρωμα Μ8 , αντι του κανονικου τρυπανιου 6,7mm χρησιμοποιησε 7 η ακομα και 7,2 mm




αααααα τωρα το καταλαβα!!!!!!:confused: :confused:

OldMan
10/11/2008, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
"χαλβας"
Κατά Brinell ή Rocwell ?? :winka:

TROOPER
10/11/2008, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κατά Brinell ή Rocwell ?? :winka:

εγω ξερω αυτον του κοσμιδη....μετραει ???:lol: :lol: :lol: :lol:

sotpag
11/11/2008, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κατά Brinell ή Rocwell ?? :winka:


τι να σε πω μπορει και σε VICKERS:confused:


αν και στον χαλβα παιζει ρολο το αλευρι!!!!