PDA

View Full Version : cbr 929 αλλαγή oil filter



id12586
31/10/2008, 17:33
Βασικά θέλω στην επόμενη αλλαγή να αλλάξω και φίλτρο λαδιού.
Στο συνεργείο μου είπαν (και το είδα και μόνος μου) ότι χρειάζεται να λυθεί η πολλαπλή της εξάτμισης γιατί δεν χωράει να βγεί το φίλτρο αλλιώς.
Απο εμπειρία σας υπάρχει κάποιος τρόπος? Σκέφτομαι να την κάνω μόνος μου.

Φαντάζομαι το ίδιο θα είναι και το 954..

Ευχαριστώ. :wave2:

id12586
03/11/2008, 13:15
Κανείς βρε παιδιά?
Δηλαδή ανα 4000 χλμ (ή ανα 8000) πρέπει να βγάζω την πολλαπλή και να αλλάζω και τις τσιμούχες? Θα με γδύσουν στα εργατικά.. :bigcry:

catmaster
03/11/2008, 13:23
είσαι σίγουρος ότι από την αριστερή πλευρά (όπως κάθεσαι πάνω) δεν έχει χώρο να βγει ;;;


:wave2:

catmaster
03/11/2008, 13:26
... κάτσε γιατί το ξέχασα να το βάλω ...


κλίκ (http://simbico.com/Motorcycle/CBR929RR_Files/oil_change.PDF)

:wacko:

road spirit
03/11/2008, 13:33
δεν χρειάζεται να βγει η πολλαπλή, και στο 600rr είναι όπως περίπου φαίνεται στις φωτό που έβαλε ο catmaster και το αλλάζω μόνος μου βγάζοντας μόνο το κάτω κομμάτι του φαίρινγκ (καρίνα)

id12586
03/11/2008, 13:41
Ευχαριστώ πάρα πολύ! :beer:
Θα το κοιτάξω. Έτσι όπως το βλέπω πάντως πρέπει να γίνεται με λίγη επιμονή. Ίσως χρειαστεί να κάνω στην άκρη το δοχείο του paraflou.

Απίστευτα έξυπνη πατέντα να βάλεις αλουμινόχαρτο στους λαιμούς για να μην στάξει λάδι! :eyepop: :cool:

@road spirit, εδώ είναι λίγο πιο στριμοκωλα τα πράγματα. Πάντως απο φίλο με 600rr πήρα την ιδέα να κάνω λίγο στην άκρη το δοχειο. Δεν είχε πάει το μυαλο μου.

Το μόνο μου μένει είναι να το δοκιμάσω. :D
Μαστόρια. :evil: :sick:

catmaster
03/11/2008, 13:50
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται μετακίνηση το δοχείο του παραφλού .... λίγο υπομονή θέλει για να κρυώσει καλά το μηχανάκι .... (ένας καλός δυνατός φραπές και ένα πακέτο marlboro βοηθούν την κατάσταση .... ) :smokin:


α ναι .... αν έχεις και θες να χρησιμοποιήσεις δυναμόκλειδο τσέκαρε τις τιμές από το manual του κατασκευαστή γιατί αυτές που δίνει στο pdf που παρέθεσα δεν μου κάθονται πολύ καλά ...

(22 λιμπρόποδα η τάπα λαδιού και 20 το φίλτρο ;;; που κανονικά σφίγγει με το χέρι ;; ) :rolleyes:


:wave2:

id12586
03/11/2008, 13:59
Δυστυχώς δεν έχω δυναμόκλειδο οπότε θα το έκανα όπως και στο αυτοκίνητο, δλδ με το χέρι. Θα δω μήπως μπορέσω να αγοράσω το εργαλείο για το φίλτρο γιατί με την "κατσαβιδάτη" διαδικάσια μάλλον θα τα κάνω πουτ@να όσο αλουμινόχαρτο και αν βάλω. :lol:

Tα Torque Values που μου δίνει το service manual παντως είναι:
Oil drain bolt 29Nm (22lbf*ft)
Oil filter cartridge 26Nm (20lbf*ft)

Μαμά Honda είναι αυτή, τί να πείς? Εδώ κάνει χειρότερα :p

sapila racing
03/11/2008, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από id12586
Δυστυχώς δεν έχω δυναμόκλειδο οπότε θα το έκανα όπως και στο αυτοκίνητο, δλδ με το χέρι. Θα δω μήπως μπορέσω να αγοράσω το εργαλείο για το φίλτρο γιατί με την "κατσαβιδάτη" διαδικάσια μάλλον θα τα κάνω πουτ@να όσο αλουμινόχαρτο και αν βάλω. :lol:

Tα Torque Values που μου δίνει το service manual παντως είναι:
Oil drain bolt 29Nm (22lbf*ft)
Oil filter cartridge 26Nm (20lbf*ft)

Μαμά Honda είναι αυτή, τί να πείς? Εδώ κάνει χειρότερα :p

Αντε σ' εσωσε ο catmaster εκεί που θα ταχωνες στα συνεργεία!

Οταν πας να πάρεις φίλτρο λαδιού να παρεις σετ φίλτρο μαζί με το κλειδακι της Honda που ειναι μεν της πλάκας αλλά κανει τη δουλειά μια χαρά. Ειναι και πολύ φτηνό.

road spirit
03/11/2008, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από id12586
... Ίσως χρειαστεί να κάνω στην άκρη το δοχείο του paraflou.

@road spirit, εδώ είναι λίγο πιο στριμοκωλα τα πράγματα. Πάντως απο φίλο με 600rr πήρα την ιδέα να κάνω λίγο στην άκρη το δοχειο. Δεν είχε πάει το μυαλο μου.

Το μόνο μου μένει είναι να το δοκιμάσω. :D
Μαστόρια. :evil: :sick:

έτσι, στο 600rr και εγω το κάνω στην άκρη, δεν χωράει αλλιώς


147082

catmaster
03/11/2008, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
....
Οταν πας να πάρεις φίλτρο λαδιού να παρεις σετ φίλτρο μαζί με το κλειδακι της Honda που ειναι μεν της πλάκας αλλά κανει τη δουλειά μια χαρά. Ειναι και πολύ φτηνό.

+ 1


μια εποχή στο δίνανε τσάμπα το φιλτρόκλειδο αν αγόραζες φίλτρο και λαδάκια .... τώρα δεν ... τα σκάς ...

(λούγκρα Σαρακάκη να δω για πότε θα μας τα παίρνετε ακόμη ρε κωλόγριες .... )

id12586
03/11/2008, 14:31
Όταν με το καλό ανέβω στο Δελεαρ θα βάλω μια γύρα μπύρες για τα λεφτά (και την ικανοποίηση του DIΥ) που έχω κερδίσει τόσα χρόνια απο εδώ μέσα. :wave2:
:beer: :beer: :beer: :beer:
Χρήστος

banditgr
09/11/2008, 09:55
to filtro ladiou tou 929 einai pio konto apo ta kanonika...otan tha to pareis sigourepse to.
Einai tsima tsima gia na mpei,alla mpenei eykola xoris na liseis tipota.To alouminoxarto einai mia kali lisi gia na glitoseis ta ntoumania apo tous ladomenoun lemous.

Vevea,an kapoios prin,eixe lisei lamous,kai eixe valei to makri filtro...tote gia na vgei tha xreiazete pali lisimo...megali malakia.
Kai klidi gia filtro den exo xrisimopoiisei pote mou.
AN den vgemei me to xeri,apla tou karfaono ena katsavidi kai to laskaro,meta vgenei aneta.
Stin topothetisi panta me to xeri,apla ladose ligo to oring me to daxtilo sou kai sfixto karga me to xeri.Terma...den yparxei kanena thema,i ropi pou dinei kai to manual mporei na einai kai ligoteri apo osi mporeis me to xeri (logo tou oti to filtro pianete poli kala me to xeri.)

ledz
10/11/2008, 18:16
Χρησταραααααααα ποτε θα αλλαξουμε λαδακια ρεεεεεεεεε; :)

id12586
10/11/2008, 21:38
Με τις συμβουλές που πήρα, το γρηγορότερο δυνατό Μιχάλη! ;)

Τώρα ότι θα τα κάνουμε κ@λος ειναι το μόνο σίγουρο. :D

karajim86
01/06/2009, 21:43
ρε παιδια μην λετε ολα τα μυστικα του επαγγελματος. εμεις κλεφτες θα γινουμε?

trelamenoss
03/06/2009, 01:24
ρε παιδια μην λετε ολα τα μυστικα του επαγγελματος. εμεις κλεφτες θα γινουμε?

mh fovase file to palikari den prokeite na ksana allaxei filtro...:sad: