PDA

View Full Version : Ενίσχυση Τραπεζών



doomantia
02/11/2008, 12:38
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Η οικονομική κρίση που πλήττει ολόκληρη την υφήλιο, σύμφωνα με εκπροσώπους εγχώριων πιστωτικών ιδρυμάτων, αλλά και κυβερνητικών, για κάποιους περίεργους λόγους δε θα επηρέαζε την ελληνική οικονομία. Παρ' όλα αυτά, κρίνεται αναγκαία η ενίσχυση των τραπεζών με 28 δις ευρώ. ΓΙΑΤΙ; Ο εκπρόσωπος της Marfin, Aνδρέας Βγενόπουλος δήλωσε πως ο όμιλος δεν έχει ανάγκη ενίσχυσης, και αν πραγματοποιηθεί σχετική ενεργεια, πρέπει να κατευθυνθεί προς τις τράπεζες που πραγματικά έχουν ανάγκη. Τα ίδια δήλωσε λίγο αργότερα και ο εκπρόσωπος της Εθνικής Τράπεζας. Μέσα στη λαϊκή κατακραυγή, η ίδια η κυβέρνηση έσπευσε να διευκρινίσει πως θα υπάρξει πλήρης διαφάνεια και πως οι Έλληνες πολίτες δε θα επιβαρυνθούν φορολογικά, για να ενισχυθεί οικονομικά το ελληνικό πιστωτικό σύστημα. Πώς όμως μπορεί αυτό να είναι δυνατόν; Λίγο καιρό πριν ξεσπάσει η κρίση, η κυβέρνηση ισχυριζόταν πως το έλλειμα μεγαλώνει, ο προϋπολογισμός είναι εκτός πλάνων και ως αποτέλεσμα, επιβάλλονται φορομπηκτικά και αντιλαϊκά μέτρα. Ούτε λόγος για ενίσχυση χαμηλόμισθων και χαμηλοσυνταξιούχων, και φυσικά ούτε λόγος για καλύτερο μέλλον. Εντελώς ξαφνικά, όμως, εμφανίζεται να διαχειρίζεται 28 ΔΙΣ ευρώ (!!!), τα οποία αποφασίζει να διαθέσει υπέρ τραπεζών που λειτουργούν τοκογλυφικά και εν τέλει αποτυχημένα ακόμα και με τους νόμους της λεγόμενης "ελευθερης αγοράς". Ταυτόχρονα, εμπαίζει τον πολίτη λέγοντας πως αυτά τα λεφτά φύτρωσαν. Αν αυτό το κεφάλαιο δεν περιλαμβάνεται στον προϋπολισμό (όπως η ΝΔ ισχυρίζεται), είναι δάνειο από Ευρωπαίους Εταίρους. Δηλαδή διόγκωση του δημόσιου χρεόυς, υπέρ ενός διεφθαρμένου και ανίκανου πιστωτικού συστήματος, μέρος του οποίου ισχυρίζεται πως δε χρειάζεται καν αυτά τα λεφτά. Εμπαιγμός ή συστηματική ανικανότητα, από πλευράς κυρίων Καραμανλή, Αλογοσκούφη και ΣΙΑ;

LsKostas
02/11/2008, 18:12
Εμπαιγμος :mad:

Και μια που το αναφεραμε...οταν οι τραπεζες βγαινουν και δηλωνουν μειωση τζιρου σε σχεση με περισυ δεν σημαινει ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ οτι αντιμετωπιζουν οικονομικα προβληματα

(ακουγεται γελοιο τραπεζα με οικονομικα προβληματα :rotflmao: :rotflmao: )

Εχουμε καταντησει να μιλανε (τα καναλια) για κριση που αναφερονται σε πεσμενους ΤΖΙΡΟΥΣ
σε σχεση με περισυ

Σε απλα ελληνικα τα κερδη φετος απο 50 πχ εκατομυρια γιουρο θα γινουν 45 εκατομυρια !!!

Υπερκαλυπτωνται και οι αναγκες των banksters και οι μισθοι τους φυσικα ...


Αυτοι που πληρωνουν δανεια την πληρωνουν την νυφη παλι


Ο Βγενο απλα για λογους marketing εκανε την παραπανω δηλωση...ουτως η αλλως κερδη εχει
Εκανε μια καλη -και τζαμπα διαφημιση- και βγηκε κι απο πανω απ τον ανταγωνισμο(αλλες τραπεζες)

doomantia
02/11/2008, 18:35
Ο Βγενό αφενός εκμεταλεύεται την κατάσταση για λόγους marketing, αφετέρου πιστεύω πως η συγκυρία είναι ευνοϊκή ώστε να εξελιχθεί σε μονοπώλιο. Εκμεταλλεύομενος τις σχέσεις του με τη ΝΔ, καθώς και την ισχύ του ομίλου του, λέγεται πως επιδιώκει να εξαγοράσει διάφορες μικρές τράπεζες.

DrIoannis
03/11/2008, 07:56
Εάν κανείς δεν κάνει χρήση των 28δις τότε η κυβέρνηση να δώσει αυτό το ποσό για ενίσχυση οικονομικά των κατώτερων στρωμάτων και της αγοράς γενικά.Δύσκολα κάποια τράπεζα θα πάρει από αυτά τα χρήματα και θα προτιμήσουν να ανεβάσουν τα επιτόκια (όπως ήδη κάνουν).Βέβαια για την αγορά δεν υπάρχει κάτι χειρότερο.Άλλωστε γιαυτό δίνονται τα χρήματα αυτά, να κινηθεί η αγορά.Στην Ελλάδα είμαστε εκτός κανόνων,πάμε ανάποδα αντί να ρίχνουμε τα επιτόκια τα ανεβάζουμε.Πάντως μόνο πέρυσι οι τράπεζες είχαν τερατώδη κέρδη,αν θυμάμαι καλά 8δις.

Εχετλαίος
03/11/2008, 09:11
Zeitgeist! :D

http://video.google.com/videoplay?docid=-7671298400447638082&hl=de

tai
03/11/2008, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Εάν κανείς δεν κάνει χρήση των 28δις τότε η κυβέρνηση να δώσει αυτό το ποσό για ενίσχυση οικονομικά των κατώτερων στρωμάτων και της αγοράς γενικά.Δύσκολα κάποια τράπεζα θα πάρει από αυτά τα χρήματα και θα προτιμήσουν να ανεβάσουν τα επιτόκια (όπως ήδη κάνουν).Βέβαια για την αγορά δεν υπάρχει κάτι χειρότερο.Άλλωστε γιαυτό δίνονται τα χρήματα αυτά, να κινηθεί η αγορά.Στην Ελλάδα είμαστε εκτός κανόνων,πάμε ανάποδα αντί να ρίχνουμε τα επιτόκια τα ανεβάζουμε.Πάντως μόνο πέρυσι οι τράπεζες είχαν τερατώδη κέρδη,αν θυμάμαι καλά 8δις.

ΕΝΗΜΈΡΩΣΗ
μείωση της φορολογίας τω ΑΕ
απο 25% στο 20% σταδιακά σε 6 χρόνια
αξίζει να σημειώσουμε πχ οτι τα κέρδη της εθνικής τράπεζας,κυμαίνονται στο 1 δις.
οταν εφαρμοστεί το 20% θα γλιτώσει 50 εκατ.:eyepop:
σε σχέση δε, με τον συντελεστή του 2002, θα γλιτώσει 200εκατ :eyepop: :eyepop:
αυτήν την διαφορά των φόρων ας μην αναρωτηθούμε ποιος θα την πληρώσει Ετσι???:wave2::sick:

doomantia
03/11/2008, 17:40
Πάντως στη συζήτηση για τα τεκμήρια, πολλοί φιλοκυβερνητικοί συμφορουμίτες έσπευσαν να υπερασπιστούν τον Αλογοσκούφη και τη Γαλάζια σαχλαμάρα. Τώρα πού είναι; Δε θέλω να προκαλέσω, απλά αναρωτιέμαι. . .

vrider
03/11/2008, 19:09
Εγω παντως, χωρις να θελω να προσβαλω κανεναν και χωρις να θελω να υποτιμησω κανεναν θα ελεγα να μην καταπιανομαστε με θεματα που δεν κατεχουμε.
Επισης θα ελεγα να μην καταπινουμε οτι ακουμε στις ειδησεις η διαβαζουμε στις εφημεριδες αμασητο.
Πολλες φορες οι ερμηνειες και εξηγησεις που δινουν οι δημοσιογραφοι εχουν σκοπιμοτητα, δεξια η αριστερη.

Εδω ειναι ενα moto forum, βεβαια ανοιχτα προς συζητηση ειναι και αλλα θεματα αλλα πραγματικα αν δε το ξερει καποιος ενα θεμα καλυτερα να μην το σχολιαζει. Η καλυτερα αντι να σχολιαζει ας ρωταει.
Αν και, στη προκειμενη περιπτωση, δεν ειμαι σιγουρος οτι θα καταλαβει και την απαντηση. Εδω δε την καταλαβε ο Γιωργακης.....
Α! ουτε και ο Μιλτιαδης ( ο γνωστος γιος του ΝΔ πολιτικου) καταλαβε τι κανει ο υπουργος του.

Χαρης

stvr1
03/11/2008, 19:47
Δεν νομίζω ότι είναι τόσο δυσνόητα τα παραπάνω γεγωνότα.
Η κυβέρνηση και οι τράπεζες, συντονισμένα εδώ και πολύ καιρό, λένε ότι υπάρχουν επαρκή ρευστά διαθέσιμα στα ταμεία τους καθώς και ότι η κρίση δεν θα γονατίσει το ελληνικό τραπεζικό σύστημα.... Σωστά ως εδώ;
Η Ε.Κ.Τ. (Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα) ρίχνει το επιτόκιο της συμπαρασήροντας σε πτώση και το Euribor (Ευρωπαϊκό επιτόκιο διατραπεζικού δανεισμού), σε μια προσπάθεια να μην υπάρξει πανικός στην αγορά, να προστατευτούν οι επενδυτές και να μην πέσει η ρευστότητα. Τα επιτόκια σε όλη την Ευρώπη πέφτουν εκτώς απο την Ελλάδα. Και αυτό διότι οι ελληνικές τράπεζες αυξάνουν το περιθόριο κέρδους τους!!!
Και ρωτώ: Γιατί κύριοι, ένα υγειες τραπεζικό σύστημα χρειάζεται να δεχθεί ένεση 28 δισ. από το κράτος εν μέσω μιας κρίσης που λέει ότι δεν μπορεί να αγγιξει τα θεμέλιά του. Και ιδιαίτερα όταν αυξάνει τα κέρδη του αντί να αποροφάει μέρος του κόστους της κρίσης;;;;

Βρισκόμαστε εν μέσω περιόδου ύφεσης και σαφώς πρέπει να αυξηθεί η διάθεση χρήματος για να τονωθεί η ζήτηση, αλλά γιατί να γίνει αυτό χρηματοδοτόντας αυτούς που λένε ότι δεν έχουν ανάγκη;; Ή μήπως τα έκαναν και αυτοί σκατά όπως οι συνάδελφοί τους στο εξωτερικό και μας το κρύβουν;;
Άσε που με βάση την συμπεριφορά των εμπορικών τραπεζών κανείς δεν εγγυάται ότι τα χρήματα αυτά θα διατεθούν για την ενίσχυση της αγοράς ή οτι θα φέρουν μειώσεις επιτοκίων και αύξηση επενδύσεων.

Γιατί να μην αφαιρεθεί το χαμένο αυτό ποσό ή μέρος του από τους νέους ή και αυξημένους φόρους που θα κληθούμε όλοι να πληρώσουμε από το 2009 και έτσι να τονωθούν και τα νοικοκυριά αλλά και η αγορά; Η τελευταία μάλλιστα διπλά καθώς μπορουν και οι επιχειρήσεις να απολαμβάνουν φορολογικών μειώσεων αλλά και τα χρήματα που θα πήγαιναν στους φόρους θα διοχετευτούν άμεσα στην αγορά....

Ακόμα και με βασικές γνώσεις οικονομικών, η κίνηση αυτή δημιουργεί πολλά ερωτηματικά....

doomantia
03/11/2008, 20:44
"Εγω παντως, χωρις να θελω να προσβαλω κανεναν και χωρις να θελω να υποτιμησω κανεναν θα ελεγα να μην καταπιανομαστε με θεματα που δεν κατεχουμε.
Επισης θα ελεγα να μην καταπινουμε οτι ακουμε στις ειδησεις η διαβαζουμε στις εφημεριδες αμασητο.
Πολλες φορες οι ερμηνειες και εξηγησεις που δινουν οι δημοσιογραφοι εχουν σκοπιμοτητα, δεξια η αριστερη.

Εδω ειναι ενα moto forum, βεβαια ανοιχτα προς συζητηση ειναι και αλλα θεματα αλλα πραγματικα αν δε το ξερει καποιος ενα θεμα καλυτερα να μην το σχολιαζει. Η καλυτερα αντι να σχολιαζει ας ρωταει.
Αν και, στη προκειμενη περιπτωση, δεν ειμαι σιγουρος οτι θα καταλαβει και την απαντηση. Εδω δε την καταλαβε ο Γιωργακης.....
Α! ουτε και ο Μιλτιαδης ( ο γνωστος γιος του ΝΔ πολιτικου) καταλαβε τι κανει ο υπουργος του.

Χαρης"

Εγώ λοιπόν πάλι με καλοπροαίρετη διάθεση, θα ήθελα από εσένα να δώσεις τα φώτα σου σε εμάς τους αδαείς. Για εξήγησέ μας, τί παρερμηνεία έγινε, και πού είμαστε έρμαια του τύπου; Ή μήπως το σχόλιο σου πήγαινε στα λεγόμενά μου περί Γαλάζιας σαχλαμάρας; Σε παρακαλώ να διεκρινήσεις τη θέση σου, καθώς και αν θίχτηκες για να σε αντιμετωπίσω ανάλογα. . .

Κώστας

vrider
04/11/2008, 10:23
Κωστα,

Προφανως και δε θιχτηκα και το σχολιο μου δεν αναφεροταν στη γαλαζια σαχλαμαρα. Εισαι και εσυ και οποιοδηποτε αλλος ελευθερος να σχολιαζεις οτι θελεις και προπαντως οπως νομιζεις. Ομως για να σχολιασεις κατι θα πρεπει πρωτα να το γνωριζεις και απο τα γραφομενα σου μου φανηκε οτι δεν το εχεις καταλαβει πληρως το θεμα. Να ξεκαθαρισω οτι δεν ειχα καμμια προθεση να σε προσβαλω( αλλωστε νoμιζω οτι απο το πρωτο μου ποστ δε αφησα να διαφαινεται κατι τετοι)Προς θεου, δεν εισαι αδαης,, αλλα οταν πχ εισαι αρρωστος φωναζεις το γιατρο να σου κανει διαγνωση οχι τον δημοσιογραφο! Διοτι οι δημοσιογραφοι τη μια ειναι καπετανιοι στο Sea Diamond , την αλλη πιλοτοι στο Helios,μετα γιατροι του Χριστοδουλου κλπ. Δυστυχως ολοι ειμαστε ερμαια τους, γι αυτο νομιζω οτι θα πρεπει τουλαχιστον να 'φιλτραρουμε' οτι ακουμε.

Ακου λοιπον με δυο κουβεντες, γιατι για την πληρη αναλυση του θεματος θα πρεπει να γραψω 'σεντονι' και μετα την δευτερη παραγραφο θα εχεις βαρεθει.

Το θεμα των εγγυησεων προς τις τραπεζες δεν ειναι ελληνικη πατεντα αλλα εμπνεση του Μπραουν.
Το προβλημα που παρουσιαζεται στη διατραπεζικη αγορα ειναι προβλημα εμπιστοσυνης. Δηλ με δυο λογια και οσο πιο απλα γινεται η διατυπωση,οι τραπεζες φοβουνται, για διαφορους λογους που θελουν πολυ αναλυση, να αλληλοδανειστουν.
Το κρατος λοιπον με την μορφη ομολογου θα εγγυηθει την αξιοπιστια τους με το ποσο των 28 δις. Αυτα τα χρηματα δεν θα εκταμιευτουν, αλλα θα υποστηριξουν ως εγγυηση τις τραπεζες.
Τωρα γιατι θα πρεπει να υποστηριχτουν οι τραπεζες νομιζω οτι δε χρηζει απαντησης. Ειναι προφανες του τι θα συμβει καταρευσουν οι τραπεζες.
Επισης η κυβερνηση πριν απο μερικες μερες εγγυηθηκε τις καταθεσεις εως 100.000/καταθετη.
Αυτα τα χρηματα που τα βρηκε? Προφανως δε τα εχει για να τα εκταμιευσει, παρολα αυτα τα εγγυηθηκε.


@stvr1: Οι τραπεζες δεν ακουσα να λενε οτι εχουν επαρκη ρευστα. Κερδοφορια ειπαν οτι εχουν. Αλλο κερδοφορια, αλλο ρευστοτητα. Επισης να σου επισημανω οτι βρισκομαστε εν μεσω κρισης και οχι υφεσης. Αυτο που λες περι επιτοκιων ειναι αληθες, αλλα δες που ηταν τα επιτοκια που αναφερεις το Μαρτιο, που το Σεπτεμβριο και που ειναι τωρα. Επισης δες πως διαμορφωθηκαν οι θεσεις των ελληνικων τραπεζων σε αυτο το διαστημα.

Πολιτικη αναλυση, δηλαδη πως θα αντιμετωπιστει η κριση και η υφεση που ενδεχομενως θα ακολουθησει, δε θα κανω, δε μπορω αλλωστε. Το πως θα διαχειριστει η καθε κυβερνηση τη κριση ειναι θεμα πολιτκης επιλογης της, και εκ του αποτελεσματως θα κριθει. Συνταγη ετοιμη παντως δεν υπαρχει.

Ελπιζω να σε βοηθησα

Χαρης

mats8282
04/11/2008, 14:11
Εγω παλι εμαθα οτι τα 5 δις απο τα 28 ειναι αμεσα διαθεσιμα σαν ενεση ρευστοτητας στις τραπεζες.Επισης ακουσα την ομιλια του Καραμανλη στην Βουλη οτι δεν θα εκταμιευθει ουτε ενα ευρω απο το κρατος ενω παραλληλα θα τσεπωνει 500,000,000Ε τον χρονο απο τις τραπεζες για την διευκολυνση...Ουαου...

Επισης εγγυαται το κρατος τις καταθεσεις στις τραπεζες απο την στιγμη που ξερουμε,οπως λες και εσυ,οτι δεν μπορει να τις καλυψει πραγματικα...Ουτε καν ενα μερος αυτων.Οποτε τι κανει?Μια τρυπα στο νερο.Σαν να πω οτι αν πεσει ενας μεγαλος κομητης στην Ελλαδα θα πληρωσω τις ζημιες...Μπορει να μην υπαρχει τιποτα ορθιο αλλα εγω θα σου βαλω και σφραγιδα οτι θα πληρωσω :)

Απλα βρηκαν ευκαιρια οι ανθρωποι να φανε και αλλα.Αχορταγοι οπως παντα.

Εχουμε το θεμα εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=68640&perpage=15&pagenumber=3) παντως.

doomantia
04/11/2008, 15:57
Χάρη ευχαριστώ που λες τα ίδια πράγματα με το post μου, φλυαρώντας όμως άσκοπα. Το αν έχω καταλάβει ή όχι την κατάσταση, φαίνεται εξ αρχής και σε καλώ να ξαναδιαβάσεις προσεκτικά τα όσα έγραψα, και γιατί όχι να σου λύσω και όποιες απορίες σου γεννηθούν. Το να έρχεσαι όμως εδώ και να κάνεις σχόλια όπως "αλλα οταν πχ εισαι αρρωστος φωναζεις το γιατρο να σου κανει διαγνωση οχι τον δημοσιογραφο!", νομίζω πως περιττεύει. Κανείς εδώ δε δήλωσε ασθένεια, κανείς δε χρειάστηκε γιατρό. Ελπίζω να καταλαβαίνεις το πνεύμα μου. . .

Φιλικά Κώστας

LsKostas
04/11/2008, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από vrider
@stvr1: Οι τραπεζες δεν ακουσα να λενε οτι εχουν επαρκη ρευστα. Κερδοφορια ειπαν οτι εχουν. Αλλο κερδοφορια, αλλο ρευστοτητα. Επισης να σου επισημανω οτι βρισκομαστε εν μεσω κρισης και οχι υφεσης. Αυτο που λες περι επιτοκιων ειναι αληθες, αλλα δες που ηταν τα επιτοκια που αναφερεις το Μαρτιο, που το Σεπτεμβριο και που ειναι τωρα. Επισης δες πως διαμορφωθηκαν οι θεσεις των ελληνικων τραπεζων σε αυτο το διαστημα.


Χαρης


Εγω θα λεγα να δεις την φτωχεια γυρω σου και μετα να αρχισεις να σχολιαζεις


Δηλαδη να λυπηθουμε τις τραπεζες επειδη εχουν κερδοφορια και οχι ρευστοτητα?

stefanos
04/11/2008, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Εγω θα λεγα να δεις την φτωχεια γυρω σου και μετα να αρχισεις να σχολιαζεις


Δηλαδη να λυπηθουμε τις τραπεζες επειδη εχουν κερδοφορια και οχι ρευστοτητα?

Οχι τους καταθέτες στην περίπτωση που πάνε να κάνουν ανάλυψη τα λεφτά τους να λυπηθείς. :p

vrider
04/11/2008, 19:23
Κωστα, τελικα μου φαινεται οτι το ποστ μου σε ενοχλησε, χωρις να καταλαβαινω γιατι. Ειναι αληθεια οτι δεν το πολυκαταλαβα τελικα το πνευμα σου.

Τα ποστ και των δυο μας ειναι αναρτημενα πιο πανω. Αν πραγματικα νομιζεις οτι λεω τα ιδια με σενα ειμαστε Ο.Κ.

Επισης θα ακολουθησω τη σοφη συμβουλη σου και θα σταματησω να φλυαρω ασκοπα.

Χαρης

stvr1
04/11/2008, 19:55
@vrider
1. Οι τράπεζες είπαν ότι έχουν περισότερες καταθέσεις από δάνεια = περισότερα ρευστά διαθέσιμα... Άσε που η κερδοφορία χωρίς ρευστά διαθέσιμα ή καλήτερα η προσδοκία κέρδους δεν μπορεί να αποτελέσει καθυσηχαστικό παράγοντα σε μια εποχή που οι δανειζόμενοι δυσκολεύονται όλο και περισσότερο να καταβάλουν τα χρωστούμενα.

2. Η κατάτσαση στην οποία υπάρχει μείωση της ζήτησης, των επενδύσεων και της απασχόλησης, αύξηση των επιτοκίων καθώς και ανασφάλεια στους καταναλωτές και τους επενδυτές περιγράφεται ως ύφεση και προκαλείται από την κρίση. Και οι δύο είναι φάσεις επιχειρηματικού κύκλου. Αν πιστεύεις ότι είμαστε ακόμα στην κρίση δεν σημαίνει ότι τα μέτρα της κυβέρνησης μπορούν να αντιμετοπίσουν ακόμα και αυτήν την φάση...

3. Τα επιτόκια μπορεί να κινήθηκαν ανοδικά και στο παρελθόν αλλά και τότε είχαν κληθεί οι Ελληνικές τράπεζες από την Ε.Ε. να κατεβάσουν το περιθόριο κέρδους τους. Αυτό που έκαναν ήταν να δίνουν δάνεια με επιτόκιο Ε.Κ.Τ. και οχι Euribor, κρατόντας το υπερβολικό spread σταθερό αλλά δίνοντας την εικόνα του μειωμένου επιτοκίου χορηγήσεως. Η άνοδος των επιτοκίων σε κάθε περίπτωση δεν μπορεί να γίνεται τοκογλυφικά, ειδικά όταν δίνονται κίνητρα από την ίδια την Ε.Κ.Τ. για το αντίθετο (μείωση επιτοκίου Ε.Κ.Τ.)