PDA

View Full Version : Μονόδρομος η Nova για Superbikes και MotoGP στην Ελλάδα?



stako
01/03/2005, 13:35
Σκεφτόμουν να βάλω δορυφορική μόνο για να βλέπω Superbikes και MotoGP. Ψάχνοντας να δω ποια κανάλια μεταδίδουν στην Ευρώπη μπορούμε να "δούμε" στην Ελλάδα, είδα ότι όλα είναι κλειδωμένα και πρέπει να πληρώσεις για να δεις σε κάθε χώρα.

Είναι μονόδρομος λοιπόν η Nova η οποία μεταδίδει Eurosport και Eurosport 2, ή ξέρει κανείς καμιά άλλη λύση???

gdevelek
01/03/2005, 14:39
Το Eurosport μεταδίδεται ελεύθερα στον αέρα. Η λήψη του δεν είναι παντού καλή. Μεταδίδει όλα τα MotoGP, σχεδόν όλα ζωντανά.

Επίσης κάποιο περιθωριακό κανάλι μεταδίδει MotoGP τις Πέμπτες, εκτεταμένα στιγμιότυπα, όχι όλο τον αγώνα.

Άλλη λύση είναι ορισμένες καφετέριες που συστηματικά παίζουν τα ράλλυ.

stako
01/03/2005, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Το Eurosport μεταδίδεται ελεύθερα στον αέρα. Η λήψη του δεν είναι παντού καλή. Μεταδίδει όλα τα MotoGP, σχεδόν όλα ζωντανά.

Επίσης κάποιο περιθωριακό κανάλι μεταδίδει MotoGP τις Πέμπτες, εκτεταμένα στιγμιότυπα, όχι όλο τον αγώνα.

Άλλη λύση είναι ορισμένες καφετέριες που συστηματικά παίζουν τα ράλλυ.

Δυστυχώς το "free" Eurosport από απλή κεραία και δεν παίζει καλά και αναμετδίδεται μόνο 13:00-01:00...... Έτσι πολλούς αγώνες χάνονται......

Και για τις καφετέριες ρε γμτ δεν μπορείς να τους γράψεις τους αγώνες...........:(

Για αυτό έλεγα για δορυφορική αλλά πολλά τα λεφτά για Nova...........:( :( :( :( :( :(

gdevelek
01/03/2005, 16:44
Πόσοι αγώνες χάθηκαν λόγω ωρών μετάδοσης πέρυσι; Δεν θυμάμαι κανέναν, νομίζω πως τους είδα όλους, πάντα γύρω στις 16:00.

Σε κάθε περίπτωση, καλύτερα να χάσω 1-2 αγώνες παρά να τα ακουμπήσω στη Nova.

adam_tsouk
01/03/2005, 16:45
Εγώ γιατί δεν πιάνω NOVΑ με καμία από τις 2 κεραίες;;;;;



:bawl: :bawl:


Θέλω S-sport!!!!!

SaraMaritis
01/03/2005, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Εγώ γιατί δεν πιάνω NOVΑ με καμία από τις 2 κεραίες;;;;;
...
:confused:
Τι "κεραιες" εννοεις φιλε adam_tsouk ???
Απο "που" περιμενεις να πιασεις NOVA ???
:wave2:

SaraMaritis
01/03/2005, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
...Είναι μονόδρομος λοιπόν η Nova η οποία μεταδίδει Eurosport και Eurosport 2, ή ξέρει κανείς καμιά άλλη λύση???
Χμμμ...σκεφτηκες καθολου την περιπτωση δορυφορικης καρτας
στο πισι, και να πιανεις Eurosport απο Hotbird ή Astra ??? :wave2:
:beer:

adam_tsouk
01/03/2005, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από SaraMaritis


[B]Τι "κεραιες" εννοεις φιλε adam_tsouk ???
Απο "που" περιμενεις να πιασεις NOVA ???[B]





Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
[B]Δυστυχώς το "free" Eurosport από απλή κεραία και δεν παίζει καλά και αναμετδίδεται μόνο 13:00-01:00...... Έτσι πολλούς αγώνες χάνονται......

Και για τις καφετέριες ρε γμτ δεν μπορείς να τους γράψεις τους αγώνες...........:(

Για αυτό έλεγα για δορυφορική αλλά πολλά τα λεφτά για Nova...........:( :( :( :( :( :( [B]



έλα ντε! εγώ εννοώ τις κεραίες που χρησιμοποιούμε όχι πιάτο!

SaraMaritis
01/03/2005, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
έλα ντε! εγώ εννοώ τις κεραίες που χρησιμοποιούμε όχι πιάτο!
Α, μαϊστα...οχι NOVA λοιπον αλλα απλως το "ελευθερο" Eurosport
που μεταδιδεται (μη δορυφορικα) 13:00 με 01:00 :rolleyes:
Ε, αν δεν το πιανεις στην περιοχη σου, τι να πω...ΑΛΛΑΞΕ ΣΠΙΤΙ !!!
:rotflmao:
Γεια μας, Αδαμαντιε :beer: :beer: :beer:

adam_tsouk
01/03/2005, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από SaraMaritis
Α, μαϊστα...οχι NOVA λοιπον αλλα απλως το "ελευθερο" Eurosport
που μεταδιδεται (μη δορυφορικα) 13:00 με 01:00 :rolleyes:
Ε, αν δεν το πιανεις στην περιοχη σου, τι να πω...ΑΛΛΑΞΕ ΣΠΙΤΙ !!!
:rotflmao:
Γεια μας, Αδαμαντιε :beer: :beer: :beer:



Μ@λ@κι@ και μόλις το κατάλαβα.....
Eurosport..... ναι....


Super sport νομιζα..... :ZZZ: :ZZZ:



:beer: :beer:

extreme13
01/03/2005, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από SaraMaritis
Χμμμ...σκεφτηκες καθολου την περιπτωση δορυφορικης καρτας
στο πισι, και να πιανεις Eurosport απο Hotbird ή Astra ??? :wave2:
:beer:

Το Eurosport είναι ελεύθερο μόνο στον Astra!!!
Το κατοπτρο που έχω ατο σπίτι το εχω προς τον Hotbird! Οταν το Eurosport έχει κάποιον αγώνα που θέλω να δω, πηγαίνω και το γυρίζω με τα χέρια! ;) :cool: :p :D :D

gmakris
01/03/2005, 18:57
Το παρακαλουθω χρονια απο τον Astra αλλα απο το Γερμανικο Eurosport - απο το να πληρωνω Nova ή να ψαχνω στα τοπικα καναλια το προτιμω.....

(ασε που μερικα καναλια μετα τις 12.00 παιζουν και "αισθησιακα" video clips....)

dariosk
01/03/2005, 19:41
kathe kiriaki to eurosport free
kai logo
pou pame volta to grafoume se dvd
kai kathe pemti to magic konserva ola
ta kala !!!!

periklisk
01/03/2005, 22:15
γαμώ την τηλεόραση και τα κανάλια που δεν δείχνουν κανα αγώνα!

Και σιγά μην πληρώνω για να βλέπω σκουπίδια!

idi
01/03/2005, 22:18
hotbird rulez

motors tv, ab motors

πιανει και xxl και βλεπομε κανα καλο!!!!! :lol: :lol: :lol:

GST
02/03/2005, 07:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
hotbird rulez

motors tv, ab motors

πιανει και xxl και βλεπομε κανα καλο!!!!! :lol: :lol: :lol:

γιωργο το motor tv ......ειναι ελευθερο:confused: γιατι ρε συ εχω nova και στα ανεξαρτητα που το πιανω ποτε δεν εχει σημα :confused:

stako
02/03/2005, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Πόσοι αγώνες χάθηκαν λόγω ωρών μετάδοσης πέρυσι; Δεν θυμάμαι κανέναν, νομίζω πως τους είδα όλους, πάντα γύρω στις 16:00.

Σε κάθε περίπτωση, καλύτερα να χάσω 1-2 αγώνες παρά να τα ακουμπήσω στη Nova.

Νομίζω όλοι οι αγώνες σε Αυστραλία-Ασία χάθηκαν λόγω διαφοράς ώρας. 1-2 ήταν? Δεν θυμάμαι, ίσως. Αλλά το πιάνω και χάλια, οπότε.......


Αρχικά δημιουργήθηκε από SaraMaritis
Χμμμ...σκεφτηκες καθολου την περιπτωση δορυφορικης καρτας
στο πισι, και να πιανεις Eurosport απο Hotbird ή Astra ???


Αρχικά δημιουργήθηκε από extreme13
Το Eurosport είναι ελεύθερο μόνο στον Astra!!!
Το κατοπτρο που έχω ατο σπίτι το εχω προς τον Hotbird! Οταν το Eurosport έχει κάποιον αγώνα που θέλω να δω, πηγαίνω και το γυρίζω με τα χέρια!


Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Το παρακαλουθω χρονια απο τον Astra αλλα απο το Γερμανικο Eurosport - απο το να πληρωνω Nova ή να ψαχνω στα τοπικα καναλια το προτιμω.....

(ασε που μερικα καναλια μετα τις 12.00 παιζουν και "αισθησιακα" video clips....)


Αρχικά δημιουργήθηκε από dariosk
kathe kiriaki to eurosport free
kai logo
pou pame volta to grafoume se dvd
kai kathe pemti to magic konserva ola
ta kala !!!!

Αυτό ακριβώς θέλω να μάθω!!!! :) Πιάνει το Eurosport από Astra free???? Από ποιόν Astra? Νόμιζα ότι είναι κλειδωμένο σε ότι "φτάνει" στην Ελλάδα λόγω Nova!!!! Πείτε μου παιδιά και σώστε με!!!! ΣΩΣΤΕ ΜΕ!!! :) Κρίμα δεν είναι τα 55 € για τη Nova το μήνα? Γιατί να μην τα πάρει ο Akrapovic???? ;) ;) ;) Με τι πιάτο πιάνετε Astra? Ακριβώς την περίπτωση δορυφορικής κάρτας έχω σκεφτεί (SkyStar 2) με την οποία το κόστος για όλα θα μου βγεί κάπου στα 200€. Αλλά μετά είδα ότι το Eurosport ήταν κλειδωμένο και απογοητεύτηκα!!!! Από το παρακάτω συμπέρανα ότι είναι κλειδωμένο:

http://www.satmania.com/eng/satchannels/list/?orbpos_id=&satellite_id=&scramtype_id=&package_id=&language_id=&bcchtype_id=&satch_name=eurosport&bcstdirtype_id=&satrange_id=&transptype_id=&transp_freq=&polartype_id=&ca_calcmode=&dish_id=&n=&search.x=0&search.y=0


Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
hotbird rulez

motors tv, ab motors

πιανει και xxl και βλεπομε κανα καλο!!!!! :lol: :lol: :lol:

Free κι αυτά ε?


Heeeeelp...............................:sad: :sad: :sad:

idi
02/03/2005, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
γιωργο το motor tv ......ειναι ελευθερο:confused: γιατι ρε συ εχω nova και στα ανεξαρτητα που το πιανω ποτε δεν εχει σημα :confused:

δεν εχω nova εχω δικο μου πιατο και ναι ειναι τσαμπα ολα αυτα(τωρα αν εχει σπασει καποιος το μηχανημα δε το ξερω ετοιμο το πηρα)

GST
02/03/2005, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
δεν εχω nova εχω δικο μου πιατο και ναι ειναι τσαμπα ολα αυτα(τωρα αν εχει σπασει καποιος το μηχανημα δε το ξερω ετοιμο το πηρα)

ρε και μενα τσαμπα ειναι αλλα μεσω nova ..το πιανω σαν καναλι στα ανεξαρτητα αλλα δεν μου επιτρεπει την προσβαση...γαμω τη nοvα μου μεσα:mad:

idi
02/03/2005, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
ρε και μενα τσαμπα ειναι αλλα μεσω nova ..το πιανω σαν καναλι στα ανεξαρτητα αλλα δεν μου επιτρεπει την προσβαση...γαμω τη nοvα μου μεσα:mad:

πιανω και eurosport και eurosport news

λες να εχει κανει τιποτα οπατερας μου ???

θα ρωτησω...

GST
02/03/2005, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
πιανω και eurosport και eurosport news

λες να εχει κανει τιποτα οπατερας μου ???

θα ρωτησω...

αυτα τα εχει η nova στο δικο της μενου.......στα αλλα που ειναι μεσω ελευθερου δορυφορου ειναι και το εν λογω καναλι και δεν το πιανει.....δεν νομιζω να εχει αμεση ευθυνη η nova... ισως το πιατο να θελει γυρισμα σε αλλη συχνοτητα δε ξερω.....ασχετο τωρα καλο ειναι αυτο :confused: δειχνει τιποτα αξιζει το κοπο:confused:

υπαρχει κανεις εδω που να εχει nova και στα ανεξαρτητα να πιανει το motor tv...στη θεση 105 ειναι...:rolleyes:

periklisk
02/03/2005, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
αυτα τα εχει η nova στο δικο της μενου.......στα αλλα που ειναι μεσω ελευθερου δορυφορου ειναι και το εν λογω καναλι και δεν το πιανει.....δεν νομιζω να εχει αμεση ευθυνη η nova... ισως το πιατο να θελει γυρισμα σε αλλη συχνοτητα δε ξερω.....ασχετο τωρα καλο ειναι αυτο :confused: δειχνει τιποτα αξιζει το κοπο:confused:

υπαρχει κανεις εδω που να εχει nova και στα ανεξαρτητα να πιανει το motor tv...στη θεση 105 ειναι...:rolleyes:

Κάθε δορυφόρος γυρίζει γύρω από τη γη σε διαφορετική θέση πάνω στην τροχιά.... οπότε ανάλογα πρέπει να γυρίζεις το πιάτο... αυτό βέβαια δεν πρέπει να γίνεται με το χέρι γιατί οι αποκλίσεις στις μοίρες στέλνουν την εικόνα για χόρτα....

ή αποκτάς την γνώση και το όργανο για να το κάνεις ή αγοράζεις περιστρεφόμενο πιάτο..... ακριβά και τα δύο....

GST
02/03/2005, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Κάθε δορυφόρος γυρίζει γύρω από τη γη σε διαφορετική θέση πάνω στην τροχιά.... οπότε ανάλογα πρέπει να γυρίζεις το πιάτο... αυτό βέβαια δεν πρέπει να γίνεται με το χέρι γιατί οι αποκλίσεις στις μοίρες στέλνουν την εικόνα για χόρτα....

ή αποκτάς την γνώση και το όργανο για να το κάνεις ή αγοράζεις περιστρεφόμενο πιάτο..... ακριβά και τα δύο....

ρε περι λογικα τα ανεξαρτητα που πιανω μεσω nova ανηκουν στον ιδιο δορυφορο που εκπεμπει και η nova οποτε γιατι να πρεπει να γυρισει το πιατο.................ισως λεω ισως αυτο το καναλι να εκπεμπει και σε αλλο δορυφορο και απο εκει να το πιανει ο ιδι ...................................εγω γιατι δεν το πιανω γαμωτο:bigcry: :bawl: :bigcry:

periklisk
02/03/2005, 10:38
Σωστό αυτό που λες! Τα κανάλια που πιάνεις μέσω Nova τα αναμεταδίδει ο δορυφόρος του Nova οπότε έπρεπε να τα βλέπεις κανονικά.... Γιατί δεν τους παίρνεις ένα τηλεφωνάκι να σου πουν?

Ο idis βλέπει άλλο δορυφόρο γι' αυτό πιάνει άλλα κανάλια που εσύ δεν πιάνεις.....

Μην αγχώνεσαι... χεχεχε πάρε στην multichoice να σου πουν......

kTmax
02/03/2005, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
αυτα τα εχει η nova στο δικο της μενου.......στα αλλα που ειναι μεσω ελευθερου δορυφορου ειναι και το εν λογω καναλι και δεν το πιανει.....δεν νομιζω να εχει αμεση ευθυνη η nova... ισως το πιατο να θελει γυρισμα σε αλλη συχνοτητα δε ξερω.....ασχετο τωρα καλο ειναι αυτο :confused: δειχνει τιποτα αξιζει το κοπο:confused:

υπαρχει κανεις εδω που να εχει nova και στα ανεξαρτητα να πιανει το motor tv...στη θεση 105 ειναι...:rolleyes:


Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω γ@μ@ τη γκαντεμιά μου..!!!:cry: :cry: Εδω κι ένα χρόνο προσπαθώ να το πιάσω αλλά τίποτα.... Ας βοηθήσει κάποιος ρε παιδιά..
ΙDI δεν μας είπες... αξίζει τουλάχιστον??

crs-k
02/03/2005, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Κάθε δορυφόρος γυρίζει γύρω από τη γη σε διαφορετική θέση πάνω στην τροχιά.... οπότε ανάλογα πρέπει να γυρίζεις το πιάτο... αυτό βέβαια δεν πρέπει να γίνεται με το χέρι γιατί οι αποκλίσεις στις μοίρες στέλνουν την εικόνα για χόρτα....

ή αποκτάς την γνώση και το όργανο για να το κάνεις ή αγοράζεις περιστρεφόμενο πιάτο..... ακριβά και τα δύο....


Λιγα "τεχνικα" στοιχεια, μηπως και βοηθησω στην κατανοηση του θεματος ...

ΟΛΟΙ οι δορυφοροι που αναφερεστε κινουνται σε "γεωστατικη" τροχεια.

Αυτο σημαινει οτι βρισκονται σε υψος 35.855 χλμ πανω απο τον ισημερινο και κανουν μια πληρη περιστροφη, στον ιδιο χρονο που την κανει και η Γη, δηλαδη σε 23 ωρες και 56 λεπτα.
Για να το πετυχουν αυτο πρεπει να κινουνται (λογω της αποστασης) με ταχυτητα 11.220 χλμ/ωρα , δηλαδη 6,6 φορες μεγαλυτερη απο την ταχυτητα περιστροφης της Γης που ειναι περιπου 1700 χλμ/ωρα.

Οταν λοιπον κινουνται "μαζι" με την Γη, "φαινονται", απο τον παρατηρητη πανω στην Γη, σαν ακινητοι πανω απο το ιδιο σημειο, εξ ου και το ονομα της τροχειας.

Εφ' οσον ειναι σταθεροι πανω απο τον ισημερινο, απο το Βορειο ημισφαιριο ΟΛΑ τα κατοπτρα εινα στραμενα Νοτια, ενω απο το Νοτιο αντιθετα.

Οι θεσεις των διαφορων δορυφορων για καποια περιοχη, αν εχετε προσεξει περιγραφονται με East ή West και την ενδειξη σε μοιρες και λεπτα.
Αυτο σημαινει οτι με σημειο Μηδεν(0) μοιρων την καθετη ως προς τον ισημερινο, μετατοπιζουμε το πιατο μας Ανατολικα ή Δυτικα τοσες μοιρες οσες μας λεει η ενδειξη.

Υπαρχει και αλλη μια ενδειξη που αλλαζει αναλογα με την περιοχη και αυτη ειναι η Ανυψωση (Elevation) απο την παραλληλη με το εδαφος θεση, για να "σημαδεψουμε" τον δορυφορο.
Αυτη εχει μικροτερες διακυμανσεις απο δορυφορο σε δορυφορο.

Η δουλεια ομως αυτη θελει μεγαλη ακριβεια μιας κι ενα λαθος ΜΙΑΣ μοιρας στο υψος του δορυφορου μεταφραζεται σε αποκλιση 737 χιλιομετρων!

Ελπιζω να βοηθησα καθολου και να μην τα 'κανα χειροτερα τα πραγματα ... :D

gdevelek
02/03/2005, 12:24
Ευχαριστώ τον crs-k για τις εισαγωγικές πληροφορίες.

Μήπως υπάρχει κανένα site που να έχει το "δια ταύτα" σε ό,τι αφορά στη δορυφορική λήψη στην Αθήνα;

Εξηγώ:

- ποιοί δορυφόροι είναι ορατοί στην Αθήνα και με τι κάτοπτρο; Αν δεν κάνω λάθος μπορεί κανείς να δεί 2-3 δορυφόρους με κάτοπτρο διαμέτρου 1μ. ή ακόμη και 0.80μ

- πού μπορεί κανείς ακολούθως να δει το πρόγραμμα των δορυφόρων αυτών ώστε να αποφασίσει αν αξίζει να κάνει την επένδυση; (βέβαια πρέπει στο πρόγραμμα να είναι σαφές ποιό πρόγραμμα είναι δωρεάν και ποιό όχι)

- τι minimum δέκτη χρειάζεται κανείς; Το digitalo.gr έχει ένα ψηφιακό δέκτη "Humax F2 Free" με 99Ε + μεταφορικά, θα ήταν ένας τέτοιος δέκτης επαρκής για να πιάσει κανείς τα δωρεάν ψηφιακά κανάλια των ορατών δορυφόρων; Οι ακριβώτεροι δέκτες τι παραπάνω προσφέρουν;

- πόσο περίπου κοστίζουν τα παραπάνω (δέκτης, κάτοπτρο, LNB, αλλά και μηχανισμός περιστροφής προς άλλο δορυφόρο);

- πόσο περίπου κοστίζει η αρχική εγκατάσταση;

- πώς βολεύει κανείς τις συνδέσεις στο βίντεο/τηλεόραση;; Βάζει και βγάζει καλώδιο κεραίας UHF/δορυφορική κατά περίπτωση ή μπορεί η σύνδεση να τακτοποιηθεί με τρόπο μόνιμο;

- ποιοί τεχνικοί/έμποροι είναι δοκιμασμένοι και αξιόπιστοι, ή, αντίστροφα, ποιούς πρέπει κανείς να αποφύγει;

Ελπίζω να μη ζητώ πάρα πολλά...:rolleyes:

... αλλά όπως φαίνεται το θέμα απασχολεί αρκετούς, και τα περιοδικά του χώρου θεωρούν δεδομένο στα άρθρα τους ότι μιλούν σε γνώστες.

stako
02/03/2005, 12:32
Μπορείς να δεις αυτό για να βρεις κανάλια και τι εξοπλισμό χρειάζεσαι για να τα δεις στο μέρος που είσαι:

http://www.satmania.com/eng/satchannels/search/

Το θέμα είναι ότι σε αυτό το site φαίνεται σαν να είναι κλειδωμένο το Eurosport αλλά παραπάνω τα παιδιά λένε ότι το πιάνουν ελεύθερα..........

Μπέρδεμα....................:(

idi
02/03/2005, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από kTmax
Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω γ@μ@ τη γκαντεμιά μου..!!!:cry: :cry: Εδω κι ένα χρόνο προσπαθώ να το πιάσω αλλά τίποτα.... Ας βοηθήσει κάποιος ρε παιδιά..
ΙDI δεν μας είπες... αξίζει τουλάχιστον??

το XXL??????

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

καλοοοοοοοοοο

hornet
02/03/2005, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Ευχαριστώ τον crs-k για τις εισαγωγικές πληροφορίες.

Μήπως υπάρχει κανένα site που να έχει το "δια ταύτα" σε ό,τι αφορά στη δορυφορική λήψη στην Αθήνα;

Εξηγώ:

- ποιοί δορυφόροι είναι ορατοί στην Αθήνα και με τι κάτοπτρο; Αν δεν κάνω λάθος μπορεί κανείς να δεί 2-3 δορυφόρους με κάτοπτρο διαμέτρου 1μ. ή ακόμη και 0.80μ

- πού μπορεί κανείς ακολούθως να δει το πρόγραμμα των δορυφόρων αυτών ώστε να αποφασίσει αν αξίζει να κάνει την επένδυση; (βέβαια πρέπει στο πρόγραμμα να είναι σαφές ποιό πρόγραμμα είναι δωρεάν και ποιό όχι)

- τι minimum δέκτη χρειάζεται κανείς; Το digitalo.gr έχει ένα ψηφιακό δέκτη "Humax F2 Free" με 99Ε + μεταφορικά, θα ήταν ένας τέτοιος δέκτης επαρκής για να πιάσει κανείς τα δωρεάν ψηφιακά κανάλια των ορατών δορυφόρων; Οι ακριβώτεροι δέκτες τι παραπάνω προσφέρουν;

- πόσο περίπου κοστίζουν τα παραπάνω (δέκτης, κάτοπτρο, LNB, αλλά και μηχανισμός περιστροφής προς άλλο δορυφόρο);

- πόσο περίπου κοστίζει η αρχική εγκατάσταση;

- πώς βολεύει κανείς τις συνδέσεις στο βίντεο/τηλεόραση;; Βάζει και βγάζει καλώδιο κεραίας UHF/δορυφορική κατά περίπτωση ή μπορεί η σύνδεση να τακτοποιηθεί με τρόπο μόνιμο;

- ποιοί τεχνικοί/έμποροι είναι δοκιμασμένοι και αξιόπιστοι, ή, αντίστροφα, ποιούς πρέπει κανείς να αποφύγει;

Ελπίζω να μη ζητώ πάρα πολλά...:rolleyes:

... αλλά όπως φαίνεται το θέμα απασχολεί αρκετούς, και τα περιοδικά του χώρου θεωρούν δεδομένο στα άρθρα τους ότι μιλούν σε γνώστες.

βασικα λιγο ψαξιμο στο νετ δεν βλαπτει θα βρεις πολλα αλλα δες:

http://www.lyngsat.com/tracker/europe.html εδω βρισκεις δορυφορους σε σχεση με την ευρωπη

http://tuxzine.net/dreambox/howto/DreamBox_How_To.htm
the best DVB receiver

GST
02/03/2005, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
το XXL??????

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

καλοοοοοοοοοο

το μοτο ρε οργιο...κατευθειαν ο νους σου στο ριζογαλο...............πες μας τωρα αξιζει :confused: η να παρω στη nova να διαμαρτυρηθω.........:rolleyes:

SaraMaritis
02/03/2005, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
...Αυτό ακριβώς θέλω να μάθω!!!! :) Πιάνει το Eurosport από Astra free????...Με τι πιάτο πιάνετε Astra?...
Φιλε stako,
YEP, το (Γερμανικο) Eurosport εκπεμπει απο ASTRA ελευθερο !!!
(τουλαχιστον ετσι ηταν μεχρι προσφατα, γιατι εγω δεν πιανω ASTRA λογω πιατου).
Για να δεις ASTRA θελεις πιατο 1,15m - 1,20m και πανω αν μενεις Αθηνα, και οποιονδηποτε ψηφιακο δεκτη !!! :cool:
(μιλαμε παντα για τα free καναλια).

Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
...Ακριβώς την περίπτωση δορυφορικής κάρτας έχω σκεφτεί (SkyStar 2) με την οποία το κόστος για όλα θα μου βγεί κάπου στα 200€...
Με δορυφορικη καρτα στο πισι, και το αναλογο πιατο
(0,80m και πανω για Hotbird, 1,20 και πανω για Astra, κλπ)
παλι πιανεις ολα τα free καναλια, και με το αναλογο "πουσαρισμα" :look:
πιανεις και αρκετα κλειδωμενα (τααα "πολεμικα", το MotorsTV, κλπ) :p :cool:

Ο Γιωργος-(idi) που τα πιανει πρεπει να εχει "πουσαρισμενο"
ψηφιακο δεκτη...

Ε...αυτα...τελος της παραφιλολογιας :smokin:
:wave2:

Υγ.Τα υπολοιπα --> Τηλ. σε πμ...

gdevelek
02/03/2005, 20:22
Φίλε SaraMaritis, μάλλον όταν λες πουσάρισμα εννοείς κάποιου είδους πειρατικό σπάσιμο κωδικών, έτσι; Μπορείς να μας παραπέμψεις κάπου για πληροφορίες; Τι δέκτες είναι κατάλληλοι για κάτι τέτοιο; Σε ποιό μαγαζί θα μας πρότεινες να απευθυνθούμε για να μας δώσουν (και εγκαταστήσουν!) καλό εξοπλισμό χωρίς να μας γδύσουν;

Ας βοηθήσει κάποιος γνώστης, οι ιστοσελίδες που υπάρχουν για δορυφορικά είναι πολλές αλλά και χαώδεις, είναι κρίμα να ψάχνουμε ένα μάτσο άνθρωποι να ανακαλύψουμε τον τροχό...

SaraMaritis
02/03/2005, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
...πουσάρισμα εννοείς κάποιου είδους π@ιρατικ@ σπ@σιμ@ κ@δικ@ν...
:eyepop: :eyepop: :eyepop:
Τσ, τσ, τσ...τι λογια ειναι αυτα ??? :confused:
Φιλε gdevelek, οπως πιθανως να παρατηρησες, εγω ΔΕΝ
λεω παλιοκουβεντες :nono:
(καθοτι και οι καιροι χαλεποι !!!) :p

Και ξαναμαναεπαναλαμβανω(μαι):
"Τα υπολοιπα --> Τηλ. σε πμ..." ή στο ΔΕΛΕΑΡ αν προτιμας :beer:
:wave2:

gdevelek
02/03/2005, 22:17
Σου έχω στείλει πμ

Αν παρακολουθεί μπάτσος, mea culpa, πρόκειται για παρεξήγηση μωρέ, ο άνθρωπος αναφερόταν σε πουσάρισμα της ποιότητας του δορυφορικού σήματος, τ' ορκίζομαι!

Ακούς εκεί σπασίματα και πειρατίες, τι ιδέες μου μπαίνουν φορές-φορές, φτου κακά... :uplate:

Μήτσος1
02/03/2005, 23:41
Εμένα πάντως το "ελεύθερο" Eurosport μου φτάνει και μου περισσεύει. Από'κει και πέρα, αν θέλεις να δείς και κάτι παραπάνω... στείλε μου κι'εμένα το τηλέφωνο...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stako
03/03/2005, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από SaraMaritis
Φιλε stako,
YEP, το (Γερμανικο) Eurosport εκπεμπει απο ASTRA ελευθερο !!!
(τουλαχιστον ετσι ηταν μεχρι προσφατα, γιατι εγω δεν πιανω ASTRA λογω πιατου).
Για να δεις ASTRA θελεις πιατο 1,15m - 1,20m και πανω αν μενεις Αθηνα, και οποιονδηποτε ψηφιακο δεκτη !!! :cool:
(μιλαμε παντα για τα free καναλια).

Με δορυφορικη καρτα στο πισι, και το αναλογο πιατο
(0,80m και πανω για Hotbird, 1,20 και πανω για Astra, κλπ)
παλι πιανεις ολα τα free καναλια, και με το αναλογο "πουσαρισμα" :look:
πιανεις και αρκετα κλειδωμενα (τααα "πολεμικα", το MotorsTV, κλπ) :p :cool:

Ο Γιωργος-(idi) που τα πιανει πρεπει να εχει "πουσαρισμενο"
ψηφιακο δεκτη...

Ε...αυτα...τελος της παραφιλολογιας :smokin:
:wave2:

Υγ.Τα υπολοιπα --> Τηλ. σε πμ...


Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Αυτό ήθελα να μου πει κάποιος, αν είναι free (κάποιο) Eurosport. Τα υπόλοιπα τα ξέρω, μάλλον θα προχωρήσω σε αγορά πιάτου 1,36 με μοτεράκι για κίνηση ώστε να πιάνει και άλλους δορυφόρους και μιας κάρτας για το PC. Για "πουσάρισμα" έχω κι εγώ κάποιες πληροφορίες, πάντως μόλις το στήσω αν χρειαστώ κάτι θα επικοινωνήσω.

Ευχαριστώ και πάλι!

Ορίστε και κάποια links σχετικά με δορυφορικά:

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=74189&page=1&pp=40&highlight=satellite
http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=83966
http://www.avsite.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=4301
http://forum.cdfreaks.com/showthread.php?t=95332

periklisk
03/03/2005, 08:21
Τζάμπα Eurosport rulez λέμεεεεε:lol:

idi
03/03/2005, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από SaraMaritis

Ο Γιωργος-(idi) που τα πιανει πρεπει να εχει "πουσαρισμενο"
ψηφιακο δεκτη...



NAI NAI...

ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ!!!

ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ RULEZ!!!

savvas
19/04/2006, 19:05
Πριν 3 χρόνια είχα λυσσάξει να δω Moto GP σπίτι, και άρχισα να ρωτάω για δορυφορικό δέκτη κτλ.
Όχι μονό πήρα, αλλά κόλλησα και με το hobby και με τα φόρουμ.
Από τότε έχω μάθει να πουσάρω καλά τον Dreambox 7000S (δέκτης)
Βλέπω πολλααααά…


Για όποιον ενδιαφέρεται, ένα από τα καλύτερα φόρουμ, κάνετε μόνο εγγραφή (Register)
http://satgrekco.com/forum/

Vstrommer71
20/04/2006, 00:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Το παρακαλουθω χρονια απο τον Astra αλλα απο το Γερμανικο Eurosport - απο το να πληρωνω Nova ή να ψαχνω στα τοπικα καναλια το προτιμω.....

Το Γερμανικο Eurosport μεταδιδεται ελευθερα απο τους Astra 19.2E
Με διάφορα....τρικ μπορεις να πιασεις το Γαλλικο,το Ισπανικο(και με αγγλικο ηχο) και το Πολωνικο Eurosport.
Eτσι εχουν τα πραγματα και μην μπερδευεστε με Νοβες και τετοια ασχετα.Μπορειτε να βλεπετε και Eurosport αλλου:D