PDA

View Full Version : ΤΟ ΕΙΚΟΝΟΣΤΑΣΙ της Honda



panagiotis dim
03/11/2008, 13:54
Δυστυχώς η ευτυχώς κάποια κείμενά μου λογοκρίθηκαν αποφάσισα να γράφω μόνο για τις δίτροχες, αφού ζητήσω συγνώμη απο κάποιους που τους στεναχώρησα με τα γραφόμενά μου.

Ημουν 17 χρονών και είχα φάει τα σκώτια του πατέρα μου για μηχανάκι . η μάννα μου φώναξε η γιαγιά μου με σταύρωνε τελικά ο πατέρας μου μου αγόρασε ενα honda 50 z.
To καμάρι μου πηδαγε σαν κατσίκι και ένιωθα τέτοια ικανοποίηση που παρόμοια στην ζωή μου δεν έχω εισπράξει . καθε μέρα μπουγάδα και καθε μέρα βόλτες. ηρθε ο καιρός και ανέβηκα αθήνα για σπουδές μαζί και ο μπόμπος. την αθήνα την είχα κάνει αλωνι. μία μέρα είχαμε ανέβει 4 επάνω στο μπόμπο και ο θεός ξέρει πως φτάσαμε!!!!
φτωχές οι τσέπες τότε και ηρθε ο καιρός να κατέβω στό χωριό μου. μετράω τα λεφτά και τα βγάζω 65 δραχμές. τα μεταφορικά και τα εισιτήρια δεν φτάνανε και αποφασίζω να κατέβω καβάλα δηλαδή 300 χλμ ουτε λίγο ούτε πολύ. φεύγω λοιπόν πρωί πρωί και όταν έφτασα στην κακιά σκάλα στρίβω απο τον παλιό γιατί με κοιτάγανε περίεργα και με υποβιβάζανε. είταν και αυτές οι ευθείες που το πήγαινα τέρμα με 60 χλμ και το βαριόμουν , ηθελα στροφιλικια να ξύνει μαρσπιέδες και να αγαλιάζω που έλεγε και ένας φίλος με boll;d.or 900.
Κοντά στον κολοσούρτη αφού είχα χτύπησει κατι ροδάκινα σε ένα χωράφι στό άργος αρχίσανε τα προβλήματα .
Ώρα 6 το απόγευμα και το παπί κάνει κράτει ....από τρίτη τέρμα σε δευτέρα ξανά το ...κράτει ...σε πρώτη ....καί ......σβήσαμεεεε!!!!!

κατεβαίνω κατω το κοιτάω ...δεν μιλάει ..την κάτσαμε αναφωνώ και σκέφτομαι τρόπους αντιμετώπισης , ωτο στοπ δεν παίρνουν μηχανάκια , κανένα φορτηγό , .όλα φορτωμένα , τίποτα δεν περνάει εκείνη την ώρα κάτι κατσίκες βελάζουν στό βουνό και τίποτα άλλο ..

ανοίγω το κάρτερ και είχε ανάψει τσιγάρο και ...κάπνιζε..ΙΧΝΟΣ ΛΑΔΙ ΜΈΣΑ!!!
Ξάφνου βλέπω στό τέλος της ανηφόρας ένα εικονοστάσι .
ανηφορίζω και βλέπω μέσα ενα μπουκάλι μαγειρικό λαδι ( μηδέν οξέα) παρθένο . το παίρνω ανάβω ένα καντήλι και το ρίχνω στο κάρτερ. Το θαύμα έγινε.

το χοντα παίρνει εμπρός δοκιμάζω ταχύτητες όλα καλά δεν είχανε μείνει και παραπάνω απο 80 χλμ κάνω τον σταυρό μου και ξεχύνομαι φτάνω στόν τόπο μου και όλα καλά .

Την επόμενη μέρα πάω στό σερβις της χοντα και ο μάστορας ανοιγει την τάπα να μου αλλάξει τα λάδια ( χωρίς να του έχω πει τίποτα) ξαφνικά τον παίρνει η μπόχα απο την τηγανίλα που μύριζε μπακαλιάρος ξαρμυρισμένος . ρε μου λέει τι βρωμάει ετσι . τίποτα μάστορα του λέω εγώ απλά μου έμεινε απο λάδια και του έριξα .....μαγειρικό. αρχισε κάτι γαμοσταυρίδια , το χάλασα λέει το μηχάνημα και ότι εγώ είμαι ικανός να χαλάσω το όνομα της εταιρείας με τις μλκειες μου.. ρίξε μάστορα του λέω το castrol και μην ανησυχείς. Εχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε ηρθαν αλλα μηχανάκια από χr 200 bmw 1100 rgs cagiva dukati 750 elefant ( που έχω τώρα) αλλά εκείνο το θηρίο δεν το έχω ξεχάσει το αφιλότημα. ούτε έχω ξεχάσει πως δεν έχω αναπληρώσει το λαδι απο το εικονοστάσι.

Σκέφτομαι πως θα βρίσκεται στα χέρια κάποιου καλού χριστιανού που θα το προσέχει και θα το έχει πάντα γυαλισμένο......

σκέφτομαι πως τα σωθικά του ακόμα θα είναι γερά παρά το μαγειρικό που του φύτεψα ενα απόγευμα καλοκαιρινο .........

Σκέφτομαι πως αν καμμιά φορά το συναντήσω θα με θυμηθεί και θα με κάνει να το προσέξω.....

Σκέφτομαι πως τις πρώτες μας αγάπες δεν τις ξεχνάμε και αυτές που μας στάθηκαν πιστές και μας μετέφεραν στην ελευθερία μας ακούραστα χωρίς γκρίνιες, πολλές φορές τις αναπολούμε και δακρύζουμε.....

catmaster
03/11/2008, 14:00
έτσι ....


:beer: :beer:


(και να κανονίσεις να σε βγάλει ο δρόμος σου πάλι στο παλιό εικονοστάσι για να το συμπληρώσεις .... δεν ξέρεις ποτέ ... μπορεί να το χρειαστεί κανένας άλλος πιτσιρίκος .... )


:wave2:

XJR_Billy
03/11/2008, 14:03
Πολύ ωραία ιστορία φίλε... :beer: :beer:

+ 660 στον catmaster

AntoD
03/11/2008, 14:05
Και το παληκαρι που ειχε το εικονοστασι.....για να μενει αναμενο το καντηλακι την νυχτα....

DimChios
03/11/2008, 14:06
Ετοιμασου να φας κραξιμο παλι απο μερικους και δε θα φταινε κιολας!!


Α) 4καβαλο? :mad:
Β) Εκλεψες ροδακινα? :mad:
Γ) Εκλεψες και το λαδι απο το εικονοστασι? :mad:

Σε λιγο θα μας πεις οτι εκανες εξορκισμο σε κανενα παππου!

:mad:




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ ΦΙΛΟΣ! :winka:

Αυτα ειναι που μενουν!
Μιας και το εχεις ακομα στο νου σου, πηγαινε εκεινο το λαδι καποια στιγμη πισω! Θα ναι σαν να εισαι ξανα παρεα με το τοτε μοτορι...

Και που ξερεις, κανε και μια ευχη μπας και το ξανασυναντησεις στο δρομο σου να τα πειτε λιγο!

:beer: :beer: :beer:


το π.μ που σου εστειλα το διαβασες φανταζομαι ε? :winka:

mars696
03/11/2008, 15:49
Πολυ ωραια ιστορια!!!:beer: :beer: :beer:

Tpap
03/11/2008, 16:07
σωστός ο Πάνος.. :beer: :beer:

(θα σε συμβούλευα να αντικαταστήσεις οσονούπω το αλτις με κανα συνθετικό, γιατί σήμερα έχει γεμίσει ο τόπος από κτμ και δουκάτα...
και αυτά δεν πρόκειται ξαναδουλέψουν με τηγανέλαιο από βακαλάο γιατί έχουν συνηθήσει σε ακριβα αφεψήματα...)

subman21
03/11/2008, 20:33
Ωραία ιστορία φίλε και πολύ καλογραμμένη.

Το μόνο κακό είναι οτι σου συνέβη παλαιότερα να μείνεις από λαδάκι
διότι αν συνέβαινε τη σήμερον ημέρα, με τα ορυκτέλαια που έχουν τα
μαγειρικά έλαια, αυτό θα μπορούσες να το θεωρήσεις pit-stop!!!!!!!!!!!!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

NikosKK
03/11/2008, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από subman21
Ωραία ιστορία φίλε και πολύ καλογραμμένη.

Το μόνο κακό είναι οτι σου συνέβη παλαιότερα να μείνεις από λαδάκι
διότι αν συνέβαινε τη σήμερον ημέρα, με τα ορυκτέλαια που έχουν τα
μαγειρικά έλαια, αυτό θα μπορούσες να το θεωρήσεις pit-stop!!!!!!!!!!!!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

cityfly
03/11/2008, 20:45
ωραία ιστορία

:wave2: :wave2: :wave2:

Corvo
03/11/2008, 21:19
πολυ καλη ιστορια αλλα συμφωνω με τους αλλους...πηγαινε εκδρομουλα και βαλε λιγο λαδι ποτε δεν ξερεις..:winka:

pilotos_xtreme
03/11/2008, 22:44
φιλε με συγκινεις......

αυτες ειναι οι ιστοριες που θυμομαστε οταν μεγαλωσουμε πια και λεμε, αχ εκεινα τα χρονια...δε τα αλλαζω με τιποτα!!!!!

μου θυμισες τωρα τοτε που ειχαμε ανεβει στην παρνηθα,φεβρουαριο μηνα με χιονια, 3 μλκες κ 1 γκομενα ,με ενα μισοκαμενο honda supra 100 κ ενα c50 (το δικο μου).... να μη τραβαει το δικο μου στην ανηφορα 2 καβαλος ,να χιονιζει ,να εχουμε κιριολεκτικα παγωσει ολοι και να σταματανε οι 2 με το σουπρα σε καθε στροφη κ να μας πετανε χιονομπαλες......κ πως ετσουζαν πανω στο παγωμενο μου τζιν κ ποδι.....

αν ειχε αστερακια το θεμα θα σου βαζα .... 3 .... γιατι η δικια μου ιστορια ειναι καλυτερη!!!!
αχχαχαχαχαχαχαα


5!!!!

Κανένας
04/11/2008, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios


Α) 4καβαλο? :mad:
Β) Εκλεψες ροδακινα? :mad:
Γ) Εκλεψες και το λαδι απο το εικονοστασι? :mad:

Σε λιγο θα μας πεις οτι εκανες εξορκισμο σε κανενα παππου!

[/SIZE] :winka: Συν πληρώνοντας
Δ) Έκανες τον σταυρό σου εξορκίζοντας τα δαιμόνια ? (Άρα πιστεύεις στον σαταναελ :wacko: )
Ε) άναψες το καντήλι, προσπαθώντας να ευμενισεις την αδικοχαμένη ψυχή, για την ιεροσυλία που διέπραξες εις βαρος της?
Ω) Και τι τίτλος είναι αυτός ?
Το εικονοστάσι της ακατονόμαστης, του ακατονόμαστου?



Σε λίγο θα μας πεις, ότι το τετρακαβαλο, το κάνατε με την μυριαμ στην μέση
:smokin: :a13:




:beer:

Road67
04/11/2008, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
φιλε με συγκινεις......

αυτες ειναι οι ιστοριες που θυμομαστε οταν μεγαλωσουμε πια και λεμε, αχ εκεινα τα χρονια...δε τα αλλαζω με τιποτα!!!!!

μου θυμισες τωρα τοτε που ειχαμε ανεβει στην παρνηθα,φεβρουαριο μηνα με χιονια, 3 μλκες κ 1 γκομενα ,με ενα μισοκαμενο honda supra 100 κ ενα c50 (το δικο μου).... να μη τραβαει το δικο μου στην ανηφορα 2 καβαλος ,να χιονιζει ,να εχουμε κιριολεκτικα παγωσει ολοι και να σταματανε οι 2 με το σουπρα σε καθε στροφη κ να μας πετανε χιονομπαλες......κ πως ετσουζαν πανω στο παγωμενο μου τζιν κ ποδι.....

αν ειχε αστερακια το θεμα θα σου βαζα .... 3 .... γιατι η δικια μου ιστορια ειναι καλυτερη!!!!
αχχαχαχαχαχαχαα.
5!!!! Εσύ θα πάρεις 5 μόνο αν είχες εσύ τη γκόμενα δικάβαλο :winka:

:rotflmao: :lol: :lol: :lol:

makis206
04/11/2008, 11:53
:beer: :beer: :beer: :beer:

panagiotis dim
04/11/2008, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από subman21
Ωραία ιστορία φίλε και πολύ καλογραμμένη.

Το μόνο κακό είναι οτι σου συνέβη παλαιότερα να μείνεις από λαδάκι
διότι αν συνέβαινε τη σήμερον ημέρα, με τα ορυκτέλαια που έχουν τα
μαγειρικά έλαια, αυτό θα μπορούσες να το θεωρήσεις pit-stop!!!!!!!!!!!!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

xaxaxaxaxaxaxaxa xaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

panagiotis dim
04/11/2008, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από subman21
Ωραία ιστορία φίλε και πολύ καλογραμμένη.

Το μόνο κακό είναι οτι σου συνέβη παλαιότερα να μείνεις από λαδάκι
διότι αν συνέβαινε τη σήμερον ημέρα, με τα ορυκτέλαια που έχουν τα
μαγειρικά έλαια, αυτό θα μπορούσες να το θεωρήσεις pit-stop!!!!!!!!!!!!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
xaxaxaaxaxaxaxaxaxaxaxaxax

pilotos_xtreme
04/11/2008, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Εσύ θα πάρεις 5 μόνο αν είχες εσύ τη γκόμενα δικάβαλο :winka:

:rotflmao: :lol: :lol: :lol:



εγω την ειχα!!!!!!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

δε πιανετε φυσικα που δεν ηταν γομενα μου αλλα φιλη μου εεεεεεε?

mixanaras
04/11/2008, 18:53
όχι δεν πιάνετε πάρε και εσύ 3 για αρχή για την ιστορία σου και άμα έχεις καμία καλύτερη κατι θα γινει:p

Sotirios
07/11/2008, 22:32
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
σωστός ο catmaster να πας να ξαναβάλεις το λάδι που πήρες αλλά τούτη τη φορά βάλε και κανα τετράκιλο castrol εκεί δίπλα καλού κακού:lol: