PDA

View Full Version : Τελικά γιατί κουνάει το παπί?



startengine
04/11/2008, 09:26
Πριν ένα μήνα το xcite 135 μου κουτούλησε ένα μπάρμπα που μου βγήκε στην ψύχρα από κόκκινο. Τον βρήκα στη μέση του αμαξιού και για καλή μου τύχη δεν έπεσα, αλλά το παπί την κατάλαβε αρκετά. Δήλωση έκανε (ήρθε και τροχαία, αμέ) και ο πραγματογνώμονας είδε το Modenas. Όσο για το μάστορΗ με διαβεβαίωσε πως δεν έπαθε απολύτως τίποτα η ζάντα (οπτικός έλεγχος...) και τα μόνα που χρειάζονται αλλαγή είναι το ψιλοστραπατσαρισμένο φτερό και ο καθρέφτης.

Οκ ως εκεί αλλλά πριν λίγο και με δεύτερο άτομο πάνω άρχισε να κουνάει το τιμόνι, πώς να το πω... να ψαρεύει δεξιά αριστερά χωρίς φυσικά να έχει επίπτωση αυτό στην ευστάθειά του, μονο σαν κραδασμό στα χέρια το έπαιρνα.

Μέρα με τη μέρα γίνεται πιο έντονο. Τώρα μου το κάνει έντονα όταν χαμηλώνει η ταχύτητα κίνησης και χωρίς συναναβάτη.

Οπτικά η ζάντα δεν έχει τίποτα και πάλι. Ο μάστορΗς βαριέται που ζει (δεν θα πω άλλο τίποτα) κι εγώ πρέπει να το πάω αλλού φυσικά αφού κάνω τις αντίστοιχες συνεννοήσεις με την ασφαλιστική (μη χέσ@...)

Θάθελα ν' "ακούσω" όμως και την άποψή σας εδώ μέσα πριν.
Thanks προκαταβολικά!

nionio$
04/11/2008, 09:32
Κρατα κοντρα στριμενο το τιμονι δεξια ¨η αριστερα κ δοκιμασε να δεις αν εχει τζογο η ζαντα,λιγος θα ειναι,μαλλον θα την εχει ακουσει καποιο ρουλμαν...ειχα κ γω το ιδιο προβλημα στη παπια...;)

startengine
04/11/2008, 09:38
Δεν θα είχε κάποιο θόρυβο αυτό? Λέω εγώ τώρα...

ktmakis
04/11/2008, 09:38
Kοίτα ρουλεμάν τροχου, τιμονιού. :beer:

startengine
04/11/2008, 09:47
Θα το κοιτάξω παιδιά, ευχαριστώ πολύ.

Φίλος (σχετικός με το είδος) με ανησύχησε μήπως και έχει αρπάξει το πηρούνι. Το ελέγχω λοιπόν με στριμένο τέρμα τιμόνι και κουνώντας τον τροχό να δω αν έχει μπόσικο, ναι?

id12586
04/11/2008, 11:23
Το πιρούνι μπορεί να έχει πάρει μόνο λίγα χιλιοστά και μόνο με μέτρηση μπορείς να είσαι σίγουρος.
Ξεκίνα πάντως απο τα ρουλεμάν και μετά την ζάντα/λάστιχο.

Σημασία έχει ότι δεν έπαθες τίποτα :beer:

arhs
04/11/2008, 21:53
επειδή έπαθε πρόσφατα κάτι αντίστοιχο φίλος με το kriss του, το οποίο και πρόκειται εκτός απροόπτου να αγοράσω, τι άλλο κοιτάω εκτός από τα ρουλεμάν?
αυτά φαίνονται με τον τρόπο που αναφέρετε παραπάνω?
κανένα τίμιο μαστοράκι που θα μπορούσε να το κοιτάξει πριν το πάρω?
επίσης, ποια είναι η χειρότερη ζημιά που μπορεί να έχει γίνει και για τι ποσό μιλάμε? (πχ. μπουκάλες)

thanks anyway!

startengine
06/11/2008, 10:14
Το λοιπόν...
Ο μάστορας στον Πειραιά, που θέλει να λέγεται και εξουσιοδοτημένος της Modenas :yuck:
και που βαριέται να σηκώσει το πόδι του... θεώρησε πως πρέπει να σφίξει τους λαιμούς. Παιδεύτηκε μιάμιση ώρα (δε θα το συγχωρήσει ποτέ στον κατασκευαστή που το φτεράκι βγαίνει τοοοοόσο δύσκολα και η δουλειά του δε θα πληρώνεται), και αφού το έκανε βόλτα μου είπε πως τώρα δεν έχει τίποτα άλλο να ελέγξει και να πάω στα κεντρικά στη Θησέως να το ψάξουν.

Σημείωση: Μήτε τροχό έβγαλε να μετρήσει στον ακτινολόγο, μήτε κανένα άλλο έλεγχο έκανε.

Υποτίθεται πως μου έκλεισε ραντεβού στα κεντρικά για χθες, πήγα, το έκανε βόλτα ο τεχνικός και μου είπε πως ναι μεν υπάρχει πρόβλημα αλλά πνίγεται και δε μπορεί να το δει. Ωστόσο το πρώτο που θα κάνει - είπε - όοοοταν μπορεί να μου κλείσει ραντεβού είναι να ελέγξει τροχό...
Καλά ρε παιδιά, το τι ώρες τρώω κάθε μέρα για το κ@λ@παπο και τι άδειες χτύπησα στη δουλειά μου ΄...:sad:

Φίλε για την επικείμενη αγορά σου θα έλεγα να μη μπλέξεις με τέτοιο πρόβλημα. Μπορεί να το βρεις με τη μία, μπορεί να σου σπάσει και τα νεύρα όμως.

Και...απ' ό,τι διαπίστωσα τώρα που το χρειάστηκα γαι λόγο πέραν της αλλαγής λαδιών... (είχα πριν απ' το xcite το kriss), μακριά απ' το σέρβις της modenas. Μια παρέα τεμπέληδων είναι που απλά έχουν εμπιστοσύνη στο ότι τα modenas δε σπάνε δε χαλάνε. Τώρα αν χαλάσουν... την π@@τσίσαμε
:confused:

Ά και... ρουλεμάν δεν πρέπει να είναι, τουλάχιστον τροχού. Μπόσικο καθόλου.

Και όποιος θέλει τα στοιχεία του ΜάστορΗ:yuck: ως δείγμα προς αποφυγήν... με πμ ευχαρίστως και ...ενυπόγραφα μάλιστα.

arhs
06/11/2008, 23:43
πρώτα απ' όλα, σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου για την αποφυγή κακοτοπιών!

επειδή όμως το παπάκι είναι ήδη σε πολύ καλή κατάσταση και πρακτικά θα μου το χαρίσει ο δικός μου (μη ρωτάς παραπάνω) ρώτησα στο 1ο συνεργείο που βρήκα μπροστά μου για τη χειρότερη περίπτωση η οποία αναφέρει αλλαγή του μπροστινού συστήματος, και περιλαμβάνει τα παρακάτω (όπου έχω κάνει λάθος σε ονόματα ή λέω μπαρούφες ή μου είπαν μπαρούφες την κατανόησή σας και προπαντώς τα φώτα σας!):
-καλάμια (γύρω στα 40? το ένα)/καινούρια
-σταυρός
-πλάκα (γύρω στα 60?)/καινουριος
-κάτι παπάρια ακόμα που δε θυμάμαι πως λέγονται

όλα τα παραπάνω μου είπε στα 200?. οπότε ρωτώ εγώ τώρα... πόσο μ@λ@κ@ με έπιασε? (καλά, για την ακρίβεια δε με έπιασε, μια προσφορά πήρα!:D )
τοποθέτηση πόσο θα μου πάρει ένας σωστός μαστορας. είπα σωστός γιατί από τη στιγμή που θα γίνουν αυτές οι αλλαγές θα με ενδιέφερε να γίνουν σωστά. καλά, αν είναι και τίμιος ακόμα καλύτερα!:D

όσο για τα service, φίλε startengine, ευτυχώς που έχω ένα φιλαράκι που ασχολείται και όπως και να 'χει έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

matmat
07/11/2008, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από startengine
Πριν ένα μήνα το xcite 135 μου κουτούλησε ένα μπάρμπα που μου βγήκε στην ψύχρα από κόκκινο.

εστω κι ετσι χαρηκα που εισαι καλά !

:wave2: