PDA

View Full Version : μαλακίες - λάθος εκτιμήσεις - απλούστατη λύση



cityfly
17/12/2003, 11:20
Λοιπόν, καλημέρα σας καταρχήν,
όπως καταλάβατε πρόκειται για ηλίθιο άγχος που προκλήθηκε από χαζομάρα μου.

Ας τα πάρουμε από την αρχή, προχθές το βράδυ μου τελειώνει η βενζίνη (12 λίτρα ρεζερβουάρ, 3 και κάτι η ρεζέρβα). το γυρνάω λοιόν στην ρεζέρβα.
Περνάω έξω από ένα βενζινάδικο εκείνη τη στιγμή και (μαλακία πρώτη) δεν σταματάω για βενζίνη.
Στο μεταξύ 10 η ώρα το βράδυ πουθενά διανυκτερεύον.
Πάω σπίτι δουλειά την άλλη μέρα το πρωί και το βράδυ κανονίζω για καφέ (όπως καταλαβαίνετε ξέχασα να βάλω βενζίνη) και κάποια στιγμή μετά τον καφέ την κάνω με ένα φίλο που είμασταν μαζί για σουβλάκαι και τσουπ μένω. Τότε συνειδητοποιώ ότι έχει αδειάσει και η ρεζέρβα.

Γαμώ την τύχη μου γαμώ, άντε να βρω βενζινάδικο, (πάλι 10 ήταν) ευτυχώς ήμουνα φωκίωνος και είχε διάφορα. Βρίσκω τελικά ένα πάρκινγκ βενζινάδικο με κλειστές τις αντλίες (στην Κυψέλης ένα ΒΡ αλλά με λίγο (λίγο όμως ο βενζινάς ευτυχώς ήταν πολύ πρόθυμος) παρακάλη μου έβαλε. Α, να διευκρινήσω αυτή η αναζήτηση έγεινε με τα πόδια, μου έβαλε σε ένα μπουκάλι νερό του 1,5 λίτρου.
Πάω λοιπόν πίσω στη μηχανή βάζω τη βενζίνη βάζω μπροστά και παίρνει και (μαλακία δεύτερη) ασυναίσθητα γυρίζω το διακόπτη από τη ρεζέρβα στο ΟΝ.
Τραβάω λίγο γκάζι, σβήνει τι διαολω σκέφτομαι.
Ξανά μίζα, παίρνει, σβήνει
Μα γαμώτω λεώ μπούκωσε; (μαλακία τρίτη, από τι να μπουκώσει που δεν έχει σταγόνα μέσα)
Τέλος πάντων τσουλιχτώ με τρίτη έπαιρνε και έσβηνε, λίγο το γκάζι έσβηνε. (σιγά μη δεν έσβηνε)

Τελικά αποφασίζω να το σπρώξωμέχρι ένα άλλο πάρκινγ - βενζιναδικο με το σκεπτικό να πάρω κάνα σπρέι να ξεμπουκώσω καρμπυρατέρ (τελικά ώρες ώρες είναι αδύνατον να σκεφτείς λογικά)

Ευτυχώς ήταν ελαφρά κατηφορικά, και το τσουλούσα άνετα, ο φίλος μου είχε φορτωθεί κράνη και ό,τι άλλο είχαμε, μετά συνάντησα και κάτι μπάτσους που είχαν σταματήσει ένα παπί και το ελέγχανε, λέω τώρα θα σταματάνε και μένα που σέρων ένα μηχανάκι στη μέση του πουθενά αλλά τίποτα (ουφ)

Τέλος πάντων φτάνω στο βενζινάδικο ήταν και ανοιχτό και σκέφτομαι να βάλω πρώτα βενζίνη και τα άλλα μετά
και τότε μου έρχεται η φλασιά και μόνο που δεν άρχισα να αυτομουτζώνομαι.
πώς θες να πάρει μπροστά ρε μαλάκα αφού απλά δεν έχεις βενζίνη!!!
Όλο αυτό το άγχος και το τρέξιμο γιατί απλά γύρισα το ντεπόζιτο από τη ρεζέρβα στον ΟΝ μα καλά τι σκεφτόμουνα.
Εννοείται πως με το που το γεμίζω πήρε με τη μία, κα έγώ σκεφτόμουνα σπρέι για καρμπυρατέρ κτλ

Ουφ τέλος καλό όλα καλά.

Εσείς για πείτε μου είχατα περιστατικά που η λύση ήταν τόσο απλή και μπροστά σας αλλά απλά δεν τη βλέπατε;

bikersonly
17/12/2003, 11:37
Θα μπορούσες να το έγραφες κάπως έτσι ............:

Ήταν ένας πόντιος και ......................

προχθές το βράδυ του τελειώνει η βενζίνη (12 λίτρα ρεζερβουάρ, 3 και κάτι η ρεζέρβα). το γυρνάει λοιπόν στην ρεζέρβα.
Περνάει έξω από ένα βενζινάδικο εκείνη τη στιγμή και (μαλακία πρώτη) δεν σταματάει για βενζίνη.
Στο μεταξύ 10 η ώρα το βράδυ πουθενά διανυκτερεύον.
Πάει σπίτι δουλειά την άλλη μέρα το πρωί και το βράδυ κανονίζει για καφέ (όπως καταλαβαίνετε ξέχασε να βάλει βενζίνη) και κάποια στιγμή μετά τον καφέ την κάνει με ένα φίλο που ήταν μαζί για σουβλάκαι και τσουπ μένει. Τότε συνειδητοποιεί ότι έχει αδειάσει και η ρεζέρβα.

Γαμώ την τύχη του γαμώ, άντε να βρει βενζινάδικο, (πάλι 10 ήταν) ευτυχώς ήταν φωκίωνος και είχε διάφορα. Βρίσκει τελικά ένα πάρκινγκ βενζινάδικο με κλειστές τις αντλίες (στην Κυψέλης ένα ΒΡ αλλά με λίγο (λίγο όμως ο βενζινάς ευτυχώς ήταν πολύ πρόθυμος) παρακάλη του έβαλε. Α, να διευκρινήσω αυτή η αναζήτηση έγεινε με τα πόδια, του έβαλε σε ένα μπουκάλι νερό του 1,5 λίτρου.
Πάει λοιπόν πίσω στη μηχανή βάζει τη βενζίνη βάζει μπροστά και παίρνει και (μαλακία δεύτερη) ασυναίσθητα γυρίζει το διακόπτη από τη ρεζέρβα στο ΟΝ.
Τραβάει λίγο γκάζι, σβήνει τι διαολω σκέφτεται.
Ξανά μίζα, παίρνει, σβήνει
Μα γαμώτω λεει μπούκωσε; (μαλακία τρίτη, από τι να μπουκώσει που δεν έχει σταγόνα μέσα)
Τέλος πάντων τσουλιχτώ με τρίτη έπαιρνε και έσβηνε, λίγο το γκάζι έσβηνε. (σιγά μη δεν έσβηνε)

Τελικά αποφασίζει να το σπρώξει μέχρι ένα άλλο πάρκινγ - βενζιναδικο με το σκεπτικό να πάρει κάνα σπρέι να ξεμπουκώσει καρμπυρατέρ (τελικά ώρες ώρες είναι αδύνατον να σκεφτείς λογικά)

Ευτυχώς ήταν ελαφρά κατηφορικά, και το τσουλούσε άνετα, ο φίλος του είχε φορτωθεί κράνη και ό,τι άλλο είχανε, μετά συνάντησε και κάτι μπάτσους που είχαν σταματήσει ένα παπί και το ελέγχανε, λέει τώρα θα σταματάνε και μένα που σέρνω ένα μηχανάκι στη μέση του πουθενά αλλά τίποτα (ουφ)

Τέλος πάντων φτάνει στο βενζινάδικο ήταν και ανοιχτό και σκέφτεται να βάλει πρώτα βενζίνη και τα άλλα μετά
και τότε του έρχεται η φλασιά και μόνο που δεν άρχισε να αυτομουτζώνοται.
πώς θες να πάρει μπροστά ρε μαλάκα αφού απλά δεν έχεις βενζίνη!!!



ΤΕΛΕΙΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ ΦΙΛΕ!!!!!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!! ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ!!!!!
:D :D :D :D

almalibera
17/12/2003, 11:43
...οταν την ειχα πρωτοπαρει.

Εγω της ειχα βαλει βενζινη, αλλα επειδη εμενα δεν εχει ενδειξη σταθμης καυσίμων το μετραω απο τα χλμ.
Ε, μια μερα, καθως την γεμιζα, ξεχασα να γυρισω τα χλμ μου για να υπολογισω ποτε παλι θελει γεμισμα.
Και πηγαινα.....και πηγαινα...ε, σε καποια φαση σταματησα να πηγαινω..:)

Εκανε αυτο το χαρακτηριστικό "τσαφ" και τέλος...
Παει, λεω, αυτο ήταν! Τα παιξε!!
Ολα τα ειχα σκεφτει εκτος απο την βενζινη.
Αρχισα να παιρνω τηλεφωνα τον μηχανικο μου. Να του λεω ενα ολοκληρο κατεβατο, να βγαζω εγω τα συμπερασματα "ειναι ηλεκτρονικο το προβλημα σιγουρα" και αλλες τετοιες χαζομαρες μεχρι που μου διεκοψε (δεν αντεξε αλλο το παιδι απο την φλυαρια μου) λεγοντας-και αποστομώνοντάς με- "Αρτεμις, basta! Βενζινη εβαλες.....???"
-Μα τι λες τώρα? Παιδια ειμαστε? Εννοειται!!!
-Καλα για γυρνα τη ρεζερβα και ξανα παρε με..

Ε, την συνεχεια την φανταζεσαι!!!

BICILINDRICO
17/12/2003, 11:44
...μετά από 2 μήνες περίπου που αγόρασα την πρώτη μου μοτοσυκλέτα, ένα RGV, πηγαίνω στην Επίδαυρο για βόλτα. Η τρίτη, αν θυμάμαι καλά, φορά στην σειρά.

Με το που φτάνω, ξεκινάω το κομμάτι και σε μια κλειστή δεξιά, ψιλοφουρκέτα, γλιστράει το μπροστινό και σκάω απέναντι σε κάτι κλαδιά, δέντρα κ.τ.λ.

Δόξα τον θεό δεν χτυπάω, σηκώνομαι και ψάχνω το RGV. To τραβάω μέσα από λάσπες κ.τ.λ. και τσεκάρω να δω αν παίρνει. Δώστου μανιβελιές, τίποτα. "Δεν θα έχουν βενζίνη τα καρμπυρατέρ" λέω, ανοίγω γκάζι, ρεζέρβες κ.τ.λ., ξανά μανιβέλα, τίποτα. "Ε ρε πούστη μου" ξανά εγώ. Να κοιτάξω τα μπουζί μπάς και βγήκε καμμιά πίπα. Το κάτω είναι οκ, άντε να δούμε και το πάνω. Βγάλε ρεζερβουάρ, φίλτρα, αρχ!@#α, τσεκάρω την πίπα όλα Οκ...

.... σκέψη...

Τι διάολο λέω κόλλησε;;;;

Βγάζω μπουζόκλειδο και βγάζω ένα, ένα τα μπουζί να τσεκάρω τις ακίδες μήπως κάρφωσε τίποτα..

Παπάρια...


Εκεί λοιπόν που έχω απελπιστεί, σταματάνε δύο παιδιά με κάτι Gpz.
Tους εξηγώ τι συνέβει, κοιτάνε το μηχανάκι, οπότε πλησιάζει ο ένας και μου λέει:
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.





Το kill switch το κλεισες τώρα ή δεν το είδες καθόλου...;


Ξεφτιλίστηκα...

Julius
17/12/2003, 11:44
Είναι πραγματικά μερικές φορές που σκέφτεσαι το ποίο απίθανο σενάριο και όχι το προφανές.

Χαχαχαχ μου επιτρέπεται να το στείλω στις «Ιστορίες του δρόμου» ετσι?

:D

cityfly
17/12/2003, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikersonly

ΤΕΛΕΙΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ ΦΙΛΕ!!!!!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!! ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ!!!!!
:D :D :D :D

Τώρα που το λες μάλλον έχεις δίκιο, στα ανέκδοτα έπρεπε να το βάλω

koula01
17/12/2003, 11:54
Το δικό μου τώρα δεν κολλάει αλλά θα το πω γιατί μου το θύμισαν όλα αυτά τα ωραία κολληματάκια. Εγώ γενικότερα είμαι ένα πολύ καλό κορίτσι με ένα πολύ κακό ελλάτωμα. Νευριάζω εύκολα. Ένα μεσημέρι λοιπόν προσπαθούσα να βάλω το κασσετόφωνο να παίξει και δεν δούλευε, κοιτάω το καλώδιο και ήταν στη πρίζα άρα δεν δικιολογείται να μην δουλεύει, κοιτάζω και τις δύο θέσεις που παίρνει τη κασέτα τίποτα, βάζω το ράδιο τίποτα, το αρχίζω στα κοπανίδια τίποτα, επαφή το καλώδιο κανονική αλλά τίποτα. Μην σας τα πολυλογώ κοπάνημα στο κοπάνημα το έσπασα εντελώς, μα εντελώς όμως. Νοκ αουτ. Και μετά από λίγο ανακάλυψα ότι είχε διακοπή ρεύματος!
Ουπς.

cityfly
17/12/2003, 12:09
ένα ακόμα τώρα που το θυμήθηκα.

Το πρώτο βράδυ που πήρα τη μηχανή (είναι η πρώτη μου σημειωτέον) βγήκα για καφέ,

όλα καλά και ωραία και φτάνει η ώρα να φύγω.
Ανεβαίνω γυρνάω το κλειδί πατάω συμπλέκτη, μίζα, ΤΙΠΟΤΑ κανένας θόρυβος. Τι έγινε ρε γαμώτο σκέφτομαι, ξαναδοκιμάζω ΤΙΠΟΤΑ, το μυαλό μου πήγε στην μπαταρία, δεν είναι δυνατό σκέφτομαι καινούργια μηχανή, γαμώτο.

Τελικά δοκιμή στη δοκιμή, κάποια στιγμή ασυναίσθητα βάζω νεκρά και βέβαια παίρνει.

Το ίδιο βράδυ παρκάρωντας σπίτι κατέβασα το σταντ με πρώτη και έσβησε, ομολογώ πως παραξενεύτηκα και κοίταξα το βιβλιαράκι.

Έτσι έμαθα για τον περίφημο διακόπτη που με κοψοχώλιασε βραδιάτικο

DIT
17/12/2003, 12:41
ομολογώ πως οι ιστορίες σας είναι πολύ κουλές αλλά είναι δικαιολογημένο! Για παράδειγμα ο Χρήστος που δεν είδε το kill switch απλά μόλις είχε πέσει το παιδί και δεν μπορούσε να σκεφτεί καθαρά. Αλλά ρε cityfly εσένα πρέπει να σου απονείμουμε το
Όσκαρ αφηρημάδας!!! :p :p :D :) :o

SpyrosTDM
17/12/2003, 12:54
ΦΙΛΕ CITYFLY ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ.ΚΥΡΙΑΚΗ ΒΡΑΔΥ ΠΑΩ VILLAGE ΜΕ ΤΟ ΕΤΑΙΡΟ ΗΜΙΣΗ. ΚΑΝΑ ΧΛΜ ΠΡΙΝ ΤΟ ΣΙΝΕΜΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΘΗΒΩΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΤΗΣ BP ΜΕΝΩ.ΕΕΕ ΛΕΩ ΘΑ ΓΥΡΙΣΩ ΡΕΖΕΡΒΑ ... ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΡΕΖΕΡΒΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΗΔΗ ΓΥΡΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΓΕΜΙΣΜΑ.ΣΤΑΓΟΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ.ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΕΛΝΩ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙ ΒΕΝΖΙΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕΡΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΤDM (ΑΡΧΟΝΤΑΣ Ο ΠΟΥΣΤΗΣ) ΚΑΙ ΓΥΡΝΑΩ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΤΗΣ ΒΕΝΧΙΝΗΣ ΣΤΟ ΟΝ (ΠΟΛΥ ΗΛΙΘΙΑ ΚΙΝΗΣΗ). ΒΑΖΩ ΤΗΝ ΒΕΝΖΙΝΗ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ , ΤΡΙΑ ΛΙΤΡΑ ΡΕΖΕΡΒΑ ΕΧΕΙ ΟΧΕΙ 500ΜL.
ΣΠΡΩΚΣΙΜΟ ΑΠΟ ΕΔΩ ΣΠΡΩΚΣΙΜΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΝΑΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ.ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΤΟ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΓΕΜΙΣΩ ΜΠΑΣ ΚΑΙ...(ΤΟΣΟ ΜΑΛΑΚΑΣ).ΠΕΡΙΤΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΓΕΜΙΣΕ ΠΗΡΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΜΕΣΩΣ.ΤΗ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ.....
ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΥΑΛΟ ΕΧΕΙ ΠΟΔΙΑ

cityfly
17/12/2003, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από DIT

Όσκαρ αφηρημάδας!!! :p :p :D :) :o

Θέλω να ευχαριστήσω πρώτα την ακαδημία
τη μαμά μου
το μπαμπά μου
τον αδερφό μου
την αδερφή μου
τον κουνιάδο μου
την κουνιάδα μου
τον μπατζανάκη της κουνιάδας μου
τον...........................
....................
..............
...........
.........
........
.......
......
.....
....
...
..
.
.
.

Wizard13
17/12/2003, 13:38
Γυναίκα και ουχί ξανθιά, μας πάει οδηγώντας με κουβαδάκι σε νυκτερινό κέντρο της Πάτρας. Τρώμε, πίνουμε χορεύουμε, φλερτάρουμε, (ναι σιγά μην σας πω κι άλλα...:p ).

Κατά τις 6 το πρωί αποφασίζουμε να πάμε, που αλλού, για βρώμικο και μετά νανάκια.

Μπαίνουμε στο αμάξι, βάζει το κλειδί, και αμέσως αρχίζει ένα σφύριγμα! Σημειωτέον δε ότι η οδηγός, δεν έχει πιεί καθόλου...
Ρε τι να είναι, τι να είναι. Μην τα πολυλογώ 7 άνθρωποι ψάχνουν το αμάξι γύρω γύρω, μέσα έξω, ανοίξαμε καπό, τίποτα! Μόλις γύρναγε το κλειδί, Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!

Αφού έπαιρνε μπροστά αποφασίσαμε να φύγουμε και την άλλη μέρα να το πάει στο συνεργείο να το δουν.

Κάποια στιγμή στη διαδρομή της λέω:
'
'
'
'
'
'
'
'
'
'
'
'
'
'
'
'
'
'
'
'
'
'
Μαιρούλα...
'
'
'
'
'
'
'
'
'
'
'
'
'
'
'
'
'
'
'
'
'
...δε βάζεις λίγο μουσική...
:D :D :D :D :D

hornet
18/12/2003, 10:46
Χαχαχαχαχαχαχαχα παιδια ναστε καλα.Το αυτοκινητο ηταν ολα τα λεφτα.

NLS
18/12/2003, 12:01
το αυτοκίνητο ήταν το ultimate :)

πάντως ένας λόγος που δεν συμπαθώ τα αυτοκίνητα όσο παλιότερα είναι... εχμ... ότι έχω κλειδωθεί ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ έξω από αυτά :D (τη μια, με την μηχανή να δουλεύει!)

όσο για το kill switch το έχουμε πάθει οι μισοί

χαλαρά

hornet
18/12/2003, 12:47
Ναι νικο εχεις δικιο με το kill switch ειχα ξελιγωσει τη μπαταρια στο gpz μια φορα!!!!!!

Loudovikos
18/12/2003, 13:03
...διαβάζω και ξαναδιαβάζω το post του Wizard13 αλλά
δεν μπορω να καταλάβω ουτέ πιο είναι το αστείο ουτέ
τι επάθαν!!! Help plz!!!!! :confused: :confused:

hornet
18/12/2003, 13:06
οταν γυριζε το κλειδι επαιζε το ραδιο και....................



hello ατομικη!!!!!!!!!!!!!

Julius
18/12/2003, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Loudovikos
...διαβάζω και ξαναδιαβάζω το post του Wizard13 αλλά
δεν μπορω να καταλάβω ουτέ πιο είναι το αστείο ουτέ
τι επάθαν!!! Help plz!!!!! :confused: :confused:

re telika eseis oi streetades eisaste periorismenhs eythinis etsi??? akatikito to retire???

den to katalaves? einai profanes, h mairoyla den eitane mesa sto amaksi re, eixane ksexasei thn mairoulaaaaaaaaaaaaaaaa

Wizard13
18/12/2003, 13:37
Θυμάστε παλιά που όταν τέλειωνε το πρόγραμμα στη ΕΡΤ, βάζανε τον εθνικό ύμνο και μετά μια εικόνα με χρώματα και γραμμές (που και καλά ήτανε για να ρυθμίσεις την τηλεόρασή σου ως προς γεωμετρία & χρώματα αλλά τότε οι τηλεοράσεις δεν είχαν τέτοιες ρυθμίσεις... :confused: ) και σφύριζε ένας ήχος?

Ε, το ίδιο συνέβει αλλά στο ράδιο. Βγαίνοντας από το αμάξι είχε αφήσει το ράδιο ανοικτό σε ένα σταθμό που είχε κλείσει λόγο ώρας (6.00) και έπαιζε μόνο το σφύριγμα!!!

Όταν της ζήτησα να βάλει μουσική, στην ουσία το έκλεισε και τότε καταλάβαμε τι ήταν το σφύριγμα :D

Σε καταλαβαίνω ρε Loui, είσαι με 3 ώρες ύπνο σαν και εμένα και κάπου κόλλησες, δεν πειράζει! (μην απαντήσεις τώρα, εγώ για να σε δικαιολογήσω το λέω αλλιώς θα μας την πούνε οι endurαδες!!! :p :p :rolleyes: )

Loudovikos
18/12/2003, 13:45
...ετσί εξηγούνται όλα!!!! :cool: :cool:

Τι να μας πούνε και αυτοί!!!! Κοιτά τι απάντηση έδωσαν
και θα καταλάβεις!!!


einai profanes, h mairoyla den eitane mesa sto amaksi re, eixane ksexasei thn mairoulaaaaaaaaaaaaaaaa

flavor
18/12/2003, 15:28
και καλά να έχεις μίζα.αν έχεις μανιβέλα τι έβαψες.μιλάω εκ πείρας.
είχα φτάσει κοντά τριψήφιο νούμερο με μανιβελιές, το γονατό τα είχε δει όλα και διαπίστωνω έκπληκτος ότι είχα γυρίσει το switch.

και αν θυμάμαι καλά δεν το είχα πάθει μόνο μία φορά :D :p

NLS
18/12/2003, 15:52
Να σου πω... ο τετρακέφαλος σου πως είναι;

Τερατάκι; Τερατάκι;

:D :D :D

michalispap
18/12/2003, 18:26
εχω κλειδωθεί έξω από το αμάξι μου με τη μηχανή να δουλεύει επί 2 ώρες με 10 βαθμούς θερμοκρασία και το μπουφάν και το κινητό μέσα. μαλάκας-ευχαριστώ

έχω καλέσει οδική βοήθεια μπεμβέ γιατί δεν έπαιρνε το γαμίδι και ήρθε ο τύπος και με λίγο γκαζάκι (εγώ δεν του δίνα) πήρε κανονικά. ρόμπα - ευχαριστώ.

έχω φύγει άπειρες φορές με λουκέτα. μπανάλ.

αλλά το πιο ωραίο το έκανε ένας κολλητός.
Είμαστε δίπλα-δίπλα μέσα σε πλοίο, αυτός με άφρικα με πλαινές, φτάνουμε λιμάνι κύθνου, ανοίγει η πόρτα και είμαστε όλα τα μηχανάκι μπροστά, κατεβάζουμε σταντ και βάζουμε μπροστά και περιμένουμε να ορμήξουμε έξω. Ξαφνικά μας λένε στοπ, το πλοίο θα πάει σε άλλο μώλο, κι εκεί που περιμέναμε ακούω ένα "ΓΚΛΑΑΑΝΓΚΓΚΧΡΡΡΡΡΡΡΡΡ". Επεσε ο δικός μου γιατί ξέχασε ότι δεν είχε σταντ!!! γελούσαν και οι σεντίνες...

Κι ένα άσχετο αλλά καλό που μου είπανε:
Καλιρρόης, σταματάει απότομα βαν απο το οποίο βγάινουν άσπροι καπνοί από τα παράθυρα με τρέλα, πετάγεται ένας κάτασπρος οδηγός πανικόβλητος και αρπάζουν όλοι οι πέριξ τους πυροσβεστήρες και τρέχουν κατά πάνω του.
Οπότε αυτός φωνάζει: "ΟΧΙ ΑΛΛΟ‘ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΡΑΑΑΑΑΑ"

ο τύπος κουβάλαγε πυροσβεστήρες και του έσκασε ένας μέσα στο αυτοκίνητο!!!

Traveller
19/12/2003, 11:26
Auto pou den katalava einai ti egine kai den pire brosta otan tou evale venzini -enw eixe girisei tin rezerva sto on... Den itan arketo 1.5L... Tin roufikse i rezerva oli kai den edine stin mixan?? Periergo...

Malakia mou a): Klasikotaton, piga na ksekinisw me louketo sto diskofreno, sto tsak glitwsa tin touba... oso gia rezili....

b) Mou vgainei apo aristera malakas, paw na patisw korna kai tipota... -Oxi den trakara- Koitazw kai lew, tetoios m@m@kas pou eimai... Eksigisi: I korna einai aristera kai oxi deksia... patisa tin miza (pws den patisa kana kill switch...). Tipota allo den egine.

c) 2 mera me tin mixani... kai prrrr.. svinei... eimoun perifereiako likavito kai eutixws eixe kinisi. Katevika kai epsaxna tin rezerva... Entaksei oute 1min den mou pire. Elpizw o pisw na min katalave tin kseftila mou...

Auta ta oliga...

NLS
19/12/2003, 11:38
ξεκινώ ανάποδα

c) να μάθεις να την γυρνάς εν κινήση τη ρεζέρβα αν είναι δυνατόν ΠΡΙΝ σβήσει η μηχανή, ή αν σβήσει να ξαναπάρει αμέσως

b) αυτό που έκανες δεν ήταν και πολύ καλό, να το αποφεύγεις... ότι η κόρνα μπορεί να είναι δεξιά (ή ΟΠΟΙΟ κουμπί) εξάλλου πως σου ήρθε; (δεν έχει σχέση με πρωτάρηδες ή όχι)... δεν σου ήταν λίγο δύσκολο ΚΑΙ να χειρίζεσαι το γκάζι ΚΑΙ να πατάς κουμπιά με το ίδιο χέρι; χμμμμμμμμμμμμμμμμμμ

---

όσο για αυτό που δεν κατάλαβες (για να γλυτώσω άλλους από το να γράφουν), είναι απλό και λογικό και βέβαια καθόλου περίεργο

βάζοντας 1.5 λτ. δεν "ξέφυγε" από την ρεζέρβα, απλά γέμισε ένα μικρό κομάτι της (πχ. αν η ρεζέρβα είναι 3.5 λτ. έπρεπε να βάλει κάνα 4άρι για να γεμίζει λίγο και το κανονικό ντεπόζιτο)

γυρνώντας τον διακόπτη στο κανονικό, ήταν βέβαια ΧΩΡΙΣ βενζίνη, αφού ΑΠΕΚΛΕΙΣΕ την ρεζέρβα (γιατί στις μηχανές με διακόπτη, ο διακόπτης ακριβώς σημαίνει ότι ΔΕΝ χρησιμοποιείς την ρεζέρβα αν δεν τον γυρίσεις εχμ... σε ρεζέρβα... αλλιώς δεν θα σου έσβηνε και σένα όταν έμεινες μόνο με ρεζέρβα και έψαχνες το διακόπτη! μόνος σου απάντησες δηλαδή!)

τι δεν καταλαβαίνεις!;

(πάλι δεν έχει καμία σχέση με το αν είσαι πρωτάρης ή όχι)

Traveller
19/12/2003, 11:44
Thank you, gia tin apantisi, katatopistikotatos...

Oso gia to pws katafera na patisw kai tin miza kai to gkazi... pes mou na sou pw kai gw... Pantws den to ksanakana....

Giraskw aei didaskomenos :)

NLS
19/12/2003, 11:48
όλοι μας
(θα έπρεπε)

εγώ ελπίζω και να διδάσκομαι...
...και να γεράσω