PDA

View Full Version : Τρέχει βενζίνη όταν βάζω μπροστά



TOLISTOLAROS
06/11/2008, 14:20
Παιδιά αφού έβαλα χτες μπροστά το SV μετά από μήνες(τελευταία φορά πριν τα φτύσει η μπαταρία του είχε βάλει μπροστά ένα φίλος αρχές Αυγούστου) παρατήρησα ότι τρέχει βενζίνη κάτω στο έδαφος.Μιλάμε για ΠΟΛΥ πράγμα...ΜΟΝΟ όμως όταν βάζω μπροστά.Κοιτάω στο πλάι και βλέπω να τρέχει βενζίνη απ'την πλευρά του πίσω κυλίνδρου.
Τί λέτε να φταίει;Μήπως τα φλοτέρ του να κολλήσανε στη θέση κάτω και να τραβάει συνέχεια καύσιμο;Όταν το δα έβγαλα το τελικό και έβαλα ξανά μπρος.Παρατήρησα ότι μαζεύεται βενζίνη στο τέλος των λαιμών.Άρα παίζει άκαυτο μίγμα.Αυτό το διαπίστωσα αφού ξανάβαλα το τελικό και ξανάβαλα μπροστά...
Να μην κάνει ανάφλεξη κάποιο μπουζί αποκλείεται...Ρώτησα το φίλο που του'χε βάλει μπροστά την τελευταία φορά αλλά δε θυμάται να 'τρεχε βενζίνη.
Τί λέτε να φταίει;

catmaster
06/11/2008, 14:23
λύσιμο και καθάρισμα τα καρμπς ... πιάσανε "πρέκνα" τα μπομπάρια φιλαράκι ...



πέτα και τη βενζίνη -αν δεν το έχεις ήδη κάνει - και βάλε άλλη ....:wacko:

AntoD
06/11/2008, 14:26
Ακριβως

απο την ακινησια βουλωσε το καρμπ και κανει υπερχειλιση....

ΜΗΝ αναψεις τσιγαρο οσο το φτιαχνεις...εκτος και εαν θελεις να το αλλαξεις ...

TOLISTOLAROS
06/11/2008, 14:34
Λύσιμο και καθάρισμα,αλλά μήπως να το κάνει καλύτερα μάστορας;Γιατί άμα πειράξω καμμιά βελόνα θα θέλει ρύθμισμα ξανά,ή κάνω λάθος;Άσε που άμα ξεβιδώσω τη λεκανίτσα (του καρμπ) βενζίνης θα χρειαστώ μια φλαντζούλα καλού κακού.
Γαμώτο δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε το χώρο ν'ασχοληθώ...τρέχω συνεχώς για να μαζέψω αποδείξεις και λοιπές νομικές π@π@ριές για την ασφαλιστική...Αν δεν ήταν κι ο συνάδερφός μου που μάζεψε τη μοτό στην αυλή του μετά το τρακάρισμα μάλλον θα μου την είχαν κλέψει ή ρημάξει...

Πόσα λέτε να μου πάρει ο μάστορας για λύσιμο καθάρισμα;

catmaster
06/11/2008, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS

Πόσα λέτε να μου πάρει ο μάστορας για λύσιμο καθάρισμα;

αναλόγως του μάστορα και τη δουλειά που θα κάνει ...


πάντως βάλε και μια αλλαγή λαδιών και φίλτρου λαδιού μέσα στο κοστούμι ...

(μάλλον θα έχει γεμίσει βενζίνη και το κάρτερ και το λάδι θα είναι χάλια ... )

:smilea:

TOLISTOLAROS
06/11/2008, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
αναλόγως του μάστορα και τη δουλειά που θα κάνει ...


πάντως βάλε και μια αλλαγή λαδιών και φίλτρου λαδιού μέσα στο κοστούμι ...

(μάλλον θα έχει γεμίσει βενζίνη και το κάρτερ και το λάδι θα είναι χάλια ... )

:smilea:
Πόσο,καμμιά 50άρα?;
Αυτό θα γίνει ούτως ή άλλως γιατί το δεξί καπάκι (συμπλέκτη)-το οποίο μου μάγκωσε και εξάρθρωσε τη φτέρνα-έχει γρατζουνιστεί.Οπότε θ'αλλαχτεί μαζί με τη φλάντζα του και φυσικά λάδια φίλτρο.

Γιατί όμως να'χει γεμίσει βενζίνη και το κάρτερ;Επειδή περνά άκαυτη στο θάλαμο καύσης;Είναι τόσο λεπτόρευστη ώστε να πέφτει στο κάρτερ;

Λες να μη το ξαναβάλω μπροστά μέχρι να πάει συνεργείο;

odt
06/11/2008, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
πιάσανε "πρέκνα" τα μπομπάρια φιλαράκι ...




πάλι καλά που δεν του είπες του ανθρώπου ότι πιάσανε πρέκνα οι φλούμπες γιατί θα μπερδευόταν...:lol:

TOLISTOLAROS
06/11/2008, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
πάλι καλά που δεν του είπες του ανθρώπου ότι πιάσανε πρέκνα οι φλούμπες γιατί θα μπερδευόταν...:lol:
Ποιός σου είπε ότι δε μπερδεύτηκα;:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Θεώρησα ότι η πασπαρτού λέξη "μπίχλα" καλύπτει την περίπτωση... :a55:

odt
06/11/2008, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Ποιός σου είπε ότι δε μπερδεύτηκα;:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Θεώρησα ότι η πασπαρτού λέξη "μπίχλα" καλύπτει την περίπτωση... :a55:


Ο Άκης λοιπόν αναφερόταν στις βελόνες...:wave2:

TOLISTOLAROS
06/11/2008, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Ο Άκης λοιπόν αναφερόταν στις βελόνες...:wave2:
Εγώ κατάλαβα πρέκνα=μπίχλα.

Άρα μπομπάρια=βελόνες;


































Σωστά ή να ξανάρθω το Σεπτέμβρη; :)

AntoD
06/11/2008, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
αναλόγως του μάστορα και τη δουλειά που θα κάνει ...



(μάλλον θα έχει γεμίσει βενζίνη και το κάρτερ και το λάδι θα είναι χάλια ... )

:smilea:

Ακυρο...ειναι αδυνατον....αλλα και παλι καλο ειναι να τα αλλαξεις.

alexioannides
06/11/2008, 16:43
opws sou eipa xtes re sy...
anoikse ta karpyrater... prepei na kolisan ta floterakia.... mh masas.

kastanas
07/11/2008, 14:50
καταρχην πρεπει να βεββαιωθεις απο που χανει τη βενζινη!χανει οταν το βαζεισ μπροστα γιατι δουλευει με υποπιεση το συστημα τησ βενζινη.μπορει ομωσ να εχει ξεραθει και καποιο σωληνακι και να χανει απο εκει.αν εχεισ καρμπυρατερ,που δε το νομιζω,χτυπα απαλα της λεκανες τον καρμπυ με ενακατσαβιδι μηπωσ εχουν κολλησει.επισης ανοιξε τησ υπερχειλησεις και δεσ αν βγαζουν λασπη.μαζεψε τη βενζινη σε γιαλυνο ποτηρη.

TOLISTOLAROS
14/11/2008, 15:19
Παιδιά δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε το χρόνο να λύσω και να καθαρίσω καρμπυρατέρ.Ένα πράγμα με ανησυχεί:μαζεύεται βενζίνη πριν ξεκινήσει ο σωλήνας που καταλήγει στο τελικό (ακριβώς εκεί που γίνεται 2 σε 1).Μιλάμε για λίμνη...Θα ξαναβγάλω την εξάτμιση πριν την πάω στο μάστορα.Μάλλον με φόρτωμα θα πάει γιατί είναι μαλακία να τρέχει βενζίνη κάργα ενώ οδηγάω στο δρόμο...