PDA

View Full Version : Ζητούνται τολμηροί για το Ράλι Ντακάρ



yannis24
06/11/2008, 14:56
αντιγραφω απο το sportfm.gr




Το φετινό Ράλι Ντακάρ είχε ακυρωθεί λόγω φόβου τρομοκρατικής ενέργειας, έπειτα από τη δολοφονία τεσσάρων Γάλλων τουριστών στο Μαχρέμπ της Μαυριτανίας. Οι αντιδράσεις της Γαλλίας ήταν ικανές να ματαιώσουν το πιο επικίνδυνο ράλι του κόσμου, το οποίο αλλάζει περιοχή για το 2009, αλλά όχι και όνομα.

Το επόμενο Ράλι Ντακάρ θα διεξαχθεί για πρώτη φορά στην Αργεντινή και τη Χιλή από 3 έως 18 Ιανουαρίου. Με αφετηρία το Μπουένος Αϊρες, οι διοργανωτές έστησαν μια τεράστια διαδρομή 9.000 χλμ., με τα 6.000 χλμ. να αποτελούν ειδικές διαδρομές. Στο ράλι θα πάρουν μέρος αυτοκίνητα, μοτοσικλέτες και φορτηγά και ας ελπίσουμε ο αγώνας να έχει σασπένς χωρίς δυσάρεστα απρόοπτα, όπως στο παρελθόν, με αρκετούς θανάτους, κυρίως αναβατών, οι οποίοι είναι εκτεθειμένοι στις δύσκολες συνθήκες. Οι αναβάτες του νέου Ντακάρ θα κατευθυνθούν νότια (Παταγονία), θα διασχίσουν τις Ανδεις, θα έχουν μία ημέρα ανάπαυσης στο Βαλπαραΐσο (ακτές Ειρηνικού Ωκεανού) και στη συνέχεια θα περάσουν από την έρημο Ατακάμα και τις αργεντίνικες επαρχίες Καταμάρκα, Ριόχα και Κόρδοβα.

Στη συναρπαστική δράση θα συμμετάσχει και η εταιρεία GlobeBusters Motorcycle Expeditions, ο ταξιδιωτικός συνεργάτης στις δραστηριότητες του World of BMW, η οποία έχει οργανώσει μια άκρως εντυπωσιακή διαδρομή περιπέτειας (λίγο διαφορετική από του αγώνα), με μοτοσικλέτα, για την παρακολούθηση του ιστορικού ράλι. Οσοι δηλώσουν συμμετοχή έναντι 4.995 δολαρίων, αφού παραλάβουν τις μοτοσικλέτες τους, που θα αποσταλούν αεροπορικώς στο Μπουένος Αϊρες, θα γιορτάσουν την Πρωτοχρονιά στην πρωτεύουσα της Αργεντινής. Υστερα θα επιλεγούν οι περισσότερο ικανοί (δεν θα ακολουθήσουν όλοι, λόγω του βαθμού δυσκολίας), οι οποίοι θα κατευθυνθούν στις παρυφές της Παταγονίας, στις Ανδεις και θα διασχίσουν απόμακρα ορεινά περάσματα που κόβουν την ανάσα, φτάνοντας στη Χιλή, σε ένα τοπίο γεμάτο με ανενεργά ηφαίστεια.

Επειτα οι αναβάτες θα περάσουν από κάποια ειδικά στάδια του ράλι και θα κατασκηνώσουν στην άγρια φύση. Η διαδρομή αυτή αρχίζει στις 28 Δεκεμβρίου φέτος και τελειώνει στις 22 Ιανουαρίου 2009. Για τη συμμετοχή δεν απαιτείται βίζα για τους πολίτες της Ε.Ε. Αρκούν το διαβατήριο, το έγγραφο για τη μεταφορά της μοτοσικλέτας και φυσικά η έκδοση του ακριβού αεροπορικού εισιτηρίου.

Τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει η GlobeBusters (www.globebusters.com, τηλ.: 08452-304015). Πόσοι είστε έτοιμοι για περιπέτεια;


SportDay / Μπαλής Δημήτρης
http://www.sport-fm.gr/article/153158

jasondakar
06/11/2008, 15:01
αυταααα ειναι:sun:

LARISEOS
06/11/2008, 15:04
πολυ θα γουσταρα αλλα δεν εχω ούτε την μηχανή αλλα και την εμπειρία για κατι τετιο ,,,,,! αλλα νωμηζω πωσ καποια στιγμη θα το κανω!!!!

τρελό όνειρο!!!!

:beer:

οχι οτι το αφρικα δεν παει αλλα για να το ετοιμάσω για κατι τετιο θελει και 10 000 νομίζω!

Uriah Heep
10/11/2008, 10:51
Mε τρεμάμενα γόνατα σαν χορευτής του μπαλέτου του Σαρμπέλ...
... ανθρώπινο ράκος μετά πολλαπλών κόμπων στο λαιμό...
... ιδρωμένο ύφος αγελάδας,
...με σπασμένο φλοτέρ στους δακρυγόνους αδένες...

...διάβασα το παραπάνω κείμενο για την ...αυθόρμητη περιπέτεια στη Ν. Αμερική!

Πάω να γράψω το ταξιδιωτικό μου, αλλά δεν "βγαίνει" λέξη!
Τι να πώ κι εγώ για την περιπέτεια των 700 ευρώ? Ούτε για μονόστηλο στον μηνιαίο "Κήρυκα Γορτυνίας" δεν θα μετρήσει...

Ξενύχτησα βυζαίνοντας ένα μπουκάλι ρακί και ρουφώντας το adventurous prospectus σαν βιοκαύσιμο!
Αισθάνομαι σαν μοτοσυκλετιστικό ναυάγιο. Όλα τα ταξίδια μου, φαντάζουν περιπετειώδη σαν να συμμετείχα στις ετήσιες γαϊδουροδρομίες του Ν. Τρικάλων...

Που θα πάει?
Δεν θα μπορέσουμε κάποτε κι εμείς να ψωνίσουμε ολίγη από περιπέτεια των ...4.995 δολαρίων?

Αλήθεια, ο ΦΠΑ συμπεριλαμβάνεται?



:beer: :beer: :beer:

EKEINOS
10/11/2008, 14:24
Εσεις φιλτατε χιπι ειστε για πιο πεζες καταστασεις. Θα μαθουμε τι εγινε στην Πέτρα η θα γερασουμε περιμενοντας?
Επι του θεματος τωρα,τετοιες περιπετειες ειναι για πλουσιους η για τον Μητσακη
Για τους φτωχους ειναι πολυχρονη περιπετεια να εχει μπεμβε και 5000 ντολαρς.
Για οποιον τα'χει ειναι καλη φαση

taxydromos
10/11/2008, 14:38
προτιμώ τους Mythbusters!!!!:smokin:

jasondakar
10/11/2008, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Εσεις φιλτατε χιπι ειστε για πιο πεζες καταστασεις. Θα μαθουμε τι εγινε στην Πέτρα η θα γερασουμε περιμενοντας?
Επι του θεματος τωρα,τετοιες περιπετειες ειναι για πλουσιους η για τον Μητσακη
Για τους φτωχους ειναι πολυχρονη περιπετεια να εχει μπεμβε και 5000 ντολαρς.
Για οποιον τα'χει ειναι καλη φαση

φιλε πριν πεις κατι σκεψου το ξανα. Η bmw δεν βγαζει μηχανες που να τελειωνουν dakar ψαξε καμια yamaha ktm και ναι ολες οι μηχανες που τελειωνουν dakar και γενικος περνουν μερος ειναι ακριβες θες αναλυσουμε και το γιατι?

Κανένας
10/11/2008, 16:37
Αναρωτιέμαι, αν θα έκαναν αντιντόπινγκ στους αναβάτες, πόσοι θα την έβγαζαν καθαροί?
:confused:

jasondakar
10/11/2008, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Κανένας
Αναρωτιέμαι, αν θα έκαναν αντιντόπινγκ στους αναβάτες, πόσοι θα την έβγαζαν καθαροί?
:confused:


ολοι σχεδον. λεω σχεδον για να μην ειμαι απολυτος

EKEINOS
10/11/2008, 21:17
Φιλε jasondakar αν και δεν θρεφω καμια συμπαθεια για την εν λογω μαρκα,αν ηθελε να βγαλει το ντακαρ θα το εκανε,δεν ασχολειτε γιατι δεν εχει κοινο που θα εξαργυρωσει τυχον επιτυχιες, η ΚΤΜ που τα καταφερνει, ακομα δεν μπορει να κατσει μηχανακι της παραγωγης μακρια απο συνεργεια για πανω απο 3000χιλ,οσο γιαυτες που το βγαζουνε εχουν κοινο να πουλησουνε. παρα ταυτα το σχολιο μου ακολουθουσε το πνευμα του απο πανω.

jasondakar
10/11/2008, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
έναντι 4.995 δολαρίων,

SportDay / Μπαλής Δημήτρης
http://www.sport-fm.gr/article/153158


Rider Price: £4,995

για να τα ψαχνουμε καλυτερα:hypnotize

Uriah Heep
11/11/2008, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από jasondakar
Rider Price: £4,995

για να τα ψαχνουμε καλυτερα:hypnotize

Κρίμα!

Έτσι εξηγείται η απαγοήτευση στις ουρές δικαιούχων δελτίων κοινωνικού τουρισμού!

:beer: :beer: :beer:

DARK749
11/11/2008, 13:07
[QUOΦιλε jasondakar αν και δεν θρεφω καμια συμπαθεια για την εν λογω μαρκα,αν ηθελε να βγαλει το ντακαρ θα το εκανε,δεν ασχολειτε γιατι δεν εχει κοινο που θα εξαργυρωσει τυχον επιτυχιες, η ΚΤΜ που τα καταφερνει, ακομα δεν μπορει να κατσει μηχανακι της παραγωγης μακρια απο συνεργεια για πανω απο 3000χιλ,οσο γιαυτες που το βγαζουνε εχουν κοινο να πουλησουνε. παρα ταυτα το σχολιο μου ακολουθουσε το πνευμα του απο πανω.


__________________

Μαλλον αδελφε εχουν αλλαξει τα πραγματα, και πεφτει πολλλλλλυ κλαμα εξω απο εξουσιοδοτημενα bmw ( κατι ηλεκτρονηκες, καρφομενες βαλβιδες )

Δεν υπαρχει κατασκευαστης που σνομπαρει τετοιους αγωνες , απλως κανει γαργαρες γιατι το ξεφτιλικι μπορει να ειναι πολυ μεγαλο. εξαλλου μη μου πεις οτι αυτη την στιγμη η bmw εχει κοινο για super sport αλλα σε λιγο μπαινει σε αγωνες -

τη γνωση για την αξιοπιστια των ktm την εχεις απο καφενειακες αναλυσης και μονο φανταζομαι

yannis24
11/11/2008, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από jasondakar
Rider Price: £4,995

για να τα ψαχνουμε καλυτερα:hypnotize

ρε παιδια δεν εχετε διαβασει μαλλον τι λεει ολο το αρθρο παραπανω....
δεν παιρνεις μερος στο ραλυ, απλα ακολουθεις ....
τωρα ........
για ενα μηνα.....εχουν 4996 λιρες δηλαδη περιπου €6150 ...( + τα αεροπορικα που τα πληρωνεις εσυ κανα χιλιαρικο να βαλω !!)

με μεταφορα της μοτοσυκλετας μας στην αλλη ακρη της γης ( ψαξετε ενδεικτικα να βρειτε μια τιμη για μεταφορα μοτο απο εδω.....Αμερικη σας λεω εγω !!!)
με απιστευτες διαδρομες σε πανεμορφα τοπια....
με τα φαγητα σας ....
σιγουρα θα εχει Ιατρικη βοηθεια + συνεργεια για τα παρταλια σας !
Τοσο ολλα σας φαινονται δηλαδη τα περιπου €7000 για κατι τετοιο ?
για δοκιμαστε εκεινη την περιοδο να μεινετε (μιλαμε για 20+ μερες περιπου με Πρωτοχρονια μεσα κτλ ) στην Αραχωβα ή σε καποια αλλο σαλε που πανε ολοι οι και θα δειτε.....
πιο πολλα θα σας κοστισει !!!

δεν ειναι φτηνα για τον καθενα μας αλλα δεν ειναι και κατι το εξωπραγματικο για αυτα που προσφερει !!

EKEINOS
11/11/2008, 13:52
Φιλε DARK749 μονο το στρωμα δεν χαλαει και η γνωση μου δεν ειναι καφενιακη αλλα πραγματικη. Ζημιες χοντρες δεν βγαζουν,αλλα ακινητοποιουνται απο μικρομαλακιες και αν τα χερια σου η η γνωση σου δεν ειναι αρκετη, η οδικη στα βουνα δεν παει. Το πρωτο RC8 φιλου στην θεσ/νικη στα 100χιλ φευγαν λαδια,ενα σφιξιμο ηθελε αλλα στο συνεργειο πηγε. Ειμαι ερωτευμενος με το 990 αλλα δεν το τολμω ακομα, σε 1-2 χρονια που θα εχουν λυσει τα περισοτερα προβληματα θα το χτυπησω.

Επι του θεματος τωρα στην Αργεντινη νοικιαζουν ΤΑ650 με 30 δολαρια την ημερα. Βαλε και 1000 τα εισητηρια και δες ποσο βγαινει. Ειναι πολλα για τα βαλαντια μας αυτα που ζητανε αλλα σου δινουν ασφαλεια και παρεα.

drmel
11/11/2008, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από jasondakar
ολοι σχεδον. λεω σχεδον για να μην ειμαι απολυτος

:nono: :nono: :nono:

καλύτερα αφήστε αυτή την κουβέντα..........

πονεμένη ιστορία.

marios8
11/11/2008, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από drmel
:nono: :nono: :nono:

καλύτερα αφήστε αυτή την κουβέντα..........

πονεμένη ιστορία.

+1 . Ιάσονα ήθελα να σου το πώ απο χθές αλλα λέω, άσε καλύτερα νέο παιδί είναι μην το απογοητεύσω.
Όμως μιας και το συνέχισε ο Μελέτης δεν έχω παρα να συμφωνήσω μαζί του

jasondakar
11/11/2008, 14:09
και καλυτερα να το αναλυσετε και αν οχι δυκτιακα τοτε προσωπικα σε καποιο καφε συναντηση οκ:beer:

λογο κουβεντας με ανθρωπους απο εκεινον το χωρο το ειπα:wave2:

Κανένας
11/11/2008, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
ρε παιδια δεν εχετε διαβασει μαλλον τι λεει ολο το αρθρο παραπανω....
δεν παιρνεις μερος στο ραλυ, απλα ακολουθεις ....
τωρα ........
για ενα μηνα.....εχουν 4996 λιρες δηλαδη περιπου €6150 ...( + τα αεροπορικα που τα πληρωνεις εσυ κανα χιλιαρικο να βαλω !!)

με μεταφορα της μοτοσυκλετας μας στην αλλη ακρη της γης ( ψαξετε ενδεικτικα να βρειτε μια τιμη για μεταφορα μοτο απο εδω.....Αμερικη σας λεω εγω !!!)
με απιστευτες διαδρομες σε πανεμορφα τοπια....
με τα φαγητα σας ....
σιγουρα θα εχει Ιατρικη βοηθεια + συνεργεια για τα παρταλια σας !
Τοσο ολλα σας φαινονται δηλαδη τα περιπου €7000 για κατι τετοιο ?
για δοκιμαστε εκεινη την περιοδο να μεινετε (μιλαμε για 20+ μερες περιπου με Πρωτοχρονια μεσα κτλ ) στην Αραχωβα ή σε καποια αλλο σαλε που πανε ολοι οι και θα δειτε.....
πιο πολλα θα σας κοστισει !!!

δεν ειναι φτηνα για τον καθενα μας αλλα δεν ειναι και κατι το εξωπραγματικο για αυτα που προσφερει !!
Αφού είναι έτσι
Τότε φίλε μου το έχεις βάλει σε λάθος κατηγορία
Γιατί στα αγωνιστικά νέα ?
Επειδή οι πλούσιοι- φραγκατοι θα αγωνιστούν (να λαδώσουν) ώστε να μην χάσουν στο τεστ?
Κανονικά έπρεπε να είναι στις βόλτες συναντήσεις (για πλουσίους- αραχωβιτες –γομοριτες, γραμματείς και Φαρισαίους, απογόνους των σταυροφόρων)
:smokin:

Μουσική υπόκριση ουαι ημιν Ο.Π.Α
:p

AntoD
11/11/2008, 18:13
Μιας και εχω επισκευθει την περιοχη απλα να ενημερωσω οτι
τα εισιτηρια μονο ξεκινουν απο 1900 ευρω/ατομο εαν τα κλεισετε νωρις.
Η φυση ειναι απιστευτη αλλα τα βουνα αποτομα, κρυα και με κοτρωνια.
Βεβαια την πρωτοχρονια εκει ειαι καλοκαιρι οποτε ειναι λιγο καλυτερα.

Πραγματι νοικιαζουν ΤΑ με 30$ και γενικα οι τιμες ειναι ξεχασμενες απο τα...παλια.

Το φαγητο ειναι εξωπραγματικο και σε τιμες σκ@τοσαντουιτς καντινας....

Εαν ειναι η τιμη 5000χιλ λιρες τοτε ειναι ο ορισμος του ψαχνω για μ@λ@κες...(μηπως το διοργανωνουν Ελληνες Εισαγωγεις...)

Αλλα εαν τα χεις.....γιατι οχι....

Ως γνωστων η ζωη ειναι για τους πλουσιους....και ειναι λιγη...
(το αν τα χει με αλλον δεν με πειραζει...δεν ζηλευω)

jasondakar
11/11/2008, 18:20
βλεπω οτι παιζει κραξιμο με το γνωστο υφος αυτα ειναι για πλουσιους καπιταλες γιαπιδες κτλ κτλ δεν θα κατσουμε να κανουμε κοστολογιση της τιμης αν και πιστευω οτι για την εμπειρια και οσα σου προσφερουν θα ειναι ενταξη αν το ψαξετε περισσοτερο.
Απλα να τονισω οτι οποιος εχει τα λεφτα μαγκια του και καβλα του να παει και εγω αν τα ειχα θα πηγαινα:bigcry: . Οποτε ας αφυσουμε το κραξιμο και στο κατω κατω μακαρι να καναν τετοια πραγματα και να μην δειναν τα λεφτα τους σε μαλακιες ακριβα αυτοκινητα κτλ που μετα απο καποιο οριο ειναι ανουσια. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΖΩΗΣ.


ασε που αμερικανοι θα το βλεπουν λουκουμι μιας και μια ζωη τους ηταν μακρυα το dakar:lol:


αλλα μην φευγουμε απο το θεμα

geotriada
11/11/2008, 21:05
εγω παντως 2 πραγματα θα ηθελα να κανω πριν τα τιναξω,,,
το ενα ειναι αυτο το ταξιδι που περιγραφετε ,
και το αλλο ειναι το θαλασσιο "ντακαρ" που επισης γινεται καθε χρονο

http://www.volvooceanrace.tv/page/FeatureDetail/0,,12573~1120701,00.html

αλλα αφου δεν υπαρχει το χρημα ,,,,,,ας κανουμε ονειρα:bigcry:

marios8
11/11/2008, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada

και το αλλο ειναι το θαλασσιο "ντακαρ" που επισης γινεται καθε χρονο


Πως φαίνεται ο καπετάνιος μέσα σου !!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

EKEINOS
12/11/2008, 13:54
Νομίζω ότι είναι πολύ εύκολο να γίνει μια αντιπαράθεση και στο τέλος να καταλήξει σε φασαρία, αντί να βρεθούνε 3 ανθρωποι να πάνε. Αν ψαχτει καλά πιστεύω ότι εισιτήρια βρίσκεις μέχρι 1500 € είκοσι μέρες μια μοτοσικλέτα άλλα 600 € και άλλα 800 € για να φας βενζίνες και διάφορα. Μην ξεχνάτε ότι ο Μητσακης έκανε Μπουενος Αιρες – Παταγονια –Αλασκα μέσα σe 2 μηνες.
Μπουενος Αιρες – Παταγονια - Μπουενος Αιρες αν δεν κάνω λάθος είναι 7000 χιλιόμετρα και δεν χρειάζεται να ακολουθήσεις το δρόμο του Ράλυ αλλά όμορφες και απλές διαδρομές και στις πλαινες χώρες. Οσο αναφορά αυτά τα οργανωμενα ταξίδια μην ξεχνάτε ότι ειναι κερδοσκοπικές επιχειρήσεις και θέλουν να κερδίσουν. Εδώ οι δρόμοι της Ελιας γίνανε και το πράγμα μυρίσε. Γιαυτο προτείνω 3-4 νομα σ’ένα δωμά.