PDA

View Full Version : Ψάχνοντας ασφαλή εξοπλισμό



Lord Asriel
06/11/2008, 19:18
Χαιρετώ το community! Είμαι νεο μέλος, και αποφάσισα να εγγραφώ αφου έχουν γίνει τα μάτια μου τούμπανο από τις πολλές ώρες που διαβάζω το forum.

Οδηγώ αμάξι 4 χρόνια και έχω φάει τόση κίνηση και δυσκολία παρκαρίσματος στη μάπα που αποφάσισα οτι δε πάει άλλο! Τώρα κάνω μαθήματα για μηχανή (μεγάλη). Σχεδιάζω μάλλον να αγοράσω μια Yamaha YBR 125.

Όπως ίσως καταλαβαίνετε δεν έχω την παραμικρή ιδέα από θέματα που αφορούν τις μοτοσυκλέτες. Το ίδιο ισχύει και για τον τομέα προστατευτικό εξοπλισμό. Το forum έχει υπερβολική ποσότητα ύλης για να χωνευτεί. Θέλω να μου δώσετε την πείρα/γνώμη σας ή να με καθοδηγήσετε σε θέματα ΜΗ απείρου μεγέθους όσον αφορά κάθε κομμάτι προστατευτικού εξοπλισμού, με βάση το οτι μοναδικός μου στόχος είναι η μέγιστη ασφάλεια. Δεν υπάρχει κανένα χρηματικό θέμα (έχω αυτή την τύχη) αλλά όπως έχω διαβάσει και εδώ μέσα, το ακριβότερο δεν είναι απαρίτητα το καλύτερο.

Από ό, τι διάβασα μέχρι τώρα έχω εστιάσει σε κράνος RX-7 της Arai, όχι όμως με καμμία απόλυτη βεβαιότητα. Αυτό διότι είδα ένα τεράστιο άρθρο το οποίο έλεγε μεν διάφορα, αλλά δεν είχε προτάσεις. Παρατηρώ γενικά πως η μάρκα έχει πολλή απήχηση, και φαντάζομαι οτι στα πλαίσια της ίδιας μάρκας το ακριβότερό τους θα ΕΙΝΑΙ το καλύτερό τους...

Από ένα άλλο άρθρο κατέληξα για το σώμα σε "κάτι" της BKS που λέγεται/έχει SUPROFLEX? Η σελίδα τους δεν ήταν καθόλου σαφής και δε μπόρεσα να καταλάβω αν είναι μπουφάν/στολή μισή/ολόκληρη!

Γάντια έψαξα αλλά δεν έβγαλα συμπέρασμα. Τα υπόλοιπα δεν τα έχω κοιτάξει (μπότες/επιγονατίδες κτλ...)

Βοήθεια!! Έχω πήξει! Πείτε μου κι όλας τη σειρά σημαντικότητας (φαντάζομαι πρώτο είναι το κράνος;) και θυμηθείτε οτι με ενδιαφέρει η ασφάλεια! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

TROOPER
06/11/2008, 19:45
φιλε αν μενεις αθηνα ελα δευτερα βραδυ στο δελεαρ που συναντιομαστε να τα πουμε απο κοντα γιατι απο δω δεν θα βγαλεις ακρη,συν του οτι ζητας τοση πληροφορια που πρεπει να κατσουμε πανω απο το πισι 3 μερες και να γραφουμε.

καλως ηρθες !!!

:beer: :beer: :beer:

div400
07/11/2008, 09:50
μια χαρά είναι το κράνος στο οποίο έχεις καταλήξει!

γενικά αν το κράνος ειναι full face (δηλ. οχι απο αυτα που ανοιγει το μπροστινό μερος) και καλύπτει την προδιαγραφή ECE22-05 είναι ασφαλες. οποτε κοιτάς να βρε΄ςι το κράνος που σου εφαρμόζει καλυετρα στο κεφάλι (πρέπει να ειναι σφηχτό μεν αλλά να μην σου προκαλέι πόνο!). από εκεί και πέρα καλό είναι να έχει αφαιρούμενη επένδυση για ευκολο καθαρισμό.
οσο για μπουφαν να κοιτάξεις να εχει προστατευτικά σε όμους αγκώνες ΚΑΙ πλάτη (ή αν δεν έχει να υπάρχει υποδοχή να βάλεις εσυ). από εκεί και πέρα καλό είναι να είναι αδιάβροχο και με αφαιρούμενη θερμική επενδυση ώστε να το φοράς σχεδόν ολο το χρόνο ( χειμώνα/καλοκαίρι)

καλως ηρθες και πολλα καλα χιλιομετρα να έχεις!
:beer: :wave2:

Viking
07/11/2008, 14:59
Πάντως τη μέγιστη ασφάλεια δε στη προσφέρει απαραίτητα το ακριβότερο και το πιο επώνυμο.Απαραίτητη προϋπόθεση είναι ό,τι αγοράσεις να εφαρμόζει πολύ καλά αλλά όχι ασφυκτικά!

Πχ. αν το κορυφαίο της arai σε ενοχλεί στο μέτωπο δοκίμασε κάτι άλλο (πχ shoei).Αν κάποιο γάντι δε σε ικανοποιεί σε αίσθηση ψάξε σε άλλο μοντέλο/μάρκα.

Από τη μικρή εμπειρία που έχω αν αγόραζα εξοπλισμό ξανά από την αρχή και είχα διαθέσιμα χρήματα
θα αγόραζα:

κράνος : shoei X -11 ή xr1000
μπουφάν παντελόνι : dainese δέρματα ή colori cordura και καλοκαιρινά(λόγω άψογης ποιότητας,εγγύησης εφ'όρου ζωής και κορυφαίων ισοθερμικών)
μπότες-μποτάκια : sidi ή alpinestars
γαντάκια : alpinestars ή spidi.

Tώρα το τι έχω αγοράσει είναι άλλο θέμα...:)

suzukimaniac
07/11/2008, 18:14
Αστα να πανε....χαος.....Δεν τι σου ταιριαζει, συζητησε και με κανεναν στο χωρο και πιστευω θα τα καταφερεις..