PDA

View Full Version : Σχολές οδηγών????



unreal_steve
07/11/2008, 11:36
Καταρχάς … χαιρετώ την μεγάλη παρέα του forum!!!
Αποφάσισα να βγάλω δίπλωμα απεριορίστων για μηχανή (αφού την πάτησα και έκανα περιστέρι- καποδιστριακό 1:45 :evil: με το αυτοκίνητο την μέρα της απεργίας του μετρό!!!!!!!!!!!) το θέμα είναι ότι πριν από μερικές εβδομάδες κατέβηκα Αθήνα (λόγο σπουδών) και δεν έχω ιδέα τι γίνεται από σχολές. Από ένα search στο google έμαθα ότι οι τιμές παίζουν από 250 Euro έως ούτε και εγώ δεν ξέρω πόσο. Eδώ γύρω που ρώτησα σε κάνα 3αρι όλοι μου είπαν κοντά 400Euro.
Έχει κανείς να κάνει καμία πρόταση για σχολή με χαμηλότερη τιμή?
Αρκεί να είναι κοντά σε μετρό.
έχω μόνο δίπλωμα αυτοκινήτου.
Ευχαριστώ!

AntoD
07/11/2008, 12:50
Τοσο παιζουν ολες απο 300-400
βρες μια κοντα στο σπιτι σου.

devil's animal
07/11/2008, 12:59
αφου εισαι Περιστεριωτης τσεκαρε εκει που ηταν παλια το αστυνομικο τμημα ΙΖ στην Β. Αλεξανδρου.

:wave2:

fethry
07/11/2008, 14:58
το κοιτούσα για ένα φίλο στις αρχές του χρόνου...
220-250 κάνει αν είσαι ήδη κάτοχος Α1 γιατί δε δίνεις γραπτά και κάνεις λιγότερα πρακτικά μαθήματα...
Αν πας κατ'ευθείαν για Α, δε νομίζω να πέσεις κάτω απο 300...

unreal_steve
07/11/2008, 15:21
Τουλάχιστον ρε παιδί μου αφού δεν θα πέσω κάτω από τα 400 να είχαν και κάνα μηχανάκι της προκοπής… στη πόλη μου που είχα δει κάνουν μάθημα με Ζ750 !!!!
εδώ όλοι με CB και ένας μου είπε έχει και Transalp.

mreth
26/02/2009, 04:23
Καλημέρα!!

Είμαι καινούρια στο φόρουμ σας και με συγχωρείτε αν εν αγνοία μου ρωτάω κάτι που δεν μπορεί να απαντηθεί δημοσίως επειδή μπορεί να θεωρηθεί διαφήμιση.

Αποφάσισα (λίγο αργά βέβαια!!) να πάρω δίπλωμα για μηχανή, μιας και παιδεύομαι κάθε μέρα στο πήγαινε-έλα προς και από τη δουλειά μου. Οδηγώ αυτοκίνητο αρκετά χρόνια αλλά εμεπιρία σε μηχανή δεν έχω σχεδόν καθόλου. Τη θέλω βασικά για διαδρομή Βύρωνα-κέντρο, οπότε δεν θα με ενδιέφερε σε πρώτη φάση (και λόγω απειρίας αλλά και κόστους) μηχανή μεγάλου κυβισμού. Όμως σκέφτηκα ότι είναι καλύτερα να βγάλω δίπλωμα για τη μεγάλη κατηγορία, για να μην παιδεύομαι αργότερα αν θέλω να το επεκτείνω.

Ρώτησα τηλεφωνικά σε 3-4 σχολές στη γειτονιά μου και μου είπαν όλοι ότι εφόσον δεν έχω προηγούμενη εμπειρία (παρά ελάχιστη) είναι καλύτερο να βγάλω δίπλωμα για τη μικρή κατογορία, η οποία καλύπτει μηχανές μέχρι 34 άλογα (και όχι μέχρι 125 cc όπως νόμιζα) γιατί η μεγάλη θα με δυσκολέψει κάπως, και σε 2 χρόνια με μια αίτηση επεκτείνεται χωρίς εξετάσεις. Όμως σκέφτομαι να αγοράσω μηχανή με συμπλέκτη (cbf ή ybr 125 ή κάτι τέτοιο) και δεν ξέρω κατά πόσον θα είμαι σε θέση να την οδηγήσω αν έχω το μικρό δίπλωμα και έχω κάνει μαθήματα μόνο σε παπί... Και επίσης δεν ξέρω μήπως σε 2 χρόνια κάτι αλλάξει!!! Ποιά είναι η γνώμη σας;

Το δεύτερο ερώτημά μου έχει να κάνει με σχολές οδηγών... Έχετε υπόψη σας κάποια που μπορείτε να μου προτείνετε (έστω και μέσω π.μ) κατά προτίμηση στο Παγκράτι (να μπορώ να πηγαίνω με τα πόδια για τα θεωρητικά) ή έστω σε κοντινή απόσταση (Βύρωνα, Καισαριανή, Υμηττό, Ζωγράφου, όχι πιο μακριά!!); Θα σας ανέφερα τα ονόματα αυτών που μίλησα μαζί τους αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται.

Επίσης, δεν ξέρω καθόλου τι παίζει με το θέμα "λάδωμα". Το δίπλωμα αυτοκινήτου το έβγαλα πριν 10 χρόνια στην επαρχία και εκεί δεν υπήρχαν τέτοια θέματα. Όμως έχω ακούσει διάφορα για την Αθήνα. Οι σχολές που ρώτησα μου είπαν ότι χωρίς τα παράβολα (? 63) το κόστος για τα μαθήματα και την εξέταση είναι ? 350-400, αλλά δε ρώτησα αν απαιτείται κατιτίς παραπάνω για να διευκολυνθεί η διαδικασία...

Και κάτι ακόμα: συνήθως στις σχολές πρέπει να δώσεις κάποια προκαταβολή, πώς γίνεται η πληρωμή; Όχι ότι μου κάνει καμία ιδιαίτερη διαφορά, απλά δεν ξέρω μήπως συνηθίζεται κάποια "απατεωνιά" εκ μέρους ορισμένων, ή τι γίνεται π.χ. σε περίπτωση που πάω για μάθημα και δεν μου φανεί καλός ο δάσκαλος...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές και τις υποδείξεις σας (και όταν με το καλό βγάλω δίπλωμα θα σας ξαναζαλίσω σχετικά με το τι μηχανή να διαλέξω!!!)

manhunter
26/02/2009, 04:32
Καλημέρα και καλωήρθες


Κατ αρχήν, το λάδωμα είναι στην δική σου ευχέρεια.
Ο δάσκαλος θα σου πεί αν λαδώνονται ή όχι οι εκάστωτε εξεταστές, και εσύ βλέπεις και κάνεις.

90% λαδώνονται, και πάει περίπου στα 200-250€ το λαδάκι....


Μπες στο google και θα βρεις αρκετές σχολές οδηγών που να σε ενδιαφέρουν στην περιοχή σου.


Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις εξ αρχής μαθήματα για το μεγάλο δίπλωμα. Μια και καλή να ξεμπερδέυεις, χωρίς να ρωτάς συνέχεια αν το τάδε μηχανάκι καλύπτεται ή αν το δείνα έχει τόσους ίππους.


Συνήθως οι σχολές οδηγών, πληρώνονται στο τέλος, μόλις πάρεις το δίπλωμα.
Υπάρχουν άλλες που στο κάνουν λίγα λίγα μέχρι να πάρεις το δίπλωμα.

Αν έχεις κάνει κάποια μαθήματα, και αποφασίσεις ότι ο δάσκαλος δεν σου κάνει, θα πληρώσεις μόνο αυτά τα μαθήματα που έκανες και τίποτα άλλο.


Googlαρε το , πάρε τιμές, και πήγαινε σε όποιον σου ακουστεί καλύτερος.


Καλή τύχη:wave2:

camen
26/02/2009, 04:54
Aπο την στιγμη που δεν σε ενδιαφερει μηχανη μεγαλου κυβισμου γνωμη μου ειναι να ξεκινησεις μαθηματα για το μικρο διπλωμα.Θα σου ειναι σχετικα πιο ευκολο να εισαχθεις στο χωρο της μοτοσυκλετας και της οδηγησης της που ειναι κατι το εντελως διαφορετικο απο την οδηγηση αυτοκινητου.Ετσι και αλλιως το μικρο διπλωμα καλειπτει μεχρι 34 αλογα ,οπως ηδη γνωριζεις,
που σημαινει οτι εχεις αρκετες επιλογες για να διαλεξεις δικυκλο:smilea: Κ μετα απο 2 χρονακια το μικρο διπλωμα μετατρεπεται αυτοματα σε απεριοριστο οποτε no problem:winka:
Aρκεισε 2 χρονακια σε μια μηχανη μεχρι 34hp ,μαθαινεις να οδηγας κλπ κλπ και μετα αν το γουσταρεις ανεβαινεις κατηγορια...
Το χρηματικο κυμαινεται 300-400Ε...Ψαξτο λιγακι ομως...
:wave2: :wave2: :wave2:

mreth
03/03/2009, 03:09
Καλημέρα! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Άκουσα ότι το ισχύον πλαίσιο βάσει του οποίου το μικρό δίπλωμα μετατρέπεται μετά από 2 χρόνια σε μεγάλο θα ισχύει για 2 μήνες ακόμα, δηλαδή για όσους το πάρουν το πολύ σε 2 μήνες από σήμερα. Φοβάμαι μήπως δεν το προλάβω, καθώς ούτε σε σχολή έχω καταλήξει ακόμα (με προβληματίζει το ότι 1-2 που ρώτησα μου είπαν πως μάθημα θα κάνω μαζί με 2-3 άλλα μηχανάκια, που σημαίνει ότι δεν θα είναι συνεχώς κάποιος από πάνω μου για να μου δείχνει και να μάθω) αλλά έχω ακούσει και ότι στην Αθήνα υπάρχει καθυστέρηση λόγω του μεγάλου αριθμού υποψηφίων. Αν κάποιος γνωρίζει κάποια καλή σχολή στην περιοχή μου παρακαλώ ας επικοινωνήσει μαζί μου μέσω π.μ. (αν δεν επιτρέπεται να τη δημοσιεύσει εδώ) μπας και προχωρήσω λιγάκι!!!

Ευχαριστώ!!!

camen
03/03/2009, 03:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από mreth
Καλημέρα! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Άκουσα ότι το ισχύον πλαίσιο βάσει του οποίου το μικρό δίπλωμα μετατρέπεται μετά από 2 χρόνια σε μεγάλο θα ισχύει για 2 μήνες ακόμα, δηλαδή για όσους το πάρουν το πολύ σε 2 μήνες από σήμερα. Φοβάμαι μήπως δεν το προλάβω, καθώς ούτε σε σχολή έχω καταλήξει ακόμα (με προβληματίζει το ότι 1-2 που ρώτησα μου είπαν πως μάθημα θα κάνω μαζί με 2-3 άλλα μηχανάκια, που σημαίνει ότι δεν θα είναι συνεχώς κάποιος από πάνω μου για να μου δείχνει και να μάθω) αλλά έχω ακούσει και ότι στην Αθήνα υπάρχει καθυστέρηση λόγω του μεγάλου αριθμού υποψηφίων. Αν κάποιος γνωρίζει κάποια καλή σχολή στην περιοχή μου παρακαλώ ας επικοινωνήσει μαζί μου μέσω π.μ. (αν δεν επιτρέπεται να τη δημοσιεύσει εδώ) μπας και προχωρήσω λιγάκι!!!

Ευχαριστώ!!!

Που ακουσες οτι θα παψει τα ισχυει η αυτοματη επεκταση του διπλωματος επειτα απο 2 χρονια?
Ειναι αξιοπιστη η πηγη?

mreth
03/03/2009, 04:08
Μου το είπε κάποιος γνωστός μου με σχολή οδηγών στην επαρχία. Συγκεκριμένα μου είπε πως το τωρινό σύστημα θα ισχύει για 2 μήνες ακόμα και ενδέχεται να μην ανανεωθεί. Δεν είναι σίγουρο. Φοβάμαι όμως να το ρισκάρω αν δεν προλάβω να δώσω σε 2 μήνες...

Gandalf dr685sm
03/03/2009, 04:12
Γνώμη μου είναι οτι αφού θα μπείς που θα μπείς στον κόπο , καλό είναι να δώσεις απευθείας για την κατηγορία Α, καθώς είναι 90% σίγουρο οτι κάποια στιγμή θα ζητήσεις κάτι μεγαλύτερο σε κυβικά και δύναμη... ειδικά αφού σκέφτεσαι μηχανή με συμπλέκτη και οχι κάποιο scootero-παποειδές.


Κ μετα απο 2 χρονακια το μικρο διπλωμα μετατρεπεται αυτοματα σε απεριοριστο οποτε no problem

αυτόματα;... δεν υπάρχει αυτόματα... υπάρχει μόνο με δεύτερη εξέταση σε πορεία και κάτι επιπλέον σε χρήματα. Γιατί να μην το κάνει εξαρχής και να τελειώνει;

Για τα μαθήματα τώρα μηχανής , τι να σου πω;... δεν έχω εμπειρία μιας και το δίπλωμα το έχω πάρει πολύυυυυυυ καιρό και δεν έχω ασχοληθεί εκ νέου με σχολές. Λογικά σκεπτόμενος κάποια περιφερειακή σχολή της γειτονιάς θα είναι πιο εύκολο να σου αφιερώσει περισσότερο χρόνο , παρά κάποια γνωστή που πάει πολύς λαός. Έχε υπόψη πάντως οτι ακόμα και έτσι , το τι θα μάθεις στην σχολή θα είναι μόνο για να περάσεις τις εξετάσεις. Στον δρόμο τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά...

Τώρα για κυβικά δεν θα έπεφτα κάτω απο 250cc , όταν έρθει η ώρα της αγοράς για πάρα πολλούς λόγους...

Ενεργητική/παθητική ασφάλεια, μεταπώληση, συντήρηση κοκ...

Gandalf

gloum
03/03/2009, 04:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm



αυτόματα;... δεν υπάρχει αυτόματα... υπάρχει μόνο με δεύτερη εξέταση σε πορεία και κάτι επιπλέον σε χρήματα. Γιατί να μην το κάνει εξαρχής και να τελειώνει;




Αυτόματα δεν γίνεται,κάνεις αίτηση..αλλά δεν ξαναδίνεις εξετάσεις κλπ.. Ο αδερφός μου πριν από κανένα 5μηνο το έκανε έτσι. Απλά τα χαρτιά πας:)

Akatanomastos
03/03/2009, 04:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
κάνεις αίτηση..αλλά δεν ξαναδίνεις εξετάσεις κλπ.. ι. Απλά τα χαρτιά πας:) +500

road spirit
03/03/2009, 05:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από mreth
...Όμως σκέφτομαι να αγοράσω μηχανή με συμπλέκτη (cbf ή ybr 125 ή κάτι τέτοιο) και δεν ξέρω κατά πόσον θα είμαι σε θέση να την οδηγήσω αν έχω το μικρό δίπλωμα και έχω κάνει μαθήματα μόνο σε παπί... ..

μια μέρα εξοικείωση είναι, μη σε απασχολεί αυτό

makis206
03/03/2009, 05:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
μια μέρα εξοικείωση είναι, μη σε απασχολεί αυτό

Και κάνα-δυο καντήλια*:D


*=σούζες όχι βρισίδια :lol:

camen
03/03/2009, 09:23
Η μετατροπη σε απεριοσιστο γινετε αυτοματα επειτα απο την παροδο 2 χρονων.Το μονο που κανεις ειναι αιτηση και τσαφ.......................................καβαλας την 1000αρα και φευγεις:wave2:

TassosK
03/03/2009, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
μια μέρα εξοικείωση είναι, μη σε απασχολεί αυτό

ειχα το ιδιο "προβλημα"

τελικα με εβαλε να οδηγησω και 2 φορες 1 sf

πωπω φιλε τα σπαει το μηχανακι

cityfly
03/03/2009, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
μια μέρα εξοικείωση είναι, μη σε απασχολεί αυτό


και λιγότερο αφού ήδη υπάρχει εμπειρία στο αυτοκίνητο και η λογική είναι ακριβώς η ίδια

:wave2: :wave2:

mreth
09/03/2009, 02:05
Καλημέρα σε όλους και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!

Τελικά ξεκινάω αυτή την εβδομάδα μαθήματα. Βρήκα κάποιον κοντά μου που να μην κάνει μάθημα ταυτόχρονα σε άλλους 2-3!!! Προς το παρόν θα ξεκινήσω σε παπί, θα δοκιμάσω και σε μεγαλύτερη μηχανή και βλέπουμε...

Καλή εβδομάδα σε όλους!!!

cityfly
09/03/2009, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από mreth
Καλημέρα σε όλους και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!

Τελικά ξεκινάω αυτή την εβδομάδα μαθήματα. Βρήκα κάποιον κοντά μου που να μην κάνει μάθημα ταυτόχρονα σε άλλους 2-3!!! Προς το παρόν θα ξεκινήσω σε παπί, θα δοκιμάσω και σε μεγαλύτερη μηχανή και βλέπουμε...

Καλή εβδομάδα σε όλους!!!


καλή αρχή
:wave2: :wave2: :wave2:

lokatzis
04/05/2009, 22:49
Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι νέος στο forum αλλά ελπίζω στο μέλλον να γίνω τακτικός μέλος αυτού :-)

Αυτόν τον καιρό ψάχνω μαζί με έναν συνάδελφο σχολή για να βγάλουμε δίπλωμα μηχανής. Στο παρόν θέμα διαβάζω για τιμές 300-400ευρώ για κατόχους διπλώματος αυτοκινήτου; Πού είναι κρυμμένες αυτές οι σχολές και δεν μπορώ να τις βρω;

Σήμερα πήγαμε με τον συνάδελφο σε μία και μάς ζήτησαν ούτε λίγο ούτε πολύ 547 (!) ευρώ, τα οποία προκύπτουν ως εξής:

- 30ευρώ παράβολο από την Εθνική Τράπεζα
- 150ευρώ η παράσταση (για την εξέταση, αν κατάλαβα καλά)
- 180ευρώ τα πρακτικά μαθήματα (10μαθήματα χ 18ευρώ/μάθημα)
- 137ευρώ τα θεωρητικά μαθήματα (11μαθήματα χ 12,5ευρώ/μάθημα)
- 50ευρώ έξοδα φακέλου (;;;)

Ο δάσκαλος οδήγησης μάς είπε ότι τα τελευταία 50 ευρώ αντιστοιχούν σε επιπλέον παράβολα, κτλ που προκύπτουν από το γεγονός ότι το δίπλωμα είναι νέου τύπου και εκδίδεται από τα τμήματα Ασφαλείας. Έχουν κάποια βάση αυτά;

Θα ήμουν ευγνώμων αν μού προτείνατε δυο-τρεις σχολές (με pm για να μη γίνει φανερή διαφήμιση) στην ευρύτερη περιοχή Σεπολίων-Περιστερίου ή και Νέας Σμύρνης-Καλλιθέας-Παλαιού Φαλήρου.

stefi21
04/05/2009, 23:30
Εγώ μπορώ να σου προτείνω μια σχολή οδηγών στο Αιγάλεω... Δε ξέρω αν σε ενδιαφέρει...
Έδωσα μαζί για αυτοκίνητο και A1. Για το Α1 παίρνει 300Ε.

Και καλύτερα να ψαχτείς σε πολλές σχολές οδήγησης αλλα όχι τηλεφωνικά, να πας απο εκεί γιατί πείνα έχει πέσει, η δουλειά έχει μειωθεί και αν τους πεις ο ταδε που είπε τόσα εσύ πόσα θες κάποια καλύτερη τιμή θα πάρεις! :winka:

Επειδή διάβασα και τις προηγούμενες (παλιές) απαντήσεις, να πω πως το λάδωμα για A1 δε συνηθίζεται...

lokatzis
04/05/2009, 23:52
Ευχαριστώ! Αν μπορείς, στείλε μου με pm το όνομα και τη διεύθυνση της σχολής.


Αρχικά δημιουργήθηκε από stefi21
Εγώ μπορώ να σου προτείνω μια σχολή οδηγών στο Αιγάλεω... Δε ξέρω αν σε ενδιαφέρει...
Έδωσα μαζί για αυτοκίνητο και A1. Για το Α1 παίρνει 300Ε.

Και καλύτερα να ψαχτείς σε πολλές σχολές οδήγησης αλλα όχι τηλεφωνικά, να πας απο εκεί γιατί πείνα έχει πέσει, η δουλειά έχει μειωθεί και αν τους πεις ο ταδε που είπε τόσα εσύ πόσα θες κάποια καλύτερη τιμή θα πάρεις! :winka:

Επειδή διάβασα και τις προηγούμενες (παλιές) απαντήσεις, να πω πως το λάδωμα για A1 δε συνηθίζεται...

lokatzis
07/05/2009, 21:40
Τελικά βρήκα σχολή με 400ευρώ και ξεκινάω αύριο τα μαθήματα :)