PDA

View Full Version : Gsxr 600 2004 K4 FI C28



pipis
07/11/2008, 22:09
Λοιπόν όπως είχα υποσχεθεί θα ποστάρω τη λύση του C28 προβλήματος.

Εκεί που πήγαινα με τη μηχανή ξαφνικά μου άναψε το ενδεικτικό led και στη θερμοκρασία αναβόσβηνε η ένδειξη FI.
Το μηχανάκι μετά τις 8000rpm μπούκωνε και δεν μπορούσε να ανεβάσει στροφές.

Ψάχνοντας λίγο στο internet βρήκα, πως να δω το πρόβλημα που έχει η μηχανή από το dealer mode.

Αυτή είναι η λίστα με τα σφάλματα που βγάζουν τα Suzuki:

C14 - THROTTLE POSITION SENSOR
C15 - ENGINE COOLANT TEMPERATURE SENSOR
C21 - INTAKE AIR TEMPERATURE SENSOR
C22 - ATMOSPHERIC PRESSURE SENSOR
C23 - TIPOVER SENSOR
C24 - IGNITION SIGNAL #1
C25 - IGNITION SIGNAL #2
C26 - IGNITION SIGNAL #3
C27 - IGNITION SIGNAL #4
C28 - SECONDARY THROTTLE VALVE ACTUATOR
C29 - SECONDARY THROTTLE POSITION SENSOR
C30 - SECONDARY THROTTLE CONTROL UNIT
C31 - GEAR POSITION SENSOR
C32 - INJECTOR SIGNAL #1
C33 - INJECTOR SIGNAL #2
C34 - INJECTOR SIGNAL #3
C35 - INJECTOR SIGNAL #4
C41 - FUEL PUMP CONTROL SYSTEM
C42 - IGNITION SWITCH SIGNAL
C46 - EXHAUST CONTROL VALVE ACTUATOR (1000 ONLY)

Στην παρακάτω φωτογραφία βλέπετε πώς, βραχυκυκλώνοντας δυο καλώδια βλέπουμε το σφάλμα.
Το Dealer mode βρίσκετε κάτω από τη σέλα του συν αναβάτη. Αφού το εντοπίσουμε και βγάλουμε το πλαστικό καπάκι του θα δούμε ότι έχει 6 εσοχές. Βραχυκυκλώνουμε με ένα λεπτό καλώδιο το μαύρο καλώδιο με την άσπρη ρίγα με το άσπρο καλώδιο με τη κόκκινη ρίγα.
Αφόυ ανάψουμε τον κεντρικό διακόπτη με νεκρά και το kill switch στη θέση on θα δόυμε στην ένδειξη της θερμοκρασίας το σφάλμα που έχει η μηχανή.


147535

pipis
07/11/2008, 22:50
Εμένα μου έβγαλε C28 δηλαδή "SECONDARY THROTTLE VALVE ACTUATOR "STVA" " δηλαδή ότι έχω πρόβλημα με την δεύτερη πεταλούδα του injection που είναι για τη ρύθμιση του αέρα.

Για να εντοπίσουμε αν είναι σίγουρα αυτή η βλάβη το πρώτο που κάνουμε είναι να δούμε εάν αυτές οι πεταλούδες κινούνται.
Για να το ελέγξουμε αυτό ξεβιδώνουμε το ντεπόζιτο ξεβιδώνουμε το καπάκι του φίλτρου και βλέπομε 4 πεταλούδες.
Αυτές κανονικά αφού ανάψουμε τον κεντρικό διακόπτη με νεκρά και το kill switch στη θέση on θα πρέπει να ανοίξουν τελείως και μετά να μείνουν στο 90% ανοιχτές. Εμένα ούτε που κουνιόντουσαν.


147536

pipis
07/11/2008, 23:05
Ψάχνοντας στο internet αφού πέρασα από μαγαζιά που δεν ήξεραν ή ήθελαν 200 Ε βρήκα ότι μπορώ να το επισκευάσω μόνος μου.

Υλικά που χρειάζονται:
στραβοκατσάβιδο
Ηλεκτρικό Τρυπάνι
3mm τρυπανάκι
5 βίδες Μ3Χ12
5 Μ3 παξιμάδια
Πολύμετρο
Κολλητήρι
Καλάι

To STVA είναι στη δεξιά μεριά της μηχανής κάτω από το ντεπόζιτο ένα μαύρο κουτάκι με 2 φίσες
μάρκας MIKUNI στα 2004 τουλάχιστον. (έχουμε πρόσβαση και χωρίς να ξαβιδώσουμε το ντεπόζιτο , αλλά θα το έχουμε ήδη ανοίξει για να δούμε τις πεταλούδες)
Αφού το ξεβιδώσουμε από το μηχανάκι το αφαιρούμε προσεκτικά έτσι ώστε να μην πειραχτεί η θέση από τις πεταλούδες. Καλό θα ήταν να σημειώναμε τη θέση τους πριν κουνήσουμε το σερβομηχανισμό (STVA) με ένα μαρκαδόρο όπως έχω κάνει εγώ στη παραπάνω φωτογραφία γιατί όταν θα το ξανά τοποθετήσουμε να βρούμε τη σωστή θέση εύκολα.

Αφού τον βγάλουμε το μηχανισμό θα πρέπει να μετρήσουμε τις αντιστάσεις σε ζεύγη όπως η παρακάτω φωτογραφία. Η τιμή των αντιστάσεων θα πρέπει να είναι 7-8Ω. Δηλαδή 7-8 το πάνω ζευγάρι και 7-8 το κάτω. Στη φώτο μετράω το πάνω ζεύγος.


147538

pipis
07/11/2008, 23:16
Εμένα το ένα από τα δύο ζεύγη μου έβγαζε αντίσταση 0 όπου σημαίνει κομμένη!

Από εδώ και κάτω ξεκινάει η εγχείρηση.

Στην παρακάτω φωτογραφία βλέπετε το STVA κλειστό.
Αυτό που κάνουμε είναι να το ξεπριτσινώσουμε έτσι ώστε να έχουμε τη δυνατότητα να κολλήσουμε μέσα.
Εκεί θα χρειαστούμε το ηλεκτρικό τρυπάνι με την 3αρα λαμίτσα μπροστά. Προσεκτικά τρώμε όλα τα πριτσίνια.


147539

pipis
07/11/2008, 23:30
Όταν βγάλουμε όλα τα πριτσίνια θα πρέπει να το ανοίξουμε, δεν χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή γιατί ξαναμπαίνουν όλα πολύ εύκολα.
Στη συνέχεια βγάζουμε το τετράγωνο σιδερένιο εξάρτημα από τη θέση που βλέπετε παρακάτω και το γυρίζουμε από την ανάποδη όπου είναι οι κολλήσεις. Βλέπε βήμα-βήμα τις παρακάτω φώτο.

Προσοχή το τετράγωνο μεταλλικό κουτάκι δεν το ανοίγουμε γιατί είναι πολύ περίπλοκο να το ξανακλείσουμε (εγώ μια φορά το είπα...) όχι τίποτα άλλο, άλλα ο ξένος που το είχε φτιάξει και πήρα ιδέες το έχει ανοίξει τσάμπα.


147540

pipis
07/11/2008, 23:58
Κοντεύουμε!!!
Μετά παίρνουμε το κολλητήρι με λίγο καλάι και ξανά περνάμε τις κολλήσεις στα τέσσερα σημεία που βλέπουμε ακριβώς στη πάνω φώτο.
Αυτό είναι και το πρόβλημα... Α!!! Δεύτερη προσοχή! Μην πάρετε κανά πιστόλι κολλητήρι με πολλά Watt γιατί την κάψαμε την πλακέτα.

Μετά πριν το ξανά κλείσουμε το STVA μετράμε πάλι τα ζεύγη για να δούμε αν είχαμε αποτέλεσμα.
Λογικά όλα θα πρέπει να έχουν πάει καλά!!!!
Εμένα πάντως πήγαν.
Εάν όχι δεν ξέρω......

Αφού μετρήσουμε και τα βρούμε όλα καλά δηλαδή 7-8Ω και τα δύο ζεύγη τα ξανά κλείνουμε προσεκτικά και βάζουμε τις 5 βίδες Μ3Χ12 με τα παξιμάδια τους και το βιδώνουμε!
Πλέον είναι έτοιμο να πάει πίσω στη θέση του!

Αφού το τοποθετήσουμε πάνω στο μηχανάκι προσεκτικά μην κουνήσουμε τις πεταλούδες ξανά κάνουμε τη διαδικασία του αυτό ελέγχου.
Εμένα μου έγραψε _C00 όπου σημαίνει ότι το STVA είχε μπει λίγο στραβά.
Γι'αυτό το λόγο δεν το βιδώνουμε πολύ σφικτά στην αρχή και το κουνάμε λίγο αριστερά δεξιά μέχρι να μας γράψει -C00 όπου είναι και το επιθυμητό!


147541

pipis
08/11/2008, 00:12
Εκτός από το οικονομικό θέμα όπου είναι μεγάλο, το φτιάχνεις και μόνος σου και γουστάρεις!!!
Είναι δουλεία 1 ώρας! όποιος θέλει οποιαδήποτε βοήθεια μην διστάσει να στείλει π.μ.
Με μεγάλη μου χαρά θα τον βοηθήσω!
Όπως βοηθήθηκα και εγώ από εδώ (http://www.gixxer.com/forums/showthread.php?t=174828) , εδώ (http://www.motorcycle-journal.com/forum/gixxer-mixer/25721-secondary-throttle-valve-actuator-defect.html) και τέλος μεγάλη βοήθεια μου έδωσε ο rip (Να είναι καλά το παλικάρι!!!) από εδώ (http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=17502.0).

Ελπίζω να βοήθησα όσο μπορούσα!

Άντε και καλές βόλτες μάγκες!!!!


147542

GIXXERAKIAS
08/11/2008, 10:16
Μπραβο πολυ ωραιος ,θα το διαβασω καλυτερα αργοτερα γιατι την κανω για coffee.:D

OldMan
08/11/2008, 11:13
Αντιγράφεται και πάει και στα Μοντέλα !!! :beer: :wave2: