PDA

View Full Version : Απόσυρση



notakos600
08/11/2008, 09:23
Έχοντας διαβάσει την εγκύκλιο θα ήθελα να ρωτήσω και όποιος ξέρει ας απαντήσει, τα εξής:
- Πόση χρονική διάρκεια έχει το χαρτί του οχήματος που έχουμε αποσύρει μέχρι την αγορά νέου
- Πόσα χρήματα γλυτώνω κατά την αγορά προσκομίζοντας το χαρτί της απόσυρσης.

GIXXERAKIAS
08/11/2008, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Έχοντας διαβάσει την εγκύκλιο θα ήθελα να ρωτήσω και όποιος ξέρει ας απαντήσει, τα εξής:
- Πόση χρονική διάρκεια έχει το χαρτί του οχήματος που έχουμε αποσύρει μέχρι την αγορά νέου
- Πόσα χρήματα γλυτώνω κατά την αγορά προσκομίζοντας το χαρτί της απόσυρσης.

Νομιζω το χαρτι εχει επ αοριστη διαρκεια αλλα ας μας διαφωτισει καποιος που το εχει παρει στα χερια του γιατι εγω ακομα δεν το εχω παρει.Σε λιγο καιρο ομως...:D :D

Τα χρηματα που γλυτωνεις παιζουν αναλογα τα κυβικα.Στα 1000αρια πχ ειναι 825ευρα κατω απο την τιμη καταλογου + τα 5 χρονια απαλλαγη απο τελη κυκλοφοριας που βαλε οτι ανεβηκαν πολυ φετος.:winka: :beer:

notakos600
08/11/2008, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Νομιζω το χαρτι εχει επ αοριστη διαρκεια αλλα ας μας διαφωτισει καποιος που το εχει παρει στα χερια του γιατι εγω ακομα δεν το εχω παρει.Σε λιγο καιρο ομως...:D :D

Τα χρηματα που γλυτωνεις παιζουν αναλογα τα κυβικα.Στα 1000αρια πχ ειναι 825ευρα κατω απο την τιμη καταλογου + τα 5 χρονια απαλλαγη απο τελη κυκλοφοριας που βαλε οτι ανεβηκαν πολυ φετος.:winka: :beer:


Απέσυρα ένα YUGO το 2006 κι έχω κι ένα ΝS 125 να αποσύρω και σκέφτομαι το CB 1000 R.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση, τώρα αν πάει και αθροιστικά, να προσκομίσω δλδ τα χαρτιά και των δύο αποσύρσεων, θα γλυτώσω καλά λεφτά, συν την απαλλαγή από τα τέλη για πέντε χρόνια. ;)

ktmakias
12/11/2008, 17:32
Καλησπέρα σε όλους,

Ξέρει κανείς τι ισχύει όταν αγοράσεις δεύτερο χέρι μηχανή που έβγαλε πρώτη άδεια με απόσυρση?

Συνεχίζει να ισχύει η απαλλαγή των τελών κυκλοφορίας για 5 χρόνια?

Γιατί ενώ όταν την αγόρασα μου είπε ο πωλητής οτι ισχύει,μου ήρθε κανονικά το σήμα να το πληρώσω.

CBF_1000
12/11/2008, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Απέσυρα ένα YUGO το 2006 κι έχω κι ένα ΝS 125 να αποσύρω και σκέφτομαι το CB 1000 R.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση, τώρα αν πάει και αθροιστικά, να προσκομίσω δλδ τα χαρτιά και των δύο αποσύρσεων, θα γλυτώσω καλά λεφτά, συν την απαλλαγή από τα τέλη για πέντε χρόνια. ;)

Μια απόσυρση = Ένα όχημα

CBF_1000
12/11/2008, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakias
Καλησπέρα σε όλους,

Ξέρει κανείς τι ισχύει όταν αγοράσεις δεύτερο χέρι μηχανή που έβγαλε πρώτη άδεια με απόσυρση?

Συνεχίζει να ισχύει η απαλλαγή των τελών κυκλοφορίας για 5 χρόνια?

Γιατί ενώ όταν την αγόρασα μου είπε ο πωλητής οτι ισχύει,μου ήρθε κανονικά το σήμα να το πληρώσω.

Αν πουληθεί το όχημα,πριν την 5ετία,χάνεται και η απαλλαγή.

ktmakias
12/11/2008, 23:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBF_1000
Αν πουληθεί το όχημα,πριν την 5ετία,χάνεται και η απαλλαγή.

Ευχαριστω

Μου κανει εντυπωση παντως γιατι βλεπω σε πολλες αγγελιες να αναφερουν οτι το μηχανακι εχει πληρωμενα τελη για χ χρονια.

Ή δεν το ξερουν ή κανουν τους κινέζους

DimChios
13/11/2008, 04:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBF_1000
Αν πουληθεί το όχημα,πριν την 5ετία,χάνεται και η απαλλαγή.


:nono: :nono: :nono:


Η απαλλαγη τελών ακολουθει τη μοτοσυκλετα μεχρι την 5ετια!!!!!

ΔΕΝ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ!

ΤΕΛΟΣ!!!!

THEOD
13/11/2008, 07:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBF_1000
Αν πουληθεί το όχημα,πριν την 5ετία,χάνεται και η απαλλαγή.

ΛΑΘΟΣ... :nono:

Η απαλλαγή των τελών κυκλοφορίας συνοδεύει κάθε καινούργιο ιδιοκτήτη...

byron
13/11/2008, 07:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakias
Γιατί ενώ όταν την αγόρασα μου είπε ο πωλητής οτι ισχύει,μου ήρθε κανονικά το σήμα να το πληρώσω.

Ότι απαντησαν τα δυο παιδιά στο τέλος. Το σήμα που σου ήρθε είναι λάθος, και πρέπει να πας εφορία να το αλλάξεις.

ktmakias
13/11/2008, 17:19
Ρωτησα σημέρα και σε καταστημα της Hellinmoto, και μου και αυτοί οτι η απαλλαγή τελων ακολουθεί την μοτοσυκλετα.

Μαλλον θα πρεπει να κάνω μια επισκεψη στην εφορια για να βγαλω ακρη

DimChios
13/11/2008, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakias
Ρωτησα σημέρα και σε καταστημα της Hellinmoto, και μου και αυτοί οτι η απαλλαγή τελων ακολουθεί την μοτοσυκλετα.

Μαλλον θα πρεπει να κάνω μια επισκεψη στην εφορια για να βγαλω ακρη


ετσι μπραβο! Μη τρελαθουμε κιολας...λεει ο καθενας ο,τι του κατεβει!

ktmakias
17/11/2008, 19:38
Λοιπον πηγα απο εφορια και εχουμε και λεμε:

Ισχυεί η απαλλαγή τελών κυκλοφορίας
Το σήμα έρχετε κανονικα και πρεπει να πας στην εφορια μετα την 1 Δεκεμβρη για να το παρεις πληρωνοντας ενα μικρο αντιτιμο.

Αυτα

DimChios
18/11/2008, 02:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakias
Λοιπον πηγα απο εφορια και εχουμε και λεμε:

Ισχυεί η απαλλαγή τελών κυκλοφορίας
Το σήμα έρχετε κανονικα και πρεπει να πας στην εφορια μετα την 1 Δεκεμβρη για να το παρεις πληρωνοντας ενα μικρο αντιτιμο.

Αυτα


3 ευρω για 1170 κυβικα π.χ

:winka: :wave2: