PDA

View Full Version : επαγγελματική αμέλεια σε συνεργείο ... (το πιο πιθανό)



road spirit
10/11/2008, 14:22
... με τους @#$%^&*@ που έχουμε μπλέξει...

τις προάλλες είχα πάει το CBR σε συνεργείο για αλλαγή λαδιών στο πιρούνι. Σημειωτέον, το μπροστινό του CBR πρέπει να κατέβει για να γίνει η αλλαγή.

Δεν έχουν περάσει 2 βδομάδες και προχτές λύνοντας φέριγνκ πέφτει ξαφνικά το μάτι μου στην κάτω πλάκα που δένει το πιρούνι. Έφριξα ... Η κάτω πλάκα δένει με δυο βίδες σε κάθε μπουκάλα. Η μία βίδα έλλειπε, η 2η σχεδόν κρεμόταν στον αέρα, θα ήταν θέμα (ελάχιστου) χρόνου το πότε θα έφευγε... οπότε και θα οδηγούσα με την κάτω πλάκα να στηρίζεται μόνο στη μια μπουκάλα. Δε θελω να σκεφτώ τι θα μπορούσα να είχα πάθει (ίσως και τίποτα?)...

Τεσπα, έσφιξα την μια βίδα, τσέκαρα και την άλλη πλευρά όπου και διαπίστωσα ότι και εκεί οι βίδες ήταν χαλαρές, τις βίδωνα με το χέρι!

Πέρασε απο το μυαλό μου το ενδεχόμενο οι βίδες να ξέσφιξαν απο πρόσφατη πτώση (η οποία έγινε μετά την αλλαγή λαδιών)... Είναι δυνατόν? Ήταν πτώση με σχετικά λίγα χλμ, δεν υπήρχε πρόσκρουση πουθενά, απλά γλύστρισε το μπροστινό πάνω σε γρασίδια και το μηχανάκι βρέθηκε ξάπλα όπου και σύρθηκε για μερικά μέτρα. ΜΟυ φαίνεται αδύνατον... για αυτό και έχω σκοπό να επισκεφθώ το μαγαζί και να τα πούμε ενα χεράκι... σταδιάλα ...

MikeG
10/11/2008, 14:25
Οι βίδες δε παίζει να ξέσφυξαν με τίποτα.
Πίεσε τον να σου δώσει πίσω τα χρήματα & αν σου λέει μ@λ@κίες πες ότι θα κάνει καταγγελία στο ΣΕΜΕ.
Ευτυχώς που το πήρες πρέφα!


:wave2:

mars696
10/11/2008, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
στο ΣΕΜΕ.
:wave2: [/B]



ΣΕΜΕ??? what does this mean?:beer:

MikeG
10/11/2008, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
ΣΕΜΕ??? what does this mean?:beer:

Σύλλογος Επισκευαστών Μοτοσυκλετών Ελλάδος. :wave2:

Ένα συνεργείο για να λειτουργεί νόμιμα θα πρέπει να έχει άδεια από αυτόν.

mars696
10/11/2008, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Σύλλογος Επισκευαστών Μοτοσυκλετών Ελλάδος. :wave2:

Ένα συνεργείο για να λειτουργεί νόμιμα θα πρέπει να έχει άδεια από αυτόν.


ΟΚ!Ευχαριστω! Ειναι δηλαδη και ενα ειδος φοβητρου?:beer:


Σορρυ για το σπαμ:D

GIXXERAKIAS
10/11/2008, 15:24
Τι ειπες τωρα ρε Γιαννη???:uplate: :uplate:

Ρε συ αυτο ειναι εγκλημα ρε και σ καμμια περιπτωση δεν χαλαρωσαν απο την τουμπα.:evil:

Αυτοι μαλλον εβαλαν τα παντα επανω και σκεφτηκαν να σφιξουν μετα τις βιδες αλλα μετα ξεχαστηκε το θεμα και το αφησαν ετσι μεχρι που το πηρες εσυ.Η μια βιδα μαλλον σου εφυγε πανω κατα την διαρκεια του track day.:sick:
Πες του τα ενα καλο χερακι γιατι λεφτα λογικα δεν παιρνεις πισω αλλα τουλαχιστον θα εχεις την ικανοποιηση να τον ρεζιλεψεις ειδικα αν εχει καικοσμο στο μαγαζι να τον τσουξει.:smokin:

DimChios
10/11/2008, 16:42
ΟΥΦ!!!!!

Μλκ σκεψου τι μπορουσε να γινει και τραβα ριχτου ενα ΧΕΣΙΜΟ!!!!!!!

:mad: :mad: :mad:

filipp0s
10/11/2008, 19:33
:eek: :eek: τι λες ρε μλκ... μαμησε τους!:mad:

mats8282
10/11/2008, 20:05
Καλο βεβαια θα ηταν να μπορεις να το αποδειξεις,μαρτυρες κτλ,μην βρεθεις και κερατας και δαρμενος απο καμμια μυνηση/αγωγη για συκοφαντικη δυσφημιση ενωπιον πελατων του μαστορα...Κυκλοφορουν και τετοιοι...

Τουλαχιστον δεν εγινε καμμια στραβη :beer:

makis206
10/11/2008, 22:03
Μεγάλη χοντράδα..:uplate:

Πάλι καλά που δεν έγινε τίποτα ρε Γιάννη αλλά πήγαινε να τους το πεις, να προσέχουν όπως αρμόζει στην περίπτωση στο εξής, δεν είμαι υπέρ των τσαμπουκάδων και του "φέρε τα λεφτά μου πίσω κλπ κλπ" -αν και δεν ξέρω πως θα έπραττα στη θέση σου- όμως πρέπει να το μάθουν και να καταλάβουν οι ίδιοι τη μαλακία που κάνανε.. τα λάθη για τους ανθρώπους είναι ακόμα κι όταν είναι ολέθρια, μπορεί να συμβεί στον καθένα από εμάς όσο υπεύθυνος κι αν είναι.. δεν τους δικαιολογώ, απαράδεκτοι είναι αλλά το κρέμασμα δεν είναι πάντα η λύση..:sick:

Για να τους εμπιστευτείς μια τέτοια εργασία στο μηχανάκι σου χωρίς να βρίσκεσαι μπροστά φαντάζομαι ότι υπάρχει μια οικειότητα μεταξύ σας, θέλω να πιστεύω λοιπόν ότι κι οι ίδιοι θα καταλάβουν χωρίς να χρειάζεται να πεις πολλά πολλά.. :sick:

Ποτέ ξανά και μη χειρότερα, τι να πω.. :(

Λεωνίδας
11/11/2008, 08:27
:a53: :a53: :a53:

odt
11/11/2008, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit


Πέρασε απο το μυαλό μου το ενδεχόμενο οι βίδες να ξέσφιξαν απο πρόσφατη πτώση (η οποία έγινε μετά την αλλαγή λαδιών)...


Εμένα πάλι θα μου πέρναγε από το μυαλό ότι η πτώση σου οφείλεται στην ξεσφιγμένη τιμονόπλακα...

GIXXERAKIAS
11/11/2008, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Εμένα πάλι θα μου πέρναγε από το μυαλό ότι η πτώση σου οφείλεται στην ξεσφιγμένη τιμονόπλακα... :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Ρε συ Γιαννη σωστος ο Κωστας (odt) δεν το σκεφτηκα καθολου αυτο ρε συ.Αν επεσες επειδη εφυγες ευθεια σκοπιμα να μην πεσεις ασχημα επειδη δεν ακουσε η μηχανη κατα την διαρκεια που επαιρνες την Κ παιζει να να φταιει αυτο ρε.:uplate: :uplate:

Παλι καλα που δεν ειχες χειροτερα.:sick:

Aggelos_SV
11/11/2008, 14:07
:eyepop: :eyepop:

Ευτυχώς που σε κάνα φρενάρισμα δεν σου 'ρθαν οι μπουκάλες στο κράνος :eyepop:


Αν κατάλαβα καλά μόνο οι βίδες της πάνω τιμονόπλακας ήταν δεμένες ε?

Τί μαλάκες...να δεις που θα πιάσαν κουβεντούλα για καμιά γκόμενα και θα ξεχάστηκαν να τις σφίξουν:evil:

Θα ήθελα ένα πμ πάντως με το όνομα του ιδιοκτήτη του συνεργείου...να κυκλοφορεί από στόμα σε στόμα:evil:

devil's animal
11/11/2008, 14:23
καντους μια συζητηση και δες πως το παιρνουν...

αν αρχισουν τα "τι λες τωρα??" και "αποκλειεται" και αλλα τετοια...πες τους οκ,σε σας δεν προκειται να ξαναπατησω και στο φορουμ που ειμαι μελος και εχει 20χιλ+ μελη θα μπει ενα μνμ με την επωνυμια σας.:winka:

αν απ'την αλλην το παραδεχτουν,δεν μπορεις να κανεις κατι. τα λαθη (ευτυχως ή δυστυχως) ειναι ανθρωπινα.


εγω ειχα παρει το μηχανακι οταν ειχα τρακαρει,απο γενικο σερβις...ολα αλλαγμενα κλπ,κλπ...

και παω σπιτι και θυμαμαι οτι του ειχα αφησει την αδεια κυκλοφοριας...τελοσπαντων μετα απο πολλα :a018: :a018: παω ξανα στο συνεργειο να του ζητησω την αδεια, μου την δινει...και λεει:"κατσε ρε...το ram air το εδεσα?"
και κανει ενα ετσι,και οι βιδες του ram air εκει που κουμπωνει με το fairing ηταν απλα επανω.


οχι οτι θα ειχε δημιουργησει καποιο προβλημα λειτουργικο..(το πολυ πολυ να ξεμονταροταν και να το εβλεπα) αλλα ηταν λαθος...


τι να κανουν και αυτοι??
δεν και λυνουν ενα σωρο μηχανακια καθε μερα. μπορει να ξεχασουν ενα σετ βιδων..:rolleyes:

οχι οτι δεν ειναι μ@λακια τους...αλλα οπως και να το κανουμε ειναι ανθρωποι.
:wave2:

catmaster
11/11/2008, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
.....

τι να κανουν και αυτοι??
δεν και λυνουν ενα σωρο μηχανακια καθε μερα. μπορει να ξεχασουν ενα σετ βιδων..:rolleyes:

οχι οτι δεν ειναι μ@λακια τους...αλλα οπως και να το κανουμε ειναι ανθρωποι.
:wave2:

δε συμφωνώ με τίποτα Σταύρο ....


δεν υπάρχει είναι άνθρωποι και κάνουν λάθη σε αυτό το επάγγελμα ,γιατί πολύ απλά δεν επισκευάζουν τοστιέρες ... επισκευάζουν οχήματα που κινούνται με 300 χαω ... και απλά ...ΤΑ ΡΑΔΙΚΙΑ ΑΝΑΠΟΔΑ αν αστοχήσει κάτι ...


και βίδες υπάρχουν πολλές ... βίδες που πιάνουν άξονες , κλιπ ον , τάπες λαδιού και ένα σωρό άλλα ...


(να μου πεις το μπορδέλο σου αν κατάπινε τις βίδες του Ram Air μέσα στο φιλτροκούτι ,πέρναγε το φίλτρο και κοπάναγε καμιά πεταλούδα ... η καμιά βαλβίδα ...


.... ε νταξ μωρέ .... άνθρωπος είναι και ο μάστορας ... )

:smokin:

devil's animal
11/11/2008, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
δε συμφωνώ με τίποτα Σταύρο ....


δεν υπάρχει είναι άνθρωποι και κάνουν λάθη σε αυτό το επάγγελμα ,γιατί πολύ απλά δεν επισκευάζουν τοστιέρες ... επισκευάζουν οχήματα που κινούνται με 300 χαω ... και απλά ...ΤΑ ΡΑΔΙΚΙΑ ΑΝΑΠΟΔΑ αν αστοχήσει κάτι ...


και βίδες υπάρχουν πολλές ... βίδες που πιάνουν άξονες , κλιπ ον , τάπες λαδιού και ένα σωρό άλλα ...


(να μου πεις το μπορδέλο σου αν κατάπινε τις βίδες του Ram Air μέσα στο φιλτροκούτι ,πέρναγε το φίλτρο και κοπάναγε καμιά πεταλούδα ... η καμιά βαλβίδα ...


.... ε νταξ μωρέ .... άνθρωπος είναι και ο μάστορας ... )

:smokin:

:sick: :sick: :sick: :sick:
σαν να εχεις δικιο...:sad:

ασε τωρα θυμηθηκα και μια αλλη φορα τι ειχε γινει...κατεβαινοντας τον Αγιο...:evil:


σκατα και αποσκατα...αλλα τι να κανεις ρε Ακη?? δεν ειμαστε ολοι σαν και εσενα που εχεις εργαλεια και εχεις λυσει και εχεις δεσει καμια κατοστη φορα διαφορα μηχανακια...
:ninja:

ειμστε ερμαια τελικα...:(

road spirit
11/11/2008, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Εμένα πάλι θα μου πέρναγε από το μυαλό ότι η πτώση σου οφείλεται στην ξεσφιγμένη τιμονόπλακα...
και

Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Ρε συ Γιαννη σωστος ο Κωστας (odt) δεν το σκεφτηκα καθολου αυτο ρε συ.Αν επεσες επειδη εφυγες ευθεια σκοπιμα να μην πεσεις ασχημα επειδη δεν ακουσε η μηχανη κατα την διαρκεια που επαιρνες την Κ παιζει να να φταιει αυτο ρε.:uplate: :uplate:

Παλι καλα που δεν ειχες χειροτερα.:sick:

δεν παίζει αυτό. Η πτώση ήταν 100% δικό μου λάθος. Ξέρω πολύ καλά πως βγήκα στα γρασίδια :blush:

Tropeas
12/11/2008, 13:53
Τώρα το είδα!
αν θες να τους τραβήξεις και πιο πολύ σφύρα μου, ή τα λέμε και το βράδυ απο κοντά (εδω στην Αλεξανδρούπολη) ...
ε ρε πούστημ... welcome στο club "βρες αξιόπιστο, γνώστη και λογικό σε τιμές μηχανικό στην Ελλάδα":sad: