PDA

View Full Version : Τα καταραμένα τα greeklish



the big boy
10/11/2008, 17:51
Δυσκολεύουν πολλες φορες τους συμφορουμητες στην αναγνωση του μηνυματος οπως ειναι φυσικο.
Αν και δεν σκαμπαζω πολλα απο υπολογιστες θα ηθελα να κανω δυο προτασεις για την επιλυση του προβληματος διοτι μεχρι πριν απο λιγο καιρο το αντιμετωπιζα και εγω.
1ον Ανοιξτε ενα WORD και γραψτε εκει οτι θελετε και στην συνεχεια καντε το αντιγραφη στο ΦΟΡΟΥΜ
2ον Κατεβαστε την τελευταια εκδοση του Microsoft Internet Explorer οπου περιλαμβανει και τα ελληνικα

Οπως καταλαβαινετε ο 2ος τροπος επιλυσης ειναι και ο πιο "καλος"
Αυτον ακολουθησα και πλεον ειναι ολα OK

XJR_Billy
10/11/2008, 17:52
giati, ti exoyn ta greeklish?
mia xara einai:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer:

gdevelek
10/11/2008, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από the big boy
Δυσκολεύουν πολλες φορες τους συμφορουμητες στην αναγνωση του μηνυματος οπως ειναι φυσικο.
Αν και δεν σκαμπαζω πολλα απο υπολογιστες θα ηθελα να κανω δυο προτασεις για την επιλυση του προβληματος διοτι μεχρι πριν απο λιγο καιρο το αντιμετωπιζα και εγω.
1ον Ανοιξτε ενα WORD και γραψτε εκει οτι θελετε και στην συνεχεια καντε το αντιγραφη στο ΦΟΡΟΥΜ
2ον Κατεβαστε την τελευταια εκδοση του Microsoft Internet Explorer οπου περιλαμβανει και τα ελληνικα

Οπως καταλαβαινετε ο 2ος τροπος επιλυσης ειναι και ο πιο "καλος"
Αυτον ακολουθησα και πλεον ειναι ολα OK

αν δεν αποφασίσουν οι αδμιν να απαγορεύσουν τα αγγληνικά, κανείς δεν θα χαμπαριάσει, να 'σαι σίγουρος

the big boy
10/11/2008, 18:01
Απλά εχω διαβασει σε συζητησεις οτι καποια μελη ενοχλουνται απο αυτα και σκεφτηκα να προτεινω την επιλυαη τους΄
τωρα απο εκει και περα ο καθενας πρατει οπως νομιζει.
εγω προσωπικα προτιμω να γραφω και να διαβαζω ελληνικα "ελληνικα"
:beer: :beer: :beer: :beer:

simeon
12/11/2008, 10:40
εκεινο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι ολους τους νεους χρηστες απασχολουν τοσο πολυ τα greeklish (σε ολα τα forum)

ΚΑΠΟΤΕ οταν δεν μπορουσες να γραψεις ελληνικα ηταν ο μονος τροπος να μιλησεις με τους φιλους σου (εκτος βεβαια και εισασταν ολοι αγγλομαθεις και μιλαγατε μεταξυ σας στα αγγλικα)

Τωρα ποια ολοι οι επομενοι θελουν να επιβαλλουν και τον τροπο που θα γραφει ο καθενας.
Το φορουμ ειναι για ανταλλαγη αποψεων. (καλο ειναι εφοσον προχωραει η τεχνολογια και μας δινει αυτη την δυνατοτητα αλλα καποιοι εχουν μαθει και συνηθισει αλλα πραγματα)

Το οτι καποιος γραφει κατι ειτε ελληνικα ειτε greeklish σημαινει οτι αφιερωνει το χρονο του για να το μοιραστει με τους αλλους και αυτοι οι αλλοι τωρα του ζητανε να μοιραζετε τις γνωσεις του μαζι τους ΑΛΛΑ και με τον τροπο που τους βολευει!

Δεν καταλαβαινω γιατι σας ενοχλει τοσο πολυ? Εφοσον δεν μπορουμε να διαβασουμε κατι ή δεν το καταλαβαινουμε προχωραμε στο επομενο ποστ. Γιατι πρεπει να τον αναγκασουμε να κανει κατι με τον τροπο που βολευει εμας?

Φιλικα,
Δημητρης.

byron
12/11/2008, 10:44
Είναι και sticky..

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=65406

makis206
12/11/2008, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Είναι και sticky..
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=65406

Φίλε το ψαχτήρι βρίσκει το "Ελληνικά", δεν βρίσκει το "Αιλινικά" για τα το δούμε το στίκυ..:smokin:

gdevelek
12/11/2008, 11:02
επαναλαμβάνω, όσοι γράφουν αγγληνικά δεν χαμπαριάζουν

σε άλλο φόρουμ κάποιος έγραψε προ καιρού "ωραία, πηγαίντε στους converters και μεταφράστε εσείς το μήνυμά μου στα ελληνικά"

Tpap
12/11/2008, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από simeon
Δεν καταλαβαινω γιατι σας ενοχλει τοσο πολυ? Εφοσον δεν μπορουμε να διαβασουμε κατι ή δεν το καταλαβαινουμε προχωραμε στο επομενο ποστ. Γιατι πρεπει να τον αναγκασουμε να κανει κατι με τον τροπο που βολευει εμας?

Κάνεις πλάκα, έτσι..?

Δεν έχει παλλικάρι μου να κάνει με όχληση -όπως αναφέρεις- παρά έχει να κάνει με αξιοπρέπεια αλλά και σεβασμό στους συνομιλητές σου.

Επίσης, το τονικό σου θέλει λίγο δούλεμα.

:wave2:

GIXXERAKIAS
12/11/2008, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
επαναλαμβάνω, όσοι γράφουν αγγληνικά δεν χαμπαριάζουν

σε άλλο φόρουμ κάποιος έγραψε προ καιρού "ωραία, πηγαίντε στους converters και μεταφράστε εσείς το μήνυμά μου στα ελληνικά"

Προφανως το εκανε αμυνομενος απο καποιους που δεν γουσταρουν να διαβαζουυν greeklish και πολυ καλ τους ειπε.:winka:

ps:Για τα τονικα που λεει ο φιλος trap δεν ειναι ολοι μαστερ στα πισι και ουτε και γω. (αν εννοεις τους τονους).Και απο οτι καταλαβα σε σεβομαι περισσοτερο αν σου γραφω ελληνικα??:confused:
Τι διαβαζω ρε πστ μου πρωινιατικα!:rolleyes:

gdevelek
12/11/2008, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Προφανως το εκανε αμυνομενος απο καποιους που δεν γουσταρουν να διαβαζουυν greeklish και πολυ καλ τους ειπε.:winka:


μπαααα...

βλάκας ήταν, απλά...

θεωρούσε σκόπιμο να κάνουν 20 άτομα (οι αναγνώστες) μια δουλειά, αντί να την κάνει ΜΙΑ φορά ο ίδιος

βλάκας και ανώριμος

Tpap
12/11/2008, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Τι διαβαζω ρε πστ μου πρωινιατικα!:rolleyes:
τι ?


Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
trap
και στα αγγλικά δεν βλέπω να τα πηγαίνεις καλά όμως...το νικ είναι Tpap.


Ωστόσο αν πράγματι αδυνατείς να κατανοήσεις
γιατί είναι θέμα αυτοσεβασμού/αξιοπρέπειας και σεβασμού σε εκείνους που απευθύνεσαι,
λυπάμαι αλλά ούτε εγώ θα καταφέρω να σε κάνω να το κατανοήσεις.

:wave2:

GIXXERAKIAS
12/11/2008, 12:15
Ρε σεις πατε καλα ρε?Sorry ΚΙΟΛΑΣ για το nick σου δηλαδη.

Mπηκατε σε ενα φορουμ για μοτοσυκλετες και οχι σε "ορθογραφια και πως να μαθουμε αυτην" εγω προσωπικα διαβαζω ΟΛΑ τα ποστ και αν μπορω βοηθαω και αυτους που γραφουν greeklish δηλαδη αυτοι δεν ειναι ανθρωποι σαν και εσας?Σοβαρευτειτε ρε,συνελθετε!
Δηλαδη εγω που δεν γραφω με τονους τωρα αυτην την στιγμη που γραφω αυτο το μυνημα δεν σε σεβομαι ουτε αξιοπρεπεια εχω ε??

Τι κολλημενα μυαλα ρε γμτ.Ελεος δηλαδη.Ολοι περιοδο εχετε ρε??:confused:

gdevelek
12/11/2008, 12:21
κανείς δεν αξιώνει ορθογραφία

αλλά τη γλώσσα ΜΑΣ, ε, έλεος, ας γράφουμε σ' αυτή

κάποια πράγματα δεν χρειάζονται απόδειξη, είναι αυτονόητα

Tpap
12/11/2008, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Τι κολλημενα μυαλα ρε γμτ.Ελεος δηλαδη

μάλλον έχεις δίκιο... :(

GIXXERAKIAS
12/11/2008, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
κανείς δεν αξιώνει ορθογραφία

αλλά τη γλώσσα ΜΑΣ, ε, έλεος, ας γράφουμε σ' αυτή

κάποια πράγματα δεν χρειάζονται απόδειξη, είναι αυτονόητα

Ορθογραφια = ορθος γραφω αρα την ορθογραφια κατακρινεται και οχι την γλωσσα.

Η glossa mporei na graftei kai etsi opos akribos grafo ego tora opos akribos akougetai diladi.:winka:

gdevelek
12/11/2008, 12:32
OXI ΔΕΝ κρίνουμε την ορθογραφία, μην το διαστρεβλώνεις όπως σε βολεύει



όσο για το δεύτερο, ξαναγράφω για τρίτη φορά, οι φίλοι των αγγληνικών δεν χαμπαριάζουν από επιχειρήματα, βαφτίζουν το λάθος σωστό και προχωρούν ακάθεκτοι

GIXXERAKIAS
12/11/2008, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
μάλλον έχεις δίκιο... :(

Κοιταξε να δεις ισως να εχω και αδικο.Απλα προσπαθω να καταλαβω το μισος και το κολλημα απεναντι καποιων σε αυτον τον τροπο γραφης της γλωσσας μας.Δεν προσπαθω να ξεκινησω διαμαχη με κανεναν.Αλλα μαλλον οπως ειπες και συ πιο πανω λυπάμαι αλλά ούτε εγώ θα καταφέρω να σε κάνω να το κατανοήσεις.

Το εκανα copy γιατι βαριεμαι να το ξαναγραφω.:p



Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
OXI ΔΕΝ κρίνουμε την ορθογραφία, μην το διαστρεβλώνεις όπως σε βολεύει



όσο για το δεύτερο, ξαναγράφω για τρίτη φορά, οι φίλοι των αγγληνικών δεν χαμπαριάζουν από επιχειρήματα, βαφτίζουν το λάθος σωστό και προχωρούν ακάθεκτοι

Δεν το διαστρεβλωνω οπως με βολευει ΕΤΣΙ ειναι.Απλα οπως την μιλαμε ετσι μπορουμε να την γραψουμε με τα greekilish.Ξερω πολλα παιδια και εχω και ξαδερφο ο οποιος ειναι δυσλεκτικος,αν δεις κειμενο του στα Ελληνικα θα θες να αυτοκτονησεις.Σκεφτηκατε ποτε οτι ο τροπος αυτος ειναι για εκεινους ο ΜΟΝΟΣ τροπος επικοινωνιας σε φορουμ??Ειδικα αυτοι που εχουν προβλημα με την ορθογραφια.:winka:

gdevelek
12/11/2008, 12:36
μίσος δεν υπάρχει

κόλλημα, σίγουρα υπάρχει, από τους γκλικλισάκηδες

GIXXERAKIAS
12/11/2008, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
μίσος δεν υπάρχει

κόλλημα, σίγουρα υπάρχει, από τους γκλικλισάκηδες

Εχεις σκεφτει οτι δημιουργηθηκε το κολλημα για καποιο λογο??Επιβολη με το ζορι ισως Ελληνικων σε ανθρωπους που δεν μπορουν να γραψουν αλλιως και νοιωθουν μειονεκτικα απεναντι σε εσενα και εμενα που γραφουμε Ελληνικα επειδη κανουμε λιγοτερα ορθογραφικα λαθη?

ps:Δες και το πιο πανω ποστ μου που το συγχωνευσα απατωντας σε εσενα.:winka:

gdevelek
12/11/2008, 12:45
επειδή ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ είναι δυσλεκτικοί, θες να το γενικεύσουμε;

δεν μιλάς σοβαρά...



όσο για το κείμενό σου που ΤΑΧΑ γράφεται "ακριβώς" όπως διαβάζεται, θα στο διαβάσω:



Η glossa mporei na graftei kai etsi opos akribos grafo ego tora opos akribos akougetai diladi

η γκλοσα μπορει να γκραφτει και έτσι οπος ακριμπος γκραφο εγκο τορα οπος ακριμπος ακουγκεται ντιλαντι


δεν φαντάζομαι να μιλάς έτσι τα ελληνικά...

GIXXERAKIAS
12/11/2008, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
επειδή ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ είναι δυσλεκτικοί, θες να το γενικεύσουμε;

δεν μιλάς σοβαρά...



όσο για το κείμενό σου που ΤΑΧΑ γράφεται "ακριβώς" όπως διαβάζεται, θα στο διαβάσω:



Η glossa mporei na graftei kai etsi opos akribos grafo ego tora opos akribos akougetai diladi

η γκλοσα μπορει να γκραφτει και έτσι οπος ακριμπος γκραφο εγκο τορα οπος ακριμπος ακουγκεται ντιλαντι


δεν φαντάζομαι να μιλάς έτσι τα ελληνικά...

Nαι φυσικα μιλαω ετσι ειμαι απο Ρωσια και δεν μπορω να τα μιλησω απταιστα οπως εσεις.:lol: :lol:

Αν καποιος ομως εχει συνηθισει τον τροπο αυτο γραφης,το glossa το καταλαβαινει γλωσσα και ουτω καθεξης.

Το σωσα??:D

Ειπαμε ο τροπος αυτος ισως να ειναι ο μοναδικος που μπορουν να επικοινωνησοιυν καποιοι απο εμας.Τοσο δυσκολο ειναι να το αποδεχθουμε?:confused:

gdevelek
12/11/2008, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS

Ειπαμε ο τροπος αυτος ισως να ειναι ο μοναδικος που μπορουν να επικοινωνησοιυν καποιοι απο εμας.Τοσο δυσκολο ειναι να το αποδεχθουμε?:confused:

ΔΕΝ είναι ο μοναδικός

είναι ο πιο βολικός, αραχτός τρόπος

και αυτός που γράφει έτσι, θα έλθει η στιγμή που θα γίνει ρόμπα με 7 κουμπιά ξεκούμπωτα όταν θα κληθεί να γράψει στη γλώσσα ΤΟΥ, τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ

και αν θες και πρακτικό επιχείρημα

αν κάποιος θέλει να ψάξει για καθαρισμό καρμπυρατέρ

ΠΩΣ ΘΑ ΨΑΞΕΙ;;;;

για "καθαρισμό καρμπυρατέρ"?

για "katharismo karmpyrater"?

για "ka8arismo karbyrater"?

για "katharismo karmpirater"?


για πες μου να σε δώ...




και πές μου και το άλλο:

το ωμέγα, πώς γράφεται στα σκατοαγγληνικά;

με ο ή με w???

το θήτα, με 8 ή με th?

το ήτα, με h ή με i???

το βήτα, με b ή με v???

ΤΕΛΟΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ

mars696
12/11/2008, 13:06
Κι εγω πριν γινω μελος στο φορουμ δεν εγραφα σχεδον ποτε Ελληνικα,τωρα απλα το συνηθισα!Το κυριοτερο ομως πιστευω οτι ειναι το προβλημα που εθιξε ο gdevelek για την αναζητηση σε ενα τετοιο forum:beer: :beer:

GIXXERAKIAS
12/11/2008, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
ΔΕΝ είναι ο μοναδικός

είναι ο πιο βολικός, αραχτός τρόπος

και αυτός που γράφει έτσι, θα έλθει η στιγμή που θα γίνει ρόμπα με 7 κουμπιά ξεκούμπωτα όταν θα κληθεί να γράψει στη γλώσσα ΤΟΥ, τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ

και αν θες και πρακτικό επιχείρημα

αν κάποιος θέλει να ψάξει για καθαρισμό καρμπυρατέρ

ΠΩΣ ΘΑ ΨΑΞΕΙ;;;;

για "καθαρισμό καρμπυρατέρ"?

για "katharismo karmpyrater"?

για "ka8arismo karbyrater"?

για "katharismo karmpirater"?


για πες μου να σε δώ...




και πές μου και το άλλο:

το ωμέγα, πώς γράφεται στα σκατοαγγληνικά;

με ο ή με w???

το θήτα, με 8 ή με th?

το ήτα, με h ή με i???

το βήτα, με b ή με v???

ΤΕΛΟΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ

Μην μου συγχιζεσαι θα παθεις και τιποτα...:lol: :lol:

Σε αυτο με την αναζητηση εχεις απολυτο δικιο δεν φερνω καμμια αντιρηση.:wave2:

Tpap
12/11/2008, 13:26
Μερικά μαθηματάκια στην Ελληνική Αγωγή της Τζιροπούλου θα σου ήταν πολύ χρήσιμα.

Όχι τόσο για να βελτιώσεις τον γραπτό σου λόγο παρά μάλλον για να βελτιώσεις την λογική σκέψη.

Ψάχτο λίγο.:wave2:

GIXXERAKIAS
12/11/2008, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Μερικά μαθηματάκια στην Ελληνική Αγωγή της Τζιροπούλου θα σου ήταν πολύ χρήσιμα.

Ψάχτο λίγο.:wave2:

Την κυρια δεν την γνωριζω..οσα Ελληνικα ειχα να μαθω τα εμαθα προ πολλου.:winka:

Το διαβασες παλι το μυνημα σου πριν το ποσταρεις?Αυτος ειναι λοιπον ο σεβασμος που προκυρητεις σε προηγουμενα μυνηματα σου στους συνομιλητες με την Ελληνικη γλωσσα??:wave2

Δηλαδη εσυ τωρα με προσβαλες ε??: :lol::bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

Tpap
12/11/2008, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS

1. Την κυρια δεν την γνωριζω..οσα Ελληνικα ειχα να μαθω τα εμαθα προ πολλου.:winka:

2. Το διαβασες παλι το μυνημα σου πριν το ποσταρεις?Αυτος ειναι λοιπον ο σεβασμος που προκυρητεις σε προηγουμενα μυνηματα σου στους συνομιλητες με την Ελληνικη γλωσσα??:wave2

3. Δηλαδη εσυ τωρα με προσβαλες ε??: :lol::bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

παλλικάρι μου παρανόησες...

1. κακώς γιατί είναι εξαίρετη επιστήμων... ποτέ δεν σταματά η γνώση.

2. επειδή ακριβώς σε σέβομαι, σου πρότεινα το παραπάνω.

3. δεν έχω καμία πρόθεση να σε προσβάλω, ίσα-ίσα αντιλαμβάνομαι την αδυναμία σου που μας
εξήγησες και πρότεινα μία λύση που ακολούθησα και εγώ σχετικά πρόσφατα...

και αν μαθαίνω εγώ στα γεράματα γιατί να μήν μάθεις και εσύ νέο παιδί...?

Βλέπεις λοιπόν και βιάστηκες και παρανόησες...

GIXXERAKIAS
12/11/2008, 13:44
Ok !:wave2:


(στα greeklish)

GSXR750MakDi
12/11/2008, 14:50
Αφού υπάρχει η τεχνολογία που μας λύνει τα χερια!! :D


http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

ermiss
12/11/2008, 15:13
Δηλαδή ρε παιδιά αν γράφουμε με greeklish θα ζημιώσουμε την, γλώσσα μας? τον πολιτισμό μας? το έθνος μας? get a life....


otan grafoyme me greeglish gnwrizoume oti meiwnete h anagnwstikothta twn keimenwn mas, mono poy ayto einai ka8ara diko maw problhma, isws kai epilogh. Eseis an sas xalaei apla prosperaste ta...


Προσωπικά διαβάζω και γράφω το ίδιο άνετα ελληνικά με greeklish. Όπως το ιδιο σχετικά καλά και αγγλικά. Οπότε διαβάζω τα κείμενα όλων, σίγουρα ένα κείμενο σεντόνι σε αγγληνικά είναι ιδιαίτερα κουραστικό για μερικούς αλλα 2-3 γραμμές δεν είναι απαιτούν ιδιαίτερο κόπο.





υ.γ η ορθογραφία ορισμένων βέβαια είναι τραγικά ανυπόφορη σε ελληνικά οπότε καλύτερο το λατινικό αλφάβητο, δεν μας τσιτώνει τα νεύρα τόσο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

simeon
13/11/2008, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
μπαααα...

βλάκας ήταν, απλά...

θεωρούσε σκόπιμο να κάνουν 20 άτομα (οι αναγνώστες) μια δουλειά, αντί να την κάνει ΜΙΑ φορά ο ίδιος

βλάκας και ανώριμος


αν εννοεις εμενα σαν βλακα ευχαριστω πολυ για τον χαρακτηριμο!!! :D :D :D
προφανως καποιοι φοβουνται μην χασουν τα πρωτεια οποτε δεν μπορω να κανω τιποτα...

Εκεινο που εχω να πω στα τσακαλια που ξερουν μονο να κρινουν ειναι αντι να σας πειραζουν τα greeklish θα επρεπε να σας πειραζουν πολυ περισσοτερο ολες αυτες οι μαλακιες που γραφονται εδωμεσα και δεν εχουν καμια σχεση με μηχανες κτλ.
τωρα για τον καθε ανυπαρκτο/ους που το παιζουν εξυπνοι και δικαστες η επιστημι δεν μπορει να κανει και πολλα...

eyxaristo kai perastika... :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

jfx
13/11/2008, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Δηλαδή ρε παιδιά αν γράφουμε με greeklish θα ζημιώσουμε την, γλώσσα μας? τον πολιτισμό μας? το έθνος μας? get a life....





Ξερεις ποσοι εχουνε ξεχάσει την ορθογραφία τους χαρη στο μπαστάρδεμα αυτο, των αλφάβητων?
Αυτό δεν ειναι ενα θέμα για τη γλώσσα μας?


Γνωρίζεις την παρακάτω δήλωση του Henry Kissinger?

As reported in the popular Greek magazine, Oikonomikos Tachydromos on 14 Aug. l997, Henry Kissinger, while addressing a group of Washington, D.C. businessmen in Sept.1974, said:

The Greek people are anarchic and difficult to tame. For this reason we must strike deep into their cultural roots: Perhaps then we can force them to conform. I mean, of course, to strike at their language, their religion, their cultural and historical reserves, so that we can neutralize their ability to develop, to distinguish themselves, or to prevail; thereby removing them as an obstacle to our strategically vital plans in the Balkans, the Mediterranean, and the Middle East.


Αν θες να καταστρεψεις ενα λαό χτύπα τον στη γλωσσα του και στην ιστορία του. και βεβαια κανεις δε θα ερθει μια μερα να μπει σπίτι σου να σου κάψει όλα τα βιβλία γραμματικής και ιστορίας που εχεις, εφόσον υπαρχουν πολλοί πιο ευκολοι τρόποι για να το επιτύχουν αυτο.

Αν σημερα ο 1 στους 10 δε γνωρίζει ορθογραφία, αυριο ο 1 δε θα ξερει να γραφει καθόλου και οι 8 δε θα ξερουν ορθογραφία. Μεθαυριο θα καθιερωθεί και η αγγλική ως επίσημη γλωσσα και την επομένη εχουμε ξεχάσει τη γλώσσα μας.(οχι οτι σημερα δεν την εχουμε ξεχάσει αλλά εχει μεινει τουλάχιστον ενα υπολειμμα απο αυτην)


Αυτα για την ανόητη παρατήρηση που εκανες.



Οσον αφορα το φορουμ, τα greeklish ηταν χρήσιμα οταν δεν υπηρχε υποστήριξη του ελληνικου αλφάβητου απο διαφορα προγραμματα (forums, chat κτλ...)

Σημερα δεν υπαρχει κανενας απολύτως λόγος να χρησιμοποιουνται τοσο πολύ.
Εκτός αυτου καταστρέφουν τα μάτια μου και την αισθητική μου.

ermiss
13/11/2008, 18:57
Αν θες να καταστρεψεις ενα λαό χτύπα τον στη γλωσσα του και στην ιστορία του. και βεβαια κανεις δε θα ερθει μια μερα να μπει σπίτι σου να σου κάψει όλα τα βιβλία γραμματικής και ιστορίας που εχεις, εφόσον υπαρχουν πολλοί πιο ευκολοι τρόποι για να το επιτύχουν αυτο.

Αν σημερα ο 1 στους 10 δε γνωρίζει ορθογραφία, αυριο ο 1 δε θα ξερει να γραφει καθόλου και οι 8 δε θα ξερουν ορθογραφία. Μεθαυριο θα καθιερωθεί και η αγγλική ως επίσημη γλωσσα και την επομένη εχουμε ξεχάσει τη γλώσσα μας.(οχι οτι σημερα δεν την εχουμε ξεχάσει αλλά εχει μεινει τουλάχιστον ενα υπολειμμα απο αυτην)


Αυτα για την ανόητη παρατήρηση που εκανες.


Σημερα δεν υπαρχει κανενας απολύτως λόγος να χρησιμοποιουνται τοσο πολύ.
Εκτός αυτου καταστρέφουν τα μάτια μου και την αισθητική μου. [/B]


Την ορθογραφία δεν την καταστρέφουν τα greeklish αλλά ή έλλειψη γνώσεων στα σχολεία.Είναι ανόητο να λέμε ότι η χρήση Greeklish στα fora θα καταστρέψει την γλώσσα. Αλλού δημιουργείτε το πρόβλημα, βαράτε εκεί...

Αν φοβάστε ότι τα Greeklish θα καταφέρουν να καταργήσουν την ελληνική γλώσσα, τότε απλά έχετε τρελές φοβίες παιδιά... Ο γραπτός λόγος, είναι απλά ένας τρόπος έκφρασης της γλώσσας, ειδικά στα fora όπου ΟΛΑ είναι προσωρινά. Δεν λες όταν μιλάς lol,asap, brb κλπ. έτσι και εδώ προσαρμόζεις την έκφραση στις ιδιαιτερότητες του μέσου. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.

Για το κάψιμο των βιβλίων, να σου θυμίσω είναι προσφιλή τακτική αυτών που προσπαθούν να προστατεύσουν την γλώσσα και τον πολιτισμό. Να σου θυμίσω την νύχτα των κρυστάλλων την 9-10-1938 στο Βερολίνο?


Και πάλι αν σου χαλάνε την αισθητική σου, απλά προσπέρασε τα... δεν σε υποχρεώνει κανείς να τα διαβάζεις.


υ.γ την εθνοφοβικές κορώνες πέρι Κίσσινγκερ τις ξέρουμε όλοι, η Ελλάδα δεν κινδυνεύει απο τους ξένους, έχει αρκετούς ελληνάρες που είναι ικανοί να της κάνουν πολύ μεγαλύτερη ζημιά.
:smilea:

gdevelek
13/11/2008, 19:14
ε λοιπόν τελικά έχουμε πολλά μαθήματα να πάρουμε από τους γκρικλισάδες

είναι σοφοί άνθρωποι, σε θέματα διεθνούς πολιτικής, πολιτισμού, ιστορίας...

για την οικονομική κρίση καμιά πρόταση;



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TOLISTOLAROS
13/11/2008, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Την ορθογραφία δεν την καταστρέφουν τα greeklish αλλά ή έλλειψη γνώσεων στα σχολεία.Είναι ανόητο να λέμε ότι η χρήση Greeklish στα fora θα καταστρέψει την γλώσσα. Αλλού δημιουργείτε το πρόβλημα, βαράτε εκεί...

Αν φοβάστε ότι τα Greeklish θα καταφέρουν να καταργήσουν την ελληνική γλώσσα, τότε απλά έχετε τρελές φοβίες παιδιά... Ο γραπτός λόγος, είναι απλά ένας τρόπος έκφρασης της γλώσσας, ειδικά στα fora όπου ΟΛΑ είναι προσωρινά. Δεν λες όταν μιλάς lol,asap, brb κλπ. έτσι και εδώ προσαρμόζεις την έκφραση στις ιδιαιτερότητες του μέσου. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.
Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος φίλε μου.Στα σχολεία όσο και να σε διδάξουν,ό,τι και να σου πουν αν ο ίδιος από πείσμα/ξεροκεφαλιά/βεραμάρα/μαλακία και γω δεν ξέρω τί άλλο κάνεις και γράφεις ό,τι να΄ναι προκοπή δε θα δεις.
Τα greeklish φανερώνουν αδιαφορία και τεμπελιά αυτού που τα χρησιμοποιεί για την ίδια του τη γλώσσα.Τον πονάει ο κωλαράκος του δηλαδή να γράψει ελληνικά;Στην τελική σε κανένα σχολείο δεν διδάσκουν greeklish,οπότε τα περί έλλειψης γνώσεων στα σχολεία δε στέκουν.
Υπάρχουν φυσικά όπως είπε ο gdevelek και πρακτικοί λόγοι (πχ αναζήτηση θεμάτων) που αποδεικνύουν ότι τα greeklish δε βολέυουν.
Στο κάτω κάτω,απ'τη στιγμή που το φόρουμ έχει κάποιους κανόνες τους αποδέχεσαι.
Για ποιό λόγο να γράψει κανείς greeklish;Να δείξει τί;Ότι έιναι μάγκας και πάει κόντρα στους άλλους;

ermiss
13/11/2008, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
ε λοιπόν τελικά έχουμε πολλά μαθήματα να πάρουμε από τους γκρικλισάδες

είναι σοφοί άνθρωποι, σε θέματα διεθνούς πολιτικής, πολιτισμού, ιστορίας...

για την οικονομική κρίση καμιά πρόταση;



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αμέ, φταίνε τα Greeklish που υπονομεύουν τον ελληνικό πολιτισμό και δεν του επιτρέπουν να πάρει τα ηνία της διεθνούς πολιτικής :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αν είχες τον Προβόπουλο και Αλογοσκούφη στο ΔΝΤ θα είχαμε την τέλεια Οικονομία στην υφήλιο :lol: :lol:


υγ. Είδες? είναι και οι γκρικλισάδες άνθρωποι!!! με γνώσεις και άποψη... είδες τι μαθαίνει κανείς στα fora???:beer:

byron
13/11/2008, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Στο κάτω κάτω,απ'τη στιγμή που το φόρουμ έχει κάποιους κανόνες τους αποδέχεσαι.


Υπάρχει κανόνας που δεν επιτρέπει τα greeklish εδώ? :confused:

Ο σημαντικότερος λόγος για να μην γράφει κάποιος greeklish, είναι ότι περιορίζει πάρα πολύ τις αναγνώσεις και τις απαντήσεις του θέματος ή ερωτήματος του. Αν είναι και πάνω από 3 γραμμές καληνύχτα. Ούτε 1 στους 10 δεν κάθετε να διαβάσει σεντόνι σε greeklish

TOLISTOLAROS
13/11/2008, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Υπάρχει κανόνας που δεν επιτρέπει τα greeklish εδώ? :confused:

Ο σημαντικότερος λόγος για να μην γράφει κάποιος greeklish, είναι ότι περιορίζει πάρα πολύ τις αναγνώσεις και τις απαντήσεις του θέματος ή ερωτήματος του. Αν είναι και πάνω από 3 γραμμές καληνύχτα. Ούτε 1 στους 10 δεν κάθετε να διαβάσει σεντόνι σε greeklish
Άλλο νόμος άλλο κανόνας.
Ο νόμος απαγορεύει/δεν επιτρέπει.
Ο κανόνας είναι για να διευκολύνει τα πράγματα.Το ότι κατακρίνουμε (το μεγαλύτερο ποσοστό)τη χρήση γκρικλις κανόνας δεν είναι;
Προφανώς ένα σεντόνι σε γκρικλις είναι μέγιστη σπαζ@χιδιά για όποιον το διαβάσει.

gdevelek
13/11/2008, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Υπάρχει κανόνας που δεν επιτρέπει τα greeklish εδώ? :confused:


δυστυχώς όχι

BLiTzER
13/11/2008, 21:14
Προτιμώ να βλέπω γκρήκλις παρά να μου βγαίνουν τα μάτια από τα ορθογραφικά - και άλλα - λάθη.

Και, όπως και να το κάνουμε, στο χώρο των υπολογιστών και της πληροφορικής γενικότερα επικρατούν οι λατινικοί χαρακτήρες. Προσωπικά, θέλω να σκοτώσω όλους αυτούς τους τύπους που μεταφράζουν διάφορα πακέτα λογισμικού. Ή ταινίες.

Μόνο αγγλικά. Ευχαριστώ.

ΥΓ Παντού γράφω γκρήκλις. Σε ελληνικά φόρα γράφω ελληνικά επειδή σέβομαι τους υπόλοιπους. Και επειδή είναι καλή εξάσκηση που και που :P

jfx
13/11/2008, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Την ορθογραφία δεν την καταστρέφουν τα greeklish αλλά ή έλλειψη γνώσεων στα σχολεία.Είναι ανόητο να λέμε ότι η χρήση Greeklish στα fora θα καταστρέψει την γλώσσα. Αλλού δημιουργείτε το πρόβλημα, βαράτε εκεί...

Αν φοβάστε ότι τα Greeklish θα καταφέρουν να καταργήσουν την ελληνική γλώσσα, τότε απλά έχετε τρελές φοβίες παιδιά... Ο γραπτός λόγος, είναι απλά ένας τρόπος έκφρασης της γλώσσας, ειδικά στα fora όπου ΟΛΑ είναι προσωρινά. Δεν λες όταν μιλάς lol,asap, brb κλπ. έτσι και εδώ προσαρμόζεις την έκφραση στις ιδιαιτερότητες του μέσου. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.

Για το κάψιμο των βιβλίων, να σου θυμίσω είναι προσφιλή τακτική αυτών που προσπαθούν να προστατεύσουν την γλώσσα και τον πολιτισμό. Να σου θυμίσω την νύχτα των κρυστάλλων την 9-10-1938 στο Βερολίνο?

:smilea:

το θεματάκι με τον kissinger το εβαλα μονο για να δειξω οτι αυτες οι τρελές φοβίες που εχω, ισως και να εχουν ενα υποβαθρο αληθειας και να μην ειναι μονο σκεψεις καποιων γραφικων τυπων σαν εμενα.

Αν συμφωνεις στο οτι ΔΕΝ ειμαστε πολύ συμπαθεις στους αμερικάνους(η γενικα υπαρχουν καποιοι οι οποιοι δε θελουν το καλό μας ή μαλλον θελουν μια παγκόσμια κοινωνική ομοιομορφία) και στο οτι ενας λαος δεν εχει μέλλον ούτε ταυτότητα αν ξεχάσει την ιστορία του, τοτε:

μην περιμενεις να παμε απο τη μια μερα στην αλλη, τα πραγματα αλλαζουν σιγα σιγα.
σου ειπα ποια ειναι τα βήματα οσον αφορά τη γλώσσα... σημερα δεν εχουμε ορθογραφια. αυριο ξερουμε μονο αγγλικα.(για την πολιτισμική μας ιστορία δεν το συζητάμε...:P)

κοιταξε και πισω σου. εχεις υπόψη σου πόσο μακρια απο την ελληνικη βρισκόμαστε;
Μη μου πεις οτι η απλοποιηση ας πουμε που καθιερώθηκε απο το Ράλλη, ειναι εξελιξη της γλώσσας... καθαρη υποβάθμιση ειναι.(αληθεια ποσο νομιζεις οτι απεχει η μεταρρυθμιση του Ραλλη απο την καθιέρωση, σημερα ή καλύτερα αυριο, και μιας αγγλικης ως δευτερης επισημης γλώσσας? για να γινει αυτο ομως χρειαζεται κι ενα υποβαθρο στην κοινωνία το οποιο διαμορφώνεται μια χαρα αυτη τη στιγμη στη χωρα μας).
Το θεμα με τα greeklish το βλεπω ως ενα ακόμα βήμα στην προσπάθεια εξαφανισης των ιδιαιτερων στοιχειων μας (η ομοιομορφια που ελεγα, πες την και παγκοσμιοποιηση)


Αυτα βεβαια φαινονται πολύ μακρια απο το θέμα του θρεντ, πιστευω ομως οτι η τακτική των μικρων και αργών βηματων προκειμενου να φτασουμε σε μεγαλες αλλαγες εφαρμοζεται και σ'αυτο εδω το θεμα.


ΓΝΩΡΙΖΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΑΙΔΙΑ (ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΑΝ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ΑΥΤΟ) ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΣΤΟΝ ΠΡΟΦΟΡΙΚΟ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟ ΤΟ "ΛΟΛ" ΚΑΙ ΤΟ "ROFL" και αλλες χιλιες δυο τετοιες μαλακιες....

--------------------------



Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss


υ.γ την εθνοφοβικές κορώνες πέρι Κίσσινγκερ τις ξέρουμε όλοι, η Ελλάδα δεν κινδυνεύει απο τους ξένους, έχει αρκετούς ελληνάρες που είναι ικανοί να της κάνουν πολύ μεγαλύτερη ζημιά.
:smilea:

Σε αυτο θα συμφωνησω. Υπαρχουν μπολικοι απο δαυτους και το παραδοξο ειναι οτι το μεγαλύτερο μερος αυτων συμφωνει με τα λόγια σου.(δεν εννοω εσενα, φαινεσαι ανθρωπος συζητήσιμος, ακόμα κι αν υπερασπίζεσαι τα γρίκλις) :)

Συμφωνω παντως μαζι σου στο ότι τα γκρικλις ειναι θεμα παιδείας. Ειτε τα χρησιμοποιει καποιος επειδη ετσι "συνηθισε" ειτε για να μην κανει ορθογραφικά λαθη, μου φαινεται τουλαχιστον ανοητο να προσπαθει να αντιμετωπισει το ορθογραφικό του θεμα αποφευγοντας την ορθη γραφή.
Χιλιες φορες να διαβασω ενα θεμα του σιλβερ ράιντερ παρα ενα σε greeklish. στην τελική καλύτερα να σφαζουν τα ι,η,υ,ω,ο παρά όλα τα γράμμτα...




Τελος, θα ζητουσα να μου πείτε μόνον ένα σοβαρό λόγο για τον οποιο καποιος εχει λόγο να χρησιμοποιησει γρίκλις σημερα...

jfx
13/11/2008, 22:00
ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΕΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΕΤΟΥΤΟ?


Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
to themataki me ton kissinger to ebala mono gia na deikso oti aytes oi treles fobies poy eho, isos kai na ehoyn ena ypobathro alitheias kai na min einai mono skepseis kapoion grafikon typon san emena.

An symfoneis sto oti DEN eimaste poly sympatheis stoys amerikanoys(i genika yparhoyn kapoioi oi opoioi de theloyn to kalo mas i mallon theloyn mia pagkosmia koinoniki omoiomorfia) kai sto oti enas laos den ehei mellon oyte taytotita an ksehasei tin istoria toy, tote:

min perimeneis na pame apo ti mia mera stin alli, ta pragmata allazoyn siga siga.
soy eipa poia einai ta bimata oson afora ti glossa... simera den ehoyme orthografia. ayrio kseroyme mono agglika.(gia tin politismiki mas istoria den to syzitame...:P)

koitakse kai piso soy. eheis ypopsi soy poso makria apo tin elliniki briskomaste;
Mi moy peis oti i aplopoiisi as poyme poy kathierothike apo to Ralli, einai ekseliksi tis glossas... kathari ypobathmisi einai.(alitheia poso nomizeis oti apehei i metarrythmisi toy Ralli apo tin kathierosi, simera i kalytera ayrio, kai mias agglikis os deyteris episimis glossas? gia na ginei ayto omos hreiazetai ki ena ypobathro stin koinonia to opoio diamorfonetai mia hara ayti ti stigmi sti hora mas).
To thema me ta greeklish to blepo os ena akoma bima stin prospatheia eksafanisis ton idiaiteron stoiheion mas (i omoiomorfia poy elega, pes tin kai pagkosmiopoiisi)


Ayta bebaia fainontai poly makria apo to thema toy thrent, pisteyo omos oti i taktiki ton mikron kai argon bimaton prokeimenoy na ftasoyme se megales allages efarmozetai kai s'ayto edo to thema.


GNORIZO DYSTYHOS PAIDIA (FOITITES POLYTEHNEIOY AN LEEI KATI AYTO) OI OPOIOI HRISIMOPOIOYN STON PROFORIKO TOYS LOGO TO "LOL" KAI TO "ROFL" kai alles hilies dyo tetoies malakies....
--------------------------




Se ayto tha symfoniso. Yparhoyn mpolikoi apo daytoys kai to paradokso einai oti to megalytero meros ayton symfonei me ta logia soy.(den ennoo esena, fainesai anthropos syzitisimos, akoma ki an yperaspizesai ta griklis) :)

Symfono pantos mazi soy sto oti ta gkriklis einai thema paideias. Eite ta hrisimopoiei kapoios epeidi etsi "synithise" eite gia na min kanei orthografika lathi, moy fainetai toylahiston anoito na prospathei na antimetopisei to orthografiko toy thema apofeygontas tin orthi grafi.
Hilies fores na diabaso ena thema toy silber rainter para ena se greeklish. stin teliki kalytera na sfazoyn ta i,i,y,o,o para ola ta grammta...




Telos, tha zitoysa na moy peite monon ena sobaro logo gia ton opoio kapoios ehei logo na hrisimopoiisei griklis simera...

BLiTzER
13/11/2008, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx

Τελος, θα ζητουσα να μου πείτε μόνον ένα σοβαρό λόγο για τον οποιο καποιος εχει λόγο να χρησιμοποιησει γρίκλις σημερα...

Πληκτρολογώ διπλάσιους (όκ, δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά, αλλά πιάνεις το νόημα) λατινικούς χαρακτήρες απ'ότι ελληνικούς στον ίδιο χρόνο. Λόγω σπουδών, χόμπι, δουλειάς, δεν έχει σημασία. Σπανιότατα χρησιμοποιώ ελληνικά στον υπολογιστή (σχεδόν τα σιχαίνομαι).

Και, ως γνωστόν, ο χρόνος είναι χρήμα.

Παρολαυτά (ασχολίαστο παρακαλώ) βρίσκω μια χαρά την παιδεία μου, την ορθογραφία μου, το λόγο μου. Έχω πρόβλημα, γιατρέ?

simeon
13/11/2008, 22:35
to oti mporeite apla na prosperasete kati pou den katalabenete den sas leei tipota?
prepei oposdipote na ta diabasete kai na ta sxoliasete ola?

τα 500 ηλίθια μυνηματα μεταξυ των απαντησεων δεν σας ενοχλουνε???
τα greeklish ειναι το προβλημα των φορουμ...
το οτι για παραδειγμα οι μισες λεξεις που λεμε ειναι ΜΑΛΑΚΑΣ δεν μας ενοχλει... ειμαι σιγουρος οτι καθε φορα που την ακουτε απο φιλους σας τους κανετε την παρατηρηση....

θα ξερω την απαντηση σε ενα προβλημα σε καποιο ποστ και ενω με βολευει να την γραψω σε greeklish θα την γραψω με ελληνικους χαρακτηρες για να μην με παρεξηγησει... σιγα μηπως και παω σπιτι του να την φτιαξω κιολας...
:eyepop: :eyepop:

οπως βλεπετε χρησιμοποιω ελληνικους χαρακτηρες γιατι δεν μου κανει διαφορα με τα greeklish αλλα δεν καθομαι να την λεω σε οποιον δεν το κανει (για οποιοδιποτε λογο). γουστο του καπελο του και στο κατω κατω δικαιωμα του.

στο http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=69938&perpage=15&pagenumber=4 το θεμα ειναι καθαρισμος καρμπυρατερ (μηπως πρεπει να το γραψω στα αγγλικα?????) και μετα για 4 σελιδες τσακωνονται για τις βενζινες... Βεβαια αν καποιος γραψει κατι για καρμπυρατερ στα greeklish θα βρεθουν αμεσως 3-4 εξυπνοι να του την πουνε στους αλλοι που γ@μ@νε το θεμα (οπως και τα περισσοτερα) εφοσον γραφουν στα ελληνικα κανενα προβλημα ετσι???

jfx
13/11/2008, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από simeon
to oti mporeite apla na prosperasete kati pou den katalabenete den sas leei tipota?
prepei oposdipote na ta diabasete kai na ta sxoliasete ola?

τα 500 ηλίθια μυνηματα μεταξυ των απαντησεων δεν σας ενοχλουνε???
τα greeklish ειναι το προβλημα των φορουμ...
το οτι για παραδειγμα οι μισες λεξεις που λεμε ειναι ΜΑΛΑΚΑΣ δεν μας ενοχλει... ειμαι σιγουρος οτι καθε φορα που την ακουτε απο φιλους σας τους κανετε την παρατηρηση....

θα ξερω την απαντηση σε ενα προβλημα σε καποιο ποστ και ενω με βολευει να την γραψω σε greeklish θα την γραψω με ελληνικους χαρακτηρες για να μην με παρεξηγησει... σιγα μηπως και παω σπιτι του να την φτιαξω κιολας...
:eyepop: :eyepop:

οπως βλεπετε χρησιμοποιω ελληνικους χαρακτηρες γιατι δεν μου κανει διαφορα με τα greeklish αλλα δεν καθομαι να την λεω σε οποιον δεν το κανει (για οποιοδιποτε λογο). γουστο του καπελο του και στο κατω κατω δικαιωμα του.

στο http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=69938&perpage=15&pagenumber=4 το θεμα ειναι καθαρισμος καρμπυρατερ (μηπως πρεπει να το γραψω στα αγγλικα?????) και μετα για 4 σελιδες τσακωνονται για τις βενζινες... Βεβαια αν καποιος γραψει κατι για καρμπυρατερ στα greeklish θα βρεθουν αμεσως 3-4 εξυπνοι να του την πουνε στους αλλοι που γ@μ@νε το θεμα (οπως και τα περισσοτερα) εφοσον γραφουν στα ελληνικα κανενα προβλημα ετσι???

Που θες να καταληξεις? επειδη υπαρχει καποιο αλλο προβλημα, μεγαλυτερο ή μικροτερο, οπως το spam, δεν πρεπει να ασχολούμαστε με τα υπόλοιπα?

gdevelek
13/11/2008, 23:02
έτσι δουλεύει το μυαλό του ελληνάρα φίλε μου

"γιατί κοιτάτε το δικό μου το φάουλ, και όχι το φάουλ του ΑΛΛΟΥ;;;"

πάντα τα φάουλ των ΑΛΛΩΝ, είναι σημαντικώτερα

και πάντα υπάρχει η παρανοϊκη παραδοχή πως μόνο ΕΝΑ φάουλ μπορούμε να κοιτάμε κάθε φορά

ΑΡΑ:

καλύτερα να κοιτάμε το φάουλ του ΑΛΛΟΥ

τόσο απλά

και τόσο ΒΟΛΙΚΑ

jfx
13/11/2008, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Πληκτρολογώ διπλάσιους (όκ, δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά, αλλά πιάνεις το νόημα) λατινικούς χαρακτήρες απ'ότι ελληνικούς στον ίδιο χρόνο. Λόγω σπουδών, χόμπι, δουλειάς, δεν έχει σημασία. Σπανιότατα χρησιμοποιώ ελληνικά στον υπολογιστή (σχεδόν τα σιχαίνομαι).

Και, ως γνωστόν, ο χρόνος είναι χρήμα.

Παρολαυτά (ασχολίαστο παρακαλώ) βρίσκω μια χαρά την παιδεία μου, την ορθογραφία μου, το λόγο μου. Έχω πρόβλημα, γιατρέ?

Μου λες με λίγα λόγια οτι έτσι έχεις συνηθίσει και γραφεις ετσι πιο γρήγορα. Δε συμβαίνει όμως αυτο επειδή ειναι σημαντικά λιγότεροι οι χαρακτήρες που πληκτρολογείς, απλά επειδή ετσι εχεις συνηθίσει.

Φιλε μου συγνωμη αλλα ειπα κανενα σοβαρό επιχειρημα, αυτο ειναι επιεικώς βλακεία.
Η γλώσσα ειναι μία σύμβαση μεταξύ μας. Δε γίνεται να την προσαρμόζει ο καθένας στα γούστα του, αφήνωντας τους αλλους να μαντεψουν τις αλλαγές, γιατι ετσι, απλά δε λειτουργεί.

Αν δεχτεις οτι η συνήθεια σου αυτή ειναι λάθος, η αντιμετώπιση ειναι να το γυρισεις σε ελληνικα(σε ελάχιστο χρόνο θα γραφεις οσο γρήγορα γράφεις και στα γκρίκλις.) και οχι να αποφυγεις τη πληκτρολόγηση ελληνικών.(εδώ ειναι και το θέμα παιδειας που λεω)




Το να "σιχαίνεσαι" ενα κομματι της γλώσσας σου παντως μου ακούγεται καπως ...

SVX
13/11/2008, 23:43
ΑΠΟ αυριο που θα στειλω μομφη στον Μπουμπουκο Αδωνη γ.
θα τον κανω κι επιτιμο μελος του Φορουμ ...
να δω ποιος θα ξαναγραψει ΓΚΡΙΚΛΗΣ

BLiTzER
13/11/2008, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
Μου λες με λίγα λόγια οτι έτσι έχεις συνηθίσει και γραφεις ετσι πιο γρήγορα. Δε συμβαίνει όμως αυτο επειδή ειναι σημαντικά λιγότεροι οι χαρακτήρες που πληκτρολογείς, απλά επειδή ετσι εχεις συνηθίσει.

Φιλε μου συγνωμη αλλα ειπα κανενα σοβαρό επιχειρημα, αυτο ειναι επιεικώς βλακεία.
Η γλώσσα ειναι μία σύμβαση μεταξύ μας. Δε γίνεται να την προσαρμόζει ο καθένας στα γούστα του, αφήνωντας τους αλλους να μαντεψουν τις αλλαγές, γιατι ετσι, απλά δε λειτουργεί.

Αν δεχτεις οτι η συνήθεια σου αυτή ειναι λάθος, η αντιμετώπιση ειναι να το γυρισεις σε ελληνικα(σε ελάχιστο χρόνο θα γραφεις οσο γρήγορα γράφεις και στα γκρίκλις.) και οχι να αποφυγεις τη πληκτρολόγηση ελληνικών.(εδώ ειναι και το θέμα παιδειας που λεω)




Το να "σιχαίνεσαι" ενα κομματι της γλώσσας σου παντως μου ακούγεται καπως ...

Λατρεύω τη γλώσσα μου. Όπως και την αγγλική. Ίσως το διατύπωσα λάθος. Σιχαίνομαι τις μεταφράσεις. Σιχαίνομαι τα ελληνικά σε μια κατ'εξοχήν "βάρβαρη" επιστήμη, όπως η πληροφορική.

Δεν είναι "λάθος" και, κυρίως, δεν είναι "συνήθεια". Είναι η ΔΟΥΛΕΙΑ μου. Όπως νωρίτερα ήταν οι σπουδές μου. Μελετούσα στα αγγλικά, παρέδιδα εργασίες και πτυχιακές στα αγγλικά. Ακόμα και τώρα ελάχιστες φορές έχει χρειαστεί να πληκτρολογήσω ελληνικά. Είτε το θέλετε, είτε όχι, είναι υπολογιστές, είναι διεθνείς και ΕΤΣΙ είναι. Μπορείτε απλά να το δεχτείτε.

Κατά τ'άλλα, όπως είπα προηγουμένως, εδώ γράφω ελληνικά για ΕΣΑΣ. Οπότε δεν είναι και τόσο "βλακεία" ε?

Για εμένα δεν τίθεται καν θέμα παιδείας και απειλής της γλώσσας και λοιπές συνομωσιολογικές μπούρδες. Η γλώσσα μας απειλείται από τους αγράμματους και τους χαζούς, όχι από τα γκρήκλις. Είναι απλά θέμα πρακτικότητας και τίποτα παραπάνω. Δεν κρύβονται εξωγήινοι και κυβερνήσεις από πίσω. Αλήθεια.

ΥΓ Παρατηρείς ότι δεν κάνεις καν τον κόπο να τονίζεις τις λέξεις σου, έτσι? Και κάνεις κήρυγμα για τη γλώσσα μας :)

jfx
14/11/2008, 00:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Λατρεύω τη γλώσσα μου. Όπως και την αγγλική. Ίσως το διατύπωσα λάθος. Σιχαίνομαι τις μεταφράσεις. Σιχαίνομαι τα ελληνικά σε μια κατ'εξοχήν "βάρβαρη" επιστήμη, όπως η πληροφορική.

Δεν είναι "λάθος" και, κυρίως, δεν είναι "συνήθεια". Είναι η ΔΟΥΛΕΙΑ μου. Όπως νωρίτερα ήταν οι σπουδές μου. Μελετούσα στα αγγλικά, παρέδιδα εργασίες και πτυχιακές στα αγγλικά. Ακόμα και τώρα ελάχιστες φορές έχει χρειαστεί να πληκτρολογήσω ελληνικά. Είτε το θέλετε, είτε όχι, είναι υπολογιστές, είναι διεθνείς και ΕΤΣΙ είναι. Μπορείτε απλά να το δεχτείτε.

Κατά τ'άλλα, όπως είπα προηγουμένως, εδώ γράφω ελληνικά για ΕΣΑΣ. Οπότε δεν είναι και τόσο "βλακεία" ε?

Για εμένα δεν τίθεται καν θέμα παιδείας και απειλής της γλώσσας και λοιπές συνομωσιολογικές μπούρδες. Η γλώσσα μας απειλείται από τους αγράμματους και τους χαζούς, όχι από τα γκρήκλις. Είναι απλά θέμα πρακτικότητας και τίποτα παραπάνω. Δεν κρύβονται εξωγήινοι και κυβερνήσεις από πίσω. Αλήθεια.

ΥΓ Παρατηρείς ότι δεν κάνεις καν τον κόπο να τονίζεις τις λέξεις σου, έτσι? Και κάνεις κήρυγμα για τη γλώσσα μας :)

Δε σπούδασες σε ελληνικό πανεπιστήμιο, ετσι?

Καταλαβαίνεις και μόνος σου ότι είναι άλλο πράγμα η ανάπτυξη εφαρμογών ή η ανάπτυξη της Php εφαρμογής στην οποια βασίζεται το φόρουμ και άλλο η χρήση της.
Δεν υποστηρίζω ούτε εγω την ιδέα να βγει μια C++ με ελληνικές εντολές, πιο πολύ σύγχηση θα δημιουργήσει (οπως και η υποστήριξη ελληνικών στα domain names ας πούμε που αποδείχθηκε μια χαζη ιδέα). Είναι διαφορετικό όμως αυτό, από το να γράφεις ως χρήστης σε ενα φόρουμ.

Για τις μπούρδες που λες και για τους αγράμματους, απλά τα γκρίκλις τα βλέπω ως ενα ακόμα βήμα να γινουμε όλοι τετοιοι.Σε αυτό μαλλον εχουμε μια διαφορά απόψεων, απολυτα σεβαστή απο μένα.


Για τους τόνους έχεις δίκιο, μου ξεφέυγουν αρκετοί, προσπαθώ όμως να το διορθώσω(και όχι να τους καταργήσω τελείως σε αντιστοιχία με αλλες νοοτροπίες).
Δε θα το έλεγα κήρυγμα. Ο καθένας εδω καταθέτει την άποψή του όπως κάνω κι εγώ.
Δεν υπάρχει καμία απαίτηση να την υιοθετήσεις.

Καλή μας νύχτα, συνέχεια αύριο.

BLiTzER
14/11/2008, 00:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
Δε σπούδασες σε ελληνικό πανεπιστήμιο, ετσι?

Καταλαβαίνεις και μόνος σου ότι είναι άλλο πράγμα η ανάπτυξη εφαρμογών ή η ανάπτυξη της Php εφαρμογής στην οποια βασίζεται το φόρουμ και άλλο η χρήση της.
Δεν υποστηρίζω ούτε εγω την ιδέα να βγει μια C++ με ελληνικές εντολές, πιο πολύ σύγχηση θα δημιουργήσει (οπως και η υποστήριξη ελληνικών στα domain names ας πούμε που αποδείχθηκε μια χαζη ιδέα). Είναι διαφορετικό όμως αυτό, από το να γράφεις ως χρήστης σε ενα φόρουμ.

Για τις μπούρδες που λες και για τους αγράμματους, απλά τα γκρίκλις τα βλέπω ως ενα ακόμα βήμα να γινουμε όλοι τετοιοι.Σε αυτό μαλλον εχουμε μια διαφορά απόψεων, απολυτα σεβαστή απο μένα.


Για τους τόνους έχεις δίκιο, μου ξεφέυγουν αρκετοί, προσπαθώ όμως να το διορθώσω(και όχι να τους καταργήσω τελείως σε αντιστοιχία με αλλες νοοτροπίες).
Δε θα το έλεγα κήρυγμα. Ο καθένας εδω καταθέτει την άποψή του όπως κάνω κι εγώ.
Δεν υπάρχει καμία απαίτηση να την υιοθετήσεις.

Καλή μας νύχτα, συνέχεια αύριο.

Όχι, σπούδασα έξω.

Συμφωνώ με τη 2η παράγραφό σου, αλλά δεν το θεωρώ τόσο τραγικό όταν κάποιος γράφει γκρήκλις. Καταλαβαίνω ότι απλά είναι πιο πρακτικό, παρά "βολικό".

Ένιγουει (:P), μιλάω για τον εαυτό μου και δεν έχω ξεχάσει σε καμία περίπτωση τα ελληνικά μου, οπότε δε βρίσκω κάτι μεμπτό. Εξάλλου είναι απλά το ΙΝΤΕΡΝΕΤ ;)

Αυτά. Καληνύχτα.

simeon
14/11/2008, 09:38
ετσι ετσι....
στον Ελληναρα οτι δεν του αρεσει ή δεν τον βολευει το θεωρει λαθος και μαλακια του αλλου.
Δεν εχει μαθει ποτε στην ζωη του να αποδεχετε και την αλλη αποψη η λογικη αν αυτη δεν του αρεσει.

Πρεπει ολα τα να του τα προσφερουμε οπως τα θελει μην κουραστει ο κώλος του!!!

ermiss
14/11/2008, 12:15
ιφ αι γκετ γιορ ποιντ..

ιφ γουι σταρτ ραϊτ ινγκλις γουιθ γκρικ αλφαμπετ, δεν γουι αρ γκοινγκ του νταμαγκ δε ινγκλισ λανγκουατζ αντ προμοουτ γκρικ ολ οβερ δε γουορλντ

gdevelek
14/11/2008, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
ιφ αι γκετ γιορ ποιντ..


γιου ντοντ

kos600rr
20/02/2009, 18:00
Θα συμφωνήσω και εγώ ότι με τα ελληνικά τα πάω καλύτερα.Διαβάζονται εύκολα ,κατανοούνται ευκολότερα και επειδή είμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ να τα λέμε ελληνικά. Μην ξεχνιόμαστε κιόλαs????

kos600rr
20/02/2009, 18:39
Φίλε simeon εάν το ελληναραs είναι για ΄μένα και όχι το ελληνάραs να σου θυμίσω κάτι.Γράφειs?
...την αλλη αποψη η λογικη αν αυτη δεν του αρεσει.Έαν δεν τονίσειs το η (ήτα) που είναι ανάμεσα στην άποψη και την λογική δεν βγάζειs εύκολα νόημα,γι΄αυτό καλύτερα για ΄σένα να γράφειs greeklish αρκεί, όπωs γράφουν και πολλοί να μην είναι πολλέs σειρέs.Εγώ σε θεωρώ συνταξιδιώτη και άν πάθω κάτι και χρειαστώ την βοηθειά σου δεν θα με πειράξει να μου τα γράψειs και greeklish

VANDA
21/02/2009, 07:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από kos600rr
Φίλε simeon εάν το ελληναραs είναι για ΄μένα και όχι το ελληνάραs να σου θυμίσω κάτι.Γράφειs?
...την αλλη αποψη η λογικη αν αυτη δεν του αρεσει.Έαν δεν τονίσειs το η (ήτα) που είναι ανάμεσα στην άποψη και την λογική δεν βγάζειs εύκολα νόημα,γι΄αυτό καλύτερα για ΄σένα να γράφειs greeklish αρκεί, όπωs γράφουν και πολλοί να μην είναι πολλέs σειρέs.



Αν και όχι greeklish... το διάβασα 5 φορές και δεν κατάλαβα τίποτα.

TROOPER
21/02/2009, 07:16
εχω λυθει στα γελια με το θρεντ !!!!!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SVX
21/02/2009, 07:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από kos600rr
το ελληναραs είναι για ΄μένα και όχι το ελληνάραs


ELLINARAS :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


μην μαλωνετε ρε ... tha sash dhoso stegna stouhs modhereitors:lol:

laryfz1
21/02/2009, 08:52
τα greeklish ειναι μια ωραια παπαρια τι οποια δεν την κατανοω.ειμαι ελληνας και γραφω ελληνικα . ο γαλλος γραφει francelish? καποιοι εχουν βαλθει να με τρελανουν.καποιοι δεν κατανοουν την σημασια της γλωσσας πιθανον γιατι στην ελλαδα εχουμε ελλειψει παιδειας παντου και σε πολλα παιδεία.τρεχουμε να γινουμε ευρωπαιοι με λαθος τροπο.γνωμη μου και δεν θα ερθω σε αντιπαραθεση με κανενα γιατι θεωρω αυτο ειναι σωστο και το αντιθετο το γραφω στα αρχ?@#@4 μου ειναι οτι τα greeklish ειναι για τους απαιδευτους και δεν τα διαβαζω με ενοχλουν αφανταστα

SVX
21/02/2009, 09:01
swstos..! twra tsimba ena ΜΑΡΛΜΠΟΡΟ ! :smokin: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

apav
22/02/2009, 04:53
Ερμ, γκούχου, γκούχου, σβουξ σβήσε το τσιγάρο να αναπνεύσουμε. :smokin:


Αρχικά δημιουργήθηκε από laryfz1
καποιοι δεν κατανοουν την σημασια της γλωσσας πιθανον γιατι στην ελλαδα εχουμε ελλειψει παιδειας παντου και σε πολλα παιδεία. τα greeklish ειναι για τους απαιδευτους

Να σε ρωτήξω, σκέφτηκες ποτέ ότι όλα τα παλλλικάρια που γράφουν greeklish, δεν αντέχουν να βλέπουν ελληνικά χωρίς τόνους, χωρίς κενά μετά τα σημεία στίξης, χωρίς κεφαλαίο το πρώτο γράμμα της πρότασης, χωρίς, χωρίς, χωρίς;

Μπορείς να με πεις τώρα ποιος είναι πιο απαίδευτος;

:beer:

ΥΓ Για να δεις τι καλό παιδί είμαι, δεν θα σε πω το παραμικρό για τα ορθογραφικά λάθη και θα σε κεράσω και τσουρεκάκι. :a014:

sergiosm
22/02/2009, 04:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Φίλε το ψαχτήρι βρίσκει το "Ελληνικά", δεν βρίσκει το "Αιλινικά" για τα το δούμε το στίκυ..:smokin:

επίσης δεν βρίσκει ούτε το "ellinika"

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

nassosxlvbros
22/02/2009, 05:59
Κύριοι,κύριοι προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός; τα grecklish επινοήθηκαν επί εποχής 286/386 και των αρχαίων πισι,των τότε συνδέσεων στο ιντερνετ και των πρώτων φόρουμ-e-mail, καθαρά για λόγους ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΊΑΣ .Δεν καταλάβαιναν όλοι οι υπολογιστές την ελλήνική γραματοσειρά οπότε τα ελληνοαγγλικά ήταν ένα "κολπάκι"για να μιλάνε 2-3 για να συννενοούνται.Τίποτα περισσότερο δεν είναι παρά απλή μορφή επικοινωνίας...απλά αν είναι να διαβάσω μια κειμενάρα 2 σελίδων με grecklish θα πρέπει να είναι ΠΟΛΥ μα ΠΟΛΥ ενδιαφέρον για να στραβωθώ...na diavaso aples protaseis mia-dio seiron (και φυσικά λογικό αν βρίσκεται το Τέξας και το πισι δεν υποστηρίζει ελληνικούς χαρακτήρες)ypoferetai ..alla oloklhra keimena eyxaristo alla den..:(

SVX
22/02/2009, 06:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Κύριοι,κύριοι προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός; τα grecklish επινοήθηκαν επί εποχής 286/386 και των αρχαίων πισι,των τότε συνδέσεων στο ιντερνετ και των πρώτων φόρουμ-e-mail,

ΠΩπω!!! :look: για μια στιγμη νομιζα πως θα συνεχισεις και θα φτασεις μεχρι Amiga- Commodore και BBS !!! 386!! 8086!! Τι μου θυμισες τωρα!!

AN IKSERES POY ME PIGES :beer:

nassosxlvbros
22/02/2009, 06:32
Ένα θα σου πω μόνο : επαρχιακή πόλη (Πύργος) DRAGON 64άρης και να προσπαθούμε να του φορτώσουμε παιχνίδι από....κασσέτα με φορητό ραδιοκασσετόφωνο ........αλλά δεν...ο λόγος δεν είχε επαρκή απόκριση συχνότητας το φορητό,και τα υψηλής συχνότητας δεδομένα δεν τα διάβαζε...είχαμε και το παιχνίδι γραμμένο σε κώδικα αλλά που να πληκτρολογήσεις ολάκερο βιβλίο..ευτυχώς είχαμε φιλαράκι με ντεκ Nacamichi....:beer:

υγ.: για την ιστορία,δεν παίξαμε ποτέ...ήθελε και μνήμη το ρημάδι γιατί κόλλαγε....:(

ermiss
22/02/2009, 06:53
Τα greeklish χρησιμοποιούνται κυρίως σε chating. Σιγά μην ψάξεις ορθογραφία όταν ρωτάς την άλλη "μωρό μου τι εσώρουχα φοράς?"

γιατί με την βιασύνη θα σου βγει κάπως έτσι "μωρ΄ο μου τι εσόρουχα φωρλας?"

στάνταρ θα σου απαντήσει " Την σκελέα του παππού μου ΡΕ καραγκιόζη!!!" :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:





Σοβαρά τώρα. Συνήθως Greeklish = chating οπότε όταν θέλεις να γράψεις 1-2 γραμμές στα γρήγορα στο φόρουμ γράφεις σε φραγκολεβαντίνικα και καθαρίζεις :beer:

gdevelek
22/02/2009, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav

Να σε ρωτήξω, σκέφτηκες ποτέ ότι όλα τα παλλλικάρια που γράφουν greeklish, δεν αντέχουν να βλέπουν ελληνικά χωρίς τόνους, χωρίς κενά μετά τα σημεία στίξης, χωρίς κεφαλαίο το πρώτο γράμμα της πρότασης, χωρίς, χωρίς, χωρίς;


όχι φίλε αυτό απλά αποκλείεται

είναι δυνατόν να σε ενοχλεί μια μικρή "παράβαση" και από την άλλη εσύ να κάνεις συστηματικά μια πολύ μεγαλύτερη;

αποκλείεται :nono:

όποιος ενοχλείται από όσα λες, γράφει άψογα ελληνικά με τόνους και αρχικά κεφαλαία και στίξη

laryfz1
22/02/2009, 08:00
δεν με νοιαζει αν κανω ορθογραφικα λαθη ε και τι μεγινε δεν εβγαλα πανεπιστημιο και οσο για τους τονους?σκεψου δεν βγαζεις ακρη χωρις αυτους που να βγαλεις με τα greeklish .για τον φιλο τον apav που καποιοι θελουν να περασουν το λαθος σωστο.πολυ το συζητησα το αυτονόητο

laryfz1
22/02/2009, 08:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Ερμ, γκούχου, γκούχου, σβουξ σβήσε το τσιγάρο να αναπνεύσουμε. :smokin:



Να σε ρωτήξω, σκέφτηκες ποτέ ότι όλα τα παλλλικάρια που γράφουν greeklish, δεν αντέχουν να βλέπουν ελληνικά χωρίς τόνους, χωρίς κενά μετά τα σημεία στίξης, χωρίς κεφαλαίο το πρώτο γράμμα της πρότασης, χωρίς, χωρίς, χωρίς;

Μπορείς να με πεις τώρα ποιος είναι πιο απαίδευτος;

:beer:

ΥΓ Για να δεις τι καλό παιδί είμαι, δεν θα σε πω το παραμικρό για τα ορθογραφικά λάθη και θα σε κεράσω και τσουρεκάκι. :a014:


πεδία?

ermiss
22/02/2009, 08:44
for one more time

greeglish 1-2 grammwn = chating

apav
23/02/2009, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από laryfz1
πεδία?

Δεκτόν.


Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
όχι φίλε αυτό απλά αποκλείεται

είναι δυνατόν να σε ενοχλεί μια μικρή "παράβαση" και από την άλλη εσύ να κάνεις συστηματικά μια πολύ μεγαλύτερη;

αποκλείεται :nono:

όποιος ενοχλείται από όσα λες, γράφει άψογα ελληνικά με τόνους και αρχικά κεφαλαία και στίξη

Απάντηση μαζί με το από κάτω:


Αρχικά δημιουργήθηκε από laryfz1
δεν με νοιαζει αν κανω ορθογραφικα λαθη ε και τι μεγινε δεν εβγαλα πανεπιστημιο και οσο για τους τονους?σκεψου δεν βγαζεις ακρη χωρις αυτους που να βγαλεις με τα greeklish .για τον φιλο τον apav που καποιοι θελουν να περασουν το λαθος σωστο.πολυ το συζητησα το αυτονόητο

Πιο πολύ με ενδιαφέρει, (οπότε και θα με ενοχλήσει, κεντρίσει το ενδιαφέρον, τσαντίσει, ενθουσιάσει, κλπ) η άποψη, παρά ο τρόπος γραφής και οι γραμματικοί/συντακτικοί κανόνες.

Χωρίς να ισχύει η αναλογία, αλλά να ταυτίζεται απόλυτα με την κατάντια που έχουμε δημιούργησει, όταν έχουμε φτάσει στο σημείο να προβάλλουμε απόψεις και θέσεις ακραίες, και δυστύχως αυτές να γίνονται αποδεκτές, θεωρώ πιο δόκιμο να προσπαθήσουμε να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες, παρά να κάνουμε σχόλια για τους χαρακτήρες.

Το να διαβάζουμε "μαργαριτάρια" γραμμένα εις την greeklish, με σκοπό να προωθήσουμε την υπερήφανη ελληνική γλώσσα, λαό, ήθη και έθιμα, το θεωρώ τουλάχιστον ντροπή προς τον συγγραφέα, οπότε και δεν κάνω καν λόγο για τα καταραμμένα greeklish.

DimChios
23/02/2009, 20:31
zαlιsτhκa!

:hypnotize




:rotflmao: :bigcry: :rotflmao:


Αμ το άλλο?

"Φιλαράκο μ δωσε μ το τηλ σ να σ παρω να μιλησουμε για το μηχανακι σ και ν δουμε πως θα κανονισουμε ν το δω απ κοντα γτ δν ειναι ευκολο να τν κοπανισω απ τη δουλεια μ"

:uplate:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Να μην πω για κατι ηλιθια Nicknames του στυλ...

TiNkErB3Ll3

:hypnotize :cry: :cry:

kos600rr
24/02/2009, 06:42
Αγαπητή VANDA θέλω να πώ πωs τα σημεία στίξηs έχουν την σημασία τουs.Ένα θρησκευτικό παράδειγμα λέει κάπου : Πίστευε και μη , ερεύνα . Πίστευε και μη ερεύνα . Το νόημα είναι διαφορετικό ανάλογα πωs θα το διαβάσειs. Τέλοs πάντων, από εμένα για το συγκεκριμένο θέμα τα λόγια τελείωσαν , αs γράφει ο καθέναs όπωs θέλει .

harvester
24/02/2009, 07:40
καλα αυτο για τα σημεια στιξης ειναι σας δειξανε την γυναικα σας να πηδιεται και σας χαλαει ο γ@μιας γιατι δεν φοραει καποτα.
ελεος με τις αντιπιθεσεις του κωλου.τα επιχειρηματα σας ειναι αντιστοιχα με αυτα της εφης σαρρη

laryfz1
24/02/2009, 17:03
Κάποιοι φιλόσοφοι(και όχι ΕΛΛΗΝΕΣ) λένε ότι η μάνα των γλωσσών είναι η ήταν η ΕΛΛΗΝΙΚΗ.καποιοι κουλτουριάρηδες του κώλου και Α Π Α Ι Δ Ε Υ Τ Ο Ι θέλουν να με πείσουν για το αντίθετο ε ας αλλάξουν στα παιδιά τους γνωμη.αντε βαρεθηκα

SVX
24/02/2009, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
καλα αυτο για τα σημεια στιξης ειναι σας δειξανε την γυναικα σας να πηδιεται


ΣΤΑ PARADEIGMATA ΌΜΩς... προσεχουμε λιγο... merikoi den parexigiountai mono me ta ΓΚΡΙΚΛΙΣ :wave2:

alexioannides
25/02/2009, 02:50
geia sou re svx me ta wraia sou....

harvester
25/02/2009, 03:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ΣΤΑ PARADEIGMATA ΌΜΩς... προσεχουμε λιγο... merikoi den parexigiountai mono me ta ΓΚΡΙΚΛΙΣ :wave2:
ωραια ειναι σαν να σας εδειξα την γυναικα μου να πηδιεται και κοιτατε τον γ@μια αν φοραει κ@ποτα :wave2: αλλα οπως και να χει συνεχιζετε να κοιτατε την καποτα ακομα και στο παραδειγμα μου

catmaster
25/02/2009, 03:19
Μαζευτείτε λίγο στους χαρακτηρισμούς σας .... τσακώνεστε και άκρη δεν θα βγει , αλλά τουλάχιστον μην το παρακάνετε ....

:ninja:

SVX
25/02/2009, 03:40
OK ΣΤΟ θεμα μας... το ζουμι ειναι πως αν εχεις κουραγιο να κανεις 6 παραγραφους Post....θα εχεις κουραγιο να το κανεις στην ελληνικη....οχι στην σανσκριτικη....

Υ.Γ. εγω δεν θιγομαι ποτε επειδη καποιος εχει δικιο η αδικο στο INTERNET...
απλα καποιος με ποιο "ακλονητα" φρονηματα ισως θεωρουσε το πιο πανω παραδειγμα προκλητικο... :smokin:

harvester
25/02/2009, 03:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
OK ΣΤΟ θεμα μας... το ζουμι ειναι πως αν εχεις κουραγιο να κανεις 6 παραγραφους Post....θα εχεις κουραγιο να το κανεις στην ελληνικη....οχι στην σανσκριτικη....

Υ.Γ. εγω δεν θιγομαι ποτε επειδη καποιος εχει δικιο η αδικο στο INTERNET...
απλα καποιος με ποιο "ακλονητα" φρονηματα ισως θεωρουσε το πιο πανω παραδειγμα προκλητικο... :smokin:
δεν διαφωνω πουθενα αλλα οπως και να χει τα γκρικλισλ ειναι κατι αδικαιολογητο πλεον και το να ανακαλυπτει καποιος επιχηρηματα, τυπου εσυ δεν βαζεις τονους ειναι γελειο.
αλλωστε και τα κεφαλαια δεν εχουν τονους και δεν υπηρχε ποτε προβλημα σ'αυτο.

χαιρομαι φορουμ που βρηκαν την μαγκια να απαγορεψουν τα γκρικλισλ, καποτε πρεπει να την βρειτε και εσεις, αλλωστε ο αφρος δεν γραφει πια οποτε μπορειτε να τα απαγορευσετε πιο ευκολα:wave2:

ermiss
25/02/2009, 04:23
Γιατί δεν τα προσπερνάτε απλά τα ποστ με greeklish?

Ελάχιστοι έως κανείς δεν γράφει τέτοια ποστ πάνω απο 3-4 γραμμές. Τέτοια μεγάλα ποστ ακόμα και όσοι γράφουνε με greeklish τα αποφεύγουν....

Τώρα αν δεν μπορείτε να διαβάσετε 3-4 γραμμές απλά μην το κάνετε.


Οπότε για να μιλάμε ειλικρινά, το πρόβλημα σας δεν είναι ότι είναι κουραστικά, αλλά ότι καταστρέφουν την ελληνική γλώσσα...

Και αυτό, κατά την άποψη μου πάντα, είναι άκυρο σαν επιχείρημα.

Αν καταστραφεί η ελληνική γλώσσα με το chating σε greeklish... Τότε μάλλον ή δεν έχετε επίγνωση για τις δυνατότητες της γλώσσας μας ή όντως είναι μια πεθαμένη γλώσσα και ακόμα δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι...


Απίθανες φοβίες και τίποτα ουσιαστικό.

harvester
25/02/2009, 05:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Γιατί δεν τα προσπερνάτε απλά τα ποστ με greeklish?

Ελάχιστοι έως κανείς δεν γράφει τέτοια ποστ πάνω απο 3-4 γραμμές. Τέτοια μεγάλα ποστ ακόμα και όσοι γράφουνε με greeklish τα αποφεύγουν....

Τώρα αν δεν μπορείτε να διαβάσετε 3-4 γραμμές απλά μην το κάνετε.


Οπότε για να μιλάμε ειλικρινά, το πρόβλημα σας δεν είναι ότι είναι κουραστικά, αλλά ότι καταστρέφουν την ελληνική γλώσσα...

Και αυτό, κατά την άποψη μου πάντα, είναι άκυρο σαν επιχείρημα.

Αν καταστραφεί η ελληνική γλώσσα με το chating σε greeklish... Τότε μάλλον ή δεν έχετε επίγνωση για τις δυνατότητες της γλώσσας μας ή όντως είναι μια πεθαμένη γλώσσα και ακόμα δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι...


Απίθανες φοβίες και τίποτα ουσιαστικό.
προσωπικα δεν διαβαζω κανενα ποστ με γκρικλισ.
απλα οταν γινονται παραθεσεις αναγκαζεσαι να το διαβασεις για να βγαλεις μια ακρη

gdevelek
25/02/2009, 05:17
φίλε μου η φθορά της γλώσσας είναι ξεκάθαρη και σίγουρα οφείλεται ΚΑΙ στα αγγληνικά

πάρα πολλοί έχουν περάσει χρόνια με τα αγγληνικά και πλέον γράφουν ΠΟΛΥ ανορθόγραφα

τώρα ως προς τα αγγληνικά στο φόρουμ εδώ:

(νομίζω το έχω ξαναγράψει)

αν κάποιος θέλει να μάθει περί καθαρισμού καρμπυρατέρ, πώς θα πρέπει να το γράψει στην αναζήτηση;

pws kauarizw karmpyrater

pos katharizo karmpirater

pos ka8arizo karbirater

+ πώς καθαρίζω καρμπυρατέρ


με πιάνεις;

ό,τι γράφεται σ' αυτή την ψευτογλώσσα όχι μόνο πολλοί δεν το διαβάζουν, αλλά ΧΑΝΕΤΑΙ

ermiss
25/02/2009, 07:20
Καταρχήν δεν υπάρχει τίτλος (τουλάχιστον σε τεχνικά θέματα) σε greeklish. Και αν υπάρχει θα έπρεπε να απαγορευτεί. Όπως γίνεται φαντάζομαι.

Άρα κάνεις αναζήτηση σε τίτλο(καρμπυρατέρ) και τελείωσες.



Είναι ελάχιστα έως ανύπαρκτα ποστ με τεχνικά θέματα σε greeklish.

Αυτό επίσης δεν σου δημιουργεί κανένα πρόβλημα στην αναζήτηση, ένας να έχει Greeklish θα υπάρχουν 10 με ελληνικά και άλλα 2 με ελινικα(που επίσης δημιουργούν πρόβλημα στην αναζήτηση)

Οπότε το πρόβλημα περί αναζήτησης είναι ελάχιστο ώς ανύπαρκτο.



Τώρα το πρόβλημα στα Ελληνικά δεν δημιουργείτε απο τα πιτσιρίκια που γράφουν σε greeklish, αλλά μερικά χρόνια πίσω και συγκεκριμένα στην ηλικία των 6-18 που περνάνε ατέλειωτες ώρες σε ένα προβληματικό εκπαιδευτικό σύστημα... Αν θέλετε να θέσετε θέμα γλώσσας ας μιλήσουμε επι της ουσίας για την Παιδεία.. Εκεί είναι το πρόβλημα...

gdevelek
25/02/2009, 07:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss

Καταρχήν δεν υπάρχει τίτλος (τουλάχιστον σε τεχνικά θέματα) σε greeklish. Και αν υπάρχει θα έπρεπε να απαγορευτεί. Όπως γίνεται φαντάζομαι.


τα αγγληνικά εδώ απλά ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ, σε ΚΑΝΕΝΑ σημείο


Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss

Οπότε το πρόβλημα περί αναζήτησης είναι ελάχιστο ώς ανύπαρκτο.


μπα... κάθε άλλο...


Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss

Τώρα το πρόβλημα στα Ελληνικά δεν δημιουργείτε απο τα πιτσιρίκια που γράφουν σε greeklish, αλλά μερικά χρόνια πίσω και συγκεκριμένα στην ηλικία των 6-18 που περνάνε ατέλειωτες ώρες σε ένα προβληματικό εκπαιδευτικό σύστημα... Αν θέλετε να θέσετε θέμα γλώσσας ας μιλήσουμε επι της ουσίας για την Παιδεία.. Εκεί είναι το πρόβλημα...

η παιδεία είναι κακή

επιτρέποντας τα αγγληνικά, κάνουμε τα πράγματα ΑΚΟΜΗ χειρότερα

DUKASII
25/02/2009, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek


επιτρέποντας τα αγγληνικά, κάνουμε τα πράγματα ΑΚΟΜΗ χειρότερα E OK DEN EIMASTE KAI GIA PARAPANO..:rotflmao: :rotflmao: :lol: :bawl:

DUKASII
25/02/2009, 07:50
re poses fores exoyme kanei post gia ta γκρικλις???
δε EXETE barethei ΝΑ ΤΑ LETE aφΟU O JULIUS ΓΡΑFei GΡΙΚlIS ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΕΛΠΙΔΕΣ..:lol: :D

OldMan
25/02/2009, 07:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
αν κάποιος θέλει να μάθει περί καθαρισμού καρμπυρατέρ, πώς θα πρέπει να το γράψει στην αναζήτηση;
pws kauarizw karmpyrater
pos katharizo karmpirater
pos ka8arizo karbirater
+ πώς καθαρίζω καρμπυρατέρ
με πιάνεις;

Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Καταρχήν δεν υπάρχει τίτλος (τουλάχιστον σε τεχνικά θέματα) σε greeklish. Και αν υπάρχει θα έπρεπε να απαγορευτεί. Όπως γίνεται φαντάζομαι.
Άρα κάνεις αναζήτηση σε τίτλο(καρμπυρατέρ) και τελείωσες.
Είναι ελάχιστα έως ανύπαρκτα ποστ με τεχνικά θέματα σε greeklish.
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Giati egw twra arxizw kai anisyxw ..??? :winka:

gdevelek
25/02/2009, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
re poses fores exoyme kanei post gia ta γκρικλις???


και πού να δεις πόσες ακόμη θα κάνουμε... :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII

δε EXETE barethei ΝΑ ΤΑ LETE aφΟU O JULIUS ΓΡΑFei GΡΙΚlIS ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΕΛΠΙΔΕΣ..:lol: :D

πόση ώρα σου πήρε να γράψεις αυτή την πρόταση; :rotflmao:

Nostradamus
25/02/2009, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
........τα αγγληνικά....

Αν και σε γενικές γραμμές συμφωνώ με αυτά που λες και γράφεις, αυτη η επιμονη σου να μεταφράζεις την μια λέξη για την οποία "τρεχεί" ολο αύτο, είναι (στα ματια μου και στα "αυτια" μου) επίσης κάπως.. Μην πάμε και στο άλλο ακρο εννοώ..

Χωρις διαθεσή για αντιπαράθεση πάντα..:wave2:

SVX
25/02/2009, 09:19
:wave2: Greeklish CONVERTER!(?) :eyepop:


156888

laryfz1
26/02/2009, 06:52
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Καταρχήν δεν υπάρχει τίτλος (τουλάχιστον σε τεχνικά θέματα) σε greeklish. Και αν υπάρχει θα έπρεπε να απαγορευτεί. Όπως γίνεται φαντάζομαι.

Άρα κάνεις αναζήτηση σε τίτλο(καρμπυρατέρ) και τελείωσες.



Είναι ελάχιστα έως ανύπαρκτα ποστ με τεχνικά θέματα σε greeklish.

Αυτό επίσης δεν σου δημιουργεί κανένα πρόβλημα στην αναζήτηση, ένας να έχει Greeklish θα υπάρχουν 10 με ελληνικά και άλλα 2 με ελινικα(που επίσης δημιουργούν πρόβλημα στην αναζήτηση)

Οπότε το πρόβλημα περί αναζήτησης είναι ελάχιστο ώς ανύπαρκτο.



Τώρα το πρόβλημα στα Ελληνικά δεν δημιουργείτε απο τα πιτσιρίκια που γράφουν σε greeklish, αλλά μερικά χρόνια πίσω και συγκεκριμένα στην ηλικία των 6-18 που περνάνε ατέλειωτες ώρες σε ένα προβληματικό εκπαιδευτικό σύστημα... Αν θέλετε να θέσετε θέμα γλώσσας ας μιλήσουμε επι της ουσίας για την Παιδεία.. Εκεί είναι το πρόβλημα... [/







+1000