PDA

View Full Version : Ασχετος = θελω βοηθεια!!!



geogreekmotoman
10/11/2008, 19:14
Γεια σας παιδες!! ειμαι 23,δεν ειχα ξαναανέβει ποτε μου σε μηχανή (μονο σε ποδηλατο...) εως οτου αρχισα τα μαθηματα στην σχολη οδηγων με ενα KLE που εχει τραβηξει πολλα το καημενο...Νιώθω οτι γενικα το έχω και πανω απο ολα εχω πολυ μουρλα για την μηχανη... τωρα πηρα το διπλωμα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εγινα ξαφνικα ο Valentino Rossi.. Παει πολύ να αγοράσω αμέσως μηχανή?? αν οχι τι με συμβουλεύετε να αγοράσω σε κατηγορία on-off? διαθέτω εως 5000.Για ένα καλό κράνος,μπουφαν και γάντια μου φτάνει αλλο ένα χιλιάρικο..? ( μηχανη σκεφτομαι για μεταχειρισμενη)

Πως φαινεται οτι ειμαι ασχετος ε.....και να φανταστειτε οτι στα αμαξια εχω ,πιστευω,πολλες γνωσεις...οπως και να εχει σας ευχαριστω
κρεμομαι απο τις γνωσεις σας παιδες...

:alien:

harvester
10/11/2008, 19:23
φιλε κανε μια αναζητηση γιατι το προβλημα σου συζητιεται τουλαχιστον μια φορα τον μηνα.

γραψε καινουριος και θα σου βγαλει τα απαντα.

α το οτι εισαι πολυ καλος οδηγος στο αυτοκινητο ειναι σαν να μπερδευεις την πουτσ@ με την βουρτσα.

οτι και να παρεις να φορας κρανος

VANDA
10/11/2008, 19:29
Αφού σου αρέσουν αι μηχαναί, έβγαλες δίπλωμα, έχεις τα λεφτά και για μηχανή και για εξοπλισμό...
ε δεν είναι νωρίς, είναι μονόδρομος.

Αντε με το καλό, με προσοχή, εξοπλισμό και καλά μυαλά.

:wave2:

Bavarian
10/11/2008, 19:37
Με τα λεφτά που διαθέτεις υπάρχουν αρκετές προτάσεις στην αγορά.Αφού θέλεις ον οφ θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με ένα Τρανσάλπ 650 που είναι πολύ καλή μοτοσυκλέτα και αξιόπιστη.Να δώσεις επίσης έμφαση στον εξοπλισμό σου.
Καλώς ήρθες στους δύο τροχούς...το ταξίδι τώρα αρχίζει :beer:

LARISEOS
10/11/2008, 19:41
σχεδον μονοδρομοσ με την τιμη που εχει τωρα ειναι το στρομ.....οχι οτι με τρελενει η μου αρεσει αλλα στα 4-4500 χιλιαρικα βρίσκεις τωρα πολλα!!!! εχουν πέσει η τιμες!!!

αλλα εγω θα σε συμβούλευα να κοιταξης κατι στα 5500-6000 ελαφρως μεταχειρισμένο με abs!

ειναι κριμα ,,,,,,καταλαβες τι εννοω?

τωρα αν θελεις να παρης Μηχανη παρε ενα ΑΦΡΙΚΑ

:beer:

castoras
10/11/2008, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Αφού σου αρέσουν αι μηχαναί, έβγαλες δίπλωμα, έχεις τα λεφτά και για μηχανή και για εξοπλισμό...
ε δεν είναι νωρίς, είναι μονόδρομος.

Αντε με το καλό, με προσοχή, εξοπλισμό και καλά μυαλά.

:wave2:

Όχι μονόδρομος.......μηχανόδρομος!!!!!:beer:

Trans 650 my friend και το μυαλό εντός της άνω κεφαλής!!!:D
Γουλκαμ!!:beer:

harvester
10/11/2008, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από castoras
Όχι μονόδρομος.......μηχανόδρομος!!!!!:beer:

Trans 650 my friend και το μυαλό εντός της άνω κεφαλής!!!:D
Γουλκαμ!!:beer:
εχετε δικαιο ειναι το καλυτερο μηχανακι με διαφορα, ασε που ειναι κουκλι :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

geogreekmotoman
10/11/2008, 20:20
ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σας. μου εχουν προτεινει και το xt 660 r για αρχη.πως το ακουτε???

:alien:

harvester
10/11/2008, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από geogreekmotoman
ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σας. μου εχουν προτεινει και το xt 660 r για αρχη.πως το ακουτε???

:alien:
παντα μακρυα στο βαθος τρεις στροφες πιο κατω:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

geogreekmotoman
10/11/2008, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
παντα μακρυα στο βαθος τρεις στροφες πιο κατω:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:rotflmao: :rotflmao:

αν καταλαβα καλα πρεπει να ειναι αρκετα γρηγορο.....:lol: :lol: :rotflmao:

cyprs
10/11/2008, 20:48
πάρε το στρομ ειναι τρένο!!!!

LARISEOS
10/11/2008, 20:49
το θελεισ?

γιατι ειναι 150 κιλα?
γιατι εχεις περισσοτερο χωμα παρα ασφαλτο?
γιατι θα ανεβοκατεβαινεις τα πεζοδρομια??

λοιπον αν κοιτας το χτ λογου βαρους κανεις μαλακια!!!

οτι μηχανακι και να παρης μεσα σε μερικουσ μηνες θα το φερνεις βολτα!!! και σιγα σιγα με τον καιρο θα το πασ καλυτερα.....

αν το χτ το διαλεγεις επειδη ειναι πιο ευελικτο και ελαφρυ μετα απο 6μηνο θα θελεις αλλη μηχανη...

στο λεω γιατι γραφεις πως ψαχνεις on off!

παρε το στρομ ειναι πιο ωραιο απο το transalp........

βεβαια αν μας πεισ ς λιγο περισσοτερα τη χρηση το θελεις θα σου πουμαι περισοτερα και καλυτερα!!

που μενεισ?
τι χρηση?
υψος ?
βαροσ?
μονος η διπλος?


παντος οπως ειπε και ο φιλος να κοιταξης να εχει extra!

cyprs
10/11/2008, 21:00
σωστος
:beer:

vestromas
10/11/2008, 21:07
Θα το βαρεθεις γρηγορα το τρανσαλπ. Ειναι καλη μηχανη και αξιοπιστη, αλλα με τα σημερινα δεδομενα, δεν παει μια.
Παρε vstrom και θα το συνηθησεις γρηγορα, μια και εισαι κ@υλωμενος και δεν θα ξενερωσεις μεσα στον μηνα οπως με το τρανσαλπ.
Αμα τοχεις το κλε, εχεις και το στρομ.
:beer: :beer: :beer: :wave2:

LARISEOS
10/11/2008, 21:28
το στρομ δεν ειναι μηχανάκι που δεν θα βαρεθεις.....αλλα θα σου παρη περισσότερο καιρο και θα ευχαριστηθείς το αποτέλεσμα , σχετικα με τα λεφτα που εδωσες!!!!

μετα απο εκει βεβαια θα δεις αν θελεις κατι πιο χωματινο ? η κατι πιο δρομου....?

παντως μην παρης στρομ πανω απο 4800 δεν εχει σημασια....εκτος αν ειναι με abs!

να εχει ζελατινα και εξατμησει!

αυτα ελπηζω να διαλεξεις σωστα!

geogreekmotoman
10/11/2008, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
το στρομ δεν ειναι μηχανάκι που δεν θα βαρεθεις.....αλλα θα σου παρη περισσότερο καιρο και θα ευχαριστηθείς το αποτέλεσμα , σχετικα με τα λεφτα που εδωσες!!!!

μετα απο εκει βεβαια θα δεις αν θελεις κατι πιο χωματινο ? η κατι πιο δρομου....?

παντως μην παρης στρομ πανω απο 4800 δεν εχει σημασια....εκτος αν ειναι με abs!

να εχει ζελατινα και εξατμησει!

αυτα ελπιζω να διαλεξεις σωστα!


φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες συμβουλες σου... απλα για να ξερεις ο ενδοιασμος μου εγκειται στο γεγονος οτι μην εχοντας καθολου πειρα σε μηχανες (οπως προειπα δεν εχω ανεβει ουτε σε παπακι παρα μονο στο kle με το οποιο πηρα και το διπλωμα) με κανει να ειμαι επιφυλακτικος στο αν θα μπορεσω να την χειριζομαι ευκολα σε σχεση με ενα πιο παιχνιδιαρικο μηχανακι σαν το xt 660 r..

μακαρι να μπορουσα να τις δοκιμασω αλλα δεν εχω αυτη την δυνατοτητα.

κατα τα αλλα μενω αθηνα οποτε το θελω για μεσα στην πολη αλλα να μπορω ανετεα και κανενα weekend να παω καμια βολτα μεχρι σουνιο,χαλκιδα κ.τ.λ. χωρις να μου βγαλει το λαδι.....



:alien:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

geogreekmotoman
10/11/2008, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
το θελεισ?

γιατι ειναι 150 κιλα?
γιατι εχεις περισσοτερο χωμα παρα ασφαλτο?
γιατι θα ανεβοκατεβαινεις τα πεζοδρομια??

λοιπον αν κοιτας το χτ λογου βαρους κανεις μαλακια!!!

οτι μηχανακι και να παρης μεσα σε μερικουσ μηνες θα το φερνεις βολτα!!! και σιγα σιγα με τον καιρο θα το πασ καλυτερα.....

αν το χτ το διαλεγεις επειδη ειναι πιο ευελικτο και ελαφρυ μετα απο 6μηνο θα θελεις αλλη μηχανη...

στο λεω γιατι γραφεις πως ψαχνεις on off!

παρε το στρομ ειναι πιο ωραιο απο το transalp........

βεβαια αν μας πεισ ς λιγο περισσοτερα τη χρηση το θελεις θα σου πουμαι περισοτερα και καλυτερα!!

που μενεισ?
τι χρηση?
υψος ?
βαροσ?
μονος η διπλος?


παντος οπως ειπε και ο φιλος να κοιταξης να εχει extra!

οσο για τις ερωτησεις ,μιας και ξεχασα να σου απαντησω, ειμαι 1.82, 75 κιλα, και το θελω πιο πολυ για μενα μονο( τωρα αμα τυχη και κανενα τυχερο δεν θα πουμε οχι φιλε μου λαρισαιε...):wave2: ;)

LARISEOS
10/11/2008, 22:28
θα σου πω κατι αλλα αναμεταξι μας γιατι θα μας φανε......εγω δεν εχω διπλομα ακομα......σσσσσσσττ!!!

λοιπον πρωτη μηχανι που πηρα ητανε το αφρικα.......μια χαρα το κατάφερα και εβαζα και 2 ατομο!!!

βεβαια μου επεσε κανα 2-3 φωρες αλλα δεν πειράζει.....δεν παθαινει τπτ.....τωρα αμα σου πεσει το στρομ εχεις μια 300 το λιγοτερο να πληρώσεις!

αμα εχεις μπρατσακια παρε ενα αφρικα........ θα γουσταρης,,,,,,δεν εχει τρομερο γκαζι αλλα κανει αλλα πολλα! 4 000 βρίσκεις αφρικα με αμορτισερ αλλαγμένο ομως.........

αμα θελεις βολτες απλες παρε το στρομ πολυ ανετο και φτηνό!στα 4,800 εχει πεσει πολυ η τιμη του!


αμα νωμηζεις πως δεν μπορεις να ανταποκριθεις σε αυτα τα μηχανακια παρε το xt αλλα ολα μια ιδεα ειναι.....και αμα εισαι ευκολος στο να μαθαινεις μην κολας!!!!!

Elle
10/11/2008, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
...τωρα αν θελεις να παρης Μηχανη παρε ενα ΑΦΡΙΚΑ

:beer:

Μπρρρ η "μηχανή" Larisaie!!!!:lol: :lol: :beer: :beer: :beer: :beer:
Africa Papata:lol: :beer: :beer: Tα άλλα είναι παπίδια!:lol:

Elle
10/11/2008, 22:39
Ένα Τransalp 2005 εγώ λέω να πάρεις!
Να 'σαι καλά και πάντα να φοράς κράνος!

LARISEOS
10/11/2008, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Μπρρρ η "μηχανή" Larisaie!!!!:lol: :lol: :beer: :beer: :beer: :beer:
Africa Papata:lol: :beer: :beer: Tα άλλα είναι παπίδια!:lol:


αχαχαχαχαχαχα

ιλλι ειδες το νεο μου βιντεο?

το καινουριο?

MikeG
10/11/2008, 22:50
Πάρε αρχικά κάτι σχετικά φτηνό (μέχρι το πολύ 4000). Θα σου έλεγα να αφήσεις το στρωματέξ & την Άφρικα (λόγω παλαιότητας).
Για αρχή πολύ καλό είναι ένα KLE, ένα BMW F650GS αλλά και το Pegaso Trail, Transalp.
Στη πορεία το πουλάς & πλέον θα ξέρεις τι πραγματικά γουστάρεις & σου αρέσει (πχ KTM 990).


Καλός φίλος & μέλος του φόρουμ πουλάει
αυτό. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=69238) Αξίζει να του ρίξεις μια ματιά.


Καλή αρχή φίλε & πάντα με προσοχή!


:beer: :beer: :beer: :wave2:

SVX
10/11/2008, 22:57
αστα χωματα και παρε να στριβεις ...
πεζοδρομια καβαλαω κι εγω (το μηχανακι δε θελει αλλα εγω ειμαι αλητης)


147774

TROOPER
11/11/2008, 06:26
παρε ενα 690 να ησυχασεις !!!:lol: :bigcry: :lol: :bigcry: :lol: :bigcry:

Aggelos_SV
11/11/2008, 12:42
Tι μαούνες ρε προτείνετε στον άνθρωπο για πρώτη μηχανή...:eyepop:

...DR 400 :smokin:

devil's animal
11/11/2008, 13:38
φιλαρακι..ενα ειναι το μηχανακι!! ΧR250R. παρτο και θα'σαι τουμπανος. πατα στην υπογραφη μου για λεπτομερειες.
:beer: :beer: :beer:

geogreekmotoman
11/11/2008, 14:59
αρχιζω και σκεφτομαι πως καλα ημουν και με το ποδηλατακι μου....:rotflmao:

thanks παιδες...

βλεπω πως υπαρχουν πολλες και διαφορετικες προτασεις.βεβαια αυτο μπορει να μην με βοηθαει πολυ αλλα μου αρεσει το διαφορετικο που συνοδευεται και απο αιτιολογηση...

αντε να δω ποιος θα με πεισει περισοτερο...:smokin:

nic mor
11/11/2008, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από geogreekmotoman
Γεια σας παιδες!! ειμαι 23,δεν ειχα ξαναανέβει ποτε μου σε μηχανή (μονο σε ποδηλατο...) εως οτου αρχισα τα μαθηματα στην σχολη οδηγων με ενα KLE που εχει τραβηξει πολλα το καημενο...Νιώθω οτι γενικα το έχω και πανω απο ολα εχω πολυ μουρλα για την μηχανη... τωρα πηρα το διπλωμα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εγινα ξαφνικα ο Valentino Rossi.. Παει πολύ να αγοράσω αμέσως μηχανή?? αν οχι τι με συμβουλεύετε να αγοράσω σε κατηγορία on-off? διαθέτω εως 5000.Για ένα καλό κράνος,μπουφαν και γάντια μου φτάνει αλλο ένα χιλιάρικο..? ( μηχανη σκεφτομαι για μεταχειρισμενη)

Πως φαινεται οτι ειμαι ασχετος ε.....και να φανταστειτε οτι στα αμαξια εχω ,πιστευω,πολλες γνωσεις...οπως και να εχει σας ευχαριστω
κρεμομαι απο τις γνωσεις σας παιδες...

:alien:



πω-πω ρε φιλε τι μου ειπες τωρα!!
και εγω καπως ετσι την επαθα!!
στα 23 ειπα :
"θα το γυρισω στο 2κυκλο"
και μεσα σε λιγους μηνες ειχα
βγαλει το διπλομα,καπακι
το παπι,5-6 μηνες μετα το
στρομ (και αφου παρεδοσα
τα κλειδια του αυτοκινητου
στους δικους μου)
πλεον στα 26 δεν αλλαζω το 2κυκλο
για κανενα λογο,δεν πα'να βρεχει,
να κανει κρυο,στα @ρχιδια μου!!
εξοπλισμο και εξω!!
το αμαξι μου απο το
2006 που το παρεδωσα,το πολυ
να το εχω οδηγισει 10 φορες!!



λοιπον στο θεμα μας,τοχεις δεν τοχεις,αν
οντως γουσταρεις το θεμα,παρε μοτο
αμεσως,ΑΠΛΑ ΠΡΟΠΟΝΑΤΟ πρωτα
πριν βγεις στο δρομο,για καλο δικο
σου...

τωρα το τι θα παρεις ειναι πιο πολυ δικο σου
θεμα,αλλα το στρομ εχει τα πιο πολλα
θετικα στοιχεια στα λεφτα που εχεις
ειναι μακραν "the best value for money"
αλλα οπως προειπα καλο θα ηταν να το
δεις εσυ απο το δικο σου πρισμα..

τα 1000 εουρος που λες,ειναι
υπεραρκετα,για αξιοπιστο
εξοπλισμο
:wave2: :wave2: :wave2:

soteas
11/11/2008, 23:25
κρεμομαι απο τις γνωσεις σας παιδες...

:alien: [/B][/QUOTE]




τελικα..... θες βοηθεια!!!!!!!!!!! :lol:

soteas
11/11/2008, 23:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
φιλαρακι..ενα ειναι το μηχανακι!! ΧR250R. παρτο και θα'σαι τουμπανος. πατα στην υπογραφη μου για λεπτομερειες.
:beer: :beer: :beer:



εσυ τωρα που εμαθες απο μηχανακια????


αφου δεν πηρες ακομη......... :rotflmao:

npat
12/11/2008, 00:18
Να πω κι εγώ τη μαλακία μου...

Μια και προτιμάς τα ον-οφ, και ψάχνεις για κάτι σχετικά φθηνό και μεταχειρισμένο, οι επιλογές σου είναι πρακτικά λίγες και συγκεκριμένες. Κατά σειρά όγκου, βάρους, και ευκολίας στον χειρισμό (από το μικρότερο προς το μεγαλύτερο, από το ευκολότερο στο δυσκολότερο) θα έλεγα ότι οι κλασσικές επιλογές σου είναι μεταξύ: XT, Transalp, και V-Strom. Στην κατηγορία του ΧΤ, παίζουν επίσης και τα BMW 650GS (το παλιό, το μονοκύλινδρο) άντε και κανένας Πήγασος.

Τεράστιες διαφορές μεταξύ των τριών (ΧΤ / GS / Pegaso, τρανσαλπ και βεστρομ) μην περιμένεις να βρεις (ειδικά μεταξύ των δύο τελευταίων, που είναι ουσιαστικά άμεσοι ανταγωνιστές). Το ΧΤ (και τα συναφή) λογικά θα σου φανεί πιο ελαφρύ, πιο εύκολο να το κουμαντάρεις, πιο βολικό μέσα στην πόλη και στο καθημερινό αγώγι απ' ότι τα άλλα δύο.

Το τρανσαλπ και το βεστρομ είναι σαφώς πιο ταξιδιάρικα, με περισσότερους χώρους, μεγαλύτερη άνεση στον ανοιχτό δρόμο και, κατ' ανάγκη, λίγο πιο μπελαλίδικα στην κίνηση της πόλης. Μεταξύ των δύο το βεστρομ μάλλον υπερτερεί στον ανοιχτό δρόμο (μεγάλοι χώροι, καλή προστασία απ' τον αέρα), και το τρανσαλπ είναι μάλλον πιο μανιτζέβελο (και πάλι μην περιμένεις τρελές διαφορές).

Και τα τρία (με το ΧΤ λιγότερο) είναι σχετικά βαριές και ψηλές μηχανές και είναι αλήθεια ότι στην αρχή---σαν τελείως αρχάριος που είσαι---μπορεί να σου φανεί βουνό να τις κουμαντάρεις (παρκάρισμα, ξεπαρκάρισμα, καμιά αναστροφή σε ανηφοροκατηφόρα, κ.λπ). Λογικά (αν δεν είσαι ιδιαίτερα κοντός η αδύναμος) θα συνηθίσεις γρήγορα και μετά από λίγο θα σου φαίνονται παιχνιδάκι. Πάντως δυο-τρεις χαζοπτώσεις σε στάση να τις θεωρείς σχεδόν βέβαιες και να είσαι προετιμασμένος για αυτές (κανά καγκελάκι θα αποδειχθεί οικονομικά πολύ επωφελές). Σχετικά με τις επιδόσεις και την οδική τους συμπεριφορά και τα τρία είναι πολύ φιλικά μηχανάκια και αν έχεις τα μυαλά μέσα στο κεφάλι σου (που έτσι δείχνει) δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Συνοψίζοντας:

- Αν σε ενδιαφέρει κυρίως χρήση στην πόλη και θέλεις κάτι ελαφρύ και μανιτζέβελο, πάρε ΧΤ, BMW 650GS (το παλιό), ή κανέναν Πήγασο.
- Αν σε ενδιαφέρουν κυρίως ταξίδια (και πόσο μάλλον δικάβαλος), πάρε V-strom (ότι θα το έλεγα αυτό κάποτε... :eyepop: :eyepop: ).
- Αν θέλεις κάτι ενδιάμεσο πάρε Transalp.

Αν τώρα φοβάσαι ότι δεν θα τα καταφέρεις ή αν αυτές οι μηχανές σου φαίνονται θηρία (λέω ΑΝ)... ε, τότε ίσως θα έπρεπε να ξεκινήσεις με κάποιο μικρό και ελαφρύ 250άρι και σε κατά εξάμηνο, βαριά χρόνο, το αλλάζεις. Λογικά πάντως και με ένα από τα παραπάνω (ΧΤ, τρανσαλπ, βεστρομ), αν και θα αντιμετωπίσεις λίγο μεγαλύτερη δυσκολία στην αρχή, δεν θα έχεις πρόβλημα.

Ότι πάντως και να πάρεις, τελικά να θυμάσαι τα παρακάτω:

- Πάντα κράνος, μπουφάν, μπότες και γάντια. ΠΑΝΤΑ.
- Μην βιάζεσαι να μάθεις. Μικρά βήματα, με υπομονή.
- Η πείρα θα έρθει μόνο μετά από πολύ εξάσκηση, γι' αυτό ότι και να πάρεις λιώστο στα χιλιόμετρα.

:wave2:

harvester
12/11/2008, 08:06
και γιατι να μην παρει το πιο ομορφο, το πιο γρηγορο, το πιο αξιοπιστο, το πιο φρεσκο, το πιο κακο, το πιο ανετο?


147873

makis206
12/11/2008, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
και γιατι να μην παρει το πιο ομορφο

Ω Θεοί ! :uplate:


:lol: :beer: :lol:

harvester
12/11/2008, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ω Θεοί ! :uplate:


:lol: :beer: :lol:
εχεις δικαιο το πιο ομορφο ειναι το επομενο μου μηχανακι

http://www.kawasaki.gr/product.asp?Id=340E7D8EAA5&Sub=8 :smokin:

makis206
12/11/2008, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
εχεις δικαιο το πιο ομορφο ειναι το επομενο μου μηχανακι
http://www.kawasaki.gr/product.asp?Id=340E7D8EAA5&Sub=8 :smokin:

Ώπααα αναβαθμιζόμαστε βλέπω, με το καλό το τερατάκι !

:beer: :beer:


Πράσινο ε ;:a25:

harvester
12/11/2008, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ώπααα αναβαθμιζόμαστε βλέπω, με το καλό το τερατάκι !

:beer: :beer:


Πράσινο ε ;:a25:
οχι μπλε :D

μαλλον για τελη μαρτιου ειπαν θα το φερουν.:bawl:

makis206
12/11/2008, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
οχι μπλε :D
μαλλον για τελη μαρτιου ειπαν θα το φερουν.:bawl:

Στα χνάρια το 636 λοιπόν :lol:

Κουράγιο στην υπομονή !:beer:

harvester
12/11/2008, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Στα χνάρια το 636 λοιπόν :lol:

Κουράγιο στην υπομονή !:beer:
και του geopolis βεβαιως βεβαιως

VanDiemen
12/11/2008, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από geogreekmotoman
αρχιζω και σκεφτομαι πως καλα ημουν και με το ποδηλατακι μου....:rotflmao:
....................


Χαχαχα.. :lol:
Κοίτα, η καλύτερη μοτοσυκλέτα είναι η δική μου, αλλά για σένα, επειδή είσαι νέος και ας είμαστε ρεαλιστές, δεν είσαι και δυνητικός πρωταθλητής motogp των τελευταίων 5 χρόνων που απλά αδικήθηκε από την άπονη ζωή, όπως εγώ, για να μπορέσεις να κουμαντάρεις τέτοιο τέρας όρθιο, σου προτείνω να πάρεις αυτό που θα επέλεγα για την αρχάρια γυναίκα μου (τη δυνητική!:rolleyes: ).



Μην παρεξηγηθείς. Απλώς αυτή είναι η κεντρική ιδέα του συγκεκριμένου θέματος.

Gandalf dr685sm
12/11/2008, 12:23
πάλι τα ίδια και ο καθείς με το κοντό και το μακρύ του.. Ρε μάγκες δεν λέμε τι θέλετε εσείς να πάρετε αλλά τι ΠΡΕΠΕΙ να πάρει το παληκάρι ώς νέος στο σπορ της μοτοσυκλέτας.

Λοιπόν φίλε...

1.
Είσαι νέος, άρα και την μικρο-τούμπα θα την έχεις σίγουρη στο πρώτο στάδιο. Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι θα εμπλακείς σε ατύχημα.. Απο χάσιμο μπροστινού ή απο λάθος γενικά υπολογισμό το πιθανότερο είναι γίνεις και "γαιοκτημονας" σε περιοχή. Οπότε με γνώμονα αυτόν πας σε μηχανή που δεν θα έχει 10.000 πλαστικά γύρω γύρω αλλά θα είναι και σύγχρονο και ικανό On-off.

Στην κλίμακα αυτή και με 5-6000? μπορείς να βρείς αρκετές μηχανές. Θα πρέπει να τις δείς ο ίδιος και να δείς τι σου κάνει κλικ.. Αν σου αρέσει το ΧΤ-R-X ή όποιο άλλο , μόνο εσύ μπορείς να το αποφασίσεις ανεβάινοντας σε αυτό. Το transalp ας πούμε που λένε τα παιδιά είναι φοβερά ευκολο να το οδηγήσεις αλλά συνάμα έχει πάρα πολλά πλαστικά και μια αντιπροσωπεία που θα περάσεις δύσκολες στιγμές (αμφιβάλει κανείς; ). Πήγαινε σε μαγαζιά ... δοκίμασε... ανέβα... κάνε μια βόλτα και μετά αποφάσισε που θα τα δώσεις τα χρήματα σου. Μην πάρεις κάτι επειδή στο λένε οι άλλοι.

2.
Μεταχειρισμένο... ρίσκο... εδώ θες κάποιον που να γνωρίζει μαζί σου γιατί μπορεί να σου βγεί καλό αλλά μπορεί να σε κάνει και κολητό με τον συνεργειά της περιοχής σου. Οπωσδήποτε δεν παίρνεις μηχανή που ξεπερνά τα 3 χρόνια σε μ.ο. ηλικίας. Γιατί αν προσθέσεις και τα χρόνια που θα την έχεις εσύ μετά θα δυσκολευτείς πολύ να την αλλάξεις ύστερα (κάτι που θα γίνει σίγουρα).
Επίσης προσέχεις και τιμή μεταπώλησης. Π.Χ. το VSTROM θα του περάσεις μια βέρα και θα το έχεις για πάντα.

3.
Εξοπλισμός... επειδή όπως είπα την έχεις την τούμπα σίγουρη ώς νέοπας, καλό είναι έχεις και κάτι καλό για εξοπλισμό. Οπότε γάντια, μπουφάν , κράνος είναι μέσα στο πρόγραμμα. Με ενα ποσό 500-600ευρώ θα καθαρίσεις αρκετά εύκολα και με αξιόλογης ποιότητας εξοπλισμό. Εδώ πάντως να έχεις εις γνώση το οτι πληρώνεις παίρνεις. Δοκίμασε και απο εξωτερικό αγορα για πιο φθηνή ίσως αγορά. (βλ. eBay)

4.
Κόστος συντήρησης. έχει άμεση σχέση με το τι κατάσταση θα είναι το μηχανάκι που θα πάρεις. Υπολόγισε σε ενα On-off 600-700cc περίπου 200-300? στο μεγάλο service (μέχρι δικύλινδρο) , περί τα 300-400? ελαστικά + 150-250αλυσσογράναζα (το μόνο ακριβότερο αναλώσιμο απο τα Ι.Χ. ) , ασφάλεια - τέλη περίπου άλλο ενα 300? ετησίως και άλλα 60-70? σε λάδια επιπλέον μέσα στον χρόνο... δηλαδή περιπου 1000 ευρώ τον χρόνο (συν το ποσό των ελαστικών και αλυσσογράναζων ανάλογα με τα χιλιόμετρα). Αυτά να τα υπολογίσεις σωστά για να μην έχεις μετά μια μηχανή επικίνδυνη τόσο για σένα όσο και για τους άλλους. Χώρια το να μπορείς να πας και καμιά βόλτα και να μην την έχεις αραγμένη συνέχεια.

5.
Αντιπροσωπεία.. λίγες είναι εκείνες που έχουν μια ικανοποιητική υποστήριξη. Προσωπικά είμαι ικανοποιημένος απο την Μοτοδυναμική (ΥΑΜΑΗΑ) όπως και άλλοι. Αλλά υπάρχουν και άλλες. Σαφέστατα θα σου πω εδώ οτι ο κλάδος δεν έχει σχέση με τα Ι.Χ. Είναι πολύ πιο δύσκολο να βρείς αξιόπιστο συνεργείο , κυρίως επειδή η μοτοσυκλέτα θέλει περισσότερη τεχνογνωσία μηχανολογικά , κάτι που ελάχιστοι κατέχουν. Ψάξε και ρώτα και εδώ , μιας και μιλάμε για μεταχειρισμένο.

6.
Ασχέτως με το πόσο καλά αισθάνεσαι πάνω στην μηχανή , αν είσαι σίγουρος οτι για ενα αρχικό χρονικό διάστημα η μηχανή θα έχει πολύ περισσότερα όρια απο τα δικά σου. Δηλαδή θα σε πηγαίνει και δεν θα την πηγαίνεις. Για αυτό με σεβασμό το δεξί γκριπ , καθώς το φρενάρισμα πανικού δεν είναι όπως στο Ι.Χ. στην καλύτερη θα πέσεις κάτω και θα έχεις "οικόπεδο".... στην χειρότερη ... άστο καλύτερα.. ας μην το σκεφτόμαστε.

7.
Παρέες... επειδή παίζει μεγάλο ρόλο αυτό.. κάτι "καψοκέφαλους" που πάνε τάπα και με την ταυτότητα δαγκωμένη στο στόμα (για αναγνώριση μετά) να τους αποφεύγεις. Γιατί σίγουρα θα παρασυρθεί και ενώ εκείνοι μπορεί να είναι ικανοί , εσύ σίγουρα δεν θα είσαι. Κάνε καμιά βόλτα με μερικά παιδιά απο εδώ που θα σε προσέξουν (προσεκτική επιλογή... έχει κάτι κουμάσια και εδώ... άστα...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )

Καλή αγορά σου εύχομαι και καλή διαδρομή στον χώρο... απο την στιγμή που θα σε καταλάβει το "μικρόβιο" είναι σίγουρο οτι θα μείνεις για καιρό.

Gandalf

700_Thespieis
12/11/2008, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
και γιατι να μην παρει το πιο ομορφο, το πιο γρηγορο, το πιο αξιοπιστο, το πιο φρεσκο, το πιο κακο, το πιο ανετο?

Ρε Harvester πως μπορω να το κανω το δικο μου ετσι?και μενα μαυρο ειναι αλλα εχει καποια σημεια ασημενια..

makis206
12/11/2008, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από 700_Thespieis
Ρε Harvester πως μπορω να το κανω το δικο μου ετσι?και μενα μαυρο ειναι αλλα εχει καποια σημεια ασημενια..

Αυτό πρέπει να είναι του 2009 το μοντέλο, σίγουρα νεότερο απ'το δικό σου :winka:

:beer:

geogreekmotoman
12/11/2008, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Να πω κι εγώ τη μαλακία μου...

Μια και προτιμάς τα ον-οφ, και ψάχνεις για κάτι σχετικά φθηνό και μεταχειρισμένο, οι επιλογές σου είναι πρακτικά λίγες και συγκεκριμένες. Κατά σειρά όγκου, βάρους, και ευκολίας στον χειρισμό (από το μικρότερο προς το μεγαλύτερο, από το ευκολότερο στο δυσκολότερο) θα έλεγα ότι οι κλασσικές επιλογές σου είναι μεταξύ: XT, Transalp, και V-Strom. Στην κατηγορία του ΧΤ, παίζουν επίσης και τα BMW 650GS (το παλιό, το μονοκύλινδρο) άντε και κανένας Πήγασος.

Τεράστιες διαφορές μεταξύ των τριών (ΧΤ / GS / Pegaso, τρανσαλπ και βεστρομ) μην περιμένεις να βρεις (ειδικά μεταξύ των δύο τελευταίων, που είναι ουσιαστικά άμεσοι ανταγωνιστές). Το ΧΤ (και τα συναφή) λογικά θα σου φανεί πιο ελαφρύ, πιο εύκολο να το κουμαντάρεις, πιο βολικό μέσα στην πόλη και στο καθημερινό αγώγι απ' ότι τα άλλα δύο.

Το τρανσαλπ και το βεστρομ είναι σαφώς πιο ταξιδιάρικα, με περισσότερους χώρους, μεγαλύτερη άνεση στον ανοιχτό δρόμο και, κατ' ανάγκη, λίγο πιο μπελαλίδικα στην κίνηση της πόλης. Μεταξύ των δύο το βεστρομ μάλλον υπερτερεί στον ανοιχτό δρόμο (μεγάλοι χώροι, καλή προστασία απ' τον αέρα), και το τρανσαλπ είναι μάλλον πιο μανιτζέβελο (και πάλι μην περιμένεις τρελές διαφορές).

Και τα τρία (με το ΧΤ λιγότερο) είναι σχετικά βαριές και ψηλές μηχανές και είναι αλήθεια ότι στην αρχή---σαν τελείως αρχάριος που είσαι---μπορεί να σου φανεί βουνό να τις κουμαντάρεις (παρκάρισμα, ξεπαρκάρισμα, καμιά αναστροφή σε ανηφοροκατηφόρα, κ.λπ). Λογικά (αν δεν είσαι ιδιαίτερα κοντός η αδύναμος) θα συνηθίσεις γρήγορα και μετά από λίγο θα σου φαίνονται παιχνιδάκι. Πάντως δυο-τρεις χαζοπτώσεις σε στάση να τις θεωρείς σχεδόν βέβαιες και να είσαι προετιμασμένος για αυτές (κανά καγκελάκι θα αποδειχθεί οικονομικά πολύ επωφελές). Σχετικά με τις επιδόσεις και την οδική τους συμπεριφορά και τα τρία είναι πολύ φιλικά μηχανάκια και αν έχεις τα μυαλά μέσα στο κεφάλι σου (που έτσι δείχνει) δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Συνοψίζοντας:

- Αν σε ενδιαφέρει κυρίως χρήση στην πόλη και θέλεις κάτι ελαφρύ και μανιτζέβελο, πάρε ΧΤ, BMW 650GS (το παλιό), ή κανέναν Πήγασο.
- Αν σε ενδιαφέρουν κυρίως ταξίδια (και πόσο μάλλον δικάβαλος), πάρε V-strom (ότι θα το έλεγα αυτό κάποτε... :eyepop: :eyepop: ).
- Αν θέλεις κάτι ενδιάμεσο πάρε Transalp.

Αν τώρα φοβάσαι ότι δεν θα τα καταφέρεις ή αν αυτές οι μηχανές σου φαίνονται θηρία (λέω ΑΝ)... ε, τότε ίσως θα έπρεπε να ξεκινήσεις με κάποιο μικρό και ελαφρύ 250άρι και σε κατά εξάμηνο, βαριά χρόνο, το αλλάζεις. Λογικά πάντως και με ένα από τα παραπάνω (ΧΤ, τρανσαλπ, βεστρομ), αν και θα αντιμετωπίσεις λίγο μεγαλύτερη δυσκολία στην αρχή, δεν θα έχεις πρόβλημα.

Ότι πάντως και να πάρεις, τελικά να θυμάσαι τα παρακάτω:

- Πάντα κράνος, μπουφάν, μπότες και γάντια. ΠΑΝΤΑ.
- Μην βιάζεσαι να μάθεις. Μικρά βήματα, με υπομονή.
- Η πείρα θα έρθει μόνο μετά από πολύ εξάσκηση, γι' αυτό ότι και να πάρεις λιώστο στα χιλιόμετρα.

:wave2:


:a013: :a013: :a013


αναλυτικοτατος ..........ωραιος φιλε
σε ευχαριστω πολυ...:alien:

geogreekmotoman
12/11/2008, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
πάλι τα ίδια και ο καθείς με το κοντό και το μακρύ του.. Ρε μάγκες δεν λέμε τι θέλετε εσείς να πάρετε αλλά τι ΠΡΕΠΕΙ να πάρει το παληκάρι ώς νέος στο σπορ της μοτοσυκλέτας.

Λοιπόν φίλε...

1.
Είσαι νέος, άρα και την μικρο-τούμπα θα την έχεις σίγουρη στο πρώτο στάδιο. Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι θα εμπλακείς σε ατύχημα.. Απο χάσιμο μπροστινού ή απο λάθος γενικά υπολογισμό το πιθανότερο είναι γίνεις και "γαιοκτημονας" σε περιοχή. Οπότε με γνώμονα αυτόν πας σε μηχανή που δεν θα έχει 10.000 πλαστικά γύρω γύρω αλλά θα είναι και σύγχρονο και ικανό On-off.

Στην κλίμακα αυτή και με 5-6000? μπορείς να βρείς αρκετές μηχανές. Θα πρέπει να τις δείς ο ίδιος και να δείς τι σου κάνει κλικ.. Αν σου αρέσει το ΧΤ-R-X ή όποιο άλλο , μόνο εσύ μπορείς να το αποφασίσεις ανεβάινοντας σε αυτό. Το transalp ας πούμε που λένε τα παιδιά είναι φοβερά ευκολο να το οδηγήσεις αλλά συνάμα έχει πάρα πολλά πλαστικά και μια αντιπροσωπεία που θα περάσεις δύσκολες στιγμές (αμφιβάλει κανείς; ). Πήγαινε σε μαγαζιά ... δοκίμασε... ανέβα... κάνε μια βόλτα και μετά αποφάσισε που θα τα δώσεις τα χρήματα σου. Μην πάρεις κάτι επειδή στο λένε οι άλλοι.

2.
Μεταχειρισμένο... ρίσκο... εδώ θες κάποιον που να γνωρίζει μαζί σου γιατί μπορεί να σου βγεί καλό αλλά μπορεί να σε κάνει και κολητό με τον συνεργειά της περιοχής σου. Οπωσδήποτε δεν παίρνεις μηχανή που ξεπερνά τα 3 χρόνια σε μ.ο. ηλικίας. Γιατί αν προσθέσεις και τα χρόνια που θα την έχεις εσύ μετά θα δυσκολευτείς πολύ να την αλλάξεις ύστερα (κάτι που θα γίνει σίγουρα).
Επίσης προσέχεις και τιμή μεταπώλησης. Π.Χ. το VSTROM θα του περάσεις μια βέρα και θα το έχεις για πάντα.

3.
Εξοπλισμός... επειδή όπως είπα την έχεις την τούμπα σίγουρη ώς νέοπας, καλό είναι έχεις και κάτι καλό για εξοπλισμό. Οπότε γάντια, μπουφάν , κράνος είναι μέσα στο πρόγραμμα. Με ενα ποσό 500-600ευρώ θα καθαρίσεις αρκετά εύκολα και με αξιόλογης ποιότητας εξοπλισμό. Εδώ πάντως να έχεις εις γνώση το οτι πληρώνεις παίρνεις. Δοκίμασε και απο εξωτερικό αγορα για πιο φθηνή ίσως αγορά. (βλ. eBay)

4.
Κόστος συντήρησης. έχει άμεση σχέση με το τι κατάσταση θα είναι το μηχανάκι που θα πάρεις. Υπολόγισε σε ενα On-off 600-700cc περίπου 200-300? στο μεγάλο service (μέχρι δικύλινδρο) , περί τα 300-400? ελαστικά + 150-250αλυσσογράναζα (το μόνο ακριβότερο αναλώσιμο απο τα Ι.Χ. ) , ασφάλεια - τέλη περίπου άλλο ενα 300? ετησίως και άλλα 60-70? σε λάδια επιπλέον μέσα στον χρόνο... δηλαδή περιπου 1000 ευρώ τον χρόνο (συν το ποσό των ελαστικών και αλυσσογράναζων ανάλογα με τα χιλιόμετρα). Αυτά να τα υπολογίσεις σωστά για να μην έχεις μετά μια μηχανή επικίνδυνη τόσο για σένα όσο και για τους άλλους. Χώρια το να μπορείς να πας και καμιά βόλτα και να μην την έχεις αραγμένη συνέχεια.

5.
Αντιπροσωπεία.. λίγες είναι εκείνες που έχουν μια ικανοποιητική υποστήριξη. Προσωπικά είμαι ικανοποιημένος απο την Μοτοδυναμική (ΥΑΜΑΗΑ) όπως και άλλοι. Αλλά υπάρχουν και άλλες. Σαφέστατα θα σου πω εδώ οτι ο κλάδος δεν έχει σχέση με τα Ι.Χ. Είναι πολύ πιο δύσκολο να βρείς αξιόπιστο συνεργείο , κυρίως επειδή η μοτοσυκλέτα θέλει περισσότερη τεχνογνωσία μηχανολογικά , κάτι που ελάχιστοι κατέχουν. Ψάξε και ρώτα και εδώ , μιας και μιλάμε για μεταχειρισμένο.

6.
Ασχέτως με το πόσο καλά αισθάνεσαι πάνω στην μηχανή , αν είσαι σίγουρος οτι για ενα αρχικό χρονικό διάστημα η μηχανή θα έχει πολύ περισσότερα όρια απο τα δικά σου. Δηλαδή θα σε πηγαίνει και δεν θα την πηγαίνεις. Για αυτό με σεβασμό το δεξί γκριπ , καθώς το φρενάρισμα πανικού δεν είναι όπως στο Ι.Χ. στην καλύτερη θα πέσεις κάτω και θα έχεις "οικόπεδο".... στην χειρότερη ... άστο καλύτερα.. ας μην το σκεφτόμαστε.

7.
Παρέες... επειδή παίζει μεγάλο ρόλο αυτό.. κάτι "καψοκέφαλους" που πάνε τάπα και με την ταυτότητα δαγκωμένη στο στόμα (για αναγνώριση μετά) να τους αποφεύγεις. Γιατί σίγουρα θα παρασυρθεί και ενώ εκείνοι μπορεί να είναι ικανοί , εσύ σίγουρα δεν θα είσαι. Κάνε καμιά βόλτα με μερικά παιδιά απο εδώ που θα σε προσέξουν (προσεκτική επιλογή... έχει κάτι κουμάσια και εδώ... άστα...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )

Καλή αγορά σου εύχομαι και καλή διαδρομή στον χώρο... απο την στιγμή που θα σε καταλάβει το "μικρόβιο" είναι σίγουρο οτι θα μείνεις για καιρό.

Gandalf


παιδες με σκλαβωνετε...

τετοια αλληλοκατανοηση πρωτη φορα βλεπω...
:alien:

makis206
12/11/2008, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από geogreekmotoman
παιδες με σκλαβωνετε...
τετοια αλληλοκατανοηση πρωτη φορα βλεπω...
:alien:

Πίστεψέ με, κι εμείς.. :lol:





Πλάκα κάνω εννοείται :lol: :beer:

geogreekmotoman
12/11/2008, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Πίστεψέ με, κι εμείς.. :lol:





Πλάκα κάνω εννοείται :lol: :beer: :a18: :a18: :a09: :a09: :a09:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

καλο.....

Gandalf dr685sm
12/11/2008, 14:47
ναι.. ναι... εδώ είναι μέχρι να γνωριστείς.. μετά αρχίζει η διαδικασία...

Νέους... την μάπα , σφουγγάρισμα , την "καλιόπη" , κτλ..

Έχεις μπλέξει με τομάρια διαφόρων μεγεθών εδώ λέμε...:evil: :D :D

Ευτυχώς είσαι νεαρός ακόμα και αντέχεις.. οπότε θα αντέχεις και το δούλεμα απο τους "κωλόγερους" του forum..:a024: :a22:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Gandalf