PDA

View Full Version : Ηλεκτρικα Honda GLX-Αποριες



ioannou_b
11/11/2008, 12:25
Υπαρχει διαφορα στην ηλεκτρονικη απο το παλιο glx με αυτο που εχει τα μολυβι καπακια; Θελω να ρωτησω αν τα πηνια απο το πιο καινουργιο μοντελο, μπορουν να δουλεψουν με την παλια ηλεκτρονικη και αν οχι παιρνει καμια πατεντα, η θελω καινουργια ηλεκτρονικη;

ioannou_b
27/12/2008, 14:46
Εβαλα πανω τα πηνια απο το καινουργιο μοτερ και βλεπω οτι δεν παιρνει ρευμα ο πολλαπλασιαστης. Καμια ιδεα;

tragos
28/12/2008, 18:20
αλλαξε ηλεκτρονικη. αλλα νομιζω οτι δεν εχει προβλημα και οτι δουλεβει κανονικα! εισαι σιγουρος οτι τα σινδεσες σωστα?

ioannou_b
29/12/2008, 11:15
Εχω αλλαξει μεχρι τωρα δυο-τρεις (καινουργιες) χωρις αποτελεσμα. Υπαχει καποιος αλλος τροπος να δω που ειναι το προβλημα;

ioannou_b
29/12/2008, 11:19
Αυτο που μετρησα ειναι η ταση που ερχεται απο το μαυρο-κοκκινο απο τα πηνια καλωδιο το οποιο φερνει ρευμα (25Volt περιπου). Στην ηλεκτρονικη μετρησα την εξοδο του κιτρινου-μαυρου καλωδιου το οποιο δεν φερνει καθολου ρευμα. Βεβαια δεν ξερω αν χρειαζομαι καποιο ανταπτορα στο πολυμετρο για να μετρησω αυτο το καλωδιο γιατι μου φαινεται οτι δινει γυρω στa 100Volt

tragos
29/12/2008, 18:11
πες λιγο ακριβως τι εκανες. ποιο μηχανακι εχεις 90αρι? με μιζα? ολη την πηνιοπλακα αλαξες? σου περισευει κανενα καλωδιο? τα βασικα καλωδια ειναι το μαυρο/κοκκινο και το μπλε/κιτρινο αυτα ειναι τα καλωδια που ενωνουν πηνια με ηλεκτρονικη. η ηλεκτρονικη με ον παλαπλασιαστη ενονεται με το μαυρο/κιτρινο. και ο πολαπλασιαστης και η ηλεκτρονικη εχουν απο μια γειωση (πρασινιο) δεν αν ειναι οκ. εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι αλου το προβλημα?? το μπουζι δεν εχει ρευμα?

ioannou_b
29/12/2008, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από tragos
πες λιγο ακριβως τι εκανες. ποιο μηχανακι εχεις 90αρι? με μιζα? ολη την πηνιοπλακα αλαξες? σου περισευει κανενα καλωδιο? τα βασικα καλωδια ειναι το μαυρο/κοκκινο και το μπλε/κιτρινο αυτα ειναι τα καλωδια που ενωνουν πηνια με ηλεκτρονικη. η ηλεκτρονικη με ον παλαπλασιαστη ενονεται με το μαυρο/κιτρινο. και ο πολαπλασιαστης και η ηλεκτρονικη εχουν απο μια γειωση (πρασινιο) δεν αν ειναι οκ. εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι αλου το προβλημα?? το μπουζι δεν εχει ρευμα?

Εχω βαλει αλλο μοτερ, το πιο καινουργιο αυτο με τα στρογγυλα πηνια σε μηχανακι που φοραγε μοτερ με τα πιο παλια πηνια. Η πλεξουδα και η ηλεκτονικη εχουν μεινει απο το παλιο. Αυτο που εκανα επειδη τα πηνια ειχαν κομμενα τα καλωδια συριζα, εβαλα καινουργια καλωδια εξαρχης απο τα πηνια. Τα εχω διπλοτσεκαρει και τα εχω βαλει σωστα. Δεν υπαρχει σπινθηρας στο μπουζι. Οταν βαζω την παλια πηνιοπλακα απο το παλιο μοτερ στο καινουργιο, παιρνει μπροστα κατευθειαν. καποιος μου ειπε για ματι αλλα το μετρησα με πολυμετρο και μου δειχνει συνεχεια στο ωμομετρο αρα ειναι οκ. Καμια αλλη ιδεα; Το μηχανακι ειναι GLX 90 μιζατο.

ioannou_b
29/12/2008, 18:59
Θα βαλω και μερικες φωτο απο οτι εχω κανει μπας και βοηθησω καθολου.

notakos600
29/12/2008, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannou_b
Θα βαλω και μερικες φωτο απο οτι εχω κανει μπας και βοηθησω καθολου.


Παίξε με τα καλώδια, βάλτα αλλιώς και τσέκαρε για σπινθήρα.
Το πιθανότερο είναι να συνδέεις κάτι λάθος παρά να υπάρχει κάποιο χαλασμένο εξάρτημα.
Το μπουζί το βγάζεις από τη κεφαλή και το γειώνεις για να δεις σπινθήρα να υποθέσω, έτσι?

ioannou_b
29/12/2008, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Παίξε με τα καλώδια, βάλτα αλλιώς και τσέκαρε για σπινθήρα.
Το πιθανότερο είναι να συνδέεις κάτι λάθος παρά να υπάρχει κάποιο χαλασμένο εξάρτημα.
Το μπουζί το βγάζεις από τη κεφαλή και το γειώνεις για να δεις σπινθήρα να υποθέσω, έτσι?
Εχω σαλταρει γιατι εκανα και αυτο που ειπες (αλλξα τα καλωδια μηπως εκανα κατι λαθος), και βεβαια βγαζω το μπουζι και το γειωνω. Εμενα παντως μου παει κατι προς γειωση μερια ή κατι προς διακοπτη αν και αυτα τα τσεκαρα. Υπαρχει πιθανοτητα να θελουν τα συγκεκριμενα πηνια αλλη πλεξουδα; Τι αλλο να πω.. Παντως οποιος το βρει εχει τσαμπα ποτα αν ερθει Ζακυνθο το καλοκαρι για διακοπες!

notakos600
29/12/2008, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannou_b
Εχω σαλταρει γιατι εκανα και αυτο που ειπες (αλλξα τα καλωδια μηπως εκανα κατι λαθος), και βεβαια βγαζω το μπουζι και το γειωνω. Εμενα παντως μου παει κατι προς γειωση μερια ή κατι προς διακοπτη αν και αυτα τα τσεκαρα. Υπαρχει πιθανοτητα να θελουν τα συγκεκριμενα πηνια αλλη πλεξουδα; Τι αλλο να πω.. Παντως οποιος το βρει εχει τσαμπα ποτα αν ερθει Ζακυνθο το καλοκαρι για διακοπες!

Υπάρχουν δύο τρόποι:
1)Βρές ένα ηλεκτρικό διάγραμμα για το μηχανάκι σου (θα ψάξω κι εγώ από νετ), κόψε, αφήνοντας 10 εκατοστά καλώδιο, τα πολυβύσματα ηλεκτρονικής, ανορθωτή, φλασιέρας κλπ, αγόρασε καλώδια διαφορετικών χρωμάτων ( από 2 μέτρα φτάνουν και περισσεύουν), βάλτα όλα αυτά σε ένα τραπέζι και φτιάξε μια πλεξούδα homemade.
2)Αγόρασε μια πλεξούδα. Εγώ βρήκα τα πάντα από http://www.moto-rider.com γειτονάκι σου είναι, από Πάτρα και μου τα έστειλαν πακέτο με ACS.

tragos
30/12/2008, 03:04
δεν θελει αλλαγη η πλεξουδα. εγω εχω κανει μετατροπη απο 90αρι αμιζο σε 125 lifan μιζατο και δεν ειχα ΚΑΝΕΝΑ προβλημα. δουλεβει και με τις 2 ηλεκτρονικες κ με τους 2 πολαπλασιαστες και με τους 2 ανοροθωτες.
βαλε φωτο να δουμε.

notakos600
30/12/2008, 06:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από tragos
δεν θελει αλλαγη η πλεξουδα. εγω εχω κανει μετατροπη απο 90αρι αμιζο σε 125 lifan μιζατο και δεν ειχα ΚΑΝΕΝΑ προβλημα. δουλεβει και με τις 2 ηλεκτρονικες κ με τους 2 πολαπλασιαστες και με τους 2 ανοροθωτες.
βαλε φωτο να δουμε.



Οπότε κάποιο καλώδιο είναι κομένο ή κάποιο βύσμα δεν κάνει επαφή.
Από το να κάθεσαι και να ψάχνεις πάρε μια πλεξούδα με 15 ευρώ και καθάρισες.
Κι εγώ έβαλα 110 lifan σε πλατινοφόρο 6 βολτο αλλά τα άλλαξα όλα.

tyfeonas
30/12/2008, 09:51
φιλε βαλε επανω τα παλια πηνια και τσεκαρε το ματι που δινει εντολη στον πολλαπλασιαστη τι κενο εχει με το μπιμπικι που εχει επανω στο βολαν.

με τα βαλε το καινουργιο βολαν και πηνια και τσεκαρε παλι αν καθεται σωστα το ματι επανω στο εξογκωμα του βολαν.

κατα πασα πιθανοτητα εκει ειναι το προβλημα.

φανταζομαι οτι βαζεις το βολαν απο το νεο μοτερ?

ioannou_b
30/12/2008, 12:07
Βολαν και πηνια ειναι απο το καινουργιο μοτερ. Υπαρχει καποιος τροπος να μετρησω το ματι; Και κατι αλλο, ειχα βαλει ολοκληρο σετ πηνια: πηνια και ματι (κινεζικα) και παλι τιποτα. Αγιε Βασιλη συνονοματε βοηθησε με!!!:bigcry:

ioannou_b
30/12/2008, 12:11
Για οποιον ξερει Αγγλικα ενας φιλος απο Αγγλια μου εστειλε το εξης κειμενο:

"If you are geting about 26 volts from the big coil, then suspect you are checking the charging coil for the battery. - Look for the wire from the fineley wound cstator coil with many thoudands of tuns to check if it is giving 50 or more volts.
Then check the snall pulser is also giving a very small jump of voltage as the trigger passes by.

If the coils work, then perhaps the wiing is incorrect, or the ignition switch is off or something wrong with the wiring.

A possibel solution is to put the old workings in the new machine, which may then work with the rest of the wiring. If the timing (when the sprk jumos th espark plug gap) is correct, then the bike wil run. If the timing is wrong, then you will have to replace the old system and wire it up using the older Honda parts, using some extra wire to join the coil and CDI unit from the older version other parts as shown on my web page.

J.P."

Ξερω Αγγλικα αλλα με μπερδευει λιγο.

η σελιδα του ειναι: http://www.btinternet.com/~jhpart/bkns125a.htm

notakos600
30/12/2008, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannou_b
Για οποιον ξερει Αγγλικα ενας φιλος απο Αγγλια μου εστειλε το εξης κειμενο:

"If you are geting about 26 volts from the big coil, then suspect you are checking the charging coil for the battery. - Look for the wire from the fineley wound cstator coil with many thoudands of tuns to check if it is giving 50 or more volts.
Then check the snall pulser is also giving a very small jump of voltage as the trigger passes by.

If the coils work, then perhaps the wiing is incorrect, or the ignition switch is off or something wrong with the wiring.

A possibel solution is to put the old workings in the new machine, which may then work with the rest of the wiring. If the timing (when the sprk jumos th espark plug gap) is correct, then the bike wil run. If the timing is wrong, then you will have to replace the old system and wire it up using the older Honda parts, using some extra wire to join the coil and CDI unit from the older version other parts as shown on my web page.

J.P."

Ξερω Αγγλικα αλλα με μπερδευει λιγο.

η σελιδα του ειναι: http://www.btinternet.com/~jhpart/bkns125a.htm


Σε γενικές γραμμές σου γράφει ότι τα 26 βόλτ είναι από το πηνίο φόρτισης και όχι ανάφλεξης.
Άρα από λάθος πηνίο ζητάς ανάφλεξη.
Τα υπόλοιπα μετάφραση σε λίγο.

ioannou_b
30/12/2008, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Σε γενικές γραμμές σου γράφει ότι τα 26 βόλτ είναι από το πηνίο φόρτισης και όχι ανάφλεξης.
Άρα από λάθος πηνίο ζητάς ανάφλεξη.
Τα υπόλοιπα μετάφραση σε λίγο.
Το ξερω οτι αυτο το ρευμα ειναι απο το πηνιο φορτισης