PDA

View Full Version : Ερωτιξη Προσ Τουσ Εμπειρουσ



live_2_ride
03/03/2005, 08:37
ΜΙΑ Κ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΠΟΣΤ ΕΙΠΑ ΝΑ ΡΙΞΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ. ΛΟΙΠΟΝ....

ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΟΚ? +400 ΚΥΒΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΠΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ = ΠΟΛΥ ΦΡΕΝΟ, Κ ΟΧΙ ΣΕ ΕΥΘΕΙΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΛΥΣΑΩ ΑΛΛΑ ΕΙΔΙΚΑ ΕΝΤΟΣ ΠΟΛΕΩΣ ΤΑ ΤΑΚΑΚΙΑ ΑΝΑΛΩΝΩΝΤΑΙ ΣΩΡΙΔΩΝ Κ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗ Γ%$%^ ΚΑΝΑ ΔΙΣΚΟ Κ ΤΡΕΧΩ ΜΕΤΑ...

ΕΡΩΤΗΣΗ ! ΠΩΣ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΑΣ ΤΗΝ ΕΜΦΥΤΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΦΡΕΝΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ? ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΔΗΛ. Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΠΡΟΣΔΟΚΙΤΟ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΡΕΝΟ ΑΛΛΑ Η ΑΠΟΦΥΓΗ,ΝΑΙ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΟΔΗΓΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΟΛΗ ΤΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΝΑ. Ο ΚΟΛΛΗΤΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΑΣΚΗΣΗ.

ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ,ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ....

:beer: :beer: :beer: :beer:

periklisk
03/03/2005, 09:18
Εγώ νομίζω πως δεν πρέπει να σε νοιάζει τόσο πολύ το φρένο που τρως..... Με αυτό θέλω να πω: ΚΟΙΤΑ ΜΗ ΦΑΣ ΚΑΜΙΑ ΤΟΥΜΠΑ Ή ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΣ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΣΟΥ!!!!!

Τα τακάκια και οι δίσκοι είναι αναλώσιμα ανταλλακτικά στο μηχανάκι!

Προσπάθησε να μην πατάς φρένο για πλάκα, αλλά έχοντας υπόψην αυτό που γράφω παραπάνω!

Άντε και καλές βόλτες!:wave2:

lousou76
03/03/2005, 09:49
χμμ, νομίζω φίλε μου πως ο καλύτερος τρόπος για να μη χρησιμοποιείς τόσο τα φρένα, ιδιαίτερα μέσα στη πόλη είναι να μη χρησιμοποιείς τόσο το γκάζι...

Γιαα πρόσεξέ το λίγο αυτό και θα καταλάβεις τι εννοώ...

jtoros
03/03/2005, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από lousou76
χμμ, νομίζω φίλε μου πως ο καλύτερος τρόπος για να μη χρησιμοποιείς τόσο τα φρένα, ιδιαίτερα μέσα στη πόλη είναι να μη χρησιμοποιείς τόσο το γκάζι...

Γιαα πρόσεξέ το λίγο αυτό και θα καταλάβεις τι εννοώ...

Σωστός ο lousou76! Έχω παρατηρήσει ότι ο πατέρας μου παίζει πολύ με το φρένο του κινητήρα και τα κατεβάσματα όταν πλησιάζει σε κόκκινο πχ φανάρι. Και πατάει φρένο απά τα 30χαω για να σταματήσει. Αντιθέτως εγώ (στις μηχανές) και ο παππούς μου (στο αυτοκίνητο) είμαστε πιο νευρικοί οδηγοί. Γκάζι-φρένο, γκάζι-φρένο. Αλλά για να πας με κατβάσματα πρέπει να πηγαίνεις νορμάλ. Ενώ αν θες "γρήγορη" βόλτα, το φρένο είναι αναπόφευκτο και σωτήριο.

Επίσης πολλά και μικρά τεχνάσματα όπως το να μην πλακώνεσαι καθώς πλησιάζεις κόκκινο φανάρι σε δρόμο με σχετικά λίγη κίνηση, γιατί μετά πρέπει να φρενάρεις, ή σε κάθετους δρόμους που δεν έχεις προτεραιότητα καλό είναι επίσης να μην πλακώνεσαι μεταξύ των τετραγώνων. Αυτά! :)

Θάνος
03/03/2005, 11:05
Δεν νομίζω να υπάρχει κανένας λόγος να φρενάρει κανείς με τον κινητήρα.

Τα φρένα υπάρχουν για να σταματάνε (και σε βλέπει και ο πισω...) Αν θέλεις να μην τα τρως πολύ, μάθε να τα χρησιμοποιείς σωστά, γλυκά, προοδευτικά και να μην τα τσαρουχώνεις... και κάνε κι αυτό που σου λέει ο lousou76.

OldMan
03/03/2005, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από live_2_ride
.... ΠΩΣ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΑΣ ΤΗΝ ΕΜΦΥΤΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΦΡΕΝΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ?....

Ανοίγοντας παρτίδες με τις Μονάδες Εντατικής Θεραπείας στα γύρω Νοσοκομεία.... :nono: :nono: :nono:

Ο (σωστός) χαρακτηρισμός "ΕΜΦΥΤΗ", δεν σου λέει κάτι ???

:wave2: :beer: :wave2:

tai
03/03/2005, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από live_2_ride

ΕΡΩΤΗΣΗ ! ΠΩΣ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΑΣ ΤΗΝ ΕΜΦΥΤΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΦΡΕΝΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ?
ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ,ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ....

Ξήλωσε την μανέτα μέχρι να το συνηθίσεις.:lol: :lol: :lol: :lol:

free rider
03/03/2005, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Ξήλωσε την μανέτα μέχρι να το συνηθίσεις.:lol: :lol: :lol: :lol:

αα........

σωστά πως δεν το σκέφτηκα....

μετά προχωράμε στην δαγκάνα του φρένου και την δισκόπλακα...

εε μετά ασ κατεβάσουμε και το μπροστινό...


τελικά το σκορπίσαμε το μηχάνημα...


αμα θες να το μαζέψεις φώναξε για βοήθεια...


είμαστε οι ειδικοί...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

CREμμυδια
04/03/2005, 02:05
συμφωνω κι εγω με τον lousou76

σε συνδυασμο με τα "κατεβασματα" χαλαρα ε!

μην βιαζεσαι να σου γινει συνηθεια

θα σου γινει οταν θα τρεχεις καθε τρεις και λιγο για τακακια/δισκοπλακες.

και καλο ειναι να μην βαλεις ακομα μεταλλικα/ημιμεταλλικα τακακια γιατι θα σου φυγουν τα σφραγισματα.

free rider
04/03/2005, 06:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από CREμμυδια
συμφωνω κι εγω με τον lousou76

σε συνδυασμο με τα "κατεβασματα" χαλαρα ε!

μην βιαζεσαι να σου γινει συνηθεια

θα σου γινει οταν θα τρεχεις καθε τρεις και λιγο για τακακια/δισκοπλακες.

και καλο ειναι να μην βαλεις ακομα μεταλλικα/ημιμεταλλικα τακακια γιατι θα σου φυγουν τα σφραγισματα.

και μετά αντε να τρέχεις στον οδοντογιατρό...


ωχχχχχχχχχχ............

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sporky
04/03/2005, 07:43
τα πάντα είναι θέμα χρόνου, εμπειριών και προσωπικότητας (χαρακτήρα). Think forward...δηλαδή, καλύτερα να προλαμβάνεις παρά να αντιδράς

s..

life_dab
04/03/2005, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sporky
τα πάντα είναι θέμα χρόνου, εμπειριών και προσωπικότητας (χαρακτήρα). Think forward...δηλαδή, καλύτερα να προλαμβάνεις παρά να αντιδράς

s..




Συμφωνω...καλυτερα μεσα στην πολη να σκεφτεσαι συνεχεια την μαλακια του αλλου...ετσι και πιο γρηγορα θα πηγαινεις γιατι θα ξεφευγεις και δεν θα κολλας και με περισσοτερη ασφαλεια. Οσο αναφορα τα φρενα...πατα τα και νιωσε τα G να σου κοβουν την ανασα...Πολυ φρενο και πολυ γκαζι!!!!

gcrook
04/03/2005, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από life_dab
Συμφωνω...καλυτερα μεσα στην πολη να σκεφτεσαι συνεχεια την μαλακια του αλλου...ετσι και πιο γρηγορα θα πηγαινεις γιατι θα ξεφευγεις και δεν θα κολλας και με περισσοτερη ασφαλεια. Οσο αναφορα τα φρενα...πατα τα και νιωσε τα G να σου κοβουν την ανασα...Πολυ φρενο και πολυ γκαζι!!!!

Εχεις ξεφυγει προ πολλου:lol:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
05/03/2005, 12:40
το προβλημα σου ειναι οτι δεν ξερεις να οδηγης....
και μην το παρεξηγησης αυτο που σου γραφω και εγω μετα απο 22 χρωνια οδηγος ανακαληψα οτι δεν ξερω να οδηγω...

πρεπει να αρχησεις να βλεπεις και οχι να κοιτας....

αποσπασματα απο τα μαθηματα του καλιφορνια σουπερμπαικ σκουλ....

1) ο ανθροπος οπως και καθε ον εχει ενα << εσθητιριο>> που λεει οτι πας αργα η πας γρηγορα.. για να πας πιο γρηγορα πρεπει να βελτιοσεις της επιδοσεις του.
2) ο ανθρωπος οπως και καθε ον βλεπει το ματι του οσο μπορει να τρεξει. ο ανθροπος κατα μεσο ορο βλεπει με την ταχυτητα των 17 χιλιομετρων. απο εκει και επανω το ματι του ανθρωπου ερχηζη να μην μπορει να λαβει τα δεδομενα που βλεπει και ο εγκεφαλος δεν προλαβενη να τα επεξεργαστη. ειναι αυτο που λενε πολλοι οτι η εθνηκη οταν πας με 200 στενευη.
η εθνηκη δεν στενευη παραμενη ιδια. απλα το ματι δεν και το μιαλο δεν προλαβενει να επεξεργαστη τα δεδομενα.
αυτο αντιμετοπιζετε με εξασκηση και με βελτιωση της περιφεριακης ορασης. το ιδιο σημβενη και μεσα στην πολη.
λογο του κηνδυνου το ματι κληνη το οπτικο πεδιο του και ειναι σαν να βλεπεις μεσα απο ενα σωληνα. αποτελεσμα να εισαι με το δακτιλο στο φρενο σηνεχεια.
το παραδιγμα μας ειπε το εξεις ...
οτι τωρα που καθομαστε και μηλαμε και ειμαστε χαλαροι. εκτως απο εμενα με την ακρη του κατιου σας βλεπετε και τους αλλους...
αν μπη ενας μαυρος και πη τα λευτα σας η την ζωη σας εσεις θα γηρισετε και θα τον κηταζετε γιατι αυτος ειναι ο κηνδυνος και καρπαζες να παει να σας ριξη ο δυπλανος σας εσεις δεν θα τον δητε. και αν ο μαυρος κρατα ενα μαχερι 30 ποντους μετα αν σας ρωτησουν να τον περιγραψετε αν ηταν μαυρος η ασπρος εσεις θα πητε οτι το μαχερι ηταν 30 ποντους γιατι εκει θα κηταζετε.
ο ανθροπος παει οπου κυταζει. αν σας πεταχτη ενα ταξι και σηγκεντροθητε στον κηνδηνο (ταξι) το αποτελεσμα θα ηταν να πεσετε επανο του. ενω αν εκηνη την ωρα εισαστε χαλαροι και δουλευη η περιφεριακη οραση σας θα μπορεσετε να βρητε οδο διαφηγης.
αυτα τα λιγα γραφω γιατι οπως ειπε και ο αντι αυτα που μαθενουμε ειναι γνωσεις 120 χρωνων.
ε.... μην περιμενετε να σας τα γραψω ολλα σε ενα ποστ.....

:beer:

ireneepi
05/03/2005, 13:51
Συμφωνω με τον Γιωργο ,

απλα να πω και κατι πολυ σημαντικο που μου εμαθε ο κολλητος μολις αρχισα να οδηγω...



"Να εισαι παντα προβλεψιμη ,οχι να φοβασαι τις κινησεις των αλλων,απλα να κοιτας εκει που θελεις να πας.Ωστε το οπτικο σου πεδιο να ειναι μεγαλο και να βλεπεις παραδειγματος χαρη και την ροδα του μπροστινου αμαξιου οταν ειναι ετοιμη να στριψει. "