PDA

View Full Version : Ηλεκτρικό πρόβλημα



bentouza
11/11/2008, 16:08
Ξεκιναω με συντομο ανεκδοτο:
Χρησιμοποιω ιταλικο σκουτερ για να παω να φτιαξω γιαπωνεζικο που εμεινε απο ηλεκτρικα!:lol:

Στο ψητο:
CBR 125, εχει τρεις διακοπτες σε σταντ, συμπλεκτη και νεκρας.μπορεις να βαλεις μπροστα ΜΕ το σταντ ανεβασμενο και ταχυτητα αν πατας συμπλεκτη ή με το σταντ κατεβασμενο κ νεκρα.

Το προβλημα:
Με οποινδηποτε συνδυασμο σταντ, νεκρας ή οχι, και συμπλεκτου δεν μ'αφηνει να βαλω μπροστα.την πρωτη φορα που παταω το κουμπι γυριζει απιροελαχιστα η μιζα και ακουγεται το κλικ του ρελε. τις επομενες φορες ακουγεται μονο το κλικ του ρελε.

Εχει 4 ασφαλειες 3-10αρες κ 1-30αρα του ρελε ολες οκ.
Επερνε παντα μπροστα ευκολα(ζεστο εισαι που ακουπμουσες το κουμπι).

Η μπαταρια ειναι 4 χρονων κοντα η εργοστασιακη.
Ομως περιεργως(μου μοιαζει περιεργο δηλ..) την ξεφορτισε με 10-15 μιζιες.που δεν ηταν μιζιες αφου το ρελε δεν αφηνε τη μιζα να γυρισει.
Υποψιν το συμβαν εγινε χθες βραδυ που ειχε εξω καμια 12 βαθμους θερμ.

Καμμια ιδεα;;

Ερωτηση: τα ρελε αυτου του τυπου κοβουν τελειως το ρευμα ή μονο το ρευμα που παει στη μιζα; δηλ σπρωχτο θα παρει;;

notakos600
11/11/2008, 16:40
Σε κάποιον από τους διακόπτες (σταντ, σασμάν) έχεις διαρροή. Το ρελέ της μίζας δεν διαρρέεται ποτέ από ρεύμα, μόνον όταν πατήσουμε το μπουτόν της μίζας από το δεξί σκριπ του τιμονιού.
Άρα γνώμη μου είναι να ψάξεις για κάποιο γδαρμένο καλώδιο στο στάντ και συμπλέκτη που είναι και το περισσότερο εκτεθιμένα.

sakisvolos
11/11/2008, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
Ξεκιναω με συντομο ανεκδοτο:
Χρησιμοποιω ιταλικο σκουτερ για να παω να φτιαξω γιαπωνεζικο που εμεινε απο ηλεκτρικα!:lol:

Στο ψητο:
CBR 125, εχει τρεις διακοπτες σε σταντ, συμπλεκτη και νεκρας.μπορεις να βαλεις μπροστα ΜΕ το σταντ ανεβασμενο και ταχυτητα αν πατας συμπλεκτη ή με το σταντ κατεβασμενο κ νεκρα.

Το προβλημα:
Με οποινδηποτε συνδυασμο σταντ, νεκρας ή οχι, και συμπλεκτου δεν μ'αφηνει να βαλω μπροστα.την πρωτη φορα που παταω το κουμπι γυριζει απιροελαχιστα η μιζα και ακουγεται το κλικ του ρελε. τις επομενες φορες ακουγεται μονο το κλικ του ρελε.

Εχει 4 ασφαλειες 3-10αρες κ 1-30αρα του ρελε ολες οκ.
Επερνε παντα μπροστα ευκολα(ζεστο εισαι που ακουπμουσες το κουμπι).

Η μπαταρια ειναι 4 χρονων κοντα η εργοστασιακη.
Ομως περιεργως(μου μοιαζει περιεργο δηλ..) την ξεφορτισε με 10-15 μιζιες.που δεν ηταν μιζιες αφου το ρελε δεν αφηνε τη μιζα να γυρισει.
Υποψιν το συμβαν εγινε χθες βραδυ που ειχε εξω καμια 12 βαθμους θερμ.

Καμμια ιδεα;;

Ερωτηση: τα ρελε αυτου του τυπου κοβουν τελειως το ρευμα ή μονο το ρευμα που παει στη μιζα; δηλ σπρωχτο θα παρει;;

Έτσι όπως τα λες φίλε μου μάλλον η μπαταρία σου παρέδωσε πνεύμα και είσαι για καινούργια!

Ρίξε μια ματιά και στο σύστημα φόρτισης είτε αλλάξεις μπαταρία είτε όχι!

Καλησπέρα!:wave2:

bentouza
11/11/2008, 21:01
το θεμα ειναι οτι ενα μικρο μερος των καλωδιωσεων μπορω να δω.
πρεπει με καποιο τροπο να δω αν δουλευουν σωστα σαν διακοπτες.

δηλ κατω το σταντ δεν δινει ρευμα(ή δινει) πανω το σταντ δινει ρευμα(ή δεν δινει) κ ου το καθ'εξης για τα αλλα δυο.
πως το κανουμε αυτο δεν μπορω να σκεφτω..

@σακης: η μπαταρια δεν μας τα λεει καλα..σε ενα τετραωρο φορτισης με μισο αμπερ μου δειχνει πανω απο 14V..
λες να ειναι τουτο;;

:beer:

banditgr
11/11/2008, 21:18
sproxto tha parei...to rele tis mizas den exei kamia sxesi me tin anafle3i.
Apla file mou exei pethanei i mpataria sou...4 xronia einai arketa gia mpataria moto

sakisvolos
11/11/2008, 22:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
το θεμα ειναι οτι ενα μικρο μερος των καλωδιωσεων μπορω να δω.
πρεπει με καποιο τροπο να δω αν δουλευουν σωστα σαν διακοπτες.

δηλ κατω το σταντ δεν δινει ρευμα(ή δινει) πανω το σταντ δινει ρευμα(ή δεν δινει) κ ου το καθ'εξης για τα αλλα δυο.
πως το κανουμε αυτο δεν μπορω να σκεφτω..

@σακης: η μπαταρια δεν μας τα λεει καλα..σε ενα τετραωρο φορτισης με μισο αμπερ μου δειχνει πανω απο 14V..
λες να ειναι τουτο;;

:beer:

Καλησπέρα!

Για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή να βγει κάποια άκρη!

1) Στο πρώτο πόστ λες ότι όταν πατάς μίζα ακούγεται το τακ που κάνει το ρελέ της μίζας έτσι?
Αρα λοιπόν αν αυτό συμβαίνει ΞΕΧΝΑ κάθε περίπτωση να φταίει κάποιος διακόπτης στο στάντ ή
στη μανέτα του συμπλέκτη διότι αν κάτι συνέβαινε σε κάποιον από αυτούς τους διακόπτες ΔΕΝ
θα όπλιζε το ρελέ τις μίζας ώστε να ακουστεί το τακ!

2) Κάνε της εξής δοκιμή αφού είσαι σίγουρος ότι η μπαταρία σου έχει ρεύμα (δλδ είναι φορτισμένη)
βάλτη πάνω σύνδεσε ένα πολύμετρο ή ένα βολτόμετρο πάνω στην μπαταρία και την ώρα που πατάς μίζα (και ακουστεί το τακ του ρελέ ότι κούμπωσε δλδ) κοίτα την τάση που έχει η μπαταρία! Αν μετρήσεις τάση κάτω από 8,5 V αντικαθιστάς την μπαταρία και είσαι εντάξει!
Στην τελική για να σιγουρευτείς για τη μπαταρία δώσε ρεύμα από ένα μπούστερ αν πάρει μπρος
είναι 100% η μπαταρία off!

Στην περίπτωση που δεν φταίει η μπαταρία (με το βολτόμετρο συνδεμένο πάνω) μόλις πατήσεις
μίζα η τάση της μπαταρίας δεν θα μειωθεί! Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να φταίει το ρελέ της
μίζας ή η ίδια η μίζα!

Δοκίμασε να του δώσεις ρεύμα από ένα μπούστερ πρώτα και νομίζω ότι σίγουρα θα πάρει!
Μια μπαταρία 4 χρονών είναι ικανή για όλα! :winka: :winka:

Για ότι άλλο χρειαστεί εδώ είμαστε για περαιτέρω οδηγίες και ελέγχους!

Υ.Γ. Με το στάντ κάτω και με ταχύτητα μέσα άσχετα αν πατάς το συμπλέκτη ή όχι ΔΕΝ πρέπει
να πατάει μίζα!

Υ.Γ.2 Και η μπαταρία να φταίει (που σίγουρα αυτή φταίει) μόλις βάλεις την καινούργια να ελέγξεις
αν φορτίζει σωστά μόλις το βάλεις μπρος!


:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

OldMan
12/11/2008, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
η μπαταρια δεν μας τα λεει καλα..σε ενα τετραωρο φορτισης με μισο αμπερ μου δειχνει πανω απο 14V..
Η μπαταρία τα λέει μια χαρά ...!!
(εφόσον την μέτρησες αμέσως μετά την φόρτιση)

Η τάση μια μπαταρίας μετριέται τουλάχιστον μετά από 4-5 ώρες ηρεμίας ( σε κενό..)

Ειδικά για την περίπτωση φόρτισης, το ελάχιστο που απαιτείται είναι 12 ώρες ηρεμίας (εξαρτάται από την κατάσταση της μπαρταρίας και τον βαθμό φόρτισής της..) :wave2:

bentouza
12/11/2008, 09:59
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Καλησπέρα!

Για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή να βγει κάποια άκρη!

1) Στο πρώτο πόστ λες ότι όταν πατάς μίζα ακούγεται το τακ που κάνει το ρελέ της μίζας έτσι?
Αρα λοιπόν αν αυτό συμβαίνει ΞΕΧΝΑ κάθε περίπτωση να φταίει κάποιος διακόπτης στο στάντ ή
στη μανέτα του συμπλέκτη διότι αν κάτι συνέβαινε σε κάποιον από αυτούς τους διακόπτες ΔΕΝ
θα όπλιζε το ρελέ τις μίζας ώστε να ακουστεί το τακ!
κ ομως ειναι το ιδιο κλικ που κανει οταν πχ προσπαθησεις να το βαλεις με ταχυτητα κ σταντ.απλα τωρα προσπαθει για απειροελαχιστο χρονο να μιζαρει πριν το πρωτο κλικ

2) Κάνε της εξής δοκιμή αφού είσαι σίγουρος ότι η μπαταρία σου έχει ρεύμα (δλδ είναι φορτισμένη)
βάλτη πάνω σύνδεσε ένα πολύμετρο ή ένα βολτόμετρο πάνω στην μπαταρία και την ώρα που πατάς μίζα (και ακουστεί το τακ του ρελέ ότι κούμπωσε δλδ) κοίτα την τάση που έχει η μπαταρία! Αν μετρήσεις τάση κάτω από 8,5 V αντικαθιστάς την μπαταρία και είσαι εντάξει!
Στην τελική για να σιγουρευτείς για τη μπαταρία δώσε ρεύμα από ένα μπούστερ αν πάρει μπρος
είναι 100% η μπαταρία off!
θα παω για δοκιμες με τη δικια της κ αλλη μια φορτισμενη μεγαλυτερη(9Α).δεν ξερω τι ειναι το μπουστερ αλλα τοπιασα το νοημα


Στην περίπτωση που δεν φταίει η μπαταρία (με το βολτόμετρο συνδεμένο πάνω) μόλις πατήσεις
μίζα η τάση της μπαταρίας δεν θα μειωθεί! Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να φταίει το ρελέ της
μίζας ή η ίδια η μίζα!
οκ

Δοκίμασε να του δώσεις ρεύμα από ένα μπούστερ πρώτα και νομίζω ότι σίγουρα θα πάρει!
Μια μπαταρία 4 χρονών είναι ικανή για όλα! :winka: :winka:

Για ότι άλλο χρειαστεί εδώ είμαστε για περαιτέρω οδηγίες και ελέγχους!

Υ.Γ. Με το στάντ κάτω και με ταχύτητα μέσα άσχετα αν πατάς το συμπλέκτη ή όχι ΔΕΝ πρέπει
να πατάει μίζα!
εννοειται αρα το οτι προσπαθησει εστω κ για απειροελαχιστο χρονο να ψιλομιζαρει μας δειχνει οτι πολυ πιθανο να ειναι μπαταρια;;

Υ.Γ.2 Και η μπαταρία να φταίει (που σίγουρα αυτή φταίει) μόλις βάλεις την καινούργια να ελέγξεις
αν φορτίζει σωστά μόλις το βάλεις μπρος!
αν τελικα ειναι μπαταρια θα επανελθω για οδηγιες!



:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

@oldman:χθες 14 σημερα 12.7. απλα το ειπα γιατι μου φανηκε οτι γιομισε πολυ γρηγορα με τοσο λιγο ρευμα που της εδινα.

@banditgr:οκ

notakos600
12/11/2008, 10:04
Το ρελεδάκι της μίζας πάντως παίζει κατά 90%, άσχετα αν κάνει το τικ με το πάτημα της μίζας, φθαρμένες επαφές εσωτερικά του ρελέ δεν κάνουν σωστή επαφή και μπορεί σε ανύποπτο χρόνο να σου αδειάσει την μπαταρία. Το ρελέ της μίζας παίρνει απευθείας από τον θετικό πόλο της μπαταρίας, άσχετα αν η εντολή δίδεται από το μπουτόν της μίζας.
Συμπερασματικά λοιπόν, εάν η μπαταρία είναι οκ κοιτάζεις διακόπτες σταντ, σασμάν, συμπλέκτη και μετά ρωτάς για τιμή και διαθεσιμότητα ρελέ μίζας και τον αλλάζεις, μπορείς και μόνος σου, είναι δίπλα σχεδόν στη μπαταρία.

OldMan
12/11/2008, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
[B]@oldman:χθες 14 σημερα 12.7. απλα το ειπα γιατι μου φανηκε οτι γιομισε πολυ γρηγορα με τοσο λιγο ρευμα που της εδινα.
Η μπαταρία αποκτάει μια κοντοπρόθεσμη "φέρουσα" τάση που εξαρτάται από την τάση φόρτισης !!
(που είναι η σταθεροποιημένη τάση του φορτιστή και την "πιάνει" όταν η μπαταρία έχει φορτιστεί πάνω από το 90% της χωρητικότητας της...).

Τα 12.7 Volts για την μπαταρία σου (που προφανώς είναι "κλειστού" τύπου..) σημαίνουν ότι έιναι φορτισμένη κατά 75-80% !!

Αυτό σημαίνει ότι :

α) Δεν την φόρτισες για ικανό χρονικό διάστημα (ρεύμα φόρτισης Χ χρόνο φόρτισης Χ 1.4 - αν ήταν εντελώς άδεια...).

β) Την φόρτισες μεν όσο χρειαζόταν αλλά η μπαταρία "μας αφήνεις χρόνους" (είτε από καταστροφή των πλεγμάτων είτε από βαθειά θειίκωση..) οπότε δώστης τον τελευταίο ασπασμό και βάλε το χέρι στην τσέπη ... :wave2:

Υ.Γ.
Δεν είναι του παρόντος το πως (και αν αξίζει τον κόπο να) επαναφέρουμε μια παλιά μπαταρία σε σχεδόν άψογη λειτουργική κατάσταση ...:beer:

MikeG
12/11/2008, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Υ.Γ.
Δεν είναι του παρόντος το πως (και αν αξίζει τον κόπο να) επαναφέρουμε μια παλιά μπαταρία σε σχεδόν άψογη λειτουργική κατάσταση ...:beer:

Αυτό το τελευταίο με ενδιαφέρει, ιδιαίτερα για μπαταρίες υγρού τύπου (με ηλεκτρολύτη μέσα, όχι gel). :wave2:

OldMan
12/11/2008, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αυτό το τελευταίο με ενδιαφέρει, ιδιαίτερα για μπαταρίες υγρού τύπου (με ηλεκτρολύτη μέσα, όχι gel). :wave2:
In brief...
Άμα σε ενδιαφέρει, φτιάχνεις ένα τροφοδοτικό με σταθεροποιημένη τάση στα 16.2 -16.5 Volts και με περιορισμό ρεύματος λιγότερο από το 1/20 της χωρητικότητας της μπαταρίας και αφού πρώτα έχεις φορτίσει κανονικά την μπαταρία, ανοίγεις τα πώματα - γιατί πιθανόν να αρχίσει το "βράσιμο" - και την φορτίζεις για 4-8 ώρες (τσεκάροντας ανά 1 ώρα την στάθμη του ηλεκτρολύτη !!!

Εκφορτίζεις την μπαταρία κάτω από 11 Volts (ΟΧΙ όμως λιγότερο από 10.5) και επαναλαμβάνεις τα παραπάνω ...

Stergios69
12/11/2008, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
In brief...
Μετά το ''φτιάχνεις... '' σ' έχασα :D :wave2:

MikeG
12/11/2008, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Μετά το ''φτιάχνεις... '' σ' έχασα :D :wave2:

Είναι αρκετά εύκολο....:winka: :wave2:

bentouza
12/11/2008, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Μετά το ''φτιάχνεις... '' σ' έχασα :D :wave2:

:rotflmao:

Στα δικα μου.Με τη μπαταρια φορτισμενη πλεον, πηρε μια χαρα τσακμακι.
Αρα παω για μπαταρια;;
(ειναι ιδεα μου ή κλειστου τυπου ειναι ολες γυρω στο 50ευρο κ πανω; )

Το οτι για πανω απο 4 χρονια επερνε παντα, αμεσως, χωρις μα μου σου του και προχθες μετα απο ενα 2ωρο σβηστη δεν γυρνουσε παρα απειροελαχιστα η μιζα κ μετα ακουγοταν το χαρακτιριστικο κλικ πως σας φαινεται;

Παντως ευχαριστω απαντες!!!(τον sakisvolos περισσοτερο γιατι εγραψε κ ολοκληρη εκθεση!)

johnpan
12/11/2008, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
:rotflmao:

Στα δικα μου.Με τη μπαταρια φορτισμενη πλεον, πηρε μια χαρα τσακμακι.
Αρα παω για μπαταρια;;
(ειναι ιδεα μου ή κλειστου τυπου ειναι ολες γυρω στο 50ευρο κ πανω; )

Το οτι για πανω απο 4 χρονια επερνε παντα, αμεσως, χωρις μα μου σου του και προχθες μετα απο ενα 2ωρο σβηστη δεν γυρνουσε παρα απειροελαχιστα η μιζα κ μετα ακουγοταν το χαρακτιριστικο κλικ πως σας φαινεται;

Παντως ευχαριστω απαντες!!!(τον sakisvolos περισσοτερο γιατι εγραψε κ ολοκληρη εκθεση!)

Θε επέμενα λίγο για το θεμα του "αυτόματου", του ρελέ δηλαδή. Αν ο χαλκός στις επαφές έχει "αρπάξει" μπορεί να σου το ξανακάνει σε άλλη φάση. Εγώ θα το άνοιγα και θα κοιτούσα τις επαφές του, αλλά δεν ανοίγουν όλα τα ρελέ. Καλύτερα άλλαξέ το

Lio
13/11/2008, 09:19
Εαν οι επαφές του ρελέ είναι φθαρμένες θα παρουσιάζουν αντίσταση και το ρεύμα θα είναι μικρότερο απο το κανονικό. Η μίζα ναι μεν δεν θα δουλέυει καλά (ή καθόλου), αλλά η μπαταρία δεν θα αδειάζει γρηγορότερα απο το κανονικό.

notakos600
13/11/2008, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Θε επέμενα λίγο για το θεμα του "αυτόματου", του ρελέ δηλαδή. Αν ο χαλκός στις επαφές έχει "αρπάξει" μπορεί να σου το ξανακάνει σε άλλη φάση. Εγώ θα το άνοιγα και θα κοιτούσα τις επαφές του, αλλά δεν ανοίγουν όλα τα ρελέ. Καλύτερα άλλαξέ το


Πάντως αν θυμάμαι καλά του ΧΤ δεν άνοιγε, όπως και τα περισσότερα ρελέ πιστεύω.
Καλό θα ήταν να υπήρχαν ανταλλακτικά λαμάκια ρελέδων για να μην είμαστε αναγκασμένοι να κάνουμε αντικατάσταση ολόκληρου του ρελέ.

johnpan
13/11/2008, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Πάντως αν θυμάμαι καλά του ΧΤ δεν άνοιγε, όπως και τα περισσότερα ρελέ πιστεύω.
Καλό θα ήταν να υπήρχαν ανταλλακτικά λαμάκια ρελέδων για να μην είμαστε αναγκασμένοι να κάνουμε αντικατάσταση ολόκληρου του ρελέ.

Τα περισσότερα ανοίγουν με μια μικρή πένσα / μυτοτσίμπιδο και πολλή υπομονή για να μην κόψεις το πηνίο. Αυτά που δεν ανοίγουν είναι κυρίως τα μικρά που είναι βουτηγμένα σε ρυτίνη.

bentouza
13/11/2008, 14:59
μολις ειναι ετοιμη η καινουρια μπαταρια κ το φερω σπιτι θα βγαλω πλαστικα να δω το ρελε(πολυ βαλε βγαλε αυτο το μηχανακι αδερφακι μου..).

αν ανοιγει θα επανελθω για οδηγιες αν κ απο οτι διαβαζω μονο τις επαφες του μπορω να τσεκαρω, σωστα;

επισης πανακριβες οι κλειστου τυπου..:bawl:

johnpan
13/11/2008, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
μολις ειναι ετοιμη η καινουρια μπαταρια κ το φερω σπιτι θα βγαλω πλαστικα να δω το ρελε(πολυ βαλε βγαλε αυτο το μηχανακι αδερφακι μου..).

αν ανοιγει θα επανελθω για οδηγιες αν κ απο οτι διαβαζω μονο τις επαφες του μπορω να τσεκαρω, σωστα;

επισης πανακριβες οι κλειστου τυπου..:bawl:

το ρελε εχει πολλα μπλιμπλίκια μεσα. Εχει δύο ελατήρια ένα που τραβαει κ ενα που σπρώχνει, για την επαναφορά της κεφαλής από τις επαφές. Εχει το πηνίο που πρέπει να προσέξεις μην το κόψεις αν το τραβήξεις απότομα στο άνοιγμα. Εχει ένα στεφάνι γύρω από τον πυρήνα, κλπ κλπ. Σε ενδιαφέρει οι επαφές να έχουν λεία επιφάνεια. Αν όχι, μπορείς να τις τρίψεις με ένα dremel αλλα θα πρέπει να κάνεις πατέντα στο μήκος της κεφαλής ώστε να προσαρμοστεί στο νέο πάχος των επαφών και να τις βρίσκει σωστά. Αν τα καταφέρεις γλυτώνεις 25-50 ευρώ. :wave2:

Lio
13/11/2008, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Εαν οι επαφές του ρελέ είναι φθαρμένες θα παρουσιάζουν ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ και το ρεύμα θα είναι ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ απο το κανονικό. Η μίζα ναι μεν δεν θα δουλέυει καλά (ή καθόλου), αλλά η μπαταρία ΔΕΝ θα αδειάζει γρηγορότερα απο το κανονικό.

Ρε παιδιά το χαλασμενο ρελέ ΔΕΝ αδειάζει τη μπαταρία. Αφου με φορτισμένη μπαταρια παίρνει τσακμακι, το ρελέ δεν έχει πρόβλημα. Η η μπαταρια έχει φάει τα ψωμιά της, ή έχει πρόβλημα το κύκλωμα φόρτισης...

johnpan
13/11/2008, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Ρε παιδιά το χαλασμενο ρελέ ΔΕΝ αδειάζει τη μπαταρία.

Κι ομως γίνεται. Αν οι επαφές έχουν αρπάξει μπορεί να μένει κολλημένο ή να κολλάει σε ανύποπτη στιγμή.

goumis hornet
18/07/2010, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
In brief...
Άμα σε ενδιαφέρει, φτιάχνεις ένα τροφοδοτικό με σταθεροποιημένη τάση στα 16.2 -16.5 Volts και με περιορισμό ρεύματος λιγότερο από το 1/20 της χωρητικότητας της μπαταρίας και αφού πρώτα έχεις φορτίσει κανονικά την μπαταρία, ανοίγεις τα πώματα - γιατί πιθανόν να αρχίσει το "βράσιμο" - και την φορτίζεις για 4-8 ώρες (τσεκάροντας ανά 1 ώρα την στάθμη του ηλεκτρολύτη !!!

Εκφορτίζεις την μπαταρία κάτω από 11 Volts (ΟΧΙ όμως λιγότερο από 10.5) και επαναλαμβάνεις τα παραπάνω ...


:a024: .......ισχυει η ιδια διαδικασια και για τις τζελ;(εξαιρουμενων των πωματων:p ).

:wave2: