PDA

View Full Version : ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ.



camen
11/11/2008, 17:26
Καλησπερα. Θελω να κανω ενα καθαρισμα στο καρμπυρατερ μου προλυπτικα... Δεν θελω να το λυσω για αυτο θελω να μου πει καποιος πως μπορω να το καθαρισω με ειδικο σπρει?!
Τι σπρει να παρω κ παρακαλω αναλυτικη περιγραφη της διαδικασιας... Το μηχανακι ειναι YAMAHA XT. Eπισης διαβασα οτι μπορω να χρησιμοποιησω κ καποιο καθαριστικο για τον κινητηρα που το ριχνω στην βενζινη. Αξιζει τον κοπο κ αν ναι τι καθαριστικο κ παλι την διαδικασια αναλυτικα για να μην κανω καμια μαμακια!!!!!:D

AntoD
11/11/2008, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen

Τι σπρει να παρω κ παρακαλω αναλυτικη περιγραφη της διαδικασιας... Το D

Ειναι και απαιτητικος.....

Αντε ρε σκουλικια τελειωνεται....περιμενουμε λεμε!!!!!

Με φωτο και μεγαλα γραμματα....

Α και χωρις να το λυσουμε ΕΕΕΕΕ....



Τι διαβαζω θεε μου...:hypnotize

SVX
11/11/2008, 18:03
:cry: το μονο που χρειαζεσαι ειναι μια παλια οδοντοβουρτσα και λιγο τρυλετ ...και μια βαμβακερη πετσετα...:dizzy: και το καρμπυρατερ καθαριζει χωρις να το λυσεις:a24:

sakisvolos
11/11/2008, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Καλησπερα. Θελω να κανω ενα καθαρισμα στο καρμπυρατερ μου προλυπτικα... Δεν θελω να το λυσω για αυτο θελω να μου πει καποιος πως μπορω να το καθαρισω με ειδικο σπρει?!
Τι σπρει να παρω κ παρακαλω αναλυτικη περιγραφη της διαδικασιας... Το μηχανακι ειναι YAMAHA XT. Eπισης διαβασα οτι μπορω να χρησιμοποιησω κ καποιο καθαριστικο για τον κινητηρα που το ριχνω στην βενζινη. Αξιζει τον κοπο κ αν ναι τι καθαριστικο κ παλι την διαδικασια αναλυτικα για να μην κανω καμια μαμακια!!!!!:D

Το καρμπυρατέρ για να το καθαρίσεις πρέπει να το βγάλεις από πάνω από τη μηχανή για να
χρησιμοποιήσεις σπρέι καθαρισμού καρμπυρατέρ!

Πρέπει να το βγάλεις γιατί:
1) Δεν υπάρχει λόγος να το καθαρίσεις μόνο από έξω μέσα συνήθως θέλει! Η μαυρίλα που πιάνει απ' έξω δεν πειράζει!

2) Αν ρίξεις σπρέι καθαρισμού όπως είναι πάνω πέραν ότι θα καθαρίσει μόνο απ' έξω όπου πέσει
το σπρέι σε βαμμένη επιφάνεια θα σε κάνει να κλαις!

Σου φτάνουν αυτοί οι δύο λόγοι?:confused:

Υ.Γ. Όσο για τα πρόσθετα καυσίμου που και καλά καθαρίζουν το εσωτερικό το κινητήρα όπως θάλαμο καύσης αυλούς εισαγωγής-εξαγωγής να μη τα χρησιμοποιήσεις και ειδικότερα
σε αερόψυκτο μοτέρ (γιατί μόνο καλό δεν κάνουν)!
Έτσι κι αλλιώς αν το μοτέρ καίει λαδάκι έστω και λίγο ξανά σε μικρό
χρονικό διάστημα πάλι θα πιάσει καρβούνα!

:wave2: :wave2:

dodos 900
11/11/2008, 20:50
Είχα πάρει παλιά ένα σπρέι καθαρισμού καρμυρατέρ της valvoline και είχε πάνω οδηγίες χρήσης.Να ακούσουμε πάντως και καμιά γνώμη.

camen
11/11/2008, 22:02
Καταρχας εννοω καθαρισμο εσωτερικα.Σε διαφορα Φορουμ διαβασα οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις το σπρει βγαζοντας το φιλτροκουτι κ ψεκαζοντας στην εισαγωγη εχοντας τον κινητηρα σε λειτουργια κρατωντας τις στροφες ψηλα.Βασικα το προβλημα που εχω ειναι το εξης:Οταν βαζω μπροστα το μηχανακι κ ξεκινω μολις ανοιγω την πρωτη ή την δευτερα λιγο αποτομα τοτε μπουκωνει! Μολις "αρπαξει" ομως ολα οκ δεν το ξανακανει.Παντα το αφηνω να ζεσταθει πρωτα.Για αυτο σκεφτηκα μηπως θελει καθαρισμα το καρμπ(ισως κ το φιλτρο αερος)!Επισης δεν καταλαβαινω τι πειραζει που ζηταω αναλυτικες οδηγιες!Αν καποιος ειναι γνωστης κ μπορει να βοηθησει μπορει το τοπικ να βοηθησει κ καποιον αλλλον αργοτερα.Γιατι να λεμε λογια του αερα?! Κ οποιος δεν μπορει να γραψει κατι ουσιαστικο καλυτερα να μην γραφει καθολου.Δεν θελω να γινομαι εριστικος αλλα απαντησεις οπως του παραπανω δεν εχουν λογο υπαρξης! Παντα φιλικα :beer:
Οποιος αλλλος εχει αποψη επι του θεματος εδω ειμαστε κ με μεγαλη χαρα να τον ακουσουμε!

Bavarian
11/11/2008, 22:09
Να πας σε συνεργείο να στο καθαρίσουν και στο ρυθμίσουν...πριν πας διάβασε αυτό http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=28913&perpage=15&pagenumber=1 ώστε να κατανοήσεις τι κάνει και πως λειτουργεί το καρμπυρατέρ.Με την πάροδο των χρόνων θα μπορείς να το κάνεις κι εσύ μόνος σου.

sakisvolos
11/11/2008, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Καταρχας εννοω καθαρισμο εσωτερικα.Σε διαφορα Φορουμ διαβασα οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις το σπρει βγαζοντας το φιλτροκουτι κ ψεκαζοντας στην εισαγωγη εχοντας τον κινητηρα σε λειτουργια κρατωντας τις στροφες ψηλα.


Ούτε για πλάκα να μη το κάνεις αυτό θα ''καθαρίσει'' (το καθαρίσει εντός εισαγωγικών έτσι?) λίγο
το καρμπυρατέρ εκεί στο χώρο που ανεβοκατεβαίνει το σλάιντ και λίγο μπροστά από αυτό.....ε και? τι θα γίνει μ' αυτό δηλαδή?
ΜΗ το κάνεις γιατί τα περισσότερα μη πω όλα αυτά τα σπρέι δημιουργούνεπικαθήσεις στο
χώρο καύσεως και προκαλούν ζημιά στους καταλύτες εφόσον υπάρχουν και είναι
και ζεσταμένοι,άσχετα με το ότι όλα γράφουν στην ετικέτα ότι δεν προκαλούν τέτοιες ζημιές!
Αν δε το πιστεύεις αυτό αφού το κάνεις και ταλαιπωρήσεις το μοτέρ εντελώς άσκοπα βγάλε και δες το μπουζί πως θα έχει γίνει!



Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Βασικα το προβλημα που εχω ειναι το εξης:Οταν βαζω μπροστα το μηχανακι κ ξεκινω μολις ανοιγω την πρωτη ή την δευτερα λιγο αποτομα τοτε μπουκωνει! Μολις "αρπαξει" ομως ολα οκ δεν το ξανακανει.


Αυτό που λες το κάνει και αφού σου ζεσταθεί? Αν στο κάνει και αφού ζεσταθεί τότε μάλλον για
κάποιο λόγο το μείγμα έγινε πολύ φτωχό και πρέπει να βγει και να καθαριστεί και να ρυθμιστεί
το καρμπ από την αρχή!

Αν ΔΕΝ έχεις γνώσεις και εμπειρία καλύτερα να το πας σε ένα συνεργείο να στο φτιάξουν!
Είναι πολύ άτιμο πράμα το καρμπυρατέρ!:lol:

camen
11/11/2008, 23:00
Oχι μου το κανει μονο οταν το πρωτο-ξεκινησω!Οταν ανοιγω αποτομα το γκαζι την πρωτη φορα το μηχανακι μπουκωνει για λιγακι αλλα μετα "αρπαζει" κ ειναι οκ!Κανει κ το ιδιο οταν το βαλω μπροστα κ το μαρσαρω. Αν ανοιξω το γκαζι αποτομα μπουκωνει αλλα στρωνει μετα! Τονιζω οτι μετα δουλευει αψογα! Να το παω για καθαρισμα κ ρυθμισμα?! Με την ευκαιρια ποσο κοστιζει μια τετοια εργασια σε μαστορα της προκοπης ή στην αντιπροσωπεια?

sakisvolos
11/11/2008, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Oχι μου το κανει μονο οταν το πρωτο-ξεκινησω!Οταν ανοιγω αποτομα το γκαζι την πρωτη φορα το μηχανακι μπουκωνει για λιγακι αλλα μετα "αρπαζει" κ ειναι οκ!Κανει κ το ιδιο οταν το βαλω μπροστα κ το μαρσαρω. Αν ανοιξω το γκαζι αποτομα μπουκωνει αλλα στρωνει μετα! Τονιζω οτι μετα δουλευει αψογα! Να το παω για καθαρισμα κ ρυθμισμα?! Με την ευκαιρια ποσο κοστιζει μια τετοια εργασια σε μαστορα της προκοπης ή στην αντιπροσωπεια?

Αν δεν στο κάνει αυτό το ''μπούκωμα'' αφού έχει ζεσταθεί το μοτέρ γνώμη μου είναι να μην
το πειράξεις! Και το δικό μου που είναι με καρμπυρατέρ το γκάζι δεν το ''δέχεται'' να το ανοίξεις
απότομα όταν είναι κρύο και ειδικά τώρα που κάνει κρύο άμα δε ζεσταθεί καλά το κάνει πιο πολύ!

:wave2: :wave2:

camen
11/11/2008, 23:44
Λες να το αφησω ετσι δηλαδη κ αν δω να χειροτερευει να το κοιταξω? Παντως μολις του δωσω μια δυνατη γκαζια φτιαχνει αμεσως!Το πολυ πολυ να ριξω ενα καθαρισμα στο φιλτρο αερος αν θελει να δω αν θα φτιαξει?

notakos600
12/11/2008, 01:40
Τώρα που κάνει κρύο τα πρω'ι'νά να το βάζεις μπροστά με το τσοκ, το οποίο μετά από λίγο να το σπρώχνεις πάλι στη θέση του και να συνεχίζεις το ζέσταμα με ανοιγοκλείσιμο του γκαζιού μέχρι τις 2.000 στροφές.
Μόλις νιώσεις την κεφαλή από κάτω σου να έχει ζεσταθεί, δεν θέλει πολύ ώρα, ξεκινάς συντηρητικά μέχρι να φτάσει το μοτέρ στη θερμοκρασία λειτουργίας του. Ο δισταγμός που σου κάνει είναι γιατί το μοτέρ είναι ακόμη κρύο. Πριν βάλεις χέρι στο καρμπιρατέρ να έχεις ελέγξει ή αλλάξει μπουζί, να έχεις καθαρίσει, λιπάνει ή αντικαταστήσει το φίλτρο αέρα και να είσαι σίγουρος για το πρατήριο που βάζεις βενζίνη.
Για τα υπόλοιπα περί σπρέ'ι' και φτερωτών δράκων με κάλυψαν απόλυτα οι αποπάνω.
Να θυμάσαι πάντα πως ποτέ δεν πειράζουμε κάτι που δεν ξέρουμε πως λειτουργεί γιατί απλά θα το πάρουμε στο χέρι, άλλωστε το ΧΤ δεν παθαίνει τπτ αν δεν το πειράξεις. Για οτιδήποτε χρειαστείς να απευθυνθείς στον γνωστό σου μηχανικό, γιατί διαφορετικά θα χάσεις πολλαπλάσια χρήματα, χρόνο και ψυχική ηρεμία.

sakisvolos
12/11/2008, 07:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Πριν βάλεις χέρι στο καρμπιρατέρ να έχεις ελέγξει ή αλλάξει μπουζί,

+1000:wave2:

simeon
12/11/2008, 10:22
ερωτηση ασχετου:
αυτα τα προσθετα που βαζεις στην βενζινη και υποτιθετε οτι καθαριζουν κτλ δεν προσφέρουν τιποτα??

camen
12/11/2008, 10:47
Βενζινη βαζω 100αρα ΒΡ απο πρατηριο εδω στην Πατρα που εχω ακουσει κ διαβασει πολυ καλα λογια! Θα κοιταξω το φιλτρο αερος μηπως κ θελει καθαρισμα... Το πιο πιθανον ειναι να εχει να κανει με το κρυο κ το ζεσταμα γιατι το μηχανακι δεν εχει πολυ καιρο που εκανε σερβις σε πολυ ψειρα μηχανικο κ δεν νομιζω οτι θα το αφηνε ετσι αν χρειαζονταν καθαρισμα ή ρυθμισμα! Σας ευχαριστω πολυ παιδια ολους για την βοηθεια. Παντα ορθιοι κ καλες βολτες... :beer:

notakos600
12/11/2008, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Βενζινη βαζω 100αρα ΒΡ απο πρατηριο εδω στην Πατρα που εχω ακουσει κ διαβασει πολυ καλα λογια! Θα κοιταξω το φιλτρο αερος μηπως κ θελει καθαρισμα... Το πιο πιθανον ειναι να εχει να κανει με το κρυο κ το ζεσταμα γιατι το μηχανακι δεν εχει πολυ καιρο που εκανε σερβις σε πολυ ψειρα μηχανικο κ δεν νομιζω οτι θα το αφηνε ετσι αν χρειαζονταν καθαρισμα ή ρυθμισμα! Σας ευχαριστω πολυ παιδια ολους για την βοηθεια. Παντα ορθιοι κ καλες βολτες... :beer:


Επίσης μαν, επίσης. :beer: :beer:

AntoD
12/11/2008, 11:00
100 αρα βενζινη σε αεροψυκτο μοτερ καλοκαιρι....

it;ς a no-no...

ειναι σαν το γαμο....πεταμένα λεφτά...

camen
12/11/2008, 11:44
Τι σχεση εχει η 100αρα με το αεροψυκτο μοτερ κ το καλοκαιρι?!

OldMan
12/11/2008, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δεν θελω να γινομαι εριστικος αλλα απαντησεις οπως του παραπανω δεν εχουν λογο υπαρξης!
Είναι κανα-δυό σεσημασμένα καθάρματα, αλλά μην ανησυχείς... :nono:

(τον λάκκο τους σκάβουν..) :beer:

camen
12/11/2008, 12:04
Ισως το παλικαρι να αστειευονταν αλλα εγω δεν το καταλαβα.Τελος παντων.Θεωρω οτι η υπαρξη του Φορουμ εξυπηρετει τους ανθρωπους που αγαπουν τις μηχανες κ καλο ειναι να βοηθαμε ο ενας τον αλλο οσο μπορουμε κ οχι να προσπαθουμε να την πουμε ο ενας στον αλλο!!!:beer: :beer: :beer:

sakisvolos
12/11/2008, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
100 αρα βενζινη σε αεροψυκτο μοτερ καλοκαιρι....

it;ς a no-no...

ειναι σαν το γαμο....πεταμένα λεφτά...

Πες απλά πως κάνεις πλάκα και δεν το εννοείς αυτό!:confused: :confused: :confused:

camen
12/11/2008, 17:12
Eλα ντε!!!! Αυτο αναρωτιεμαι κ εγω!:confused: :confused: :confused:

stefanos
12/11/2008, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Eλα ντε!!!! Αυτο αναρωτιεμαι κ εγω!:confused: :confused: :confused:

Για το γάμο?
Σαν θεσμός είναι κάτι που αρέσει πολύ στις γυναίκες οπότε αναγκαστικά....
Πάντως αν σκεύτεσαι να προχωρήσεις δώσε λογαριασμό να σου κάνουν δώρο μετρητά.

Οσο για την 100αρα.
Σκεύτηκες ποτέ οτι δεν είχε ανακαλυφτεί όταν βγήκε το ΧΤ?

AntoD
12/11/2008, 21:27
Επιτελους καποιος που με καταλαβαινει.....

:smokin:

sakisvolos
12/11/2008, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos

Οσο για την 100αρα.
Σκεύτηκες ποτέ οτι δεν είχε ανακαλυφτεί όταν βγήκε το ΧΤ?

:uplate: :uplate: :uplate: :uplate: :uplate:

Δεν είχε ανακαλυφτεί η 100αρα όταν βγήκε το ΧΤ αλλά σε κάποιες ειδικές συνθήκες χρήσης σε ένα
αερόψυκτο μοτέρ το καλοκαίρι ίσως είναι και απαραίτητη!
Οταν η μηχανή αυτή κινήται στην εθνική με το γκάζι για πολλή ώρα ανοιχτό
κοντά στο τέρμα μιας και μιλάμε για ένα μονοκύληνδρο και πρέπει να ''φάει'' χιλιόμετρα!
Σε μια τέτοια περίπτωση λοιπόν καλά θα είναι να έχει και λίγη 100αρα αν όχι όλη το τεπόζιτο και
αυτό για να εκμηδενιστεί ο κίνδυνος να προκληθεί κρουστηκή καύση (να χτυπίσει πυράκια δλδ)!

Αν εσείς νομίζετε ότι δεν παίζει τέτοια περίπτωση μη βάζετε 100αρα βενζίνη σε ένα αερόψυκτο όταν το βγάλετε
στην εθνική αλλά τουλάχιστον μη κοροϊδεύετε αυτούς που το κάνουν!

Αυτά και τέλος!

stefanos
13/11/2008, 08:39
Αν θεωρείς οτι οι συνθήκες στην εθνική είναι αντίξοες για τα αερόψυκτα κάνεις λάθος.
Είναι οι ιδανικές συνθήκες λειτουργίας.
Το ζόρι το τραβάνε στην κίνηση ή στο μονοπάτι με πολύ λίγα χιλιόμετρα που δεν επιτρέπουν καλή ψύξη.
Και αν απαιτούσε το χτ 100άρα με 8.5:1 συμπίεση και 38 άλογα τότε τα ΚΤΜ με 11.5:1 και τα διπλάσια θα έπρεπε να καίνε 200άρα.
Και να μην πεταχτεί κανένας να πεί για τεχνολογία θαλάμων καύσης και παρόμοια χαζά.

AntoD
13/11/2008, 09:18
Το μοτερ του ΧΤ εχει σχεδιαστει το 80!!!!

και εχει σχεδιαστει για να καει απλη μολυβδουχο των 85 οκτανίων!!!

Διαφωνει κανεις με αυτο....?

Το γιατι ειναι ανουσιο το καταλαβαινει οποιος εχει βασικες μηχανολογικες γνωσεις...βαριεμαι να το αναλυσω παραπανω.

Με την λογικη του οσο πιο ψηλα τα οκτανια τοσο καλυτερα, να βαζουμε κηροζινη στις βεσπες για καλυτερη καυση...!!!

Πιθανον με τα 100 οκτανια να εχει πολυ περισσοτερα καταλοιπα στις εδρες, βαλβιδες, πιστονι, μιας και η καταπονηση τους ειναι μεγαλυτερη(δυνοτερο μπανγκ-εκρηξη στον κυλινδρο για τους μη γνωστες)...αρα να σου τα ραγισμενα πιστονια, και οι χτυπημενες μπιελες(λιγο εξτριμ αλλα..)

Αυτα.

AntoD
13/11/2008, 09:21
Υ.Γ.

Δεν κοροιδεψα κανεναν απλα αναφερα οτι ειναι ανουσιο...

dkirkos
13/11/2008, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD


Πιθανον με τα 100 οκτανια να εχει πολυ περισσοτερα καταλοιπα στις εδρες, βαλβιδες, πιστονι, μιας και η καταπονηση τους ειναι μεγαλυτερη(δυνοτερο μπανγκ-εκρηξη στον κυλινδρο για τους μη γνωστες)...αρα να σου τα ραγισμενα πιστονια, και οι χτυπημενες μπιελες(λιγο εξτριμ αλλα..)

Αυτα.

http://en.wikipedia.org/wiki/Octane_rating

A lower-performance engine will not generally perform better with high-octane fuel, since the compression ratio is fixed by the engine design.

ισως η 100αρα που βαζει το παλικαρι να μην ειναι τοσο "νοθευμενη" αλλα αυτο ειναι παλι αλλο θεμα..:beer:

Lio
13/11/2008, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αν θεωρείς οτι οι συνθήκες στην εθνική είναι αντίξοες για τα αερόψυκτα κάνεις λάθος.
Είναι οι ιδανικές συνθήκες λειτουργίας.
Το ζόρι το τραβάνε στην κίνηση ή στο μονοπάτι με πολύ λίγα χιλιόμετρα που δεν επιτρέπουν καλή ψύξη.
Και αν απαιτούσε το χτ 100άρα με 8.5:1 συμπίεση και 38 άλογα τότε τα ΚΤΜ με 11.5:1 και τα διπλάσια θα έπρεπε να καίνε 200άρα.
Και να μην πεταχτεί κανένας να πεί για τεχνολογία θαλάμων καύσης και παρόμοια χαζά.

Νομίζω οτι ο camen δεν έχει το 600 αλλά το serow που έχει συμπίεση 9.5:1. Παρόλα αυτά και εγω πιστεύω πως δεν χρειάζεται 100άρα.
Τωρα για το μονοπάτι έχεις δίκιο, αλλά σκέψου οτι στην εθνική το μοτέρ θα δουλεύει συνεχώς στις 6000+ οπου ναι μεν η ταχύτητα του αέρα είναι μεγαλύτερη, αλλά ο χρόνος για την αποβολή της θερμότητας είναι πολύ μικρότερος (τώρα τι δουλειά έχι ενα serow στην εθνική είναι άλλο θέμα).
Γενικά τα αερόψυκτα μοτέρ υπόκεινται σε τεράστιες μεταβολές της θερμοκρασίας, που δεν είναι και οτι καλύτερο.
Η τεχνολογια των θαλαμων καύσης δεν είναι τοσο χαζό θεμα. Τα τελευταία χρόνια οι συμπιέσεις έχουν ανέβει γενικώς...

AntoD
13/11/2008, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από dkirkos
http://en.wikipedia.org/wiki/Octane_rating

A lower-performance engine will not generally perform better with high-octane fuel, since the compression ratio is fixed by the engine design.
beer:

I rest my case!!!


:beer:

Lio
13/11/2008, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dkirkos
http://en.wikipedia.org/wiki/Octane_rating

A lower-performance engine will not generally perform better with high-octane fuel, since the compression ratio is fixed by the engine design.

ισως η 100αρα που βαζει το παλικαρι να μην ειναι τοσο "νοθευμενη" αλλα αυτο ειναι παλι αλλο θεμα..:beer:

Ακριβώς.
Μεγαλύτερος αριθμός οκτανιου σημαίνει πως η βενζίνη αντέχει σε μεγαλύτερη συμπίεση και όχι οτι έχει μεγαλύτερη θερμική απόδοση.
Βέβαια κυκλοφορούν πολλοί αστικοι μύθοι του τύπου "έβαλα στη βέσπα μου κηροζίνη (που ειναι στην ουσία καθαρό-φωτιστικό πετρέλαιο) και έγινε πύραυλος" αλλά ως συνήθως δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα....

stefanos
13/11/2008, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Νομίζω οτι ο camen δεν έχει το 600 αλλά το serow που έχει συμπίεση 9.5:1. Παρόλα αυτά και εγω πιστεύω πως δεν χρειάζεται 100άρα.
Τωρα για το μονοπάτι έχεις δίκιο, αλλά σκέψου οτι στην εθνική το μοτέρ θα δουλεύει συνεχώς στις 6000+ οπου ναι μεν η ταχύτητα του αέρα είναι μεγαλύτερη, αλλά ο χρόνος για την αποβολή της θερμότητας είναι πολύ μικρότερος (τώρα τι δουλειά έχι ενα serow στην εθνική είναι άλλο θέμα).
Γενικά τα αερόψυκτα μοτέρ υπόκεινται σε τεράστιες μεταβολές της θερμοκρασίας, που δεν είναι και οτι καλύτερο.
Η τεχνολογια των θαλαμων καύσης δεν είναι τοσο χαζό θεμα. Τα τελευταία χρόνια οι συμπιέσεις έχουν ανέβει γενικώς...

Ολόσωστος αλλά ακριβώς έτσι έχουν σχεδιαστεί να λειτουργούν όλα τα αερόψυκρα, ακριβώς γι αυτό δεν είναι τόσο αποδοτικά και γι αυτό δεν είναι τόσο πιεσμένα και δεν έχουν τά άλογα των υγρόψυκτων.
Δεν είναι κάποιο κουσούρι η αερόψυξη.
Εφόσον σου αρκούν καμιά σαρανταριά άλογα απο 600 μονοκύλινδρο δεν χρειάζεσαι υγρόψυξη.
Είναι επί πλέον κόστος κατασκευής συντήρησης πολυπλοκότητα πιθανή πηγή προβλήματος.
Μη το βλέπουμε σαν κουσούρι που θέλει θεραπία με 100άρα, ήμαρτον τα μηχανάκια αυτά βγάζουν άπειρα χιλιόμετρα χωρίς τίποτα.

camen
13/11/2008, 10:41
Aν κ ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα μας δεν πειραζει.Καταρχας ναι εχω το SEROW!Για τον αν εχει θεση ή οχι στην εθνικη δεν ξερω διοτι φιλος εχει κανει απειρα ταξιδια Αθηνα--διαφοροι προορισμοι(μεχρι κ Ιταλια) κ το μηχανακι δεν μασησε μια!Εγω δεν το εχω για αυτο βεβαια,το εχω για μες στην πολη κ για κοντινες βολτες κ επειδη δεν "ζηταει" τιποτα!!!
Οσο για την 100αρα δεν την βαζω τοσο για την αποδοση αλλα γιατι θεωρω οτι ειναι λιγοτερο νοθευμενη απο την απλη(εβαζα κ απλη κ την ειχα πατησει ασχημα!!!).Αν καταπονει η οχι το μοτερ δε το γνωριζω...
Καλη σας μερα:wave2: :wave2: :wave2:

AntoD
13/11/2008, 10:50
Για την ενημερωση σου...

Η 100 επο ερευνα του ΕΜΠ ειναι η πιο νοθευμενη βενζινη στην Ελλαδα, με ποσοστο 93% εαν θυμαμαι καλα....

καλα χλμ.

:beer:

Lio
13/11/2008, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ολόσωστος αλλά ακριβώς έτσι έχουν σχεδιαστεί να λειτουργούν όλα τα αερόψυκρα, ακριβώς γι αυτό δεν είναι τόσο αποδοτικά και γι αυτό δεν είναι τόσο πιεσμένα και δεν έχουν τά άλογα των υγρόψυκτων.
Δεν είναι κάποιο κουσούρι η αερόψυξη.
Εφόσον σου αρκούν καμιά σαρανταριά άλογα απο 600 μονοκύλινδρο δεν χρειάζεσαι υγρόψυξη.
Είναι επί πλέον κόστος κατασκευής συντήρησης πολυπλοκότητα πιθανή πηγή προβλήματος.
Μη το βλέπουμε σαν κουσούρι που θέλει θεραπία με 100άρα, ήμαρτον τα μηχανάκια αυτά βγάζουν άπειρα χιλιόμετρα χωρίς τίποτα.
Δεν εννοούσα οτι είναι κουσούρι η αερόψυξη. Μια χαρά είναι. Στο αερόψυκτο 2CV μου το μόνο κουσούρι ήταν οτι το χειμώνα το καλοριφέρ ζέσταινε μόνο στην ανηφόρα...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Νομίζω οτι ο camen δεν έχει το 600 αλλά το serow που έχει συμπίεση 9.5:1. Παρόλα αυτά και εγω πιστεύω πως ΔΕΝ χρειάζεται 100άρα.

Lio
13/11/2008, 11:35
camen δεν εννοούσα οτι το serow δεν εχει θέση στην εθνική...
Εχω κάνει και εγω στα νειάτα μου πολλά ταξίδια με XL250 και ξέρω τη γλύκα. Στην εθνική αυτά τα μηχανάκια απλά δεν βρίσκονται στο στοιχείο τους και μετά απο αρκετά χιλιόμετρα η ταλαιπωρία (του αναβάτη, οχι του μηχανακίου, να εξηγούμεθα) αρχίζει να διαδέχεται την όποια ευχαρίστηση...

camen
13/11/2008, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Για την ενημερωση σου...

Η 100 επο ερευνα του ΕΜΠ ειναι η πιο νοθευμενη βενζινη στην Ελλαδα, με ποσοστο 93% εαν θυμαμαι καλα....

καλα χλμ.

:beer:

Θα μου επιτρεψετε να διαφωνησω... Βεβαια εξαρταται απο που βαζεις!Αν βαζεις σε τυχαια βενζιναδικα μπορει κ να ειναι πιο νοθευμενη.Θα μου πεις πώς ειμαι σιγουρος οτι αυτη που βαζω εγω δεν ειναι?! Απλα δεν ειμαι:D!!! Προσπαθω ομως να ελαχιστοποιησω τις πιθανοτητες...Απο μηχανολογικη αποψη παντως δεν εχω καταλαβει ακομη που βλαπτει...

camen
13/11/2008, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
camen δεν εννοούσα οτι το serow δεν εχει θέση στην εθνική...
Εχω κάνει και εγω στα νειάτα μου πολλά ταξίδια με XL250 και ξέρω τη γλύκα. Στην εθνική αυτά τα μηχανάκια απλά δεν βρίσκονται στο στοιχείο τους και μετά απο αρκετά χιλιόμετρα η ταλαιπωρία (του αναβάτη, οχι του μηχανακίου, να εξηγούμεθα) αρχίζει να διαδέχεται την όποια ευχαρίστηση...

Α μπραβο:beer: :beer: :beer:
Τωρα συμφωνουμε...

AntoD
13/11/2008, 11:50
"Οκταπλασιάστηκε φέτος το ποσοστό της νοθείας για τη σούπερ βενζίνη, καθώς βρέθηκε νοθευμένο το 8,3% των δειγμάτων έναντι 1,1% το 2006."

http://64.233.183.104/search?q=cache:fQPgQuMPIm0J:www.groupvag.gr/skodaclub/showthread.php%3Ft%3D2367%26page%3D8+%CE%BD%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B7+%CE%B2%C E%B5%CE%BD%CE%B6%CE%B9%CE%BD%CE%B7+%CE%95%CE%9C%CE%A0&hl=el&ct=clnk&cd=6&gl=gr

camen
13/11/2008, 11:56
Στο βωμο του κερδους παντα η ποιοτητα ερχεται δευτερη!
Το ζητημα ειναι να προσπαθεις να βρεις οσο το δυνατον καλυτερη ποιοτητα!
Τι πιστευεις: αν βαλεις απλη την μια φορα κ 100αρα την αλλη απο βενζιναδικο της προκοπης(το ιδιο κ τις δυο φορες) σε πια απο τις 2 περιπτωσεις εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες να ειναι περισσοτερο νοθευμενη?
Κ μια αλλη ερωτηση αν επιτρεπεται: τι μηχανη οδηγεις?(θα σου εξηγησω γιατι ρωταω!)

stefanos
13/11/2008, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Θα μου επιτρεψετε να διαφωνησω... Βεβαια εξαρταται απο που βαζεις!Αν βαζεις σε τυχαια βενζιναδικα μπορει κ να ειναι πιο νοθευμενη.Θα μου πεις πώς ειμαι σιγουρος οτι αυτη που βαζω εγω δεν ειναι?! Απλα δεν ειμαι:D!!! Προσπαθω ομως να ελαχιστοποιησω τις πιθανοτητες...Απο μηχανολογικη αποψη παντως δεν εχω καταλαβει ακομη που βλαπτει...

Στην θέση δεν θα ανησυχούσα καθόλου γιατί στην χειρότερη άντε να βάζεις αμόλυβδη που την πληρώνεις για 100άρα.

camen
13/11/2008, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Στην θέση δεν θα ανησυχούσα καθόλου γιατί στην χειρότερη άντε να βάζεις αμόλυβδη που την πληρώνεις για 100άρα.

Ακριβως... Κ βαση πιθανοτητων ισως η 100αρα να ειναι(εστω κ λιγο) καλυτερη!

AntoD
13/11/2008, 12:02
Παπι. 6βολτο

:D

Lio
13/11/2008, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Θα μου επιτρεψετε να διαφωνησω... Βεβαια εξαρταται απο που βαζεις!Αν βαζεις σε τυχαια βενζιναδικα μπορει κ να ειναι πιο νοθευμενη.Θα μου πεις πώς ειμαι σιγουρος οτι αυτη που βαζω εγω δεν ειναι?! Απλα δεν ειμαι:D!!! Προσπαθω ομως να ελαχιστοποιησω τις πιθανοτητες...Απο μηχανολογικη αποψη παντως δεν εχω καταλαβει ακομη που βλαπτει...
Το μόνο σίγουρο είναι οτι βλάπτει τη τσέπη... (αν βέβαια δεν είναι απαραίτητο να βάζουμε 100άρα).
Νομίζω οτι συνήθως η (ακριβότερη) βενζίνη νοθεύεται με φθηνότερη, οπότε τρέχα γύρευε...

camen
13/11/2008, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Παπι. 6βολτο

:D

Ρωταω σοβαρα γιατι αν πχ ειχες R1 πολυ αμφιβαλω ( οτι κ να λεγανε οι μελετες) αν θα εβαζες απλη κ οχι 100αρα.

AntoD
13/11/2008, 12:13
Κι ομως κακως αμφιβαλεις....
:nono:

εχω απο 50αρι μονοκυλινδρο 40ετιας μεχρι 4κυλινδρο 1200 νεο, με μπολικα (καπου 12) ενδιαμεσα....

ποτε δεν βαζω σουπερ....ειναι απλα κοροιδια...

εαν το μοτερ το επιβαλει πιο καλα βαλε προσθετα....(ουτε απο αυτα βαζω αλλα λεω...)

OldMan
13/11/2008, 12:15
Βρε κορίτσια ...

Ο καημένος ο SFης έγραψε επίτομο έργο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14837) περί των καυσίμων ...

Αν επί αυτών υπάρχουν διαφωνίες, ευχαρίστως να ανοιχθεί thread και να την βρούμε την άκρη !!! :winka:

camen
13/11/2008, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5

οπότε τρέχα γύρευε...

Aκριβως αυτο:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

AntoD
13/11/2008, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Βρε κορίτσια ...

Ο καημένος ο SFης έγραψε επίτομο έργο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14837) περί των καυσίμων ...

Αν επί αυτών υπάρχουν διαφωνίες, ευχαρίστως να ανοιχθεί thread και να την βρούμε την άκρη !!! :winka:

Ετσι

:winka:

Το συμπέρασμα στο τέλος:
"Η δύναμη του marketing έχει θεολογικές επιδράσεις στον καταναλωτή. Και την προσκυνώ ως επιστήμη. Η ψυχολογία του καταλανωτή είναι 1000 φορές πιό σύνθετη από τη βενζίνη. Καθένας κάνει ό,τι θέλει, αλλά αυτό το ανεκδιήγητο "έβαλα 100άρα και είδα διαφορά" προσωπικά με σκοτώνννννει!!!"

:beer:

camen
13/11/2008, 13:24
Συμφωνω:beer: :beer: :beer:
:wave2: :wave2: :wave2:

camen
13/11/2008, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Ετσι

:winka:

"έβαλα 100άρα και είδα διαφορά"

:beer:

Δεν υποστηριξα κατι τετοιο:nono: :nono: :nono: (αν κ μιλας γενικα πιστευω!)
Σιγα μην περιμενα να γινει το SEROW πυραυλος με 100αρα!
Ειναι απο μονο του:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sakisvolos
13/11/2008, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Ετσι

:winka:

Το συμπέρασμα στο τέλος:
"Η δύναμη του marketing έχει θεολογικές επιδράσεις στον καταναλωτή. Και την προσκυνώ ως επιστήμη. Η ψυχολογία του καταλανωτή είναι 1000 φορές πιό σύνθετη από τη βενζίνη. Καθένας κάνει ό,τι θέλει, αλλά αυτό το ανεκδιήγητο "έβαλα 100άρα και είδα διαφορά" προσωπικά με σκοτώνννννει!!!"

:beer:


Δεν νομίζω να είπε κάποιος εδώ ρε #edit- Αντώνη# ότι με την 100αρα πάει η μηχανή καλύτερα!:nono: :nono:

Είπαμε δυο βασικούς λόγους για τους οποίους θα ήταν καλά στην εθνική να έχει μέσα λίγη αν όχι όλη 100αρα!
Τώρα το κόστος εντάξει αυξάνει αλλά αν νομίζεις ότι ένα αερόψυκτο στην εθνική με τα γκάζια τσίτα
δουλεύει κρύο κάποιο λάθος μάλλον κάνεις!
Σκέψου λίγο τη θερμοκρασία που αναπτύσσετε στο θάλαμο καύσης και στην κεφαλή του εμβόλου
με τις στροφές να είναι κοντά στο κόκκινο!
Και κάτι άλλο γιατί στα εγχειρίδια χρήσης των περισσότερων αερόψυκτων δίνει πιο ψυχρό μπουζί
από το κανονικό για παρατεταμένη χρήση σε υψηλές στροφές εφόσον δουλεύει πιο κρύο? :confused:

camen
14/11/2008, 23:38
Θα γραψω εδω για να μην ανοιξω καινουργιο τοπικ κ αν θελει καποιος moderator ας το μετακινησει!
Θελω να αλλαξω λαδια στο μηχανακι(yamaha serow xt 225cc)! O κατασκευαστης προτεινει
YAMALUBE-4 (20W40) or SAE 20W40 type SE/F motor oil.
Να προτιμησω το συγκεκριμενο(αν ναι που την βρισκω αυτη την μαρκα)?
Αν οχι ,εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο?(Αν κ ξοδεψα πολυ ωρα διαβαζοντας τις "ΛΑΔΟΛΟΓΙΕΣ" ομολογω οτι δεν καταλαβα κ πολλα ,παρα την αξιοθαυμαστη δουλεια του OLDMAN!!!)
1 ΛΙΤΡΟ λαδι παιρνει οποτε δεν εχω κ τοσο προβλημα με την τιμη αλλα αν αναφερεται καποιο λαδι αν θυμαστε πειτε κ τιμη!:D
Κ μια ακομη απορια:
Στο manual λεει:
1)Periodic oil change-1L(αυτο το καταλαβα!!!)
2)With oil filter replacement-1.1L(αν απλα καθαρισω το φιλτρο πρεπει να βαλω 1.1L???)
3)Total amount-1.3L(ειναι το ανωτατο οριο ποσοτητας???)
Ευχαριστω εκ των προτερων για την πολιτιμη βοηθεια σας
:beer: :beer: :beer:

Bavarian
14/11/2008, 23:46
Castrol GTX 20-40 από Λαμπριανίδη 5 ευρώ το λίτρο.Μπορείς να βάλεις και 20W-50 μιά χαρά θα είναι :winka:

AntoD
14/11/2008, 23:50
Bαλε ενα ημι-συνθετικο 20-40 για τον χειμωνα και το καλοκαιρι βαλε 15-50....

Bavarian
14/11/2008, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
2)With oil filter replacement-1.1L(αν απλα καθαρισω το φιλτρο πρεπει να βαλω 1.1L???)
3)Total amount-1.3L(ειναι το ανωτατο οριο ποσοτητας???)
Ευχαριστω εκ των προτερων για την πολιτιμη βοηθεια σας
:beer: :beer: :beer:


Το φίλτρο λαδιού το αλλάζεις δεν το καθαρίζεις.Αν το αλλάξεις βάζεις 1.1 λίτρα.

Το total amount που γράφει είναι η ποσότητα λαδιού που χρειάζεται μετά από γενική επισκευή του μοτέρ αφού αυτό ανοιχτεί.

camen
15/11/2008, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Το φίλτρο λαδιού το αλλάζεις δεν το καθαρίζεις.Αν το αλλάξεις βάζεις 1.1 λίτρα.


Στο manual αναφερει οτι μπορω να το πλεινω με σαπουνι!
Δεν νομιζω ομως οτι εχει κ κανενα ιδιαιτερο κοστος το καινουργιο...

Bavarian
15/11/2008, 00:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Στο manual αναφερει οτι μπορω να το πλεινω με σαπουνι!
Δεν νομιζω ομως οτι εχει κ κανενα ιδιαιτερο κοστος το καινουργιο...


Μήπως έχεις μπερδευτεί με το φίλτρο του αέρα ? Δεν υπάρχει φίλτρο λαδιού που να πλένεται με σαπούνι και νερό.
Το φίλτρο λαδιού του serow είναι αυτό που σου βάζω στη φωτό βρίσκεται στη δεξιά πλευρά του μοτέρ και έχει 6 ευρώ το ορίτζιναλ yamaha και περίπου 4 ευρώ ένα after market.


148076

AntoD
15/11/2008, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Στο manual αναφερει οτι μπορω να το πλεινω με σαπουνι!
Δεν νομιζω ομως οτι εχει κ κανενα ιδιαιτερο κοστος το καινουργιο...

ασφαλως...και πλενεται το φιλτρο λαδιου....αλλά μονο με Ferry...συμ-φερει...

:hypnotize

camen
15/11/2008, 00:24
Πλενεται!!!Το γραφει καθαρα στο μανιουαλ!!!! Αλλα σιγα για 6Ε μην κατσω να το πλεινω...

sakisvolos
15/11/2008, 00:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Στο manual αναφερει οτι μπορω να το πλεινω με σαπουνι!
Δεν νομιζω ομως οτι εχει κ κανενα ιδιαιτερο κοστος το καινουργιο...

Φίλτρο λαδιού καλά είναι να μπαίνει καινούργιο σε κάθε αλλαγή λαδιού όπως επίσης καλά είναι να
είναι γνήσιο ή κάτι επώνυμης εταιρίας! :winka:

Lio
15/11/2008, 09:52
Το φίλτρο λαδιού του serow δεν είναι χάρτινο (αν και μοιάζει εκ πρώτης όψεως), αλλά απο λεπτή πλαστική σιτα και μπορεί να πλυθεί και να ξαναχρησιμοποιηθεί.
Υπάρχει όμως περίπτωση να κυκλοφορούν και χάρτινα φίλτρα για αυτόν τον κινητήρα που που υπάρχει και σε παλιά ΧΤ125, ΧΤ200, TW200, SR125 της Yamaha.
Αν τυχόν έχει χάρτινο φίλτρο τότε ΔΕΝ μπορείς να το πλύνεις.
Καθάρισε καλά και τον χώρο γύρω απο το φίλτρο, γιατί εκεί μαζεύεται αρκετή μάκα και πρόσεξε τη σωστή τοποθέτηση του (αν μπεί λάθος μπορεί να κόψει τη ροη του λαδιού προς την κεφαλή και τη μπιέλα), καθώς και ενα μικρό O-ring που βρίσκεται γύρω απο την κάτω βίδα του καπακιού.

Για τις ποσότητες:
1L θέλει αν δεν ανοίξεις το φίλτρο. Αν το ανοίξεις θέλει κάτι παραπάνω (1.1). 1.3L χρειάζεται μετά απο λύσιμο ολόκληρου του κινητήρα (το λάδι στις αλλαγές δεν φεύγει όλο).

Α, και για το ξεβίδωμα της τάπα για το άδειασμα του λαδιού πάρε ενα καλό εξάγωνο καρυδάκι (19mm αν θυμάμαι καλά) γιατί χαλάει εύκολα.

camen
15/11/2008, 11:25
Να προτιμησω το μαμισιο φιλτρο ή καποιο aftermarket διαφορετικου τυπου ειναι καλυτερο?
Αν ναι πειτε μου ποιο να παρω!!! Κ προτεινετε κ κανενα λαδακι βρε παιδια......

Lio
15/11/2008, 11:57
Σίγουρα με το original φίλτρο δεν κάνεις λάθος. Δε νομίζω ενα aftermarket να προσφέρει κάτι παραπάνω.
Όσο για το λαδάκι, οι γνώμες είναι σαν ξέρεις ποιές... (εγώ πάντως στο δικο μου serow βάζω απο το lidl).
Mπορείς να διαβάσεις και τα παραλειπόμενα των λαδολογιων:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=18741
(και αν βγάλεις άκρη στείλε πμ στον ολδμαν...)

camen
15/11/2008, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Σίγουρα με το original φίλτρο δεν κάνεις λάθος. Δε νομίζω ενα aftermarket να προσφέρει κάτι παραπάνω.
Όσο για το λαδάκι, οι γνώμες είναι σαν ξέρεις ποιές... (εγώ πάντως στο δικο μου serow βάζω απο το lidl).
Mπορείς να διαβάσεις και τα παραλειπόμενα των λαδολογιων:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=18741
(και αν βγάλεις άκρη στείλε πμ στον ολδμαν...)

Nα βγαλω συμπερασμα?!:rotflmao::rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Εισαι τρελος?!Ολο το απογευμα χθες προσπαθουσα κ δεν τα καταφερα...
Ενταξει οχι κ λαδι απο τα Lidl:nono: :nono:

Viper2013
27/01/2014, 21:08
sorry για το hijack

1) αλλα ποσα θα δινατε για λυσιμο και καθαρισμα του καρπυρατερ [μπανιο, βελονες, φυσήματα etc], σε συνεργειο στην αττικη;
2) εχετε καποιον εμπιστο;

thanks

yiannis172
27/01/2014, 21:33
Αγορασε ενα σπρευ καρμπυρατερ και με προσοχη,ωστε να μη χαθει τιποτα,λυσε το καρμπ σου.Ριξε αρκετο σε καθε διοδο που θα δεις,καθως και στα ζιγκλερ.Αφου τελειωσεις ριξε ενα καλο φυσημα σε ενα βενζιναδικο και εισαι ετοιμος.Στα εξηγησα γρηγορα και μπακαλιστικα αλλα αν εχεις μια στοιχειωδη αντιληψη για το τι κανεις,ειναι ευκολο να το κανεις μονος,οικονομικο και εχεις την ευχαριστηση του DIY.