PDA

View Full Version : C02 και ντοκιμαντερ στο σκαι



harvester
13/11/2008, 08:51
το ειδε κανενας χθες το ντοκιμαντερ που αναφεροταν στο διοξιδιο του ανθρακα?
με λιγα λογια υπευθυνος για την μεταβολη της θερμοκρασιας στον πλανητη ειναι ο ηλιος και μονο ο ηλιος.
Μαλιστα η αλλαγη θερμοκρασιας εχει αμεση σχεση με τις κιλιδες που εμφανιζει στην επιφανεια του.
Ο ανθρωπος με τιποτα δεν μπορει να συμβαλει σ'αυτο μιας και ερευνες εδειξαν οτι στα πανω στροματα της ατμοσφαιρας ο αερας παραμενει ψυχρος οπως και στους ωκεανους.

Επισης ελεγε οτι οι ωκεανοι ειναι αυτοι που ρυθμιζουν την θερμοκρασια και ψυχονται ή θερμαινονται αναλογα.απλα αυτη η αποροφηση της θερμοτητες κραταει αρκετα χρονια.

Μαλιστα εγινε και αναφορα στα πολιτικα παιχνιδια που παιχτηκαν πανω στις κλιματολογικες αλλαγες για την προωθηση της πυρηνικης ενεργειας.

πληρωμενα κατευθυνομενα ινστιτουτα ειναι αυτα που βγαλαν το πορισμα οτι ο ανθρωπος ειναι αυτος που ευθυνεται για τις κλιματολογικες αλλαγες.

η κινδυνολογια σε ολο της το μεγαλειο

Κανένας
13/11/2008, 08:56
Το έχει ξαναδείξει (πως λέμε έχει ξαναμπεί )
:smokin:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=70026

pipis
13/11/2008, 09:36
και εγώ το είδα το ντοκιμαντέρ εχθές.
Δεν λέω μας συμφέρει... μας βολεύει... πολλά...
Πώς γίνετε με την πρώτη που μας πουν κάτι να ανατρέπουμε όλα όσα νομίζαμε τόσο καιρό...
Μήπως επειδή κοιμόμαστε πιο ελαφριά?? μήπως φεύγει ένα βάρος από τη συνείδησή μας??

Δεν λέω οι άνθρωποι είχαν αποδείξεις σε ότι έλεγαν, αλλά δεν νομίζω ότι θα καταλαβαίναμε αν μας έλεγαν και αρλούμπες, όπως και καλά μας έλεγαν τόσα χρόνια οι "άλλοι". Πού ξέρουμε ότι αυτό το ντοκιμαντέρ δεν το έχουνε πληρώσει οι μεγάλες εταιρείες για να βγούνε λάδι αυτές???

Ούτε πνεύμα αντιλογίας είμαι ούτε τίποτα, απλά πονηρεύομαι λιγάκι και με τις 2 τις πλευρές

:wave2: :wave2: :wave2:

derd
13/11/2008, 09:47
Ο σκαι εχει βαλει κατα καιρους ντοκιμαντερ και με την αλλη αποψη... Anyway μπορουμε να μην κανουμε τιποτα για το Co2 και να δουμε σε λιγα χρονια αν ειναι υπευθυνο η οχι (θα εχουν λιωσει και οι παγοι, θα εχει απελευθερωθει και το μεθανιο... )

Παντως κατα τη γνωμη μου το συγκεκριμενο ρεπορταζ πιο κοντα ειναι στα συμφεροντα του κλαδου των ορυκτων καυσιμων..

harvester
13/11/2008, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από derd
Ο σκαι εχει βαλει κατα καιρους ντοκιμαντερ και με την αλλη αποψη... Anyway μπορουμε να μην κανουμε τιποτα για το Co2 και να δουμε σε λιγα χρονια αν ειναι υπευθυνο η οχι (θα εχουν λιωσει και οι παγοι, θα εχει απελευθερωθει και το μεθανιο... )
το 70 εδειχναν ντοκυμαντερ που υπηρχε φοβος να παγωσει ολος πλανητης και να χαθει η ανθρωπινη ζωη :lol: :lol:

gixxerpap
13/11/2008, 09:51
αθώος ο κατηγορούμενος λοιπόν .....φιουυυ και είχα αρχίσει να έχω τύψεις ... μπορούμε να ξελιγώσουμε λοιπόν τον πλανήτη άφοβα, μπορούμε να μολύνουμε να ρυπάνουμε, να κάψουμε, χωρίς να μας καίγεται καρφί!!!!!:a30: γιουπιιιι:a30:γιουπιιιιι :a30:

derd
13/11/2008, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
το 70 εδειχναν ντοκυμαντερ που υπηρχε φοβος να παγωσει ολος πλανητης και να χαθει η ανθρωπινη ζωη :lol: :lol:

ναι αλλα για τη γη 30 χρονια ειναι κλασματα του δευτερολεπτου ...

harvester
13/11/2008, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
και εγώ το είδα το ντοκιμαντέρ εχθές.
Δεν λέω μας συμφέρει... μας βολεύει... πολλά...
Πώς γίνετε με την πρώτη που μας πουν κάτι να ανατρέπουμε όλα όσα νομίζαμε τόσο καιρό...
Μήπως επειδή κοιμόμαστε πιο ελαφριά?? μήπως φεύγει ένα βάρος από τη συνείδησή μας??

Δεν λέω οι άνθρωποι είχαν αποδείξεις σε ότι έλεγαν, αλλά δεν νομίζω ότι θα καταλαβαίναμε αν μας έλεγαν και αρλούμπες, όπως και καλά μας έλεγαν τόσα χρόνια οι "άλλοι". Πού ξέρουμε ότι αυτό το ντοκιμαντέρ δεν το έχουνε πληρώσει οι μεγάλες εταιρείες για να βγούνε λάδι αυτές???

Ούτε πνεύμα αντιλογίας είμαι ούτε τίποτα, απλά πονηρεύομαι λιγάκι και με τις 2 τις πλευρές

:wave2: :wave2: :wave2:
σωστος αλλα νομιζω οτι ο πρασινος πλανητης πουλαει πλεον περισσοτερο.
αν δουμε ποσες επιχηρησεις εχουν επενδυση σε πρασινα προιντα τοτε μια χαρα βολευει ολους η οικολογια μιας και βγαζουν χρηματα.

δεν λεω οτι δεν υπαρχη ρυπανση αλλα ο φοβος να μας πνιξουν οι ωκεανοι αν δεν παρουμε αυτοκινητα με καταλυτες και euro5 ειναι εξωπραγματικος τελικα

harvester
13/11/2008, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από derd
ναι αλλα για τη γη 30 χρονια ειναι κλασματα του δευτερολεπτου ...
αρα εκει που θα παγωναμε το 70 αλλαξανε τοσο πολυ τα πραγματα που πλεον θα λιωσουμε.
λες και το 70 δεν υπηρχαν ο βιομηχανιες και η ρυπανση

harvester
13/11/2008, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
αθώος ο κατηγορούμενος λοιπόν .....φιουυυ και είχα αρχίσει να έχω τύψεις ... μπορούμε να ξελιγώσουμε λοιπόν τον πλανήτη άφοβα, μπορούμε να μολύνουμε να ρυπάνουμε, να κάψουμε, χωρίς να μας καίγεται καρφί!!!!!:a30: γιουπιιιι:a30:γιουπιιιιι :a30:
σε καμια περιπτωση αλλωστε δεν αναφερε οτι δεν εχει επιπτωσεις στην ανθρωπινη υγεια η ρυπανση.απλα δεν θα εχεις τοσο μεγαλες τυψεις οτι θα λιωσουν οι παγοι απο την yoshimura :lol:

el_hymador
13/11/2008, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
σωστος αλλα νομιζω οτι ο πρασινος πλανητης πουλαει πλεον περισσοτερο.
αν δουμε ποσες επιχηρησεις εχουν επενδυση σε πρασινα προιντα τοτε μια χαρα βολευει ολους η οικολογια μιας και βγαζουν χρηματα.

δεν λεω οτι δεν υπαρχη ρυπανση αλλα ο φοβος να μας πνιξουν οι ωκεανοι αν δεν παρουμε αυτοκινητα με καταλυτες και euro5 ειναι εξωπραγματικος τελικα

Το εχουν ξεφτυλισει το θεμα με την "οικολογια" και το εχουν μετατρεψει σε νεα Trendy ταση...

Εκτος απ τον τεραστιο τζιρο των "πρασινων" προϊοντων, η "οικολογικη συνειδηση" εχει περασει παντου...αγοραζοντας ενα πακετο μπισκοτα βοηθατε στην διασωση του εμπριμε σαλαχιου της Ινδονησιας, υπογραφωντας αυτο υιοθετειτε ενα πιγκουϊνο και παει λεγοντας...

Τωρα που ξεπερασαμε τις ενοχες για το προπατορικο αμαρτημα, θα μας φορτωσουν νεες επειδη απλως ζουμε και αναπνεουμε...

Το να σεβεσαι το περιβαλλον και να μην εισαι επιζημιος, ειναι θεμα προσωπικης επιλογης. Ανακυκλωσε, κανε λιγο οικονομια σε ενεργεια, φυτεψε κανα δεντρο και μην πετας σκουπιδια...αυτο αρκει,αυτο μπορουμε να κανουμε οι περισσοτεροι. Να αλλαξουμε λιγο τις συνηθειες μας. Στην τελικη, ακομα και αν δεν ειναι η προστασια του περιβαλλοντος ο σκοπος, ειναι καλο να εχουμε ενα μετρο στο πως ζουμε.

...οι υστεριες δεν βοηθανε πουθενα.

cityfly
13/11/2008, 10:13
εγώ πάντως

τα 'παμε και παλιότερα


για τη Γη δεν ανησυχώ
η Γη θα επιβιώσει από το οτιδήποτε
ΕΜΕΙΣ (οι άνθρωποι) δε θα 'μαστε εκεί να το δούμε

μόλις μας ξεφορτωθεί θα είναι πάλι μια χαρά

:rotflmao: :rotflmao:

derd
13/11/2008, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
εγώ πάντως

τα 'παμε και παλιότερα


για τη Γη δεν ανησυχώ
η Γη θα επιβιώσει από το οτιδήποτε
ΕΜΕΙΣ (οι άνθρωποι) δε θα 'μαστε εκεί να το δούμε

μόλις μας ξεφορτωθεί θα είναι πάλι μια χαρά

:rotflmao: :rotflmao:

+1000

AYTO ειναι το μονο σιγουρο!!

p@nos
13/11/2008, 12:41
παιδια το οτι το CO2 δεν ευθυνεται στην υπερθερμανση του πλανητη μπορει να ειναι και αληεθια.

Αυτο ομως δε συμαινει οτι δε μολυνεται κιολας ο πλανητης...

menos
13/11/2008, 13:07
An inconvenient truth!!! Ενα DVD που εχω προωθησει σε πολυ κοσμο, Οσοι μπορειτε να το "κατεβασετε" (E mule, Torrent), Εχει πολλα στοιχεια για το ποσο φταιμε εμεις η ο ηλιος για τα σημερινα και αυριανα αποτελεσματα! Το προτεινω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΧΤΑ! Δειτε και το αναλογο trailer

http://video.google.com/videoplay?docid=2078944470709189270

fotiswr
13/11/2008, 13:30
καλησπερα πρωτα θα ηθελα να πω οτι ειδα το εν λογο ντοκυμαντερ,για το λογο το αληθες βλεπω παρα πολλα ντοκυμαντερ και ενημερωνομαι συχνα περι του περιβαλλοντος,το οτι ο ηλιος σαν ατομικο στοιχειο εχει και αυτος την επιπτωση του στην ατμοσφαιρα μας,αλλα και αλλα καλα π.χ φωτοσυνθεση,ο ανθρωπινος οργανισμος συνθετει την βιταμινη D και πολλα αλλα....Η ρυπανση που προκαλειται εχει αμεση σχεση με το φαινομενο θερμοκηπιου,σημειωση καποιος εγραψε οτι το 1970 θα παγωναμε και τι εχει αλλαξε μεχρι τωρα??και απαντω παρα πολλα,να προσθεσω οτι απο το τοτε που αρχισε η βιομηχανικη επανασταση το κλιμα της γη μεταβληθει αισθητα....το να σεβεται καποιος το περιβαλλον δεν ειναι επιλογη του καθενος αλλα ευθυνη ,πολλοι σκεφτονται "δεν μου καιγεται καρφακι αν μολυνω το περιβαλλον ,αν πεταω σκουπιδια οπου να ναι,,ή εγω θα σωσω τον κοσμο"ε αυτοι οι ανθρωποι ειναι αξιοι της μοιρας τους αλλα και εις βαρος καποιων αλλων, σε αυτων φταινε και οι κυβερνησεις οπου θα επρεπε να επιβληθονται τεραστια προστιμα και κυρωσεις ........αν καποιος θελει να εξετασει εαν το CO2 εχει σχεση με την επιπτωση του περιβαλλον ας βαλει το αυτοκινητο η την μηχανη του να δουλευει μεσα στο σπιτι και να κατυσει να αναπνεει και μετα θα σου πω τι προβληματα θα αντιπετωπισει..αυτα ευχαριστω


προστατεψτε το περιβαλλον-ανακυκλωστε

fotiswr
13/11/2008, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
An inconvenient truth!!! Ενα DVD που εχω προωθησει σε πολυ κοσμο, Οσοι μπορειτε να το "κατεβασετε" (E mule, Torrent), Εχει πολλα στοιχεια για το ποσο φταιμε εμεις η ο ηλιος για τα σημερινα και αυριανα αποτελεσματα! Το προτεινω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΧΤΑ! Δειτε και το αναλογο trailer

http://video.google.com/videoplay?docid=2078944470709189270


συμφωνω και να την δειτε ,την εχω παρακολουθησει και εξαιρετικα πολυ,,,

apav
14/11/2008, 10:08
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=957287&lngDtrID=252 :smokin:

menos
14/11/2008, 13:30
Εκτιμούν ότι η επιστροφή των παγετώνων θα γίνει σε 10 με 100.000 χρόνια από σήμερα, χρόνος που «γεωλογικά, είναι αύριο».

Ναι, δε λεω, Γεωλογικα ειναι αυριο, Δηλαδη στο περιπου, καπου το 43.748 μ.Χ θα επιστρεψουν οι παγετωνες, μεχρι τοτε χεσε ολη την παγκοσμια κινηση που γινεται για το φαινομενο του θερμοκηπιου, τις αλλαγες του κλιματος, τα δραστικα μετρα για την οικολογια, και ολους τους αλλους επιστημονες που ψαχνουν συνεχως εναλλακτικες λυσεις!

Στο κατω κατω της γραφης ρε αδερφε, αν κανει λιγη ζεστη παραπανω το επομενο καλοκαιρι (42-50 βαθμους κελσιου) χεσε τους επιστημονες της υφηλιου και κρατα ενα ανεμιστηρακι:rolleyes:

Tpap
14/11/2008, 13:45
Οι αγελάδες φταίνε.

Και το μεθάνιο που εκλύουν όταν κλάνουν.

Υπάρχει και σχετική μελέτη.

:wave2:

ermiss
14/11/2008, 14:54
Το ότι η επόμενη περίοδος παγετώνων στατιστικά θα είναι σε 100.000 χρόνια, είναι αληθές, το ότι θα παγώσει η ΓΗ είναι επίσης αληθές. Αυτό που δεν μπορεί να καταλάβει ο κόσμος είναι ότι, η υπερθέρμανση του πλανήτη δεν θα έχει σαν αποτέλεσμα την ερημοποίηση απλά της νότιας ευρώπης απλά,αλλά και θα έχει σαν αποτέλεσμα επίσης μια πολύ πιο γρήγορη εποχή παγετώνων....


Άντε και ότι ο ήλιος φταίει, απότομα δηλαδή άρχισε να παράγει μεγαλύτερη θερμοκρασία, περίμενε δηλαδή καμιά δεκαριά εκατομμύρια χρόνια καιαποφάσισε σε μια 20ετία να κάνει τόσο γρήγορες αλλαγές ενώ πριν ήθελε 5--10 αιώνες.


Το θέμα δεν είναι οι αλλαγές του ήλιου απλά, αλλά το ότι έχουμε σκίσει την ατμόσφαιρά μας, οπότ δεν έχει τις ίδιες ανοχές όπως είχε πριν μερικές εκατοντάδες χρόνια... Φταίει ο ήλιος που λιώνει την άσφαλτο, φταίμε και εμείς που σκίσαμε τα ελαστικά μας και δεν φρενάρει....


Η δική μας επίδραση στο περιβάλλον είναι που επιταχύνει τις διαδικασίες. Όχι απλά οι ηλιακές κηλίδες.


Σύντομα αναφέρω. Το φαινόμενο του θερμοκηπίου ανεβάζει ακόμα πιο πολύ την θερμοκρασία της Γης, η τρύπα στο όζον καταστρέφει ακόμα πιο πολύ όσες άμυνες έχει ο πλανήτης σε τέτοιες αλλαγές. Μια αύξηση της θερμοκρασίας 5 βαθμών δεν θα έχει απλά σαν συνέπεια το λιώσιμο το πάγων(οπότε εμείς που μένουμε ψηλά στα @@ μας). Το λιώσιμο των πάγων θα επηρεάσει ΑΜΕΣΩΣ την κίνηση του golf stream (τμήμα του Μεγάλου Ωκεάνιου Ρεύματος που δροσίζει τις θερμές περιοχές της γης και ζεσταίνει τις κρύες πετυχαίνοντας μικρές-ανθρώπινες-βιώσιμες αποκλίσεις μεταξύ πόλων και ισημερινού) και θα παγώσει με ακραίες θερμοκρασίες, σχεδόν όλη την κεντρική και βόρεια Ευρώπη. μια διαφορετική περίοδος των παγετώνων....

Το θέμα δεν είναι αν φταίει απλά ο ήλιος, αλλά τι μπορούμε να κάνουμε για να περιορίσουμε την επιδρασή μας στο όλο σύστημα και να βελτιώσουμε τις συνθήκες διαβίωσης, αν όχι των παιδιών μας, των δισέγγονων μας...

tamar
15/11/2008, 16:59
Σχετικά με το αν CO2 σχετίζεται με την αύξηση της θερμοκρασίας:

http://en.wikipedia.org/wiki/Temperature_record_of_the_past_1000_years
http://en.wikipedia.org/wiki/Hockey_stick_controversy

Και φυσικά το πολύ γνωστό διάγραμμα του "Μπαστουνιού του Χόκεϋ" (hockey stick graph)..
:mad:


148110

SVX
15/11/2008, 19:08
ψτξαε οολι στο ιρτνεεντ για βτεκιανια με το πιοχενερεμο " πανηλτικη σισκαη "


μιρεποτε να διασεβατε?