PDA

View Full Version : aporia gia kranos



neos mixanovios
13/11/2008, 17:28
καλησπερα .προκειται να αγορασω το modenas kriss125 για την δουλεια μου το χρειαζομαι και κρινω οτι ειναι ισως υπερβολικο αγοραζοντας το modenas xcite135 χωρις βεβαια να το απορριπτω.....ψαχνω λοιπον για αγορα ενος πολυ καλου κρανουςδιοτι με το κεφαλι μας δεν πρεπει να παιζει κανεις.μου αρεσει τις ARAI το RX-7 CORSAIR EDWARDS VALENCIA το λευκο και το χω βρει 480 ευρω στο toofast στην αργυρουπολη και περιμενω να ερθει για να το δοκιμασω-καλυτερη τιμη.προς το παρον εχω δοκιμασει αλλου ενα shoei xr1000 και ηταν μια χαρα.Ηθελα λοιπον να ρωτησω αν ειμαι υπερβολικος στην αγορα τετοιου κρανους,τι εσεις προτεινετε και επισης μου ειπε ενας πωλητης οτι δεν πρεπει να παρεις το ιδιο χρωμα κρανους με το μηχανακι ε τι λετε?περιμενω .Επισης στην αγορα αν το παρω λεμε ιανουαριο2009 το κρανος τη ημερομηνια κατασκευης πρεπει να εχει???

dimdil
13/11/2008, 17:48
οσο πιο ανοιχτο ειναι το χρωμα του κρανους το κανει πιο ευδιακριτο απο τους αλλους οδηγους ιδιως τη νυχτα:winka:
σιγουρα τα κρανη που αναφερεις ειναι παρα πολυ καλα ομως μπορεις να βρεις και κοματια ποιο οικονομικα για την περιπτωση σου. απλα να προσεξεις να τηρουν τις συγκεκριμενες προδιαγραφες (ευρωπαικης ενωσης) και σαφως να εφαρμοζουν καλα στο κεφαλι σου (νουμερο)
ενδεικτικα αναφερω nollan --shark--uvex (γυρω στα 250 ε) σιγουρα θα βρεις ενδιαφεροντα κομματια
καλες αγορες
:beer: :beer:

AntoD
13/11/2008, 17:57
Δεν δινεις τα παραπανω χρηματα να παρεις ενα μοτο της προκοπης....

Κρανος για τα χλμ που θα πηγαινεις μπορει να παρεις και με 250-300 ευρα...πολυ καλο.

Βρηκες το ARAI το RX-7 CORSAIR EDWARDS VALENCIA το λευκο με 480 ευρω .......

που ειναι αυτο το τοοφαστ.....(μηπως εκανες λαθος!!!)

αποκλειεται τοσο φτηνα..χωρις πλακα!:hypnotize

gsx1400
13/11/2008, 18:06
δεν κανει αυτο το κρανος για το μηχανακι που πας να παρεις ειναι κρανος για σπορτ μηχανακια :wave2: :wave2: :wave2:

zolotas
13/11/2008, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από neos mixanovios
επισης μου ειπε ενας πωλητης οτι δεν πρεπει να παρεις το ιδιο χρωμα κρανους με το μηχανακι ε τι λετε?

:lol: καθενας λεει οτι μαλακια του κατεβει απο την γκλαβα για να πουλησει............

κατσε ρε φιλε ,κρανος αγοραζεις .......δεν κανεις διακοσμηση στην κρεβατοκαμαρα

αν ειναι να σε βλεπουν βαλε εκεινη την περουκα του μοικανου ,κολαει πανω στο κρανος ....πες τον τσακαλο τον πωλητη

div400
13/11/2008, 18:23
1 ποτέ δεν μπορείς να είσαι υπερβολικός με το κράνος....είτε με το παπί πέσεις είτε με το 1000αρι...η άσφαλτος το ίδιο θα πονέσει!

2 ένα ανοιχτόχρωμο κράνος θα σε κάνει πιο ευδιάκριτο και έτσι θα αυξήσεις την πιθανότητα να σε δουν οι οδηγοί άρα μειώνεις την πιθανότητα ατυχήματος. το ίδιο ισχύει και για το υπόλοιπο ρουχισμό :winka:

3 δυστυχώς όσο καλό και να είναι το κράνος, δεν είναι αρκετό! συμβουλή μου: πάρε και ένα μπουφάν μοτοσυκλέτας με ενισχύσεις σε αγκώνες,ώμους ΚΑΙ πλάτη*. καλό θα ήταν να είναι αδιάβροχο και με αφαιρούμενη επένδυση έτσι ώστε να το φοράς και σε λίγο πιο ζεστές μέρες και να μεγιστοποιήσεις την περίοδο χρήσης (αντί δηλ. να πάρεις 2, ένα χειμερινό και ένα θερινό). Συμπληρώνεις με ένα καλό σετ μπότες (υπάρχουν πολλά μοντέλα που είναι αρκετά διακριτικά και δεν φωνάζουν από μακριά ότι είναι ειδικές ''μοτοσυκλετιστικές'' μπότες) και ένα ζευγάρι γάντια.

:wave2:

*= πολλά μπουφάν στην πλάτη έχουν ένα απλό αφρώδες (ο θεός να το κάνει) προστατευτικό. καλά θα κάνεις να πάρεις ένα καλύτερο και να το αντικαταστήσεις. αρκετοί κατασκευαστές μπουφάν φτιάχνουν και προστατευτικά πλάτης, οπότε μπορείς να βρεις κάποιο που να ταιριάζει στην υποδοχή του μπουφανιού. ακόμα καλύτερα θα ήταν βέβαια να πάρεις ένα απο αυτά που τα φοράς ανεξάρτητα απο το μπουφάν (κροκόδειλος το λένε...) που τα θεωρώ καλύτερα, γιατί προσφέρουν την μέγιστη περιοχή κάλυψης ενώ συνήθως είναι και ανώτερης ποιότητας/απόδοσης.

:beer: :wave2:

υγ2: ΜΗΝ ΤΣΙΓΚΟΥΝΕΥΤΕΙΣ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΕΙΝΑΙ, ΟΧΙ ΕΞΟΔΟ!

doulou
13/11/2008, 22:59
Αν παρεις KYMCO nexxon ή straight παιρνεις δωρο κρανουμπα,αδιαβροχο κουστουμι , μπαγκαζιερα
και εχεις αξιοπρεπεστατο παπι και ρεστα για μπουφαν,γαντακι και βενζινες ...
http://www.kymco.gr/main.html

Band(age)it
13/11/2008, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από doulou
Αν παρεις KYMCO nexxon ή straight παιρνεις δωρο κρανουμπα,αδιαβροχο κουστουμι , μπαγκαζιερα
και εχεις αξιοπρεπεστατο παπι και ρεστα για μπουφαν,γαντακι και βενζινες ...
http://www.kymco.gr/main.html

Ποσοστα παιρνεις ?

jkap
14/11/2008, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gsx1400
δεν κανει αυτο το κρανος για το μηχανακι που πας να παρεις ειναι κρανος για σπορτ μηχανακια :wave2: :wave2: :wave2:

Επωφελούμαι από αυτό που είπες για να ρωτήσω και εγώ.

Γιατί σε ένα κατάστημα που πήγα να δοκιμάσω το rx7 ο πωλητής μου είπε ότι το rx7 είναι για ss μηχανάκια που έχουν πολύ σκυφτή θέση οδήγησης και σε μένα που έχω ένα gsr600 θα δουλεύει καλύτερα το viper gt.
Αυτό ισχύει?

Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να είναι σταθερό στις υψηλές ταχύτητες.
Διαφωτίστε με γιατί είμουν έτοιμος να παραγγείλω το rx7 από Internet.

neos mixanovios
14/11/2008, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Δεν δινεις τα παραπανω χρηματα να παρεις ενα μοτο της προκοπης....

Κρανος για τα χλμ που θα πηγαινεις μπορει να παρεις και με 250-300 ευρα...πολυ καλο.

Βρηκες το ARAI το RX-7 CORSAIR EDWARDS VALENCIA το λευκο με 480 ευρω .......

που ειναι αυτο το τοοφαστ.....(μηπως εκανες λαθος!!!)

αποκλειεται τοσο φτηνα..χωρις πλακα!:hypnotize

ΜΠΕΣ ΣΤΟ ΣΙΤΕ ΤΟ www.toofast.gr για να δεις τιν τιμη που την ειχε 719 και την πηγε 480 και εχω επικοινωνησει με το μαγαζι γιατι αναμενετε να ερθει και να με καλεσει για να το δοκιμασω ....το γουσταρεις και εσυ ετσι?το μαγαζι ειναι λ.αλιμου 101 αργυρουπολη.......και που ξερεις οτι θμεινω στο παπι χαχαχαχχ φιλακια ANTOD

neos mixanovios
14/11/2008, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από neos mixanovios
ΜΠΕΣ ΣΤΟ ΣΙΤΕ ΤΟ www.toofast.gr για να δεις τιν τιμη που την ειχε 719 και την πηγε 480 και εχω επικοινωνησει με το μαγαζι γιατι αναμενετε να ερθει και να με καλεσει για να το δοκιμασω ....το γουσταρεις και εσυ ετσι?το μαγαζι ειναι λ.αλιμου 101 αργυρουπολη.......και που ξερεις οτι θαμεινω στο παπι χαχαχαχχ φιλακια ANTOD

byron
14/11/2008, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από jkap
Επωφελούμαι από αυτό που είπες για να ρωτήσω και εγώ.

Γιατί σε ένα κατάστημα που πήγα να δοκιμάσω το rx7 ο πωλητής μου είπε ότι το rx7 είναι για ss μηχανάκια που έχουν πολύ σκυφτή θέση οδήγησης και σε μένα που έχω ένα gsr600 θα δουλεύει καλύτερα το viper gt.
Αυτό ισχύει?

Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να είναι σταθερό στις υψηλές ταχύτητες.
Διαφωτίστε με γιατί είμουν έτοιμος να παραγγείλω το rx7 από Internet.


Ότι μαλακία θές ακούς απ΄τους πωλητές...:a31:

gsx1400
14/11/2008, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από jkap
Επωφελούμαι από αυτό που είπες για να ρωτήσω και εγώ.

Γιατί σε ένα κατάστημα που πήγα να δοκιμάσω το rx7 ο πωλητής μου είπε ότι το rx7 είναι για ss μηχανάκια που έχουν πολύ σκυφτή θέση οδήγησης και σε μένα που έχω ένα gsr600 θα δουλεύει καλύτερα το viper gt.
Αυτό ισχύει?

Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να είναι σταθερό στις υψηλές ταχύτητες.
Διαφωτίστε με γιατί είμουν έτοιμος να παραγγείλω το rx7 από Internet.



Επειδή ψαχνόμουν πολύ για το κατάλληλο για μένα κράνος, ρώτησα έναν φίλο μου πωλητή στην Αθήνα και μου εξήγησε ότι το rx7 είναι πολύ καλό αλλά αφορά sport μηχανάκια λόγω του συνδιασμού θέσης οδήγησης και των αεραγωγών στο κράνος. Με την σκυφτή θέση οδήγησης ο σχεδιασμός των συγκεκριμένων αεραγωγών λειτουργεί στο μέγιστο στα sport μηχανάκια και αποτελεί βάσανο για τα naked μηχανάκια που έχουνν όρθια στάση οδήγησης. Στα naked οι αεραγωγοί του fx7 είναι "σχεδόν αχρηστοι" και η θέση τους δεν βοηθάει τον αναβάτη.

TOLISTOLAROS
14/11/2008, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από gsx1400
Επειδή ψαχνόμουν πολύ για το κατάλληλο για μένα κράνος, ρώτησα έναν φίλο μου πωλητή στην Αθήνα και μου εξήγησε ότι το rx7 είναι πολύ καλό αλλά αφορά sport μηχανάκια λόγω του συνδιασμού θέσης οδήγησης και των αεραγωγών στο κράνος. Με την σκυφτή θέση οδήγησης ο σχεδιασμός των συγκεκριμένων αεραγωγών λειτουργεί στο μέγιστο στα sport μηχανάκια και αποτελεί βάσανο για τα naked μηχανάκια που έχουνν όρθια στάση οδήγησης. Στα naked οι αεραγωγοί του fx7 είναι "σχεδόν αχρηστοι" και η θέση τους δεν βοηθάει τον αναβάτη.
Μήπως ο πωλητής εννοούσε το "φτερό" που έχουν κάποια κράνη στο πίσω μέρος τους και είναι για να βοηθά την κατάσταση στους στροβιλισμούς;Γιατί οι αεραγωγοί δουλεύουν σε οποιαδήποτε στάση(αν όχι στο μέγιστο πάντως πολύ καλά)

byron
14/11/2008, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gsx1400
Επειδή ψαχνόμουν πολύ για το κατάλληλο για μένα κράνος, ρώτησα έναν φίλο μου πωλητή στην Αθήνα και μου εξήγησε ότι το rx7 είναι πολύ καλό αλλά αφορά sport μηχανάκια λόγω του συνδιασμού θέσης οδήγησης και των αεραγωγών στο κράνος. Με την σκυφτή θέση οδήγησης ο σχεδιασμός των συγκεκριμένων αεραγωγών λειτουργεί στο μέγιστο στα sport μηχανάκια και αποτελεί βάσανο για τα naked μηχανάκια που έχουνν όρθια στάση οδήγησης. Στα naked οι αεραγωγοί του fx7 είναι "σχεδόν αχρηστοι" και η θέση τους δεν βοηθάει τον αναβάτη.

Να πεις στον φίλο σου να κόψει το playstation, γιατί τον κόβω να μην έχει φορέσει καν RX7 με μοτοσυκλέτα.
Το μόνο "θέμα" που έχει το RX7 όπως και το Χ-11 είναι ο θόρυβος απ΄τους αεραγωγούς (είτε σε SS είτε σε naked). H αεροδυναμική που έχει το κράνος είναι κορυφαία.

SVX
14/11/2008, 21:42
g@vl@ mpikouti


148065