PDA

View Full Version : Inovva or yamaha?



jerdim
13/11/2008, 18:03
lpn eimai se dilima .. exw akousei para polla arnitika gia to inovva to palio kai dn kserw..
san mixanakia m aresei to inovva to crypton r kai to x..
Eimai prwtaris.. kai exw kapies apories..
pio grigori epitaxinsi exei to r? to x? i to inovva? i kalitera honda i yamaha?
peripoy posa xiliometra bgazei to ka8ena?
kai psaxnw kati p 8a mporo na tou alaksw kana plastiko kai genika na toy kanw modelismo apanw..
tnx gia to reading sas..

fotiswr
13/11/2008, 18:21
crypton x the best apo ta tria pou aneferes

XJR_Billy
13/11/2008, 18:29
Yamaha :smokin: :wave2:

ktmakis
13/11/2008, 19:24
Προσωπικά έχω εμπειρία προσωπική μόνο από Yam. (πολλά χρόνια)
Ηοnda εχω καβαλήσει πολλά αλλά δεν είχα δικό μου.
Από ποιοτητα δεν έχουν τρελλές διαφορές και δεν μπορούν να συγκριθούν με τα παλιά καλά μηχανάκια.
Αν θές να πειραματιστείς νομίζω και τα΄δύο τα ίδια προσφέρουν.
Απο το Crypton μου (04) είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Για γκάζια δεν ξέρω διότι δεν με ενδιαφέρει. Κάνει πάντως τη δουλειά του και δεν ζητάει σχεδόν τίποτα.
Αν θέλεις γκάζια και πειράματα με μοτερ καλύτερα να κοιτάξεις κάτι σε μοτοσυκλέτα.

TROOPER
13/11/2008, 19:52
+1 στο γιαμαχα

nik7119
14/11/2008, 06:33
yamaxa,,ειχα το ινοβα και μου αλαξε τα φωτα,,καδενακι,, μπιστονι, μπιελα,,λαδια εκαιγε,,κι ολα αυτα στα 19000χλμ,,μακρυα απο ινοβα,,

epp1640
14/11/2008, 06:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
yamaxa,,ειχα το ινοβα και μου αλαξε τα φωτα,,καδενακι,, μπιστονι, μπιελα,,λαδια εκαιγε,,κι ολα αυτα στα 19000χλμ,,μακρυα απο ινοβα,,

:eek: Εντάξει δεν είχα ποτέ innova.. αλλά μήπως του είχες αλλάξει την Π_ν@_ι@? Γιατί μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο.. Σε κάθε περίπτωση ρε παιδιά εντάξει, παπιά είναι, μην πάμε και στο άλλο άκρο να ψάχνουμε επιταχύνσεις κτλπ.. Είναι εργαλεία για αστικό περιβάλλον.. πόση διαφορά να δεις από το ένα στο άλλο?? :beer: :wave2:

ΥΓ Ξέχασα να απαντήσω.. yamaha δαγκωτό..

+ ψυγειάκι

+ 5 αλογάκια

+ μονή ανάρτηση πίσω

+ μεταπώληση

+ πιο φτηνά ανταλλακτικά

+ 4 βαλβίδες

+ καλύτερο πλαίσιο..

nik7119
14/11/2008, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
:eek: Εντάξει δεν είχα ποτέ innova.. αλλά μήπως του είχες αλλάξει την Π_ν@_ι@? Γιατί μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο.. Σε κάθε περίπτωση ρε παιδιά εντάξει, παπιά είναι, μην πάμε και στο άλλο άκρο να ψάχνουμε επιταχύνσεις κτλπ.. Είναι εργαλεία για αστικό περιβάλλον.. πόση διαφορά να δεις από το ένα στο άλλο?? :beer: :wave2:

ΥΓ Ξέχασα να απαντήσω.. yamaha δαγκωτό..

+ ψυγειάκι

+ 5 αλογάκια

+ μονή ανάρτηση πίσω

+ μεταπώληση

+ πιο φτηνά ανταλλακτικά

+ 4 βαλβίδες

+ καλύτερο πλαίσιο.. φιλε καμια σχεση,,εχουν περασει αποτα χερια μου ολα τα παπια της χοντα,,το ινοβα ομως που το εμπιστευτεικα δηστηχως με προδοσε,,τοκαδενακι χτυπησε εντελως ξαφνικα,,το μχν μετα τα 10000χλμπεριπου εκαιγε λαδι εντελως στα ξαφνικα,,με αποτελεσμα να χτηπησει και μπιελα,,εχω ενα σουπρα αυτο με το ταμπουρο μπροστα,,εξωτερικα ειναι για φτηξυμο,,ποτε δεν του εκανα σερβις,,μονο λαδια και μπουζι,,αν τ ακουσεις πως δουλευει θα παθεις πλακα,,ραπτομηχανη,,το ινοβα ομως ηταν μεγαλη αποτηχια,,γι αυτο περασα στη γιαμαχα και ειμαι τωρινος κατοχος ενος χ135

KONIORDO$
14/11/2008, 16:18
στην πρωιγουμενη δουλεια μου ειχαμε 3 innova και στον χρονο(ουτε χρονο για την ακριβεια) βαρεσαν μπιελα και τα τρια
κριμα στο ονομα που εχει η χοντα στα παπια τοσα χρονια ...

Bavarian
14/11/2008, 16:20
Inovva or yamaha?



Kymco :D :winka:

jerdim
14/11/2008, 16:26
ase re.. :P

epp1640
14/11/2008, 18:30
Γιατί δεν κοιτάς και τα

address 125

zx 135

?:winka:

Red Rider
14/11/2008, 19:15
Παιδια κακα τα ψεμματα με το crypton x πας ενα σκαλι πανω,και δεν συγκρινεται με κανενα παπι που κυκλοφορει αυτη τη στιγμη λογω τεχνολογιας και μονο.
Ειχα αρκετα παπακια και αφου πουλησα το τελευταιο innova(απαραδεκτο),πηγαινα για το address να πω την αληθεια,ομως αφου εκανα test ride το Χ αλλαξα τελειως γνωμη.
Κατα τη αποψη μου τα 2 καλυτερα παπια ειναι το address και το crypton x.

makis206
14/11/2008, 23:24
ΖΧ-130 :smokin:

Μέχρι στιγμής 2850 χιλιόμετρα μαζί του και μ'έχει βγάλει ασπροπρόσωπο στην επιλογή που έκανα.

Στα +

- Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής (φαίνεται από την πρώτη ματιά)
- Γενική συμπεριφορά στο δρόμο (καταπίνει ανώδυνα όποιες ανωμαλίες του δρόμου, πολύ καλό και στη στροφή, προσωπικά το προτίμησα απ'το Yamaha σ'αυτόν τον τομέα)
- Φοβερή αίσθηση στιβαρότατου πλαισίου
- Πολύ καλή η κλιμάκωση των σχέσεων του κιβωτίου(το Innova σπάει @@ σ'αυτόν τον τομέα..)
- Μαλακές αλλαγές ταχυτήτων αν και λίγο θορυβώδεις και με περιστροφικό σασμάν (από 4η με ένα πάτημα μπροστά πάει στη νεκρά όταν είναι τελείως σταματημένο το μηχανάκι)
- Δεν μασάει η μιζάρα του στο πρωινό πάτημα του μπουτόν όσο κρύο κι αν έχει έξω
- Οικονομία καυσίμου αν και καρμπυρατεράτο
- Πολύ καλές επιδόσεις (τα 100 τα έχει για πλάκα στο κοντέρ ενώ εγώ είδα τελική 130κάτι, έχει περιθώρια ακόμα όμως αν και δεν είναι για την ηλικία μου αυτά τα πράγματα :lol: )
- Ικανοποιητικά φώτα (από τα λίγα παπιά που κυκλοφορούν σήμερα με διακόπτη που σβήνουν εντελώς, για μένα είναι πλεονέκτημα αυτό)
- Ο μεγαλύτερος χώρος κάτω απ'τη σέλα (16 λίτρα νομίζω)
- Γέμισμα ρεζερβουάρ χωρίς να χρειαστεί να σηκωθώ απ'τη σέλα
- Λάστιχα που μέχρι στιγμής δεν μ'έχουν προδώσει ούτε στο ελάχιστο
- Δεν έχει τρίξει ούτε για δείγμα (παρατήρησα αρκετά μονωτικά/αντιθορυβικά υλικά ανάμεσα στα κουμπώματα των πλαστικών του μερών
- Πλήρης πίνακας οργάνων με στροφόμετρο
- Απίστευτη ηρεμία από τους ενοχλητικούς κραδασμούς των μονοκύλινδρων όσο ανεβαίνουν οι στροφές πράγμα που οφείλεται στην ύπαρξη συνεμπλόκ στις βάσεις του μοτέρ
- Άνετη αντιολισθητική και ευρύχωρη σέλα για οδηγό και συνεπιβάτη
- Σε πολύ καλή τιμή, φθηνότερο από Innova και πολύ καλύτερο κατά τη γνώμη μου (έχω αλλάξει 3 καρμπυρατεράτα στη ζωή μου -δεν έχει σημασία πως και γιατί- κι έχω οδηγήσει αρκετά και το ψεκαστό) και πολύ φθηνότερο απ'το Crypton (αν και το Yamaha είναι υδρόψυκτο, βάλε και το μονό αμορτισέρ πίσω). Στα 1975ευρώ με ακτίνες και στα 2095 με χυτούς τροχούς της Enkei.

Στα -

- Θα ήθελα να έχει δυνατότερα φρένα
- Ταμπούρο πίσω (προσωπικά το προτιμώ για παπί αλλά θα το ήθελα πιο δυνατό)
- Ψηλά τοποθετημένα μαρσπιέ συνεπιβάτη σε σημείο που τον κουράζουν σύντομα (ίσως οφείλεται στο σπορτίβικο στυλ του παπιού)
- Αερόψυκτο, προσωπικά δεν το βάζω στα μειονεκτήματα αφού δεν ζητάω πολλά πολλά μπιχλιμπίδια από ένα παπί αλλά απ'τη στιγμή που το Crypton βγήκε υδρόψυκτο για πολλούς δείχνει μείον μιας και ανέβηκε ο πήχης ουσιαστικά στην κατηγορία.

Από design άλλους τους ενθουσιάζει και άλλους τους απωθεί, εγώ το έχω κάνα 4μηνο κι ακόμα μου πιάνουνε την πάρλα στα φανάρια και δεν μ'αφήνουν να φύγω όταν ανάψει το πράσινο, το γέλιο το μεγάλο το έχουν οι βενζινάδες πάντως όταν με κοιτάνε περίεργα περιμένοντας να κατέβω απ'τη σέλα :lol:

Κυκλοφορεί και σε Modenas με την ονομασία X-Cite 130.

Για όποια απορία για το ΖΧ-130 εδώ θα τριγυρίζω :winka:

:beer:


148073

kastpan
15/11/2008, 00:00
innova,το εχω και ειναι πολυ καλό...αυτοι που πέρνουν Honda νομίζουν οτι δεν πρεπει να τους κάνουν servise φιλαράκο,γι'αυτο λενε όλα αυτα...

makis206
15/11/2008, 00:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
innova,το εχω και ειναι πολυ καλό...αυτοι που πέρνουν Honda νομίζουν οτι δεν πρεπει να τους κάνουν servise φιλαράκο,γι'αυτο λενε όλα αυτα...

Μιας και δεν αιτιολογείς και τόσο πολύ την απάντησή σου θέλω να σου πω δυο πράγματα.

Μια ζωή Honda έλεγα πάντα μέσα μου κι έτσι έπραττα απ'τα 16 μου μέχρι και τα 30 που πάτησα φέτος, και στα παπιά αλλά και στις μοτοσυκλέτες μόνο τη Honda επισκεπτόμουν. Τρία Innova έχω αλλάξει στη ζωή μου (το πρώτο μεταχειρισμένο με 5000χλμ και τα άλλα δύο καινούργια) και ειδικά όσο αναφορά τη συντήρησή τους δεν σηκώνω κουβέντα μιας και άλλαζα τα λάδια στα πρώτα 300, στα 600 κι από εκεί και μετά στα 1000 και κάθε 1000 χιλιόμετρα μόνος μου προτιμώντας πάντα το ακριβότερο λάδι που έβρισκα μπροστά μου πάντα με τις προδιαγραφές της αντιπροσωπείας και πάντα με το ίδιο λάδι συνέχιζα τις τακτικές του αλλαγές.

Πολύ καλό το innova κι όταν είσαι βαμμένος Hondaκιας δεν δείνεις σημασία κιόλας σ'όλα αυτά που λένε οι τριγύρω "σφυρίζει το ταμπούρο, τρίζουν τα πλαστικά, χτυπάει ο στρόφαλος κλπ κλπ κλπ...", εμένα κανένα από τα τρία δεν μου έβγαλε καμμία περίεργη ζημιά πέρα απ'τα κλασσικά σφυρίγματα και τους τριγμούς, δεν έχει σημασία γιατί πήρα τρία Innova, πούλησα τρία Innova κι αποφάσισα αργότερα να πάρω το Modenas Kriss 115 για να καταλήξω το περασμένο καλοκαίρι στο Kawasaki (ο hondaκιας με kawasaki που ξανακούστηκε !) Αυτό που έχει σημασία είναι ότι και το Modenas αλλά και το Kawasaki (μέχρι σήμερα τουλάχιστον) με χαροποίησαν ιδιαίτερα που δεν με άφησαν -κατά κάποιο τρόπο- να ξαναπάω στο τέταρτο innova με injection αυτή τη φορά (κατά βάθος πίστεψα ότι με το honda θα συναντήσω μια απ'τα ίδια ίσως) αφού μου έδειξαν ότι και τα δύο αυτά παπιά δεν με απασχολούν πλέον με τα καθημερινά μικροπροβλήματα που μέχρι τότε είχα μόνο στο innova συναντήσει και δεν ήθελα να πραγματικά να δω !

Ρεζουμέ ; Ας δοκιμάσουμε και τ'άλλα, δεν είναι μόνο το δικό μας το καλύτερο, σωστή συντήρηση θέλουν όλα έτσι κι αλλιώς (τα cub δεν υπάρχουν πια) :winka:

Εννοείται ότι τα λέω φιλικά όλα αυτά και καμμία πρόθεση αντιπαράθεσης δεν έχω ούτε το innova θέλω να βγάλω άχρηστο (κι ας πλήρωσε μόλις πριν μια βδομάδα ο γαμπρός μου την 400άρα για την επισκευή του στροφάλου, τυχερά και άτυχα είναι αυτά), καλά κι απροβλημάτιστα χιλιόμετρα μακάρι να έχουμε όλοι μας :beer:

kastpan
15/11/2008, 00:41
egw sou lew to PGM,έχει γράψει 9763 χιλιόμετρα και δεν έχει τιποτα...και γενικά είμαι πολυ ευχαριστ..Απο παπιά να σου πω την αλήθεια μονο suzuki εχω οδηγήσει και ξέρασα...Yamaha:δεν υπαρχει περίπτωση να οδηγ...Το modenas και το kawasaki θα κοιταξώ να τα οδηγήσω....Ααα και που είσαι,περίμενε να δεις και το VTR-1200 πριν το cb...:smokin: :smokin:

makis206
15/11/2008, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
Ααα και που είσαι,περίμενε να δεις και το VTR-1200 πριν το cb...:smokin: :smokin:

Τώρα που γλυκοκοιτάζω και το Tenere με ξαναγυρίζεις πίσω ρε ;;:evil:


:lol: :beer: :lol:

kastpan
15/11/2008, 00:52
min κάνεις την μαλακία και πάρεις το TENERE....μαλακια.λες και βγκε απο το εργοστάσιο της LEGO ειναι...

inox
15/11/2008, 13:37
φιλε μου εγω εχω το modenas dynamic εδω και δυο χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημένος απο την ετερεία, 30000 κμ στο κοντερ και δεν του φερομαι και με τον καλητερο τροπο. κανε μια ερευνα και σε αλλες μαρκες και μην κολας μονο σε honda και yamaha.

675
16/11/2008, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
ΖΧ-130 :smokin:

Μέχρι στιγμής 2850 χιλιόμετρα μαζί του και μ'έχει βγάλει ασπροπρόσωπο στην επιλογή που έκανα.

Στα +

- Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής (φαίνεται από την πρώτη ματιά)
- Γενική συμπεριφορά στο δρόμο (καταπίνει ανώδυνα όποιες ανωμαλίες του δρόμου, πολύ καλό και στη στροφή, προσωπικά το προτίμησα απ'το Yamaha σ'αυτόν τον τομέα)
- Φοβερή αίσθηση στιβαρότατου πλαισίου
- Πολύ καλή η κλιμάκωση των σχέσεων του κιβωτίου(το Innova σπάει @@ σ'αυτόν τον τομέα..)
- Μαλακές αλλαγές ταχυτήτων αν και λίγο θορυβώδεις και με περιστροφικό σασμάν (από 4η με ένα πάτημα μπροστά πάει στη νεκρά όταν είναι τελείως σταματημένο το μηχανάκι)
- Δεν μασάει η μιζάρα του στο πρωινό πάτημα του μπουτόν όσο κρύο κι αν έχει έξω
- Οικονομία καυσίμου αν και καρμπυρατεράτο
- Πολύ καλές επιδόσεις (τα 100 τα έχει για πλάκα στο κοντέρ ενώ εγώ είδα τελική 130κάτι, έχει περιθώρια ακόμα όμως αν και δεν είναι για την ηλικία μου αυτά τα πράγματα :lol: )
- Ικανοποιητικά φώτα (από τα λίγα παπιά που κυκλοφορούν σήμερα με διακόπτη που σβήνουν εντελώς, για μένα είναι πλεονέκτημα αυτό)
- Ο μεγαλύτερος χώρος κάτω απ'τη σέλα (16 λίτρα νομίζω)
- Γέμισμα ρεζερβουάρ χωρίς να χρειαστεί να σηκωθώ απ'τη σέλα
- Λάστιχα που μέχρι στιγμής δεν μ'έχουν προδώσει ούτε στο ελάχιστο
- Δεν έχει τρίξει ούτε για δείγμα (παρατήρησα αρκετά μονωτικά/αντιθορυβικά υλικά ανάμεσα στα κουμπώματα των πλαστικών του μερών
- Πλήρης πίνακας οργάνων με στροφόμετρο
- Απίστευτη ηρεμία από τους ενοχλητικούς κραδασμούς των μονοκύλινδρων όσο ανεβαίνουν οι στροφές πράγμα που οφείλεται στην ύπαρξη συνεμπλόκ στις βάσεις του μοτέρ
- Άνετη αντιολισθητική και ευρύχωρη σέλα για οδηγό και συνεπιβάτη
- Σε πολύ καλή τιμή, φθηνότερο από Innova και πολύ καλύτερο κατά τη γνώμη μου (έχω αλλάξει 3 καρμπυρατεράτα στη ζωή μου -δεν έχει σημασία πως και γιατί- κι έχω οδηγήσει αρκετά και το ψεκαστό) και πολύ φθηνότερο απ'το Crypton (αν και το Yamaha είναι υδρόψυκτο, βάλε και το μονό αμορτισέρ πίσω). Στα 1975ευρώ με ακτίνες και στα 2095 με χυτούς τροχούς της Enkei.

Στα -

- Θα ήθελα να έχει δυνατότερα φρένα
- Ταμπούρο πίσω (προσωπικά το προτιμώ για παπί αλλά θα το ήθελα πιο δυνατό)
- Ψηλά τοποθετημένα μαρσπιέ συνεπιβάτη σε σημείο που τον κουράζουν σύντομα (ίσως οφείλεται στο σπορτίβικο στυλ του παπιού)
- Αερόψυκτο, προσωπικά δεν το βάζω στα μειονεκτήματα αφού δεν ζητάω πολλά πολλά μπιχλιμπίδια από ένα παπί αλλά απ'τη στιγμή που το Crypton βγήκε υδρόψυκτο για πολλούς δείχνει μείον μιας και ανέβηκε ο πήχης ουσιαστικά στην κατηγορία.

Από design άλλους τους ενθουσιάζει και άλλους τους απωθεί, εγώ το έχω κάνα 4μηνο κι ακόμα μου πιάνουνε την πάρλα στα φανάρια και δεν μ'αφήνουν να φύγω όταν ανάψει το πράσινο, το γέλιο το μεγάλο το έχουν οι βενζινάδες πάντως όταν με κοιτάνε περίεργα περιμένοντας να κατέβω απ'τη σέλα :lol:

Κυκλοφορεί και σε Modenas με την ονομασία X-Cite 130.

Για όποια απορία για το ΖΧ-130 εδώ θα τριγυρίζω :winka:

:beer:


στα -


η μανιβελα του ρε παιδι μου σα τη μανιβελα που εχω στο hi bird το κινεζικο ειναι ολοιδια...:lol:

675
16/11/2008, 16:34
οσο για το θεμα μας ,

ψηφιζω crypton χ που εχει ενας φιλος...

δε ξερω τι να πω απλα η αισθηση για παπι ειναι πολυ στιβαρη, αρκετα καλα φρενα και μια 2α που δεν τελιωνει ρε παιδι μου...

με το καρμπυρατερατο ιννοβα δεν τιθεται θεμα συγκρισης, με το ιντζεξιον δεν ξερω ...

nik7119
16/11/2008, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από 675
οσο για το θεμα μας ,

ψηφιζω crypton χ που εχει ενας φιλος...

δε ξερω τι να πω απλα η αισθηση για παπι ειναι πολυ στιβαρη, αρκετα καλα φρενα και μια 2α που δεν τελιωνει ρε παιδι μου...

με το καρμπυρατερατο ιννοβα δεν τιθεται θεμα συγκρισης, με το ιντζεξιον δεν ξερω ... iινοβα μακρυαααααααααααααααααααααααααααα

kastpan
16/11/2008, 17:39
giati re file makryaaaaaaaaaaaaaaa....to exeis odigisei to injection h mas les .......???To kainourgio Innova den exei bgalei tipota apolytws,einai apisteyto mixanaki...To proigoumeno eixe kapoia provlimata alla oxi etsi opws ta perigrafetai...Eiste ligaki ypervolikoi...

nik7119
16/11/2008, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
giati re file makryaaaaaaaaaaaaaaa....to exeis odigisei to injection h mas les .......???To kainourgio Innova den exei bgalei tipota apolytws,einai apisteyto mixanaki...To proigoumeno eixe kapoia provlimata alla oxi etsi opws ta perigrafetai...Eiste ligaki ypervolikoi... φιλε μου ιδια μχν ειναι,,απλα του εβαλαν ιτζεξιον αντι καρπυρατερ,,και αν ειναι να πας τοσο ψηλα παιρνεις το χ 135 που ειναι πολυ πιο προσεγμενο απο το ινοβα,,τα χω οδηγησει ολα,,και ειχα και ινοβα,,αστα κακη εμπειρια,,,

kastpan
16/11/2008, 17:47
nai re file exeis dikio....gi'ayto einai prwto se pwliseis kai poulaei san trelo....kai gi'ayto den mou exei erthei kaneis na mou pei oti exei provlima...kai oloi einai eyxaristimenoi me to kainourgio....

NikosKK
16/11/2008, 17:50
Πάρε ένα Ζ125 να βρείς την υγειά σου και να βγάλεις και γούστα :D :D

nik7119
16/11/2008, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
nai re file exeis dikio....gi'ayto einai prwto se pwliseis kai poulaei san trelo....kai gi'ayto den mou exei erthei kaneis na mou pei oti exei provlima...kai oloi einai eyxaristimenoi me to kainourgio.... για αυτο καιει λαδι απ τη μαμα του,,χτυπανε καδενακι,,και μπιελα,,και τα 2 που ειχα στην κατοχη μου,,το ενα με 20000 χλμ,,και το αλο με 12000,,και παντα με νορμαλ οδηγηση

kastpan
16/11/2008, 18:07
to teleutaio???

nik7119
16/11/2008, 18:08
και για αυτο εχω ενα σουπρα που εξωτερικα αν το δεις δεν το φτηνουν ουτε μιγες,,αλα δουλευει σαν ραπτομηχανη,,με 60000χλμ και χωρις ποτε του να παει πουθενα ουτε για τσεκαρισμα βαλβιδων

kastpan
16/11/2008, 18:09
se rwtisa to teleutaio innova??to PGM-F1???

nik7119
16/11/2008, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
to teleutaio??? το ενα ηταν το καρπιρατερατο ,,και το αλο το ιτζεξιον,,μου αλαξαν τα φωτα αστα φιλε,,χοντακιας μεχρι κοκαλο αλα τωρα εφηγα δια νηχτος για αλου,,

kastpan
16/11/2008, 18:13
to palio eixe bgalei kati provlimata...to kainourgio tipota
1)Ta servise pou ta ekanes???Episimo synergeio h stin geitonia??
2)Apo pou to eixes parei??Poia antiprwsopia kai se poia polh???

675
16/11/2008, 18:16
ενταξει επειδη και εγω εχω παρτιδες και με ιννοβα καρμπυρατερατο και με ιννοβα ψεκαστο και ακομα περισσοτερο με κρυπτον χ εχω να πω οτι αν και τα 3 τα αγορασεις καινουρια τοσο υπερβολικα προβληματα κανενα απο τα 3 δε βγαζει ,

τωρα για μενα τα πιο αξιοπιστα ειναι τα ψεκαστα και αναμεσα σε χοντα και γιαμαχα θα επαιρνα το 2ο και αυτο οχι γιατι το πρωτο εχει προβλημα αλλα γιατι ειναι περιπου τα ιδια λεφτα και το κρυπτον ειναι πιο εξοπλισμενο

nik7119
16/11/2008, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
to palio eixe bgalei kati provlimata...to kainourgio tipota
1)Ta servise pou ta ekanes???Episimo synergeio h stin geitonia??
2)Apo pou to eixes parei??Poia antiprwsopia kai se poia polh??? οχι και καποια προβληματα εδω βουηξε ο κοσμος ,,,τεσπα,,ειχαν γινει ολα τα σερβις σε επισιμους,,και τα 2 αντιπροσωποιας ηταν.

kastpan
16/11/2008, 18:20
na sou pw re nic...pes mou akrivws ta provlimata pou sou parousiasai to kainourgio.....kai epishs poia itan i thesh tis episimhs antiprwsopias???

Elle
16/11/2008, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από inox
φιλε μου εγω εχω το modenas dynamic εδω και δυο χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημένος απο την ετερεία, 30000 κμ στο κοντερ και δεν του φερομαι και με τον καλητερο τροπο. κανε μια ερευνα και σε αλλες μαρκες και μην κολας μονο σε honda και yamaha.

To mate τι απέγινε ρε αδερφέ;

makis206
16/11/2008, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από 675
στα -
η μανιβελα του ρε παιδι μου σα τη μανιβελα που εχω στο hi bird το κινεζικο ειναι ολοιδια...:lol:

Με μια 10ρίτσα βίδα αφαιρείται, έτσι κι αλλιώς δεν θα χρειαστεί ποτέ με τέτοια μιζάρα :lol: :beer:

OzZzZzY
16/11/2008, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosKK
Πάρε ένα Ζ125 να βρείς την υγειά σου και να βγάλεις και γούστα :D :D

και πανεμορφο! συγκριτικα με ολα τα παπια :D http://tbn0.google.com/images?q=tbn:sNgQcrdQEQUH_M:http://i230.photobucket.com/albums/ee101/gigolo16/yamaha_z125_51_51317_a.jpg

NikosKK
17/11/2008, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
και πανεμορφο! συγκριτικα με ολα τα παπια :D http://tbn0.google.com/images?q=tbn:sNgQcrdQEQUH_M:http://i230.photobucket.com/albums/ee101/gigolo16/yamaha_z125_51_51317_a.jpg

θα βγάλω ένα καλο ως project σύντομα...κάθεται κ σαπίζει και πρέπει να το αναστήσω :D :D

675
17/11/2008, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Με μια 10ρίτσα βίδα αφαιρείται, έτσι κι αλλιώς δεν θα χρειαστεί ποτέ με τέτοια μιζάρα :lol: :beer:


σωστα:lol:


παντως ομορφο παπακι και διαφορετικο το ζχ...
προσωπικα θα το προτιμουσα σε μαυρο:evil:

inox
17/11/2008, 00:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
To mate τι απέγινε ρε αδερφέ;
φιλε μου το έχω και αυτο αν και του άλλαξα μοτερ μετα απο την βουτιά αλλα πήρα και το MODENAS για να κάνω και καμια βολτα νομιμος και λίγο γρήγορος σε σχέση με το t-80.:beer:

inox
17/11/2008, 00:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosKK
Πάρε ένα Ζ125 να βρείς την υγειά σου και να βγάλεις και γούστα :D :D
2-stroke for ever στα μικρά κιβυκά για ποιό πολλα γούστα!!

makis206
17/11/2008, 07:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από 675
προσωπικα θα το προτιμουσα σε μαυρο:evil:

Kι εγώ αλλά όταν το πήρα δεν το είχε σε μαύρο με χυτούς τροχούς :lol:

memas
17/11/2008, 07:48
Εαν και γενικα προτιμω τα Yamaha για παπι θα προτεινα Inovva γιατι το εχουν δοκιμασει περισσοτερο φιλοι μου και ειναι ευχαριστημενοι - για το Yamaha δεν εχω αποψη, αλλα η Honda εχει καλη παραδοση στα παπιά....;)

p_bourinos
21/11/2008, 08:37
Όλα τα καινούρια παπιά είναι σκατά.Κυριακής χαράς δευτέρας λύπης.Δεν βγάζουν πια οι εταιρίες καλά παπιά.Αγόρασα ένα astrea το 1996 όταν ήμουν 16 χρονών και το έχω ακόμα,έχει γράψει 100,000 χλμ και αλλάζω ΜΟΝΟ λάδια και μπουζί.H honda δεν έχει δει φράγκο από μένα όλα αυτά τα χρόνια.Δεν φαντάζεστε τι έχω κάνει με αυτό το παπί και που έχω πάει.Αν θες λοιπόν φίλε μου παπί προτίμησε κάτι παλιότερο,αλλιώς σκέψου οτι με τα ίδια λεφτά που θα δώσεις για το crypton,γύρω στα 2300 δεν είναι ? κυκλοφορούν κάτι προσεγμένα cb400 sf που δεν θα το αποχωριστείς ποτέ και τη δουλειά σου θα κάνεις πιο άνετα.

Lazio
21/11/2008, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από p_bourinos
Όλα τα καινούρια παπιά είναι σκατά.Κυριακής χαράς δευτέρας λύπης.Δεν βγάζουν πια οι εταιρίες καλά παπιά.Αγόρασα ένα astrea το 1996 όταν ήμουν 16 χρονών και το έχω ακόμα,έχει γράψει 100,000 χλμ και αλλάζω ΜΟΝΟ λάδια και μπουζί.H honda δεν έχει δει φράγκο από μένα όλα αυτά τα χρόνια.Δεν φαντάζεστε τι έχω κάνει με αυτό το παπί και που έχω πάει.Αν θες λοιπόν φίλε μου παπί προτίμησε κάτι παλιότερο,αλλιώς σκέψου οτι με τα ίδια λεφτά που θα δώσεις για το crypton,γύρω στα 2300 δεν είναι ? κυκλοφορούν κάτι προσεγμένα cb400 sf που δεν θα το αποχωριστείς ποτέ και τη δουλειά σου θα κάνεις πιο άνετα.



Μπορεις να τεκμηριωσεις γιατι ολα τα νεα παπια ειναι σκατα?

Θα ηθελα να σε ρωτησω ..... αν παρεις μτχ δε θα αρχισει να σου ζηταει?

Ειναι το ιδιο κοστος συντηρησης παπιου με μηχανη?

Ειναι 2 τελειως διαφορετικα πραγματα που εχουν φτιαχτει για τελειως διαφοριτικους σκοπους....
σιγουρα το παπι δεν σου προσφερει ανετη μετακινηση οσο η μηχανη αλλα δεν το αγοραζεις γιαυτο

p_bourinos
21/11/2008, 12:07
Τα παπιά είναι σκατά γιατί εγώ αν αυτή τη στιγμη πάρω innova που είχα astrea και σε 20000 χλμ κάνω γενική επισκευή,οχι σκατά θα μου φανεί,θα το ξαναδώσω επιτόπου.Τα παπιά παλιά τα πέρναμε για να γυρίζουμε όλη την ημέρα και να μην παθαίνουν τίποτα.Κυριολεκτικά τίποτα.Σήμερα τα δεδομένα άλλαξαν.Και φυσικά αν πάρεις ένα μεταχειρισμένο honda της παλιάς σειράς (glx,astrea,supra),το οποίο θα το ελέγξει ένας μηχανικός (γνώστης εννοείται) και σου πει το οκευ,δεν θα ζητήσει τίποτα φίλε μου.Όσο για το κόστος μιας τέτοιας μηχανής που προτείνω δεν είναι νομίζω οτι είναι απαγορευτικό απλά αντιπρότεινα κάτι στα ίδια χρήματα και ίσως λιγότερα.Το μόνο που χάνουν τα "παλιά" παπιά είναι τα φρένα,αλλά και αυτό λύνεται εύκολα νομίζω.

chrizZ
09/05/2009, 18:04
εγώ έχω innova του 2003 και έιναι καλούτσικο...προτέινω να πάρεις ή crypton x ή το kawasaki zx130 τα οποία είναι φοβερά ...

mourgakos
20/06/2009, 18:11
astrea supra......
me 50 000 xlm και πηγαινε 110 ανετα εθνικη πραγματικα.
σερβις απο τα χερακια μου ,και με 1 ντεποζιτο 140 χλμ.
μεχρι που το κλεψανε...

τα καινουρια ειναι διαφορετικα.
προσωπικα θα επαιρνα το 135,για το ψυγειο,αν και μετα απο λιγα χρονια,
θα ζηταει εκει,και τα γκαζια του.
οδηγησε και τα 2 -3 που σου αρεσουν,σε ενα παρκο με τις ιδιες ταχυτητες,
βαλε τεταρτη με 40 και χουφτωσε τα και παρομοιες λαλακιες,και μετα κανε
αγορα,,:wave2:

MikeG
20/06/2009, 18:33
Yamaha ή Modenas ή Kawasaki

jap106
05/09/2009, 20:14
Για όποια απορία για το ΖΧ-130 εδώ θα τριγυρίζω :winka:

:beer: [/B][/QUOTE]

Φιλε μου να σε ρωτησω απο καταναλωση τι λεει το zx?Το πρωι οταν ειναι κρυο περνει ευκολα εμπρος η σε ταλαιπωρει λογω καρμπ?Τα φωτα στο ρελαντι τρεμοπαιζουν η εχουν σταθερη ταση οπως το 135x?Ειμαι ενας πρωην κατοχος ενος 135x,και σκεφτομαι σε λιγο καιρο να αγορασω το kawa.

ypopsifios
05/09/2009, 20:25
Τί σε χάλασε στο 135x;

jap106
05/09/2009, 21:56
Aπλα θελω να συγκρινω.Το πουλησα γιατι πηρα μεγαλυτερη μοτο,και δεν λεει μεσα στην πολη με αυτην.Προσανατολιζομαι στο zx130

nik7119
07/09/2009, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από jap106
Aπλα θελω να συγκρινω.Το πουλησα γιατι πηρα μεγαλυτερη μοτο,και δεν λεει μεσα στην πολη με αυτην.Προσανατολιζομαι στο zx130 ναι ειναι πιο πιοτικο και πιο γρηγορο το ζχ 130,,εγω ειμουνα πρωην κατοχος χ 135 και τωρα νην του ζχ 130,,το χ 135 ειναι ψοφιο χαμηλα,,μετα γεμιζει ολες τις ταχητητες εκτος την τεταρτη που ειναι και το μεγαλο του προβλημα,,απο θεμα πιοτητας ειναι κατω του ζχ 130 ειδικα η απλη εκδοση,η σπεσιαλ παει και ερχεται, παρατηρησε τα καλα και θα το δεις,,τωρα το ζχ ειναι πιο στιβαρο,,πιο πιοτικο,,εχει πιο πολυ ροπη,και καλητερη κλιμακωση σασμαν

jap106
07/09/2009, 20:21
Ειδικα η 1η απο το 135x,μεχρι να ξεκινησει ηταν απελπισια(ποσο μαλλον με 2ο ατομο).Παντως σ ευχαριστω για την απαντηση.

nik7119
07/09/2009, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από jap106
Ειδικα η 1η απο το 135x,μεχρι να ξεκινησει ηταν απελπισια(ποσο μαλλον με 2ο ατομο).Παντως σ ευχαριστω για την απαντηση. στο πρασινο χρωμα τα σπαει, τι γινεται,,στην αρχη οταν το πρωτοδεις σου φαινεται ασχημο χοντρουλικο,,αν ζησεις μαζι του θα ανακαληψεις σιγα σιγα οτι εχει μια δικη του ομορφια,,πχ εγω τωρα κοιταζω τα χ 135 και ειδικα η απλη εκδοση μου μοιαζει με κινεζικο,,η σπεσιαλ κατι κανει ενεκα των χρησων ζαντων που εχει και το ματ χρωμα,,το καβασακι εχει πολυυυυυυυυ καλητερη πιοοτιτα κατασκευης στα παντα,, απο μοτερ πλαστικα,,σελα,,στιβαροτητα,,εκμεταλευεται καλυτερα το σασμαν,,η τεταρτη ταχητητα γεμιζει κανονικα κτλ,,απλα επειδη το χ 135 ειναι υδροψηκτο,ιτζεξιον,κτλ δεν μπορεις να αποδεχτεις οτι ειναι κατωτερο απο το πιο φθηνο καβασακι,,το ιδιο πιστευα και εγω προτου βιωσω και τα 2,,και μαλιστα για μεγαλο χρονικο διαστημα,,πολλα και ορθια χλμ σε ολους,,,οτι αλο θελεις ρωτα

jap106
08/09/2009, 05:58
Φιλε nik7119,τα φωτα στο zx ρελαντι τρεμοπαιζουν η εχουν σταθερη ταση οπως το 135x?To πρωι περνει ευκολα μπροστα(λογω καρμ) η σε δυσκολευει?

nik7119
08/09/2009, 06:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από jap106
Φιλε nik7119,τα φωτα στο zx ρελαντι τρεμοπαιζουν η εχουν σταθερη ταση οπως το 135x?To πρωι περνει ευκολα μπροστα(λογω καρμ) η σε δυσκολευει? εχουν σταθερη ταση,,οχι το δικο μου περνει με την μια,,αυτο που πραγματικα με ειχε διαλησει οταν ειταν κρυο,,ειταν το κρυπτον r 115,,μιση ωρα μανιβελιες για να παρει μπρος,,κι αλλο ενα τεταρτο για να ξεμπουκωσει,,ελεος

maskaras
04/01/2010, 09:26
file pare yamaha na sothis gt exo alaksi 7 papakia san to yamaha kanena exo tora crypton 105 ftiagmeno kai exo meinei poli eikanopieimenos kai gia adalaktika tzampa ta dinoun (enoo poli ftina):beer: :sun: :smokin:

maskaras
06/01/2010, 12:41
Oloi mera ston kofti k dn katalavenei tpt ...einai t palio Crypton 1999 montelo...gia osous dn kseroun ...TO pio DINATO Crypton p exei bgei ........... :D