PDA

View Full Version : Συναγερμος scorpio - Πρόβλημα.



jfx
13/11/2008, 22:19
Κοντευω ενα μηνα που εχω περάσει στο μηχανακι το συναγερμό SRi-600SB.

ολα καλά με το συναγερμό εκτος απο το παρακάτω:

Το τηλεχειριστήριο του εχει επαναφορτιζομενη μπαταρία.
Αν το φορτισω και το αφησω χωρις να το χρησιμοποιω, κραταει η μπαταρία 3 μερες τουλάχιστον.
Αν το φορτίσω και παω μια βόλτα ενα τεταρτάκι με τη μηχανή, ξεφορτίζει...:eyepop:

Μαλιστα στα τελειώματα, εκει που εχει μεινει μία απο τις τρεις γραμμουλες στην ενδειξη της μπαταρίας, αρχίζει το χειριστήριο και ζεσταίνεται στο σημειο που εχει τη μπαταρία...

Το μονο που εχω σκεφτει ειναι οτι οσο το μηχανακι λειτουργεί, ο συναγερμος στελνει καποιο σημα συνεχώς στο χειριστήριο, το οποιο για καποιο λόγο καταναλώνει τη μπαταρια.(ισως επειδη το χειριστήριο απανταει στο συναγερμο) αλλιως δε μπορω να το εξηγησω, καθως υπαρχει αυτη η ταχύτατη αποφόρτηση μονο μετα απο βολτα με το μηχανακι.
Εκτος αν δεν αρεσει του χειριστηρίου να τρέχει...



Εχετε ακουσει κατι παρόμοιο ποτέ? καμια ιδεα τι μπορει να φταει?

GIXXERAKIAS
14/11/2008, 08:04
Τι λες ρε παιδακι μου τρεις ολοκληρες μερες χωρις να το δουλεψεις καν το χειρηστηριο??:eyepop:

Πλακα κανεις αδερφε μου?Προφανως και υπαρχει καποιο προβλημα και προφανως θα πρεπει να πας εκει που το εβαλες να τους το πεις.Απο εδω λιγο δυσκολο να βγαλουμε ακρη για το τι μπορει να φταιει.:winka:
Απλα για να σε ξενερωσω,στην μηχανη (πριν την πουλησω:sad: ) ειχα elser με τηλεειδοποιηση και του εβαζα αλκαλικη και μου κραταγε πανω κατω με συχνη χρηση 5-6 μηνες με το save mode που οταν δεν εβαζα συναγερμο επεφτε σε stand by το χειρηστηριο.:wave2: :winka:

arxaios
14/11/2008, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
Κοντευω ενα μηνα που εχω περάσει στο μηχανακι το συναγερμό SRi-600SB.

ολα καλά με το συναγερμό εκτος απο το παρακάτω:

Το τηλεχειριστήριο του εχει επαναφορτιζομενη μπαταρία.
Αν το φορτισω και το αφησω χωρις να το χρησιμοποιω, κραταει η μπαταρία 3 μερες τουλάχιστον.
Αν το φορτίσω και παω μια βόλτα ενα τεταρτάκι με τη μηχανή, ξεφορτίζει...:eyepop:

Μαλιστα στα τελειώματα, εκει που εχει μεινει μία απο τις τρεις γραμμουλες στην ενδειξη της μπαταρίας, αρχίζει το χειριστήριο και ζεσταίνεται στο σημειο που εχει τη μπαταρία...

Το μονο που εχω σκεφτει ειναι οτι οσο το μηχανακι λειτουργεί, ο συναγερμος στελνει καποιο σημα συνεχώς στο χειριστήριο, το οποιο για καποιο λόγο καταναλώνει τη μπαταρια.(ισως επειδη το χειριστήριο απανταει στο συναγερμο) αλλιως δε μπορω να το εξηγησω, καθως υπαρχει αυτη η ταχύτατη αποφόρτηση μονο μετα απο βολτα με το μηχανακι.
Εκτος αν δεν αρεσει του χειριστηρίου να τρέχει...



Εχετε ακουσει κατι παρόμοιο ποτέ? καμια ιδεα τι μπορει να φταει?


Έχεις ΣΙΓΟΥΡΑ πρόβλημα !!! Πήγαινε και ζήτα να το κοιτάξουν εκεί που το πήρες !!! Ο συναγερμός έχει ΕΓΓΥΗΣΗ εφ' όρου ζωής .........
Μάλλον προβληματικό τηλεχειρηστήριο .........

Τον ίδιο έχω και δεν είχα ΠΟΤΕ πρόβλημα !!!
:wave2:

και μάλιστα πρώτη φορά ακούω πρόβλημα με τον συγκεκριμένο συναγερμό !!!

banditgr
14/11/2008, 10:29
polla mporei na ftene...

1) apla exeis poli pesmeni mpataria sto kontrolaki...kapos tha alazei (an sto kanei kai me allo tote malon den einai ayto)

2)vraxikikloma sto kontrolaki (pou sinigorei to zestama tis mpatarias)

3)lathos sindesmologia i vlavi stin monada tou sinagermou,pou opos les,stelnei sinexeia data sto kontrolaki kai to 3eligonei sto pits fitili.Ayto theoro pio pithano.

Pantos mporeis na apokliseis merika apla 3esindeontas ton sinagermo entelos kai afinontas to konrolaki se iremia na deis an ayjanete i aytonomia.An ayjithei arketa (giati 3 meres einai geloio...kratane pano apo mina ninithos) tote den fteei ayto,kai einai kati pou exei na kanei me tin monada.An kratisei pali 3 meres...malon to provlima einai sto kontrolaki.

Pantos,pisteyo pos kati pezei stin sindesmologia...i einai sfalma tou sinagermou.Otan odigas..o sinagermos (pernontas sima apo ena +12on) stin ousia apenergopoiite.Edo mas les oti 3eligonei tin mpataria apo to kontrol...pou simenei oti exei sinexeia epikoinonia gia kapoio logo.

ayta..