PDA

View Full Version : Επιλογη πρωτης μηχανη



tsioup
14/11/2008, 13:22
Γεια σας παιδια,

Ειμαι οδηγος μιας παπιας 50cc. Οι απαιτησεις στις μετακινησεις μου αλλαξαν οποτε σκεφτομαι να αναβαθμιστω και εγω σε παραπαω κυβικά.
Πριν απο λιγο καιρο ειχα ζητησει την αποψη σας για το scooter Suzuki sixteen το οποιο σκεφρομουνα.
Ομως γενικα είμαι σε τρικυμιαhttp://www.moto.gr/forums/newthread.php?s=&action=newthread&forumid=22#http://www.moto.gr/forums/newthread.php?s=&action=newthread&forumid=22#
Και αυτο γιατι διαβασα για τομεγαλο κοστος συτηρησης των scooters.
Τωρα σκεφτομαι και κατι σε
Suzuki DR 125 sm
Yamaha XT 125 R
Οι αναγκες μου για μετατακινηση είναι μεσα στη πολη (Αθηνα - Πειραιας).
Ποσο ευκολοδηγητες ειναι αυτες οι μηχανες μεσαστη πολη. Δε εχω προηγουμενη εμπειρια απο συμπλεκτη.

Οι προτεραιοτητες μου για το μηχανακι ειναι

- Ασφαλεια
- Αξιοπιστια
- Κοστος συντηρησης.

Μπορει καποιος να με βοηθησει;;;;;
http://www.moto.gr/forums/misc.php?action=getsmilies&s=#

AntoD
14/11/2008, 13:26
Απο πλευρα συμπεριφορας οσες ανεφερες ειναι πολυ καλες...

το κοστος συντηρησης ειναι ουσιαστικα τα λαδακια τους και κανα μπουζακι...οτι και στο παπι σου περιπου...

Μην φοβασε τον συμπλεκτη...κανε μερικα μαθηματα και εισαι οκ!!

:cool:

tsioup
14/11/2008, 13:31
Τεινω τωρα προς αυτες για λογους οικονομικους και λογους ασφαλειας (μεγαλυτρη τροχοι, αναρτηση κλπ.) Ξερω οτι θα χασω λιγο απο ανεση αλλα δεν ξερω ποσο.

Απο τις δυο ποια προτεινεις Suzuki η Yamaha.

H Suzuki ξερω οτι ειναι δεν ειναι με καρμπυρατερ (αρα καλυτερες επιδοσεις και οικονομια καυσιμου).

Ξερεις τι παιζεται απο ιπποδυναμη και ροπη;

MikeG
14/11/2008, 13:36
Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το YBR 250 :wave2:

AntoD
14/11/2008, 13:39
Δεν βρίσκω info

μαλλον γυρω στα 14 15 ΗΡ ειναι....

Απο θεμα ομορφιας και μονο...Σουζουκι...

Το νέο DR 125 SM είναι η καινούργια πρόταση της Suzuki για άνετη, ασφαλή και διασκεδαστική καθημερινή μετακίνηση. Πρόκειται για μια τετράχρονη μοτοσικλέτα, με σύγχρονη τεχνολογία και ηλεκτρονικό ψεκασμό, η οποία πληροί όλες τις σύγχρονες ευρωπαϊκές προδιαγραφές. Είναι μοντέρνο, εύχρηστο, με ιδιαίτερα νεανική εμφάνιση και χάρη στις μαζεμένες του διαστάσεις και το σχετικά χαμηλό του βάρος, είναι ιδανικό για την πόλη. Η τιμή του είναι στα 2.995 ευρώ, αρκετά προσιτή για κάθε πορτοφόλι. Το νέο DR 125 SM είναι διαθέσιμο σε μαύρο χρώμα στο δίκτυο λιανικής «Σφακιανάκης ΑΕΒΕ», καθώς και στο δίκτυο συνεργατών πανελλαδικά (πληροφορίες στο 210-34.99.000).
http://64.233.183.104/search?q=cache:YUcEDz02FPEJ:trans.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_carmoto_1_30/10/2008_254053+suzuki+dr125+sm+%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B7&hl=el&ct=clnk&cd=1&gl=gr

gdevelek
14/11/2008, 13:39
πράγματι κοίτα καλύτερα και προς τα 250 κυβικά... να μπορείς να βγεις και μια βόλτα παραέξω... να το χαίρεσαι και περισσότερο...

:beer:

tsioup
14/11/2008, 13:49
To θελω καθαρα για τη μετακινηση μου μεσα στην πολη. Οποτε τα 250 δεν θα μου προσφερουν τιποτα. Και επιπλεον το budget ειναι 3000 - 3500 Εuro.
Το scooter να το αποκλεισω ;:confused:

SnakeMJK
14/11/2008, 13:59
Και εγώ κάτι μεταξύ YBR και CBF θα σου πρότεινα... Τίμια μηχανάκια, κινούνται αξιοπρεπώς μέσα στην πόλη, κατανάλωση παπιού, φθηνή συντήρηση! Και για το κατιτίς παραπάνω CBF500.

gdevelek
14/11/2008, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsioup
To θελω καθαρα για τη μετακινηση μου μεσα στην πολη. Οποτε τα 250 δεν θα μου προσφερουν τιποτα. Και επιπλεον το budget ειναι 3000 - 3500 Εuro.


η αθήνα δεν είναι μόνο η Αχαρνών και η Σόλωνος, είναι και η Αττική οδός και ο Κηφισσός και η Κηφισσίας και πολλοί άλλοι δρόμοι όπου μπορεις να πάς πιο γρήγορα (ΚΑΙ για λόγους ασφάλειας)

ωστόσο εσύ ξέρεις καλύτερα τι το θες το μηχανάκι

όσο για τα λεφτά που διαθέτεις, είναι εμπόδιο μόνο αν θες οπωσδήποτε καινούριο

tsioup
14/11/2008, 14:16
To Suzuki DR κοστιζει περιπου 3000 Ευρω.
Η διαδρομη κατα 90% ειναι Αθηνα Πειραιας απο την Πειραιως και καποιες μετακινησεις στο κεντρο.
Οποτε πιστευω οτι με καλυπτουν τα 125cc. Βεβαια ακομη δεν το εχω δοκιμασει αλλα μου αρεσει πολυ

dimdil
14/11/2008, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsioup
To θελω καθαρα για τη μετακινηση μου μεσα στην πολη. Οποτε τα 250 δεν θα μου προσφερουν τιποτα. Και επιπλεον το budget ειναι 3000 - 3500 Εuro.
Το scooter να το αποκλεισω ;:confused:

φιλε 250 σου προτεινω κι εγω:)
θα δεις οτι θα τα ..χρειαστεις:)
ανετα βρισκεις με τα λεφτα που διαθετεις....σχεδον καινουριο cbf 250 και πιθανων και ybr 250
υπολογισε φραγκακια και για εξοπλισμο εεεε???
οχι ολα στο μοτορι:dizzy:

tsioup
14/11/2008, 15:59
Εξοπλισμος προυπαρχει απο τη παπια

Οσον αφορα τα 250cc, προτιμω με τα λεφτα που εχω να παρω κατι σε καινουργιο.
Πες το και διαστροφη αλλα τοσο καιρο που κινουμαι στη Πειραιως με max 70κλμ/ω, τα 125cc μου φαινονται υπεραρκετα. Ασε που πιστευω οτι οταν εχει κατι ακομα να δωσει ο κινητηρας θα το ζητησεις ακομα και σε στιγμες που δεν σε παιρνει. Απο την αλλη βεβαια θα μου πεις για την ενεργητικη ασφαλεια, αλλα η διαδρομη μου δεν απαιτει και μεγαλα ρεπριζ.
Αλλωστε δεν σκοπευω να το χρησιμοποιησω για μικρες αποδρασεις, περα ισως απο κανεα μπανιο το καλοκαιρι. Σπιτι-δουλεια.
Βλεπεις τα 2 πιτσιρικια μου δεν βολευονται σε αυτο.

devil's animal
14/11/2008, 16:36
συμφωνω και εγω με τους προλαλησαντες οσον αφορα τα κυβικα για εναν αλλον λογο ομως (που ισως εσυ δεν τον εχεις σκεφτει).

στο δικαβαλο λοιπον, ενα 125 σε μια ανηφορα θα τα παιξει.:winka:
και ειναι λογικο, εδω τα παιζουν τα 250.

ειναι κριμα να θες π.χ. να ανεβεις με την κοπελια σου στο λυκαβηττο και να πηγαινεις με 10 στις ανηφορες του Κολωνακιου.

δεν συζηταω καν το γεγονος να του βαλεις μια μπαγκαζιερα και να εχεις μεσα καποια πραγματακια (εργαλεια, βιβλια, κλπ)

παρε ενα μεταχειρο 250αρι με τα λεφτα που διαθετεις + εξοπλισμο και θα εισαι κομπλε. για 1ο μηχανακι δεν ειναι αναγκαστικο να πας σε καινουργιο. στην τελικη οταν θα σου πεσει και 2-3 φορες δεν θα κλαις τα καινουργια πλαστικα που θα γρατζουνιστουν.

πουλαω ενα 250,εντελως συμπτωματικα...:a13:

bentouza
14/11/2008, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το YBR 250 :wave2:

συμφωνω ειδικα
κ γενικα προτεινω μηχανακι 250

SVX
14/11/2008, 21:33
SUZUKI dr Φιλε ...για να μπορεις να το πουλησεις μετα.... κι απο ανταλλακτικα ....πιο ευκολο

tsioup
17/11/2008, 13:16
Παιδια ευχαριστω ολους σας για την βοηθεια.

Μπορει καποιος με εμπειρια και απο τους δυο τυπους μηχανων (απο την μια το Suzuki DR και το Yamaha XT και απο την αλλη το Honda CBR η το Υamaha YBR) ποιος τυπος ειναι πιο ασφαλης για οδηγηση στην πολη και ποιος ειναι πιο ανετος.
Απο επιδοσεις λιγο εως πολυ καταλαβαινω οτι ειναι περιπου ιδιες, όπως και η καταναλωση.
Τι γινεται με τις αντιπροσωπειες και κοστος των service.

MikeG
17/11/2008, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsioup
Παιδια ευχαριστω ολους σας για την βοηθεια.

Μπορει καποιος με εμπειρια και απο τους δυο τυπους μηχανων (απο την μια το Suzuki DR και το Yamaha XT και απο την αλλη το Honda CBR η το Υamaha YBR) ποιος τυπος ειναι πιο ασφαλης για οδηγηση στην πολη και ποιος ειναι πιο ανετος.
Απο επιδοσεις λιγο εως πολυ καταλαβαινω οτι ειναι περιπου ιδιες, όπως και η καταναλωση.
Τι γινεται με τις αντιπροσωπειες και κοστος των service.

Σε αυτά τα μηχανάκια δε θα έχεις προβλήματα ώστε να σκέφτεσαι για τα service. Το κόστος θα είναι πάνω κάτω το ίδιο. Άντε να έχουν διαφορά κανά 10ευρω.
Θα σου πρότεινα το cbr να το απορρίψεις αμέσος. Γενικά από τα 3 που μένουν προτείνω το YBR250.
Νομίζω είναι το κατάλληλο μηχανάκι για μετακινήσεις στην Αθήνα :wave2:

vthn
17/11/2008, 15:58
Για τη χρήση που περιγράφεις, αυτός ο τύπος μηχανής θα σε βολέψει απίστευτα. Να βάλεις μεγάλη μπαγαζιέρα. Έχω ένα αντίστοιχο 200ρι με 14 άλογα (με βάση την έγκριση τυπου γιατί ο κατασκευαστής δίνει 16) και στο δικάβαλο τα πράγματα ζορίζουν. Φαντάζομαι στα 125ρια που έχουν κάτω από 10 άλογα τα πράγματα θα είναι πιο δύσκολα. Για ένα άτομο πάντως και τη χρήση που θέλεις θα είσαι μια χαρά.

bentouza
17/11/2008, 16:07
επιδοσεις τα 125 με τα 250 εχουν πολυ μεγαλη.
τα πρωτα σου βγαζουν την πιστη (ειδικα δικαβαλο).
τα 250 ειναι μια χαρα ανετα(απο κινητηρα).

tsioup
17/11/2008, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από vthn
Για τη χρήση που περιγράφεις, αυτός ο τύπος μηχανής θα σε βολέψει απίστευτα. Να βάλεις μεγάλη μπαγαζιέρα. Έχω ένα αντίστοιχο 200ρι με 14 άλογα (με βάση την έγκριση τυπου γιατί ο κατασκευαστής δίνει 16) και στο δικάβαλο τα πράγματα ζορίζουν. Φαντάζομαι στα 125ρια που έχουν κάτω από 10 άλογα τα πράγματα θα είναι πιο δύσκολα. Για ένα άτομο πάντως και τη χρήση που θέλεις θα είσαι μια χαρά.

Ποιο τυπο εννοεις;;

tsioup
17/11/2008, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
επιδοσεις τα 125 με τα 250 εχουν πολυ μεγαλη.
τα πρωτα σου βγαζουν την πιστη (ειδικα δικαβαλο).
τα 250 ειναι μια χαρα ανετα(απο κινητηρα).

Ενοουσα τα τεσσερα μοντελα μεταξυ τους με ιδια κυβικα θα εχουν αντιστοιχες επιδοσεις.
Αυτη τη στιγμη εχω ενα παπιο 50cc.
Γενικα το μηχανακι θα το χρησιμοποιω μονο για τη δουλεια μου αφου για τις υπόλοιπες μετακινησεις καθοτι οικογενειαρχης με δυο παιδια χρησιμοποιω το αυτοκινητο.
Ο μονος λογος πουθελω να φυγω απο την παπια ειναι για μεγαλυτερη ασφαλεια και ασφαλως κατι παραπανω απο 65 km/h τελικη.

vthn
18/11/2008, 01:57
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από tsioup
Ποιο τυπο εννοεις;; [/QUΟΤΕ]

xt/dr 125. Οι καθρέφτες ψηλά, μεγάλο κόψιμο στο τιμόνι, πεζοδρόμια για πλάκα, πανεύκολα ανάμεσα στα σταματημένα αυτοκίνητα και στις λακκούβες κύριος..

για την τελική ψάξτο.. Για το xt 125 έχω διαβάσει για 95 με το ζόρι, αλλά μην νομίζεις πως στην πόλη με αυτό το βάρος θα αισθάνεσαι ασφαλής με μεγαλύτερες ταχύτητες..

gdevelek
18/11/2008, 07:41
απειροελάχιστοι έχουν πάρει 125άρι και δεν έχουν προχωρήσει σε μεγαλύτερο μετά από 1-2 χρόνια το πολύ

ο φίλος μας πιστεύει πως θα είναι ένας από αυτούς

του το εύχομα ειλικρινά

Elle
18/11/2008, 17:41
Το DRZ 125 στοιχίζει μόλις 3.000 ευρώ!
Είναι πανέμορφο, ενώ το κόστος συντήρησης είναι μηδαμινό!
Αξιόπιστο και ευέλικτο!
Α! Η εικόνα μιλά από μόνη της...:beer: :beer: :beer:


148368

tsioup
18/11/2008, 22:31
Βρηκα και καποια στοιχεια απο test σε ξενο site (http://www.moto-station.com/article4738-suzuki-dr-125-sm-sm-sans-violence.html)

Tα στοιχεια που παραθετει είναι

Ισχύς 12 HP @ 9500 στροφες/λεπτο
Poπη 1,1 @ 7700 στροφες/λεπτο
Δισκοφρενο μπροστα 250mm με δυο δαγκανες
Δισκοφρενο πισω 220mm με μονη δαγκανα
Μεγιστη ταχυτητα 110 km/h (στον μετρητη)
Καταναλωση 3,2 lt/100km

Εχω σχεδον καταληξει σε αυτη τη μηχανη.
Ειναι και αυτη που μου καθεται καλυτερα στο ματι.

Θα παω να την οδηγησω και αν μου καθεται και εκει θα την χτυπησω.

Elle
18/11/2008, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsioup
Βρηκα και καποια στοιχεια απο test σε ξενο site (http://www.moto-station.com/article4738-suzuki-dr-125-sm-sm-sans-violence.html)

Tα στοιχεια που παραθετει είναι

Ισχύς 12 HP @ 9500 στροφες/λεπτο
Poπη 1,1 @ 7700 στροφες/λεπτο
Δισκοφρενο μπροστα 250mm με δυο δαγκανες
Δισκοφρενο πισω 220mm με μονη δαγκανα
Μεγιστη ταχυτητα 110 km/h (στον μετρητη)
Καταναλωση 3,2 lt/100km

Εχω σχεδον καταληξει σε αυτη τη μηχανη.
Ειναι και αυτη που μου καθεται καλυτερα στο ματι.

Θα παω να την οδηγησω και αν μου καθεται και εκει θα την χτυπησω.
Είμαι σίγουρος πως δεν θα το μετανιώσεις γι'αυτή σου την επιλογή.:beer:
Θα το διαπιστώσεις μόλις την οδηγήσεις!!:beer: :beer: :wave2:
Καλοτάξιδιδη να ειναι φίλε μου!

@bsolut!!
11/02/2009, 14:06
file katarxas kalhspera. oti ki an apofasiseis kaloriziko. sumfwnw me ta paidia oti liga kuvika parapanw den vlaptoun alla sou kanoun th zwh pio eukolh. kai den xreiazetai na telikiasei to mhxanaki gia na deis oti xreiazesai parapanw. sto lew giati eixa 72cc papi meta phra ena dt 125 kai ton prwto kairo elega oti einai uperarketo alla einai mexri na tou pareis ton aera..an pali epimeneis sta 125 tsekare ki auto..cbf 125!


154842

@bsolut!!
11/02/2009, 14:08
polla pragmata den kserw alla an to goustareis san prwth eikona psaksto. ap'oti thimamai h timh den kseperna ta 3000 kai exei autonomia 600km!!!!! einai polu shmantikos paragontas gia kathimerinies metakinhseis mesa sthn polh...kai allh mia foto se kokkino


154843

@bsolut!!
12/02/2009, 20:29
to ksanadiavasa to arthro kai h timh tou einai sta 2.350e. not bad an skefteis poso exoun ta kainourgia papia..!:wave2: