PDA

View Full Version : διαμαρτηρια για το παρκιν



ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
03/03/2005, 19:19
Η πρωτοβουλία μοτοσικλετιστών σκέπτεται σε μικρό χρονικό διάστημα να διοργανώσει μια διαμαρτυρία για το παρκινκ των μοτοσικλετών. Μέχρι τώρα οι κινήσεις που έκανε είχε μεγάλη ανταπόκριση από τον κόσμο της μοτοσικλέτας και όχι μόνο. Σαν απλός και ανεξάρτητος μοτοσικλετιστής μου ζητήθηκε και εμένα η γνώμη μου να εκφραστώ το πώς θα ήθελα να γίνει αυτή η διαμαρτυρία με σκοπό την όσο το δυνατόν μεγαλύτερη απήχηση στον κόσμο.
Αυτό που έχω να σας πω εκ των προτέρων για όσους δεν γνωρίζουν είναι ότι η πρωτοβουλία είναι μια ομάδα μοτοσικλετιστών που προσπαθούν να ενώσουν τους μοτοσικλετιστές πέρα από το καπέλο κάθε λέσχης. Και να κινήσουν τα νήματα και να κινητοποιήσουν τον κόσμο για το καλό της μοτοσικλέτας.
Στην προηγουμένη διαμαρτυρία για το θέμα του παρκιν των μοτοσικλετών είχαμε παρκάρει της μοτο μας παράλληλα με το πεζοδρόμιο σε θέσεις που επιτρέπετε το παρκιν ακριβώς όπως ορίζει ο νόμος και με αυτό θέλαμε να δείξουμε το τι θα γυνή αν οι μοτο πιάσουν και παρκάρουν με το γράμμα του νομού.
Τι έγινε ?
Πανικός….
Στην πρώτη διαμαρτυρία (στην Μπόταση δίπλα στο πολυτεχνείο) για το παρκιν ήμασταν 35 μοτο….
Στην δεύτερη διαμαρτυρία ( στο κολωνάκι) για το παρκιν ήμασταν περίπου 150…..
Μοιράζαμε στους περαστικούς και στους οδηγούς φυλαδια για τον λόγω που το κάναμε και τι λύσεις προτείνουμε….
Είδαμε ότι ο απλός πολίτης κατανόησε το πρόβλημα μας και αυτό μας έδωσε θάρρος να σηνεχησουμε.
μετά την μεγάλη πραγματικά πορεία που κάναμε πριν από περίπου 20 μέρες και με την ανταπόκριση του κόσμου είπαμε να επανέρθουμε στο θέμα παρκιν.
Η μορφή που πρωτηνα εγώ για να έχει για την επόμενη διαμαρτυρία είναι ως έξεις.
Να παρκάρουμε νόμιμα δίπλα στο πεζοδρόμιο και παράλληλα με αυτό της μοτο μας και κάθε 4 μοτο παράλληλα να βάζουμε και 4 μοτο ελαφρά διαγώνια την μια δίπλα στην άλλη ώστε να μην καταλαμβάνουν μέρος του δρόμου εμποδίζοντας την διέλευση των αυτοκινήτων , ( σαν τα ελάχιστα σημεία με μεταλλικά πει που έχουν μήνη στην Αθήνα) και μετά άλλες 4 παράλληλα κ.ο.κ.
Και να δίνουμε ένα έντυπο που να έχει ένα σκαρίφημα με την περίπτωση που είναι 3 αυτοκίνητα ότι καταλαμβάνουν πχ 15 μέτρα.
5 μοτο παράλληλα με τον δρόμο με βάσει το γράμμα του νομού πάλι 15 μέτρα.
2 αυτοκίνητα και 5 μοτο μέσα σε ειδικό χώρο από μεταλλικά πει πάλι 15 μέτρα.

Και να γραφούμε κάτι τέτοιο.
Φίλε συμπολίτη η πολιτεία αδιαφορεί για το κυκλοφοριακό πρόβλημα στην πόλη μας .
Έχουμε όλοι ενοχληθεί από τα παρκαρισμένα στο πεζοδρόμιο αυτοκίνητα και μοτοσικλέτες, που και τους πεζούς εμποδίζουν να κυκλοφορούν στον χώρο που είναι δικός δικαιωματικά, αλλά και καλιπτη της βιτρινες των καταστημάτων εμποδίζοντας τους επαγγελματίες της πόλης μας να εργαστούν όπως τους αρμόζει. Η πρόταση μας είναι αυτή που σας εικονίζουμε στα κατωτέρω σκαριφήματα. ενώστε την φωνή σας μαζί μας για καλύτερες συνθήκες στην πόλη μας. σαν άνθρωποι το αξίζουμε…
Πρωτοβουλία μοτοσικλετιστών…

Πως σας φέρνετε????
Αν έχετε και εσείς κάποια ιδέα για να γίνει κάτι καλύτερο γράψατε την και εγώ δεσμεύομαι να την μεταφέρω στην συγκέντρωση που θα γυνή για να αποφασηστη η καλύτερη
Ευχαριστώ…

Το παρών κείμενο το έβαλα με δικιά μου πρωτοβουλία πιστεύοντας ότι η πολυφωνία θα φέρει καλύτερο αποτέλεσμα…

periklisk
03/03/2005, 19:26
Αν κανονίσετε κάτι εγώ μέσα

CREμμυδια
04/03/2005, 02:32
κι εγω


















αν και στο δασος το παραταω οπου βρω αλλα δεν ειναι κακο να βαλουμε ολοι ενα χερακι

Avapxia
08/03/2005, 01:27
Epeidh nomizw oti to parking ths moto. den einai mono problhma tou kentrou ths A0hnas alla olwn twn dhmwn 0a elega oti isws 0a mporousame na organwsoume sugxrones siamarthries se diaforous dhmous me thn sumbolh tou Dhmou.
Polles fores oi dhmarxoi twn mikrwn dhmwn 0eloun na problh0oun sta media kai stous dhmotes tous oti einai prwtoporoi sthn epilush problhmatwn. An tous to parousiazame me tetoio tropo wste na fane to dolwma ths dhmosiothtas bafontas merikes grammes kai sthnontas mia duo pinakides kai pragmati mporei kapoio sunergeio TV na tous probalei mazi me to istoriko kapoias diamrthrias tote 0a zhleyoun ki alloi dhmarxoi.

Ama broume mesa sto lekanopedio 3-4 dhmous pou 0a dextoun na diamorfwsoun kapoio xwro san "protash epilushs" kai probolhs ths lushs auths kai ena thleoptiko sunergeio pou 0a to balei se kentrikes eidhseis... isws na ginei moda.... H epilush tou problhmatos.

To allo 0ema pou sxetizetai me to parking einai h asfaleia, kai epeidh oute gkaraz oute thn poluteleia na menoume apenanti apo to AT tou dhmou mas, exoume oi pio polloi, o fwtismos dhmotikwn xwrwn sta0meushs kai h peripolia tous apo dhmotikes kai astunomikes arxes einai meros tou problhmatos. IMHO

:beer: