PDA

View Full Version : περοεργες διακοπες, μαλλον τρομπα βενζινης...



azordad
14/11/2008, 21:35
1.εκει που πηγαινα πανω στη στροφη με 7χιλ στροφ περιπου, το ανοιγω τερμα στην εξοδο και κανει κατι ρεταταρισματα γυρω στις 8χιλ, για μια στιγμη και μετα σαν να καθαριζει.. πιο πριν πηγαινα για ωρα με πολλες στροφες.
2. το ανοιγω με 2α απο χαμηλα, κοφτης, 3η κοφτης, 4η, 5η, 6η εκει γυρω στις 8 παλι ρεταρισματα στιγμιαια
3. με 1η και 4χιλ βιαιο ανοιγμα και κανει στιγμιαια μπερδεματα.
...
και οσο παει μου φαινεται οτι το κανει πιο συχνα.
φιλτρο βενζινης αλλαξα στα 41 χιλ χμ και τωρα εχει γυρω στα 50 χιλ χμ

το μηχανακι ακουγεται κανονικα, σαν να μην τρεχει τιποτα
ολες τις διακοπες τις κανει οταν ειναι ζεστο (γιατι μου ειπαν οτι οι ηλεκρικες τρομπες οταν παραζεσταθουν αμα ειναι τα φτυνουν)

υπαρχει περιπτωση να με αφησει ξαφνικα πανω σε τιποτα βουνα κ λαγκαδια γιατι παω βολτες σε ερημικα μερη κτλ?
να δοκιμασω να αλλαξω ενα φιλτρο βενζινης?

το μηχανακι ειναι cagiva navigator με μοτερ suzuki tl1000. Ομως η τρομπα μαλλον ειναι διαφορετικη (νομιζω το tls την εχει μες στο ρεζερβουαρ)

παω για τρομπα? (550ε η δικια του) μπορει με πατεντα να ταιριαξει απο αλλο μηχανακι?

Bavarian
14/11/2008, 21:46
Αντλία βενζίνης είναι το πρόβλημά σου.Ιδια με του TL είναι και την έχει στο ντεπόζιτο και το Navigator.Απλά βγάλτη και καθάρισε τη σίτα της.

azordad
14/11/2008, 22:00
http://www.oemmotorparts.com/oem5.asp?M=Cagiva&T=NAVIGATOR%20%201000&Y=2003&L=CA-NAVI-1&O=FUEL%20TANK&F=CA-NAVI-1_BQ&L2=CA-NAVI-1_BQ

οχι, το κατσιβα την εχει εξω απο το ρεζερβουαρ

Bavarian
14/11/2008, 22:05
Σόρρυ εγώ είδα το πεντάρι από το σάϊτ.Μάλλον έχεις το 2000 μοντέλο.Οπότε είναι πιο εύκολο να τη βγάλεις να την ανοίξεις και να καθαρίσεις τη σίτα της.Θεωρητικά θα είναι εντάξει μετά.