PDA

View Full Version : Επαγγελματικό & αυτοκίνητο & μηχανή



Εχετλαίος
15/11/2008, 10:08
Αναφέρομαι στο δίπλωμα και στην εξής σαχλαμάρα.
Έχω εδώ και αρκετά χρόνια επαγγελματικό δίπλωμα (φορτηγά) Γ' κατηγορίας και φυσικά Β' για αυτοκίνητο και Α΄ για μηχανή. Το επαγγελματικό λήγει και πρέπει να ανανεώνεται κάθε 5 χρόνια (πρόσφατα έδωσα 160€ και τα ανανέωσα ξανά). Μαζί όμως με το επαγγελματικό λήγουν και του αυτοκινήτου και της μηχανής και εδώ είναι το παράλογο. Το επαγγελματικό να λήγει κάθε 5 χρόνια, το δέχομαι (και συχνότερα αν χρειάζεται). Τι σχέση έχει όμως να σέρνει μαζί και τα άλλα 2 (αυτοκινήτου και μηχανής) που στα λοιπά διπλώματα λήγουν στα 65 έτη;
Γνωρίζει κανέις τι ισχύει νομοθετικά σε άλλες ευρωπαικές χώρες; Είναι κοινός τόπος ή ακόμα μια Ελληνική κουτοπονηριά για να εισπράτει το κράτος 3Χ παράβολα κάθε 5 χρόνια;

CIRUS
15/11/2008, 10:19
δεν έχω ιδέα για να σου απαντησω, πάντως αν είναι έτσι όπως τα λες είναι όντως εντελώς παραλογό.

SVX
15/11/2008, 10:30
:wave2: :a10: ΕΛΛΑΔΑΡΑ :a24:

Εχετλαίος
15/11/2008, 10:33
Έστειλα και ΜΟΤΕΚ το post και είμαι περίεργος να δω αν ξέρουν εκεί τα κοπέλια πράμα

zephyr1
15/11/2008, 10:37
Επειδη εχω το ιδιο ''προβλημα'' ,ουσιαστικα δεν ληγει το διπλωμα των αλλων οχηματων αλλα μονο το Γ κατηγοριας, εφοσον ομως θελεις το Γ οταν ληξει πας πληρωνεις και ανανεωνεται, αν δεν θες να ληγει απλα ακυρωνεις το Γ και κρατας τ'αλλα 2.

Βεβαια κανεις δεν θελει να χασει ετσι απλα το Γ και αναγκαστικα πληρωνεις και εισαι σ'αυτη την ιστορια καθε πενταετια.

Δεν βρισκω κατι λαθος.

Εχετλαίος
15/11/2008, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
ακυρωνεις το Γ και κρατας τ'αλλα 2.


Κρατάς τα άλλα 2 πληρώνοντας όμως γιατί λήγουν όταν λήγει και το Γ. Εκεί είναι το ζουμί.

zephyr1
15/11/2008, 11:18
Ξαναλεω ουσιαστικα δεν ληγουν, πες μου ενα τροπο που θα μπορουσε να γινει διαφορετικα.:confused:

Δεν μπορεις να κρατας επαγγελματικο διπλωμα οποτε θες να το χρησιμοποιησεις εσυ.Γι' αυτο υπαρχει η πενταετια ετσι ωστε αν δεν θες να επιβαρυνεσαι μ'αυτα τα λεφτα το κοβεις.

Το ''επαγγελματικο διπλωμα'' εχει την ιδιαιτεροτητα του επαγγελματια οδηγου, βγαζεις λεφτα απ'αυτο και το εκμεταλευεσαι γι'αυτο το πληρωνεις.

Αν δεν θες να ληγει, καταργεις το επαγγελματικο και ησυχαζεις.:wave2:

Εχετλαίος
15/11/2008, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ξαναλεω ουσιαστικα δεν ληγουν, πες μου ενα τροπο που θα μπορουσε να γινει διαφορετικα.:confused:


Στο δίπλωμα πάνω αναγράφει ότι και της μηχανής και του αυτοκινήτου ΛΗΓΟΥΝ την ίδια ημερομηνία μαζί με το Γ. Θα μπορούσαν να έγραφαν ήμμ. λήξης στα 65 μου και όχι κάθε 5 χρόνια.
Αλλά άλλο να πλερώνεις 50€ παράβολα για ανανέωση 1 διπλώματος (του Γ) και άλλο 3Χ50€ για ανανέωση και του Α, και του Β και του Γ.
Κατάλαβες τι λέω;
:wave2:

zephyr1
15/11/2008, 11:32
Συγνωμη αλλα στην αρχη λες οτι εδωσες 160 ευρω για ανανεωση της Γ κατηγοριας, δεν πληρωνεις χρηματα για την μηχανη και το αυτοκινητο, ασχετα αν γραφει οτι ληγουν, ετσι δεν ειναι?

Εχετλαίος
15/11/2008, 11:41
Εδώ πιστεύω ότι είναι η κουτοπονηριά. Σε αναγκάζουν να λήγουν και τα 3 μαζί ώστε να πλερώνεις 3Χ το παράβολο ανανέωσης που είναι 50 €.
Εδώ είναι απορία μου και ενίσταμαι! Γιατί 3Χ50€ και όχι μόνο 1Χ 50€;

cityfly
15/11/2008, 14:14
κάτσε γιατί μας έχει μπερδέψει είναι 3 επί 50 150;
τα 160 τι είναι;
δεν μας λες τα νούμερα ακριβώς να καταλάβουμε;

sergiosm
15/11/2008, 21:26
Ρε παιδιά το πράγμα είναι απλό:

Αν η ημερομηνία λήξης και στα τρία είναι πέντε χρόνια μετά την έκδοσή τους τότε αυτό σημαίνει ότι ΛΗΓΟΥΝ τότε.

Μήπως όμως αυτό σημαίνει ότι ΚΑΙ τα τρία είναι επαγγελματικά;
ότι δηλαδή μπορεί να οδηγήσει και φορτηγό (με το Γ) και ταξί (με το Β) και δεν ό,τι ενδεχομένως προβλέπεται για το Α;

Αν πάντως επαγγελματικό είναι μόνο το Γ και τα άλλα θεωρούνται ερασιτεχνικά τότε είναι πουστιά

STOYBI
15/11/2008, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Επειδη εχω το ιδιο ''προβλημα'' ,ουσιαστικα δεν ληγει το διπλωμα των αλλων οχηματων αλλα μονο το Γ κατηγοριας, εφοσον ομως θελεις το Γ οταν ληξει πας πληρωνεις και ανανεωνεται, αν δεν θες να ληγει απλα ακυρωνεις το Γ και κρατας τ'αλλα 2.

Βεβαια κανεις δεν θελει να χασει ετσι απλα το Γ και αναγκαστικα πληρωνεις και εισαι σ'αυτη την ιστορια καθε πενταετια.

Δεν βρισκω κατι λαθος.


Δυστυχως δν ειναι ετσι.......

( Το ξερω απο πρωτο χερι οταν μπλεχτηκε συγγενικο μου προσωπο σε θανατηφορο τροχαιο με το ΙΧ του και το διπλωμα Γ κατηγοριας ειχε ληξει.....)

:wave2:

zephyr1
15/11/2008, 22:40
Μ'εχουν σταματησει σε μπλοκο και ενω νομιζα οτι ημουνα κυρια ,μου λενε κυριε το διπλωμα σας εχει ληξει.:eyepop:

Μου το αφαιρεσαν κτλ.κτλ.

Το θεμα ειναι αν το παραβολο που πληρωνεις αφορα την ανανεωση του Γ' ή και των αλλων.

Την δευτερα θα παω σε μια σχολη οδηγων και θα ρωτησω γιατι δεν θυμαμαι.

Αλλα σκεφτητε λιγο ρε παιδια αν γραφει το διπλωμα πανω οτι το Α ,Β ληγει πχ. σε 30 χρονια και το επαγγελματικο σε 5, πως θα ειναι κατοχυρωμενο το γ@μωκρατος οτι εσυ θ'εμφανιστεις μετα τα 5 χρονια ,πρωτον για να στα παρει και δευτερον να δει αν οντως θες να κρατησεις σε χρηση το Γ?

Οποτε στην πενταετια στα ληγει και τα 3 ,στα περνει η οχι και τελειωνει το θεμα.

Εμενα ληγει το 2012.:sick:

Εχετλαίος
17/11/2008, 07:28
Σήμερα έλαβα απάντηση από τη ΜΟΤΕΚ, στην οποία είχα κοινοποιήσει το ερώτημά μου.
Η απάντηση έχει ως εξής:

Κύριε Παπαδάκη,

Το θέμα σας παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Θα σας απαντήσω από Δευτέρα καθώς για το συγκεκριμένο ζήτημα έχουν γίνει κάποιες επαφές με το Υπουργείο Μεταφορών και περιμένω την απάντηση τους. Εκ πρώτης άποψης πάντως είναι όντως παράλογο.


Παραμένω στη διάθεση σας.

Για τη ΜΟΤ.Ε.Κ.


Ριζοπούλου Κατερίνα

Πρόεδρος

Σε αναμονή λοιπόν.

Εχετλαίος
17/11/2008, 07:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
κάτσε γιατί μας έχει μπερδέψει είναι 3 επί 50 150;
τα 160 τι είναι;
δεν μας λες τα νούμερα ακριβώς να καταλάβουμε;

Τα 10€ είναι η χρέωση του ιδιωτικού γραφείου διεκπεραίωσης διπλωμάτων στο οποίο ανέθεσα να παραλάβει αντί εμού το νέο δίπλωμα από το Υπουργείο (για να μη στέκω 3 ώρες στις ουρές, καθότι δε μου επιτρέπεται να λείψω απο την εργασία μου).

Εχετλαίος
17/11/2008, 07:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
πως θα ειναι κατοχυρωμενο το γ@μωκρατος οτι εσυ θ'εμφανιστεις μετα τα 5 χρονια ,πρωτον για να στα παρει και δευτερον να δει αν οντως θες να κρατησεις σε χρηση το Γ?


Αν θέλει μπορεί, φίλε zephyr1, να το κάνει με κάποιο φορολογικό μηχανισμό, δε νομίζω ότι αυτό είναι πρόβλημα από τη στιγμή που υπάρχει μηχανογράφηση.
Γι αυτό μου μυρίζει πουστιά.

byron
17/11/2008, 07:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Τα 10€ είναι η χρέωση του ιδιωτικού γραφείου διεκπεραίωσης διπλωμάτων στο οποίο ανέθεσα να παραλάβει αντί εμού το νέο δίπλωμα από το Υπουργείο (για να μη στέκω 3 ώρες στις ουρές, καθότι δε μου επιτρέπεται να λείψω απο την εργασία μου).

Δεν θυμάμαι πόσο πληρώνω για το δικό μου Δ΄, αλλά αν θυμάμαι καλά ήταν αρκετά λιγότερα. Τα παράβολα των γιατρών τα έχεις βάλει μέσα?

Εχετλαίος
17/11/2008, 08:04
yep

byron
12/10/2010, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
yep

Ωραία.

Μήπως θυμάσαι και τι χαρτιά χρειάζονται για την ανανέωση του επαγγ. διπλώματος? :D

Εχετλαίος
12/10/2010, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ωραία.

Μήπως θυμάσαι και τι χαρτιά χρειάζονται για την ανανέωση του επαγγ. διπλώματος? :D

Πάω σε μια τύπισσα με ένα "γραφείο" απέναντι από το μηχανολογικό, μου βγάζει μια φωτό, της δίδω το παλαιό δίπλωμα, πάω μια βόλτα από παθολόγο και οφθαλμίατρο και την επόμενη πάω και λαμβάνω το νέο δίπλωμα από το "γραφείο" της.
Πόσα της είχα δώσει ρε γμτ...δε θυμάμαι...
:wave2:

byron
12/10/2010, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Πάω σε μια τύπισσα με ένα "γραφείο" απέναντι από το μηχανολογικό, μου βγάζει μια φωτό, της δίδω το παλαιό δίπλωμα, πάω μια βόλτα από παθολόγο και οφθαλμίατρο και την επόμενη πάω και λαμβάνω το νέο δίπλωμα από το "γραφείο" της.
Πόσα της είχα δώσει ρε γμτ...δε θυμάμαι...
:wave2:

οκ...:beer:

DimChios
12/10/2010, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ωραία.

Μήπως θυμάσαι και τι χαρτιά χρειάζονται για την ανανέωση του επαγγ. διπλώματος? :D


:bigcry: :bigcry: :bigcry:

ρε το ππρ@!

:lol: :lol: :lol:


Επειδη κι εγω τωρα το πηρα πρεφα το θρεντ...


ΜΛΚΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ οπως και να το δει κανεις το κολπο!
Εγω παραλιγο να τρεχω για μια ζωή εξ αιτίας αυτου!

Τωρα, Βυρωνα...

Υπαρχουν δυο λυσεις! Ή πας Υπουργείο, γιατρους κλπ κλπ και πληρώνεις κανα 200αρι... (τόσο ήταν πριν 1,5 χρονο σε δική μου περιπτωση για το Γ') ή πας σε ενα γραφείο διεκπαιρεώσεων (πωςτουςονομαζωεγωμημερωτησετε) και δινεις 200 και πας σε μια βδομαδα να παρεις το διπλωμα! Ουτε γιατρους, ουτε τπτ!

:wave2:

Εχετλαίος
12/10/2010, 13:47
Μα τι μλκς που είμαι...
160€ ήτονε, ντα εγώ ο ίδιος το έγραψα στο αρχικό μύνημα του νήματος...
:a31:

Εχετλαίος
12/10/2010, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Ουτε γιατρους, ουτε τπτ!

:a53: :a53: :a53: :a53: :a53:

zephyr1
12/10/2010, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Σήμερα έλαβα απάντηση από τη ΜΟΤΕΚ, στην οποία είχα κοινοποιήσει το ερώτημά μου.
Η απάντηση έχει ως εξής:

Κύριε Παπαδάκη,

Το θέμα σας παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Θα σας απαντήσω από Δευτέρα καθώς για το συγκεκριμένο ζήτημα έχουν γίνει κάποιες επαφές με το Υπουργείο Μεταφορών και περιμένω την απάντηση τους. Εκ πρώτης άποψης πάντως είναι όντως παράλογο.


Παραμένω στη διάθεση σας.

Για τη ΜΟΤ.Ε.Κ.


Ριζοπούλου Κατερίνα

Πρόεδρος

Σε αναμονή λοιπόν.

Μηπως εννοουσε την δευτερα παρουσια?:confused:

Tigas
12/10/2010, 13:55
το παράβολο που πληρώνουμε για το επαγγελματικό δίπλωμα κάθε 5 χρόνια δεν το παίρνουν για πλάκα αλλά για να περνάνε όλοι οι έχοντες τέτοια διπλώματα από οφθαλμιάτρο+παθολόγο για να διαπιστώνεται η καλή σωματική τους κατάσταση για να σας λύσω την απορεία:wave2:

zephyr1
12/10/2010, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
το παράβολο που πληρώνουμε για το επαγγελματικό δίπλωμα κάθε 5 χρόνια δεν το παίρνουν για πλάκα αλλά για να περνάνε όλοι οι έχοντες τέτοια διπλώματα από οφθαλμιάτρο+παθολόγο για να διαπιστώνεται η καλή σωματική τους κατάσταση για να σας λύσω την απορεία:wave2:

Μα ληγουν και της μοτοσυκλετας και του ΙΧ. δλδ αν εχεις φορτηγου θες τσεκ και αν οχι δεν θες για τ'αλλα οχηματα?

PortisHead
12/10/2010, 14:09
Εμενα μου γεννηθηκε η παρακατω απορια :

Αν σε σταματησουν για υπερβολικη ταχυτητα ας πουμε με το αμαξι , και σου αφαιρεσουν το διπλωμα , αυτοματως χανεις και τα αλλα 2?
Δηλ. ουτε μηχανη ουτε φορτηγο μπορεις να οδηγησεις μετα ?

binzis
12/10/2010, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ωραία.

Μήπως θυμάσαι και τι χαρτιά χρειάζονται για την ανανέωση του επαγγ. διπλώματος? :D

Πριν το καλοκαίρι μπήκα σε αυτή την διαδικασία…
Με την ανανέωση του διπλώματος αυτή τη φορά, σου δίνουν το καινούριο δίπλωμα-κάρτα.
Έχουμε και λέμε: 5 έγχρωμες φωτογραφίες (διαβατηρίου), ταυτότητα, δίπλωμα.
Πήγα σε μία σχολή, συμπλήρωσα τις αιτήσεις, έδωσα τις φωτοτυπίες και τις φωτό και 160 ευρώ για τα παράβολα των γιατρών συν ένα από την εφορία.
Μετά από 3 μέρες, μου δώσανε αντίγραφο του παλιού με σφραγίδα του υπουργείου και καλά αποδεικτικό ότι κατέθεσα τα χαρτιά για ανανέωση.
Ενάμιση μήνα αργότερα μου δώσανε την καρτούλα.

Tigas
12/10/2010, 14:14
δείτε τα παρακάτω να δείτε μέχρι πότε θα πληρώνεται παράβολο, για να ξεφορτωθείτε το επαγγελματικό πρέπει να εμφανίσετε έγγραφα ότι υπάρχει πρόβλημα υγείας.
Με ένα χαρτί για οξύ έμφραγα του μυοκαρδίου καθαρίσατε :D

1. Οι άδειες οδήγησης των κατηγοριών Α, Β και των υποκατηγοριών Α1
Άρθρο 95. Ισχύς αδειών οδήγησης
144
και Β1 ισχύουν χρονικά μέχρι να συμπληρώσουν οι κάτοχοί τους, το εξηκο-
στό πέμπτο (65) έτος της ηλικίας τους.
Οι άδειες οδήγησης των κατηγοριών Β+Ε, Γ, Γ+Ε, Δ, Δ+Ε και της κατηγο-
ρίας Β, όταν αυτή χρησιμοποιείται για την οδήγηση επιβατηγών αυτοκινήτων
δημόσιας χρήσης, ισχύουν για πέντε (5) χρόνια από την ημερομηνία έκδοσης
ή της προηγούμενης ανανέωσής τους. Με τη λήξη πενταετούς ισχύος των
αδειών αυτών λήγει συγχρόνως και η ισχύς των αδειών οδήγησης των κατη-
γοριών Α, Β και των υποκατηγοριών Α1 και Β1 που είναι ενσωματωμένες στο
έντυπο της άδειας οδήγησης.
Μετά τη συμπλήρωση της ηλικίας των εξήντα πέντε (65) ετών οι άδειες
οδήγησης ανανεώνονται κάθε τρία (3) χρόνια από την έκδοση ή την προηγού-
μενη ανανέωσή τους.
Η ανανέωση των αδειών οδήγησης γίνεται μετά από ιατρική εξέταση.
Σε περίπτωση που ο ασφαλιστικός φορέας του κατόχου της άδειας οδήγη-
σης των κατηγοριών Β+Ε, Γ, Γ+Ε, Δ, Δ+Ε και της κατηγορίας Β, για οδήγηση
επιβατηγών αυτοκινήτων δημόσιας χρήσης, την παρακρατήσει λόγω συντα-
ξιοδότησης για λόγους υγείας, ο ενδιαφερόμενος μπορεί να λάβει άδεια οδή-
γησης των κατηγοριών Α, Β ή των υποκατηγοριών Α1, Β1 (εφόσον κατείχε
αυτές) αφού υποστεί ιατρική εξέταση και κριθεί ικανός για τις κατηγορίες ή
υποκατηγορίες αυτές

byron
12/10/2010, 14:15
Τhanks φίλε. Μάλλον θα κάνω το ίδιο για να γλυτώσω το τρέξιμο και την ουρά στο υπουργείο. :beer:

Εχετλαίος
12/10/2010, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Εμενα μου γεννηθηκε η παρακατω απορια :

Αν σε σταματησουν για υπερβολικη ταχυτητα ας πουμε με το αμαξι , και σου αφαιρεσουν το διπλωμα , αυτοματως χανεις και τα αλλα 2?
Δηλ. ουτε μηχανη ουτε φορτηγο μπορεις να οδηγησεις μετα ?

Ναι, δυστυχώς...

Bowleno
12/10/2010, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Εμενα μου γεννηθηκε η παρακατω απορια :

Αν σε σταματησουν για υπερβολικη ταχυτητα ας πουμε με το αμαξι , και σου αφαιρεσουν το διπλωμα , αυτοματως χανεις και τα αλλα 2?
Δηλ. ουτε μηχανη ουτε φορτηγο μπορεις να οδηγησεις μετα ?


Μέσα έπεσες! Και βέβαια τα χάνεις! Κάνεις μια σοβαρή παράβαση με ένα είδος οχήματος και θα σε αφήσουν να οδηγείς τα άλλα ατιμώρητα; πως το κόβεις αυτο; (δεν απευθύνομαι σε σένα, ρητορική είναι η απάντησή μου)

Δουλεύω σε κεντρική αντιπροσωπεία φορτηγών Scania kai ISUZU, είμαι σε θέση να το ξέρω καλά αυτό...


EDIT: πάλι με προλάβανε :sad:

DimChios
12/10/2010, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
:a53: :a53: :a53: :a53: :a53:


να μη το σχολιασω!

:rolleyes:


Ή μηπως εχεις την εντυπωση (και οι υπολοιποι)οτι στους γιατρους που πας σε εξεταζουν?

Και αντε εμενα δε γ@μεις, μια χαρα βλεπω...

Κατι παππουδες?

Τεσπα...

binzis
12/10/2010, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
να μη το σχολιασω!

:rolleyes:


Ή μηπως εχεις την εντυπωση (και οι υπολοιποι)οτι στους γιατρους που πας σε εξεταζουν?

Και αντε εμενα δε γ@μεις, μια χαρα βλεπω...

Κατι παππουδες?

Τεσπα...

Συνομιλία με τον οφθαλμίατρο που πήγα για την εξέταση...πολλοί άνθρωποι να περιμένουν...'
έρχετε η σειρά μου, με βλέπει κα ρωτά: Βλέπεις; Όπως σε βλέπω και με βλέπεις, απαντώ...
μου υπογράφει και φεύγω.:lol:

Bowleno
12/10/2010, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
Συνομιλία με τον οφθαλμίατρο που πήγα για την εξέταση...πολλοί άνθρωποι να περιμένουν...'
έρχετε η σειρά μου, με βλέπει κα ρωτά: Βλέπεις; Όπως σε βλέπω και με βλέπεις, απαντώ...
μου υπογράφει και φεύγω.:lol:


:bawl: :bawl: :lol: :lol: :lol: :bawl:

Μου θύμισες εμένα, σε ΟΛΕΣ τις φορές (6 τον αριθμό παρακαλώ!) που ανανέωσα τα διπλώματά μου, το αυτό ακριβώς έγινε :bawl:

(και όχι, ΔΕΝ έχω επαγγελματικό δίπλωμα, λήγουν κάθε 5 χρόνια, προφανώς έχουν την ελπίδα ότι θα ξεκουφαθώ :bawl: η μήπως απλά θέλουν να μου τα παίρνουν; :look: :lol: )

alex-kal
12/10/2010, 20:54
Πριν από 5-6 χρόνια είχα και εγώ Γ! ..
Αποφάσισα τότε να το κόψω κι το έκανα β! (συν το Α! που έχω)..
Ολα καλά , αλλά έλα που ήθελα πάλι το Γ! ...
Μου πήγε περίπου 265 ευρώ (μαζί με τις φωτογραφίες) και το ξαναέκανα Γ! πριν από 20 μέρες..
Ενα πρωινό μου πήγε χαλαρά ... παράβολα , ιατρούς κλπ.. τα κατάφεσα και μετά από 10 μέρες πήρα μια καρτούλα με Α,Β,Γ ..

jpag
12/10/2010, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Εμενα μου γεννηθηκε η παρακατω απορια :

Αν σε σταματησουν για υπερβολικη ταχυτητα ας πουμε με το αμαξι , και σου αφαιρεσουν το διπλωμα , αυτοματως χανεις και τα αλλα 2?
Δηλ. ουτε μηχανη ουτε φορτηγο μπορεις να οδηγησεις μετα ?


εκτος απο τα ναι που σου απαντησαν οι προηγουμενοι

να ξερεις οτι και οταν εχεις επ.διπλωμα πεφτει και το οριο του αλκοτεστ στα επιπεδα του επαγγελματικου
και ας οδηγεις το δικο σου ιχ ή μοτο :confused:

Εχετλαίος
12/10/2010, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpag
να ξερεις οτι και οταν εχεις επ.διπλωμα πεφτει και το οριο του αλκοτεστ στα επιπεδα του επαγγελματικου
και ας οδηγεις το δικο σου ιχ ή μοτο :confused:

Ε, θεωρητικά έχει κάποια βάση...
Δε μπορεί να οδηγάς συνετά με το βαρύ όχημα και όταν καβαλάς το μοτόρι να γυρίζει το μάτι σου ανάποδα και να βγάζεις πάνω του τα απωθημένα όλης τση μέρας.
Θεωρητικά, λέμε...
:wave2:

timotas
12/10/2010, 21:56
επειδη προσφατα εβγαλα Γ ' ειχα μια συζητηση με τον δασκαλο οσο αφορα τετοιες αποριες και μου ειπε τα εξης......


Κανονικα λεει πρεπει να εχουν επαγγελματικο διπλωμα μεχρι και οι ντελιβεραδες.....απο την στιγμη που το μεσο που οδηγουν εχει επαγγελματικο σκοπο.....:look:

πιο παλια λεει εκανες μια αιτηση και σου εκανα οτι διπλωμα ειχες επαγγελματικο(δν ξερω ποσο ισχυει αυτο)

επισης μου λεει πως οι παραβασεις οπως πχ το οριο του αλκοολ ειναι ποιο "ευαισθητες" για το λογο οτι σαν επαγγελματιας οδηγος μπορει σημερα το βραδυ να εχεις βγει με την μηχανη για βολτα και να κοπανισες 2-3 μπυρες αλλα το αλλκοολ ως γνωστων αργει πολυ να βγει απο τον οργανισμο μας ετσι λοιπον αυριο που θα εισαι "8" ωρες πισω απο το τιμονι δν θα εισαι νηφαλιος....


απο εκει και περα οσο αφορα τις ανενεωσεις δν το βρισκω παραλογο.... να ληγουν ολα κατα την διαρκεια μιας 5ετιας γτ ειναι αρκετος καιρο ωστε καποιος να εχει μεταβολες στο οργανισμο του

αλλα το κακο σε αυτο το θεμα πιστευω ειναι πως αυτος που εχει επαγγελματικο δν μπορει να εχει τις ιδιες κυρωσεις με καποιο που εχει απλο γτ οσο ναναι αλλο το να σου περνουν το διπλωμα 1 μηνα και να μην μπορεις να οδηγησεις και αλλο το να μην μπορεις να δουλεψεις 1 μηνα....

:uplate: :uplate: