PDA

View Full Version : ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΜΠΟΥΚΩΜΕΝΗ!!!



batigoal
16/11/2008, 14:15
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ Η V-STROM 650 ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΥΚΩΜΕΝΗ!!!ΔΕΝ ΓΛΑΖΩΝΕΙ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ!

ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΦΤΑΝΕ ΑΥΤΟ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΚΑΝΕΙ ΘΟΡΥΒΟ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΗΝΩ ΛΙΓO ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΕΙ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΣΚΑΣΙΜΑΤΑ!!!ΑΚΟΜΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΑΤΑΩ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΑΠΟΤΟΜΑ ΒΓΑΖΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΠΝΟ.

ΑΑΑΑΑΑΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΒΗΝΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΟΝΗ ΤΗΣ!

ΑΝ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΒΑΛΟΥΝ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ(ΕΠΕΙΔΗ ΕΣΒΗΝΕ ΜΟΝΗ ΤΗΣ) ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΤΙΠΟΤΑ!

ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΤΟ ΜΠΟΥΚΩΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΑΣΙΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 20500 Κhm ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΣΕΡΒΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΑΝ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΜΠΟΥΖΙ 24000 ΘΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΩ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΣΕΡΒΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΤΙ ΚΑΝΩ!!!!!!

mikios400
16/11/2008, 15:41
θα σου'λεγα να τσεκάρεις το oxygen sensor (γνωστό κ ως "λ" - λάμδα).

Στη θέση σου θα έβγαζακ τα μπουζί για έλεγχο γιατί αν όντως μπουκώνει τότε αν δεν είναι ήδη καμένα τα μπουζί θα καούνε σίγουρα (λόγω πλούσιου μείγματος)...

καλή τύχη φιλαράκι!

batigoal
16/11/2008, 17:52
ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ oxygen sensor?

ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΑ ΜΠΟΥΖΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ Η ΝΑ ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΣΩ?

mikios400
16/11/2008, 21:17
θα δεις στο λαιμό της εξάτμισης πριν το τελικό, περίπου στο ύψος του αστράγαλου ένα ματζαφλάρι βιδωμένο κάθετα πάνω στο λαιμό απ'όπου φεύγει κ ένα καλώδιο.
Αυτό είναι το λ που μετράει το οξυγόνο που περνάει άκαυτο από το θάλαμο κάυσης κ αναφέρει στον εγκέφαλο που ρυθμίζει ανάλογα της ποσότητα καυσίμου που θα δώσει ο ψεκασμός. :smilea:

απλά επείδή λες σου φαίνεται μπουκωμένο, λεω μάλλον δεν δουλεύει σωστά ο λ με αποτέλεσμα να δίνει πλούσιο μείγμα στο θάλαμο. Αυτό όμως ταλαιπωρεί ιδιάιτερα τα μπουζί κ τα φθείρει γρηγορότερα κ μπορεί να δεις να ανεβάζει κ θερμοκρασία ο κινητήρας (καλά όχι τώρα το χειμώνα, είναι λίγο δύσκολο).

Σου επισημαίνω πως δεν είμαι μηχανικός κ ότι ξέρω είναι εμπειρικά κ μόνο, μην το δέσεις σχοινί-κορδόνι. Ενημέρωσε για οτιδήποτε βρεις.

batigoal
17/11/2008, 11:33
ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΕΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΕΝΑ ΜΠΟΥΖΙ!!!
ΤΗΝ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΜΠΟΥΖΙ.

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΜΩΣ ΤΑ ΜΠΟΥΖΙ ΣΤΑ 24000 ΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ!!!ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 20400 ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΑΛΛΑΖΩ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΤΟ ΜΠΟΥΖΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ!!!!!!

K0K0$
17/11/2008, 13:32
Διαβασε και την απαντηση του συναδελφου παραπανω. Το καμμενο μπουζι ειναι απλα αποτελεσμα του προβληματος που εχει η μηχανη. Μπορει να ειναι ο λ, μπορει να ειναι προβλημα του injection, της ηλεκτρονικης κ.α. Εκτος αν ηταν εξαρχης ελαττωματικο το μπουζι (ή αυτος που το εβαλε)


Ποιο μοντελο εχεις; Κ7 / 8 η παλιοτερο;

mikios400
17/11/2008, 13:59
καταρχάς πως συμπέρανες ότι χάλασε το ένα μπουζί; εννοείς δεν παίζει ο ένας κύλινδρος καθόλου;;;

paranoid
17/11/2008, 14:18
Αν δεν κάνω λάθος, αισθητήρα "λ" έχουν τα μοντέλα απο το 2007 και μετά, που είναι euro3...

Κάπελας
17/11/2008, 14:34
ama akougetai mpoukomenh rixteis Ronal

Sapadak
17/11/2008, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από batigoal
ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΕΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΕΝΑ ΜΠΟΥΖΙ!!!
ΤΗΝ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΜΠΟΥΖΙ.

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΜΩΣ ΤΑ ΜΠΟΥΖΙ ΣΤΑ 24000 ΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ!!!ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 20400 ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΑΛΛΑΖΩ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΤΟ ΜΠΟΥΖΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ!!!!!!

Καθε 24.000 αλλαζεις μπουζι???

Ιριδιου φορας???

K0K0$
17/11/2008, 14:47
Ολοι οι καταλυτικοι κινητηρες με ιντζεξιον εχουν μετρητη Ο2 (λαμδα).

Το ζητημα ειναι οτι αν ειχε προβλημα ο "λ" θα ειχε βγαλει ενδειξη στο καντραν "C44" στη θεση του ρολογιου.

Τα προηγουμενα μπουζι ποιος στα εβαλε και στα ποσα χλμ;

batigoal
17/11/2008, 15:36
ΜΟΝΤΕΛΟ 06/2005 ΕΙΝΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΟΥΖΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!ΠΑΩ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΩΤΗ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΚΑΙ Η ΕΞΑΤΜΙΣΗ!!!

ΣΤΟΝ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΙ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΜΠΟΥΖΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ!

ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΜΕ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΜΠΟΥΖΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!!!!

Ο ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΜΗΧΑΝΗ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ?ΑΝ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ ΜΠΟΥΖΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ?ΚΑΙ ΤΑ ΜΠΟΥΖΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΣΕΡΒΙΣ ΤΩΝ 24000!

Κάπελας
17/11/2008, 16:21
ρε μεγαλε πας καλα ? κυκλοφορεις με χαλασμενο μπουζι θα το καταστρεψεις το μηχανακι.Γιατι δεν το αλλαζεις μονος σου ?

Sapadak
17/11/2008, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από batigoal
ΚΑΙ ΤΑ ΜΠΟΥΖΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΣΕΡΒΙΣ ΤΩΝ 24000!

Ανοιξε το βιβλιο συντηρησης γιατι εχω την εντυπωση πως στα 12 πρεπει να αλλαζουν τα μπουζι

ή ας μας διαφωτισουν οι βιστρομαδες

batigoal
17/11/2008, 18:25
ΩΠΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!

ΕΓΩ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗ ΣΤΑ 15000 Khm.Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΘΑ ΤΑ ΕΙΧΕ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΤΑ 12000 ΟΠΩΣ ΛΕΤΕ!!!ΡΕ ΦΙΛΕ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΜΟΝΟΣ?

ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ 1 ΧΡΟΝΟ ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΓΕΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΟΤΑΝ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙ ΜΠΗΚΕ ΞΕΝΟ ΧΕΡΙ!!!ΓΙ ΑΥΤΟ

ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΑΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΦΤΙΑΞΟΥΝ!!ΑΛΛΑ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΚΟΥΝΑΩ ΓΙΑ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ!!!ΛΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΟΥΝΑΩ ΚΑΘΟΛΟΥ?

ΑΑΑΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΝΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΜΠΟΥΖΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΩ 24000 ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΩ ΟΛΑ?

zzeliko13
17/11/2008, 21:05
εγκλημα!!!τα μπουζι αλλαζουν στις 12000km.εγω τα αλλαξα μονος μου στις 16000 .δεν μου αρεσε το κιτρινισμα που ειχαν.οποτε αυστηρα στις 12000 για σιγουρια.τωρα για να τα αλλαξεισ μονος σου τιποτα δεν ειναι δυσκολο αρκει να πιανουν λιγο τα χερια σου.vstrom k6:nono:

batigoal
17/11/2008, 21:55
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΕΤΕ!!!!!

ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΣΤΑ 15000 ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΕΡΒΙΣ ΚΤΛ ΑΡΑ ΣΤΑ 12000 ΘΑ ΑΛΛΑΞΕ ΜΠΟΥΖΙ.ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΦΩΤΙΑ!!!ΤΙ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ!!!

Band(age)it
17/11/2008, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από batigoal
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΕΤΕ!!!!!

ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΣΤΑ 15000 ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΕΡΒΙΣ ΚΤΛ ΑΡΑ ΣΤΑ 12000 ΘΑ ΑΛΛΑΞΕ ΜΠΟΥΖΙ.ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΦΩΤΙΑ!!!ΤΙ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ!!!


Λοιπον...
1.Μπορει απλα να τσεκαρε τα μπουζι και να ηταν ενταξει (τοτε) .
2.Οταν το μηχανακι σου δουλευει με ενα κυλινδρο (αν καταλαβα καλα) και ο μαστορας σε αφηνει να το κυκλοφορεις μεχρι την τεταρτη...ΑΛΛΑΞΕ ΜΑΣΤΟΡΑ .
3.Μεταχειρισμενα μπουζι δεν υπαρχουν .

Tpap
17/11/2008, 22:48
οι επιλογές σου είναι οι εξής δύο:
α. αλλάζεις μπουζί (για να κρατήσεις την μηχανή)
β. αλλάζεις μηχανή (δεν χρειάζεται να κρατήσεις το μπουζί)

όποιο από τα παραπάνω επιλέξεις χρήζει άμεσης εφαρμογής για ευνόητους λόγους.

mauritanos
18/11/2008, 00:51
μπουζι καθε 12000 και 24000..... ελεος παρε το manual και το μπουζοκλειδο και αλαξετα....

mikios400
18/11/2008, 08:17
καταρχήν σε ξαναραωτάω: ποιά είναι τα συμπτώματα κ βγάζεις αυτά τα συμπεράσματα;

αν νομίζεις ότι δεν παίζει το μπουζί, τσέκαρε την μπουζόπιπα πρώτα μήπως δεν κάθεται καλά.

Σε κάθε περίπτωση αν βγάλεις μπουζί, πρόσεξε πολύ πως τα βιδώνεις, γιατί αν κάτσουν στραβά κ τα σφίξεις θα κλαις.

ΜΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙΣ ΤΗ ΜΟΤΟ ΑΝ ΠΑΙΖΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΕΝΑΣ ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ. Αφου λες πως την πας μόνο μικρές αποστάσεις πήγαινε με τα πόδια, αλλιώς πιάσε να λαδώσεις το ποδηλατάκι που φύλαξες στο γυμνάσιο στο λεβητοστάσιο κ δώστου.

K0K0$
18/11/2008, 08:23
Ρε φιλε μην τρελαινεσαι. Ενα μπουζι δεν ακυρωνει καμια εγγυηση! Ελεος! Αρκει να βαλεις τα ιδια ακριβως που εχει απο τη μανα του (εννοω τον ιδιο τυπο με το ιδιο διακενο). Και κανεις δε θα σου πει οτι μπηκε "χερι". Τραβα λοιπον σε ενα συνεργειο αν δε μπορεις να το κανεις μονος σου και αλλαξε το! Θα το παρεις στα χερια το μοτερ μεχρι την Τεταρτη αμα συνεχισεις να το κουνας ετσι!

Και οπως σου ειπαν τα παιδια παραπανω, αλλαξε το μαστορα... Αν σου λεει "μαλλον μπουζι ειναι αλλα ελα μεθαυριο" για 5' υποθεση ειναι απλα τραγικος!



:wave2:

Tsakalaki
18/11/2008, 08:42
δες πρώτα τι έχει, και αν έχεις ακόμα επαφή με αυτός που την αγόρασε, κανε ένα τηλ και ρώτα τον τι κα πως. αν δλδ είναι μπουζί, να σου πει αν το έχει αλλάξει κλπ




ΥΓ: Αν θες, μη γραφεις κεφαλαία, είναι κουραστικά και μοιάζει σα να φωνάζεις....

georgis4
18/11/2008, 09:51
Ψιλο μπερδεμενα μας τα λες αλλα προφανος οπως παρατηρησαν και πιο πανω τα παιδια το *μπουκωμα* που σου φαινετε εσενα δεν ειναι*μπουκωμα* αλλα πηγαινες το μηχανακι σου μεχρι τωρα ΜΕ ΕΝΑ ΚΥΛΙΝΔΡΟ!!Στην καλυτερη περιπτωση εχεις ενα μπουζι που χρηζει αλλαγης!(ενοειτε πως τα αλλαζουμε και τα 2 και δεν κανουμε γυφτιες μετροντας χιλιομετρα και τι μας ειχαν πει!)Τωρα αν ειναι αυτο (10 λεπτα το πολυ δουλεια) ο μαστορας που σου ειπε να το πας την τεταρτη ειναι ρεμπεσκες!!Μη κυκλοφορας το μηχανακι.....!!!!(εαν θελεις να ΕΧΕΙΣ μηχανακι στο τελος...)

batigoal
18/11/2008, 10:00
οκ ρε παιδια

στην αντιπροσωπεια της suzuki στην πατρα στον ανδριοπουλο το πηγα οπως το παω παντα!

οκ θα την αφησω ακινητη και θα την κουνησω μονο αυριο που θα την παω στην αντιπροσωπεια μονο!

εμενα μου ειπε το παιδι να την παω αυριο το πρωι γιατι λεει να αλλαξει το μπουζι θελει 1 ωρα και θα την λυσει την μηχανη μπορει να παρει και παραπανω ωρες!!!

μονος μου δεν το αλλαζω μην το σφιξω περισσοτερο οπως ειπε ενας δεν θελω να κανω μα..κιες.να το παω στο συνεργειο να το κανουν να εχω το κεφαλι μου υσηχο!

και στην μηχανη το ενα μπουζι μου χαλασε χθες το πρωι.πριν απλως ηταν μπουκωνενη

batigoal
19/11/2008, 16:56
λοιπον!!!το πηγα σημερα και μου αλλαξαν το πισω μπουζι.τελικα μονο 25 ευρω μου πηρε.αλλα τα σκασιματακια στην εξατμιση παλι τα κανει.

ρωτησα αν ειναι το λ στην εξατμιση και μου ειπαν οτι αν ηταν αυτο θα μου το εβγαζε στην οθονη σαν βλαβη!

Sapadak
19/11/2008, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από batigoal
ρωτησα αν ειναι το λ στην εξατμιση και μου ειπαν οτι αν ηταν αυτο θα μου το εβγαζε στην οθονη σαν βλαβη!

Σου ειπαν που ειναι ο λ, ή το βρηκαν με την μεθοδο της απαλοιφης?

VALAS V-STROM
19/11/2008, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από batigoal
λοιπον!!!το πηγα σημερα και μου αλλαξαν το πισω μπουζι.τελικα μονο 25 ευρω μου πηρε.αλλα τα σκασιματακια στην εξατμιση παλι τα κανει.

ρωτησα αν ειναι το λ στην εξατμιση και μου ειπαν οτι αν ηταν αυτο θα μου το εβγαζε στην οθονη σαν βλαβη!

Δεν νομίζω να στο βγάζει στην οθόνη....Καλό είναι πάντως να κάνετε ενα γενικό τσεκ το μοτέρ για να βγάλετε άκρη:wave2:

batigoal
19/11/2008, 23:02
ναι ρε παιδια του ειπα τι ειναι τι λ?

και μου εδειξε πιο ειναι τι κανει και μου λεει οτι αν δεν δουλευει κανονικα δηλαδη αν δεν βγαζει καλα καυσαεριο κτλ η εχει κατι μου το βγαζει στην οθονη!!!

ρε παιδια ομως κατι μικροσκασιματα απο την εξατμιση εχω ακομα!!!

μου εδωσαν και το βιβλιαρακι της v-strom το manual γιατι την ειχα παρει μεταχειρισμενη και δεν μου ειχαν δωσει,εκατσα το διαβασα και αν χαλασει κατι παλι θα το φτιαχνω μονος μου!!!!!!

K0K0$
20/11/2008, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$
Tο ζητημα ειναι οτι αν ειχε προβλημα ο "λ" θα ειχε βγαλει ενδειξη στο καντραν "C44" στη θεση του ρολογιου...


Αφου σου κανει ακομη μικροσκασιματακια δες μηπως ειναι υπολειμματα απο ακαυτη βενζινη, μπορει να σταματησει σε λιγα χλμ. Αλλιως το καμμενο μπουζι ηταν προφανως αποτελεσμα καποιας αλλης βλαβης.

Καλα, αυτοι απλα σου αλλαξανε το μπουζι, δεν ειδαν οτι κανει ακομη σκασιματα για να κανουν γενικο ελεγχο;

Κοιταξε το και εν αναγκη πηγαινε σε ενα αλλο μαστορα της προκοπης να το δει.

:wave2:

AntoD
20/11/2008, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από batigoal
ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΜΠΟΥΚΩΜΕΝΗ!!!........TΙ ΚΑΝΩ!!!!!!

Tραβα την λίγο εξω να παρει μια ανασα....!!!

:lol:

vstrider
20/11/2008, 09:33
φίλε μου, πήγαινε το μηχανάκι σε κάποιο μηχανικό της προκοπής...
σκασίματα από την εξάτμιση κατά πάσα πιθανότητα σημαίνει ότι θέλουν σφίξιμο τα κολλάρα εισαγωγής. 1΄ λεπτό εργασία και 0 ευρό εργατικα.
Το ξέρω το μηχανάκι αλλά μηχανικός δεν είμαι.
Και επειδή εικασίες εκ του μακρώθεν-internet είναι μα@#$%ες και επειδή κανείς από το εδω μέσα δεν το έχει δει το μηχανάκι κάνε αυτό που είπα στην αρχή. Πήγαινε σε ένα μηχανικό αμέσως.:D

batigoal
20/11/2008, 12:44
ok το πηγα σε αναν μηχανικο και μου οτι ειναι απο την βενζινη και θα μου φυγει!!!

η αλλιως να του το παω να μου καθαρισει κατι μισο λεπτο δουλεια ειναι δεν ειναι κατι ανησυχητικο μου ειπε!!!

siokatas
27/11/2008, 20:24
φιλε μου θα σου πω δυο απλα πραγματα...


1 το πρωτο πραγμα που μαθενεις σαν μηχανικος ειναι,το ακους και λες"εχει προβλημα"..
2πολλες μαμες στραβω παιδι....


σιγουρα δεν μπορεις να ξερεις τα παντα αλλα δεν μπορεις να πηγαινεις συνεχεια και σε αλλον μηχανικο γιατι οπως σου προειπα θα σου λεει οτι εχει ολο και κατι αλλο και αν ειναι και ελληναρας θα κατηγορει και τον προηγουμενο μηχανικο σου....:nono:
γιαυτο πηγαινε μονο σε εναν και οταν μαθει και την μηχανη σου θα δεις τοτε αποτελεσματα...

vstrider
28/11/2008, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από siokatas
φιλε μου θα σου πω δυο απλα πραγματα...


1 το πρωτο πραγμα που μαθενεις σαν μηχανικος ειναι,το ακους και λες"εχει προβλημα"..
2πολλες μαμες στραβω παιδι....


σιγουρα δεν μπορεις να ξερεις τα παντα αλλα δεν μπορεις να πηγαινεις συνεχεια και σε αλλον μηχανικο γιατι οπως σου προειπα θα σου λεει οτι εχει ολο και κατι αλλο και αν ειναι και ελληναρας θα κατηγορει και τον προηγουμενο μηχανικο σου....:nono:
γιαυτο πηγαινε μονο σε εναν και οταν μαθει και την μηχανη σου θα δεις τοτε αποτελεσματα...

από αυτά που λέει το παληκάρι ο μηχανικός του μάλλον δεν το ξέρει το μηχανάκι.
και θα περιμένει μέχρι ο μηχανικός του να το μάθει? και μέχρι να το μάθει τι θα κάνει?
θα postάρει στο internet για να μαζεύει γνώμες?
το vstrom ΔΕΝ είναι και κανά απίστευτα περίπλοκο μηχανημα... και σίγουρα υπάρχουν μηχανικοί που το ξέρουν και τα ρυθμίζουν πάρα πολύ καλά!! Να πάει σε έναν από αυτούς.

MagicMike2123
04/03/2023, 16:37
Καλησπερα στην ομάδα .Θα ήθελα μια πήγε θα από κάποιον που γνωρίζει ή έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα . Έχω μια vstrom 1000cc και τον τελευταίο καιρό λαδώνει το μπουζί με αποτέλεσμα να δουλεύει ο ένας κύλινδρος .Το παθαίνει ο μπροστά κύλινδρος συνέχεια ενώ έχω αλλάξει αντλία βενζίνης ,καθαρισμό μπεκ ,αλλαγή θέσης των μπεκ κ όμως μετά από λίγα χιλιόμετρα σκάει η εξάτμιση και δεν δουλεύει ο μπροστά κύλινδρος .