PDA

View Full Version : Benelli TnT



DimST
04/03/2005, 11:58
Έχει κανείς προσωπική εμπειρία απο το συγκεκριμένο μηχανάκι; Αν υπάρχει και ιδιοκτήτης ακόμη καλύτερα...
Ενδιαφέρομαι να μάθω όσο το δυνατό περισσότερες λεπτομέριες απο την συμβίωση μαζί της...

Θενκς πιπλ

OldMan
04/03/2005, 12:42
:wave2: :wave2: :wave2:

Έχω μια μικρή εμπειρία από το συγκεκριμένο "μηχανάκι" (λίγα χλμ, μέσα στην πόλη - μ@λ@κισμένο ατύχημα), αλλά μάλλον δεν θα σε βοηθήσω...

Πιθανότατα την Κυριακή να συναντηθούμε με το κάτοχο της ΤηΤ σε ορεινό ταβερνείο, οπότε και θα παίξει κάποια βόλτα (θα μου την δώσει μην τον γ@μ#σω !!!).

Monday morning: Εντυπώσεις (υπόψιν ότι θα είναι εντυπώσεις παππού που βλέπει το γκάζι και χέζεται...).

:wave2: :beer: :wave2:

DimST
04/03/2005, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2: :wave2:

Έχω μια μικρή εμπειρία από το συγκεκριμένο "μηχανάκι" (λίγα χλμ, μέσα στην πόλη - μ@λ@κισμένο ατύχημα), αλλά μάλλον δεν θα σε βοηθήσω...

Πιθανότατα την Κυριακή να συναντηθούμε με το κάτοχο της ΤηΤ σε ορεινό ταβερνείο, οπότε και θα παίξει κάποια βόλτα (θα μου την δώσει μην τον γ@μ#σω !!!).

Monday morning: Εντυπώσεις (υπόψιν ότι θα είναι εντυπώσεις παππού που βλέπει το γκάζι και χέζεται...).

:wave2: :beer: :wave2:

Θενκς Oldman, ξέρω αρκετά για αυτο το μηχανάκι αλλά τις λεπτομέριες που μπορεί ξέρει ο ιδιοκτήτης δύσκολα θα τις βρείς πουθενα.
Το κόστος αγοράς είναι μεγάλο και το ρίσκο αρκετό μια και η εταιρία ουσιαστικά είναι ανύπαρκτη, αν έχεις την διάθεση να μιλήσεις μαζί του σαν υποψήφιος αγοραστής θα με υποχρεώσεις :)
Ευχαριστώ

OldMan
04/03/2005, 13:01
Δεν πιστεύω να έχει κάποιο πρόβλημα αν σου δώσω το τηλέφωνό του να τα πείτε (να ρωτήσω όμως πρώτα, γιατί οι κάτοχοι παρόμοιων μηχανών είναι (ή γίνονται) λίγο "περίεργοι").

Πάντως αυτό που με κατέπληξε είναι ότι μετά την ζημιά τα ανταλλακτικά ήρθαν σε 3 μέρες και ΔΕΝ ηταν ακριβά (τηρουμένων των αναλογιών πάντα..).

Τα λέμε...:wave2: :wave2: :wave2:

DimST
04/03/2005, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν πιστεύω να έχει κάποιο πρόβλημα αν σου δώσω το τηλέφωνό του να τα πείτε (να ρωτήσω όμως πρώτα, γιατί οι κάτοχοι παρόμοιων μηχανών είναι (ή γίνονται) λίγο "περίεργοι").


Τα λέμε...:wave2: :wave2: :wave2:

Δεν έχω και εγώ κανένα πρόβλημα αν είναι να του δώσεις το τηλ μου να με πάρει όποτε αυτός μπορεί. (6977 -453423, Δημήτρης)


Πάντως αυτό που με κατέπληξε είναι ότι μετά την ζημιά τα ανταλλακτικά ήρθαν σε 3 μέρες και ΔΕΝ ηταν ακριβά (τηρουμένων των αναλογιών πάντα..).

Αυτό είναι πάρα πολύ ευχάριστο...

Σε ευχαριστώ πολύ

Tigas
04/03/2005, 14:22
-


9698

Tigas
04/03/2005, 14:31
.


9701

GST
05/03/2005, 01:30
ειναι το γαμημενο ενας κομψος αλητης..........αυτο που εχω ακουσει απο καποιους που ασχολουνται με ιταλικα ειναι οτι τωρα ναι υπαρχουν ανταλακτικα και σε λογικες τιμες.....το τι θα γινει 3 χρονια κανεις δεν ξερει...η benelli αυτη τη στιγμη παει να μπει στο παιχνιδι των πωλησεων με καποια μοντελα....το θεμα ειναι αν θα της κατσουν......αν ειχα τα φραγκα και εψαχνα τετοιο παιχνιδι θα το επερνα μονο και μονο για να γουσταρω να ειμαι πανω του και να ακουω το γουργουριτο του...να το γυαλιζω ....να το κοιταω και να λεω.. εισαικαυλα..ομως ....θα το εδινα γρηγορα ...αν δεν μπορουσα μετα την 2ετια να το ειχα πλεον σαν δευτερο ....τετοια εργαλεια δυστηχως δινονται δυσκολα και με μεγαλη φυρα για την τσεπη..........δεν ειμαι των επενδυσεων στις μοτο αλλα εδω ειναι καθαρα θεμα οικονομικης δυνατοτητας..................................στα τεχνικα το service σε ιταλικα στανταρ τιμων......οσο για προβληματα ....μονο με κατοχους θα βρεις ακρη...............μακαρι να μπορουσα να το καβαλουσα.................:smilea:


ασχετα ολα τα παραπανω με αυτα που θες να μαθεις....ομως οι φωτο καμοια φορα παρασυρουν:p ...σκεφτομουν λιγο δυνατα........α...αν τελικα το παρεις να ξερεις οτι θα γινεις επιρεπεις στο ματιασμα....:dizzy:

sotosfz6
05/03/2005, 11:26
πρωτος θα σε ματιασω εγω:) :p

DimST
08/03/2005, 11:12
Τα υποψήφια για αγορά είναι τρία: speed triple 1050, το TnT και λιγότερο το tuono.
Το Βenelli μ'αρέσει περισσότερο απο τα τρία, αλλά.
Έχω να σκεφτώ το θέμα τιμής και αξιπιστίας. Θα προσπαθήσω να βρώ να οδηγήσω (κάτι θα βρεθεί), πολύ σημαντικό όμως είναι να έχω μια άποψη όσο το δυνατό πιο αντικειμενική και απο κάποιον που έχει συμβιώσει μαζί του.
΄

OldMan, το οδήγησες/μίλησες με τον φιλαράκο σου?

:D

GST
08/03/2005, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Τα υποψήφια για αγορά είναι τρία: speed triple 1050, το TnT και λιγότερο το tuono.
Το Βenelli μ'αρέσει περισσότερο απο τα τρία, αλλά.
Έχω να σκεφτώ το θέμα τιμής και αξιπιστίας. Θα προσπαθήσω να βρώ να οδηγήσω (κάτι θα βρεθεί), πολύ σημαντικό όμως είναι να έχω μια άποψη όσο το δυνατό πιο αντικειμενική και απο κάποιον που έχει συμβιώσει μαζί του.
΄

OldMan, το οδήγησες/μίλησες με τον φιλαράκο σου?

:D

χτες πηγα στη εκδηλωση του μοτο και εξω ειχε ενα τντ με μεγαλα αυτοκολλητα ..αυτα που χρησιμοποιουν για δοκιμες....μαλλον εχουν καποιο στο περιοδικο...θα σου προτεινα να περασεις μια βολτα απο κει μετα τις 4 που γυρνανε και να μηλισεις κατιδιαν με καποιο απο τα παιδια....σιγουρα θα σου πει κατι διαφορετικο..και πιστευω αν το χειριστης σωστα θα ακουσεις και την προσωπικη του γνωμη και οχι τα γνωστα περι marketing

DimST
08/03/2005, 11:57
To ξέρω GST (θενκς), γι'αυτό είπα κάτι θα βρεθεί, γνωρίζω μερικά απο τα παιδια και δυστυχώς τα πρώτα σχόλια δεν είναι τόσο θετικά (πάντα σε σχέση με τον ανταγωνισμό, στο σύνολο του πακέτου TnT). Αν δεν το οδηγήσω εγώ.... ;) :D

GST
08/03/2005, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
To ξέρω GST (θενκς), γι'αυτό είπα κάτι θα βρεθεί, γνωρίζω μερικά απο τα παιδια και δυστυχώς τα πρώτα σχόλια δεν είναι τόσο θετικά (πάντα σε σχέση με τον ανταγωνισμό, στο σύνολο του πακέτου TnT). Αν δεν το οδηγήσω εγώ.... ;) :D

εχω την εντυπωση οτι αν το οδηγησεις .....θα το παρεις αβλεπη:p

OldMan
08/03/2005, 12:11
:wave2: :wave2: :wave2:

Sorry για την καθυστέρηση DimSt, αλλά μάλλον έχω καλά νέα !!

Ο φίλος (κάτοχος TnT) θα κατέβει Αθήνα από Πέμπτη 10/3 και θα μείνει και όλη την επόμενη βδομάδα (η δουλειά που έχει είναι αρκετά χαλαρή και θα έχει αρκετές ελεύθερες ώρες να βρεθείτε κ.λ.π.).

Το μόνο πρόβλημα είναι να τον πείσω να κατέβει με το Benelli για να το κάνεις και καμιά βόλτα ...:sad: :sad: :sad:

Μάλλον θα τα καταφέρω!!!

:wave2: :wave2: :wave2:

OldMan
08/03/2005, 12:20
:wave2: :wave2: :wave2:

Υ.Γ.

Η δική μου (προσωπική) γνώμη είναι ότι αυτά είναι "αντρικά" μηχανάκια ...:hypnotize :hypnotize :hypnotize

Σε παρασύρουν (θέλοντας και μη) σε ρυθμούς και τρόπους οδήγησης που ΔΕΝ επιδέχονται συμβιβασμούς και μπορεί να κινδυνεύσεις αρκετές φορές να χαρακτηριστείς "αντικοινωνικός" - από τους υπόλοιπους μοτοσυκλετιστές γιατί ίσα-ίσα που θα προλαβαίνουν να βλέπουν την πινακίδα σου (αν βγάλεις) και από πεζούς και αυτοκινητιστές γιατί δεν θα καταλαβαίνουν ότι υπάρχουν και τέτοιοι τρόποι οδήγησης μηχανής !!!

:wave2: :beer: :wave2:

DimST
08/03/2005, 12:26
GST: Για να δούμε....:)


OldMan: Ευχαριστώ για τον χρόνο σου ΟldMan. Είμαι πραγματικα πολύ περίεργος να μάθω την γνώμη ενός ιδιοκτήτη TnT... θα μαλλιάσει η γλώσσα μου/μας λέμε, ανεξάρτητα απο τα περιοδικα, αν μου αρέσει θα αγοραστεί.
:D

Κανένας
08/03/2005, 18:06
Ωραία μηχανή
Εν Δια φέρουσα

όμως δεν έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για την συμπεριφορά του αντιπροσωπου προς τον υποψήφιο αγοραστή
η συμπεριφορά του διάβασα, ότι είναι από προσβλητική έως απαξιωτικη και υπεροπτική
Η αντιπροσωπεία λέει.... δεν θέλει να πουλήσει και πολλά γιατί είναι ειδικό μηχανάκι για λίγους !!!111

Κανένας
08/03/2005, 18:09
τίγκα … δεν λεω


9849

Κανένας
08/03/2005, 18:11
όμως ανεβαίνεις λίγο σε χρήματα
και είναι πιο τίγκα από την μάνα του
160 αλογατα


9850

Κανένας
08/03/2005, 18:14
αλλά και από τον αφέντη του :beer:


9851

DimST
09/03/2005, 09:30
...φαντάζομαι εννοείς για την περίπτωση του Γιάννη.
Και 'μενα μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση αλλα προσωπικα δεν θα σταθώ εκει, αν μου αρέσει το μηχανάκι θα τους γράψω όλους και θα το πάρω... όπως και στην περίπτωση του speed triple, δε θα σταθώ σε έναν ή σε περισσότερους μ@@@@@ς που νομίζουν πως πουλάνε κλασσικά Aston Martin.
Σε τελική η πολιτική της εταιρίας και ο γενικός διευθυντής της μιλάνε για διεύρυνση της παραγωγής και του κοινού που απευθύνεται και όχι για μηχανάκια για λίγους!


Όσο για το BMW, ειδικά αυτό αισθητικά μου προκαλεί πολύ πραγματικά άσχημα συναισθήματα :cry: ... στο σύνολο η μοτοσυκλέτα δε μου λέει πραγματικά τίποτα, τώρα αν θές να πούμε και για τα 160 άλογα εγώ προσωπικά αμφιβάλλω για την ύπαρξη τους (μιλάμε πάντα για τα τελευταία 30+ όχι όλλα:D )

Κανένας
09/03/2005, 10:27
Ναι για τον Γιάννη έλεγα
Από την άλλη επειδή και εγώ με αντισυμβατικα κριτήρια ψωνίζω δεν έχω σοβαρές αντιρρήσεις στα υπόλοιπα

Δεν κρύβω όμως ότι πριν κάποια αγορά βάζω μέσα και <<πολιτικά>> κριτήρια μέσα
Δεν θα αγόραζα μια μηχανή άγγλων η αμερικανών (διέγραψα τα ντουκατι από την λίστα μου όταν την αγόρασε η πασιφικ) ,αντιπαθώ την χοντα εξαιτίας του αντιπρόσωπου της


Όσο για την BMW πάντα στις μηχανές της υιοθέτησε ακραίες λύσεις με αποτέλεσμα είτε να της αντιπαθείς είτε να τις λατρεύεις
Όσο για τα άλογα της και ας μην είναι 160 σίγουρα πρέπει να είναι +30 από οποιονδήποτε ανταγωνισμό
:)

DimST
09/03/2005, 10:52
Γνώμη μου είναι πως πολιτικά κριτίρια δεν χωράνε στις μοτο, αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπικό θέμα οπότε δεν χωράει να διαφωνίσω.

Για το BMW τώρα, πές πως έχει 130 άλογα ρόδα... τι να τα κάνει αν είναι 230 κιλά στεγνό. Σε κάθε περίπτωση μηχανάκια σας τα tuono, speed triple 1050 (που όσοι το οδήγησαν είπαν πως είναι μια φάση τουόνο) super duke κλπ θα το περνάνε απο πάνω. Μαστρόδωντο θα είναι, κατηγορίας CB1300 και GSX1400 στο πολύ ασχημότερο και πιθανότατα χειρότερο (σσ. καλά μιλάμε για την τρελή προκατάληψη!!).
Απο την άλλη το μηχανάκι σίγουρα θα πουλήσει στο κολωνάκι και στις λοιπές περιοχές που ο έλικας είναι must.

Δεν θέλω να είμαι υπερβολικός (είμαι), απλά είναι ένα μηχανάκι που δεν θα αγόραζα με τίποτα :D ;)

Κανένας
09/03/2005, 11:24
Την λέξη πολιτική την έβαλα σε εισαγωγικά για να τονίσω όχι την κομματική πλευρά αλλά την έννοια του πολίτη που σκέφτεται και με αυτήν την ένοια δεν γουστάρω να ενισχύω χώρες που αντιπαθώ

Αγοράζω συνειδητά προϊόντα από αυτές τις χώρες μόνο όταν ξέρω ότι αυτός που το πουλάει είναι αντίθετος στο σύστημα

ασυνείδητα μπορεί να την έχω πατήσει πολλές φορές γιατί με τις πολυεθνικές δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται

το θέμα με το bmw είναι ότι στην ντυμένη έκδοση πλασαρίστηκε (λάθος κατά την γνώμη μου ) σαν ανταγωνιστής και δήθεν φονεας των χαγιαμπουσα και των χχ
νομίζω ότι είναι λάθος να δούμε και το απλό σαν streetfighter (άξονας βάρος), αλλά σαν γυμνή έκδοση της ντυμένης
:blush:
μόλις δε ξεπεράσει και τα προβλήματα νεότητας που έχω ακούσει ότι έχει η σειρά αυτή ,εγώ θα την σκεφτώ πολύ σοβαρά
(υποψιν ότι δεν έχω δει κανένα από κοντά)
το θέμα μας όμως δεν είναι το BMW (δεν ήθελα να χαλάσω το ποστ σου ) αλλά το ΤΝΤ
το οποίο μου αρέσει και εμένα
:beer:

DimST
09/03/2005, 12:05
Κατάλαβα ακριβώς τι εννοούσες πρίν με την έκφραση "<<πολιτικά>> κριτήρια", λάθος μου που δεν το αποσαφήνισα στο προηγούμενο ποστ μου.
Πάντος απαντάς μόνος σου σε αυτό το θέμα, αν κάτσεις και διαβάσεις τα λογότυπα στο πίσω μέρος μιας συσκευασίας (απο μπλούζα έως ένα κουτί καφέ ή μία σοκολάτα) και τελικά καταφέρεις και εντοπίσεις την χώρα που ουσιαστικά κερδίζει απο 'σένα πραγματικά θα μείνει έκπληκτος. Προσωπικά θεωρώ άδικο να στερησω απο τον εαυτό μου την οδηγική εμπειρία μιας Buell XB12 ή την αγορά μιας μοτοσυκλέτας σαν το speed triple επειδή και οι δύο χώρες κυβερνούντε απο κοινούς βλάκες.
Κοιτά το καθαρά σαν μια μοτοσυκλέτα και όχι ως συμφέροντα... το σίγουρο είναι πως αυτοί δεν χάνουν, κερδίζουν και απο αλλου :) Ακόμα και απο 'κει που δεν το περιμένεις :evil: :evil:

Συμφωνώ και 'γω μαζί σου, πως πιο σωστή προσέγγιση είναι αυτή που περιγράφεις, χωρίς "ΖΗΤΩ! - τους φάγαμε" και λοιπές φανφάρες πρίν καλά καλά το οδηγήσει άνθρωπος!
Ας μιλήσει η μοτόσυκλέτα μόνη της, όπως έγινε παλιότερα με το K1200RS και GT που παρ'όλη την (αρκετά) αυξημένη τιμή της δεν πήγε άσχημα, ή το R1100S που θεωρώ εξαιρετική μοτό, και τέλος την σειρά των R1100-1150-1200GS που επίσης θεωρώ εξαιρετικές για την κατηγορία...

Το γυμνό τώρα, πέρα απο την πλάκα, σίγουρα δεν πλασάρεται σαν στρητ φάητερ. Είναι εναλλακτικό γυμνό, όπως ήταν και το R1100-1150R. Κακό δεν θα είναι (δεν μας έχει συνηθίσει σε κάτι τέτοιο η BMW). Υπερτιμημένο και για ανθρώπους που πάνε μόνο για BMW
όμως είναι (Τα πάρω το S ή το R, το Κ με θερμαινόμενη ζελατίνα ή με αερόσακο? κλπ κλπ κλπ)


Μη ανησυχείς, δεν χαλάς κανένα πόστ :)

sotosfz6
22/03/2005, 10:30
θα ηθελα να προτεινω αλλο ενα μηχανημα .το γυμνο που εχει βγαλει η MZ.Δεν εχει ερθει ακομα...μεσα στο 2005 αναμενεται .απλως επειδη ειναι ιδια κατηγορια το αναφερω...


απο τα αναφερθεντα επειδη και εμενα τα κριτηρια ειναι πρωτα οφθαλμολαγνικα τεινω προς το TnT....ειναι αλλου και καλα κανει!!!

manos187
17/07/2005, 12:45
Kαλημερα αν το χεις αγορασει ηδη καλοριζικο εδω εχει σχολια του ευρωπαικου τυπου για το tnthttp://www.benellimoto.com/include.do?file=tnt_diconodinoi

AFTER
17/07/2005, 13:13
Τι ειναι αυτα που ακουω για τον αντιπροσωπο της benneli!

Δωστε μου το τηλεφωνο να τον παρω και να τον ξεφτιλισω....

Δεν υπαρχει αντιπροσωπια που να μην θελει πωλησεις.
Απλα πηγε να το παιξει οτι ''εμεις πουλαμε μοτοσυκλετες high class''
Αλλος ενας αντιπροσωπος προιοντος που ουδεμια σχεση εχει με το αντικειμενο.....

idi
17/07/2005, 13:32
Νομιζω ότι υπερβάλετε γιατι ο αντιπρόσωπος της Benelli είναι ο Γκοργκολης (Modenas) από τον οποιο εγω προσωπικά εχω τις ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ εντυπώσεις.

Μήπως ηταν καποιος πωλητης περίεργος?

Κατά τη γνωμη μου ο Γκοργκολης είναι αν ενας από τους καλυτερους αντιπρόσωπους μοτοσυκλετων στην Ελλαδα!
(ειδiκα αν συγκρινω με Σαρακακη, Σφακιανακη, ΤΕΟΜΟΤΟ κτλ κτλ... ) :D

AFTER
17/07/2005, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Νομιζω ότι υπερβάλετε γιατι ο αντιπρόσωπος της Benelli είναι ο Γκοργκολης (Modenas) από τον οποιο εγω προσωπικά εχω τις ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ εντυπώσεις.

Μήπως ηταν καποιος πωλητης περίεργος?

Κατά τη γνωμη μου ο Γκοργκολης είναι αν ενας από τους καλυτερους αντιπρόσωπους μοτοσυκλετων στην Ελλαδα!
(ειδiκα αν συγκρινω με Σαρακακη, Σφακιανακη, ΤΕΟΜΟΤΟ κτλ κτλ... ) :D

Αν ειναι ετσι,το παιρνω πισω